Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν έχεις επιλογή εκκλησιαστικού σχολείου, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Η ποιότητα της εκπαίδευσης είναι σαφώς καλύτερη και δεν υπάρχουν σοβαρά θέματα πειθαρχίας, πράγμα πάρα πάρα πολύ σημαντικό.

εξαρταται ποσο ευκολοχωνευτη βρισκεις την επιβολη ασκησης χριστιανικων καθηκοντων (πρωινη προσευχη, μαθημα θρησκευτικων μιας κατευθυνσης κλπ). Εγω δε θα το αντεχα, αλλοι το βλεπουν αλλιως βεβαια

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποσο ευκολοχωνευτη βρισκεις την επιβολη ασκησης χριστιανικων καθηκοντων (πρωινη προσευχη, μαθημα θρησκευτικων μιας κατευθυνσης κλπ). Εγω δε θα το αντεχα, αλλοι το βλεπουν αλλιως βεβαια

Eννοείται ότι για να πας σε εκκλησιαστικό σχολείο πρέπει τουλάχιστον να μην σε απωθεί η ιδέα του χριστιανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Thanks for the insight Marija :) Εχω δει το infant school, θα δω το εκκλησιαστικο την Πεμπτη και θα κλεισω αμεσως μετα ραντεβου και για το τριτο (αυτο με την καινουρια head teacher). Θα σας γραψω εντυπωσεις :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ότι για να πας σε εκκλησιαστικό σχολείο πρέπει τουλάχιστον να μην σε απωθεί η ιδέα του χριστιανισμού.

Χριστιανοι ειμαστε, αλλα οχι απο αυτους που πανε την Κυριακη στην εκκλησια. Εχω να κοινωνησω χρονια.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eννοείται ότι για να πας σε εκκλησιαστικό σχολείο πρέπει τουλάχιστον να μην σε απωθεί η ιδέα του χριστιανισμού.

δε με απωθει η ιδεα του χριστιανισμου, με απωθει η ιδεα της επιβολης του. Οπως ειπα πιο πανω εμεις ειμαστε και οι δυο χριστιανοι, αλλα τα παιδια μας οχι. Ενα καθολικο σχολειο υπηρετει τα συμφεροντα της καθολικης εκκλησιας, και η θρησκεια ειναι παρουσα σε ολες τους τις εκδηλωσεις. Προχθες μαλιστα ειχα παει σ'ενα assembly με μια φιλη για να δουμε το παιδακι της (καθολικο σχολειο στη γειτονια μου). Το θεμα ηταν "το σωμα μου" και τα παιδια εκαναν καταπληκτικη δουλεια, το καθενα ηταν και ενα ζωτικο οργανο και μπηκαν στη σειρα οπως θα ηταν στο σωμα, εξηγησαν τι κανουν, μετα εγιναν αιμοπεταλια και περνουσαν αναμεσα απο παιδακια που εκαναν τους χτυπους της καρδιας... τελοσπαντων, φαινοταν δουλεμμενο.

Στο τελος ολου αυτου, προσευχηθηκαν και ευχαιρστησαν το Θεο που "εφτιαξε" την επιστημη με τοση σοφια :shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποσο ευκολοχωνευτη βρισκεις την επιβολη ασκησης χριστιανικων καθηκοντων (πρωινη προσευχη, μαθημα θρησκευτικων μιας κατευθυνσης κλπ). Εγω δε θα το αντεχα, αλλοι το βλεπουν αλλιως βεβαια

Μηπως και στα σχολεια στην Ελλαδα ετσι δεν ειναι; Τουλαχιστον οταν ημουν μαθητρια (πολλαααα χρονια πριν ;) ) ετσι ηταν.

Δεν τρελαινομαι με την ιδεα αλλα δεν θα ειναι αυτο που θα με αποθησει απαραιτητα.Το ενστικτο που λεγαμε παραπανω και το feal που θα παρω οταν το δω απο κοντα θα παιξουν μεγαλυτερο ρολο. Αν πχ εχουν αυτα που περιγραφεις οτι γινονται στο σχολειο των παιδιων σου και δεν τα κανουν στα υπολοιπα δυο, τοτε θα βαλω πρωτο σε προτιμηση αυτο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος ολου αυτου, προσευχηθηκαν και ευχαιρστησαν το Θεο που "εφτιαξε" την επιστημη με τοση σοφια :shock::shock::shock::shock::shock:

Τέλειο!!!!! :lol:

Προσωπικά για καθολικό σχολείο θα είχα κάποιους ενδιασμούς (για τους λόγους που περιγράφεις) αλλά σε CoE δεν θα είχα πρόβλημα να τα στείλω. Την πρωινή προσευχή και γενικότερα την αναφορά στο λόγο του Θεού τη θεωρώ αβαντάζ.

Γενικότερα θα προτιμούσα το καλύτερο σχολείο και αν ήταν καθολικό faith school, so be it. Εδώ πάνε μουσουλμανάκια σε καθολικά faith schools. Επιπλέον έχω φίλους Καθολικούς που είναι μια χαρά παιδιά, δεν είναι δηλαδή το χειρότερό μου να αποκτήσει το παιδί μου λίγο παραπάνω χριστιανική συνείδηση (έστω και καθολική) ή να εκκλησιαστεί περισσότερο από 1 φορά το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!!!!! :lol:

Προσωπικά για καθολικό σχολείο θα είχα κάποιους ενδιασμούς (για τους λόγους που περιγράφεις) αλλά σε CoE δεν θα είχα πρόβλημα να τα στείλω. Την πρωινή προσευχή και γενικότερα την αναφορά στο λόγο του Θεού τη θεωρώ αβαντάζ.

.

εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα δημοσια ειναι CoE, το δικο μας παντως ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα CoE δε θεωρουνται faith schools, ειναι οπως τα δημοσια στην Ελλαδα, faith schools ειναι τα καθολικα, μουσουλμανικα, σικ και αλλα που υπαρχει funding απο τις αντιστοιχες θρησκευτικες οργανωσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα CoE. Απο τα 3 δημοτικα της περιοχης μονο το ενα ειναι. Το infant και το αλλο primary δεν ειναι. Και τα τρια ειναι δημοσια (state schools).


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι το CoE δεν χρημοτοδοτει σχολεια.

Βεβαια και αυτο με τα καθολικα μου τη δινει αρκετα, επειδη η εκκλησια ουσιαστικα χρηματοδοτει ενα πολυ μικρο ποσο, το υπολλοιπο το πληρωνουμε απο τους φορους μας, και παλι μας λενε οτι τα παιδια μας δε μπορουν να πανε στο σχολειο της γειτονιας, ξαφνικα η αποσταση γινεται δευτερευον παραγον.

Εχω γνωστη σε μικρο χωριο στο leicester, οπου το χωριο εχει μονο ενα δημοτικο, και αυτο ειναι καθολικο. Φυσικα δεν τους δεχτηκαν και πρεπει να πηγαινει τα παιδια της 8 χιλιομετρα καθε μερα στο διπλανο χωριο. Στη διαδρομη συνανταει γονεις απο το διπλανο χωριο που φερνουν τα παιδια τους στο καθολικο. Ολα αυτα βεβαια, περα απο το χρονο, ειναι και μεγαλα εξοδα... Θα της πληρωσει μηπως η εκκλησια τη βενζινη ή θα της κανουν επιστροφη φορου απο τα εξοδα προς την παιδεια; Ασε αυτο το θεμα, αν και δε με αγγιζει σε προσωπικο επιπεδο, με συγχιζει πολυ. Αν θελει δικα της σχολεια η εκκλησια ας τα χρηματοδοτησει εξ'ολοκληρου και μετα ας κανει κουμαντο ποιος μπαινει και ποιος μενει απ'εξω

Link to comment
Share on other sites

τα CoE δε θεωρουνται faith schools, ειναι οπως τα δημοσια στην Ελλαδα, faith schools ειναι τα καθολικα, μουσουλμανικα, σικ και αλλα που υπαρχει funding απο τις αντιστοιχες θρησκευτικες οργανωσεις

Αρα δεν ειναι εκκλησιαστικο; Μεχρι και το ονομα παντως (St. Bartholomew) εκει παραπεμπει.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω γνωστη σε μικρο χωριο στο leicester, οπου το χωριο εχει μονο ενα δημοτικο, και αυτο ειναι καθολικο. Φυσικα δεν τους δεχτηκαν και πρεπει να πηγαινει τα παιδια της 8 χιλιομετρα καθε μερα στο διπλανο χωριο. Στη διαδρομη συνανταει γονεις απο το διπλανο χωριο που φερνουν τα παιδια τους στο καθολικο. Ολα αυτα βεβαια, περα απο το χρονο, ειναι και μεγαλα εξοδα... Θα της πληρωσει μηπως η εκκλησια τη βενζινη ή θα της κανουν επιστροφη φορου απο τα εξοδα προς την παιδεια;

Αυτά πρέπει να τα πεις στο άλλο θέμα, εκεί που συζητάμε τι σου χρειάζεται το αυτοκίνητο. Άκου σχολείο στα 8 χλμ! :shock:

Πρέπει να είναι απίστευτη (και τελείως περιττή) ταλαιπωρία. Δεν μπορεί η φίλη σου να μετακομίσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...