Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Εβγαλα αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται..

      Να βγάλω κ άλλη? Πέρασε και μισή ωρα

      Όχι εάν έχει περάσει ώρα άστο … εγώ βλέπω γραμμή … τώρα δεν ξέρω εσυ τι πιστεύεις ;;;; Γιατί σίγουρα από κοντά θα φαίνεται περισσότερο …

Ερώτηση σχετική με γερμανικά επιδόματα που παίρνουν μητέρες


Recommended Posts

Η μητέρα μου δούλεψε 10 χρόνια στη γερμανία(μετανάστης) αλλά όταν ήρθς στην ελλάδα εξαργύρωσε τα γερμανικά ένσημα και δεν παίρνει σύνταξη. Έχουμε ακούσει ότι τα παιδιά που γεννήθηκαν γερμανία αλλά μεγάλωσαν και σπουδάσαν στην ελλάδα δικαιούνται κάποιο γερμανικό επίδομα. Αληθεύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sou teo!

den pistevo na min dikaioutai sintaksi!ean plirose eisfores stin germania,logika tha pernei kai ena poso apo ekei....

pantos epidoma den dikaiouse...mono an i mitera sou itan germania akoma,douleve kai esi isoun kato ton 18 xronon kai zouses kai esi germania....avta ksero ego...alla perimene mporei kapia kopela apo edo na kserei perissotera...

Link to comment
Share on other sites

Τεο εγω δε ειμαι Γερμανια αλλα και μονο ετσι οπως το ακουω μου φαινεται παραλογο. Δηλαδη τι επιδομα να παρεις αν ζεις Ελλαδα? Να σε πληρωνουν απο Γερμανια επειδη ετυχε να γεννηθεις εκει? Και να σου στελνουν ας πουμε Ελλαδα ενα ποσο καθε μηνα?:shock::|

Αν ζουσες Γερμανια και εκανες αιτηση για επιδομα ανεργιας θα ταν διαφορετικα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

αν γεννήθηκαν τα παιδιά Γερμανια και μείνανε ένα χρόνο και πάνω δικαιούται σύνταξη. η μόνη προϋπόθεση είναι να έχει 60 μηνες ασφάλειας (αφού τα εξαργύρωσε στη Γερμανια απ ότι γράφεις, στην Ελλάδα δλδ  60 μήνες σε κάποιο ελληνικό ταμείο ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Φίλες και φίλοι μου καλησπέρα !

Εχθές έμαθα από ένα φίλο μου για το παραπάνω θέμα. Ο φίλος μου είναι από επαρχία και δεν θυμάται που απευθύνθηκαν οι γονείς του για το συγκεκριμένο επίδομα ( το παίρνει όπως και άλλες οικογένειες στην περιοχή του, Ήπειρος. )

Θα ήμουν υπόχρεος εάν κάποια/ος μπορούσε να μου δώσει πληροφορίες που να απευθυνθώ σχετικά με αυτό το επίδομα. Έχω γεννηθεί στη Γερμανία το 1971. Ο πατέρας μου πήγε στη Γερμανία το 1961 και η μητέρα μου το 1969. Γυρίσαμε στην Ελλάδα το 1976.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται, την αίτηση για το δικαίωμα σύνταξης λόγω ανατροφής τέκνου ( από Γερμανία ) μπορεί να την παραλάβει ο κάθε ενδιαφερόμενος από ( για  Αθήνα )  την υπηρεσία του ΙΚΑ που βρίσκεται επί της οδού Νικηφόρου 14-16 κάθετη στην Αγίου Κωνσταντίνου.

Η αίτηση που θα παραλάβετε αναφέρει και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...