Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

Μια νέα αρχή στην Ιρλανδία!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις ξενητεμένες και σε όλες όσες σκέφτονται τη μετανάστευση.

Ελεγά μήπως υπάρχει καμιά κοπέλα που ζει ή έχει ζήσει στην Ιρλανδία, και συγκεκριμένα στο Δουβλίνο, που θα μπορούσε να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τη χώρα και τη ζωή εκεί. Ο άντρας μου μόλις βρήκε δουλειά στο Δουβλίνο, και αν όλα πάνε καλά σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε εκεί το Σεπτέμβρη.

Ηδη ζώ στην Αγγλία, οπότε η προσαρμογή δε νομίζω να είναι πολύ δύσκολη, αλλά ότι πληροφορίες σχετικά με το κόστος ζωής, ενοίκια, υγεία, ασφαλιστικό και οτιδήποτε άλλο είναι ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα Δανάη!

Εύχομαι καλή επιτυχία στον άντρα σου σε ότι επιλέξει. Ακόμα δε πήγαμε Ιρλανδια, το Σεπτέμβρη όταν με το καλό γεννηθει η μπέμπα μας. Βέβαια κλείσαμε ήδη σπίτι στο Δουβλινο (πανάκριβο), αλλά είναι σε καλή περιοχή (έτσι θέλω να πιστεύω!)

Ο άντρας σου που είναι τώρα; Στην Ιρλανδία ή στη νότια Ιρλανδια, που ανήκει στη Μεγάλη Βρετανία;

Προσωπική εμπειρία από την Ιρλανδία δεν έχω, ενα Σαβ/κο πήγα στο Δουβλίνο πριν 4 χρόνια, αλλά από ότι θυμάμαι ήταν πολύ όμορφο. Πάντως νομίζω πως οι Ιρλανδοι είναι πιο ζεστοι άνθρωποι από τους άγγλους. Καποιοι μου είπαν πως και η παιδεία τους είναι αρκετά καλή, σε σχέση πάντα με την Αγγλία, και πως οι παιδικοί δεν είναι τόσο ακριβοί! Για την υγεία, υπάρχει το αντίστοιχο ΙΚΑ, αλλά καλό είναι να έχεις και ιδιωτικη! Τώρα όσο αφορά τη κρίση, δε ξέρω πόσο έχει επηρεαστεί η ζωη εκει. Σίγουρα κάποια προβλήματα θα υπάρχουν αλλά θέλω να πιστεύω πως δε θα φτάσουν ποτέ στα επίπεδα ελλάδας! Αλλωστε, ποια χώρα τώρα δεν έχει προβλήματα;

Ο άντρας σου με τι ασχολείται αν επιτρέπεται; Εσύ; Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός, και όσο είναι φοβάμαι πως ίσως να δυσκολευτω στο να βρω δουλειά εκεί, αλλά ποτέ δε ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Ο αντρας μου ειναι απο Κορκ Ιρλανδια καταγωγη..δεν εχουμε παει ποτε βεβαια. απο οτι μου εχει πει ειναι ομορφο μερος η Ιρλανδια, πιο καλα απο Αγγλια αλλα ο καιρος..ας τα να πανε! Χειροτερος απο Αγγλια (οσο ειναι αυτο δυνατον), βρεχει συνεχεια..

Για παιδεια οντως ειναι πιο "ηρεμα" τα σχολεια, και τα παιδια εχουν πιο πολυ σεβασμο, σε σχεση με εδω..Εχω φιλες που ειναι καθηγητριες εκει. Για childcare θα σας γελασω..

Γενικοτερα φετος ειναι σα επιπεδα της Ελλαδας σχεδον οικονομικα, παρα πολλοι μεταναστευουν για να βρουν δουλεια αλλα αφου εσεις εχετε ηδη δεν εχετε προβλημα. Μαλιστα το BBC 3 εδειξε τις προηγουμενες Τριτες μια εκπομπη για Ελλαδα και Ιρλανδια και την κριση που μαστιζει τις δυο χωρες.

Δεσποινα ο αντρας σου εχεις πει ειναι Ιταλος ε? Πως και δεν ψαχνει σε Ελβετια, Αυστρια που ειναι χωρες με αναπτυξη, πολυ κοντα σε Ιταλια και εχουν και Ιταλικα ως επισημη γλωσσα..εκτος αν δεν σας αρεσει εκει. Εγω παντως τα λιγα που ειδα απο Ζυριχη μου αρεσε παρα πολυ!

αυτα, αν θυμηθω κ αλλα για Ιρλανδια θα σας πω:P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη γεία σου!

Για το καιρό το έχω ακούσει και εγώ πως είναι ακόμα χειρότερος, αλλά αφού συνηθίσαμε τον αγγλικό καιρό, είμαι σίγουρη πως θα συνηθίσουμε και τον Ιρλανδικο!

Οσο για το πρόγραμμα που λες, προσπάθησαμε να το δούμε, αλλά δε τα καταφέραμε! Το βρήκα κάπως υπερβολικό, και παραπλανητικό! Και εκεί που αλλάξαμε το κανάλι ήταν όταν ανέφερε πως μια οικογένεια "έχασε" το παιδί της από τη μετανάστευση! Τόσα χρόνια τώρα πολλοί Ιρλανδοί μετανάστευαν να έρθουν Αγγλία, άλλωστε είναι τόσο κοντά, τωρά όμως το παρουσίαζαν σα κάτι τρομερο!

Και είμαι σίγουρη όταν με το καλό θα ψάξω για δουλειά, θα δυσκολευτώ πολύ, μια και που ο κλάδος μου ήταν από τους πρώτους που επηρεάστηκε από την κρίση! Αλλά και στην Αγγλία δεν είδα προκοπή. Πριν τέσσερα χρόνια, για να βρω δουλειά στη περιοχή που εγώ ήθελα, έπρεπε να δεχτώ μείωση μισθού, και τέσσερα χρόνια μετά ουτε μια φορά δεν έλαβα αύξηση, οπότε δε νομίζω να είναι χειρότερα από Αγγλία! Αλλωστε, στη προηγούμενη δουλειά μου δεν θα ήθελα να γυρίσω, είπαμε υπομονή για κάποια χρόνια, αλλά μετά από ένα σημείο είναι μ@λ...άμα κάθεσε να σε εκμεταλεύονται!

Οσο για Ελβετία, είχε στείλει μια αίτηση στη Ζυρίχη (που μακάρι να μπορούσα να ζήσω εκεί), αλλά δυστυχώς δεν έκατσε, θα βοηθούσε πολύ άμα ήξερε γερμανικά! Και στο cern έκανε αίτηση, αλλά τίποτα και εκεί! Αλλά και όσο κοιτούσε και αγγλία, δεν έβρισκε κάτι καλύτερο!

Οπότε, χαιρόμαστε που έστω ένας από εμάς βρήκε τη δουλειά που πάντα επιθυμούσε, έστω και σε μια χώρα με προβλήματα. Βέβαια εδώ που φτάσαμε, πες μου ποια χώρα δεν έχει τα προβλήματα της! Γνώμη μου είναι πως ούτε η Αγγλία είναι στα καλύτερα της, και με τα τόσα που γίνονται, δε ξέρεις που θα βρίσκεται σε ενα με δύο χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Ελένη γεία σου!

Για το καιρό το έχω ακούσει και εγώ πως είναι ακόμα χειρότερος, αλλά αφού συνηθίσαμε τον αγγλικό καιρό, είμαι σίγουρη πως θα συνηθίσουμε και τον Ιρλανδικο!

Οσο για το πρόγραμμα που λες, προσπάθησαμε να το δούμε, αλλά δε τα καταφέραμε! Το βρήκα κάπως υπερβολικό, και παραπλανητικό! Και εκεί που αλλάξαμε το κανάλι ήταν όταν ανέφερε πως μια οικογένεια "έχασε" το παιδί της από τη μετανάστευση! Τόσα χρόνια τώρα πολλοί Ιρλανδοί μετανάστευαν να έρθουν Αγγλία, άλλωστε είναι τόσο κοντά, τωρά όμως το παρουσίαζαν σα κάτι τρομερο!

Και είμαι σίγουρη όταν με το καλό θα ψάξω για δουλειά, θα δυσκολευτώ πολύ, μια και που ο κλάδος μου ήταν από τους πρώτους που επηρεάστηκε από την κρίση! Αλλά και στην Αγγλία δεν είδα προκοπή. Πριν τέσσερα χρόνια, για να βρω δουλειά στη περιοχή που εγώ ήθελα, έπρεπε να δεχτώ μείωση μισθού, και τέσσερα χρόνια μετά ουτε μια φορά δεν έλαβα αύξηση, οπότε δε νομίζω να είναι χειρότερα από Αγγλία! Αλλωστε, στη προηγούμενη δουλειά μου δεν θα ήθελα να γυρίσω, είπαμε υπομονή για κάποια χρόνια, αλλά μετά από ένα σημείο είναι μ@λ...άμα κάθεσε να σε εκμεταλεύονται!

Οσο για Ελβετία, είχε στείλει μια αίτηση στη Ζυρίχη (που μακάρι να μπορούσα να ζήσω εκεί), αλλά δυστυχώς δεν έκατσε, θα βοηθούσε πολύ άμα ήξερε γερμανικά! Και στο cern έκανε αίτηση, αλλά τίποτα και εκεί! Αλλά και όσο κοιτούσε και αγγλία, δεν έβρισκε κάτι καλύτερο!

Οπότε, χαιρόμαστε που έστω ένας από εμάς βρήκε τη δουλειά που πάντα επιθυμούσε, έστω και σε μια χώρα με προβλήματα. Βέβαια εδώ που φτάσαμε, πες μου ποια χώρα δεν έχει τα προβλήματα της! Γνώμη μου είναι πως ούτε η Αγγλία είναι στα καλύτερα της, και με τα τόσα που γίνονται, δε ξέρεις που θα βρίσκεται σε ενα με δύο χρόνια!

Συμφωνω απολυτα, ολες οι χωρες εχουν τα προβληματα τους! Και εδω δε ξερουμε σε 2 χρονια που θα βρισκομαστε. Αν καταρρευσει η ΕΕ κανενας δεν ειναι σιγουρος οτι η Αγγλια θα βρισκεται σε καλυτερη μοιρα.

Ελβετια δε ξερω πως ειναι η αγορα εργασιας, ισως βεβαια αργοτερα να βρει κατι εκει αλλα για Σερν..βρε κοριτσι τεραστιος ανταγωνισμος!!

Ισως και εσυ Δεσποινα να βρεις κατι σε αλλο τομεα οχι απαραιτητα μηχανικος θεωρω οτι τωρα με την κριση πρεπει να ειμαστε vigilant αλλιως..δεν κανουμε τιποτα..Για την Ιρλανδια ισως τα παραφουσκωνουν αλλα και για την Ελλαδα εδειξαν και εδειξαν την περιοχη που εχει το υψηλοτερο ποσοστο ανεργιας (Περαμα) που ομως τετοια προβληματα ειχε και προ κρισης.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα, αν και μάλλον είμαι η μόνη που μένει στην Ιρλανδια. Βλέπω όμως πως κάποιοι μπήκαν στο κόπο να διαβάσουν για τη μετανάστευση στην Ιρλανδία, και μια που πολλοί πια σκεφτόμαστε να αφήσουμε την Ελλαδίτσα για ένα καλύτερο μέλλον, σκέφτηκα να γράψω τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου από την Ιρλανδία και πιο συγκεκριμένα από το Δουβλίνο!

Τελικά στις 25 Σεπτεμβρίου, μαζί με τη μόλις δυο μηνών κορούλα μου και τη μητέρα μου (ας είναι καλά η γυναίκα που ήταν μαζι μας για να μας βοηθήσει εκείνες τις μέρες) άφησα την Αγγλία για μια καινούρια ζωή στην Ιρλανδία. Ημουν σίγουρη πως θα μου άρεζε το Δουβλίνο, και μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει γνώμη (αν και λόγω μωρού, μέχρι στιγμής έχω περιοριστεί στο κέντρο του Δουβλίνου!). Οι Ιρλανδοι μου φαίνονται πολύ πιο φυλικοί από τους Αγγλους, και ο καιρός μέχρι στιγμής είναι σχετικά καλός. Νομίζω πως στην Αγγλία τους τελευταιους μήνες έβρεξε πιο πολυ! Το κόστος ζωής, πέρα από τα ενοίκια που είναι τσουχτερά, είναι παρόμοιο της Αγγλίας. Υπολογίζουμε πως τα έξοδα μας είναι γύρω στα 1500 ευρώ (χωρίς το ενοίκιο).

Το σύστημα της υγείας είναι παρόμοιο της Αγγλια (πρώτα πηγαίνεις στο γενικό γιατρό και αν κρίνει σε παραπεμπει σε γιατρό ειδικότητας). Μόνη πικρή διαφορά είναι πώς εδώ πρέπει να πληρώσεις την επίσκεψη 60ευρώ!:confused: Αλλά ο γιατρός δε βιάζεται να σε ξεπετάξει! Νομίζω πως παίρνεις το 40% πίσω όταν κάνεις τη φορολογική δήλωση, θα δείξει! Και τα φάρμακα τα πληρώνεις. Ακόμα πολλοί (και εμείς μαζί) έχουν ασφάλεια υγείας, που για εμάς βγαίνει γύρω στα 160ευρώ. Δε καταλάβαμε ακριβώς πως μπορούμε να τη χρησιμοποιοήσουμε, αλλά λόγω μωρού, είπαμε να ακολουθήσουμε το πλήθος!:rolleyes:

Οσο για την κρίση, υπάρχει αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όσο στην Ελλάδα. Ακόμα δεν έψαξα για δουλειά, σίγουρα θα δυσκολευτώ να βρω στον τομέα μου, η κατασκευή ήταν από τους τομείς που χτυπήθηκε αρκετά στη κρίση, αλλά όσο ζω ελπίζω:tongue:! Σε άλλους τομείς όμως τα πράγματα είναι πολύ πιο καλά, κυρίως ότι έχει να κάνει με υπολογιστές (η google έχει τα γραφεία της εδώ), οικονομικά, και βιοχημεία. Για όλους αυτούς που είτε από επιλογή, είτε από ανάγκη κοιτούν να βρούν ένα καλύτερο μέλλον στην Αγγλία, θα σας πρότεινα να κοιτάξετε λίγο και τι παίζει στην Ιρλανδία! Ισως να βρείτε κάτι καλό!:idea:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμείς τελικά μετακομίσαμε Ιρλανδία τον Οκτώβριο, είμαστε ανάμεσα στο Δουβλίνο και το Μπέλφαστ, είναι ένα μικρό και ήσυχο μέρος.. Μέχρι στιγμής είμαστε ευχαριστημένοι, ο άντρας μου εργάζεται, εγώ όχι ακόμα.. Δέσποινα, αν ποτέ βρεθείς στο Dundalk θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξενιτεμενα κοριτσια!

Εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο να γινω μια απο σας...

Αν μεταναστευσω ομως θα ηθελα να ανοιξω ενα μαγαζι, σαν παντοπωλειο με διαφορα ελληνικα προιοντα. Μιλαω αρκετα καλα Αγγλικα και μετρια Γαλλικα, οποτε λογω γλωσσας σκεφτομουν για Αγγλια ή Ιρλανδια. Πιο πολυ τεινω προς Ιρλανδια ομως, δεν εχω παει ποτε αλλα εχω την εντυπωση οτι σαν νοοτροπια μας μοιαζουν πιο πολυ.

Απο την αλλη σκεφτομαι και Σουηδια που δεν εχει επηρεαστει τοσο απο την κριση...

Δεν ξερω, εσεις που ειστε ηδη εκει τι θα μου προτεινατε?

Ποσο δυσκολο το βλεπετε να κανει εναρξη επαγγελματος ενας Ελληνας στην Ιρλανδια?

Η ζωη εκει πως ειναι? Εχω και ενα αγορακι 3 ετων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δανάη ήρθατε και εσείς τελικά; Πως σας φαίνεται; Η ζωή είναι ακριβη εκεί που μένετε; Καλή τύχη με τη δουλειά, εύχομαι να βρεις κάτι σύντομα. Εγώ κοιτάω, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καθόλου ζήτηση, και έχω αρχίσει να ανησυχω κάπως. Η Ιρλανδία είναι σχετικά μικρή και θα ήθελα να τη γνωρίσω καλύτερα. Οποτε έρθρω θα σας πω. Το ίδιο ισχύει και για εσας, όποτε ρθείτε από τα μερη μας!

Και έχω και τόσες άλλες απορίες. Αλλοι Ελληνες υπάρχουν εκεί; Κάνατε ιατρική ασφάλιση; Ας μη σε κουράζω όμως με τόσες ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Goody, μακάρι να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις.Και στην Αγγλία και εδώ, όλο λέω τι καλά θα ήταν να υπήρχε και ένα μαγαζί με ελληνικά προϊόντα. Συνήθως θα υπάρχουν πολλά ιταλικά και/ή ανατολίτικα, αλλά όχι ελληνικά. Στο Cardiff είχε ένα ελληνικό μαγαζί και μου άρεζε να ψωνίζω, αλλά ήταν αρκετά ακριβα.

Πάντως το να έρθεις σε μια ξένη χωρα και να ανοίξεις μαγαζί, οποιαδήποτε μαγαζι το θεωρώ κάπως παράτολμο. Πρώτον δε γνωρίζεις τη νομοθεσία της χώρας, τη ζήτηση, τη κουλτούρα. Σιγουρα θα θέλει πολύ γερά νεύρα, και πολύ χρήμα. Δε θέλω να σε απογοητεύσω, απλώς λέω τη γνώμη μου. Μακάρι να τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας, ηθελα να μαθω αν καποια ζει στην Αγγλια και αν μπορουσε να μου δωσει πληροφοριες. Σκεφτομαι αρκετα να μετακομισω εκει καθως δουλειες δεν υπαρχουν στην Ελλαδα. Δεν εχω καποιον συγγενη και οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν χρησιμη για να ξερω πως να κινηθω.

Link to comment
Share on other sites

Αγγλία ή Ιρλανδία θέλεις να πας; Για την Αγγλία υπάρχει χωριστό φόρουμ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια και απο μενα!

Ειμαι καινουρια στο φορουμ κ βλεπω οτι εχει καιρο που εχει συζητηθει αυτο το θεμα..

Μολις ηρθα στο κορκ κι εγω, καθως ο συντροφος μου βρηκε δουλεια εδω. Ηθελα να ρωτησω πως μπορω να ερθω σε επαφη με αλλους ελληνες στο κορκ κ αν υπαρχει οργανωμενη ελληνικη κοινοτητα. Ειμαι φιλολογος, καθηγητρια αρχαιων κ νεων ελληνικων και αναρωτιεμαι αν υπαρχει ενδιαφερον σε αυτην την πολη για διδασκαλια τετοιων μαθηματων. Επισης καθε αλλη πληροφορια για τη ζωη στην ιρλανδια θα ηταν πολυ χρησιμη!

Ευχαριστω κ ελπιζω να υπαρξει καποια ανταποκριση μετα απο τοσο καιρο που εχει μπει το συγκεκριμενο θεμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...