Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Σεισμικές δονήσεις μέσα στο γάμο / σχέση


asteraki*

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα κανω μια ερωτηση για να διευκολυνω τη συμμετοχη σας γιατι εγραψα το θεμα για να ακουσω τις αποψεις σας.

Τι θα κανατε εσεις σε αυτην την περιπτωση????

Εγώ θα ζητούσα διαζύγιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, ζητησα διαζυγιο. Επεσε απο τα συννεφα. Δε θελει να χωρισουμε και ζητα ακομη μια ευκαιρια. Δε θελω να τη δωσω. Χαμος!!!

Ουπς! Τώρα είδα πως το έκανες ήδη (δεν είχα διαβάσει παρά μόνο τα δυο πρώτα δικά σου ποστ). Προφανώς κι έπρεπε να τον ταρακουνήσεις γερά. Δεύτερη ευκαιρία θα έδινα, αλλά όχι να στρώσει για κάνα μήνα και μετά ν' αρχίσει ξανά πάλι τα ίδια. Ειδικά με το ψέμα. Την επόμενη φορά που θα τον έπιανα να λέει ψέματα, το τέλος θα ήταν οριστικό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Τώρα είδα πως το έκανες ήδη (δεν είχα διαβάσει παρά μόνο τα δυο πρώτα δικά σου ποστ). Προφανώς κι έπρεπε να τον ταρακουνήσεις γερά. Δεύτερη ευκαιρία θα έδινα, αλλά όχι να στρώσει για κάνα μήνα και μετά ν' αρχίσει ξανά πάλι τα ίδια. Ειδικά με το ψέμα. Την επόμενη φορά που θα τον έπιανα να λέει ψέματα, το τέλος θα ήταν οριστικό πλέον.

Το θεμα ειναι οτι του εχω δωσει πολλες ευκαιριες μεχρι τωρα αλλα ολες τις πεταξε μετα που ξαναμπηκε στο αυλακι. Αυτη τη φορα ηταν πολυ σκληρη η αποφαση μου και τρομαξε αρκετα. Θα δειξει....... ο χρονος ποια θα ειναι η συνεχεια!!!


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα οσα εχουν γραφτει μεχρι τωρα..(ζητω συγνωμη για τα λαθη αλλα ειμαι ανορθογραφη..:oops:)

Θα σου πω τη δικη μου αποψη.Γενικα ειμαι ανθρωπος πρακτικος,βλεπω τα πραγματα ασπρο η μαυρο,με ελαχιστες εξαιρεσεις κ οταν προκειτε για σοβαρα θεματα το συναισθημα μπορω να το βαζω στην ακρη κ να το ξεχωριζω απο τη λογικη.Αυτα στα λεω απλα για να καταλαβεις πως σκεφτομαι.

Λοιπον,εχω ζησει παρομοια περιπτωση.Εχω μια κορη,9 ετων σημερα,απο τον 1ο μου γαμο.Εδω κ 5 χρονια εχω ξαναπαντρευτει κ περιμενω το 2ο παιδι μου.

Ο πρωτος μου συζηγος εμοιαζε παρα πολυ σε οσα εχεις περιγραψει μεχρι στιγμης.Ψεματα,ανωριμοτητα,"εαυτουλης",καμια βοηθεια η εστω ενασχοληση με το παιδι,βιαια ξεσπασματα(οταν του ελεγα πως θα φυγω),απειλες περι αυτ.......ας κ γενικα ολα τα "καλα" που ηδη εχεις γραψει κ εσυ.

Εκανα πολλες προσπαθειες κ πολυ υπομονη,επειδη δεν ηθελα να χωρισω.

Τελικα ενα πρωι,μετα απο ενα πολυ σοβαρο ψεμα,μαζεμα τη βαλιτσουλα μου,πηρα το παιδι μου ανεβηκα στο κτελ(τοτε εμενα στην επαρχια)κ μην την ειδατε........

Ακου να δεις κατι...το θεμα ειναι πως ΕΣΥ εισαι αυτη που πρεπει να παρει τις αποφασεις.Τις οποιες αποφασεις...

Δεν λεω πως παντα η λυση ειναι ο χωρισμος.Οταν ομως κινδυνευει η ψυχικη υγεια η δικη σου κ κυριως των παιδιων σου,ε...δεν νομιζω πως θελει πολλη σκεψη.

Εγω εφυγα..ηταν πολυ δυσκολα στην αρχη,με απειλουσε συνεχως,απειλουσε πως θα αυτ....σει,με παρακολουθουσε,μου εκανε σκηνες...εκανε..εκανε...μεχρι που καταλαβε πως εγω δεν παιζω πια το παιχνιδακι του...κ με αφησε στην ησυχια μου.

Σε πληροφορω πως μια χαρα ζει την ζωουλα του,τιποτα απο οσα απειλουσε δεν εκανε κ μετα απο τοσα χρονια πια,εχουμε βρει τις ισσοροπιες μας.

Πιστευω πως ειναι λαθος σου που αφηνεις μια κατασταση να διαιωνιζεται...

Επισης αυτο που γραφεις πως πλεον δεν συμπεριφερεστε σαν "κανονικο"ζευγαρι,εχεις σκεφτει πως ολα αυτα τα παιδια τα αντιλαμβανονται;;;Εχεις σκεφτει ποσο μπορει η κατασταση αυτη να εππηρεασει τα παιδια;;

Για αυτο...ασε τα πολλα λογια,γιατι εχω την αισθηση πως...δεν ξερω...σαν να σου αρεσει κ εσενα αυτη η κατασταση(μη με παρεξηγησεις,τα λεω χυμα οπως θα τα ελεγα στην αδερφη μου) και κοιτα τι θα κανεις γρηγορα.

Αυτες οι καταστασεις ειναι επικινδυνες...προσεξε καποια στιγμη μην γινει μεγαλη εκρηξη...

Αυτο το ατομο δεν προκειτε να αλλαξει.Και τι να καθησεις να ασχοληθεις μαζι του;;Αν τελικα ειναι ψυχικα αρρωστος,πιστευεις πως ειναι σωστο να μεγαλωσουν τα παιδια μαζι του;;

Δεν θελω να φανψ ακαρδη η ψυχρη..αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα...

Για να ειμαι τα παιδια σου καλα,πρεπει πρωτα απ'ολα να εισαι εσυ καλα...

Εισαι.........;;;;;;;;;;;;;;

Και να σου πω κ κατι;;Εκανες μι αλαθος επιλογη στη ζωη σου,οπως εκανα κ εγω κ πολλες αλλες....θα πρεπει να το πληρωνεις μια ζωη;;

Εισαι νεα ακομα κ η ζωη ειναι μπροστα.Δεν λεω πως θα ειναι ευκολα,αντιθετως...θα ειναι πολυ δυσκι\ολα να μεγαλωσεις μονη σου 2 παιδια,αλλα σημασια εχει αυτα τα παιδια να γινουν συγκροτημενες προσωπικοτητες,χωρις ψυχικα τραυματα.Και βεβαια εσυ...να μην φτασεις σε σημεια να αρχισεις τα ηρεμιστηκα για να αντεξεις,γιατι αυτες οι ιστοριες κατι τετοιες καταληξεις εχουν....


oMVnp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Δυσκολευτηκα να τολμησω και να κανω βημα προς τον χωρισμο αλλα δεν το δεχεται.

Κλαιει, με παρακαλαει, δεν μπορει να ζησει ετσι, καταρρεει, και γενικα τα κανει ολα πιο δυσκολα για ολους μας.

Δε θελω να συνεχισω μαζι του. Θελω να τελειωσουμε και να ησυχασουμε ολοι. Μα δεν μπορει να συμβιβαστει με αυτο. Η ολη αντιδραση του ειναι πολυ ψυχοφθορα και κουραστικη. Του λεω συνεχως οτι πρεπει να παμε σε ειδικο να τον βοηθησει να σταθει στα ποδια του. Δεν μπορω να τον βοηθησω αλλο εγω. Πρεπει να το δεχτει και να προχωρησουμε παραπερα. Ολοι μας.

Αν δεν το κανει ομως??? Αν δεν μπορει να το κανει???


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Δυσκολευτηκα να τολμησω και να κανω βημα προς τον χωρισμο αλλα δεν το δεχεται.

Κλαιει, με παρακαλαει, δεν μπορει να ζησει ετσι, καταρρεει, και γενικα τα κανει ολα πιο δυσκολα για ολους μας.

Δε θελω να συνεχισω μαζι του. Θελω να τελειωσουμε και να ησυχασουμε ολοι. Μα δεν μπορει να συμβιβαστει με αυτο. Η ολη αντιδραση του ειναι πολυ ψυχοφθορα και κουραστικη. Του λεω συνεχως οτι πρεπει να παμε σε ειδικο να τον βοηθησει να σταθει στα ποδια του. Δεν μπορω να τον βοηθησω αλλο εγω. Πρεπει να το δεχτει και να προχωρησουμε παραπερα. Ολοι μας.

Αν δεν το κανει ομως??? Αν δεν μπορει να το κανει???

Βάζεις προτεραιότητες. Κοιτάς τον εαυτό σου (όπως έκανε κι αυτός ως τώρα) και τα παιδιά σου που είναι τα πιο σημαντικά στον κόσμο. Κάνεις ένα βήμα τη φορά και προχωράς αργά και σταθερά, μην κοιτάζεις πίσω. Τι θα πει "δεν το δέχεται, δεν μπορεί να συμβιβαστεί"; Σε νοιάζει; Δεν είπες ότι ήδη ζήτησες διαζύγιο; Τι εννοείς; Ότι απλά του το ανακοίνωσες; Δεν έχεις μιλήσει με δικηγόρο για να προχωρήσει τα διαδικαστικά; Αφού ο άντρας σου δεν θέλει να πάτε σε ειδικό, δεν θέλει πραγματικά να σώσει το γάμο σας. Προφανώς δεν παραδέχεται τα σφάλματά του, μια από τα ίδια θα είναι και στο μέλλον, αν του δώσεις κι άλλη ευκαιρία. Τι παραπάνω περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

Θελω να με αφησει ησυχη. Να ειμαι και τυπικα μονη οπως μονη ημουν και ουσιαστικα ως τωρα. Θελω να ξημερωνω και να βραδυαζω χωρις αγχος και φοβο. Θελω να με αφησει να κοιταξω μπροστα. Θελω να ζησω οριζοντας εγω τη ζωη μου!!!!

Δεν εχω παει ακομη σε δικηγορο. Δεν με ενδιαφερει το νομικο θεμα. Θελω να το δεχτει και να παμε στο επομενο βημα ηρεμα. Τι νοημα εχει αν παω σε δικηγορο και γυριζει σπιτι και γινεται πολεμος??? Σημασια εχει να αποδεχτει οτι δεν μπορουμε πλεον να ζουμε μαζι.


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθομαι στο σπιτι μου με τα παιδια μου. Εκεινος μπαινοβγαινει ακομη και δεν εννοει να το παρει αποφαση. Αν συνεχιστει αυτο θα αναγκαστω να του κανω ασφαλιστικα μετρα!!!

Εκτος αν αλλαξει κατευθυνση και δουμε απο καπου αλλου ΦΩΣ!!!


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 months later...

Αχ κοριτσάκι μου πραγματικά δεν ξέρω τι να πω! Χαρά στην υπομονή σου! Αν μπορούσες να πάρεις άδεια από την δουλειά κ πάρεις τα παιδιά κ πας διακοπές μόνοι σας αφήνοντας του ένα γράμμα που να του εξηγεί το πως νιώθεις κ οτι άλλο θες να αλλάξει στην ζωή σας. Τι λες να κάνει υπάρχει περίπτωση να ταρακουνηθει αν ξαφνικά μείνει μόνος;δεν ξέρω αν μπορείς να το κανείς αυτό αλλά ίσως βοηθήσει. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω τα έχουν πει όλα παραπάνω. Μόνο μια συμβουλή! Πρόσεχε τον εαυτό σου γιατί πρέπει να προσφέρουμε στα παιδιά μας αν οχι μια υγιεισ οικογενεια τοτε μια υγιείς μαμά γιατί μόνο αυτήν έχουν ανάγκη κ έχεις χρέος απέναντι στα παιδιά σου να είσαι καλά κ να μην σπάσουν τα νεύρα σου. Καλή τύχη εύχομαι να βρεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Αστερακι καλησπερα!

Διαβασα τα οσα σου συνεβησαν και πραγματικα συγκλονιστηκα.

Σε τι φαση ειστε τωρα?? Εχει περασει καιρος και απο,τι βλεπω δεν εχεις ξαναγραψει κατι.(εγω ειμαι καινουρια)

Ανυπομονω να μαθω τα νεα σου και ευχομαι να ειναι ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας. Οφειλω μια απαντηση. Δεν εχω πολυ χρονο για να σας ενημερωσω λεπτομερως. Γενικα ομως υπαρχει μια στασιμοτητα με μικρες διακυμανσεις.

Το αποτελεσμα ειναι οτι τελικα "ο ανθρωπος δεν αλλαζει". Ισως παροδικα αλλαξει τροπους συμπεριφορας αλλα μολις χαλαρωσει, επανερχεται στον κλασικο γνωριμο τροπο συμπεριφορας ο οποιος επιφερει παντα τα ιδια αποτελεσματα.

Τωρα ζουμε εναν συμβατικο γαμο προσπαθωντας να κραταμε επιπεδο αξιοπρεπειας στις συμπεριφορες μας. Αν ρωτατε για την υπαρξη ευτυχιας θα σας πω οτι εγω προσωπικα και επειτα απο αλλη μια προσφατη εκρηξη, νιωθω ...οτι εχω πεθανει συναισθηματικα και γενικα εχω παραιτηθει απο αυτον τον τομεα. Δε ζηταω τιποτα αρα δεν προσδοκω κατι που δεν προκειται να λαβω. Και η ζωη συνεχιζεται................................


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...