Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 1

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοιτα και εδω το συστημά μπορει να εχει τα δικά του προβληματα...μου ελεγε η πεθερα μου οτι σε μεγαλες πολεις και μεγάλα νοσοκομεια η τακτική ειναι να μην κρατάνε μέσα πανω απο 1-2 μερες τις λεχώνες...και αν ολα ειναι εντάξει ειδικά στα δευτερα παιδιά να βγαινεις μετά απο 6 ΩΡΕΣ!!!! εεε αυτο το θεωρώ λιγο υπερβολή και συμφωνουσε και κεινη, και μου ελεγε οτι ευτυχως ειναι το νοσοκομειο που αποφασιζει για το αν ακολουθησει την υποδειξη για 6 ωρες ή οχι..αλλα σε γενικές γραμμές εχουν μια περισσότερη λογική σε οτι κάνουν σε συγκριση με εμας..και επειδή δεν πληρωνεις για νοσοκομειακή περιθαλψη ή για την παρακολουθηση οσο εισαι εγκυος σιγουρα δεν θα κανουν περιττά πράγματα επιβαρύντας τον προυπολογισμό της υγειας. Εχει και αυτο τη δική του σημασια και ερμηνεια...

ελεγα να μου στελνατε το ονομα του γιατρου απο Χ....? αυτου που δεν σε αφήνει να γεννήσεις φυσιολογικά ακομη και χρειαζεσαι μια μερα :rolleyes::tongue::tongue:

6 Ωρες Χριστε μου θα μεταναστευσω με μεγαλη χαρα ομως.......... πως το σκεφτομαι οταν θα γεννησω οτι θα λειπω απο το σπιτακι μου 3μερες απο το παιδακι μου... δεν θα μπορω να παω τουαλετα εκει που θα ειμαι, εγω ειμαι και λιγο αρρωστη δεν αισθανομαι καλα να παω τουαλετα και να ακουστει το ελαχιστο, πολυ περισσοτερο σε ξενο κοσμο....αχ τι καλα που ειστε εκει!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 Ωρες Χριστε μου θα μεταναστευσω με μεγαλη χαρα ομως.......... πως το σκεφτομαι οταν θα γεννησω οτι θα λειπω απο το σπιτακι μου 3μερες απο το παιδακι μου... δεν θα μπορω να παω τουαλετα εκει που θα ειμαι, εγω ειμαι και λιγο αρρωστη δεν αισθανομαι καλα να παω τουαλετα και να ακουστει το ελαχιστο, πολυ περισσοτερο σε ξενο κοσμο....αχ τι καλα που ειστε εκει!!!

Και εγώ πόσο το σκέφτομαι που θα αφήσω το αγοράκι μου...Δεν το έχω αφήσει ποτέ νύχτα αλλού :(. Ωστόσο, αρκετοί γιατροί σε αφήσουν να βγεις όποτε θέλεις και αισθάνεσαι καλά. Μια φίλη μου γέννησε 4 το απόγευμα και την άλλη μέρα το πρωί πήγε σπίτι της. Επειδή ήταν ΦΤ μετά από καισαρική και επειδή έκανε επισκληρίδιο την κράτησαν τόσο. Ο γιατρός της είπε πως αν είναι φυσικός τοκετός μπορεί να πάρει εξιτήριο και μετά από λίγες ώρες. Καλά αυτό με την τουαλέτα το έχω και εγώ. Με ρωτούσαν κάθε μέρα αν πήγα τουαλέτα και τους είπα να μη με ξαναρωτήσουν, ότι αν δεν πάω σπίτι μου δεν υπάρχει περίπτωση :oops:. Αυτή τη φορά μονόκλινο ή/και μετά από λίγες ώρες σπίτι μου...


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αστα τα κιλα εσυ κανε αλλες προσπαθειες!!!!!:wink:

χαχαχαχαχα. Ευτυχώς ο καλός μου ξεπέρασε την ίωση και... κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε!!!!:tongue:. Ακόμα πάντως η ωορρηξία άφαντη!


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πόσο το σκέφτομαι που θα αφήσω το αγοράκι μου...Δεν το έχω αφήσει ποτέ νύχτα αλλού :(. Ωστόσο, αρκετοί γιατροί σε αφήσουν να βγεις όποτε θέλεις και αισθάνεσαι καλά. Μια φίλη μου γέννησε 4 το απόγευμα και την άλλη μέρα το πρωί πήγε σπίτι της. Επειδή ήταν ΦΤ μετά από καισαρική και επειδή έκανε επισκληρίδιο την κράτησαν τόσο. Ο γιατρός της είπε πως αν είναι φυσικός τοκετός μπορεί να πάρει εξιτήριο και μετά από λίγες ώρες. Καλά αυτό με την τουαλέτα το έχω και εγώ. Με ρωτούσαν κάθε μέρα αν πήγα τουαλέτα και τους είπα να μη με ξαναρωτήσουν, ότι αν δεν πάω σπίτι μου δεν υπάρχει περίπτωση :oops:. Αυτή τη φορά μονόκλινο ή/και μετά από λίγες ώρες σπίτι μου...

Που εγινε αυτο sinagrida μου, να παω και εγω?

Ετσι και εγω τους το αποκλεισα το ενδεχομεμο.... μετα τη γεννα βγηκα 8 κιλα λιγοτερη.... μετο που γυρισα σπιτι εχασα αλλα δυο... στην τουαλετα μετα απο 4 μερες που με κρατησανε, γιατι εκανε η μικρη μου ικτερο και δεν με αφηνανε να φυγω... αλλα υπογραψα και εφυγα παραμονη Χριστουγεννων γυρισαμε σπιτι.....

πωπω περασανε 2 χρονια.... τα θυμαμαι σαν να ηταν χθες!!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που εγινε αυτο sinagrida μου, να παω και εγω?

Η φίλη μου ήταν στο Ρέα αλλά ξέρω περίπτωση που και στο Μητέρα έφυγε κοπέλα την επόμενη μέρα. Στο Λητώ επίσης. Αλλά είναι θέμα γιατρού. Αν ο γιατρός υπογράψει φεύγεις και στο δίωρο. Στη λίστα μου με τους υποψήφιους γιατρούς οι 3 από τους 4 σε αφήνουν να φύγεις όποτε θέλεις. Στα δημόσια έχω την εντύπωση ότι δε μπορεί να γίνει.


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου ήταν στο Ρέα αλλά ξέρω περίπτωση που και στο Μητέρα έφυγε κοπέλα την επόμενη μέρα. Στο Λητώ επίσης. Αλλά είναι θέμα γιατρού. Αν ο γιατρός υπογράψει φεύγεις και στο δίωρο. Στη λίστα μου με τους υποψήφιους γιατρούς οι 3 από τους 4 σε αφήνουν να φύγεις όποτε θέλεις. Στα δημόσια έχω την εντύπωση ότι δε μπορεί να γίνει.

Σε βρισκω πολυ σωστη..... ;)

Μου φαινεται οτι πρεπει να μιλησω στο γιατρο μου...εγω στο Γαια θα γεννησω πρωτα ο Θεος... αληθεια οι υπολοιπες που ειναι ο γιατρος σας?


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω στο Γαια θα γεννησω πρωτα ο Θεος... αληθεια οι υπολοιπες που ειναι ο γιατρος σας?

Ο πρώην ήταν στο Μητέρα, Ρέα και Λητώ. Οι δύο πρώτοι υποψήφιοι καινούργιοι γιατροί μου, αν τελικά καταλήξω σε αυτούς, είναι σε όλα. Θα επέλεγα το Λητώ λόγω των αιθουσών "τοκετού σαν στο σπίτι".


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!πως είστε??

Αντε να περάσει κι αυτός ο κύκλος να δω...με πονάει από την 12η μέρα το στήθος :confused: καινούριο πάλι αυτό...

Η φίλη μου ήταν στο Ρέα αλλά ξέρω περίπτωση που και στο Μητέρα έφυγε κοπέλα την επόμενη μέρα. Στο Λητώ επίσης. Αλλά είναι θέμα γιατρού. Αν ο γιατρός υπογράψει φεύγεις και στο δίωρο. Στη λίστα μου με τους υποψήφιους γιατρούς οι 3 από τους 4 σε αφήνουν να φύγεις όποτε θέλεις. Στα δημόσια έχω την εντύπωση ότι δε μπορεί να γίνει.

κι εγω λόγω ίκτερου έμεινα 2 μέρες.Μου είπε και το επομενο πρωι πως ήμουν ετοιμη να πάω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε βρισκω πολυ σωστη..... ;)

Μου φαινεται οτι πρεπει να μιλησω στο γιατρο μου...εγω στο Γαια θα γεννησω πρωτα ο Θεος... αληθεια οι υπολοιπες που ειναι ο γιατρος σας?

Καλημερα!! Θα επανέλθω το μεσημέρι να σας γράψω, αλλα να απαντήσω λίγο στη φίλη Margioula: ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩ!!!!! Στο Γαια γέννησα και όταν με το καλό το δεύτερο και κρατήσω τον ίδιο γιατρό, πάλι εκεί! Λες να έχουμε τον ίδιο;;; Στείλε πμ :D


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Pani αν όλα πάνε καλά δε βλέπω το λόγο να μένεις στο νοσοκομείο,ειδικά εφόσον σε παρακολουθει μαια στο σπίτι...καλύτερα και για τη μαμα και για το παιδί,Εγω γεννησα Τεταρτη βραδυ και εφυγα Σαββατο πρωι,δυο 24ωρα και κάτι (ισως επειδη δεν είχα ραμματα)

και εγω το ιδιο..γέννησα Παρασκευή μεσημέρι και Κυριακή πρωί εφυγα..και που ειχα ράμματα δεν υπήρχε προβλημα οπως τα ειχα, μου το ειχε εξηγήσει ο γιατρος οποτε ήθελα να φυγω για να ειμαι ειλικρινής μετα το Σάββατο το απογευμα..δεν εβλεπα την ωρα. Νομίζω 1/2 μερες σε πρωτη γέννα ειναι οκ!! Εμεις ειχαμε και μονοκλινο δωματιο, (βασικά διπλο που ενώσανε τα κρεβατια και το κανανε διπλο και ειχα τον Σουηδο μου μαζι να κοιμαται απο την πρωτη μερα, αλλιως σιγά μην καθομουν και δευτερο βραδυ:tongue:)

χαχαχαχαχα, και εγώ το ίδιο!!! Γιαυτό ρώτησα αν όντως εννοεί τον άντρα της χαχαχαχα. Αλήθεια, Pani, πώς και πού γνωριστήκατε? (δε θυμάμαι αν μας το έχεις πει)

Απο τα τελη το 2005 μεχρι και τα τελη του 2009 ζουσα και δουλευα Ιταλια, και εκει γνώρισα τον Σουηδό,μια ομορφη ανοιξη του 2008 :P;).. Γνωριστήκαμε στον εργασιακό χωρο, και μολονοτι πάντα πιστευα οτι δεν ειναι ωραιο να μπερδευεις την ευχαριστηση με τη δουλεια...του εκανα μια εξαιρεση και ήταν απο της ωραιότερες και η σωστότερη που εχω κανει.:tongue::tongue:

6 Ωρες Χριστε μου θα μεταναστευσω με μεγαλη χαρα ομως.......... πως το σκεφτομαι οταν θα γεννησω οτι θα λειπω απο το σπιτακι μου 3μερες απο το παιδακι μου... δεν θα μπορω να παω τουαλετα εκει που θα ειμαι, εγω ειμαι και λιγο αρρωστη δεν αισθανομαι καλα να παω τουαλετα και να ακουστει το ελαχιστο, πολυ περισσοτερο σε ξενο κοσμο....αχ τι καλα που ειστε εκει!!!

οταν γεννουσα το πρωτο ειχαμε συναντήσει ενα τετοιο ζευγαρι που ειχαν γεννήσει το δευτερο, και τους συναντήσαμε σε ενα κουζινάκι της κλινικής που μπορουσαμε να πιουμε καφε κτλ, και η γυναικα ειχε γεννησει ενα τετραωρο πριν, και βασικά περίμεναν αλλες 2 ωρες για να παρουν το μικρος τους και να φυγουν. Νομίζω στο δευτερο δεν ειναι ασχημη σαν τακτική αν δεν σε κανουν να νιωθεις υποχρεωμενη να φυγεις αλλα ειναι επιλογη σου..Γι αυτο και εξαρταται αν γεννησεις σε μικροτερο και πιο οικογενειακο νοσοκομειο ή πολυ μεγάλο σε πολεις οπως η Στοκχολμη ή το Γκετεμποργκ..βεβαια αλιμονο αν για καποιο λογο δουν οτι θες ή πρεπει να μεινεις πανω απο το 6ωρο δε σε πετάνε και εξω ετσι?? αλλά για πρωτο παιδάκι, νομίζω μια με με 2 μερες βοηθα τη μανα στην αρχη..μετα ναι..3 η 4 μερες παει πολυ!!

ευη σιγουρα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο μια μανα να ειναι με το νεογέννητο στο σπιτι της..εγω μπορεσα να θηλασω κανονικά και χωρις βοηθεια απο την πεθερά μου ή την μαια μόλις βρεθηκα στο σπιτι με το μικρουλι και ηρέμησα...εξου και η λογική τους να μην κρατάνε γενικά τις λεχώνες πολυ διάστημα! Και πριν μερικά χρονια σε ολες τις πολεις ειχες μαια που ερχοτανε την επομενη που εσυ εβγαινες απο το νοκοκομειο και σε βοηθουσε με τον θηλασμο κτλ. Τωρα βεβαια το κανουν στην μια εβδομαδα, ερχεται οχι μαια, αλλα νοσοκομα και κοιτάζει το μωρο, κοιτάζει τη μανα να δει πως αισθανεται στο νεο της ρολο κτλ..αλλα, αλλά δεν το κάνουν σε ολες τις περιοχες!!και γι αυτο ειπα οτι θεωρω να λιγο υπερβολη να θεσπισουν το 6ωρο...αλλά πάλι οπως ειπες και εσυ..αν ολα πανε καλα γιατι οχι!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

προεκλαμψια είχε και η μανούλα μου.....μου έκανες αλλεργία μου έλεγε κι εγω τσατιζόμουν!!!:shock:

τελικά ήμασταν στραβόξυλα φιλενάδα!!!

χαχαχα τι πλάκα η μαμά σου :D Αλλά όχι και στραβόξυλα εμείς βρε, απλώς "κάναμε θεαματική είσοδο" :tongue: :tongue:

κανονικα το ξερετε οτι ο μαιευτηρας τελειωνοντας τον τοκετο πρεπει να κρταησει τον πλακουντα ψηλα να παει οοοοοοοοοοοολο το αιμα στο παιδι, ολα τα αρχεγονα κυτταρα του ομφαλοπλακουντικου αιματος και οχι, να τα δινουμε στις τραπεζες, αυτα τα κυτταρα ειναι τον παιδιων μας κανονικα και τα εμπορευονται οι αλητες συγνωμη αλλα οταν το εμαθα συγχιστηκα!!!!

:shock::shock: Ωχ δεν το ήξερα αυτό! Κι όχι μόνο αυτό, αλλά εμείς πλρώσαμε και 2.500 ευρώ παρακαλώ, σε ιδιωτική τράπεζα και λίγους μήνες μετά καθιερώθηκε η δωρεάν φύλαξη :evil:

Sinagrida, τώρα κατάλαβα από πού βγαίνει το sinagrida! :D

Ευάκι είχες θέμα στη λοχεία σου ε; :( Όλες λίγο έως πολύ την τρώμε τη φρίκη μας..Μη φοβάσαι όμως, το ότι σου συνέβη την πρώτη φορά δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και στη δεύτερη, τώρα το έχεις πάρει το κολάι! ;)

Κορίτσια κι εγώ, αν και με καισαρική, βγήκα στις δύο μέρες από το μαιευτήριο..Βασικά επειδή είχα πλαντάξει στο κλάμα που έβλεπα τις άλλες μανούλες στο θάλαμο με τα μωρά τους κι ο δικός μου ήταν στην εντατική..Γι' αυτό παρακάλεσα τον γιατρό μου και μου έδωσε εξιτήριο..


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο τα τελη το 2005 μεχρι και τα τελη του 2009 ζουσα και δουλευα Ιταλια, και εκει γνώρισα τον Σουηδό,μια ομορφη ανοιξη του 2008 :P;).. Γνωριστήκαμε στον εργασιακό χωρο, και μολονοτι πάντα πιστευα οτι δεν ειναι ωραιο να μπερδευεις την ευχαριστηση με τη δουλεια...του εκανα μια εξαιρεση και ήταν απο της ωραιότερες και η σωστότερη που εχω κανει.:tongue::tongue:

Αχχχ έλιωσα τώρααα...!!! Σαν παραμύθι μου ακούγεται :D :D


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, εδώ είμαι και

σας διαβάζω. .αλλά δεν μπορώ να γράψω

και με ευκολία απ το κινητο. .έχει γίνει

προεκταση του χεριού μου πλέον το κινητο,

χάχα! !!

πολυ ωραία ολα αυτά που γράφεται θα ήθελα

να σας πω και εγώ την ιστορία τοκετού μου

αλλά τωρα ειναι αδύνατο. .

οσονούπω που θα έχω κανονικό ιντερνετ θα

σας την πω. .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...