Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

katrin uparxoun k meika sxoleia pou pairnoun paidia st y3 opote des kai auta.

epishs mhpws einai pio eukolo kata th diarkria ths xronias h de ginete ka8olou?

telos exete skeftei thn periptwsh tou na allaxete spiti?

emeis metakomizoume sto telos tou mhna gi'auto to logo

υπαρχουν τα in-year admissions, θα υπαρχει στο council website η σελιδα. Αυτο που χρειαζεται ειναι μια αιτηση και αν δεν υπαρχουν θεσεις σε βαζουν σε λιστα αναμονης. Προσοχη ομως - το καθε council ειναι διαφορετικο, εδω που μενουμε εμεις 30 Ιουλιου διαγραφονται ολα τα ονοματα απο την λιστα εκτος αν τους ειδοποιησεις οτι θελεις το παιδι να παραμεινει εκει. Επισης, με ενα τηλεφωνημα/μαιλ θα σου πουν σε ποια θεση στην λιστα ειναι το παιδι.

Katrin, υπαρχει περιπτωση να φυγει του χρονου η δασκαλα που δεν εισαι ευχαριστημενη. Μια δασκαλα της κορης μου με την οποια ειχα καποια παραπονα εφυγε την επομενη χρονια και πηγε να διδαξει στην κινα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια. Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ εύχομαι να φύγει η δασκάλα από το σχολείο :tongue:

Για τις λίστες αναμονής το ξέρω, έχω ήδη κάνει αίτηση για την κόρη μου σε άλλα 3 σχολεία, 2 από τα οποία έχουν και nursery οπότε έκανα και για τον μικρό. Χλωμό είναι όμως, γιατί πρόκειται για μικρά σχολεία, με 1 τμήμα 30 μαθητών ανά τάξη τα 2 και 2 τμήματα το άλλο, οπότε δύσκολο να αδειάσουν θέσεις. Η μόνη ελπίδα είναι αν πάρουν τον μικρό του χρόνου κάπου. Εδώ όμως έχω ένα πρόβλημα, που είναι ότι αναγκαστικά θα πρέπει να δηλώσω 3 σχολεία μόνο για του χρόνου και μάλλον το 3ο θα πρέπει να είναι αυτό που πηγαίνουν ήδη, γιατί αλλιώς αν δεν υπάρξει θέση στα άλλα που επιθυμώ, υπάρχει ο κίνδυνος να τον στείλουν σε ένα πολύ γειτονικό μας σχολείο που είναι πολύ χάλια! Αρα και πάλι θα πρέπει να ελπίζουμε σε λίστες αναμονής.....

Στο σπίτι αυτό μετακομίσαμε το καλοκαίρι Νατάσα, οπότε δεν είμαστε για αλλαγή ακόμη....

Link to comment
Share on other sites

Katrin και να μην φύγει, δεν υπάρχει περίπτωση του χρόνου το παιδί να έχει άλλη δασκάλα; Θα την έχει μέχρι να τελειώσει το δημοτικό;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

wres wres auth h pseudais8hsh pou exoume oti mporoume ns dislexoume me skotwnei! 8a htan ligotero agxwtiko na mhn eixame kamia epilogh.

oxi oti 8a htan kalutero aparaithta alla toulaxiston 8a htan ligotero agxwtiko

idiws sis megales poleis pou ta sxoleia einai oversubscript.

katrin sou euxomai na mporesete na pate se ena polu kalo sxoleio alla 8a sou pw auto pou skeftomai kai gia mena. an den eimai euxaristhmenh apo to primary 1. 8a dw an mporw na allaxw sto year3 kai 2. 8a prospauhsw eite egw eite kapoios tutor na kanoume extra pragmata

h current landloard otan ths eipa to logo pou feugw me katalave apoluta. menei oxi polu makria apo edw pou eimai twra kai stelnei thn korh ths se idiwtiko (apo ta kalutera ths perioxhs gia koritsia) k pali den einai euxaristhmenh. mou eipe to exw parei apofash oti prepei na kanw epipleon pragmata me to paidi, den ginete na tsakonomai sunexeia.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

wres wres auth h pseudais8hsh pou exoume oti mporoume ns dislexoume me skotwnei! 8a htan ligotero agxwtiko na mhn eixame kamia epilogh.

oxi oti 8a htan kalutero aparaithta alla toulaxiston 8a htan ligotero agxwtiko

h current landloard otan ths eipa to logo pou feugw me katalave apoluta. menei oxi polu makria apo edw pou eimai twra kai stelnei thn korh ths se idiwtiko (apo ta kalutera ths perioxhs gia koritsia) k pali den einai euxaristhmenh. mou eipe to exw parei apofash oti prepei na kanw epipleon pragmata me to paidi, den ginete na tsakonomai sunexeia.

Nατασα συμφωνω μαζι σου 100%!!! Ακομα και στα ιδιωτικα δεν ειναι τελεια τα πραγματα, ειναι ομως αισθητα καλυτερα απο καποια του κρατους. Διαφερει βεβαια απο σχολειο σε σχολειο. Για τον γιο μου, επειδη ειχε τα προβληματα υγειας και καποιες ειδικες αναγκες ηταν πολυ ασχημη, εως και προσβλητικη η συμπεριφορα του κρατικου σχολειου της γειτονιας! Στα ιδιωτικα λιγο πολυ ολοι μας ηθελαν, αλλα σε αυτο που τον στειλαμε η συμπεριφορα του διευθυντη ηταν φοβερη - μεχρι και ο ιδιος ειπε οτι θα τον βοηθουσε (απο πρακτικη αποψη) αν χρειαζοταν και δεν υπηρχε καποιος αλλος να το κανει.

Νομιζω τελικα ειναι και θεμα τυχης το που θα πεσεις....

Φυσικα οπου και να στειλουμε τα παιδια μας, οσο και να πληρωνουμε, πρεπει κι εμεις να κανουμε το μερος μας και να τα βοηθαμε γιατι δεν γινεται αλλιως. Ακομα και με την μουσικη, ηθελα δεν ηθελα τωρα μαθαινω κι εγω τσελο & βιολα (βιολα κιολας καθομαι στο μαθημα γιατι ειναι μικρος για να τον αφησω μονο του....)

Link to comment
Share on other sites

peekaboo η κόρη μου την έχει τώρα αυτή τη δασκάλα, αλλά όταν λέω ότι ελπίζω να φύγει, εννοώ να μην την έχει και ο γιος μου του παρα-χρόνου, εάν είμαστε ακόμη (φτου φτου!) στο ίδιο σχολείο :P

Πάντως εμείς χθες ζητήσαμε από την υπεύθυνη του τμήματος της άλλης κόρης (7η τάξη) να μας δώσει την ύλη στα μαθηματικά, αγγλικά και sience και είπε ότι θα το φροντίσει. Για να δούμε τι θα μας δώσει... κάτι ανέφερε για σχετικά βιβλία κλπ.

Αν δεν είμαστε από δίπλα πραγματικά δεν γίνεται τίποτα. Το σύστημα εδώ "υποστηρίζει" τη φυσική τάση της πλειοψηφίας των μαθητών για άρπα κόλα διάβασμα....

Link to comment
Share on other sites

kapoies fores anarrwtiemai an telika to classiko susthma einai kalutero h oxi.

mhpws me auto ton tropo einai poio engaged?

den xerw pragmaika!

emena mou arese panta to sxoleio opote mou aresei to classiko ma8hma alla den einai ola ta paidia to idio.

egw exw megalepivola sxedia gia to paidi mou alla ekeino ti exei?

eimai toso ma toso provlhmatismenh!

na paw thn kyriakh ston papa kai na ton parakalesw na mou upograpsei to xarti gia na ton paroun sto CoE sxoleio me ta kala apotelesmata h na akolou8hsw tis arxes mou pou lene pws an 8elw na paw ekklhsia paw gia mena kai kanenas de 8a me "upoxrewsei"

na kanw th 8usia gia to paidi mou h na tou dwsw paradeigma me th stash mou. h pali mhpws einai mikro kai den katalavainei kai shmaseia exei na paei se kalutero sxoleio?

kai poio einai alh8eia kalutero?

kai an de mou to upograpsei o pappas? kai 8a exw xefthlistei sta matia mou kai de 8a exei ginei tpt, alla toulaxiston 8a exw prospa8hsie

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

o monologos/skepseis mias agxwmenhs manas

euprosdektes opoiesdhpote kaloproeretes skepseis/sumvoules


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Νατασα, κι εμεις ειμαστε παρα πολυ αγχωμενοι με το ολο θεμα - και οταν τον μικρο δεν τον επαιρναν στο σχολειο (πριν κανονισουμε για το ιδιωτικο) κοντεψα να τρελλαθω!! Ισως ειναι ο τροπος που μεγαλωσαμε στην ελλαδα, που δινεται μεγαλη εμφαση στην εκπαιδευση.

Το παιδι οταν ειναι 4 χρονων δεν εχει αποψη για το που θελει να παει, τι σχολειο ειναι καλυτερο και τι θελει να κανει οταν μεγαλωσει. Εμεις σαν γονεις εχουμε την ευθυνη να κανουμε για τα παιδια μας αυτο που εμεις θεωρουμε το καλυτερο. Οταν ειναι να παει γυμνασιο αλλαζει, γιατι πλεον το παιδι καταλαβαινει και μπορει κι αυτο να παρει μια αποφαση για το που θα ηθελε να παει. Η μονη συμβουλη που θα εδινα ειναι να εμπιστευτειτε το μητρικο ενστικτο - μου το ειχε πει τοτε μια φιλη μου και για μενα ηταν η καλυτερη συμβουλη! Εμεις ξερουμε τα παιδια μας καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο και ειμαστε στην καλυτερη θεση να αποφασισουμε που θα ειναι πιο ευτυχισμενα.

Κατριν, ανεφερες το αρπα κολα διαβασμα - σε καποια παιδια ομως αυτο μπορει να ειναι το καλυτερο που μπορουν, και επειδη εδω υπαρχουν ευκαιριες, και αυτα τα παιδια μπορουν να μεγαλωσουν και να ειναι πετυχημενα. Υπαρχουν ομως και παιδια που θελουν να διαβαζουν, που θελουν να κανουν ενα πιο ακαδημαικο προγραμμα σπουδων - και σε αυτην την περιπτωση δυστυχως το συστημα εδω τα αφηνει πισω. Η κορη μου στο ελληνικο σχολειο εχει καθε μερα κατι να κανει στο σπιτι και δεν παραπονιεται καθολου. Ισα ισα που παραπονιεται οτι στο αγγλικο σχολειο δεν μαθαινανε αρκετα πραγματα και το homework ηταν πολυ ευκολο! ειναι στο παιδι τελικα

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα κάτι σημαντικό: Στη year 3 κάνεις αίτηση δηλώνοντας 3 σχολεία στο Δήμο, μόνο όταν το σχολείο που πηγαίνει το παιδί σου είναι infant school! Αλλιώς, αν είναι ήδη σε primary, τότε αν θέλεις να αλλάξεις σχολείο στην 3 τάξη, κάνεις ό,τι θα έκανες και σε όποια άλλη τάξη του δημοτικού: in-year application σε σχολείο κατευθείαν και μπαίνεις σε λίστα αναμονής.

Γνώμη μου είναι, αν μπορέσει να βοηθήσει το γράμμα του παπά, να το πάρεις!

Abbie συμφωνώ ότι είναι στο παιδί! Δυστυχώς πολύ λίγα είναι τα παιδιά που θα ψάξουν από μόνα τους να διαβάσουν κάτι όταν το σχολείο δεν τους δώσει homework. Τα περισσότερα θα βολευτούν με τα λίγα.

Για τις ευκαιρίες όμως που λες, δεν πολυσυμφωνώ. Οι μισθοί εδώ δεν είναι υψηλοί ούτε για τους professionals, οι απλές θέσεις είναι ακόμη "ταπεινότερες" οικονομικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νατάσα κάτι σημαντικό: Στη year 3 κάνεις αίτηση δηλώνοντας 3 σχολεία στο Δήμο, μόνο όταν το σχολείο που πηγαίνει το παιδί σου είναι infant school! Αλλιώς, αν είναι ήδη σε primary, τότε αν θέλεις να αλλάξεις σχολείο στην 3 τάξη, κάνεις ό,τι θα έκανες και σε όποια άλλη τάξη του δημοτικού: in-year application σε σχολείο κατευθείαν και μπαίνεις σε λίστα αναμονής.

Γνώμη μου είναι, αν μπορέσει να βοηθήσει το γράμμα του παπά, να το πάρεις!

katrin auto pou les einai sigouro? dld an thel dw na kanw aithsh se sxolio pou einai mono apo y3 kai to diko sou einai kanoniko primary den mporeis na dhlwseis kanonika?

dld an metakomisw se allh perioxh den exw dikaiwma na kanw aithsh kanonika?

twra gia ton papa ti na sou pw mallon 8a paw alla an den mou to dwsei 8a xenerwsw asxhma!

abbie nomizw oti ekanes thn kaluterh epilogh

apo to ellhniko dhmotiko mporeis na dwseis kanonika exetaseis gia na mpeis se grammar school?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα το λέει και στο λινκ σου:

"f your child currently attends an infant school and was born between 1 September 2006 and 31 August 2007, you must apply for a junior school place for entry in the academic year beginning September 2014 as your child will not automatically transfer to the associated Junior School.

If your child attends a primary or junior & infant school, you do not need to make an application for them to progress to year 3."

Αυτό γίνεται γιατί τα infant schools είναι μόνο μέχρι 7 ετών, οπότε μετά κάνεις αίτηση στο linked primary school του σχολείου που πήγαινες, ή σε όποιο άλλο Junior ή primary school θέλεις.

Αν όμως το παιδί σου πηγαίνει σε σχολείο 3-11 π.χ., τότε αν θέλεις να αλλάξεις, μπορείς ανά πάσα στιγμή να κάνεις αίτηση, ΑΛΛΑ πας σε λίστα αναμονής (εφόσον δεν υπάρχουν διαθέσιμες ελεύθερες θέσεις, που στα καλά σχολεία συνήθως δεν υπάρχουν...). Η αίτηση γίνεται με το "έντυπο" in-year application και μπορείς να κάνεις αίτηση σε όσα σχολεία θέλεις, κατευθείαν στα σχολεία πια.

"If your child currently attends a Primary or Junior and Infant School and you wish to apply for a Year 3 place in a separate Junior School from September 2014 please contact the School Admissions Team for the appropriate common application form."

Edit: Τα παραπάνω είναι στο δικό σου λίνκ. Στο δικό μας booklet γράφει συγκεκριμένα:

"If your child currently attends a Birmingham primary school and you would like them to transfer to another primary school you will need to follow the schools In Year application procedures"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...