Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

καλά jeni ας σε φωνάζουν "φρεγάτα" δε χρειάζεται να γίνεις ξυλάγγουρο!!!χάσε τα κιλάκια σου και όλες κούκλες είμαστε!!!

...αρκει να το πιστεύουμε!!!

marilou δε φοβάμαι τόσο τη γέννα γιατί είναι 1 μέρα...άντε 2...θα περάσει γρήγορα!

τους 9 μήνες και τα μετα της γέννας...φρίκη η λοχεία απο ψυχολογικής πλευράς...

Γεια σας ομορφες μαμάδες και απο μενα!!!

λοιπον προσπαθω να κρατηθω απο τα μελομακάρονα...τα εφτιαξα μονη, μοιρασα αρκετα για να μην εχω μεγαλο πειρασμο σπιτι αλλα ρε παιδι μου...ημαρτον..εχθες καταφερα να κρατηθω, σήμερα οχι...ειχα απο την αρχη μονο 3 κιλα βαλει και εχω την εντυπωση οτι οταν δω τη μαια στις 19 θα ειναι σιιιιγουρα αλλα 3 (μονο σε 4 εβδομαδες) και φοβαμαι μην ειναι περισσοτερα!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Λοιπόν, να πω κατι για τις μαιες, που εδω Σουηδια τουλάχιστον ειναι σαν βασίλισσες στα του τοκετου, θηλασμου, εγκυμοσύνης.. Για να γίνεις μαια χρειάζεσαι να εισαι πριν νοσοκομα δλδ να εχεις ηδη σπουδασει τα 3,5 χρονια που πρεπει, να εχεις εργαστει μινιμουν 2 νομιζω και μετα αλλα 2 χρονια σπουδών παράλληλα και με εργασια, γινεται..υπαρχουν ειδικευμενες μαιες σε υπερήχους, υπαρχουν ειδικευμενες μαιες που παρακολουθουν την εγκυμοσύνη, οι μαιες που ειδικευμενες και στο θηλασμο, μαιες που σε ξεγεννάνε...εγω τη μαια που βλεπω τωρα δεν θα την εχω στη γεννα..θα ειναι οποια εχει βαρδια εκεινο το βραδυ.

Στο γιο μου, γεννησα στο νοσοκομειο που δουλευει η πεθερά μου, και ειχε μια φιλη της που εκανε τη βαρδια τη νυχτερινή..τα νερά μου σπασανε 23.50, λιγο πριν αλλάξει η μερα, οι πονοι τοκετου ξεκινήσαν 3 ωρες μετά και φυσικά το ολο σκηνικο το βιωσα βραδυ. Ειναι το μονο που δεν θελω να επανειληφθει για τι ημουν τοσο εξαντλημενη μεχρι να βγει ο μικρος στις 12.11 το μεσημερι!!!Ειχα μονο κοιμηθει 1 μιση ωρα το μεσημερι και αυτο μονο.

Εδω επισης δεν θυμαμαι να ειχα κανει υπερηχο να δω τη θεση του μικρου, δλδ η μαια με ψηλαφησε, ηξερε ηδη οτι το παιδι εχει το κεφαλι προς τα κατω αλλα δεν θυμαμαι αν εκανα υπερηχο οταν ημουν στο νοσοκομειο με τους πονους για να δουν αν κοιταει μπροστά ή οχι?? αυτο που επηρέαζει τον τοκετό??? για διαφωτίστε με!

Εγω πονουσα πολυ και ελεγε δεν το αντεχω, αλλά μπορει να ημουν και τοσο χάλια λογω της αυπνοιας..και ειπα του Σουηδου καποια στιγμη δεν αντεχω μηπως να κανω επισκληρίδιο???ειχα διαστολη 7 προσπαθησε μια φορα αλλα δεν καταφερε να την κανει και την δευτερη του ειπα αστο...θα συνεχισουμε ετσι...εκ των υστερων εμαθα απο την πεθερα μου οτι μπορει να μην ηταν και ο καλυτερος αναισθησιολογος που ειχε βάρδυα, οποτε καλυτερα που δεν προχώρησα..Το τι βρισίδι εριξα, και του ελεγα την επομενη φορα θα κανω επισκληρίδιο απο την αρχη κτλ κτλ..αλλα ρε κοριτσια..θαυμα..με το που βγήκε το μικρο και τον ειχα στην αγκαλία μου, γυρναω και του λεω...μπα..χωρις επισκληρίδιο θα παμε και την αλλη φορα...

Εμεις ειχαμε και εκπαιδευόμενη μαια μεσα..εμενα μου φαινοταν οκ κοπελα, αλλα η πεθερά μου που περασε να με δει για λιγο και ο σουηδος δεν ηταν τοσο χαρουμενοι..αφου μου ειπε οτι αν την επομενη φορα μας φερουν εκπαιδευόμενη να αρνηθουμε..μπορει να επαιξε το ρολο του στο οτι εγω ημουν με 10 διαστολή για 3 ωρες και δεν εβγαινε το μικρο και μολις ανελαβε η κυριως μαια σε μια ωρα γεννησα.

Ευακι περάστικά για την κορούλα σου κοπέλα μου!!!

Θα συμφωνήσω μαζι σου οτι ουτε εμενα μ αρεσει η περίοδος της εγκυμοσυνης τοσο...ο τοκετός αυτος ειναι οσο και αν διαρκεσει τελειωνει..αυτοι οι 9 μήνες πωπωπω...αφου δεν βλεπω την ωρα να περασουν και αλλο οι εβδομαδες!!

πάντως φουσκωσε παλι πολυ η κοιλια μου!!!ουυυυφφφφ...ποσο θα γινει παλι στους επομενους 3 μηνες???

δεν ειναι οτι ειμαι κατά της επισκληριδιου, αλίμονο..οπως εγραψα και πριν οπου χρειάζεται γιατι οχι..απλα θεωρω οτι ολες μπορουμε να ξεκινήσουμε φυσιολογικά και βλεποντας και κάνοντας!!ο πονος ειναι τοσο διαφορετικός σε καθε γυναικα!! Απλα δε μου κολλάει καλά που την πασσάρουν..και εδω υπαρχει σαν επιλογη, εννοειται αλλα δεν ειναι το πρωτο που θα μου πουν οταν θα πλησιάζει ο καιρος και θα ετοιμάζομαι ψυχολογικά..αν προκύψει στην διάρκεια του τοκετού, προέκυψε. αν μια γυναικα εχει εξαντληθει τοσο απο την ολη προσπαθεια και η επισκληρίδιος την βοηθησει να ηρεμήσει και να παρει δυναμεις ναι, ειναι ισως μια καλή λυση!!

κοριτσια στειλτε μου σε πμ, το ονομα του γιατρού αυτου αν γίνεται!!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πωπωπωπω..κατεβάτο έγραψα πάλι!!

χαχαχαχαχαχ η αλήθεια είναι πως για τη γέννα μας μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες!!!η κάθε μια είναι μοναδική!!

Ο πόνος είναι καθαρά υποκειμενική έννοια...άκουγα μια που ούρλιαζε δίπλα κι έλεγα "πωπω τι με περιμένει" κι ας είχα το μαρτύριο μου...μέχρι που είρθε η μαια με είδε με τον τρόμο στα μάτια και μου λέει "μη φοβάσαι ,οι συσπάσεις σου φτάνουν στο 80 και της άλλης ουτε 40"...ρε κορίτσια όταν ουρλιάζουν περνάει ο πόνος??....ναξέρω την επόμενη φορά να αρχίσω τις κορώνες!!!

Φουσκωσες πολύ??...μα τι τραβάμε επιτέλους....

Η μικρούλα μου είναι πολύ καλύτερα και αποφάσισε να κάνει όσες αταξίες δεν έκανε τόσες μέρες μαζεμένες!!!!

Link to comment
Share on other sites

τετοια θέση είχα εγω όταν γεννήθηκα...κι εκενα δωρο στη μάνα μου ένα κάταγμα κόκκυγος...να με θυμάται...Η ίδια λέει οτι είχε όμορφο γιατρό ίσως γι αυτό βγήκα έτσι...για να τον βλέπω!!!!

Η δικια μου ερχόταν με τον αγκώνα λες και έκανε ηλιοθεραπεία....βλέπω τα κορίτσια της παρέας όλο πόζα είναι.....χαχαχαχαχαχ

Εχετε δίκιο πάντως ,όσο καλός κι αν είναι ο γιατρός αν δεν τον βλέπεις και δε σε βλέπει...φοβάσαι.Δε μιλάω για την Pani γιατι την βλέπει μαια και είναι το ίδιο.

jeni υπομονή..λιγες μέρες είναι θα περάσει!

Καταγμα κοκυγος ωχ αυτο ποναει.... αλλα αφου ηταν ωραιος ο γιατρος χαλαλι....... χαχαχαχα

Η δικη σου παλι με τον αγκωνα.... οντως δεν παιζονται τα κοριτσια της παρεας!!!

marilou δεν είναι ανάγκη να μπεις στο ίδιο λούκι.Κάνε τις απαραίτητες ενέργειες :oops: κι οταν με το καλό έχεις καθυστέρηση κάνε τη χοριακή ή τεστ για να ξεκινήσεις με την αγωγή.Ελεος με αυτές τις 200 χοριακές!!!Μήπως κι αν αποφασίσει αυτό να φύγει μπορούμε να το σταματήσουμε!!!μόνο αγχος μας προκαλούν!

..δεν είμαι αντιδραστική...απόλυτη είμαι...είχα αποφασίσει πως θα γεννήσω φυσιολογικά οπως γεννάνε εκατομμύρια γυναίκες...και είχα τσατιστει γιατί όλοι μου έλεγαν απ την αρχή οτι θα φάω καισαρική.Μόνο ο γιατρός μου πιστεψε σε μένα και προσπάθησε ακόμα κι οταν του λεγα "σφαξε με αγά μ να αγιάσω" χαχαχαχαχαχαχ

Πως καθιερωθηκε στην Ελλαδα η καισαρικη μαλλον βολευε πολυ του μαιευτηρες, ωστε να τις προλαβαινουν ολες και να μην εχουν απροοπτα... ενταξει υπαρχουν περιπτωσεις που επιβαλετε γινεται τοσες φορες χωρις λογο.... το συστημα της Σουιδιας που ακουω απο τα κοριτσια με τις μαιες το θεωρω κορυφαιο.... κανονικα το ξερετε οτι ο μαιευτηρας τελειωνοντας τον τοκετο πρεπει να κρταησει τον πλακουντα ψηλα να παει οοοοοοοοοοοολο το αιμα στο παιδι, ολα τα αρχεγονα κυτταρα του ομφαλοπλακουντικου αιματος και οχι, να τα δινουμε στις τραπεζες, αυτα τα κυτταρα ειναι τον παιδιων μας κανονικα και τα εμπορευονται οι αλητες συγνωμη αλλα οταν το εμαθα συγχιστηκα!!!!

Τώρα με την ακατανομαστη θέλω να φάω όλη

τη σοκολάτα του κόσμου . .γενικά δεν ειμαι

της σοκολάτας αλλά στην περίοδο την πέθαινω

την σοκολάτα. .και τι να κανω τώρα που δεν μπορώ

να φάω;μου έχει βάλει ένα γλυκό την εβδομάδα

αλλά δεν ξέρω ποτε να το φάω. .

αλλά θα κρατηθω ειναι για κάλο σκοπο . .

Χαχαχα δεν παιζεσαι Εύη μου!

Μακάρι να γινότανε αυτό,αλλά πολυ δύσκολο το

βλέπω. .γιατί είναί πολλα τα κιλά, ας χάσω 10

και θα ειμαι τρισευτυχισμενη

Τζενακι ΥΠΟΜΟΝΗ και εγω στην πεινα ειμαι, αν σε παρηγορει αυτο θα γινουμε κορμαρες ομως, οπως λεει η φιλεναδα μας παραπανω:D:-)

Εδώ ειμαι κι εγω και σας διαβάζω, αλλα με το κινητό δεν μπορω να γράψω και πολλά :(

Ευη χαχαχα ατάκα η μαμά σου, ήταν λέει ωραίος ο γιατρός!! :D :D Αντιδραστικό στοιχείο σε είπα χαϊδευτικά, επειδή έγραψες οτι πιο πολυ φοβάσαι την εγκυμοσύνη και τη λαχεία, και όχι τον τοκετό :tongue: Η μικρή σου πώς ειναι σήμερα;;

Εγω πάλι εκανα δωρο στη μαμα μου μια καραμπινάτη προεκλαμψία κορίτσια, και μετα την εσπευσμένη καισαρικη που της έκαναν επεσε και σε κωμα.. :( Ευτυχώς ολα καλα, δεδομενης και της εποχης, το σωτήριον έτος 1979, που τι μέσα να ειχαν τοτε..! Επίσης ήμουν η έκτη εγκυμοσύνη της! Τις πέντε προηγούμενες έχει αποβάλει και μόλις είπε "τα παρατάω κι ο,τι γίνει", τσουπ, έσκασα μύτη :P

Margioula, έτσι όπως τον περιγράφεις ακούγεται τέλειος γιατρός! Αλλά ειναι όντως μειονέκτημα τόση πελατεία..Εχει μαία ή μαίες;

Jeni καλή αρχή!! Αντε μαζί σου μήπως καταφέρουμε κι εμείς να χάσουμε τίποτα..:P Η Διαιτολόγος που σε ανέλαβε ακούγεται σωστή πάντως, που σε ξεκίνησε με εξετάσεις..Σου έγραψε και θυροειδή;

Προεκλαμψια:shock:

Εκτο και τυχερο.... χαρας τα κουραγια της!!!

Ειναι τελειος αλλα δεν αντεχω πλεον δεν εχω τοσα κουραγια να περιμενω στο ιατρειο του και γενικα μετα και τις αποβολες δεν μπορω την ανασφαλεια...

εχει 2-3 μαιες... μια ειναι η βοηθος του αλλα ειναι για το ιδιωτικο, εγω που γεννησα στο δημοσιο ειχα τη μαια που εφημερευε!!

καλά jeni ας σε φωνάζουν "φρεγάτα" δε χρειάζεται να γίνεις ξυλάγγουρο!!!χάσε τα κιλάκια σου και όλες κούκλες είμαστε!!!

...αρκει να το πιστεύουμε!!!

marilou δε φοβάμαι τόσο τη γέννα γιατί είναι 1 μέρα...άντε 2...θα περάσει γρήγορα!

τους 9 μήνες και τα μετα της γέννας...φρίκη η λοχεία απο ψυχολογικής πλευράς...

Μαλλονβ δικιο εχεις πιο συσκολη ειναι η λογχια.... αλλα ειναι και πολυ ευτυχισμενες στιγμες!!!!

Γεια σας ομορφες μαμάδες και απο μενα!!!

λοιπον προσπαθω να κρατηθω απο τα μελομακάρονα...τα εφτιαξα μονη, μοιρασα αρκετα για να μην εχω μεγαλο πειρασμο σπιτι αλλα ρε παιδι μου...ημαρτον..εχθες καταφερα να κρατηθω, σήμερα οχι...ειχα απο την αρχη μονο 3 κιλα βαλει και εχω την εντυπωση οτι οταν δω τη μαια στις 19 θα ειναι σιιιιγουρα αλλα 3 (μονο σε 4 εβδομαδες) και φοβαμαι μην ειναι περισσοτερα!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Λοιπόν, να πω κατι για τις μαιες, που εδω Σουηδια τουλάχιστον ειναι σαν βασίλισσες στα του τοκετου, θηλασμου, εγκυμοσύνης.. Για να γίνεις μαια χρειάζεσαι να εισαι πριν νοσοκομα δλδ να εχεις ηδη σπουδασει τα 3,5 χρονια που πρεπει, να εχεις εργαστει μινιμουν 2 νομιζω και μετα αλλα 2 χρονια σπουδών παράλληλα και με εργασια, γινεται..υπαρχουν ειδικευμενες μαιες σε υπερήχους, υπαρχουν ειδικευμενες μαιες που παρακολουθουν την εγκυμοσύνη, οι μαιες που ειδικευμενες και στο θηλασμο, μαιες που σε ξεγεννάνε...εγω τη μαια που βλεπω τωρα δεν θα την εχω στη γεννα..θα ειναι οποια εχει βαρδια εκεινο το βραδυ.

Στο γιο μου, γεννησα στο νοσοκομειο που δουλευει η πεθερά μου, και ειχε μια φιλη της που εκανε τη βαρδια τη νυχτερινή..τα νερά μου σπασανε 23.50, λιγο πριν αλλάξει η μερα, οι πονοι τοκετου ξεκινήσαν 3 ωρες μετά και φυσικά το ολο σκηνικο το βιωσα βραδυ. Ειναι το μονο που δεν θελω να επανειληφθει για τι ημουν τοσο εξαντλημενη μεχρι να βγει ο μικρος στις 12.11 το μεσημερι!!!Ειχα μονο κοιμηθει 1 μιση ωρα το μεσημερι και αυτο μονο.

Εδω επισης δεν θυμαμαι να ειχα κανει υπερηχο να δω τη θεση του μικρου, δλδ η μαια με ψηλαφησε, ηξερε ηδη οτι το παιδι εχει το κεφαλι προς τα κατω αλλα δεν θυμαμαι αν εκανα υπερηχο οταν ημουν στο νοσοκομειο με τους πονους για να δουν αν κοιταει μπροστά ή οχι?? αυτο που επηρέαζει τον τοκετό??? για διαφωτίστε με!

Εγω πονουσα πολυ και ελεγε δεν το αντεχω, αλλά μπορει να ημουν και τοσο χάλια λογω της αυπνοιας..και ειπα του Σουηδου καποια στιγμη δεν αντεχω μηπως να κανω επισκληρίδιο???ειχα διαστολη 7 προσπαθησε μια φορα αλλα δεν καταφερε να την κανει και την δευτερη του ειπα αστο...θα συνεχισουμε ετσι...εκ των υστερων εμαθα απο την πεθερα μου οτι μπορει να μην ηταν και ο καλυτερος αναισθησιολογος που ειχε βάρδυα, οποτε καλυτερα που δεν προχώρησα..Το τι βρισίδι εριξα, και του ελεγα την επομενη φορα θα κανω επισκληρίδιο απο την αρχη κτλ κτλ..αλλα ρε κοριτσια..θαυμα..με το που βγήκε το μικρο και τον ειχα στην αγκαλία μου, γυρναω και του λεω...μπα..χωρις επισκληρίδιο θα παμε και την αλλη φορα...

Εμεις ειχαμε και εκπαιδευόμενη μαια μεσα..εμενα μου φαινοταν οκ κοπελα, αλλα η πεθερά μου που περασε να με δει για λιγο και ο σουηδος δεν ηταν τοσο χαρουμενοι..αφου μου ειπε οτι αν την επομενη φορα μας φερουν εκπαιδευόμενη να αρνηθουμε..μπορει να επαιξε το ρολο του στο οτι εγω ημουν με 10 διαστολή για 3 ωρες και δεν εβγαινε το μικρο και μολις ανελαβε η κυριως μαια σε μια ωρα γεννησα.

Ευακι περάστικά για την κορούλα σου κοπέλα μου!!!

Θα συμφωνήσω μαζι σου οτι ουτε εμενα μ αρεσει η περίοδος της εγκυμοσυνης τοσο...ο τοκετός αυτος ειναι οσο και αν διαρκεσει τελειωνει..αυτοι οι 9 μήνες πωπωπω...αφου δεν βλεπω την ωρα να περασουν και αλλο οι εβδομαδες!!

πάντως φουσκωσε παλι πολυ η κοιλια μου!!!ουυυυφφφφ...ποσο θα γινει παλι στους επομενους 3 μηνες???

δεν ειναι οτι ειμαι κατά της επισκληριδιου, αλίμονο..οπως εγραψα και πριν οπου χρειάζεται γιατι οχι..απλα θεωρω οτι ολες μπορουμε να ξεκινήσουμε φυσιολογικά και βλεποντας και κάνοντας!!ο πονος ειναι τοσο διαφορετικός σε καθε γυναικα!! Απλα δε μου κολλάει καλά που την πασσάρουν..και εδω υπαρχει σαν επιλογη, εννοειται αλλα δεν ειναι το πρωτο που θα μου πουν οταν θα πλησιάζει ο καιρος και θα ετοιμάζομαι ψυχολογικά..αν προκύψει στην διάρκεια του τοκετού, προέκυψε. αν μια γυναικα εχει εξαντληθει τοσο απο την ολη προσπαθεια και η επισκληρίδιος την βοηθησει να ηρεμήσει και να παρει δυναμεις ναι, ειναι ισως μια καλή λυση!!

κοριτσια στειλτε μου σε πμ, το ονομα του γιατρού αυτου αν γίνεται!!!

Γεια σου και εσενα κουκλα!!!

εισαι αρκετα τυχερη που εισαι Σουηδια και εχεις και μαια πεθερα και αληθεια γελαω καθε φορα που γραφεις ο Σουηδος!!!! εισαι απιστευτη και οντως εσυ κοντευεις... αντε να μας πεις πως ειναι τη δευτερη φορα..... για το δικο μου γιατρο μιλαμε??? σου στελνω πμ.


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχ η αλήθεια είναι πως για τη γέννα μας μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες!!!η κάθε μια είναι μοναδική!!

Ο πόνος είναι καθαρά υποκειμενική έννοια...άκουγα μια που ούρλιαζε δίπλα κι έλεγα "πωπω τι με περιμένει" κι ας είχα το μαρτύριο μου...μέχρι που είρθε η μαια με είδε με τον τρόμο στα μάτια και μου λέει "μη φοβάσαι ,οι συσπάσεις σου φτάνουν στο 80 και της άλλης ουτε 40"...ρε κορίτσια όταν ουρλιάζουν περνάει ο πόνος??....ναξέρω την επόμενη φορά να αρχίσω τις κορώνες!!!

Φουσκωσες πολύ??...μα τι τραβάμε επιτέλους....

Η μικρούλα μου είναι πολύ καλύτερα και αποφάσισε να κάνει όσες αταξίες δεν έκανε τόσες μέρες μαζεμένες!!!!

Εμενα διπλα μου μια ελεγε......... Μανουλα μου βοηθεια τι μου εκανε ο Π.... θα τον γ........οταν βγω, μετα ελεγε στο γυναικολογος παρτο ρε μ..... σου λεω!!!!!!!

Μιλαμε ειχα λιωσει στα γελια πορολο που πονουσα πολυ.... η αληθεια ειναι οτι ο πονος ειναι οντως υποκειμενικο πραγμα... ο αντρας μου λεει οτι με ακουσε λιγο πριν ακουσει τη μικρη και ειπα Χριστε μου βοηθαμε....εγω παλι δεν το θυμαμαι... πρεπει να πονουσα πολυ!!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και εσενα κουκλα!!!

εισαι αρκετα τυχερη που εισαι Σουηδια και εχεις και μαια πεθερα και αληθεια γελαω καθε φορα που γραφεις ο Σουηδος!!!! εισαι απιστευτη και οντως εσυ κοντευεις... αντε να μας πεις πως ειναι τη δευτερη φορα..... για το δικο μου γιατρο μιλαμε??? σου στελνω πμ.

κοιτα και εδω το συστημά μπορει να εχει τα δικά του προβληματα...μου ελεγε η πεθερα μου οτι σε μεγαλες πολεις και μεγάλα νοσοκομεια η τακτική ειναι να μην κρατάνε μέσα πανω απο 1-2 μερες τις λεχώνες...και αν ολα ειναι εντάξει ειδικά στα δευτερα παιδιά να βγαινεις μετά απο 6 ΩΡΕΣ!!!! εεε αυτο το θεωρώ λιγο υπερβολή και συμφωνουσε και κεινη, και μου ελεγε οτι ευτυχως ειναι το νοσοκομειο που αποφασιζει για το αν ακολουθησει την υποδειξη για 6 ωρες ή οχι..αλλα σε γενικές γραμμές εχουν μια περισσότερη λογική σε οτι κάνουν σε συγκριση με εμας..και επειδή δεν πληρωνεις για νοσοκομειακή περιθαλψη ή για την παρακολουθηση οσο εισαι εγκυος σιγουρα δεν θα κανουν περιττά πράγματα επιβαρύντας τον προυπολογισμό της υγειας. Εχει και αυτο τη δική του σημασια και ερμηνεια...

ελεγα να μου στελνατε το ονομα του γιατρου απο Χ....? αυτου που δεν σε αφήνει να γεννήσεις φυσιολογικά ακομη και χρειαζεσαι μια μερα :rolleyes::tongue::tongue:


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

γελαω καθε φορα που γραφεις ο Σουηδος!!!!

χαχαχαχαχα, και εγώ το ίδιο!!! Γιαυτό ρώτησα αν όντως εννοεί τον άντρα της χαχαχαχα. Αλήθεια, Pani, πώς και πού γνωριστήκατε? (δε θυμάμαι αν μας το έχεις πει)


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ειμαι κι εγω και σας διαβάζω, αλλα με το κινητό δεν μπορω να γράψω και πολλά :(

Ευη χαχαχα ατάκα η μαμά σου, ήταν λέει ωραίος ο γιατρός!! :D :D Αντιδραστικό στοιχείο σε είπα χαϊδευτικά, επειδή έγραψες οτι πιο πολυ φοβάσαι την εγκυμοσύνη και τη λαχεία, και όχι τον τοκετό :tongue: Η μικρή σου πώς ειναι σήμερα;;

Εγω πάλι εκανα δωρο στη μαμα μου μια καραμπινάτη προεκλαμψία κορίτσια, και μετα την εσπευσμένη καισαρικη που της έκαναν επεσε και σε κωμα.. :( Ευτυχώς ολα καλα, δεδομενης και της εποχης, το σωτήριον έτος 1979, που τι μέσα να ειχαν τοτε..! Επίσης ήμουν η έκτη εγκυμοσύνη της! Τις πέντε προηγούμενες έχει αποβάλει και μόλις είπε "τα παρατάω κι ο,τι γίνει", τσουπ, έσκασα μύτη :P

Margioula, έτσι όπως τον περιγράφεις ακούγεται τέλειος γιατρός! Αλλά ειναι όντως μειονέκτημα τόση πελατεία..Εχει μαία ή μαίες;

Jeni καλή αρχή!! Αντε μαζί σου μήπως καταφέρουμε κι εμείς να χάσουμε τίποτα..:P Η ,,Διαιτολόγος που σε ανέλαβε ακούγεται σωστή πάντως, που σε ξεκίνησε με εξετάσεις..Σου έγραψε και θυροειδή;

Ναι ζητάει εξετασεις, εγώ είχα κανει πρόσφατα λόγο

εγκυμοσύνης και τις πήγα, εξετάσεις θυροειδους είχα

κανει λίγους μήνες πριν και ήτανε πολυ καλές . .

να δούμε με το σάκχαρο μου τωρα στις νέες εξετασεις

βέβαια η γλυκόζιομενη που εκανα ήτανε πολυ καλή .

ειδωμεν . .

άντε οποια ειναι για δίαιτα ας έρθει στην παρεα. .

να κάνουμε όλες μαζί. .

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια όταν ουρλιάζουν περνάει ο πόνος??....ναξέρω την επόμενη φορά να αρχίσω τις κορώνες!!!

Ούρλιαζα στο τέλος (πρέπει να με άκουσε ολο το μαιευτήριο), φώναζα να σταματήσουν, ότι δεν αντέχω και άλλα τέτοια καλά. Φώναζα επειδή πονούσα, δεν σεβάστηκαν τις επιθυμίες μου, ήμουν ξάπλα με τα πόδια ανοιχτά, άκουγα κάτι ότι ίσως χρειαστεί βεντούζα, μου έλεγαν να σπρώξω τότε που δεν ένιωθα την ανάγκη και πολλά άλλα...

Αν ο τοκετός γίνει σύμφωνα με τα δικά σου θέλω είναι διαφορετικά τα ουρλιαχτά αν υπάρχουν (αυτά που βγάζουν όλα τα θηλαστικά την ώρα που γεννάνε). Αν και έχω δει κάτι βιντεάκια στο youtube που ούτε καν μορφασμό πόνου δεν κάνουν και τσουπ βγαίνει το μωρό!!!


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου ταιριάζουν οι "διάσημοι" γιατροί με την τρελή πελατεία.

Ο πρώην-πρώην γυναικολόγος μου (πριν δηλαδή πάω σε αυτόν που με ξεγέννησε) ήταν ένας με τρελό κόσμο στο χλυδάτο ιατρείο του, που περίμενες μπορεί και 2 ώρες για να σε δει (αν φυσικά δεν σου ανέβαλε το ραντεβού επειδή είχε μία από τις πολλές γέννες που είχε αναλάβει). Κάθε φορά δε θυμόταν ούτε το παραμικρό για μένα αν δεν κοιτούσε το ιστορικό μου παρόλο που τον είχα 8 χρόνια γιατρό. Αν ήθελα κάτι έπρεπε να μιλήσω με τη γραμματέα του και αν έκρινε εκείνη ότι ήταν κάτι πολύ επείγον προωθούσε σε αυτόν το τηλεφώνημά μου.

Γιαυτό κολλάω λίγο στον Γ. Φοβάμαι ότι υπάρχουν μέρες με 3 και 4 γέννες....


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ούρλιαζα στο τέλος (πρέπει να με άκουσε ολο το μαιευτήριο), φώναζα να σταματήσουν, ότι δεν αντέχω και άλλα τέτοια καλά. Φώναζα επειδή πονούσα, δεν σεβάστηκαν τις επιθυμίες μου, ήμουν ξάπλα με τα πόδια ανοιχτά, άκουγα κάτι ότι ίσως χρειαστεί βεντούζα, μου έλεγαν να σπρώξω τότε που δεν ένιωθα την ανάγκη και πολλά άλλα...

Αν ο τοκετός γίνει σύμφωνα με τα δικά σου θέλω είναι διαφορετικά τα ουρλιαχτά αν υπάρχουν (αυτά που βγάζουν όλα τα θηλαστικά την ώρα που γεννάνε). Αν και έχω δει κάτι βιντεάκια στο youtube που ούτε καν μορφασμό πόνου δεν κάνουν και τσουπ βγαίνει το μωρό!!!

για μορφασμό δεν ξέρω αλλά φωνή δεν έβαλα...εμετούς και όλα τα υπόλοιπα τα τίμησα ....ενταξει είμαι χοντρόπετση το ξέρω και σε μια βιοψία που μου πήραν πάλι τιποτα αλλά αν βοηθάει να το δοκιμάσω....:confused:

απ όλη τη γεννα θυμάμαι (και τωρα γελάω) μια (δεν ξέρω αν ηταν μαια) που ενω κρατιόμουν απο κάτι λαβες για να σφιχτω,ερχόταν και μου ίσιωνε τον καρπό του χεριού με αποτελεσμα να μην μπορω να ισορροπήσω!αφου δεν της εριξα καμια μπούφλα πάλι καλά!!Στο δευτερόλεπτο μη και δε σταξει ο ορός!!!ελεος!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου ταιριάζουν οι "διάσημοι" γιατροί με την τρελή πελατεία.

Ο πρώην-πρώην γυναικολόγος μου (πριν δηλαδή πάω σε αυτόν που με ξεγέννησε) ήταν ένας με τρελό κόσμο στο χλυδάτο ιατρείο του, που περίμενες μπορεί και 2 ώρες για να σε δει (αν φυσικά δεν σου ανέβαλε το ραντεβού επειδή είχε μία από τις πολλές γέννες που είχε αναλάβει). Κάθε φορά δε θυμόταν ούτε το παραμικρό για μένα αν δεν κοιτούσε το ιστορικό μου παρόλο που τον είχα 8 χρόνια γιατρό. Αν ήθελα κάτι έπρεπε να μιλήσω με τη γραμματέα του και αν έκρινε εκείνη ότι ήταν κάτι πολύ επείγον προωθούσε σε αυτόν το τηλεφώνημά μου.

Γιαυτό κολλάω λίγο στον Γ. Φοβάμαι ότι υπάρχουν μέρες με 3 και 4 γέννες....

μπα...δεν το μπορω αυτό...μετα απο τόσα που είχα θα φοβόμουν!

Link to comment
Share on other sites

Pani αν όλα πάνε καλά δε βλέπω το λόγο να μένεις στο νοσοκομείο,ειδικά εφόσον σε παρακολουθει μαια στο σπίτι...καλύτερα και για τη μαμα και για το παιδί,Εγω γεννησα Τεταρτη βραδυ και εφυγα Σαββατο πρωι,δυο 24ωρα και κάτι (ισως επειδη δεν είχα ραμματα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...