Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts

οι εξετασεις ειναι για τα γυμνασια, τα λενε grammar school. Καποια ειναι με διδακτρα και καποια χωρις. Και μιλαμε για τα καλυτερα σχολεια στην αγγλια. Θελω να δωσω στο παιδι αυτη την ευκαιρια και ειναι εξυπνη και μπορει να τα καταφερει.

ελληνικο δημοτικο εχει στο acton, ξερετε εσεις τιποτα γιαυτο? εννοω προσωπικη εμπειρια, γιατι στο ιντερνετ το εχω ψαξει, και το ofstead εχω διαβασει

oxi den xero alla nomiza pos ta mathimata ginintai sta ellinika.

ego skeutomai na ton steilo sto elliniko sto notio londino. giauto se rotisa pou eiste.

ola ta gumnasia legontai grammar schools?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α μπράβο, αυτό!

Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο, αλλά από επαφές που έχω με Έλληνες του Λονδίνου δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι αρνητικό για το σχολείο. Έχω γνωρίσει και δύο δασκάλες που εργάζονται εκεί, μου είχαν φανεί συμπαθείς. Δεν το είχα ψάξει περισσότερο γιατί για μας είναι πολύ μακριά.

Μήπως να πήγαινες να το επισκευτείς, να μιλήσεις με τη διευθύντρια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

oxi den xero alla nomiza pos ta mathimata ginintai sta ellinika.

ego skeutomai na ton steilo sto elliniko sto notio londino. giauto se rotisa pou eiste.

ola ta gumnasia legontai grammar schools?

στο νοτιο λονδινο δεν ηξερα οτι εχει? αυτο στο ακτον ειναι το δημοτικο και εχει γυμνασιο και λυκειο στο βορειο λονδινο

τα γυμνασια εδω δεν λεγονται grammar schools, γενικα λεγονται secondary comprehensive. Αλλα το θεμα ειναι τι παιδια θα ειναι εκει ... και ειδικα οταν το παιδι μου θα ειναι στην εφηβεια.... οταν τωρα παω το παιδι μου το πρωι στο σχολειο και αλλες μαμαδες βρωμανε αλκοολ, και αλλα πολλα που μου λεει το παιδι, αργοτερα αυτα τα παιδια τι θα κανουν? προτιμω το παιδι μου να ειναι σε ενα σχολειο που τα παιδια θα θελουν να προοδευσουν, θα ενδιαφερονται για τα μαθηματα, και αυτο που ακουω απο πολλους γονεις, να εχει "nice friends"

αποτι ακουω σε αυτα τα πραγματα το ελληνικο ειναι παρα πολυ καλο, ειναι καπως "οικογενιακο" το κλιμα και τα προσεχουν τα παιδακια. Θελουμε να παμε να το δουμε και να εχουμε καλυτερη γνωμη αλλα αν καποια γνωριζει θα ηθελα να μου πει γνωμη

Link to comment
Share on other sites

τα γυμνασια εδω δεν λεγονται grammar schools, γενικα λεγονται secondary comprehensive. Αλλα το θεμα ειναι τι παιδια θα ειναι εκει ... και ειδικα οταν το παιδι μου θα ειναι στην εφηβεια.... οταν τωρα παω το παιδι μου το πρωι στο σχολειο και αλλες μαμαδες βρωμανε αλκοολ, και αλλα πολλα που μου λεει το παιδι, αργοτερα αυτα τα παιδια τι θα κανουν? προτιμω το παιδι μου να ειναι σε ενα σχολειο που τα παιδια θα θελουν να προοδευσουν, θα ενδιαφερονται για τα μαθηματα, και αυτο που ακουω απο πολλους γονεις, να εχει "nice friends"

Δεν το συζητώ, οπωσδήποτε grammar school αν το παιδί έχει τις δυνατότητες! Και οι φίλοι είναι σημαντικοί για τώρα και για αργότερα, άλλωστε ας μην ξεχνάμε πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι γνωριμίες (παντού, αλλά ειδικά στην Αγγλία όπου έχουν ανάγει το networking σε επιστήμη).

Link to comment
Share on other sites

στο νοτιο λονδινο δεν ηξερα οτι εχει? αυτο στο ακτον ειναι το δημοτικο και εχει γυμνασιο και λυκειο στο βορειο λονδινο

τα γυμνασια εδω δεν λεγονται grammar schools, γενικα λεγονται secondary comprehensive. Αλλα το θεμα ειναι τι παιδια θα ειναι εκει ... και ειδικα οταν το παιδι μου θα ειναι στην εφηβεια.... οταν τωρα παω το παιδι μου το πρωι στο σχολειο και αλλες μαμαδες βρωμανε αλκοολ, και αλλα πολλα που μου λεει το παιδι, αργοτερα αυτα τα παιδια τι θα κανουν? προτιμω το παιδι μου να ειναι σε ενα σχολειο που τα παιδια θα θελουν να προοδευσουν, θα ενδιαφερονται για τα μαθηματα, και αυτο που ακουω απο πολλους γονεις, να εχει "nice friends"

αποτι ακουω σε αυτα τα πραγματα το ελληνικο ειναι παρα πολυ καλο, ειναι καπως "οικογενιακο" το κλιμα και τα προσεχουν τα παιδακια. Θελουμε να παμε να το δουμε και να εχουμε καλυτερη γνωμη αλλα αν καποια γνωριζει θα ηθελα να μου πει γνωμη

opote to grammar school thelei eidikes exetaseis? popo exo trelathei tora.

exei auto sto notio

http://www.st-cyprians.croydon.sch.uk/


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το συζητώ, οπωσδήποτε grammar school αν το παιδί έχει τις δυνατότητες! Και οι φίλοι είναι σημαντικοί για τώρα και για αργότερα, άλλωστε ας μην ξεχνάμε πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι γνωριμίες (παντού, αλλά ειδικά στην Αγγλία όπου έχουν ανάγει το networking σε επιστήμη).

εδω εχει γινει επιστημη το να μπει το παιδι σου σε grammar school.... που τα ξεκινανε απο 3-4 χρονων στην μουσικη και στα verbal & non-verbal reasoning....

Κι εμεις που δεν τα καναμε αυτα εχουμε να συναγωνιστουμε με αυτα τα παιδια για τις ιδιες θεσεις....

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις χωρίς εξετάσεις στο γυμνάσιο αυτό;

Νομιζω. Ειναι το μοναδικο γυμνασιο της περιοχης. Τα παιδακια και απο τα τρια δημοτικα εκει πανε.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

re paidia gia peite ligo gia to grammar school. poia i diafora me to aplo gumnasio. einai idiotiko? plironeis?

exoume konta mas ena catholiko sxoleio outstunding alla de nomizo na ton dextoun.

τα grammar schools ειναι γυμνασια στα οποια δινεις εξετασεις για να μπεις. Αυτο σημαινει οτι παιρνουν τους "καλυτερους" μαθητες, το επιπεδο ειναι υψηλοτερο, τα παιδια ενδιαφερονται περισσοτερο για τα μαθηματα και τα μαθηματα ειναι περισσοτερο ακαδημαικου χαρακτηρα μιας και τα περισσοτερα παιδια θα θελουν να συνεχισουν στο πανεπιστημιο.

Καποια ειναι δωρεαν και καποια εχουν διδακτρα. Τωρα αυτα που εχουν διδακτρα αν παρει το παιδι υποτροφια (ή μουσικη υποτροφια) θα εχεις καποια εκπτωση.

Τα αποτελεσματα ομως (a levels) ειναι με διαφορα πολυ καλυτερα απο τα αλλα σχολεια.

Εδω εχουμε ενα πολυ καλο εκπαιδευτικο συστημα, τα σχολεια αυτα ειναι γνωστα σε ολη την χωρα, και ετυχε να μενουμε λιγη ωρα απο εκει. Οποτε θελω να δωσω στο παιδι μου την ευκαιρια να παει εκει, γιατι πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα απο πολλες αποψεις.

Εχει grammar schools (δωρεαν) sto slough, watford, hampstead....ψαξτε τα στο ιντερνετ υπαρχουν... αν ειστε και σε περιοχη με πολλες yummy mummies ολο για αυτα μιλανε οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην ακουσετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Abbie grammar school εχει κοντα σας; Γιατι δεν εχω καμια διαθεση να κανει το παιδι ταξιδι για να παει σχολειο και εμεις κοντα μας τετοιο δεν εχουμε.

Comprehensive ειναι το γυμνασιο, academy αν αυτο λεει κατι.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μολις το εψαξα. Εχει στο Marlborough και στο Devizes τα πιο κοντινα μας grammar schools. Ενα μισαωρο τουλαχιστον με το αυτοκινητο και αλλη τοση ωρα μετα για να γυρισω στη δουλεια; Εκτος και αν ειμαι πολυ απογοητευμενη απο το εδω σχολειο (αν αλλαξει κατι δηλαδη και χασει το outstanding) δεν θα το κοιταξω καν.

Αφου ειναι κοντα σας παντως Abbie και τα υπολοιπα σχολεια σας δεν ειναι καλα, τοτε πολυ καλα κανεις.

(Travellingmum ουτε εγω αγχωνομαι. Προετοιμασμενη θελω να ειμαι απλα :) )


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο. Τα grammar schools που εγραψα ενωθηκαν με comprehensive τη δεκαετια του '70. Δεν υπαρχει κανενα grammar school στο Wiltshire county.

Edit: εχει ενα για αγορια και ενα για κοριτσια, και τα δυο στο Salisbury. Δηλαδη 1,5 ωρα απο εδω. Οπως αντιλαμβανεστε, δεν υπαρχει περιπτωση.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

τα grammar schools ειναι γυμνασια στα οποια δινεις εξετασεις για να μπεις. Αυτο σημαινει οτι παιρνουν τους "καλυτερους" μαθητες, το επιπεδο ειναι υψηλοτερο, τα παιδια ενδιαφερονται περισσοτερο για τα μαθηματα και τα μαθηματα ειναι περισσοτερο ακαδημαικου χαρακτηρα μιας και τα περισσοτερα παιδια θα θελουν να συνεχισουν στο πανεπιστημιο.

Καποια ειναι δωρεαν και καποια εχουν διδακτρα. Τωρα αυτα που εχουν διδακτρα αν παρει το παιδι υποτροφια (ή μουσικη υποτροφια) θα εχεις καποια εκπτωση.

Τα αποτελεσματα ομως (a levels) ειναι με διαφορα πολυ καλυτερα απο τα αλλα σχολεια.

Εδω εχουμε ενα πολυ καλο εκπαιδευτικο συστημα, τα σχολεια αυτα ειναι γνωστα σε ολη την χωρα, και ετυχε να μενουμε λιγη ωρα απο εκει. Οποτε θελω να δωσω στο παιδι μου την ευκαιρια να παει εκει, γιατι πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα απο πολλες αποψεις.

Εχει grammar schools (δωρεαν) sto slough, watford, hampstead....ψαξτε τα στο ιντερνετ υπαρχουν... αν ειστε και σε περιοχη με πολλες yummy mummies ολο για αυτα μιλανε οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην ακουσετε!!!

ti eine pali auto to yummy mummies

exasa ton upno mou apopse me ta sxoleia!!!!!!!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

δειτε εδω http://public.tableausoftware.com/views/TopEnglishStateSchoolsByUniversitySuccess/TopEnglishStateSchools

οσο για τις αποστασεις, μην τα αποριπτετε με την πρωτη... ξερω οτι απο το ealing εχει coach καθε μερα που παει τα παιδια στα σχολεια του slough - και φανταζομαι οτι και σε αλλες περιοχες εχουν οργανωθει οι γονεις ετσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...