Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Ερώτηση πρός όλες τις παντρεμένες!


vickyvone

Recommended Posts

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ(ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣΑ),ΜΑΣ ΕΦΥΓΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10000Ε ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΨΑΜΕ ΣΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΗΤΑΝ ΤΑ ΜΙΣΑ.ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.ΔΕ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΓΑΜΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.ΘΑ ΣΑΣ ΦΥΓΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΤΕ.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανέρχομαι στο θέμα με άλλον τίτλο γιατί σε προηγούμενο θέμα δε πήρα απαντήσεις που να μου λύσουν την εξής απορία : Τελικά βγάζεις λεφτά απο τους καλεσμένους σε έναν γάμο, ή μπαίνεις μέσα με τα έξοδα του τραπεζιού? Μιλάω για ένα οικονομικό τραπέζι γύρω στα 30 ευρώ ανά άτομο. Συγγνώμη που το θέτω έτσι ώμα ένα τόσο ρομαντικό θέμα όπως ο γάμος, αλλά είναι δύσκολες εποχές βρε παιδιά και πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα! Ελπίζω να με βοηθήσετε ώστε να αποφασίσω τελικά αν θα κάνω 1)γάμο κλειστό, 2) ανοιχτό ή 3) σε στενό οικογενειακό κύκλο.

Εξαρτάται απο τό τι δώρα θα σου κάνουν οι καλεσμένοι. Αν σου δώσουν όλοι ανεξαιρέτως χρήματα, κι αν υπολογίσεις ότι θα πάρεις από 50 έως 100 ευρώ από το κάθε ζευγάρι, μάλλον στα ίσα έρχεσαι. Κι αν βγάλεις κάτι, θα είναι λίγο, και δεν αξίζει τον κόπο. Αν κάποιοι σου κάνουν δώρο αντι να σου δώσουν χρήματα, έχεις μπει και μέσα.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω..εκεινα τα χρονια που παντρευτηκαμε το 2004 δηλαδη ολοι καλουσανε 500 ατομα και πανω στο τραπεζι και κοκορευονταν κιολας...εμεις οταν καναμε το γλεντι καλεσαμε 100 εγω και 100 ο συζυγος....αυτους που πραγματικα θελαμε και ειχαμε υποχρεωση ας πουμε....αλλα εκεινα τα χρονια υπηρχε χρημα...αν παντρευομουν τωρα θα πηγαινα σε ενα ξωκλησσι με 10/15 ατομα ενα κρασακι στην υγεια μας μετα και τελειωσε...τα σημερινα χρονια με τετοια οικονομικη κριση καλα καλα δεν παντρευεται ο κοσμος...που λεφτα για γλεντια.... με το καλο η ωρα η καλη!;)


τα κοριτσια μου... σας λατρευω!

13/2/2006!

19/5/2013!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγγραφή για να σου απαντήσω. Λοιπόν εγώ το 2009 έκανα το γάμο μου στην Αμφιλοχία (το γλέντι στην διασταύρωση για Λεπενού, ξέρεις) ενώ μεγάλωσα, ζω και εργάζομαι στην Αθήνα. Έκανα ανοιχτό γάμο και κάλεσα όσους ήθελα αλλά ήξερα ότι στο γάμο θα έρθουν όσοι με αγαπούν πραγματικά και θα κάνουν τα τόσα χλμ για να είναι κοντά μου, άσχετα με τι δώρο θα μου κάνουν. Αυτό από μόνο του μου έδινε χαρά, το ότι ο γάμος θα γινόταν με αγαπημένους συγγενείς και φίλους και όχι όσους θα ερχόταν από υποχρέωση ή κουτσομπολιό (δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι). Μου στοίχισε τότε 23 ευρώ το άτομο. Μιλάω για το τραπέζι σε ένα χώρο που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα κτήματα στην Αθήνα, γκαζόν και υπέροχο φωτισμό. Στην τιμή υπολογίζω και dj, τούρτα, στολισμό κέντρου, αρνιά και γουρουνόπουλα ( ο γάμος στην επαρχία τα έχει αυτά και μιλάμε ότι τα ζώα τα αγοράσαμε ζωντανά, πληρώσαμε να τα σφάξουν, να τα γδάρουν, να τα ψήσουν και να τα τεμαχίσουν έξτρα) και διάφορες παραδοσιακές πίτες. Μη σου ακούγεται "βλάχικος" ο γάμος μου, δεν ήταν. Και welcome drink και τραπέζι ευχών και πυροτεχνήματα, ήταν πανέμορφα. Με 23? εδώ στην Αθήνα θα πηγαίναμε σε ταβέρνα και θα τους τάιζα σουβλάκια. Απλά σου λέω ψάξτο. Τώρα με την κρίση σίγουρα θα βρεις κάτι που να σου αρέσει και να σε ικανοποιεί ακόμα και αν θέλεις ανοιχτό γάμο. Αλλά αν θέλεις κλειστό πάλι η επαρχία προσφέρεται. Άντε με το καλό!


eNortjKzUjI0tTS2NFGyBlwwFbMC3A,,36.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις. Χάρηκα πολυ που θεωρούν και άλλες κοπέλες, εκτός από μένα, ωραίο έναν γάμο με πολύ λίγα άτομα, γιατί έχω ακούσει και κάποια αρνητικά σχόλια κυρίως από συγγενικά πρόσωπα γι αυτή μου την επιλογή. Panvi δε το θεωρώ καθόλου βλάχικο, και εγώ κάπως έτσι το χω στο μυάλό μου. Πάντως μάλλον κάτι πολύ κλειστό θα κάνω, αφού έχω και τη τύχη οι γονείς μας, να μην έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Όπως και να έχει, όταν με το καλό γίνει (καλοκαίρι), θα γράψω εντυπώσεις μήπως βοηθήσω και άλλες κοπέλες με ανάλογους προβληματισμούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Έχει περάσει καιρός και μπορεί να έχεις κανονίσει η παντρευτεί, ελπίζω να σου έχουν έρθει όπως εσύ τα θες.

Οι γονείς και η πεθερά μου είναι του ανοιχτού γάμου, χρήματα όμως για να μας βοηθήσουν δεν υπάρχουν από πουθενά και να είχαν όμως δεν θα έκανα ανοιχτό γάμο θα τα έβαζα στην άκρη με την κρίση που υπάρχει και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.

Το σπίτι το φτιάξαμε μόνοι μας, μικρό αλλά ωραίο και τα έπιπλα πάλι εμείς και κουρτίνες και όλα… από προικιά να φάνε και οι κότες, αυτά τα χαζά που μαζεύουν από το 1970 που στο τέλος δεν έχεις τι να τα κάνεις ή δεν ταιριάζουν ή φοβάσαι μην τα χαλάσεις και τα αφήνεις στο πατάρι….

Όταν παντρεύτηκε η αδερφή μου είχαμε 400 καλεσμένους, γάμος τρικούβερτος και μαζί με τα έπιπλα στοίχησαν πάνω από 20,000?, χρήματα μάζεψε, αλλά μην φανταστείς μία η άλλη με τα χρήματα που έδωσε για το τραπέζι όχι φυσικά για τα έπιπλα γιατί το ποσό που σου είπα ήταν όλο μαζί.

Νομίζω ότι η καλύτερη φάση είναι το ανοιχτό κρεβάτι και ο κλειστός γάμος… χιχιιχ Οκ αστειεύομαι, αλλά σκέψου το, το έκανε ένας φίλος και μια χαρά…

Πάνε οι εποχές που έκανες ένα γάμο και μάζευες χρήματα, επίσης στο δικό μου θέλω ο άλλος να έρθει γιατί μʼ αγαπάει και θέλει να είναι στην χαρά μου και όχι από υποχρέωση.. ήδη ο κόσμος είναι πολύ στριμωγμένος. Πόσες φορές μας καλούν σε γάμους και λόγω της κρίσης… λέμε όχι ρε γμτ. Εγώ στον δικό μου το γάμο αυτό δεν θα το ήθελα για αυτό και θα καλέσω ίσα ίσα 100 ατομάκια , άντε λίγα παραπάνω ή στη χειρότερη 50 μόνο οι 2 οικογένειες, αν τελικά δεν μου βγει το πρόγραμμα και αν αργότερα μπορέσω μαζεύω και τους φίλους μας σε ένα bar και πάμε και περνάμε ωραία στο γάμο- πάρτι.

Μην περιμένεις… θα σε φάει το άγχος και εκτός αυτού θα κοιτάς τους καλεσμένους σου στα χέρια για να δεις τι σου έφεραν μπας και βγάλεις τη χασούρα; Κάνε γάμο με όσα διαθέτεις και αν βγάλεις και τίποτα καλή είσαι, αν όχι τουλάχιστον δεν θα είσαι χρεωμένη για τα επόμενα 2 χρόνια…

Αν πάλι υπάρχει γύρω σου κόσμος που επιμένει σε ανοιχτό γάμο κι εσύ δεν θες.. τότε πολύ απλά πες τους πως αν έχουν χρήματα να διαθέσουν ας τα κανονίσουν και εσύ θα πας στολισμένη νύφη χαρωπή. Η αν έχεις υποχρεώσεις ( πχ χρωστάς έπιπλα κτλ ) να σου τα δώσουν να ξεχρεώσεις γιατί δεν ξέρεις τι σας ξημερώνει αύριο και τις υποχρεώσεις ας τις αφήσουν για μετά. Το κακό με τον κόσμο είναι ότι φοβάται να πει δεν έχω … είχαμε μάθει σε μια εποχή αλλιώς με δάνεια για διακοπές, για γάμους δόσεις για το ένα για το άλλο…. Σορυ αλλά κάτι τέτοιο εμένα δεν μου κάνει… και για αυτό θα τα κάνω και όλα όσο πιο κλειστά γίνεται… αν αύριο δεν έχω να φάω κανείς δεν θα μπορεί να με βοηθήσει…

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν εγώ παντρεύτηκα τον Ιούλιο με θρησκευτικό κ έκανα σχετικά κλειστό γάμο.Είχα καλέσει κάπου στα 110 άτομα κ ήρθαν τελικά τα 80.Η "δεξίωση" ήταν σε beach bar αλλά το κόστος θα μου έβγαινε το ίδιο αν το έκανα με καθιστό μπουφέ σε κήπο στο σπίτι μιας φίλης μου.Ο γάμος όλος (χωρίς το γαμήλιο ταξίδι) μου κόστισε κάπου στα 5,5 χιλιάρικα κ όλοι πέρασαν υπέροχα.Κ πήρα πίσω από δώρα κάπου τα 2/3 (κ πολύ καλά ήταν μάλιστα).Αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να το σκέφτεσαι έτσι (βασικά οποιαδήποτε κοπέλα γιατί μάλλον έχεις κανονίσει/παντρευτεί ήδη).Το θέμα είναι τι αρέσει στο ζευγάρι να κάνει κ όχι τι θα αποκομίσει από αυτό.Γιατί μπορεί να κάνεις ανοιχτό γάμο κ κάποιοι να εμφανιστούν χωρίς δώρο!Κ ναι πλέον συμβαίνει κ αυτό κ έχω παραδείγματα από γάμους φίλων μου!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην σκέφτεσαι το γάμο σου σαν εμπόριο "πάρε-δώσε".

Είναι λάθος σκέψη και ακόμη πιο λάθος να είναι αυτή η πρώτη σου σκέψη.

Οι εποχές έχουν αλλάξει και ο κόσμος πλέν δεν έχει!

Πρόσφατα με κάλεσε στο γάμο του ένα πολύ παλιός συνάδελφος όπου δεν του έχω καμία υποχρέωση. Δεν πήγα, τον ενημέρωσα φυσικά, και δεν έστειλα και δώρο. Είχε λογαριασμό σε κάποια τράπεζα.Παλιότερα θα έβαζα σίγουρα 100 ?, γιατί λιγότερα το θεωρουσα ντροπή. Τώρα ούτε 50 ? δεν μπορούσα να βάλω, οπότε και έκανα την πάπια.

Να κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα όσον αφορά το κλειστό ή ανοιχτό γάμο, και όσον αφορά το κόστος να κάνεις τόσο όσο αντέχει η τσέπη σου και χωρίς δάνεια! Και στο λέω αυτό γιατί έχω δει να πέρνουν δάνεια για κάνουν φαντασμαγορικούς γάμους και μετά δεν έχουν να τα πληρώσουν.


bV53p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην κοριτσοπαρέα..

Λοιπόν εγώ παντρεύτηκα τον φεβρουάριο είχα ανοιχτό γάμο 500 άτομα και 180 άτομα στο τραπέζι.. όλα στολισμος, προσκλητήρια, τούρτα κλπ κλπ κλπ μου βγήκαν 5000 ευρώ αν ψάξεις πολύ καλά θα βρεις τρελές προσφορές και μπορείς να κανεις γάμο όπως τον ονειρευεσε με τα λεφτά που θέλεις

Για όσες κοπέλες είναι απο θεσσαλονίκη και θέλουν να παντρευτούν προτείνω αυτό το πακέτο που έκανα και εγώ και πραγμτικά το κορίτσι έκανε καταπλικτική δουλειά και έχει πολύ ποικιλία να διαλέξεις

http://www.lydia-wedding.gr/menu_home.swf

χωρίς φπα το πακέτο βγαίνει στα 1900 ευρώ

φωτογραφίες απο τον γάμο μου έχω εδώ για οποια θέλει να πάρει μια ιδέα απο τον στολισμό κλπ

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2870669278343.2121421.1008194605&type=3

τραπέζι έκανα σε ταβέρνα που έκανε και δεξιώσεις είχε καταπληκτικό φαγητό έβγαλε 1ο και 2ο πιάτο χώρια τι είχε πάνω στα τραπέζια απο σαλάτες κλπ το σκηνικό όλο ήταν παραδοσιακό με πετρα γυρώ γύρω και μου έκανε δώρο τα ποτά έδωσα 14 ευρώ το κεφάλι

τούρτα ενώ όλοι δίνουν 400 και 500 ευρώ εγώ έδωσα 200 ΓΙΑΤΊ πολύ απλά βρήκα ζαχαροπλαστείο που στο κάνει στην τιμη που θες και ήταν και πιο καλή απο ότι περίμενα

φωτογράφο έξίσου καλή τιμή γιατί ήταν και φίλος απο 800 μου άφησε το πακέτο 550 και προσκλητήρια έκανα στο τυπογραφείο της κερασιάς έχει για όλα τα γούστα και καλές τιμές . για περισσοτέρες πληροφορίες όποιες θέλετε στείλτε μου πμ να σας καθοδηγήσω που θα βρείτε αν σας ενδοιαφέρει αυτές τις προσφορές..

σας το λέω γιατί εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη απο όλους να ναι καλά οι άνθρωποι και πάντα θα τους ευχαριστώ γιατί χάρη σε αυτούς έκανα τον γάμο τον ονείρων μου. ς προσφορές και μπορείς να κανεις γάμο όπως τον ονειρευεσε με τα λεφτά που θέλεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 8 months later...

καλημερα και απο εμενα!! βλεπω εχει να απαντηθει το θεμα πολυυυ καιρο,οποτε δεν εχει νοημα να σου προτεινω λυσεις ή να σου δωσω καποια συμβουλη,λογικα θα παντρευτηκες ηδη και ευχομαι οτι καλυτερο!!!

απλα θα πω τι εκανα εγω.εμεις με τον αντρα μου απλα μια μερα αποφασισαμε να παντρευτουμε κ μαλιστα με πολιτικο γαμο.το σκεφτομασταν απτον δεκεμβρη του 12 κ με αφορμη τη γιορτη του τα χριστουγεννα,ανακοινωσαμε οτι 'παντρευομαστε!'.μη τα πολυλογω,αποφασισαμε μιας που δεν σκοπευαμε να καλεσουμε πολλα ατομα,να κλεισουμε απο νωρις την ημερομηνια ωστε να εχουμε το χρονο να προετοιμαστουμε.14 φεβρουαριου και ημερα πεμπτη μας εκατσε λουκουμι!!!στο δημαρχειο του πειραια τις πεμπτες τελουν δωρεαν και τα σαββατα πληρωνεις 150 ευρω.οποτε ξαναλεω μας εκατσε λουκουμι!!!μιας που δεν υπηρχε περιπτωση να γινει τζερτζελος και υπερπαραγωγες,η ημερομηνια απο μονη της το εκανε ρομαντικο.

αποφασισαμε απο κοινου λοιπον για λιγους καλεσμενους.δηλαδη τους γονεις μου,αδερφο,θειους και ξαδερφια.εκεινος δεν ειχε εδω κανενα συγγενη περα απο 2 οικογενειες φιλους απο χρονια.οποτε γονεις,αδερφη θειοι κ ξαδερφια ολοι ηταν εξωτερικο.κ μιλαμε για τεραστιο σοι! εμεις ομως τους καλεσαμε εκ του τηλεφωνου (ουτε προσκλητηρια δεν τυπωσαμε,δεν υπηρχε λογος).αλλα δεν ηρθε κανεις.ουτε καν οι γονεις του.αυτο βεβαια ειχε πολυ ασχημο αντικτυπο στους δικους μου συγγενεις γιατι εψαχναν το σοι του γαμπρου κ δεν εβρισκαν κανεναν!μεγαλη ντροπη...

απτους δικους του πηραμε 200 ευρω δωρο.οι οικογενειακοι φιλοι εκαναν απο 200 ευρω κ 100 ο καθενας.συνολο 500.

οι δικοι μου γονεις δεν ειχαν οικονομικη δυνατοτητα με μια συνταξη τπτ δε μπορουσαν να δωσουν,οποτε δεν πειραζει.συνολο απτους συγγενεις μου λαβαμε γυρω στα 1200 ευρω.ημασταν λιγα ατομα.καποιοι ηρθαν στο δημαρχειο κ οχι σπιτι κ καποιοι αλλοι το αντιστροφο.εγω φορεσα ενα παντελονι κ σακακι.ο αντρας μου ενα κοστουμι καλο που ειχε απο παλια.ολα τελεια!σε 5 λεπτα τελειωσαμε κ γυρισαμε σπιτι.

εγω αν κ 3 μηνων εγκυος,ετοιμασα σχεδον τα παντα.καναμε μπουφε στο σπιτι.εφτιαξα 2 κοτοπουλα,μουσακα,παστιτσιο,σαλατες,πατατες,πιτες,καναπεδακια,γλυκο,μεχρι κ σαγκρια ποτο..

οι δικοι μου με βοηθησαν πολυ στις δουλειες.καθαρισμα,ανασυνταξη του χωρου για να κατσουν ολοι,η κουζινα ειχε γινει γυναικονιτης,εγω σε υστερια να μη θελω καμια στα ποδια μου γιατι ηθελα να τα φτιαξω ολα με τα χερια μου.ενταξει συμμαζευαν το χαος που αφηνα πισω μου δε λεω..χαχα!

απο ποτα ειχα παρει αποκλειστικα κ μονο κρασι.λευκο,ροζε κ κοκκινο κ ειχα φτιαξει κ σαγκρια,η οποια εγινε αναρπαστη.τουρτα παραγγειλαμε απτο φουρνο της γειτονιας σε σχημα καρδιας,1.5 κιλο,μια χαρα περισσεψε κιολας.

μπομπονιερες παραγγειλαμε απτο ebay!οπως και τις βερες! οι μπομπονιερες στην ουσια ηταν μικροσκοπικα χαρτινα κουτακια με μια κορδελιτσα,σε ασημι χρωμα.ηρθαν φλατ και τις συναρμολογησαμε μονοι μας.100 κομματια 17 ευρω.ακομα εχω στο ντουλαπι περισσεια.πηρα 1 κιλο κουφετα,εριξα μεσα 3 και 2 σοκολατακια σε σχημα καρδιας. και αρεσαν πολυ σε ολους.

συνολο ο γαμος μου βγηκε μαζι με φαγια και βερες κ μπομπονιερες,γυρω στα 200 ευρω! κ ελαβα 1700.τα οποια τα χρησιμοποιησαμε για να καλυψουμε κενα απο απληρωτους λογαριασμους κ για να μετακομισουμε σε μεγαλυτερο σπιτι λογω του μπεμπε.

ουτε 500 καλεσμενους,ουτε τραπεζια σε κεντρα,ουτε νυφικα και αλλα παρελκομενα.περασαμε τελεια.κουραστηκα παααρα πολυ.αλλα περασα σουπερ.χορεψαμε ολοι.μεχρι κ λατιν(πολυ γελιο!).το βραδι αργα ηρθε ενας συναδελφος,ως τελευταιος καλεσμενος,δεν προλαβαινε κ ξερετε τι μας πηρε δωρο? ενα δελτιο του τζοκερ! κ μας λεει ''αυτο το δωρο ή θα ειναι πολυ φτωχο ή πολυ πλουσιο''. σωστοοοοοςςςς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια αυτες οι τιμες που ειναι?μου φαινεται παρα πολυ ακριβα.εγω για πιερια που ρωτησα μου ειπαν 12-13 ευρω η μεριδα και σε ενα αλλο κεντο πιο προσεγμενο,σαν κτημα μου ειπαν 17....

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ.ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ?ΑΝ ΠΕΙΣ 50-60 ΣΕ ΒΑΡΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΑΜΑ ΠΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΕΣ...ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΘΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ 800 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ...ΝΑ ΤΟ ΒΡΑΣΩ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ 30 ΑΤΟΜΑ ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΟΥΛΑ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΛΑ ΟΜΟΡΦΑ ΚΙ ΩΡΑΙΑ.ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ.ΚΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΛΑ ΕΝΝΟΩ Ο-Λ-Α.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..... δεν νομίζω να έχεις δίκιο, διαφορετικό ποσό θα διαθέσει κάποιος αν τον τραπεζώνεις μετά και διαφορετικό αν τον βγάλεις μόνο στην εκκλησία με την μπομπονιέρα. Από την άλλη, ακούω τελευταία φίλους μου που είναι καλεσμένοι σε γάμους να λένε ''δεν πάμε στο τραπέζι γιατί δεν έχουμε να διαθέσουμε χρήματα για πιο ακριβό δώρο''. Άλλαξαν οι εποχές..... δυστυχώς.

Εγώ παντρεύτηκα το 2006 και πρέπει να πω ότι από το γάμο μας έμειναν περίπου 5.000 ευρώ. Βέβαια νυφικό κλπ τα πλήρωσαν όλα οι γονείς μου, τα πεθερικά μου έβαλαν 600 ευρώ, η γιαγιά μου και ο παππούς μου άλλα τόσα, κάποιοι κοντινοί θείοι και κουμπάροι από 200-300.....Οι υπόλοιποι κινήθηκαν στα 40-60 ευρώ. Κατάλαβες; Από τους κοντινούς σου ανθρώπους να περιμένεις και όχι από τους άλλους.

ΜΠΑ...ΚΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΙΝΟΥΣ ΜΗ ΤΟ ΔΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΟ.ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ.ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.ΘΑ ΚΑΛΕΣΩ ΜΟΝΟ ΓΟΝΕΙΣ,ΑΔΕΡΦΙΑ,ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΓΟΝΙΩΝ(ΔΗΛ ΑΠΟ ΕΝΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ).ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΜΑΣ.ΤΟ ΠΟΛΥ 35 ΑΤΟΜΑ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΦΑΓΗΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ.ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΗ ΣΑΣ ΠΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΛΕΝΤΙ.ΚΑΙ ΔΕ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΡΑΠΕΖΩΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ ΣΑΜΠΩΣ ΘΑ ΧΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ?ΟΥΤΩΣ ΟΙ ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΨΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ.ΜΟΝΟ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΞΩ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ!ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΡΗΜΟΝΗΣΙ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟΛΥΡΙΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΙΣΩ ΠΑΝΤΕΜΕΝΗ!ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΕ ΧΕΣΤΗΚΑ! ΕΙΔΕΣ ΑΜΑ ΔΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ 180 ΜΟΙΡΕΣ...ΜΩΡΕ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ?

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα ολες τις απαντησεις, αλλα θα σου απαντησω στο αρχισκο σου ποστ.

εξαρταται απο το αν κανεις εσυ εξολοκληρου το τραπεζι η αν συμμτεχουν και οι γονεις πεθερικα.

δηλαδη αν οι γονεις πεθερικα βαλουν τα λεφτα των καλεσμενων τους εσυ κατι θα βγαλεις απο τα δωρα. αν δεν συμμτεχουν και πληρωνεις τα παντα εσυ να εισαι ευχαριστημενη να εισαι ισα βαρκα ισα νερα και να μην μπεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσια.. Να σας Πω και εγω για την επαρχεια..

Λοιπον.. Παντρευτηκα 10/11/12...

εκανα εναν τεραστιο Γαμο.. αν και ο συζηγος μου ηταν χηρος, με δυο παιδια.. Καναμε εναν ανοιχτο γαμο..

Πηγαμε στο καλητερο κεντρο της πολης μας (ρεθυμνο).. Επειδη ομως ο συζηγος μου το ειχε χτισει και αυτος του χρωστουσε 5000 ευρω, δεν πληρωσαμε τιποτα σε αυτον.. Πληρωσαμε ομως ολα τα υλικα.. τα οποια εκαναν 1500 (οποτε το κεντρο μας στοιχησε 6500ευρω)

το νυφικο μου 1000 ευρω

ο φωτογραφος κολλητος του πατερα μου 1000 ευρω

Πετσετες, που βαζουμε στο χορο 600 ευρω (εχω μεγαλο σοι, και εγω και ο συζηγος)

Τεσπα.. για να μην τα πολυλογω... αν και ειναι τετοιες εποχες ασχημες.. εμεις πηγαμε τελεια στον γαμο..

ειχαμε καλεσει 800 ατομα (που ειμασταν σιγουροι οτι θα ερθουν )

Ηρθαν 1450..... ευτηχως ειχαμε Φαγητο, γιατι εγω το περιμενα, μιας και ειμαι μοναχοκορη, οι γονεις μου δεν ειχαν αφησει γαμο για γαμο.. οποτε ηξερα οτι θα ερθουν..

αν και για πολλους ηταν μακρυα, μιας και ηταν στα Χανια.. και απο το χωριο μου.. που η αποσταση ηταν τεραστια..

Ο Γαμος μας αν και ηταν νωρις στις 17;00... Κρατησε μεχρι τις 9 το επομενο πρωι.. Με τουλαχιστον 600 ατομα μεσα στο κεντρο..

και βγαλαμε 50.000...(Μαζι με τα δωρα γυρω στις 60.000 ευρω)

συν οτι Καποιοι συγγενεις και καλοι φιλοι, μου εκανα δωρο το Καλο μου σερβιτσιο, και τις Κατσαρολες μου ...

Δωρα αλλα δεν ειχα.. παρα δυο τρια ακομα.. ψιλοπραγματα..

αυτα... απλα Πιστευω οτι σε εναν γαμο πρεπει να τα κοιταξεις ολα πολυ καλα.. Εγω τα εψαξα ολα.. Τα νυφικα μου παπουτισα πχ τα παραγγειλα απο το ιντερνετ.. Boss και τα δικα μου και του αντρα μου, και εκαναν 500 ευρω, και τα πληωσα 150 μαζι με τις μπαλαρινες...

Γενικα θελει πλυ ψαξιμο ενας γαμος..

ο δικος μας μας στοιχησε 10.000 περιπου.. μαζι με το κεντρο που δεν πληρωσαμε.. !!!

επισης να σς πω οτι οι γονεις μας δεν πληρωσαν απολυτος τιποτα.. Ακομα και το κομμωτηριο της μαμα μου και τις γιαγια μου.. εμεις το πληρωσαμε..

ειχα κανει εξ αρχης συμφωνια.. και ηταν μονο 150 ευρω, εγω, τα παρανυφα (5 παιδια), η μαμα μου, η γιαγια μου, και η κολλητη μου


XQknp3.png

2311399a5vqu82s2t.gif

GJkkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...