Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 28 minutes ago, Blue Velvet said:

      Μακάρι ❤️

      Πως είσαι σήμερα ;;;; Έχεις κανενα σύμπτωμα ; Πόσες μέρες είσαι μετά την εμβρυομεταφορα … εγώ πέρα από το στήθος που το είχα πριν την εμβρυομεταφορα κ τώρα δεν πονάει πλέον δ έχω τίποτα άλλο … το συζήτηση ανοίγω θα μου πεις μέσα… στο άγχος είμαι 

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις ευχές.

Εδώ (αλλά και σε διάφορες άλλες πηγές) αναφέρει πως σε αμνιοπαρακέντηση υποβάλλονται οι γυναίκες με ηλικία (τη στιγμή της γέννας) 35 και άνω. Ο συνδυασμός αποτελεσμάτων αυχενικής & PAPP-A βγάζει πιθανότητες και τίποτα παραπάνω. Από την άλλη, η αμνιοπαρακέντηση είναι μια αξιόπιστη εξέταση με ακρίβεια που φτάνει το 99,4% και ανιχνεύει:

  • Σύνδρομο Down
  • Δρεπανοκυτταρική αναιμία
  • Κυστική ίνωση
  • Μυϊκή δυστροφία
  • Ασθένειες του νευρικού συστήματος (όπως ανεγκεφαλία και δισχιδής ράχη)

Όπως καταλαβαίνεις, πρόκειται για πολύ σοβαρές παθήσεις.

Τέλος για την άποψη πως ότι και να έχει θα το κρατούσες, είπα και πριν, αυτό με ξεπερνά. Ελπίζω να μην έρθει κανείς σε ανάλογα διλήμματα. Αλλά είναι άλλο πράγμα να ξέρεις και να αποφασίσεις συνειδητά και τελείως διαφορετικό να μην ξέρεις ή να αρνείσαι να μάθεις. Βέβαια, αυτό είναι προσωπική μου άποψη, ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί σωστό για την οικογένειά του.

Καλή επιτυχία και σε σένα.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός κάθε ζευγαριού κατά τη γνώμη μου δεν είναι να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί αλλά ένα υγειες παιδι.Η σωστή προετοιμασία πάλι κατά τη γνώμη μου, δεν είναι το να ξέρω ότι το μωρό μου θα έχει κάποιο πρόβλημα για να προετοιμαστώ εγώ ψυχολογικά αλλά να μάθω όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ σχετικά με το πρόβλημα του, το πως θα το μεγαλώσω σωστά ανάλογα με τις ανάγκες του και να φροντίσω για την ευτυχία του. Το ότι έχω χάσει ένα μωρό στους 7 μήνες λόγω σοβαρού προβλήματος και το ότι έκανα 2 χρόνια να αναμείνω έγκυος δεν θα με κάνει να μην σκεφτώ όλα τα ενδεχόμενα και όλες τις λύσεις μετά τη λήψη τοφοβλαστη που θα κάνω σύντομα. Φυσικά ο κάθε γονιός κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα και κάθε απόφαση είναι σωστή.


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε τρομάζει λίγο η άμνιο; Εγώ είμαι υποχρεωμένη να κάνω γιατί και εγώ και ο άντρας μου έχουμε το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας. Όμως η άμνιο με τρομάζει και όποιο και να είναι το αποτέλεσμα εγώ το μικρό μου θα το κρατήσω. δεν ξέρω τι να κάνω ακόμη.....[/QUO

Καλό θα είναι να σκεφτείς και να ενημερωθείς για κάθε ενδεχόμενο. Σου εύχομαι να πανε όλα καλά!


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

@papatrikos : Εγώ μιλάω για το θέμα της Μεσογειακής Αναιμίας. Φυσικά και έχω ενημερωθεί για τη συγκεκριμένη πάθηση. Κατ'ακρίβεια ο πατέρας μου ήταν πάσχοντας και το έχω ζήσει πολύ προσωπικά το θέμα.Πέρα όμως απο αυτό το ψάχνω συνέχεια το θέμα μέχρι και σε ιατρικά συνέδρια έχω πάει. Επομένως πλήρως συνειδητοποιημένη λέω πως θα το κράταγα το μωρό στη περίπτωση Μεσογειακής Αναιμίας. Απ εκεί και πέρα όμως, έαν διαγνωστεί κάποια άλλη πάθηση θα τα ζυγίσω ανάλογα τα πράγματα και θα αποφασίσω. Επειδή όμως πιστεύω πολύ στο Θεό για μένα η άμβλωση είναι μια ακραία απόφαση που για να παρθεί πρέπει να συντρέχουν εξαιρετικά σημαντικοί λόγοι. Όπως και να έχει ελπίζω όλων μας τα μωράκια να έχουν καλή υγεία και να μην χρειαστεί ποτέ να μπούμε στη διαδικασία μιας τέτοιας απόφασης.

".Η σωστή προετοιμασία πάλι κατά τη γνώμη μου, δεν είναι το να ξέρω ότι το μωρό μου θα έχει κάποιο πρόβλημα για να προετοιμαστώ εγώ ψυχολογικά αλλά να μάθω όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ σχετικά με το πρόβλημα του, το πως θα το μεγαλώσω σωστά ανάλογα με τις ανάγκες του και να φροντίσω για την ευτυχία του"

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ για αυτό ακριβώς θέλω να κάνω την προγεννητική εξέταση με ρίσκο την εγλυμοσύνη μου. Θέλω σε κάθε περίπτωση να είμαι πανέτοιμη.

Λυπάμαι που έχασες το μικρό σου δεν φαντάζεσαι πόσο λυπάμαι. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με αυτή την εγκυμοσύνη!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

linaki σ'ευχαριστώ. Κι εγώ ειλικρινά εύχομαι σε όλες τις μανούλες να κρατάνε στα χέρια τους υγιή μωράκια πάντα αν είναι δυνατόν. Και το να αποχωριστείς ένα μωράκι με πρόβλημα αλλά και το να αποφασίσεις να το μεγαλώσεις είναι το ίδιο δύσκολο. Όσο για το θέμα της μεσογειακής αναιμίας νομίζω πως είναι διαφορετικό έχοντας φιλικό ζευγάρι με στίγμα και οι δυο που έκαναν τρια παιδάκια χωρίς κανένα θέμα, έναν παιδικό μου φίλο με μεσογειακή αναιμία που έχει κάνει δυο παιδάκια και την ανιψιά του άνδρα μου 10 χρονών πάλι με μεσογειακή αναιμία που μεγαλώνει πολύ φυσιολογικά κι ευτυχισμένα. Η μεσογειακή αναιμία δεν ήταν αυτό που είχα ακριβώς στο μυαλό μου μιλώντας νωρίτερα.


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, τι καντε εγκυουλες?

eleftheria26 με το καλο να ακουσεις καρδουλα και ολα να ειναι υπεροχα

papatrikos λυπαμια πολυ για το μωρακι σας, ευχομαι αυτη η εγκυμοσυνη να τερμασει υγιεστατα και να σας χαριζει ενα τελειομηνο και γερο μωρακι

τωρα οσο αναφορα τα θεματα αυχενικης και αμνιο και εγω το ψιλοσκεφτομαι για αμνιο αν και δεν υπαρχει καποιο ιστορικο η κατι αναλογο, αλλα ποτε δεν ξερεις..εκανε η κολλητη μου και ληρωσε 600 ευρω και μαλιστα χωρις αποδειξη παρακαλω, αλλα λες αν ειναι για κατι σιγουρο και ασφαλες χαλαλι τα χρηματα

soch τελεια τα νεα της αυχενικης φανταζομαι το ιδιο υπεροχα θα ειναι και τα υπολοιπα

εγω ανυπομονο να ερθει η τριτη για να δω και να ακουσω το σπορι μας

καλα να περνατε ολοι


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

τωρα οσο αναφορα τα θεματα αυχενικης και αμνιο και εγω το ψιλοσκεφτομαι για αμνιο αν και δεν υπαρχει καποιο ιστορικο η κατι αναλογο, αλλα ποτε δεν ξερεις..εκανε η κολλητη μου και ληρωσε 600 ευρω και μαλιστα χωρις αποδειξη παρακαλω, αλλα λες αν ειναι για κατι σιγουρο και ασφαλες χαλαλι τα χρηματα

Nenaki εγώ νομίζω πως έαν δεν συντρέχει κάποιος σημαντικός λόγος όπως ηλικία η κάποιο γονιδιακό θέμα δεν υπάρχει λόγος να βάλεις την εγκυμοσύνη σου έστω και σε αυτό το μικρό ρίσκο. Φυσικά θές να ξέρεις όλα τα ενδεχόμενα αλλά εγώ αν δεν είχαμε το θέμα με τη Μεσογειακή Αναιμία δεν θα την έκανα αυτό πιστεύω εκτός αν μου σύστηνε ο γιατρός για κάποιο λόγο.


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

nena1984 σε ευχαριστώ, αντεύχομαι.

600? είναι αρκετά χρήματα σήμερα. Από όσο γνωρίζω, αν η αμνιοπαρακέντηση γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο δεν ξεπερνά τα 50? ενώ η εργαστηριακή εξέταση καλύπτεται από τον ΕΟΠYΥ. Οπότε από τα περίπου 450? που ζητάνε τα ιδιωτικά εργαστήρια (αν δεν πας σε δημόσιο) θα επιστραφεί το μεγαλύτερο μέρος (κάποτε...)


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα ολα τα κοριτσια και σας ευχομαι καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!!!!!!!!! Νενα ειδες πανε ολα καλα. Κι εγω το χα αυτο με τα υγρα αλλα δεν ηταν τιποτα. Μην νομιζεις οτι τα συμπτωματα ειναι και δειγμα του οτι ολα πανε καλα. Τεσπα να μην συζηταμε τα κακα..ξουξου απο μας;)!! Εγω κοριτσαρες εχθες δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου, τρελες ναυτιες και ζαλαδες και φοβερη υπνηλια, επεσα στις 7 το απογευμα ξυπνησα στις 7 το πρωι να παω σχολειο τα παιδια και ξαναπεσα μεχρι τις 10 οπου και με το ζορι σηκωθηκα. Συμβουλη (επειδη το χω περασει..) καλυτερα να κανετε 2ο ή και 3ο μωρακι οσο τα αλλα ειναι μικρα γιατι τωρα που εχουν μεγαλωσει τα δικα μου ειναι χειροτερα. Τουλαχιστον οταν εκανα το 2ο η μεγαλη ηταν 15 μηνων και δεν ειχε ξυπνημα ντε κ καλα 7 το πρωι κ μετα ξανα να τα παρεις απο το σχολειο κ μετα φαι, διαβασμα, μπαλετα..κλπ,κλπ. Οταν ηταν μωρακι ξυπναγαμε οτι ωρα θελαμε κ καναμε οτι θελαμε οποτε το θελαμε............:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν σε τρομάζει λίγο η άμνιο; Εγώ είμαι υποχρεωμένη να κάνω γιατί και εγώ και ο άντρας μου έχουμε το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας. Όμως η άμνιο με τρομάζει και όποιο και να είναι το αποτέλεσμα εγώ το μικρό μου θα το κρατήσω. δεν ξέρω τι να κάνω ακόμη.....[/QUO

Καλό θα είναι να σκεφτείς και να ενημερωθείς για κάθε ενδεχόμενο. Σου εύχομαι να πανε όλα καλά!

Το ιδιο ειχε και η αδερφη μου με τον αντρα της και ακριβως τα ιδια που λες ελεγαν. Τελικα ολα καλα, η ανηψια μου εχει μονο στιγμα. Καλα αποτελεσματα σας ευχομαι


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε... τελευταία περίοδος ήτανε κάπου 2 Απριλίου... Γενικώς, δεν το κατέχω το θέμα μιας και η εγκυμοσύνη ήτανε νωρίτερα από ότι "προγραμματίζαμε.."...

Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού στο γυναικολόγο... είχα ξαναπάει πριν κάποιες μέρες.. ο γιατρός μου είπε ότι η καρδούλα θα ακουστεί στην 7η με 8η εβδομάδα...

Σήμερα κάνω τελευταία χοριακή...

Συγνώμη, αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω καθόλου! Κι εγώ εδώ μαθαίνω...:oops:

Εγω παντως ακουσα καρδουλα μ κολπικο υπερηχο 6 βδομαδων κ 3 ημερων.....


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα πηρα ( επισημως:oops:) το πρωτο μου τζινακι εγκυμοσυνης..!!!!:P:p:p:p:p:p:p

Με γειά το τζινάκι! Καλοφόρετο :D

Η αδερφή σου έκανε προγεννητικό έλεγχο η περίμενε να μάθει αφού γεννήθηκε το μικρό; Μακάρι και εμάς να πάνε όλα καλά!!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με γειά το τζινάκι! Καλοφόρετο :D

Η αδερφή σου έκανε προγεννητικό έλεγχο η περίμενε να μάθει αφού γεννήθηκε το μικρό; Μακάρι και εμάς να πάνε όλα καλά!!!!

Ευχαριστουμε!!!!! Ναι εκανε κανονικα αμνιοπαρακεντηση.


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...