Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Κι εγώ όπως η eugie, όσο ήμουν Αγγλία είχα καθορισμένες κάποιες συναντήσεις με τον gp που μου έκανε λίγο πολύ τα ίδια πράγματα. Το εμβόλιο η μαία μου είχε πει να το κάνω αλλά δεν το έκανα τελικά (γενικά δεν είμαι φαν των εμβολίων). Πάντως πρόσεχα πάρα πολύ κι έπλενα συνεχώς τα χέρια μου θυμάμαι χαχα!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές Δεσποινάκι. Όσο για το πού θα γένναγα, 1000000000 φορές Αγγλία. Στην Ελλάδα μου βρήκαν ένα σωρό προβλήματα που δεν υπήρχαν τελικά, μου έκαναν υπερηχους για την πλάκα τους, μου έκαναν με το ζόρι πρόκληση, στο μαιευτήριο με είχαν καθηλωμένη στο μαραφέτι που ακούει την καρδιά του μωρού και επί 9 ώρες (δηλαδή όσο κράτησε ο τοκετός)(χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όλα ήταν μια χαρά) δεν με άφηναν να κουνηθώ ή να σηκωθώ με αποτέλεσμα να μην αντέχω τους πόνους. Μπορεί να έκανα τελικά ευτυχώς "φυσιολογικό" τοκετό αλλά μόνο φυσιολογικός δεν ήταν. Βέβαια πάνω από όλα να είναι καλά το μωρό, αλλά εδώ στην Αγγλία είναι πολύ πιο ανθρώπινα τα πράγματα και σέβονται τις επιθυμίες σου. Άλλωστε όταν δεν κινδυνεύεις εσύ και το μωρό είναι δικαίωμά σου να γεννήσεις όπως θέλεις εσύ κι όχι όπως θέλουν αυτοί...

Και εγώ επλεναχέρια σα μανιακή, και είχα αγοράσει ένα απολυμαντικό χεριών ειδικό κατά των ιών...

Που λες και εγώ που γέννησα εδώ με πρόκληση καθηλωμένη σε ενα κρεβατι ήμουν για να ακούνε την καρδια. Είναι νομίζω στανταρ πρωτόκολο για πρόκληση αυτό. Αλλά οτι εδώ σέβονται τις επιθυμίες σου αυτό να λεγεται. Πριν γεννήσω μου φαινόταν περίεργο που εδώ έχουν birthplan. Πώς μπορείς να σχεδίασεις ένα τοκετό? βέβαια μετά κατάλαβα, οτι είναι απλά ένας τρόπος να ενημερωθείς εσύ η ίδια για της επιλογές που έχεις στη διάρκεια του τοκετού....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα που έρχεται η ανοιξη, πιστεύω οτι σιγά σιγά μειώνονται και τα κρούσματα όπως και ο κίνδυνος να κολλήσω, οπότε δεν προκειται να το κάνω αφού εβγαλα όλο το χειμώνα χωρίς.
Το εμβόλιο της γρίπης το είχατε κάνει? Το πρότεινε η μαία, αλλά επείδη δεν το έχω κάνει ποτέ μου φοβήθηκα. Εύχομαι να μη το μετανιώσω!

τι φοβασαι δεσποινακο?

ευγενια,κατα τη διαρκεια της ανοιξης κ του φθινοπωρου ξεκινουν οι ιωσεις,η διασπορα του ιου,κ για να γινει η επωαση του στο σωμα,χρειαζεται περιπου 7 ημερες.τα κρουσματα φαινονται στη μεση της εποχης για αυτο κ εχεις την λανθασμενη εντυπωση πως τα κρουσματα μειωνονται.

τωρα,το εμβολιο του ιου της γριπης,περιεχει τον ιο νεκρο για την αναπτυξη αντισωματων κατα του ιου της γριπης (κ καποιων μορφων του) ετσι ωστε αν ερθεις σε επαφη με τον ιο, να μην αρρωστησεις.το εμβολιο δρα περιπου 7-10 ημερες απο την ημερα που το κανεις.

με το εμβολιο,δεν αρρωσταινεις,ισως μετα τον εμβολιασμο παρουσιασεις δεκατα ή κ πονο στο σημειο του εμβολιασμου κ προσωπικα ειχα το δευτερο ως εμπειρια

φυσικα οπως καθε φαρμακο,υπαρχουν παρενεργειες πχ αλλεργικη αντιδραση οι οποιες ομως ειναι σπανιες.επικινδυνο θα ηταν για καποιον με ιστορικο αλλεργιων.

πριν δοθει καποιο φαρμακο/εμβολιο στο κοινο εχουν γινει δοκιμες πρωτα.

τωρα,αν σκεφτεσαι <δεν το κανω γιατι δεν προκειται να κολλησω,γιατι προσεχω κλπ> δυστυχως δεν περνα απο το χερι μας ;) μπορει να ερθεις σε επαφη με καποιον που εχει τον ιο αλλα δεν εχει εκδηλωσει ακομα συμπτωματα κ να κολλησεις κ εσυ

αν παλι σκεφτεσαι <δεν το κανω,αν ειναι να κολλησω,ας κολλησω> γιατι δεν κανεις το εμβολιο,που σιγουρα δεν θα αρρωστησεις κανοντας το και θα σε προστατευσει.

αν παλι δε θες να το κανεις για δικους σου λογους,φυσικα σεβαστοι!!:)

και για να μην παρεξηγηθω,δεν προσπαθω να πεισω κανενα να κανει το εμβολιο,

αλλα αν αποφασισει να μην το κανει,να μην ειναι αποτελεσμα παραπληροφορησης


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο η μαία μου είχε πει να το κάνω αλλά δεν το έκανα τελικά (γενικά δεν είμαι φαν των εμβολίων). Πάντως πρόσεχα πάρα πολύ κι έπλενα συνεχώς τα χέρια μου θυμάμαι χαχα

τζουυυυ ουουουου

με το πλυσιμο των χεριων δεν προλαμβανεις τον ιο της γριπης :( ελπιζω παντως να συνεχιζεις κ να πλενεις τα χερακια σου παντως :P


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

τζουυυυ ουουουου

με το πλυσιμο των χεριων δεν προλαμβανεις τον ιο της γριπης :( ελπιζω παντως να συνεχιζεις κ να πλενεις τα χερακια σου παντως :P

Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό!!!! Χρησιμοποιούσα κι εγώ ένα απολυμαντικό όπως η eugie, λες να με έσωσε αυτό?? Πάντως δεν αρρώστησα καθόλου στην εγκυμοσύνη, ίσως να ήμουν τυχερή.

Α θυμήθηκα τώρα ότι μου είχε πει η μαία αν κάνω το εμβόλιο να το κάνω μετά το πρώτο τρίμηνο, σας το είχαν πει κι εσάς αυτό?


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επλεναχέρια σα μανιακή, και είχα αγοράσει ένα απολυμαντικό χεριών ειδικό κατά των ιών...

Που λες και εγώ που γέννησα εδώ με πρόκληση καθηλωμένη σε ενα κρεβατι ήμουν για να ακούνε την καρδια. Είναι νομίζω στανταρ πρωτόκολο για πρόκληση αυτό. Αλλά οτι εδώ σέβονται τις επιθυμίες σου αυτό να λεγεται. Πριν γεννήσω μου φαινόταν περίεργο που εδώ έχουν birthplan. Πώς μπορείς να σχεδίασεις ένα τοκετό? βέβαια μετά κατάλαβα, οτι είναι απλά ένας τρόπος να ενημερωθείς εσύ η ίδια για της επιλογές που έχεις στη διάρκεια του τοκετού....

Κι εσένα σε είχαν καθηλωμένη σε κρεβάτι? Απογοητεύτηκα τώρα :(:(:(:(


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί όπως λες να είναι λόγω πρόκλησης, επειδή η ωκυτοκίνη διοχετεύεται με αφύσικους ρυθμούς στο σώμα ίσως να μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό? Τί να πω?


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό!!!! Χρησιμοποιούσα κι εγώ ένα απολυμαντικό όπως η eugie, λες να με έσωσε αυτό?? Πάντως δεν αρρώστησα καθόλου στην εγκυμοσύνη, ίσως να ήμουν τυχερή.

Α θυμήθηκα τώρα ότι μου είχε πει η μαία αν κάνω το εμβόλιο να το κάνω μετά το πρώτο τρίμηνο, σας το είχαν πει κι εσάς αυτό?

οχι,δεν εσωσε το σαπουνι χεριων,δεν αρρωστησες γιατι ησουν τυχερη ;):P κ αυτα ειναι αντιβακτηριδιακα,δεν εχω ακουσει για αντιικο σαπουνι :confused:

ο ιος της γριπης μεταδιδεται απο μικροσωματιδια τοσο στον αερα οσο κ στις επιφανειες. αν θυμαμαι καλα,15 ημερες ζωης στις επιφανειες.

φυσικα η υιοθετηση καλης υγιηνης δεν βλαπτει κανενα!


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Α θυμήθηκα τώρα ότι μου είχε πει η μαία αν κάνω το εμβόλιο να το κάνω μετά το πρώτο τρίμηνο, σας το είχαν πει κι εσάς αυτό?

οχι,δεν θυμαμαι κατι τετοιο.

καθε χρονο τα εμβολια αλλωστε ειναι διαφορετικα γτ οπως ειπα πιο κατω οι ιοι αλλαζουν.π.χ πριν 2 χρονια βγαλανε τα εμβολια του φθινοπωρου κ ξαφνικα εμφανιστηκε το swine flu ο οποιος δεν συμπεριλαμβανοταν στο απλο εμβολιο κ επρεπε να κανουμε εκ νεου τα εμβολια


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εσένα σε είχαν καθηλωμένη σε κρεβάτι? Απογοητεύτηκα τώρα :(:(:(:(

Ναι επειδή στην ουσία είναι παρεμβατική διαδικασία η προκληση πρέπει να ελεγχουν οτι όλα πάνε καλα. Και μάλιστα υποχρεωτικά μου έκαναν και την ένεση στο τέλος για το delivery του πλακούντα. Μου είπε η μαία οτι είναι στανταρ να την κάνουν όταν ΄εχουν πρόκληση. Βέβαια κάθε λίγο σηκωνώμουν για να καθίσω πάνω στη φουσκωτή μπάλα για να νιώσω πιο άνετα αλλ΄α δε μπορούσα να κανω βόλτες.

Κατερίνα η γρίπη και τα εμβόλια είναι μεγαλο θεμα και δεν είμαι virologist η epidemiologist για να κάνω περαιτέρω ανάλυση. φυσικά ούτε εγώ λέω σε κανέναν να κάνει ή να μην κανει εμβόλιο. Λέω μόνο τι έκανα εγώ με βάση προσωπικά κριτήρια. Και ελπίζω απλά να μην κολλήσω, δεν είναι οτι θεωρώ καλύτερο το να περάσω γρίπη εγκυος από το να κάνω το εμβόλιο. δηλαδή το ρισκάρω! Ξέρω οτι και τώρα που μιλάμε μπορει να επωάζεται ο ιος μέσα μου (ελπίζω οχι!)

Το αντιικό που πήρα δεν ήταν σαπούνι, ήταν σπρει για χέρια από το boots και μάλιστα το είχαν και δίπλα στα ταμεία οταν το swine flu ήταν στα φόρτε του. Αν το βρω θα βάλω λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα περιμένουμε και δεύτερο αγοράκι. Ναι ο πρώτος γεννήθηκε Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω την παρακολούθηση ως έγκυος ούτε νομίζω ότι θα είναι δίκαιο να συγκρίνω και τα νοσοκομεία, καθώς εδώ ακολουθώ μόνο ότι προσφέρει η δημόσια περίθαλψη, ενώ στην Ελλάδα πήγαινα σε ιδιώτη γυναικολόγο και γέννησα στο Ιασώ. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι επειδή δεν έχω high risk εγκυμοσύνη, επειδή είναι το δεύτερο παιδί και επειδή όλα γενικά εξελίσσονται μέχρι στιγμής ομαλά δεν μου λείπει τόσο το treatment που είχα στο πρώτο. Αν και σαφώς θα ήθελα να βλέπω το μωράκι μου κάθε μήνα στον υπέρηχο!

Η μέτρηση της κοιλιάς με μεζούρα δίνει απλά μια ένδειξη για το μέγεθος του παιδιού, η οποία η λογική μου λέει ότι σχετίζεται μόνο με το ύψος αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να σχετίζεται με το βάρος. Όταν έκανα τους υπέρηχους όχι απλά βλέπαμε το μωρό, αλλά εξέταζε ο γιατρός τα όργανα, μετράγαμε δαχτυλάκια και διάφορα τέτοια. Ο γιατρός μπορούσε να μετρήσει ακριβώς το μέγεθος του μωρού, το μέγεθος του κεφαλιού, της κοιλιάς, του στομαχιού, να σου δώσει ακριβές βάρος αλλά και να δει αν υπάρχει πρόβλημα με τα αμνιακά υγρά ή με τον πλακούντα. Για παράδειγμα, στην τελευταία εξέταση πριν γεννήσω (37η εβδομάδα) είχε δει ασβεστώματα στον πλακούντα που έδειχναν πρόωρη γήρανση, το οποίο μπορεί να σήμαινε ότι κάποια στιγμή το παιδί δεν θα τρεφόταν σωστά. Τελικά γέννησα λίγες μέρες αργότερα οπότε δεν είχα πρόβλημα.

Επίσης, την καρδούλα του μωρού οι μαίες την ακουν με στηθοσκόπιο το οποίο συνδέεται με μηχάνημα μέτρησης των παλμών, όχι με doppler.

Από συμπληρώματα διατροφής έπαιρνα φολλικό οξύ στο πρώτο τρίμηνο μόνο και μόνο επειδή το ήξερα από το πρώτο παιδί. Όταν το είπα στη μαία μου είπε ότι δεν το γράφουν, οπότε το πήρα χωρίς prescription. Επίσης όταν ζήτησα να πάρω βιταμίνη D επειδή το είχα διαβάσει σε κάτι νέες έρευνες (έπαιξε και σαν θέμα στο breakfast του bbc one), μου είπε ότι δεν έχουν πάρει τέτοιες οδηγίες και να ρωτήσω τη health advisor που θα με δει εφόσον γεννήσω :rolleyes:

Στην Ελλάδα έπαιρνα φυλλικό οξύ και μαγνήσιο στο πρώτο τρίμηνο. Δεν χρειάστηκα ασβέστιο ή σίδηρο οπότε ο γιατρός δεν είχε ζητήσει να τα παίρνω.

Τώρα μου βρήκαν αναιμία, οπότε μου έγραψαν σίδηρο. Παίρνω 3 Ferrous Sulphate Tablets την ημέρα, τα οποία είναι μικρά σε μέγεθος (όχι τόσο μικρά όσο το φολλικό οξύ) και εύκολα στην κατάπωση.

Σχετικά με το Swindon, το έχω ακούσει ότι δεν έχει καλή φήμη αλλά εμάς μια χαρά μας φαίνεται. Δεν έχει βέβαια τίποτα το γραφικό, ούτε το τουριστικό, ούτε είναι κοντά στην ακτή. Ένα μεγάλο town είναι αλλά ευτυχώς έχει πολλά μεγάλα πάρκα με λιμνούλες. Επίσης είναι μια ώρα με το αυτοκίνητο από το Heathrow και μια ώρα με το τραίνο μέχρι το Paddington. Σε απόσταση μιας ώρας με το αυτοκίνητο είναι όλα τα χωριά των Cotswolds, το Stonehenge και το Bath. Το επιλέξαμε επειδή εδώ βρήκε δουλειά αρχικά ο άντρας μου και μετά και εγώ. Μένουμε έξω από το Swindon, στο Royal Wootton Bassett. Η περιοχή είναι μες το πράσινο, έχει πολύ ωραία σπίτια σε λογικά ενοίκια, ήσυχους δρόμους και καλά σχολεία. Πριν γεννήσω το μικρό ήμουν και εγώ παιδί της πόλης και μάλλον θα βαριόμουν στην επαρχία. Με τις παρούσες συνθήκες όμως την προτιμώ χίλιες φορές από το να ζούσα στο Λονδίνο. Είχα ζήσει μερικούς μήνες στο zone 1 (south west) και δεν είχα ενθουσιαστεί. Έζησα και ένα χρόνο ως φοιτήτρια στο Stirling στη Σκωτία (επίσης town) το οποίο ήταν πολύ γραφικό και ευχαρίστως θα ζούσα ξανά εκεί. Όπως ξέρεις όμως, περί ορέξεως... :wink:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οχι,δεν θυμαμαι κατι τετοιο.

καθε χρονο τα εμβολια αλλωστε ειναι διαφορετικα γτ οπως ειπα πιο κατω οι ιοι αλλαζουν.π.χ πριν 2 χρονια βγαλανε τα εμβολια του φθινοπωρου κ ξαφνικα εμφανιστηκε το swine flu ο οποιος δεν συμπεριλαμβανοταν στο απλο εμβολιο κ επρεπε να κανουμε εκ νεου τα εμβολια

Ναι, θυμάμαι οτι όταν ήμουν εγκυος το 2009, το εμβόλιο για swine flu ήταν ξεχωριστό. Τώρα είναι ένα με αυτό της εποχιακής γρίπης ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αμάν με αυτές τις γρίπες. Εγώ αυτο που διάβασα ήταν πως υπάρχουν δύο ειδών εμβόλια κατά της γρίπης και πως οι έγκυες πρέπει να κάνουν αυτό που δεν έχει το ζωντανο ιο (Μπορεί να λέω και χαζομάρες). Αλλά να πως την αλήθεια, ένας ακόμα φόβος μου είναι πως όποιος μου το έκανε θα εβαζε το λάθος. Δυστυχώς οι εμπειρίες μου με τους γιατρούς εδώ δεν είναι η καλύτερη.

Μετά κάπου είχα διαβάσει πως καλό είναι να γίνεται στην αρχή της περιόδου, που νομίζω είναι μεταξύ Σεπτεμβρίου με Απριλη. Οταν έμαθα πως ήμουν έγκυος ήταν ήδη Δεκέμβρης, και σκέφτηκα πως και να το έκανα, ίσως να μην έπιανε. Αλλωστε, αν είναι να αρρωστήσεις, θα αρρωστήσεις, απλώς με το εμβόλιο θα το περάσεις πιο ομαλα. Η πάλι κάνω λάθος?:confused: Δε μπορώ να πω, πρέπει να έχω και τις αλλεργίες μου, είπα να μη το κάνω. Εύχομαι να μη το μετανιωσω. Ισως όταν με το καλό έρθει το μωράκι να το κάνω κάθε χρονια, γιατί όπως λέει και ο αδερφός μου από τότε που έστειλε το μικρό του στο σταθμό, ολο αρρωσταίνουν οικογενειακως!

Link to comment
Share on other sites

Εμβόλιο για τη γρίπη ούτε μου πρότειναν ούτε και ήθελα να κάνω. Και τα αντισηπτικά τζελ τα χρησιμοποιώ σπάνια. Αν εξαιρέσεις ένα κρύωμα που είχα για 2 εβδομάδες, δεν αντιμετώπισα τίποτα σοβαρότερο. Αλλά μπορεί απλά να ήμουν τυχερή.

GP είδα μόνο όταν διαπίστωσα ότι ήμουν έγκυος για να μου δώσει την παραπομπή για τη μαία.

Τελικά από ότι καταλαβαίνω δεν εφαρμόζονται σε όλα τα surgeries οι ίδιοι κανόνες :confused:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να ακούσω μια κοπέλα να χαίρεται τη γέννα? Πάντα κάτι θα πάει λάθος, ή τουλάχιστον δε θα πάει όπως το περιμένουμε.

Πάντως εγώ είμαι κάπως παραξενούλα. Για την ώρα λέω πως ο ιδανικός τοκετός είναι να είμαι σε ένα δωμάτιο καθυλωμένη στο κρεβάτι με όλα τα πιθανά μηχανήματα να ακούμε το μωράκι, να ελέγχουμε και τις δικές μου τις ενδείξεις με δυο τρεις γιατρούς πάνω από το κεφάλι μου για παν ενδεχόμενο! Η κλασική μέλουσα Ελληνίδα μανούλα!

Για μένα το χειρότερο είναι τα birth places, houses, ή όπως τα λένε, birthing pool και όλα τα καινούρια συστήματα!

Αρα, μάλλον μια χαρά θα περνούσα στην Ελλαδα!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, στην τελευταία εξέταση πριν γεννήσω (37η εβδομάδα) είχε δει ασβεστώματα στον πλακούντα που έδειχναν πρόωρη γήρανση, το οποίο μπορεί να σήμαινε ότι κάποια στιγμή το παιδί δεν θα τρεφόταν σωστά. Τελικά γέννησα λίγες μέρες αργότερα οπότε δεν είχα πρόβλημα.

Αυτό πες τους το να το έχουν υπόψην τους, ειδικά αν δεν γεννήσεις νωρίς και κυρίως αν κάποια στιγμή σε μετρήσουν μικρή (you measure small for your dates) (σόρρυ δεν είμαι σίγουρη πώς να το πω σωστά στα ελληνικά). Ακόμα κι αν το έχεις πει στη μαία και το έχει σημειώσει, να της το υπενθυμίσεις, είναι σημαντικό.

Κατά τ' άλλα, εγώ έζησα 1.5 χρόνο σε χωριό πολύ όμορφο και πέρασα πολύ ωραία, αλλά 1 χρόνος μου ήταν υπεραρκετός. Έχω καταλήξει ότι είμαι παιδί της μεγαλούπολης. Λονδίνο και πάλι Λονδίνο :lol: Πάντως τα Cotswolds είναι χωρίς αμφιβολία όλα τα λεφτά!! Είσαι τυχερή που μένεις κοντά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...