Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts

Abbie ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ειμαστε πολυ τυχεροι γιατι το χωριο εχει 3 δημοτικα, ολα με ofsted 2 και το μοναδικο secondary school της περιοχης ειναι 1-outstanding. Τα free school meals συμφωνα με τα reports ειναι κατω απο το μεσο ορο και οι μαθητες στην πλειοψηφια ειναι white British σε ολα. Ιδιωτικα σχολεια δεν υπαρχουν κοντα, οποτε δεν ειναι στις επιλογες μας. Το εκκλησιαστικο σχολειο δεν ειναι των μεθοδιστων τελικα, αλλα της Church of England. Μου επιβεβαιωσαν οτι δεν χρειαζεται να κανεις αιτηση on religious grounds και οτι παιρνουν πολλα παιδακια απο διαφορες θρησκειες/εθνοτητες. Ειναι στις 700 γιαρδες απο το σπιτι μας. Το πλεον κοντινο (στις 500 γιαρδες) εχει νεα head teacher για την οποια ολοι λενε τα καλυτερα και ανεβασε το σχολειο απο 3 που ηταν στον ofsted σε 2. Ωστοσο, στο report ειχε στα θεματα προς βελτιωση οτι θα πρεπει να δινουν περισσοτερα κινητρα στους καλους μαθητες γιατι ειναι 'not challenged enough'. Ισως να οφειλεται και στο οτι εχουν περισσοτερα παιδακια με ειδικες αναγκες απο τον μεσο ορο. Λενε οτι γινεται πολυ καλη δουλεια με αυτα. Ως μαμα που απο οτι διαβασα εχεις ενα τετοιο παιδακι και ενα χωρις ειδικες συνθηκες, τι σου λενε αυτα που αναφερω; Το αγορακι μας δεν εχει καποια ιδιαιτεροτητα. Θα εβαζες σαν πρωτη επιλογη το εκκλησιαστικο; Για τα infant schools γνωριζεις κατι;

Γενικα σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα δω τα σχολεια απο κοντα και θα εμπιστευτω οπως γραφεις το ενστικτο μου. Μια αγγλιδα φιλη μου προτεινε να ζητησω να παω και σε ενα PTA school assembly. Θεωρεις οτι αξιζει; Θα καταλαβω κατι για το επιπεδο των γονιων και των μαθητων;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εισαι κατατοπιστικότατη όπως πάντα Abbie. Πολύ σημαντικές παράμετροι αυτές που επισήμανες δεν θα το είχα σκεφτεί ποτέ! Εμείς μέχρι τώρα κοιτούσαμε στο ofsted report το γενικό βαθμό χωρίς τα επιμέρους σημεία. απέναντί μας έχει ένα outstanding καθολικό στο οποίο δεν έχει καμία ελπίδα να μπει η μεγάλη γιατί είναι περιζήτητο. στην περιοχή μας έχει 3 good δημοτικά. είμαι υπερβολική που θέλω να μετακομοίσουμε για να πάει σε outstanding??

Link to comment
Share on other sites

peekaboo, θα σου ελεγα πανω απολα το ενστικτο σου! Το οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι αγγλακια ταιριαζει με το οτι δεν τα κανουν challenge αρκετα, μιας και οι αγγλοι συνηθως δεν πολυπιεζουν τα παιδια τους - μαλιστα αυτοι που μοιαζουν περισσοτερο με το δικο μας "στυλ" ειναι οι ινδοι (γιαυτο ολοι εχουν γινει γιατροι, δικηγοροι, τραπεζιτες κλπ....) και σε τετοιες περιοχες θα βρεις σχολεια με καταπληκτηκα αποτελεσματα στα sats τους.

Αν εισαι ΠΑΡΑ πολυ κοντα στο εκκλησιαστικο σχολειο, τοτε εχεις σοβαρες πιθανοτητες να παρουν το παιδι γιατι θελουν να εχουν καλες σχεσεις με την γειτονια.

Για το δικο μου παιδι δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες...ναι, εχει ειδικες αναγκες, βασικα τωρα ειναι 5 χρονων και ειναι ακομα με πανες. Αλλο προβλημα δεν εχει, εχει καποιο σωληνακι στην κοιλιτσα του αλλα αυτο δεν χρησιμοποιεται κατα την διαρκεια της ημερας και για το σχολειο το μονο ειναι να ξερουν οτι το εχει και τι να κανουν σε περιπτωση τραυματισμου (πραγμα παρα πολυ σπανιο). Δυστυχως το council και το σχολειο της γειτονιας δεν μας στηριξε, ετσι ο μισθος μου πηγαινει στο ιδιωτικο, αλλα προτιμω να δουλευω και να ξερω οτι το παιδι μου ειναι ασφαλης - αλλιως δεν θα δουλευα και θα τον κραταγα στο σπιτι με homeschooling...

Εμενα με ενδιαφερει το ελληνικο και για εναν ακομη λογο - μπορουν τα παιδια μας να δωσουν a levels στην νεοελληνικη γλωσσα, κι ετσι θελω η κορη μου να εχει μια καλη βαση ωστε οταν τελιωνει το σχολειο να εχει και αυτη την επιλογη αν το θελει

Link to comment
Share on other sites

Abbie καταλαβα. Σ' ευχαριστω πολυ. Χαιρομαι παρα πολυ που το αγορακι σας δεν εχει αλλα προβληματα.

Θα τα δω ολα και θα αποφασισω με το ενστικτο μου :)

Ελληνικα δυστυχως οτι κανουμε στο σπιτι και μονο, καθως ειμαστε πολυ μακρια απο ελληνικα σχολεια και κοινοτητες.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χρονο να κανεις τα ελληνικα στο σπιτι θα ειναι παρα πολυ καλα. Νομιζω υπαρχουν στο ιντερνετ τα βιβιλια του οργανισμου οποτε μπορεις να τα τυπωσεις, ή να εχεις καποιον συγγενη στην ελλαδα να σου τα στειλει (οπως κανουμε εμεις). Εμεις με την κορη μου κανουμε και τα μαθηματικα γιατι στο σχολειο της δεν τα προχωρανε τοσο.

Επισης αν θελεις τα παιδια να μπουν σε καλο σχολειο αργοτερα θα ειναι καλο να τα ξεκινησεις μουσικη απο νωρις. Καλο ειναι να διαλεξετε ενα σπανιο οργανο, οχι πιανο ή βιολι που κανουν ολοι, γιατι μετα αν το γυμνασιο πχ που θελεις τους λειπει ομποε στην ορχηστρα, και το δικο σου παιδι ειναι grade 6, φυσικα θα σε προτιμησουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ καλες οι συμβουλες σου! Θα τις εχω υποψη :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

No worries! Αποτι καταλαβα εισαι και εξοχη, εκει συνηθως εχει καλυτερα σχολεια. Ακομα και αν κοιταξεις την λυση του ιδιωτικου, τα διδακτρα ειναι φτηνοτερα αποτι εδωπερα, και πολλες φορες τα σχολεια καλυτερα - ή τελος παντων better value for money....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, να πω κι εγω, να πω κι εγω;

Εγω θα τα πω λιγο διαφορετικα απο την Αμπι, και ο λογος ειναι οτι βλεπω το θεμα της παιδειας λιγο διαφορετικα.

Τα οφστεντ δεν τα πολυδινω σημασια, ο λογος ειναι οτι τα περισσοτερα σχολεια συμφωνα με ερευνες παραπονιουνται για τα reports και τον τροπο που γινονται. Ερχεται δηλαδη καποιος λιγες ωρες μια τυχαια μερα στο σχολειο και θεωρει οτι μπορει απο αυτο να καταλαβει πολλα.

Το σχολειο μας μας "ετυχε" μια και ηρθαμε στη μεση της χρονιας και δεν το ψαξαμε το θεμα καθολου. Η αληθεια ειναι οτι το μονο που με απασχολουσε ηταν το θεμα της ασφαλειας, αλλα ειναι η περιοχη μας τετοια που δεν υπαρχει καθολου εγκληματικοτητα (τοσους μηνες που ειμαι εδω το μονο εγκλημα που ειδα στην τοπικη εφημεριδα ηταν οτι μια φορα παραλιγο να ληστεψουν μια παμπ, αλλα αρχισε ο συναγερμος κι εφυγαν, χαχαχα) κι ετσι δεν αγχωθηκα ιδιαιτερα.

Το αλλο νομιζω που με εκανε να μη με αγχωνει το θεμα, ειναι οτι για μενα το σχολειο δεν ειναι μεθοδος απορροφησης συγκεντωμενων γνωσεων και ακαδημαικων αποδωσεων, αλλα επαφη με τον κοινωνικο περιγυρο, γνωριμια με τον εαυτο μας, τις ιδιαιτεροτητες μας και τα ταλεντα μας. Εξ'ου δε με απασχολουσε ενα σχολειο με καλα αποτελεσματα, αλλα ενα σχολειο με μαθητες που αισθανονται ασφαλεις, χαρουμενοι, και ολοκληρωμενοι επειδη εχουν ευκαιριες να αναπτυξουν την προσωπικοτητα τους και να καλλιεργησουν τα ταλεντα τους. Αυτα δε φαινονται στο οφστεντ δυστυχως.

Το δικο μας σχολειο ηταν 3, τωρα ειναι 2. Προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενη, και το ιδιο και τα παιδια. μεσα στην ταξη τα παιδια ειναι χωρισμενα σε γκρουπακια αναλογα με τις δυνατοτητες τους, τα γκρουπακια αυτα αλλαζουν απο μαθημα σε μαθημα (γλωσσα, μαθηματικα κλπ) και απο μηνα σε μηνα (αναλογως πως παει ο καθενας). Τα παιδια δε γνωριζουν ποιος ειναι στο δυνατο και ποιος στο αδυναμο γκρουπ, ειναι απλως ενα παιχνιδι γι'αυτα. Το διαβασμα στο σπιτι ειναι ελαχιστο, αλλα οι γνωσεις παρα πολλες και με καταιγιστικη ταχυτητα. βασιζονται σε πειραματισμους, εκδρομουλες, δημιουργιες κλπ.

Για τα παιδακια που προχωρανε περισσοτερο απο το γκρουπ της ταξης, μια φορα την εβδομαδα κανουν μαθημα με μια αλλη δασκαλα ωστε να μη βαρεθουν και να μη χαθουν οι δυνατοτητες τους. Αυτο γινεται με διακριτικοτητα και απο τα αλλα παιδια και απο τους γονεις.

Επισης να ξερεις για το οφστεντ οτι τα reports επηρεαζονται πολυ και απο τη γεωγραφικη θεση του σχολειου. Δηλαδη μπορει ενα σχολειο που θα παρει 2 σε φτωχογειτονια του Manchester να παρει 3 στο Windsor, και αυτο λογω expectations των "κριτων" (συνηθως αθελα τους).

Τ ιnfant schools εγω τα απερριψα ως ιδεα επειδη οταν θα ερθει η ωρα να παει στο primary, οι επιλογες σου θα ειναι πολυ περιορισμενες καθως προτεραιοτητα θα εχουν τα παιδια που ειναι ηδη εκει.

Τα Church of England schools, ακολουθουν την πεπατημενη οσον αφορα selection. Τα καθολικα δινουν προτεραιοτητα στους καθολικους, και κρατανε καποιες θεσεις για μη καθολικους για να ειναι PC.

H "χριστιανικοτητα" ενος αγγλικανικου σχολειου ηδη μου καθεται στο στομαχι (εγω κι ο αντρας μου ειμαστε χριστιανοι αλλα τα παιδια μας οχι), δε θα εστελνα το παιδι μου σε σχολειο που το fund η εκκλησια μονο και μονο για λογους ακαδημαικων επιδοσεων. Αλλα, ειπαμε, αυτο εξαρταται απο την οπτικη του καθε γονιου στο θεμα της εκπαιδευσης.

(σορρυ αν τα ειπα λιγο μπερδεμενα)

Link to comment
Share on other sites

Travellingmum, ευχαριστω πολυ για την οπτικη σου γωνια. Τα κριτηρια που γραφεις οπως και αυτα της Abbie μου ταιριαζουν. Μακαρι να εχουμε την τυχη σας με το σχολειο :)

Νατασσα ακομη δεν πηγε δημοτικο, σκεφτεσαι ηδη το γυμνασιο; ;)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ma an katalava kala to an tha paei se kalo gumnasio exartate apo to dimotiko opote prepei na prosexo k to dimtiko polu!

ego skeftomoun gia arxi na ton steilo se ena me grade 2 ellino/aggliko kai meta an fugoume poio exo surrey klp na vroume ena kalo gumnasio alla mipos prepei na prosexo poio polu to dimotiko???


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλη μου, ξερεις που θα ειστε σε 10 χρονια για να σε απασχολει απο τωρα το γυμνασιο;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και σκέφτεσαι το γυμνάσιο από τώρα, είναι πολύ σημαντικό. Υπάρχει μεγάλος συναγωνισμός για τα καλά σχολεία ειδικά στην περιοχή του Λονδίνου και σίγουρα ένα καλό δημοτικό βοηθάει τις προοπτικές του παιδιου στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, φερνω τη συζητηση εδω για να μη μπερδευουμε τα θεματα. Εχω την ιδια απορια με τη eugie, η οποια απευθυνεται αρχικα στην travellingmum για το σχολειο της και φυσικα και σε οποιαν αλλη εχει εμπειριες ως μαμα η εκπαιδευτικος (Ελενη; :) ). Ποσο σημαντικο ειναι θεωρειτε το ofsted report και ποια σημεια του θα ηταν καλο να προσεξουμε (πχ τα potential areas for improvement);

Λοιπόν εγώ θα σου πω τι έκανε μια φίλη μου που είναι η ίδια δασκάλα με πολλά χρόνια προϋπηρεσία στην Αγγλία. Πήγε και είδε όλα τα σχολεία αυτοπροσώπως και ζήτησε να της κάνουν ξενάγηση για να δει τους χώρους. Είδε σχολεία που είχαν καλό ofsted report αλλά δεν της άρεσαν οι χώροι (π.χ. θορυβώδεις τάξεις). Τελικά επέλεξε ένα σχολείο με καινούριες εγκαταστάσεις και φιλικούς καθηγητές που μέχρι πέρσυ ήταν 2 και φέτος είχε πέσει στο 3, επειδή θεώρησε ότι οι λόγοι για τους οποίους έπεσε ήταν λιγότερο σημαντικοί και εύκολο να διορθωθούν. Και σκέψου ότι είναι η ίδια δασκάλα και αρκετά απαιτητική. Θέλω να πω ότι όλα εξαρτούνται από την περίπτωση, μην κρίνεις μόνο από το σκορ. Στη θέση σου θα διάβαζα και τα παράπονα που έχουν γίνει στον Ofsted για το κάθε σχολείο, αν μπορείς να τα βρεις. Πολλές φορές είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικά.

Αν έχεις επιλογή εκκλησιαστικού σχολείου, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Η ποιότητα της εκπαίδευσης είναι σαφώς καλύτερη και δεν υπάρχουν σοβαρά θέματα πειθαρχίας, πράγμα πάρα πάρα πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...