Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

chot καλως ηλθες και εσυ στη παρειτσα και με το καλο το μωρακι σου, να μεινεις ξαπλα και χαλαρη και ολα θα ειναι σουπερ

εγω γυρισα απο το γιατρο ολα καλα, η χοριακη ηταν 7830 ειδαμε σακο και μια τοση δα κουκιδα και επειδη εγινε καθυστερημενη συλληψη την αλλη τριτη πρπει να δω καρδουλα!μακαρι παναγιτσα μου

δεν εχω καθολου αιμα σημερα και το ματσουκι στον υπερηχο βγηκε πεντακαθαρο :P

ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος!!

αυτα τα καλα νεακια, μακαρι την τριτη να ακουσουμε και καρδουλα:rolleyes:

σας φιλω

Αυτά είναι υπέροχα νέα!!! Τώρα όμως πολλή ξεκούραση και ηρεμία και όλα θα πάνε καλά... Να μας ενημερώσεις αμέσως μόλις ακούσεις καρδούλα!!! :D


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

papatrikos και εγω 15 χρονια καπνιζω...Παντα ευχομουν να μεινω εγκυος να μου βρωμαει και θα ηταν μια καλη ευκαιρια να μη το ξαναπιανα ποτε μου!!!!Μακαρι να το παθω και εγω και συντομα και να σωθω οπως λες και μετα δεν θα το ξαναπιασω σε ολη μου τη ζωη πραγματικα....αλλιως με βλεπω να γενναω και να πιανω τα μπαλκονια να τα καπνιζω δυο-δυο!Ανησυχω οτι αν παθει κατι το παιδακι μου δεν θα το αντεξω να φταιει το κολοτσιγαρο.....

Δεν σε βολεύει το ηλεκτρικό τσιγάρο; Μια ιδέα λέω εγώ τώρα δεν ξέρω κιόλας πόσο επιβλαβές μπορεί να είναι. Εγώ ευτυχώς έκοψα το κάπνισμα 2 χρόνια πριν ακριβώς για να μην βρεθώ σε αυτή τη δύσκολη θέση όταν θα έμενα έγκυος! Δεν αντέχω να βλέπω γυναίκες έγκυες να καπνίζουν. Βρε Chot μου με την ιδέα και μόνο ότι έχεις ένα μικρό σποράκι που μεγαλώνει μέσα σου πως μπορείς; Δεν σε κατακρίνω ξέρω πόσο δύσκολος είναι ο εθισμός με το τσιγάρο απλώς δεν μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου έγκυο να καπνίζει. Προχθές στη γιορτή της μητέρας άκουγα ένα αφιέρωμα για τη μητέρα και έλεγε η μητέρα είναι θυσία. Απο τη στιγμή της σύλληψης κόβει το τσιγάρο, το ποτό και κάθε τι επιβλαβές. Και η θυσία κρατάει εφ' όρου ζωής. Γιατί δεν ζητάς τη βοήθεια απο κάποιον ειδικό; Εμένα με βοήθησε πολύ ένα βιβλίο που διάβασα, είναι online θα το βρώ και θα σου στείλω link! :)


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Linaki ευχαριστω!Αν το βρεις στειλε μου το λινκ να το διαβασω...!Πραγματικα μακαρι να μου ηταν ευκολο να το κοψω...το ηλεκτρονικο το θεωρω το ιδιο με το κανονικο.Εχω κοψει τα παντα, καφεδες που επινα 3-4,ποτα και αναψυκτικα...Το τσιγαρο ομως το ζηταω οπως ζηταω και το φαγητο οταν πειναω ....Εμμονη μου γινετε!!Οτι και να μου πειτε εχετε δικιο....


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μας είχε πει όχι στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και πως αν δεν μπορεί η γυναίκα μου να το κόψει, καλύτερα 2-3 κανονικά παρά το ηλεκτρονικό καθώς δεν είναι απόλυτα διαπιστωμένες τυχών παρενέργειες.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγκυουλες

ευχαριστω για τα καλα σας λογια μακαρι να ακουσουμε και την καρδουλα και να ψιλοηρεμησουμε

chot πολυ κοντα ειμαστε εγω εχω πητ 7-01 αλλα θα το παρει νωριτερα λογο καισαρικης και επισης περιοδο τελευταια ειχα 2-04 και εμεις μιλαμε για καθυστερημενη συλληψη, δεν με χαλαει αρκει που εγινε ;) και αρκει να πανε ολα καλα!

τωρα οσο αναφορα το τσιγαρο δεν μπορω να πω κατι διοτι ειμαι μη καπνιστρια δεν το χω βαλει καθολου στο στομα μου περαν 1-2μερων στην πενθημερη οπου και το σιχαθηκα τελειως

ομως φανταζομαι το ηλεκτρικο θα βοηθησει :P


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη το κοψα μπαμ γιατι ειχα παααρα πολλους εμετους και το σιχαθηκα αμεσως. Στην δευτερη ειχα ναυτιες αλλα τουε τελευταιους μηνες το ψιλοζηταγα αν και το πολυ να κανα 1 -2 την εβδομαδα. Τωρα η αληθεια ειναι οτι τις πρωτες 7 μερες το τσακισα το τσιγαρο, ηθελα πολυ να καπνισω. Εδω και μια βδομαδα που δεν ειμαι πολυ καλα ομως δεν εχω κανει. Αν μου περασει ομως η αληθεια ειναι δεν ξερω κι εγω τι θα κανω...:rolleyes:


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κορίτσια και εγώ εχω πητ=15/12/2012 νενα μην στεναχςριεσαι καθολου και γω επαθα ακριβωσ το ιδιο στη 5η βδομαδα ο γιατροσ μου εδωσε utragestan και όλα μια χαρά το μόνο ενοχλητικό που έχω είναι πόνοι περιοδου που τουσ έχω σχεδόν κάθε μέρα σήμερα στισ 4 είναι το δεύτερο ραντεβού μου στο γιατρο. στο πρώτο δεν ακούσαμε καρδούλα ελπίζω σήμερα να την ακούσουμε ειμαι 9 εβδομάδων και 5 ημερών. όσο για το τσιγάρο κάπνιζα 8 χρόνια οπο τότε που 'έμαθα για την εγκυμοσυνη έκαν 2 τσιγαρα στην αρχη γιατι δεν τη παλευα καθόλου τώρα έχω κανένα μήνα που δεν έχω καπνίσει καθόλου αλλά η αλήθεια είναι ότι το έριξα στο φαγητό μεσα σε 9 εβδομάδεσ πήρα 6 κιλά και ξέρω ότι είναι εξ ετίασ του τσιγάρου το λαχταράω συνέχεια άλλα προσπαθω να έχω τα χέρια μου κυρίωσ απασχολημένα.

Link to comment
Share on other sites

Elazl εσυ που εισαι σχεδον κοντα με μενα στις βδομαδες μηπως μπορεις να μου πεις καποια πραγματακια?

τελευαταια περιοδοσ?πηγατε στο γιατρο διαβασα ακουσες και καρδουλα?

εγω τελευταια περιδοδο ειχα 02-04 και ακαομα δεν πηγα στο γιατρο εχω ραντεβου σε 8μερες, την αλλη δευτερα, για να ακουσουμε κατευθυαν καρδουλα ειπε, για να δουμε , μακαρι..

Για να δούμε... τελευταία περίοδος ήτανε κάπου 2 Απριλίου... Γενικώς, δεν το κατέχω το θέμα μιας και η εγκυμοσύνη ήτανε νωρίτερα από ότι "προγραμματίζαμε.."...

Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού στο γυναικολόγο... είχα ξαναπάει πριν κάποιες μέρες.. ο γιατρός μου είπε ότι η καρδούλα θα ακουστεί στην 7η με 8η εβδομάδα...

Σήμερα κάνω τελευταία χοριακή...

Συγνώμη, αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω καθόλου! Κι εγώ εδώ μαθαίνω...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το link για το βιβλίο που με βοήθησε να κόψω το τσιγάρο. Σίγουρα ένα βιβλίο μόνο του δεν κάνει θαύματα αλλά ξέρω πως η θέληση υπάρχει σε όλες απο τι στιγμή που έχετε ένα μωράκι στη κοιλιά σας που θέλετε να προστατεύσετε! Ελπίζω να βοηθήσει!!!!! :rolleyes:

http://skeftomai.gr/kapnisma/Skeftomai.gr_Kapnisma_ver_4.0.pdf


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σήμερα είχαμε ραντεβού για αυχενική & PAPP-A. Η αυχενική έδειξε καλά απουελέσματα, περιμένουμε αυτά της αιματολογικής. Σε κάθε περίπτωση αποφασίσαμε να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση.

Για όσους ενδιαφέρονται, το κόστος στο Έλενα είναι 97? συνολικά για τις 2 εξετάσεις.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε ραντεβού για αυχενική & PAPP-A. Η αυχενική έδειξε καλά απουελέσματα, περιμένουμε αυτά της αιματολογικής. Σε κάθε περίπτωση αποφασίσαμε να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση.

Για όσους ενδιαφέρονται, το κόστος στο Έλενα είναι 97? συνολικά για τις 2 εξετάσεις.

Δεν σε τρομάζει λίγο η άμνιο; Εγώ είμαι υποχρεωμένη να κάνω γιατί και εγώ και ο άντρας μου έχουμε το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας. Όμως η άμνιο με τρομάζει και όποιο και να είναι το αποτέλεσμα εγώ το μικρό μου θα το κρατήσω. δεν ξέρω τι να κάνω ακόμη.....


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Της απόφασης προηγήθηκε συζήτηση με τον γιατρό μας. Από τα αποτελέσματα της αυχενικής, σε συνδυασμό με το PAPP-A προκύπτει μια αναλογία πιθανοτήτων σε σχέση με την ύπαρξη ή όχι συνδρόμου Down. Το προχωρημένο της ηλικίας και των 2 μας καθορίζει στην αναλογία αυτή συγκεκριμένο ταβάνι.

Η παραμικρή πιθανότητα μη γνώσης σημαντικού προβλήματος μας τρομάζει περισσότερο από τη διαδικασία της αμνιοπαρακέντησης.

Τώρα σχετικά με αυτό που αναφέρεις "όποιο και να είναι το αποτέλεσμα εγώ το μικρό μου θα το κρατήσω", είναι κάτι που προσωπικά με ξεπερνά.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το link για το βιβλίο που με βοήθησε να κόψω το τσιγάρο. Σίγουρα ένα βιβλίο μόνο του δεν κάνει θαύματα αλλά ξέρω πως η θέληση υπάρχει σε όλες απο τι στιγμή που έχετε ένα μωράκι στη κοιλιά σας που θέλετε να προστατεύσετε! Ελπίζω να βοηθήσει!!!!! :rolleyes:

http://skeftomai.gr/kapnisma/Skeftomai.gr_Kapnisma_ver_4.0.pdf

Ευχαριστω !!Θα ξεκινησω ηδη σημερα το διαβασμα και ελπιζω να τα καταφερω!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σου λεει ο γιατρος αν χρειαζετε να γινει αμνιοπαρακεντηση αναλογα τα αποτελεσματα?Απο τι ηλικια και μετα που λες soch πρεπει να κανει καποιος ?

Παντως μαλλον και εγω συμεριζομαι την γνωμη της linaki και ο μονος λογος που θα εκανα θα ηταν να μην αγωνιω μηνες και να ξερω τι με περιμενει και να προετοιμαστω αλλα το παιδι επειδη το παλεψαμε πολυ να ερθει σιγουρα θα το κρατουσα!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...