Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

περίεργο πραμα τα φορουμ !!!! :-)


aria146.

αυτοσαρκασμός - αυτογνωσία  

14

  1. 1. αυτοσαρκασμός - αυτογνωσία

    • 0-1 κιλό αυτοσαρκασμός - αυτογνωσία
      1
    • 1-5 κιλά αυτοσαρκασμός - αυτογνωσία
      0
    • 5-10 κιλά αυτοσαρκασμός - αυτογνωσία
      9
    • 10 - άπειρο αυτοσαρκασμός - αυτογνωσία
      4


Recommended Posts

απλά πεθανα στο γελιο :lol:

ευφυής γραφή ... !

πόσο αυτοσαρκασμό έχουμε λοιπόν ;

http://magissa-kirki.blogspot.com/2012/04/blog-post.html

Με αφορμή το θέμα "μαμά" έχω δεί πολλά site και μπλόγκ, τάχα μου παρεΐστικα-τί-ωραία-που-περνάμε-σκουπίζοντας-μύξες, να ξεφυτρώνουν το ένα μετά το άλλο γεμίζοντας το διαδίκτυο με απανωτές τετριμμένες και χαζοχαρούμενες (μα)μαλακίες που δεν θα τις έγραφε ούτε το 13 μηνών μωρό μου, αλλά δεν είναι τόσο αυτό που με ξενίζει. Για την ακρίβεια αυτό που με εξοργίζει είναι κάτι αετονυχούδες που καλυμμένες πίσω από τον ρόλο τους, εκμεταλλεύονται το κόλλημα της Ελληνίδας μάνας με το σπλάχνο της, μετατρέποντάς το σε μπίζνα μέσω κατά τ' άλλα αθώων προσκλήσεων τύπου "Πείτε μας και τη δική σας ιστορία γέννας-βάφτισης-γαστρεντερίτιδας" για την οποία, εντελώς μεταξύ μας, χέστηκαν. Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά τη στιγμή που εσύ νομίζεις ότι κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει πώς έκανες παιδί, κάποιος άλλος σε βλέπει σαν unique visitor που θα μοσχοπουλήσει σε πελατάκι έναντι διαφήμισης πολλών σεβαστών ευρώ κι αν δεν έχεις καταλάβει τόσο καιρό ότι με όσα εσύ στέλνεις ο άλλος κονομάει, κάτσε και μέτρα γύρω σου τα διαφημιστικά (banners και άρθρα) και πες μου ειλικρινά: Πιστεύεις πως όλα αυτά "παίζουν" δωρεάν;

Καταρχάς έτσι και ξαναδιαβάσω ατάκες όπως: "πρωτόγνωρα συναισθήματα" "όταν βλέπω το γέλιο του τα ξεχνάω όλα" "εγκυούλες" "γλυκιές μανούλες" "αγαπουλίνια" "κουκλάκια" "ζουζουνάκια" "νεραιδάκια" "βρεφάκια" "προωράκια" "διδυμάκια" "αγγελουδάκια" "αρχιδάκια" συνοδευόμενα από άπειρα ορθογραφικά λάθη, θαυμαστικά και "χι χι χι" λες και γράφουν αναλφάβητα καρτούνς απευθείας απ' το στούντιο της Warner Bros, θα ξεράσω θήλαστρα. Κατά δεύτερον είναι τρομερά εκνευριστικό-πες το "δούλεμα"- να σου πλασάρουν μόνιμα την εξιδανικευμένη εικόνα της μαμάς που μιλάει και φέρεται λες κι έχει καταπιεί MDMA επειδή έχουν πάρει χαμπάρι ότι κάτι τέτοιο "πουλάει" και τρίτον δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν ακριβώς λόγο αρκετές αναγνώστριες αποθεώνουν, σχεδόν γλείφουν τον κώλο των ιδιοκτητών τέτοιων σελίδων. Για να λένε στις φίλες τους ότι μιλάνε με την τάδε; (τρίχα κάτσε κάτω), για τις χιλιοειπωμένες και άνευρες εμπειρίες που σε ρίχνουν στα ναρκωτικά μια ώρα αρχύτερα ["....σήμερα ξυπνήσαμε με το μωρουλίνι μου φάγαμε τοστάκι Νουνού Gouda-χορηγός γαρ-ήπιαμε γαλατάκι Βλάχας-ξανά μανά χορηγός γαρ-βάλαμε την τσαντούλα μας και πήγαμε στον σταθμούλη μας. Πόσο συγκινημένη είμαι που μεγαλώνει το τσουρεκάκι μου" (τσουρέκια!)] ή που κονομάνε με ιστορίες τρίτων;

Highlight -και ταυτόχρονα συμπέρασμα για το κοινό στο οποίο απευθύνονται- αποτελεί η φωτογραφία συμπαθέστατης και πολύ όμορφης μαμάς που στη βάφτιση του παιδιού της έκρινε ότι η λεοπάρ τουαλέτα ντάλα καταμεσήμερο- 90 κιλά ακατέβατα, την κολάκευε και καθόλου δεν την έκανε να μοιάζει με τριτοκλασσάτο γατόπαρδο πλανόδιου τσίρκου σε νησί, έτοιμο να φάει τουρίστες. Καλά για το πόσο βλαμμένες είστε κάποιες που εμπιστεύεστε τις προσωπικές σας φωτογραφίες σε έναν άσχετο χωρίς να ξέρετε που θα καταλήξουν και χωρίς τη δυνατότητα να μπορείτε να τις διαχειριστείτε στο μέλλον, νομίζω είναι περιττό να αναλύσω. Εξάλλου ποιός γ@μ@ει τα προσωπικά δεδομένα άμα είναι να δείξουμε το φόρεμα απ' τη Raxevsky και την μπούκλα απ' τον Τέλη Κίκερη; Σημασία έχει να θηλάζεις αποκλειστικά, να μην "χαλάσεις το σπίτι σου" αν ο άντρας σου την κάνει κάθε βράδυ λάστιχο στο ίντερνετ και όλες μαζί να ανήκουμε οπωσδήποτε στην αγέλη...μπρρρρ κιτς κιτς.....

Φυσικά η συγκεκριμένη στάνη δεν θα μπορούσε να μην επεκταθεί μέσω σχετικής ομάδας και στο facebook , ώστε οι λοβοτομημένες να μπορούν να εκφράζονται με πιο δημιουργικούς τρόπους όπως η ανάρτηση παιδικών ασμάτων για αυτιστικούς αλά χασικλίδικο playlist από Ζουζούνια που τραγουδάνε Μάρκο Βαμβακάρη με φωνή Σπύρου Μπιμπίλα ή σοβαρότατων αιτημάτων για ενήλικες όπως "Πατήστε like αν κάποτε θέλατε και εσείς να ζήσετε στο μικρό σπίτι στο λιβάδι!" (αν και για το συγκεκριμένο γκρούπ θεωρώ καταλληλότερο "Το μικρό τούβλο στο κοπάδι") ή "Πατήστε Like αν κάθε μεσημέρι μετά το σχολείο βλέπατε Καρουζέλ" που μου θύμισε μία άλλη ομάδα ονόματι "Έβλεπα κι εγώ Beverly Hills στον σεισμό του '99". Ξεπερνώντας το πρώτο πολιτισμικό σοκ, εντύπωση μου έκανε φωτογραφία εγκυμονούσας η οποία θεώρησε "αστείο" ή "τρυφερό" (ή κι εγώ δεν ξέρω υπό ποιά επήρρεια θεώρησε τί) να ζωγραφίσει ένα τεράστιο μωρό ακριβώς επάνω στην κοιλιά-τούρλα και να την απαθανατίσει θανατώνοντας και τα τελευταία μας εγκεφαλικά κύτταρα, ενώ φαντάζομαι ότι το επόμενο στάδιο θα είναι bodypainting πλακούντα. Κι αφού στον χαζοχαρούμενο προβληματισμό, βγαλμένο από λεύκωμα της Τσικιτίτας "Πού θα βάζατε Like; Στην Bibibo ή στην Βarbie;" κρατήθηκα μην απαντήσω το αυτονόητο, αναρωτήθηκα: Στον ευρύτερο κύκλο μου υπάρχουν τόσες μαμάδες, φίλες γνωστές συνάδελφοι, δεν έχω γνωρίσει ούτε μία πυροβολημένη. Τόσες μαζεμένες, από πού κατέβηκαν;

Για να επανέλθουμε στο θέμα "μπίζνα", γνωρίζω πολύ καλά τί πάει να πεί "κηδεία με ξένα κόλυβα" καθώς αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που τα "έσπασα" με πολύ γνωστό περιοδικό το οποίο το έριχνε στην κλασσική τακτική "γράμματα αναγνωστών" που όμως μια χαρά πουλούσε γεμίζοντας την ύλη του στο τσάμπα. Αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται να μοιραστεί ανιδιοτελώς την εμπειρία της μητρότητας με τους άλλους, δεν τιγκάρει τη σελίδα του πληρωμένες διαφημίσεις ούτε αυτοσυστήνεται ως "μπλόγκ" ενώ πρόκειται για καθαρή επιχείρηση ούτε απολαμβάνει δωρεάν υπηρεσίες με ξένα γραπτά και αν θέλει να κερδίσει από αυτό, μαγκιά του αλλά να γράφει μόνος του. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα "γλυκιάς μανούλας" που φιλοξένησε γνωστή εταιρία φωτογράφισης στη σελίδα της με αντάλλαγμα να φωτογραφηθεί με το παιδί της δωρεάν και κάτσε εσύ κορόιδο να της γράφεις πώς σου έραψαν τον κόλπο.

Την επόμενη λοιπόν φορά που θα θελήσεις να πείς οπωσδήποτε πόσα "αγκού" έκανε ο γιός σου και πόσα "μαμ" η κόρη σου επιδεικνύοντας παράλληλα όλο τους το βιός (ρούχα-δωμάτια-βαφτίσια-κέρατα) μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα μπλόγκ και να τα αποτυπώνεις στον δικό σου χώρο, χωρίς να θησαυρίζεις τον κάθε μαμαδέμπορο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

προσωπικα καθολου δεν με ενδιαφερει εαν τα oiκονομαει καποιος απο αυτα που γραφουμε κ μοιραζομαστε εμπειριες.απο την τσεπη μου τα παιρνει?

τωρα αν ενοχλουνται καποιοι αλλοι που δεν τα τσεπωνουν εκιενοι αντι για αυτους...αυτο ειναι αλλο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αν κάτι δεν έχω καταλάβει. Δεν ξέρω σε ποια ιστοσελίδα αναφέρεται το κειμενάκι (αν κι έχω μια αμυδρή υποψία, όρκο δεν παίρνω), αλλά κι η Μάγισσα Κίρκη κάτι παρόμοιο δεν κάνει αναρτώντας banners για το βιβλίο της -και όχι μόνο- στο blog της; Διαφήμιση δεν είναι; Δεν επιδιώκει το κέρδος; Δεν ζητά αναγνώστες/αποδέκτες; Δεν θα ήθελε να μπορεί να βγάζει χρήματα από το blog της; Ποια η διαφορά λοιπόν; Και τι πιο κραυγαλέο από το "Κάνε με λιγάκι add"!!!

προσωπικα καθολου δεν με ενδιαφερει εαν τα κονομαει καποιος απο αυτα που γραφουμε κ μοιραζομαστε εμπειριες.απο την τσεπη μου τα παιρνει?

τωρα αν ενοχλουνται καποιο αλλοι που δεν τα τσεπωνουν εκιενοι αντι για αυτους...αυτο ειναι αλλο θεμα!

Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα καθολου δεν με ενδιαφερει εαν τα κονομαει καποιος απο αυτα που γραφουμε κ μοιραζομαστε εμπειριες.απο την τσεπη μου τα παιρνει?

τωρα αν ενοχλουνται καποιο αλλοι που δεν τα τσεπωνουν εκιενοι αντι για αυτους...αυτο ειναι αλλο θεμα!

Είμαι κι εγώ σίγουρη ότι όλες αυτές τις μαμάδες που γράφουν στο εν λόγω σαιτ/μπλογκ, δεν τις πειράζει το γεγονός ότι η ιδιοκτήτρια της σελίδας βγάζει χρήματα απ' τα γραφόμενά τους ή/και άλλα καλούδια (καρότσια, παιχνίδια, ρούχα κτλ από τους χορηγούς)..Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί (πέρα από το αισθητικό κομμάτι, που δεν είναι το θέμα μας) είναι το γεγονός ότι αυτό αποσιωπάται, ότι οι περισσότερες ίσως δεν το έχουν συνειδητοποιήσει..

Συγνώμη, αν κάτι δεν έχω καταλάβει. Δεν ξέρω σε ποια ιστοσελίδα αναφέρεται το κειμενάκι (αν κι έχω μια αμυδρή υποψία, όρκο δεν παίρνω), αλλά κι η Μάγισσα Κίρκη κάτι παρόμοιο δεν κάνει αναρτώντας banners για το βιβλίο της -και όχι μόνο- στο blog της; Διαφήμιση δεν είναι; Δεν επιδιώκει το κέρδος; Δεν ζητά αναγνώστες/αποδέκτες; Δεν θα ήθελε να μπορεί να βγάζει χρήματα από το blog της; Ποια η διαφορά λοιπόν; Και τι πιο κραυγαλέο από το "Κάνε με λιγάκι add"!!!

Η διαφορά είναι ότι πρόκειται για δική της πνευματική ιδιοκτησία..


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι κι εγώ σίγουρη ότι όλες αυτές τις μαμάδες που γράφουν στο εν λόγω σαιτ/μπλογκ, δεν τις πειράζει το γεγονός ότι η ιδιοκτήτρια της σελίδας βγάζει χρήματα απ' τα γραφόμενά τους ή/και άλλα καλούδια (καρότσια, παιχνίδια, ρούχα κτλ από τους χορηγούς)..Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί (πέρα από το αισθητικό κομμάτι, που δεν είναι το θέμα μας) είναι το γεγονός ότι αυτό αποσιωπάται, ότι οι περισσότερες ίσως δεν το έχουν συνειδητοποιήσει..

Η διαφορά είναι ότι πρόκειται για δική της πνευματική ιδιοκτησία..

τωρα τι σημασια εχει, δικη σου, δικη μου,δικη της πνευματικη ιδιοκτησια.... οταν καποιος εκθετει τους προβληματισμους, τα αγχη του, τις αποριες του, αλλα καποιες φορες κ την ψυχη του, οπουδηποτε στο ιντερνετ θα ηταν αφελης, αν μη τι αλλο να μην συνειδητοποιει οτι μπορει να στηθει ολοκληρο "εργο" απο τα γραφομενα του:rolleyes:

πιστευω οτι οι περισσοτερες το εχουν συνειδητοποιησει, αλλα μπορω να το δω κ αλλιως;) αν μπορω να βοηθησω εναν ανθρωπο ή μαλλον πολλους,ακομα να βγαλουν χρηματα σε αυτους τους δυσκολους καιρους γιατι οχι.

ισως να ακουγομαι εγω αφελης αλλα κ ετσι δεν με πειραζει!:P

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι σημασια εχει, δικη σου, δικη μου,δικη της πνευματικη ιδιοκτησια.... οταν καποιος εκθετει τους προβληματισμους, τα αγχη του, τις αποριες του, αλλα καποιες φορες κ την ψυχη του, οπουδηποτε στο ιντερνετ θα ηταν αφελης, αν μη τι αλλο να μην συνειδητοποιει οτι μπορει να στηθει ολοκληρο "εργο" απο τα γραφομενα του:rolleyes:

πιστευω οτι οι περισσοτερες το εχουν συνειδητοποιησει, αλλα μπορω να το δω κ αλλιως;) αν μπορω να βοηθησω εναν ανθρωπο ή μαλλον πολλους,ακομα να βγαλουν χρηματα σε αυτους τους δυσκολους καιρους γιατι οχι.

ισως να ακουγομαι εγω αφελης αλλα κ ετσι δεν με πειραζει!:P

Αν μιλάμε για το blog/site που φαντάζομαι, έχω στείλει κι εγώ προσφάτως. :tongue:

Φυσικά και το συνειδητοποιούμε ότι κάποιος βγάζει χρήματα απ' αυτό, αλλά δε μας νοιάζει, γιατί κατά κάποιον τρόπο ικανοποιούμε τη ματαιοδοξία μας και χαιρόμαστε με τα σχόλια των άλλων μαμάδων. Για μένα είμαστε όλες μαμάδες κουκουβάγιες. Το δικό μας παιδάκι είναι το πιο όμορφο και το πιο έξυπνο, το δωμάτιο που ετοιμάσαμε είναι το καλυτερότερο φυσικά και στη βάφτιση του μωρού μας είμαστε καρακουκλάρες και μας ζηλεύουν όλες, χαχαχαχαχα. :lol::lol::lol: Δείτε το κι απ' τη θετική του πλευρά. Μια μεγάλη παρέα είμαστε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το blog/site που φαντάζομαι, έχω στείλει κι εγώ προσφάτως. :tongue:

Φυσικά και το συνειδητοποιούμε ότι κάποιος βγάζει χρήματα απ' αυτό, αλλά δε μας νοιάζει, γιατί κατά κάποιον τρόπο ικανοποιούμε τη ματαιοδοξία μας και χαιρόμαστε με τα σχόλια των άλλων μαμάδων. Για μένα είμαστε όλες μαμάδες κουκουβάγιες. Το δικό μας παιδάκι είναι το πιο όμορφο και το πιο έξυπνο, το δωμάτιο που ετοιμάσαμε είναι το καλυτερότερο φυσικά και στη βάφτιση του μωρού μας είμαστε καρακουκλάρες και μας ζηλεύουν όλες, χαχαχαχαχα. :lol::lol::lol: Δείτε το κι απ' τη θετική του πλευρά. Μια μεγάλη παρέα είμαστε όλες.

φυσικα κ συμφωνω!!!!!!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

"Με αφορμή το θέμα "μαμά" έχω δεί πολλά site και μπλόγκ, τάχα μου παρεΐστικα-τί-ωραία-που-περνάμε-σκουπίζοντας-μύξες, να ξεφυτρώνουν το ένα μετά το άλλο γεμίζοντας το διαδίκτυο με απανωτές τετριμμένες και χαζοχαρούμενες (μα)μαλακίες που δεν θα τις έγραφε ούτε το 13 μηνών μωρό μου,

(δηλαδή το μωρό της γράφει! το μωρό της γράφει κ έχει κ άποψη πιο έξυπνη από τις χαζοχαρούμενες...)

αλλά δεν είναι τόσο αυτό που με ξενίζει. Για την ακρίβεια αυτό που με εξοργίζει είναι κάτι αετονυχούδες που καλυμμένες πίσω από τον ρόλο τους, εκμεταλλεύονται το κόλλημα της Ελληνίδας μάνας με το σπλάχνο της, μετατρέποντάς το σε μπίζνα μέσω κατά τ' άλλα αθώων προσκλήσεων τύπου "Πείτε μας και τη δική σας ιστορία γέννας-βάφτισης-γαστρεντερίτιδας" για την οποία, εντελώς μεταξύ μας, χέστηκαν. Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά τη στιγμή που εσύ νομίζεις ότι κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει πώς έκανες παιδί, κάποιος άλλος σε βλέπει σαν unique visitor που θα μοσχοπουλήσει σε πελατάκι έναντι διαφήμισης πολλών σεβαστών ευρώ κι αν δεν έχεις καταλάβει τόσο καιρό ότι με όσα εσύ στέλνεις ο άλλος κονομάει, κάτσε και μέτρα γύρω σου τα διαφημιστικά (banners και άρθρα) και πες μου ειλικρινά: Πιστεύεις πως όλα αυτά "παίζουν" δωρεάν;

όχι!

Καταρχάς έτσι και ξαναδιαβάσω ατάκες όπως: "πρωτόγνωρα συναισθήματα" "όταν βλέπω το γέλιο του τα ξεχνάω όλα" "εγκυούλες" "γλυκιές μανούλες" "αγαπουλίνια" "κουκλάκια" "ζουζουνάκια" "νεραιδάκια" "βρεφάκια" "προωράκια" "διδυμάκια" "αγγελουδάκια" "αρχιδάκια"

..........;;;;

συνοδευόμενα από άπειρα ορθογραφικά λάθη,

είμαι σίγουρη ότι το κείμενο πέρασε από ορθογραφικό έλεγχο πριν δημοσιευθεί...

θαυμαστικά και "χι χι χι" λες και γράφουν αναλφάβητα καρτούνς απευθείας απ' το στούντιο της Warner Bros, θα ξεράσω θήλαστρα. Κατά δεύτερον είναι τρομερά εκνευριστικό-πες το "δούλεμα"- να σου πλασάρουν μόνιμα την εξιδανικευμένη εικόνα της μαμάς που μιλάει και φέρεται λες κι έχει καταπιεί MDMA

τί ΄ν' τούτο; κ μη μου πεις για ορθογραφία κ σύνταξη....έλα στο λουλουδιστάν

επειδή έχουν πάρει χαμπάρι ότι κάτι τέτοιο "πουλάει" και τρίτον δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν ακριβώς λόγο αρκετές αναγνώστριες αποθεώνουν, σχεδόν γλείφουν τον κώλο των ιδιοκτητών τέτοιων σελίδων. Για να λένε στις φίλες τους ότι μιλάνε με την τάδε; (τρίχα κάτσε κάτω), για τις χιλιοειπωμένες και άνευρες εμπειρίες που σε ρίχνουν στα ναρκωτικά μια ώρα αρχύτερα ["....σήμερα ξυπνήσαμε με το μωρουλίνι μου φάγαμε τοστάκι Νουνού Gouda-χορηγός γαρ-ήπιαμε γαλατάκι Βλάχας-ξανά μανά χορηγός γαρ-βάλαμε την τσαντούλα μας και πήγαμε στον σταθμούλη μας. Πόσο συγκινημένη είμαι που μεγαλώνει το τσουρεκάκι μου" (τσουρέκια!)] ή που κονομάνε με ιστορίες τρίτων;

άη λόβ τσουρέκια!

Highlight -και ταυτόχρονα συμπέρασμα για το κοινό στο οποίο απευθύνονται- αποτελεί η φωτογραφία συμπαθέστατης και πολύ όμορφης μαμάς που στη βάφτιση του παιδιού της έκρινε ότι η λεοπάρ τουαλέτα ντάλα καταμεσήμερο- 90 κιλά ακατέβατα, την κολάκευε και καθόλου δεν την έκανε να μοιάζει με τριτοκλασσάτο γατόπαρδο πλανόδιου τσίρκου σε νησί, έτοιμο να φάει τουρίστες. Καλά για το πόσο βλαμμένες είστε κάποιες που εμπιστεύεστε τις προσωπικές σας φωτογραφίες σε έναν άσχετο χωρίς να ξέρετε που θα καταλήξουν και χωρίς τη δυνατότητα να μπορείτε να τις διαχειριστείτε στο μέλλον, νομίζω είναι περιττό να αναλύσω. Εξάλλου ποιός γ@μ@ει τα προσωπικά δεδομένα άμα είναι να δείξουμε το φόρεμα απ' τη Raxevsky

σιγά τη φίρμα αγάπη μου!αρμάνι κ πάνω!

και την μπούκλα απ' τον Τέλη Κίκερη;

δεν τον ξέρω. κυκλοφορώ αχτένιστη, ε;άμπουκλη!

Σημασία έχει να θηλάζεις αποκλειστικά,

έχει σημασία, όπως κ διαφορά από το να κάνεις πως δυσκολεύεσαι, ενώ απλά επιλέγεις το εύκολο. διαφωνεί κανείς;

να μην "χαλάσεις το σπίτι σου" αν ο άντρας σου την κάνει κάθε βράδυ λάστιχο στο ίντερνετ και όλες μαζί να ανήκουμε οπωσδήποτε στην αγέλη...μπρρρρ κιτς κιτς.....

έκανα μια ώρα να καταλάβω τί εννοούσε εδώ ο ποιητής! προφανώς γιατί δεν είμαι τόσο ανώτερο ον όσο η γράφουσα! με το λάστιχο της αλληνής εσύ τί ζόρι τραβάς;

Φυσικά η συγκεκριμένη στάνη δεν θα μπορούσε να μην επεκταθεί μέσω σχετικής ομάδας και στο facebook , ώστε οι λοβοτομημένες να μπορούν να εκφράζονται με πιο δημιουργικούς τρόπους όπως η ανάρτηση παιδικών ασμάτων για αυτιστικούς αλά χασικλίδικο playlist από Ζουζούνια που τραγουδάνε Μάρκο Βαμβακάρη με φωνή Σπύρου Μπιμπίλα

............................!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;τόσο μένος γιατί;

ή σοβαρότατων αιτημάτων για ενήλικες όπως "Πατήστε like αν κάποτε θέλατε και εσείς να ζήσετε στο μικρό σπίτι στο λιβάδι!" (αν και για το συγκεκριμένο γκρούπ θεωρώ καταλληλότερο "Το μικρό τούβλο στο κοπάδι") ή "Πατήστε Like αν κάθε μεσημέρι μετά το σχολείο βλέπατε Καρουζέλ" που μου θύμισε μία άλλη ομάδα ονόματι "Έβλεπα κι εγώ Beverly Hills στον σεισμό του '99". Ξεπερνώντας το πρώτο πολιτισμικό σοκ, εντύπωση μου έκανε φωτογραφία εγκυμονούσας η οποία θεώρησε "αστείο" ή "τρυφερό" (ή κι εγώ δεν ξέρω υπό ποιά επήρρεια θεώρησε τί) να ζωγραφίσει ένα τεράστιο μωρό ακριβώς επάνω στην κοιλιά-τούρλα και να την απαθανατίσει θανατώνοντας και τα τελευταία μας εγκεφαλικά κύτταρα, ενώ φαντάζομαι ότι το επόμενο στάδιο θα είναι bodypainting πλακούντα. Κι αφού στον χαζοχαρούμενο προβληματισμό, βγαλμένο από λεύκωμα της Τσικιτίτας "Πού θα βάζατε Like; Στην Bibibo ή στην Βarbie;" κρατήθηκα μην απαντήσω το αυτονόητο, αναρωτήθηκα: Στον ευρύτερο κύκλο μου υπάρχουν τόσες μαμάδες, φίλες γνωστές συνάδελφοι, δεν έχω γνωρίσει ούτε μία πυροβολημένη. Τόσες μαζεμένες, από πού κατέβηκαν;

Για να επανέλθουμε στο θέμα "μπίζνα", γνωρίζω πολύ καλά τί πάει να πεί "κηδεία με ξένα κόλυβα" καθώς αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που τα "έσπασα" με πολύ γνωστό περιοδικό το οποίο το έριχνε στην κλασσική τακτική "γράμματα αναγνωστών" που όμως μια χαρά πουλούσε γεμίζοντας την ύλη του στο τσάμπα. Αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται να μοιραστεί ανιδιοτελώς την εμπειρία της μητρότητας με τους άλλους, δεν τιγκάρει τη σελίδα του πληρωμένες διαφημίσεις ούτε αυτοσυστήνεται ως "μπλόγκ" ενώ πρόκειται για καθαρή επιχείρηση ούτε απολαμβάνει δωρεάν υπηρεσίες με ξένα γραπτά και αν θέλει να κερδίσει από αυτό, μαγκιά του αλλά να γράφει μόνος του. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα "γλυκιάς μανούλας" που φιλοξένησε γνωστή εταιρία φωτογράφισης στη σελίδα της με αντάλλαγμα να φωτογραφηθεί με το παιδί της δωρεάν και κάτσε εσύ κορόιδο να της γράφεις πώς σου έραψαν τον κόλπο.

δηλαδή εσύ τα έσπασες με δημισουργό μπλογκ-περιοδικού;

Την επόμενη λοιπόν φορά που θα θελήσεις να πείς οπωσδήποτε πόσα "αγκού" έκανε ο γιός σου και πόσα "μαμ" η κόρη σου επιδεικνύοντας παράλληλα όλο τους το βιός (ρούχα-δωμάτια-βαφτίσια-κέρατα) μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα μπλόγκ και να τα αποτυπώνεις στον δικό σου χώρο, χωρίς να θησαυρίζεις τον κάθε μαμαδέμπορο"

δεν τραβάζω ζόρι αν κάποιος γίνει πλούσιος. όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ ήμουν εντελώς αφελής, αλλά κ ενθουσιασμένη που θα έβρισκα ανθρώπους κ βρήκα να με καταλαβαίνουν, να λέω δυο κουβέντες κ να νιώθω άνθρωπος, όταν το μόνο που έκανα από το πρωί ως το βράδυ ήταν δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά. είχα χασει τις επαφές μου λόγω της μικρής! δεν είμαι πια η ίδια! είμαι εξίσου καλά, αλλά διαφορετική.

έχω κάνει φίλες μέσα από το φόρουμ, όχι μόνο μέσω γραπτών. τις έχω συναντήσει, μιλήσει, αγκαλιάσει! είδα τα παιδιά τους!

αλήθεια η κίρκη έχει παιδιά; συγνώμη, αλλά δεν αντιλήφθηκα ούτε σε ποιόν αναφέρεται συγκεκριμένα ούτε με ενδιαφέρει να μάθω. απλά κολλάει παντού, σε όλα τα σχετικά φόρουμ, μπλογκ!

αλλά έχω να δηλώσω ότι ενώ στην αρχή ήμουν πολυ χύμα-αυθόρμητη, ειλικρινής, τώρα είμαι περισσότερο χύμα, ειλικρινής κ αυθόρμητη, γιατί έτσι είναι η φτιασιά μου!

το ύφασμα κίρκη.

εγώ δεν μπόρεσα να γελάσω, γιατί όντως ανέβασα φωτό δικές μου κ του άντρα μου κ του παιδιού μου με αγάπη. όχι για να δείξω το φόρεμα ή το μαλλί, αλλά τη χαρά μου!

δεν έβγαλα φωτό την πάρτη μου όταν έκλαιγα στα δύσκολα, στα ζόρικα! αλλιώς θα τις μοιραζόμουν κ αυτές! τόσο αληθινά! τόσο δύσκολη η αλήθεια τελικά! αλλά κ τόσο απλή!!!!

κ για να το κλείσω γιατί έχω την τάση να τα πολυλογώ...δεν άνοιξα καν το λινκ, γιατι αν κ εγώ βρίζω πυκνά συχνά...ο τρόπος γραφής μου φάνηκε απλά ξένος!

κ όχι δεν τον χαρακτηρίζω ευφυή. απλά φανερώνει άλυτα θέματα! εμένα μου βγαίνει ένα "γιατί;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...