Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

abbie pws einai ta upoloipa paidia sto ellhniko sxoleio? milane agglika? eixa panta thn ais8hsh oti to sxoleio htan gia paidia pou hr8an gia ligo sthn agglia k 8eloun na xanagurisoun sthn ellada. h dikh sas ais8hsh poia einai?

στο αγγλικο σχολειο θα μιλανε ολα αγγλικα?? εξαρταται απο την περιοχη, εμεις για παραδειγμα εκει που ημασταν οταν ειχε meeting για γονεις παντα ειχαν διερμηνεα για τα πολωνικα, ρωσικα και αραβικα.

το ελληνικο σχολειο τα μαθαινει ελληνικα, αλλα εχουν δυο δασκαλες αγγλιδες και το επιπεδο ειναι υψηλοτερο απο αυτο που εκανε προηγουμενως η κορη μου στο αγγλικο σχολειο. Και αυτο με τα παιδια να μην μιλανε καλα αγγλικα, καποια να μιλανε πολυ λιγο. Αλλα οι απαιτησεις ειναι υψηλοτερες. Επισης ειναι 9 παιδακια στην ταξη, οποτε ειναι σχεδον σαν τα ιδιωτικα.

για grammar school φυσικα δεν γινεται προετοιμασια στο ελληνικο σχολειο, κανουμε χωριστα φροντιστηριο. Αλλα ενα γυμνασιο που μας αρεσει αρκετα κανει αρχαια ελληνικα, οποτε απο αυτην την αποψη ειναι μια προετοιμασια που κανει απο τωρα. Επισης θελουμε να δωσει GCSE στα νεοελληνικα και φυσικα να μαθει την γλωσσα της χωρας στην οποια γεννηθηκε.

Νατασα, εχεις δικιο που λες οτι το ελληνικο ειναι για τα παιδια που εχουν σκοπο να επιστρεψουν στην ελλαδα και ειναι εδω για λιγο - ηταν ομως τοσο χαλια η κατασταση στο αγγλικο σχολειο που για μας δεν υπηρχε καλυτερη επιλογη. Εχω το παιδι για δευτερη χρονια σε waiting list για δυο σχολεια του council που ειναι καλα και αν μου δωσουν θεση θα την παρω. Αν οχι, το ελληνικο σχολειο ειναι καλυτερο προς το παρον γιατι τα μαθηματικα ειναι σε πιο υψηλο επιπεδο, το παιδι εχει μπει σε προγραμμα και εχει homework καθε μερα, και μαθαινει τα ελληνικα. Μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα και θα την εβαζα στο ιδιωτικο που παει και ο μικρος, αλλα δυστυχως αυτην την χρονικη περιοδο ειναι αδυνατο απο οικονομικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

abbie se euxaristew para polu gia ton kopo sou na mou apanthseis

egw telika thn Kuriakh (an kai arwsth to savvato) katafera na paw sthn ekklhsia k naparw to xarti pou h8ela xwris polla polla.

den xreiasthke eutuxws na parakalesw h na dwsw polles polles exhghseis opote ola kala. twra mou apomenei na paw na episkeftw ta sxoleia kai na dw pragmatika an exei megaluterh shmaseia to Ofsted h ta SAT results. pleon to exw parei apofash kai den perimenw trela pragma apo ta sxoleia (eutuxws me voh8hse polu to forum edw k to mumsnet wste na mhn pesw xafnhka apo ta sunefa)

noiw8w ligo kalutera proetoimasmenh k perimenwntas ta xeirotera 8a xarw na mou er8oun ta kalutera.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να βρεις το καλυτερο για το παιδι σου και ολα να πανε καλα! Ο,τι σχολειο και να παει τελικα το παιδι, θελει και βοηθεια απο το σπιτι για να προοδευσει.

Τωρα ειναι ακομα αρχη, καλα θα ειναι ο μικρος σου να μπει σε ενα προγραμμα, να αγαπησει το σχολειο και να μαθει τα αγγλικα (μιλατε ελληνικα στο σπιτι φανταζομαι?). Αργοτερα (year 2-3) μπορεις να το ξανακοιταξεις το θεμα και να παρεις μια αποφαση για το τι θελεις να κανεις. Καποια παιδια τους αρεσει να ειναι πρωτα στην ταξη, καποια αλλα προτιμουν ενα πιο ανταγωνιστικο περιβαλλον. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο, και τα αγορια διαφερουν απο τα κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κοριτσια...

Ψαχνοντας πληροφοριες για το ελληνικο σχολειο του Λονδινου επεσα πανω στη κουβεντουλα σας και διαβασα καποια πραγματα που δεν ηξερα.

Εμεις εχουμε σκοπο σε κανενα χρονο περιπου να μετακομησουμε για Λονδινο. Ο αντρας μου θα μεταφερει εκει το γραφειο του και εχουμε ηδη αρχισει να ψαχνουμε για σπιτι στην περιοχη Ealing, και Acton για να ειμαστε κοντα στο ελληνικο σχολειο γιατι ο γιος μου δεν μιλαει αγγλικα. Βεβαια θα ξεκινησει ιδιαιτερα σε λιγες μερες και πιστευω σε εναν χρονο να μπορει τουλαχιστον να συνενοηθει.

Θα ηθελα οποια κοπελα μπορει να μου δωσει πληροφοριες για το ελληνικο σχολειο αλλα και για τις περιοχες Ealing και Acton. Το Λονδινο το γνωριζω πολυ καλα αλλα οχι αυτες τις περιοχες.

Σκοπος μας ειναι αφου το παιδι μαθει καλα τα αγγλικα να παει σε αγγλικο σχολειο της περιοχης η και σε ιδιωτικο. Εχετε καποια εμπειρια απο ιδιωτικα σχολεια;

σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Fairymammy Geia sou. Eida oti anaferate to Plymouth. Menete ekei kai exete paidakia pou pane sxoleio???. Mporo na exo tin voeitheia sas. Euxaristo

γεια σου :)

ναι εδω μενω, σε τι μπορω να βοηθησω? ο μεγαλος μου γιος ξεκιναει τωρα τον Σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

kalispera  ithela na matho sxetika  me  tis  etisis pos  mporo na kano etisi jia to semptembri 2018 exo 2 kores kai skeftome to kalokeri na metakomiso londino se kapia sxoleia tis perioxis pou skopevoume na pame den me afinei  na kano  tis  etisis  jiati  lei  exei  perasei i  periodos  ton  etision. gnorizei  kapios  na  mou  pei  ti  mporo  na  kano. efxaristo

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...