Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

ΝΙΩΘΩ ΘΥΜΩΜΕΝΗ-ΠΛΗΓΩΜΕΝΗ


Recommended Posts

παλι επηραεσμενη απο την εμπειρια που εχω απο τα στενα μου οικογενειακα προσωπα, αυτο που συμβουλευω ειναι να γινει ανοιχτη συζητηση. τις περισσοτερες φορες κατι τετοιο ειναι απλα μια παρεξηγηση :) γιατι ο καθενας μας τα βλεπει διαφορετικα ολα κ αν δεν μιλησετε ανοιχτα ο καθενας θα κοιταει την ιστορια απο την πλευρα του κ η παρεξηγηση θα μεγαλωσει :)

κ φυσικα δεν μας ζαλιζεις :)

δεν εχεισ αδικο απλα δεν ξερω τον τροπο η αδελφη μενει μακρια και τωρα αγνωστο ποτε θα την ξαναδω η μαμα μενει διπλα και δεν ξερω πωσ να το χειριστω να παω και να τησ πω γεια ελα να το συζητησουμε...την ημερα που το εμαθα προσπαθησα με τη μαμα νατο συζητησω αλλα εκεινη δεν ηθελε...ασε με μου ειπε εχω τα προβληματα μου....και η αδελφη μου απλα ηρθε το ανακοινωσε πηρε τα παιδια να τουσ ψωνισει για πασχα...και ενω εγω περιμενα να ερθει σπιτι να συζητησουμε..εκεινη αφησε τα παιδια εξω απο την πορτα και εφθγε...μετα τηλ κλειστο....αρα με πιον να συζητησω και γιατι....και σκεφτομαι μηπωσ τελικα εχει να κανει με τον πατερα του παιδιου οπου μαμα και κορη δεν θελουν να μαθω ποιοσ ειναι για αυτο κρατανε τετοια αποσταση?


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη...εχτεσ αποφασισα μα μιλησω στην αδελφη μου να κανω πισω...ενοψει τησ εγκυμοσυνησ τησ και στην τελικη να την ρωτησω αυτο το γιατι που με τρωει τοσες μερες...ετσι την πηρα τηλ...η συζητηση ξεκινησε απλα..πωσ εισαι?τη κανεισ?πωσ παειη εγκυμοσυνη?οταν τη ρωτησα που θα γενησει η απαντηση ηταν δεν ξερω θαδειξει...ειναι δυνατον 7 μηνων και να μην ξερει ?προσπαθουσα να την ρωτησω ετσι διαφορα αλλα οι απαντησεισ τησ ηταν μονολεκτικες....καποια στιγμη με πολυ γλυκο τροπο την ρωταω...εχεις ανθρωπο κοντα σου να σε στηριζει? δηλ το μπαμπα του μωρου? και τοτε μου λεει....δεν σου επιτρεπεται να ρωτασ για τον πατερα του παιδιου και ναι εχω ανθρωπουσ να με στηριζουν και δεν εχεισ καμια δουλεια να ρωτασ και ποσο μαλλον απο το τηλ...εγω τησ ειπα αφου μενεις μακρια και οταν μασ το ανακοινωσεσ σηκωθηκες και εφυγες και ενω σε περιμενα να ερθεισ να τα πουμε εσυ δεν ξαναπ[ατησεσ....μου ειπε οτι εγω εφταιγα γιατι δεν σταθηκα στο γεγονοσ τησ εγκυμοσυνησ αλλα στο τη μου το ειπε 6,5μηνων....οτι ειναι δικαιωμα τησ να το πει οποτε θελει και αν ηθελε δεν μου το ελεγε καθολου....τη ρωτησα δεν με νιωθεισ αδελφη σου? οικογενεια σου? απαντηση δεν πηρα...και στο τελοσ προσθεσε κοιταξε να δεισ δεν εχω ουτε την ωρα ουτε την διαθεση να ασχοληθω εκανες λαθοσ που με πηρεσ....τησ απαντησα οκ να εχεισ μια καλη εγκυμοσυνη και γεννα και συγνωμη για την ενοχληση και το εκλεισα....δεν ηταν μονο τα λογια τησ αλλα και η σταση τησ πολυ επιθετικη....γιατι μου μιλησε ετσι τη τησ εχω κανει τελικα?εκλαψα πολυ αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο πλεον....


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

H στάση της αδελφής σου είναι εχθρική. Για να είναι κάποιος εχθρικός απέναντί σου, ή πρέπει να τον έχεις πληγώσει (ίσως άθελά σου, ίσως με κάτι που δεν σου έχει πει) ή να είναι τρελός. Αν ήμουν στη θέση σου, την επόμενη φορά που θα ερχόταν θα έκανα ανοικτή κουβέντα μπροστά στη μαμά. Αν μου λέγαν μου σου του βλακείες χωρίς να απαντήσουν πού έφταιξα για να έχουν απομακρυνθεί τόσο και φέρονται και έτσι επιθετικά, θα σκεφτόμουν πολύ αν και πώς θα συνέχιζα τη σχέση μου μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι εγω εφταιγα γιατι δεν σταθηκα στο γεγονοσ τησ εγκυμοσυνησ αλλα στο τη μου το ειπε 6,5μηνων....οτι ειναι δικαιωμα τησ να το πει οποτε θελει και αν ηθελε δεν μου το ελεγε καθολου....τη ρωτησα δεν με νιωθεισ αδελφη σου? οικογενεια σου? απαντηση δεν πηρα...

Εξακολουθείς να κοντράρεις την αδερφή σου σε ένα θέμα που απλά διαφωνείτε. Αντί να αποδεχτείς ότι η αδερφή σου θεωρεί την εγκυμοσύνη της προσωπικό θέμα και όχι οικογενειακό (για οποιουσδήποτε λόγους) συνεχίζεις να της ζητάς εξηγήσεις που δεν σου ανακοίνωσε την εγκυμοσύνης της νωρίτερα. Ε συγγνώμη κιόλας αλλά με το δίκιο της τσαντίζεται και δεν θέλει να σου μιλήσει. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση. Τι πάει να πει "δεν με νιώθεις αδερφή σου". Φυσικά και σε νιώθει αδερφή της, τι σόι απάντηση περίμενες δηλαδή; Αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή είσαι αδερφή της πρέπει να σε ενημερώνει για τα πάντα. Το ξέρω ότι εσύ δεν το βλέπεις έτσι (και δεν είσαι παράλογη), αλλά είναι τώρα ώρα για υπαρξιακές διαφωνίες; Με τις ορμόνες να κάνουν πάρτυ;

Η αδερφή σου είναι θυμωμένη (με σένα, με το σύντροφό της, με τον κόσμο) δεν ξέρω ακριβώς με ποιον και γιατί, πάντως είναι θυμωμένη. Μπορεί να είναι και εκνευρισμένη και αγχωμένη και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Το σίγουρο είναι ότι δεν πλέει σε πελάγη ευτυχίας και το ίδιο ισχύει και για τη μαμά σου. Αν θες να υποστηρίξεις την αδερφή σου σε αυτή τη δύσκολη στιγμή, πρέπει να βάλεις στην άκρη τα δικά σου παράπονα και να ασχοληθείς με τα δικά της προβλήματα. Μια καλή αρχή θα ήταν να πας στη μαμά σου και να τη ρωτήσεις τι κατά τη γνώμη της μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις την αδερφή σου. Η μαμά σου έχει πιο σφαιρική άποψη του θέματος και ίσως μπορεί να σε συμβουλεύσει. Μην πας όμως και τη ρωτάς γιατί δεν στο είπε νωρίτερα, αυτό υποψιάζομαι ότι ήταν απόφαση της αδερφής σου με την οποία μάλλον η μαμά σου δεν συμφωνούσε (γιατί αν συμφωνούσε θα σου έλεγε αυτά που σου λέω εγώ, ότι δηλαδή είναι δικαίωμά της κ.λπ.).

Στην τελική ίσως η αδερφή σου δεν σε πολυσυμπαθεί (αλλά για να παίρνει τα παιδιά σου και να τα βγάζει βόλτα, δεν σε αντιπαθεί κιόλας). Δεν ταιριάζουν όλα τα αδέρφια ούτε σημαίνει ότι επειδή είναι αδέρφια πρέπει να είναι και αυτοκόλλητα. Από αυτή την άποψη μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις να μην ξανασχοληθείς με το θέμα της εγκυμοσύνης της αδερφής σου και με την αδερφή σου γενικότερα. Έτσι κι αλλιώς, το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα θα αποκαλυφθούν εν καιρώ, και το ποιος είναι ο πατέρας του παιδιού και το γιατί δεν ανακοινώθηκε η εγκυμοσύνη αμέσως και γιατί στο έκρυψαν (αν υποθέσουμε ότι είσαι η μόνη που δεν ήξερε για την εγκυμοσύνη, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω). Όταν γεννήσει με το καλό θα είναι πιο εύκολο να την προσεγγίσεις - αν το θέλεις ακόμα.

Μήπως η αδερφή σου είναι Σκορπιός;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να κοντράρεις την αδερφή σου σε ένα θέμα που απλά διαφωνείτε. Αντί να αποδεχτείς ότι η αδερφή σου θεωρεί την εγκυμοσύνη της προσωπικό θέμα και όχι οικογενειακό (για οποιουσδήποτε λόγους) συνεχίζεις να της ζητάς εξηγήσεις που δεν σου ανακοίνωσε την εγκυμοσύνης της νωρίτερα. Ε συγγνώμη κιόλας αλλά με το δίκιο της τσαντίζεται και δεν θέλει να σου μιλήσει. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση. Τι πάει να πει "δεν με νιώθεις αδερφή σου". Φυσικά και σε νιώθει αδερφή της, τι σόι απάντηση περίμενες δηλαδή; Αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή είσαι αδερφή της πρέπει να σε ενημερώνει για τα πάντα. Το ξέρω ότι εσύ δεν το βλέπεις έτσι (και δεν είσαι παράλογη), αλλά είναι τώρα ώρα για υπαρξιακές διαφωνίες; Με τις ορμόνες να κάνουν πάρτυ;

Η αδερφή σου είναι θυμωμένη (με σένα, με το σύντροφό της, με τον κόσμο) δεν ξέρω ακριβώς με ποιον και γιατί, πάντως είναι θυμωμένη. Μπορεί να είναι και εκνευρισμένη και αγχωμένη και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Το σίγουρο είναι ότι δεν πλέει σε πελάγη ευτυχίας και το ίδιο ισχύει και για τη μαμά σου. Αν θες να υποστηρίξεις την αδερφή σου σε αυτή τη δύσκολη στιγμή, πρέπει να βάλεις στην άκρη τα δικά σου παράπονα και να ασχοληθείς με τα δικά της προβλήματα. Μια καλή αρχή θα ήταν να πας στη μαμά σου και να τη ρωτήσεις τι κατά τη γνώμη της μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις την αδερφή σου. Η μαμά σου έχει πιο σφαιρική άποψη του θέματος και ίσως μπορεί να σε συμβουλεύσει. Μην πας όμως και τη ρωτάς γιατί δεν στο είπε νωρίτερα, αυτό υποψιάζομαι ότι ήταν απόφαση της αδερφής σου με την οποία μάλλον η μαμά σου δεν συμφωνούσε (γιατί αν συμφωνούσε θα σου έλεγε αυτά που σου λέω εγώ, ότι δηλαδή είναι δικαίωμά της κ.λπ.).

Στην τελική ίσως η αδερφή σου δεν σε πολυσυμπαθεί (αλλά για να παίρνει τα παιδιά σου και να τα βγάζει βόλτα, δεν σε αντιπαθεί κιόλας). Δεν ταιριάζουν όλα τα αδέρφια ούτε σημαίνει ότι επειδή είναι αδέρφια πρέπει να είναι και αυτοκόλλητα. Από αυτή την άποψη μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις να μην ξανασχοληθείς με το θέμα της εγκυμοσύνης της αδερφής σου και με την αδερφή σου γενικότερα. Έτσι κι αλλιώς, το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα θα αποκαλυφθούν εν καιρώ, και το ποιος είναι ο πατέρας του παιδιού και το γιατί δεν ανακοινώθηκε η εγκυμοσύνη αμέσως και γιατί στο έκρυψαν (αν υποθέσουμε ότι είσαι η μόνη που δεν ήξερε για την εγκυμοσύνη, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω). Όταν γεννήσει με το καλό θα είναι πιο εύκολο να την προσεγγίσεις - αν το θέλεις ακόμα.

Μήπως η αδερφή σου είναι Σκορπιός;[/QUOT

καταρχην η αδελφη μου δεν ειναι σκορπιοσ...ειναι ζυγοσ....τωρα οσο αφορα τη κοντρα κανεισ λαθοσ σε καμια περιπτωση δεν παιζει αυτο γιατι καταλαβαινω απολυτα τα περι ορμονων ...μην ξεχνασ και γω φρεσκομαμα ειμαι...για αυτο και εκανα το βημα να ξαναεπικοινωνησω μαζι τησ για να τησ δειξω οτι οκ το παραβλεπω οτι μου το ειπες στον 6 μηνα ξαι σε παιρνω τηλ να δω τη κανεισ...και αν αναφερθηκε ειναι γιατι εκεινη μου ειπε πρωτη οτι δεν αντεδρασα οπωσ επρεπε και γω προσπαουσα να τησ εξηγησω το γεγονοσ οτι μου ηρθε ολο αυτο αποτομα..τωρα μην μου πεισ οτι οτασ την ρωτασ που θαγεννησει και η απαντηση ειναι θα δειξει ειναι λογικο αυτο...εμπασ περιπτωση...και παλι θα την διακιολογησω και θα κατανοησω το ποσο πληγωμενη και θυμωμενη μπορει να νιωθει ....γιαυτο και δεν τησ κρατω κακια ...και απο οτι καταλαβα ουτε στην γεννα τησ δεν θα με θελει...οσο για την μαμα συμφωνει με τη σταση τησ αδελφησ και μου το ειπε ειναι δικαιωμα τησ το ποτε θα στο ελεγε και οτι αφορα εκεινη αντε ρωτα την...απο εκει και περα ποιον να ρωτησω και τη..πρεπει να το δεχτω οτι ειμαστε δυο αδελφεσ που δεν ταιριαζουμε


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο εκει και περα ποιον να ρωτησω και τη..πρεπει να το δεχτω οτι ειμαστε δυο αδελφεσ που δεν ταιριαζουμε

Σ' αυτό θα συμφωνήσω. Από τα λεγόμενά σου τουλάχιστον αυτό φαίνεται. Πάντως το ότι δεν ταιριάζετε δεν είναι λόγος τσακωμού. Βάλε νερό στο κρασί σου και προχώρα. Και μην το παίρνεις και καλά ότι ό,τι κάνει η αδερφή σου το κάνει για να σε πικάρει. Ας πούμε ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είναι που δεν ξέρει πού θα γεννήσει. Μπες στο parents και δες πόσες κοπέλες συζητάνε αν θα γεννήσουν στην πόλη τους ή στην Αθήνα, με αυτό το γιατρό ή τον άλλο, σε αυτό το μαιευτήριο ή στο άλλο ή σε δημόσιο νοσοκομείο - και αυτά μέχρι τελευταία στιγμή! Θυμάμαι και μια περίπτωση που η κοπέλα άλλαξε γιατρό μια βδομάδα πριν γεννήσει :shock:

Και στη γέννα να μην σε θέλει, ΟΚ δεν είναι τραγικό. Πολλές κοπέλες θέλουν μόνο τον άντρα τους εκεί, άλλες ούτε και τον άντρα τους. Άλλες πάλι κουβαλάνε όλο το σόι :lol: γούστα είναι αυτά...

Εγώ θα έλεγα να σταματήσεις να ασχολήσαι με την αδερφή σου, να αναλώνεσαι στο γιατί θέλει αυτό ή εκείνο ή το άλλο και για ποιο λόγο, και να επικεντρωθείς στη δική σου οικογένεια. Μετά από 1-2 βδομάδες, άμα νιώθεις την ανάγκη, πάρτην ένα τηλέφωνο και ρώτα τη τι κάνει και αν θέλει τίποτα (να μην λέει ότι αδιαφορείς). Άμα σε πάρει με το άγριο, μην τσακωθείς, πες της μόνο ότι αν χρειαστεί κάτι να σου τηλεφωνήσει, αποχαιρέτησέ τη και όλα καλά.

Οι ζυγοί είναι χειρότεροι από τους σκορπιούς. Βγάζουν από τη μύγα ξύγκι! Δεν λέω παραπάνω για να μην εκτεθώ χεχε :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

παει περιπου ενασ μηνασ μετα την ανακοινωση τησ εγκυμοσυνησ και η αληθεια ειναι οτι πλεον εχω παρει αποφαση οτι η κατασταση οκ αυτη ειναι δεν πειραζει....ετσι και αλιωσ η αδελφη ειναι μακρια οποτε και ειναι πιο ευκολο ολο αυτο...τωρα οσο αφορα την μαμα μου ακομα δεν εχουμε μιλησει...τα παιδια βεβαια τα αφηνω να πηγαινουν να την βλεπουν εφοσον το ζητανε, αλλωστε αλλο το θεμα μεταξυ μασ και αλλο τα παιδια...το τριτο τησ εγγονακι ομωσ το μωρακι εχει να το δει απο μ τεταρτη...πολλα βραδια σκεφτομσι ...θσ πσω νσ τησ μιλησω....μετα με πιανει το παραπονο και ο θυμοσ...γιατι?γιατι και εκεινη δεν κανει λιγο πισω?τα σκεφτομαι απο εδω τα σκεφτομαι απο εκει και λεω να κανω πισω τελικα ....οσο στεναχωρημενη και να ειμαι..τη νοημα εχει τελικα ολο αυτο?να μην μιλαμε///εστω για μια καλημερα?και ασ πεσει κατω...αλλωστε νομιζω οτι θα παρει καιρο να το ξεπερασω....


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα να παω να μιλησω με τη μαμα μου στην αρχη τα πραγματα ηταν χαλαρα περι ανεμων και υδατων...οταν ομωσ τησ ειπα μαμα θελω να συζητησουμε...εκεινη μου απαντησε δεμ εχουμε να πουμε τιποτα...οτι θες να ρωτησεισ ρωτα την αδελφη σου και οχι εμενα...προσπαθουσα να τησ εξηγησω οτι μαζι τησ ηθελα να ξεκαθαρισω την παρουσα φαση την κατασταση αλλα ηταν σαν να μην ακουγε τιποτα απο οσα τησ ελεγα ....μαμα ειμαι πληγωμενη στεναχωρημενη....και εκεινη ελεγε εγω δεν φταιω σε τιποτα....ολο το φταιξιμο το εριχνε σε μενα για ολα....για την σταση μου απεναντι τησ και απεναντι στη αδελφη μου....μεχρι που πιστεψε την αδελφη μου που τησ ειπε οτι εγω την πηρα τηλ και ρωταγα ποιοσ ειναι ο πατερασ του παιδιου και που δουλευει....οι ορμονες τησ πρεπει να την εχουν τρελανει τελικα......ακρη δεν βγαλαμε...δεν ηταν προθυμη για συζητηση....και οταν τησ ελεγα τουλαχιστον η αδελφη ειναι καλα? ειναι οκ ? δεν απαντουσε....μου ελεγε μην με ανακατευειες....στο τελοσ εφυγα λεγωντασ τησ οτι εγω την πορτα μου δεν την κλεινω και να ξερει οτι αν η αδελφη μου χρειαστει κατι θα ειμαι εκει.......σημερα ομωσ νιωθω καπωσ περιεργα,.......νιωθω πιεση,βαροσ θελω να φθγω να παρω τουσ δρομουσ και οπου με βγαλει....κλαιω απο το πρωι και δεν ξερω γιατι ολο αυτο μου βγηκε ετσι....λετε και σε μενα οι ορμονες μου τρεις μηνεσ μετα τη γεννα να κανουν τα δικα τουσ?τη να πω δεν ξερω....ο αντρασ μου σημερα μου μιλησε και θυμωμενα που με εβλεπε ετσι χαλια....αυτα απο εμενα


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λεάνα..

έχεις κάθε δίκιο και δικαίωμα, αν το θες, να κλάψεις, να φωνάξεις, να τσιρίξεις...

Μην το κάνεις. Συγκρατήσου για τον εαυτό σου και το παιδί σου (που έχεις, αν κατάλαβα καλά..). Μην αφήνεις τους άλλους (όποιοι κι αν είναι) να σου επηρεάζουν τόσο πολύ τη διάθεση.

Εσύ ξέρεις για τον εαυτό σου τι έκανες και τι όχι.. Από τη στιγμή που ξέρεις ότι δεν έχεις κάνει κάτι "κακό". δεν έχεις λόγο να ανησυχείς τόσο.

Αλλά, ακόμα και αν έκανες, τελικά, κάτι "κακό", ας σου το πούνε. Δεν είσαι μάντης να γνωρίζεις τι ενόχλησε τον καθένα.. Σίγουρα, δεν είναι ο καθένας η αδερφή και η μαμά σου, αλλά σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει αντικειμενικότητα, είμαστε όλοι διαφορετικοί... [...]

Ας πάρουν το χρόνο τους, και μόλις συνειδητοποιήσουν ότι πρέπει να κάτσετε στο τραπέζι και να συζητήσετε, θα έρθουν εκείνες να σε βρουν. Εσύ ακαίρεα ως τότε. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Το πρόβλημα είναι καθαρά δικό τους. Μην τις κηνυγάς και μην τις ρωτάς, γιατί όλο αυτό γίνεται ένα παιχνίδι... αν με καταλαβαίνεις. Φόρα κι εσύ το ψυχρό σου πρόσωπο σαν να λες "αν θέλετε να μου πείτε τι συμβαίνει, καλώς.. αν όχι, ακόμα καλύτερα..".

Ένα πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό, είναι ότι ίσως η αδερφή σου ενοχλείται από το γεγονός ότι δεν έχεις συχνές επαφές μαζί της ενώ με τη μητέρα σας έχεις.. (αν κατάλαβα καλά, πάλι!)

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, Λία

Link to comment
Share on other sites

Λεάνα..

έχεις κάθε δίκιο και δικαίωμα, αν το θες, να κλάψεις, να φωνάξεις, να τσιρίξεις...

Μην το κάνεις. Συγκρατήσου για τον εαυτό σου και το παιδί σου (που έχεις, αν κατάλαβα καλά..). Μην αφήνεις τους άλλους (όποιοι κι αν είναι) να σου επηρεάζουν τόσο πολύ τη διάθεση.

Εσύ ξέρεις για τον εαυτό σου τι έκανες και τι όχι.. Από τη στιγμή που ξέρεις ότι δεν έχεις κάνει κάτι "κακό". δεν έχεις λόγο να ανησυχείς τόσο.

Αλλά, ακόμα και αν έκανες, τελικά, κάτι "κακό", ας σου το πούνε. Δεν είσαι μάντης να γνωρίζεις τι ενόχλησε τον καθένα.. Σίγουρα, δεν είναι ο καθένας η αδερφή και η μαμά σου, αλλά σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει αντικειμενικότητα, είμαστε όλοι διαφορετικοί... [...]

Ας πάρουν το χρόνο τους, και μόλις συνειδητοποιήσουν ότι πρέπει να κάτσετε στο τραπέζι και να συζητήσετε, θα έρθουν εκείνες να σε βρουν. Εσύ ακαίρεα ως τότε. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Το πρόβλημα είναι καθαρά δικό τους. Μην τις κηνυγάς και μην τις ρωτάς, γιατί όλο αυτό γίνεται ένα παιχνίδι... αν με καταλαβαίνεις. Φόρα κι εσύ το ψυχρό σου πρόσωπο σαν να λες "αν θέλετε να μου πείτε τι συμβαίνει, καλώς.. αν όχι, ακόμα καλύτερα..".

Ένα πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό, είναι ότι ίσως η αδερφή σου ενοχλείται από το γεγονός ότι δεν έχεις συχνές επαφές μαζί της ενώ με τη μητέρα σας έχεις.. (αν κατάλαβα καλά, πάλι!)

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, Λία

λια μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.....και αυτο θα κανω θα φορεσω το ψυχρο προσωπο μου και θα συνεχισω..αλλωστε δεν εχω κανει κατι κακο απεναντι τουσ..και αν εχω κανει ασ με ενημερωσουνε...δεν γινεται να στεναχωριεμαι τοσο πολυ..που στην τελικη εκεινες δεν ξερω αν νιωθουν το ιδιο.φτανει πια...εχω τρια αγγελουδια πισω μου και το τριτο μου μολισ τριων μηνων...δεν τουσ αξιζει να με βλεπουν σταναχωρημενη αλλα ουτε και με τον αντρα μου να τσακωνομαι που με βλεπει ετσι...φτανει πια


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λια μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.....και αυτο θα κανω θα φορεσω το ψυχρο προσωπο μου και θα συνεχισω..αλλωστε δεν εχω κανει κατι κακο απεναντι τουσ..και αν εχω κανει ασ με ενημερωσουνε...δεν γινεται να στεναχωριεμαι τοσο πολυ..που στην τελικη εκεινες δεν ξερω αν νιωθουν το ιδιο.φτανει πια...εχω τρια αγγελουδια πισω μου και το τριτο μου μολισ τριων μηνων...δεν τουσ αξιζει να με βλεπουν σταναχωρημενη αλλα ουτε και με τον αντρα μου να τσακωνομαι που με βλεπει ετσι...φτανει πια

Έτσι μπράβο! Πάρε τα πάνω σου! Άνθρωποι είμαστε, και όχι ζώα να μη μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας με κουβέντα...

Να σου ζήσουν τα τρία σου παιδάκια, και, όπως είπες πολύ σωστά, δε χρειάζεται να σε βλέπουν έτσι.. και μάλιστα ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ! Άσε τη μαμά και την αδερφή σου να σκεφτούν εκείνες ότι πρέπει να κάνουν κάτι. Μην τις ξαναρωτήσεις, λοιπόν. Απλά να χαίρεσαι τη ζωή σου και να μη δίνεις σημασία, να μην αναλώνεσαι σε τέτοιες μικρότητες. Είναι η σειρά τους τώρα. Εσύ προσπάθησες.

Με εκτίμηση, Λία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

42 μερες πανε χωρισ να θελει καμια επαφη η μαμα μου μαζι μου....περασε και η γιορτη μου και ενα τηλ χτυπησε απο την αδελφη ...γεια πηρα να σου πω χρονια πολλα.......βεβαια και τη αλλο περιμενα ,,και αυτο μια κινηση ειναι εκ μερουσ τησ....εχει και εκεινη τα δικα τησ θεματα δεν τησ κραταω θυμο....θα γεννησει και θα καταλαβει....ισωσ...η μαμα ομωσ ουτε ενα χρονια πολλα στην κορη τησ?τοσο θυμο απεναντι μου γιατι?επειδη προσπαθησα να ξεκαθαρισουμε την κατασταση και ειπωθηκαν πραγματα που δεν τησ αρεσαν?αναρωτιεμαι οταν μια γυναικα γινεται μανουλα δεν κανει λαθη απεναντι στα παιδια τησ?και θυμωνει οταν αυτα τησ τα λενε?δηλ οι γονεισ πρεπει να κλεινουνε ματια και αυτια οταν τα παιδια τουσ εκφραζουν τα συναισθηματα τουσ απεναντι τουσ?42 μερες αυτο το μωρακι το εγγονακι τησ δεν τησ νοιαζει?μπορει ενασ εγωισμοσ τελικα να ειναι τοσο μεγαλοσ απεναντι στη κορη σου και το εγγονι σου?τα αλλα δυο παιδια μου τα εχει δει στο τυχαιο....την ικανοποιει ετσι?να χανει στιγμες απο τα γγονακια τησ?τη αλλο πια περιμενει απο εμενα ?τη να κανω να την παερακαλαω για να κρατησουμε μια ραγισμενη σχεση μανασ και κορησ ?πλησιαζει και η βαφτιση του μωρου και ολο αυτο με δυσκολευει αφανταστα..με στεναχωρει πολυ...τη να κανω δεν ξερω...:cry::cry:


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

42 μερες πανε χωρισ να θελει καμια επαφη η μαμα μου μαζι μου....περασε και η γιορτη μου και ενα τηλ χτυπησε απο την αδελφη ...γεια πηρα να σου πω χρονια πολλα.......βεβαια και τη αλλο περιμενα ,,και αυτο μια κινηση ειναι εκ μερουσ τησ....εχει και εκεινη τα δικα τησ θεματα δεν τησ κραταω θυμο....θα γεννησει και θα καταλαβει....ισωσ...η μαμα ομωσ ουτε ενα χρονια πολλα στην κορη τησ?τοσο θυμο απεναντι μου γιατι?επειδη προσπαθησα να ξεκαθαρισουμε την κατασταση και ειπωθηκαν πραγματα που δεν τησ αρεσαν?αναρωτιεμαι οταν μια γυναικα γινεται μανουλα δεν κανει λαθη απεναντι στα παιδια τησ?και θυμωνει οταν αυτα τησ τα λενε?δηλ οι γονεισ πρεπει να κλεινουνε ματια και αυτια οταν τα παιδια τουσ εκφραζουν τα συναισθηματα τουσ απεναντι τουσ?42 μερες αυτο το μωρακι το εγγονακι τησ δεν τησ νοιαζει?μπορει ενασ εγωισμοσ τελικα να ειναι τοσο μεγαλοσ απεναντι στη κορη σου και το εγγονι σου?τα αλλα δυο παιδια μου τα εχει δει στο τυχαιο....την ικανοποιει ετσι?να χανει στιγμες απο τα γγονακια τησ?τη αλλο πια περιμενει απο εμενα ?τη να κανω να την παερακαλαω για να κρατησουμε μια ραγισμενη σχεση μανασ και κορησ ?πλησιαζει και η βαφτιση του μωρου και ολο αυτο με δυσκολευει αφανταστα..με στεναχωρει πολυ...τη να κανω δεν ξερω...:cry::cry:

Δυστυχως και για μενα η μαμα σου μια χαρα φερθηκε...εκανε απλα το σωστο.Κι εγω αρχικα το ειχα πει σε μαμα-πεθερα και ειχα ζητησει και απο τις 2 να μη πουν τπτ σε κανεναν...ακομα και ο μπαμπας μου το εμαθε καποιους μηνες αργοτερα.

Τωρα το οτι εχει θυμωσει τοσο οσο λες....μηπως της ειπες καμια χοντραδα?Αν εχεις παραπονα απο τη μαμα σου πραγματικα θεωρεις πως τωρα ειναι η ωρα να τα πεις?Τωρα που η γυναικα προφανως εχει το ζορι της αδερφης σου?Γενικα νομιζω δεν εχεις καταλαβει ποιος εχει το προβλημα.Σε αυτη τη φαση το προβλημα το εχει η αδερφη σου και σοβαρο και οχι εσυ.Θα επρεπε να εισαι κι εσυ διπλα της να τη βοηθησεις και να τη στηριξεις και οχι να σκεφτεσαι τον εαυτο σου μονο.Δε λεω οτι ηταν σωστο να στο πουν τοσο αργα αλλα δεν ειναι αυτο το ζητημα στην παρουσα φαση....αυτη τη στιγμη το θεμα ειναι η αδερφη σου η οποια εχει βρεθει μονη με ενα παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και για μενα η μαμα σου μια χαρα φερθηκε...εκανε απλα το σωστο.Κι εγω αρχικα το ειχα πει σε μαμα-πεθερα και ειχα ζητησει και απο τις 2 να μη πουν τπτ σε κανεναν...ακομα και ο μπαμπας μου το εμαθε καποιους μηνες αργοτερα.

Τωρα το οτι εχει θυμωσει τοσο οσο λες....μηπως της ειπες καμια χοντραδα?Αν εχεις παραπονα απο τη μαμα σου πραγματικα θεωρεις πως τωρα ειναι η ωρα να τα πεις?Τωρα που η γυναικα προφανως εχει το ζορι της αδερφης σου?Γενικα νομιζω δεν εχεις καταλαβει ποιος εχει το προβλημα.Σε αυτη τη φαση το προβλημα το εχει η αδερφη σου και σοβαρο και οχι εσυ.Θα επρεπε να εισαι κι εσυ διπλα της να τη βοηθησεις και να τη στηριξεις και οχι να σκεφτεσαι τον εαυτο σου μονο.Δε λεω οτι ηταν σωστο να στο πουν τοσο αργα αλλα δεν ειναι αυτο το ζητημα στην παρουσα φαση....αυτη τη στιγμη το θεμα ειναι η αδερφη σου η οποια εχει βρεθει μονη με ενα παιδι.

οπα οπα...μου φαινετε πωσ με αποπηρεσ λιγακι......δεν ξερω αν εχεισ διαβασει απο την αρχη το ολο θεμα και τη σταση που εχω κρατησει εωσ τωρα....αν ναι τοτε κατι δεν καταλαβες καλα....συμφωνω μαζι σου οτι στην προκειμενη στιγμη το ολο θεμα αφορα την αδελφη και το ζορι που επεται στη συνεχεια,,,οκ...συμφωνω απολυτα οτι η μαμα μου εχει φαει φρικη με ολο αυτο...γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο η κορη σου να φερνει στο κοσμο ενα παιδι ολομοναχη..οκ και σε αυτο.....ποιοσ ειπε οτι εγω δεν θελω να ειμαι διπλα και στισ δυο...αν ετσι καταλαβες τοτε λαθοσ.....εγω δεν πηγα ποτε στη μαμα μου να τησ πω τα παραπονα μου...δεν ειμαι κανα κοριτσακι που βρηκα ευκαιρια να τησ πω τον πονο μου οσο εκεινη ειχε το δικο τησ.....ναι πληγωθηκα που μου το ειπανε 6,5 μηνες μετα..και παλι ομωσ δεν κρατω θυμο απανεντι στην αδελφη μου γιατι σιγουρα ειχε τουσ λογουσ τησ...αν θυμωσα με την μαμα μου ειναι γιατι η εγκυμοσυνη τησ αδελφησ δεν ειναι οτι πιο ευκολο οσο αφορα οτι θα ειναι μονη τησ και θα ηθελα να το ξερω οχι γιατι ειμαι η αδελφη και θα επρεπε να το ξερω αλλα γιατι σε μια δυσκολη στιγμη θα μπορουσαμε να το αντιμετωπισουμε ολες μαζι....οταν πηγα στην μαμα για να μιλησουμε τησ ειπα ναι μαμα στεναχωρεθηκα με ολο αυτο αλλα τωρα πρεπει να δουμε τη θα κανουμε.....πωσ να βοηθησεισ και πιον να στηριξεισ οταν η απαντηση τησ ηταν δεν εχουμε να συζητησουμε τιποτα για το θεμα...δεν εχω να πω τιποτα.....και εγω ααναρωτιεμαι...προσπαθω να πησιασω την αδελφη μου και τρωω πορτα....λεγοντασ μου οτι ουτε ωρα και διαθεση εχει να μου μιλησει...οκ...δεν θυμωνω γιατι κατανοω απολυτα τα ψυχολογικα που επιφερει μια εγκυμοσυνη...και εγω τρεις μηνες ειναι που εχω γεννησει το τριτο μου μωρο....προσπαθω να πλησιασω την μαμα μου για να δοιυμε εστω και τωρα 7 μηνες μετα πωσ μπορω να βοηθησω την αδελφη μου που εχει παρει μια τετοια αποφαση...δυσκολη πολυ....και τρωω παλι πορτα με τισ κουβεντες τησ...χωρισ να θελει να αποκαλυψει οτιδηποτε.....και να σου πω και κατι δεν με ενδιαφερει ουτε με ποιον το εκανε το μωρο ουτε οτιδηποτε,.....με ενδιαφερει να τη βοηθησω στην παρουσα φαση.....οπωσ εκεινη θελει.....αλλα το μονο που εισπρατω απο την μαμα μου ειναι μια αρνηση....και αν θεωρεισ οτι ειναι χοντραδα η τελευταια μου κουβεντα που τησ ειπα οτι εγω την πορτα μου δεν την κλεινω σε καμια ...αλλα θα στεναχωρεθω και θα θυμωσω αν η αδελφη μου χρεοιαστει οτιδηποτε η συμβει οτιδηποτε και δεν το μαθω ...υοτε ναι ειπα χοντραδα.....μετα απο ολα αυτα σου φαινομαι για καποια που σκεφτομαι τον ευατο μου?αν και παλι ναι....τοτε οκ παω πασο στην αποψη σου...εγω απλα πληγωνομαι με ολα ολα αυτα...γιατι αλλιωσ φανταζομουνα τον ερχομο τησ ανιψουλα μου και αλλιωσ ειναι....αλλιωσ φανταζομουνα τισ σχεσεισ μασ και αλλιωσ τισ βλεπω....


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα...μου φαινετε πωσ με αποπηρεσ λιγακι......δεν ξερω αν εχεισ διαβασει απο την αρχη το ολο θεμα και τη σταση που εχω κρατησει εωσ τωρα....αν ναι τοτε κατι δεν καταλαβες καλα....

Δε σε αποπαιρνω...σου λεω απλα πως το βλεπω εγω ως τριτο ατομο που ειμαι εξω απο το ολο στορυ...χωρις αυτο να σημαινει οτι κι εγω στη θεση σου δε θα αντιδρουσα παρομοια.Οταν εχεις θυμο ή πικρια ή whatever ειναι δυσκολο να τα βαλεις στην ακρη οσο κι αν το θελεις.

συμφωνω μαζι σου οτι στην προκειμενη στιγμη το ολο θεμα αφορα την αδελφη και το ζορι που επεται στη συνεχεια,,,οκ...συμφωνω απολυτα οτι η μαμα μου εχει φαει φρικη με ολο αυτο...γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο η κορη σου να φερνει στο κοσμο ενα παιδι ολομοναχη..οκ και σε αυτο.....ποιοσ ειπε οτι εγω δεν θελω να ειμαι διπλα και στισ δυο...αν ετσι καταλαβες τοτε λαθοσ.....

Δεν ειπα οτι δε θελεις να εισαι..αλλα και που θελεις δεν εισαι.Ξαναλεω δεν εχεις αδικο αλλα αυτη τη στιγμη δεν ειναι ωρα να βρεις το δικιο σου.

εγω δεν πηγα ποτε στη μαμα μου να τησ πω τα παραπονα μου...δεν ειμαι κανα κοριτσακι που βρηκα ευκαιρια να τησ πω τον πονο μου οσο εκεινη ειχε το δικο τησ.....ναι πληγωθηκα που μου το ειπανε 6,5 μηνες μετα..

Λεω μηπως της ειπες καμια χοντραδα γιατι μονη σου αναφερεις καπου

"

τοσο θυμο απεναντι μου γιατι?επειδη προσπαθησα να ξεκαθαρισουμε την κατασταση και ειπωθηκαν πραγματα που δεν τησ αρεσαν?αναρωτιεμαι οταν μια γυναικα γινεται μανουλα δεν κανει λαθη απεναντι στα παιδια τησ?και θυμωνει οταν αυτα τησ τα λενε?δηλ οι γονεισ πρεπει να κλεινουνε ματια και αυτια οταν τα παιδια τουσ εκφραζουν τα συναισθηματα τουσ απεναντι τουσ?"

Γι'αυτο λεω οτι δεν ειναι ωρα τωρα να κανεις τα παραπονα στη μανα σου και να της πεις τα λαθη της και τα παραπονα σου.Δυστυχως σε τετοιες κουβεντες ξεφευγουν και χοντραδες.

και παλι ομωσ δεν κρατω θυμο απανεντι στην αδελφη μου γιατι σιγουρα ειχε τουσ λογουσ τησ...αν θυμωσα με την μαμα μου ειναι γιατι η εγκυμοσυνη τησ αδελφησ δεν ειναι οτι πιο ευκολο οσο αφορα οτι θα ειναι μονη τησ και θα ηθελα να το ξερω οχι γιατι ειμαι η αδελφη και θα επρεπε να το ξερω αλλα γιατι σε μια δυσκολη στιγμη θα μπορουσαμε να το αντιμετωπισουμε ολες μαζι....

Σε αυτο το σημειο προσωπικα θεωρω οτι εισαι τελειως λαθος.Θα το θεωρουσα πιο νορμαλ δλδ να εχεις θυμωσει με την αδερφη σου...να θυμωνεις με τη μανα σου γιατι δε σου ειπε το μυστηκο της αδερφης σου το βρισκω αδικο.Κι εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το ειπα αρχικα στη μαμα μου και στην πεθερα μου και τους ζητησα να μη το πουν πουθενα...ακομα και ο μπαμπας μου το εμαθε καποιους μηνες αργοτερα...τα αδερφια μας ακομα πιο μετα..Εαν μαθαινα οως μια απο τις 2 χωρις να με ενημερωσει το ειπε ενω ειχα ζητησει να μην αναφερθει κατι θα στραβωνα αγριως.Ποσο μαλιστα σε μια κατασταση οπως αυτη της αδερφης σου.

Αισθανομαι λιγο λες και εχεις θυμωσει με το ολο στορυ αλλα επειδη η λογικη σου λεει πως δεν ειναι σωστο τωρα να ξεσπασεις στην αδερφη σου...ξεσπας στη μαμα σου...

οταν πηγα στην μαμα για να μιλησουμε τησ ειπα ναι μαμα στεναχωρεθηκα με ολο αυτο αλλα τωρα πρεπει να δουμε τη θα κανουμε.....πωσ να βοηθησεισ και πιον να στηριξεισ οταν η απαντηση τησ ηταν δεν εχουμε να συζητησουμε τιποτα για το θεμα...δεν εχω να πω τιποτα.....και εγω ααναρωτιεμαι...προσπαθω να πησιασω την αδελφη μου και τρωω πορτα....λεγοντασ μου οτι ουτε ωρα και διαθεση εχει να μου μιλησει...οκ...δεν θυμωνω γιατι κατανοω απολυτα τα ψυχολογικα που επιφερει μια εγκυμοσυνη...και εγω τρεις μηνες ειναι που εχω γεννησει το τριτο μου μωρο....προσπαθω να πλησιασω την μαμα μου για να δοιυμε εστω και τωρα 7 μηνες μετα πωσ μπορω να βοηθησω την αδελφη μου που εχει παρει μια τετοια αποφαση...δυσκολη πολυ....και τρωω παλι πορτα με τισ κουβεντες τησ...χωρισ να θελει να αποκαλυψει οτιδηποτε.....και να σου πω και κατι δεν με ενδιαφερει ουτε με ποιον το εκανε το μωρο ουτε οτιδηποτε,.....με ενδιαφερει να τη βοηθησω στην παρουσα φαση.....οπωσ εκεινη θελει.....αλλα το μονο που εισπρατω απο την μαμα μου ειναι μια αρνηση....και αν θεωρεισ οτι ειναι χοντραδα η τελευταια μου κουβεντα που τησ ειπα οτι εγω την πορτα μου δεν την κλεινω σε καμια ...αλλα θα στεναχωρεθω και θα θυμωσω αν η αδελφη μου χρεοιαστει οτιδηποτε η συμβει οτιδηποτε και δεν το μαθω ...υοτε ναι ειπα χοντραδα.....

Αυτο με ποιο σκεπτικο το ειπες?Γιατι ετσι οπως το γραφεις μου κανει λιγο απειλη ή εκφοβισμος.Προειδοποιεις τη μαμα σου οτι αν γινει κατι κακο θα θυμωσεις λες και ειναι στο χερι της ολα.Υποθετω αν ηταν στο χερι της θα ειχε αποφυγει και την εγκυμοσυνη.

μετα απο ολα αυτα σου φαινομαι για καποια που σκεφτομαι τον ευατο μου?αν και παλι ναι....τοτε οκ παω πασο στην αποψη σου...εγω απλα πληγωνομαι με ολα ολα αυτα...γιατι αλλιωσ φανταζομουνα τον ερχομο τησ ανιψουλα μου και αλλιωσ ειναι....αλλιωσ φανταζομουνα τισ σχεσεισ μασ και αλλιωσ τισ βλεπω....

Η αδερφη σου ποσο χρονων ειναι?Μηπως συνηθιζες να εισαι λιγο αυστηρη ή επικριτικη μαζι της και γι'αυτο εχει αυτη την αποσταση?Το λεω γιατι μου κανει εντυπωση το οτι ακομα και τωρα που το εμαθες δε θελει να το συζητησει μαζι σου.Μηπως φοβαται οτι θα την κριτικαρεις?Αληθεια να ειχες μαθει για την εγκυμοσυνη στις αρχες τι σταση θα ειχες πιστευεις?

Ειχες την ευκαιρια να της εξηγησεις οτι εισαι διπλα της και τη στηριζεις ή με τουτα και με κεινα δεν της εχεις πει τπτ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...