Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ερώτηση πρός όλες τις παντρεμένες!


vickyvone

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα με άλλον τίτλο γιατί σε προηγούμενο θέμα δε πήρα απαντήσεις που να μου λύσουν την εξής απορία : Τελικά βγάζεις λεφτά απο τους καλεσμένους σε έναν γάμο, ή μπαίνεις μέσα με τα έξοδα του τραπεζιού? Μιλάω για ένα οικονομικό τραπέζι γύρω στα 30 ευρώ ανά άτομο. Συγγνώμη που το θέτω έτσι ώμα ένα τόσο ρομαντικό θέμα όπως ο γάμος, αλλά είναι δύσκολες εποχές βρε παιδιά και πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα! Ελπίζω να με βοηθήσετε ώστε να αποφασίσω τελικά αν θα κάνω 1)γάμο κλειστό, 2) ανοιχτό ή 3) σε στενό οικογενειακό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όντως είναι λίγο περίεργη η ερώτηση, αλλά τεσπα. Κοίτα προ κρίσης θα έλεγα ότι εξαρτάται κυρίως από το τι έδιναν οι δικοί σου / ή οι γονείς του άντρα σου, σε γάμο, πάνω-κάτω τόσα θα πρέπει να σας δώσουν και εσάς.

Εγώ όταν παντρεύτηκα, έγραψα σε λίστα τι μου έδωσε ο καθένας, να ξέρω στο μέλλον τι "υποχρέωση" έχω. Το έκανα κυρίως γιατί ήθελα να αποφύγω κάποια ξεφτίλα του στυλ κάποιος να μου έχει δώσει πολλά και εγώ να δώσω λίγα. Τώρα στις μέρες μας δύσκολα όμως μπορείς να υπολογίσεις γιατί δεν ξέρεις πόσο ζορίζεται ο καθένας.

Για μένα μην λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο για το αν δηλαδή θα κάνεις ανοιχτό ή κλειστό γάμο με βάση πόσα χρήματα περιμένεις να λάβεις. Λόγοι για έναν ανοιχτό γάμο, θα ήταν οι εξής:

  • Επειδή έτσι σου αρέσει. Το έχεις ονειρευτεί και θέλεις να το ζήσεις.
  • Το αντέχει η τσέπη σου. Εγώ πάντα είμαι της άποψης να απλώσεις το χέρι σου μέχρι εκεί που φτάνει! Μην καλέσεις 1000 άτομα και μετά δεν θα έχεις να πληρώσεις τη ΔΕΗ!
  • Εξαρτάται και από τις υποχρεώσεις σου. Αν ήσουνα σε κάθε γάμο, πρώτο τραπέζι πίστα, έφαγες και ήπιες, δεν θα πρέπει και εσύ να ανταποδώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα με άλλον τίτλο γιατί σε προηγούμενο θέμα δε πήρα απαντήσεις που να μου λύσουν την εξής απορία : Τελικά βγάζεις λεφτά απο τους καλεσμένους σε έναν γάμο, ή μπαίνεις μέσα με τα έξοδα του τραπεζιού? Μιλάω για ένα οικονομικό τραπέζι γύρω στα 30 ευρώ ανά άτομο. Συγγνώμη που το θέτω έτσι ώμα ένα τόσο ρομαντικό θέμα όπως ο γάμος, αλλά είναι δύσκολες εποχές βρε παιδιά και πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα! Ελπίζω να με βοηθήσετε ώστε να αποφασίσω τελικά αν θα κάνω 1)γάμο κλειστό, 2) ανοιχτό ή 3) σε στενό οικογενειακό κύκλο.

Μια χαρα τα λες και καλα κάνεις και θετεις το ερωτημα,αλλά ίσως είναι δυσκολο να πάρεις απάντηση,μιας και οι εποχές εχουν αλλάξει δραματικά

Εγω παντρευτηκα πριν από 2,5 χρόνια

Εκανα γάμο ανοικτό,αλλά με λίγα άτομα

Δηλαδή στο τραπέζι δεν ημασταν πάνω από 150,με 25 το άτομο,αλλά με δικά μας κρεατα,κρασί χωρια το γλυκό

Αν σκεφτείς ότι στα μέρη μου γίνονται γαμοι με 800 ατομα στο τραπεζι το λες και κλειστό κυκλο

Πολλοί προτίμησαν να μου κάνουν δωρο χρήματα,τα οποία τα χρησιμοποιήσα για να καλύψω αναγκες του σπιτιού

Η αλήθεια είναι ότι τα χρήματα ήταν πολλά,για τους λίγους καλεσμένους μου

Υπήρξαν άτομα που μου εδωσαν 700 και 500 ευρω δώρο

Τωρα δεν νομιζω ότι "παίζουν"τετοια ποσά

Δε νομιζω να σε συμφερει να κανεις ανοικτο γαμο με πολλούς καλεσμένους

Δεν αξιζει κιόλας ανεξάρτητα από την κρίση

Είμαι υπέρ της άποψης λίγοι και καλοί

Link to comment
Share on other sites

Να απαντησω και κατευθείαν στην ερωτηση,όχι δεν εβγαλα λεφτά από την άποψη ότι δεν μου εμειναν χρηματα από τα δωρα

Γιατί προ γαμου δεν ειχα ψωνισει τίποτα για το σπίτι,με το σκεπτικό να δω τι δωρα θα πάρω και να συμπληρώσω μετα κάποια πράγματα

Επειδή λοιπόν από τη μια δεν είχα πολύ κόσμο κι επειδή από την άλλη δεν πήρα πολλά δώρα αλλά χρήματα,τα ξοδεψα όλα για να καλύψω αναγκες του νοικοκυριου σε αντικείμενα απαραίτητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ ότι μου λενε μαμά και πεθερά, έχουμε πάει σε όλους δώρα γύρω στα 100 ευρώ νομίζω.(στους πολύ κοντινους περισσσότερα + στους πιό μακρυνούς λιγότερα) Εγώ νομίζω ότι θα μου άρεσε κάτι απλό, σε ένα παραθαλάσιο ξωκλήσι μόνο γονείς , κουμπάροι και φίλοι,χωρίς άγχος και πολλά τρεξίματα. Απ την άλλη φοβάμαι μήπως έτσι δε το καταλάβω και τόσο , οτι δηλ. παντρευτηκα. Ξέρω φαινομαι λιγο σα να μη ξέρω τι θελω αλλά ακριβως έτσι αισθάνομαι, σα να μη ξέρω τί θέλω. Γι αυτό ρωτάω και για το οικονομικό μήπως και με βοηθήσει αυτό να καταλήξω κάπου.Peristeraki, αφού δεν σου έμειναν εσένα με τέτοια ποσά εγω θα μπω μεσα, αφού κανεις δε πρόκειται να μου δώσει τόσα πολλά. Αρα μάλλον θα το κάνω μόνο μεταξύ μας, αφού δε μου περισσεύουν. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί πήρα μια ιδέα και μάλλον αποφάσισα.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι μου λενε μαμά και πεθερά, έχουμε πάει σε όλους δώρα γύρω στα 100 ευρώ νομίζω.(στους πολύ κοντινους περισσσότερα + στους πιό μακρυνούς λιγότερα) Εγώ νομίζω ότι θα μου άρεσε κάτι απλό, σε ένα παραθαλάσιο ξωκλήσι μόνο γονείς , κουμπάροι και φίλοι,χωρίς άγχος και πολλά τρεξίματα. Απ την άλλη φοβάμαι μήπως έτσι δε το καταλάβω και τόσο , οτι δηλ. παντρευτηκα. Ξέρω φαινομαι λιγο σα να μη ξέρω τι θελω αλλά ακριβως έτσι αισθάνομαι, σα να μη ξέρω τί θέλω. Γι αυτό ρωτάω και για το οικονομικό μήπως και με βοηθήσει αυτό να καταλήξω κάπου.

Το ότι παντρεύτηκες θα το καταλάβεις στο πρώτο σοβαρό πρόβλημα, που δεν θα μπορείς να πάρεις το καπελάκι σου και να φύγεις, αλλά θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις ;) (πλάκα κάνω)

Θα το καταλάβεις μόνο αν περάσεις καλά και γιαυτό κουβεντιάστε με τον καλό σου τι θέλετε και σχεδιάστε το ακριβώς έτσι! Είναι η μέρα σας γιατί να μην την χαρείτε όπως εσείς θέλετε?

Εγώ πάντα ήθελα γάμο-πανηγύρι και έτσι και κάναμε! Εμείς βάλαμε λεφτά στην άκρη από τον γάμο, επειδή από πριν είχαμε πάρει ότι χρειαζόμασταν για το σπίτι (τότε ήμασταν και οι δύο με καλές δουλειές), αλλά κυρίως επειδή και οι δικοί μας ήταν γενναιόδωροι στους γάμους που είχαν προηγηθεί. Χμμμμ, και οτι είμαι μοναχοκόρη έπαιξε και κάποιον ρόλο....:rolleyes:

Άλλα να σε ρωτήσω κάτι, το τραπέζι θα το επιβαρυνθείτε εσείς? Σε μας (Ήπειρο) συνηθίζεται να το αναλαμβάνουν οι γονείς του ζευγαριού.

Ωχ, ξέχασα να σου γράψω: η ώρα η καλή :D

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι μου λενε μαμά και πεθερά, έχουμε πάει σε όλους δώρα γύρω στα 100 ευρώ νομίζω.(στους πολύ κοντινους περισσσότερα + στους πιό μακρυνούς λιγότερα) Εγώ νομίζω ότι θα μου άρεσε κάτι απλό, σε ένα παραθαλάσιο ξωκλήσι μόνο γονείς , κουμπάροι και φίλοι,χωρίς άγχος και πολλά τρεξίματα. Απ την άλλη φοβάμαι μήπως έτσι δε το καταλάβω και τόσο , οτι δηλ. παντρευτηκα. Ξέρω φαινομαι λιγο σα να μη ξέρω τι θελω αλλά ακριβως έτσι αισθάνομαι, σα να μη ξέρω τί θέλω. Γι αυτό ρωτάω και για το οικονομικό μήπως και με βοηθήσει αυτό να καταλήξω κάπου.Peristeraki, αφού δεν σου έμειναν εσένα με τέτοια ποσά εγω θα μπω μεσα, αφού κανεις δε πρόκειται να μου δώσει τόσα πολλά. Αρα μάλλον θα το κάνω μόνο μεταξύ μας, αφού δε μου περισσεύουν. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί πήρα μια ιδέα και μάλλον αποφάσισα.

Αφού θέλεις κάτι απλό γιατι μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς για χρήματα, ανοιχτό γάμο κλπ; Η ουσία είναι να περάσεις καλά την ημέρα εκείνη. Και θα περάσεις καλά αν κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί, είτε αυτό μεταφράζεται σε γάμο με 500 άτομα ή με 10.

Εγώ προσωπικά έκανα πολιτικό με 20 άτομα και δε το μετανοιώνω καθόλου. Είχα πάει σε πάρα πολλούς γάμους και θα μπορούσα πράγματι να πάρω πολλά δώρα. Ταυτόχρονα όλο το κόστος θα βάραινε τους γονείς. Εμένα όμως μου άρεσε κάτι κλειστό και αυτό έκανα. Ακόμη και αν κάνω ποτέ θρησκευτικό θα είναι με πολύ λίγο κόσμο, προσεκτικά επιπλεγμένο. :)

Προσωπική μου άποψη είναι να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ και ο άνδρας σου.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου, καλα να ειναι εκει οπου ειναι..ελεγε για το τραπεζι σε ενα γαμο

''Ελατε γνωστικοι να φατε το βιος του τρελου''

Συγνωμη αλλα δεν μπορεις να υπολογισεις ποσο θα σε δωσει ο καθενας, και ειδικα τετοιες εποχες!Εγω πιστευω μεσα θα μπεις!και 30ε δεν ειναι φτηνα!

Μπορεις να κανεις γαμο ανοικτο και να καλεσεις λιγους και καλους!Ετσι εκανα εγω.γυρω στα 150 ατομα με τον ανδρα μου μαζι...

Και αυτα τα 150 ατομα, τα καναμε catering στην αυλη του ανδρα μου , το πατρικο, και μεχρι και εγω η νυφη, μαγειρεψα , εκανα καναπεδακια! Και βγηκε πολυ οικονομικα...

μαγειρεψε πεθερα, θειες, και φιλοι!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια αυτες οι τιμες που ειναι?μου φαινεται παρα πολυ ακριβα.εγω για πιερια που ρωτησα μου ειπαν 12-13 ευρω η μεριδα και σε ενα αλλο κεντο πιο προσεγμενο,σαν κτημα μου ειπαν 17....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμάς οι γονείς αναλαμβάνουν αλλά τώρα και οι δικοί μου και τα πεθερικά είναι πολύ στριμωγμένοι άρα θα συμμετάσχουμε και εμείς. Όμως έτσι κι αλλιώς νομίζω οτι θα το ευχαριστηθούμε καλύτερα μεταξύ μας, άρα μάλλον κάτι πολύ κλειστό θα κάνουμε. Τώρα όποιος παρεξηγηθεί παρεξηγήθηκε. Στη τελική μπορώ να κάνω ένα τραπέζωμα στο χωριό μου, αφού οι περισσότεροι εκεί μένουν, αφού απ οτι λέει η Φαίη, στην επαρχία οι τιμές είναι πολυ πιο χαμηλες.(το χωριό μοε είναι στην Αμφιλοχία). Και αυτό και πάλι αναλόγως τις ορέξεις. Αλλά όλο αυτό με τη τούρτα, το πρώτο χορό μπροστά σε τόσο κόσμο που έχω να τους δω ,δε ξέρω και γω από πότε, πιστεύω ότι μάλλον θα μας άγχωνε. Άρα και λίγα λέφτα να μείνουν δε ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία. Τώρα αν μπώ κα μέσα, δε το συζητώ καν. Να σημειωσω οτι δεν έχω ουσιαστικές σχέσεις με τους πςρισσότερους συγγενείς, πιό πολυ τυπικές. Γι αυτό και το βλέπω και έτσι. Αν ήμουν πιό δεμένη σιγουρα και θα τους ήθελα στις χαρές μου, δε θα το σκετόμουν καν. Τπ πάντως σας ευχαριστώ όλες για τη βοήθεια και όταν τελικά γίνει ο γάμος + η βάφτιση θα σας πώ εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να διαθέσεις για τραπέζι; αν όχιμην κανείς γλέντι μετά αυτοί που είναι νσ δου φέρουν δώρο η φακελάκι με χρήματα θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς όχι επειδή τους τραπεζωνειςα. Με αυτό τον τρόπο γλυτώνεις έξοδα τραπεζιου κσι σίγουρα βγαίνεις κερδισμένη από τα δωρα. Παλιά έβγαζε χρήματα σπό τοο γλέντι τώρα πολλοί δεν έρχονται γιατί σκέφτονται κσι το δώρο δυστυχώς...


Ηρθε η kisha junior και ειναι οντως γκαυ...τσα!

81299f78bc.png

Για να μη μιλησω για τον κισομπεμπη...κεβλαρ!!!

44cf0f3e83.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να διαθέσεις για τραπέζι; αν όχιμην κανείς γλέντι μετά αυτοί που είναι νσ δου φέρουν δώρο η φακελάκι με χρήματα θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς όχι επειδή τους τραπεζωνειςα. Με αυτό τον τρόπο γλυτώνεις έξοδα τραπεζιου κσι σίγουρα βγαίνεις κερδισμένη από τα δωρα. Παλιά έβγαζε χρήματα σπό τοο γλέντι τώρα πολλοί δεν έρχονται γιατί σκέφτονται κσι το δώρο δυστυχώς...

Καλημέρα..... δεν νομίζω να έχεις δίκιο, διαφορετικό ποσό θα διαθέσει κάποιος αν τον τραπεζώνεις μετά και διαφορετικό αν τον βγάλεις μόνο στην εκκλησία με την μπομπονιέρα. Από την άλλη, ακούω τελευταία φίλους μου που είναι καλεσμένοι σε γάμους να λένε ''δεν πάμε στο τραπέζι γιατί δεν έχουμε να διαθέσουμε χρήματα για πιο ακριβό δώρο''. Άλλαξαν οι εποχές..... δυστυχώς.

Εγώ παντρεύτηκα το 2006 και πρέπει να πω ότι από το γάμο μας έμειναν περίπου 5.000 ευρώ. Βέβαια νυφικό κλπ τα πλήρωσαν όλα οι γονείς μου, τα πεθερικά μου έβαλαν 600 ευρώ, η γιαγιά μου και ο παππούς μου άλλα τόσα, κάποιοι κοντινοί θείοι και κουμπάροι από 200-300.....Οι υπόλοιποι κινήθηκαν στα 40-60 ευρώ. Κατάλαβες; Από τους κοντινούς σου ανθρώπους να περιμένεις και όχι από τους άλλους.


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι μου λενε μαμά και πεθερά, έχουμε πάει σε όλους δώρα γύρω στα 100 ευρώ νομίζω.(στους πολύ κοντινους περισσσότερα + στους πιό μακρυνούς λιγότερα) Εγώ νομίζω ότι θα μου άρεσε κάτι απλό, σε ένα παραθαλάσιο ξωκλήσι μόνο γονείς , κουμπάροι και φίλοι,χωρίς άγχος και πολλά τρεξίματα. Απ την άλλη φοβάμαι μήπως έτσι δε το καταλάβω και τόσο , οτι δηλ. παντρευτηκα. Ξέρω φαινομαι λιγο σα να μη ξέρω τι θελω αλλά ακριβως έτσι αισθάνομαι, σα να μη ξέρω τί θέλω. Γι αυτό ρωτάω και για το οικονομικό μήπως και με βοηθήσει αυτό να καταλήξω κάπου.Peristeraki, αφού δεν σου έμειναν εσένα με τέτοια ποσά εγω θα μπω μεσα, αφού κανεις δε πρόκειται να μου δώσει τόσα πολλά. Αρα μάλλον θα το κάνω μόνο μεταξύ μας, αφού δε μου περισσεύουν. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί πήρα μια ιδέα και μάλλον αποφάσισα.

Εγώ έκανα αυτό ακριβώς, δηλαδή παντρευτήκαμε σε νησάκι, με κοντινούς φίλους και συγγενείς, άντε να ήμασταν 100 άτομα (μαζί με τα παιδιά). Κάναμε σε όλους δώρο τη διαμονή, δεν είχαμε λίστα γάμου και από τα δώρα που ήταν κυρίως χρηματικά ουσιαστικά στην τελική καλύψαμε το κόστος του όλου θέματος.

Δεν είμαι υπέρ των υποχρεώσεων, στην τελική στην προσωπική στιγμή του καθενός δεν θέλω να παίζονται τυπικότητες (ούτε να με καλέσουν επειδή φάγανε στα γλέντια τα δικά μου, ούτε να καλέσω για να βγάλω υποχρεώσεις γονέων, επαγγελματικές κτλ).

Διάλεξε αυτό που πραγματικά θα σε γεμίσει και ΜΗΝ έχεις δεύτερες σκέψεις.

Διάλεξε με το καλό και κοίτα να ευχαριστηθείς την επιλογή σου! Η ώρα η καλή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εγω παντρευτηκα τον Σεπτεμβριο .Λοιπον εγω πληρωσα με τον αντρουλη μου ολο τον γαμο απο τον στολισμο μεχρι και το τραπεζι , κανεις δεν εβαλε ουτε ευρω , ουτε οι κουμπαροι {περα τα στεφανα - κανατα - ποτηρι και τα βαφτιστικα}

Κοιτα στο κρεββατι και στον γαμο πηραμε φακελακια μπολικα {α ξεχασα να πω οτι στο προσκλητηριο ειχα γραψει τραπεζικο λογαριασμο κι αυτο γιατι το σπιτι το ειχα ηδη ετοιμο κομπλε...}

εγω πληρωσα και το τραπεζι απο αυτα και πηγα και το γαμηλιο ταξιδι μου.

απλα δεν ξεχρεωσα τον φωτογραφο και δνε θα το κανω μεχρι να παραλαβω και το τελευταιο αλμπουμ ολα τ'αλλα τα ξοφλησα :)

ειχα απο τα 180ατομα τα 120 και πληρωσα και παραπανω ατομα στο τραπεζι γιατι δεν με ενημερωσαν οτι δεν θα ερθουν κι εγω ειχα κρατησει θεσεις.. απλα αυτο πρεπει να το κυνηγησεις η να κανεις το αλλο να τους βγαλεις παραπανω την ημερα εκεινη μην δωσεις περισσοτερους


Κάθε φορά που σε κοιτάζω είναι σαν την πρώτη στιγμή που σ'αγκαλιασα!!!

Μέσα απο σένα ζω....είσαι η ανάσα μου, είσαι η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

9zlup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...