Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Το περιγράφεις και ούτε να το φανταστώ μπορώ. Μου έχει σηκωθεί η τρίχα. Δόξα τω Θεώ να λες και μη χειρότερα. Ευτυχώς είναι καλά ο μπέμπης!

Το σκέφτομαι το ξανασκέφτομαι με τις τροφές και λέω αν μου πει η παιδίατρος να ξεκινήσουμε με ρυζάλευρο τι να τις πω τελικά. Η μπουμπού μου είναι και πολύ αδύνατη, βάζει κιλά δύσκολα και σας έχω πει ότι νομίζω ότι το γάλα μου δε της φτάνει. Ίσως και να χρειάζεται να πάρει λίγο ρυζάλευρο με ζαχαρίτσα για να "στανιάρει". Να δούμε κι αυτό το μήνα πόσο βάρος πήρε και πράττουμε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μου σημερα εχω στεναχωρια.... Ζυγισα τη μικρη μου και ειναι στα ιδια κιλα που ηταν αρχες Γεναρη οταν εκανε το εμβολιο. Συνολικα σε ενα μηνα εχει παρει 300γραμμαρια. Πήρα τη γιατρο και της το ειπα και μου ειπε να της δωσω συμπληρωμα, κατι που δεν θελω με τιποτα. Ξερω πως το συμπληρωμα συνηθως σημαινει την αρχη του τελους για το θηλασμο και μου τη δινει. Λεει πως ισως δεν την πιανει πια το γαλα μου. Δεν εχω αλλαξει τιποτα ουτε στη διατροφη μου, ουτε στις συνηθειες μου. Πως γινεται μεχρι 3 μηνες να παχαινε και τωρα οχι. Γενικα ομως η μπεμπουλα ειναι μια χαρα. Λερωνει πανες οπως και πριν, ειναι χαρουμενη κι ευδιαθετη και δεν παραπονιεται. γεννηθηκε 3 κιλα και τωρα οπως μου εχουν πει επρεπε να ειναι 6 αλλα ειναι 5,5


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Ως μία μαμά με αδύνατο μωράκι που παίρνει το πολύ 300-400 γραμμάρια το μήνα θα σου έλεγα ότι είναι μια χαρά.

Μην τη δώσεις συμπλήρωμα. Απο τη στιγμή που το παιδί δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα μην το δώσεις. Η δικιά μου παιδίατρος πάντως δεν ανησυχεί που η δικιά μου είναι κάτω στις καμπύλες. Μου είπε ότι ο θηλασμός ενδείκνυται για την αποφυγή της παχυσαρκίας στα μωρά για την μετέπειτα ζωή τους. Στο κάτω κάτω έχει ακόμα καιρό μέχρι να την ξαναζυγίσεις στον γιατρό όταν θα πάτε για εμβόλιο. Κακώς μπήκε στον πειρασμό και την ζύγισες. Να δεις που όταν πάτε για εμβόλιο θα είναι περισσότερο. Είμαι σίγουρη. Κάνε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θέλω να κάνω το γιατρό, αλλά νομίζω το "δεν την πιάνει το γάλα σου" είναι κάτι που δε στέκει. Αν χρειάζεται, το μωρό θα ρυθμίσει την παραγωγή σου, αρκεί εσύ να θηλάζεις απεριόριστα και ανεμπόδιστα όποτε ζητάει. Δεν παίρνουν όλα τα μωρά το ίδιο βάρος, ούτε με τον ιδιο ρυθμό. Αν είναι γενικά καλά, βρέχει πάνες κ.λπ., όλα καλά θα είναι. Πάρε και δεύτερη γνώμη αν σε φρικάρει, αλλά κι εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να δώσεις συμπλήρωμα. Το παιδί μετά θα θηλάζει λιγότερο, το γάλα σου θα μειωθεί και τότε όντως δε θα της φτάνει. Μη στεναχωριέσαι.

Επίσης, μετά τους 3 μήνες ο αλματώδης ρυθμός ανάπτυξης που έχουν στην αρχή πέφτει -αλλιώς θα είχαμε ένα μωρό 12 μηνών να ζυγίζει 25 κιλά. Η παιδίατρος μου έλεγε ότι συνήθως τα παιδάκια που θηλάζουν παίρνουν πολύ απότομα τους πρώτους 3 μήνες (κάποια ΠΟΛΥ απότομα, ο δικός μου τον πρώτο μήνα πήρε 1.600 και τον άλλο σχεδόν 1.500 γρ!), και μετά ο ρυθμός μειώνεται, ενώ με την τεχνητή διατροφή συνήθως παίρνουν πιο σταθερά και σταδιακά.


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τι κανετε?

εχω να μπω δυο μερεσ γιατι ελειπα στο χωριο κι εχετε παρει φορα!!!

νιονιω δεν ειπαμε οτι θα παθουν κατι τα μωρα αν φανε ρυζαλευρο η φαριν λακτε απλα να ξεκινησουμε οσο πιο φυσικα γινεται αυτο λεω εγω. γιατι το σιγουρο ειναι οτι θα τα φανε ολα οπωσ τα φαγαμε κι μεισ.. και οπωσ συνεχιζουμε να τα τρωμε, ολοι εχουμε δει το γαριδακι να παιρνει φωτια με τον αναπτηρα αλλα το τρωμε ακομα χεχε

αντε στειλε φωτο να σασ δουμε στισ πρωτεσ προσπαθειεσ να παιρνουμε κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπουλιτσα θα συμφωνησω με τα κοριτσια... κανε λιγο υπομομονη και θα βαλει τα κιλακια τησ η μικρη σου.. στο κατω κατω ποιοσ το λεει οτι πρεπει να ειναι 6 κιλα και οχι 6200 η 5800?? αντε μην ανησυχεισ και αν εσυ νομιζεισ οτι δεν τρωει αρκετα να την θηλαζεισ περισοτερο για να αυξυθει η παραγωγη σου αλλα να προσεχεισ μη σου κανει υπερπαραγωγη (πρασινα κακακια απο κει θα το καταλαβεισ).αλλα αφου το μωρο ειναι αυδιαθετο και βαζει κιλα που ειναι το προβλημα?? και στο κατω κατω που το καταλαβε οτι το γαλα σου δεν φτανει το πηγατε στο χημειο και σασ ειπαν οτι ειναι λαιτ??

αντε πια με αυτη την ατακα!!!

κατ ουτε να σε φανταστω δεν θελω εκεινη την ωρα.. παντωσ γενικα πολλα πραγματα που δεν τα υπολογιζουμε μπορουν να προκαλεσουν ατυχηματα στα μικρα μωρα. ευτυχωσ η κολητη μου ειχε μωρο πριν απο μενα και πολλα πραγματα τα εχω μαθει απο εκεινη... οπωσ για παραδειγμα δεν αφηνουμε ποτε την σερβιτορα στην καφετερια να περναει πανω απο το καροτσι, ποτε δεν ξερεισ ποτε θα πεσει ο δισκοσ να ζεματισει η να κοψει το μωρο μασ!!!

ασε που μεχρι τωρα εχουμε γινει ολεσ μασ ζογκλερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμαδούλες!!!

Τι κάνετε?? Αγαπουλίτσα κι εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια.. οι παιδίατροι από ότι έχω καταλάβει κατευθείαν σου προτείνουν να δώσεις συμπλήρωμα χωρίς να χρειάζεται πολλές φορές.Αν βλέπεις ότι το μωράκι σου είναι ικανοποιημένο και ευδιάθετο χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος.

Grinitsa απ ότι κατάλαβα δεν μπορείς να μας πεις αν βολέυει το meitai γιατί προφανώς ο άντρας σου δεν σ εχει αφήσει να το φορέσεις και καθόλου.. ετσι?!!! Χαχαχα!! Εγώ βασικά δεν θέλω να μου πέις πως κατάφερες αυτό αλλά πως τον έκανες να βάλει σκούπα!! Γιατί ο δικός μου ... ένα θα σου πω μια φορά που είπαμε θα κάνουμε μαζί δουλειές πήρε να πάει τα σκουπίδια.... και γύρισε μετά από 3 ώρες!!!

Δήμητρα ασε πρέπει να προβλέπουμε και το απρόβλεπτο και να είμαστε πολύ προσεκτικές!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια διάβασα κάτι πολύ όμορφο κι επειδή κι εγώ κάπως έτσι νιώθω σας το παραθέτω εδώ να το διαβάσετε κι εσείς...

ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Αφήγηση μιας μητέρας, της Shirl Butts, από το

βιβλίο THE WOMANLY ART OF BREASTFEEDING

Οι γυναίκες που δεν έχουν θηλάσει ποτέ, ίσως να δυσκολεύονται να καταλάβουν πόσο ξεχωριστή μπορεί να είναι η σχέση του θηλασμού. Τώρα, καθώς θηλάζω το δεύτερο παιδί μου, μπορώ να εκτιμήσω το τι έχασα με το άλλο μου παιδί που δεν το θήλασα.

Οι πιο αγαπημένες μου στιγμές είναι αυτές πριν από την ώρα του ύπνου, καθώς θηλάζω την τεσσάρων μηνών κόρη μου. Φωλιάζουμε στην κουνιστή πολυθρόνα, το μικρό της στόμα ανυπόμονα ψάχνει τη ζεστασιά τον δικού μου γάλακτος, μέχρι που στο τέλος πιάνει το στήθος και πέφτει σε ένα γαλήνιο ύπνο. Το παχουλό χεράκι της απλωμένο πάνω στο μπράτσο μου, το μάγουλο της κουρνιασμένο στο στήθος μου. Συνεχίζω να κουνιέμαι στην πολυθρόνα, εξετάζοντας με αγάπη κάθε πτυχή του μαλακού κορμιού της. Στιγμές σαν και αυτές με κάνουν να ανυπομονώ να ψτάσει η επόμενη νύχτα και η μεθεπόμενη. Μερικές φορές σταματάει να θηλάζει και με κοιτάζει στα μάτια, δίνοντας μου ένα πλατύ χαμόγελο σαν να λέει" Σ'ευχαριστώ μαμά!" και μετά συνεχίζει να θηλάζει. Σ'αυτές τις στιγμές, εύχομαι να μπορούσε ο χρόνος να σταματήσει για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια μου σημερα εχω στεναχωρια.... Ζυγισα τη μικρη μου και ειναι στα ιδια κιλα που ηταν αρχες Γεναρη οταν εκανε το εμβολιο. Συνολικα σε ενα μηνα εχει παρει 300γραμμαρια. Πήρα τη γιατρο και της το ειπα και μου ειπε να της δωσω συμπληρωμα, κατι που δεν θελω με τιποτα. Ξερω πως το συμπληρωμα συνηθως σημαινει την αρχη του τελους για το θηλασμο και μου τη δινει. Λεει πως ισως δεν την πιανει πια το γαλα μου. Δεν εχω αλλαξει τιποτα ουτε στη διατροφη μου, ουτε στις συνηθειες μου. Πως γινεται μεχρι 3 μηνες να παχαινε και τωρα οχι. Γενικα ομως η μπεμπουλα ειναι μια χαρα. Λερωνει πανες οπως και πριν, ειναι χαρουμενη κι ευδιαθετη και δεν παραπονιεται. γεννηθηκε 3 κιλα και τωρα οπως μου εχουν πει επρεπε να ειναι 6 αλλα ειναι 5,5

φιλεναδιτσαααααααααααααα


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...