Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

"Τερατακια" στην Αγγλια


fairymummy

Recommended Posts

Δεν ήξερα ότι η Στέλλα στέλνει και Αγγλία και είχα δει mei tai που μου άρεσαν. Για sling δεν το σκέφτομαι, ο μικρός ειναι ήδη 7 κιλά και η μέση μου δεν έχει συνέλθει εντελώς απο την επισκληριδιο!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Πικαμπου σου στέλνω πμ.

Τώρα κατάλαβα πως να το φοράω το μαι ται. Δεν είναι τελικά καθόλου κοντές οι τιράντες.

Ευγενία το πήρα από το ιντερνετ ως γνήσιο, αλλά δεν είχε οδηγίες:(. Λές να με πιάσαν κορόϊδο και να είναι τίποτα μαϊμου; Φαίνεται καλό ποιοτικά και ήταν μέσα σε ένα διάφανο ορθογώνιο τσαντάκι με φερμουαρ. Το καρτελακι του λεει babyhawk (με καλιτεχνικα γραμματα) ΤΜ.

Τραβελ τι κάνετε; Φτάσατε κιόλας τα 7κιλά;. Εμείς τη προηγούμενη βδομάδα είμασταν μόλις 6.14. Σκέφτεται το κοριτσάκι τη μανούλα και μένει ελαφριά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

peekaboo καποια στιγμη ειχες αναφερει οτι χρησιμοποιεις cloth nappies. να σου κανω κανα δυο ερωτησουλες ναι :)

1. χρειαζομαι μια εξωτερικη κ τα liners?

2. ποσες εξωτερικες να παρω για ενα νεογεννητο που λογικα θα λερωνει πολλες μεσα στη μερα

3. κατι τετοιο πχ?

ο γιος μου ακομα φοραει πανα στον υπνο κ ακομα ξυπναει με πολυ καλομουσκεμενη πανα :(

αν του το γυρισω σε cloth nappy να του παρω λες 2 στο μεγεθος του κ αρκετα liners? πραγματικα νομιζω δινω αδικα λεφτα στις πανες αυτη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις πολύ μεγάλο θέμα τώρα, το οποίο δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρει εσένα και τις υπόλοιπες να αναλύσω, οπότε θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική και αν υπάρχουν απορίες να απαντώ συγκεκριμένα.

Για τα βασικά των υφασμάτινων πανών μπορείς να αρχίσεις από εδώ:

http://www.letsgocloth.gr/index.php?id=glossary

Αν πάρουμε ως αρχή ότι θα πλένεις πχ κάθε 3 μέρες και θα χρειάζεσαι περίπου 8 πάνες την ημέρα (μετά τη φάση του νεογέννητου που χρειάζεσαι περίπου 12) τότε χρειάζεσαι 3*8=24. Αν δεν στεγνώνεις τις πάνες σε στεγνωτήριο αλλά σε απλώστρα τότε θα χρειαστείς και άλλες 6-8 για την τέταρτη μέρα κατά την οποία θα στεγνώνουν οι πλυμμένες πάνες. Μπορείς βέβαια να πλένεις ανά λιγότερες/περισσότερες μέρες και να υπολογίσεις ανάλογα πόσες πάνες θα χρειαστείς.

Οι πάνες της Bambino Mio που έχει στο πρώτο σου ποστ απαρτίζονται από δύο μέρη: το εξωτερικό αδιάβροχο κάλυμμα και το εσωτερικό υφασμάτινο μέρος της πάνας. Σε μια τέτοια κατάσταση αλλάζεις την εσωτερική πάνα και το αδιάβροχο κάλυμμα το αλλάζεις μόνο όταν βραχεί ή λερωθεί. Χάρην παραδείγματος, αν πλένεις κάθε 3 μέρες όπως λέγαμε θα χρειαστείς περίπου 24 πάνες (ή 32 για line drying) και 4 καλύμματα. Το σύστημα αυτό συνήθως είναι πιο οικονομικό από τα all-in-one ή all-in-two συστήματα που θα αναφέρω παρακάτω.

Το all-in-one είναι σαν την πάνα στο δεύτερο σου ποστ. Η πάνα έχει ραμμένο το εσωτερικό επίθεμα πάνω στο αδιάβροχο κάλυμμα, οπότε σαν εφαρμογή μοιάζει πολύ με τις πάνες μιας χρήσης. Η αγαπημένη μου σε αυτή την κατηγορία είναι αυτή.

Το σύστημα all-in-two είναι κάτι ενδιάμεσο. Η εσωτερική πάνα κουμπώνει πάνω στο εξωτερικό κάλυμμα. Σαν εφαρμογή λοιπόν πάλι είσαι στη λογική των πανών μιας χρήσης, ωστόσο μπορείς να αγοράσεις 24 πάνες και 4 καλύμματα όπως στο πρώτο σύστημα που αναφέρω πιο πάνω. Αγαπημένη σε αυτή την κατηγορία είναι αυτή.

Ένα άλλο πράγμα που θα πρέπει να σκεφτείς είναι αν θέλεις να πάρεις ξεχωριστές πάνες για κάθε μέγεθος (newborn, small, medium, large) οπότε τους παραπάνω συνδυασμούς να τους υπολογίσεις επί 4 μεγέθη ή να κάνεις αυτό που κάνουν οι περισσότερες μαμάδες πλέον (και εγώ ;)), να πάρεις δηλαδή one-size (aka birth to potty). Αν δεις στο link των bumgenius (3η φωτο) δείχνει πως επιτυχάνεις τα διαφορετικά μεγέθη μέσω των snaps. Το trade-off είναι ότι η εφαρμογή των one-size δεν είναι τόσο καλή όσο του κάθε size ξεχωριστά, οπότε κυρίως στη newborn φάση μπορεί να έχεις διαρροές από τα μπουτάκια λόγω μη καλής εφαρμογής. Προσωπικά αυτό το προσπέρασα, γιατί έβρισκα πολύ ακριβό το να αγοράσω όλα τα μεγέθη και το θέμα με τις διαρροές σχεδόν εξαλήφθηκε όταν το μωρό έγινε περίπου 3 μηνών.

Υπάρχουν και άλλοι τύποι πάνας, όπως επίσης και διάφοροι τύποι υφάσματος (βιολογικό βαμβάκι, μπαμπού, κάνναβη κ.α) τα οποία δεν μπορώ να αναλύσω σε ένα ποστ και δεν ξέρω και πόσες θα ενδιέφερε. Αν όντως ενδιαφέρεστε πείτε να ανοίξουμε καινούριο thread στο οποίο μπορώ να σας παραθέσω και διάφορα link. Αν ενδιαφέρεσαι μόνο εσύ fairy μπορώ να στα στείλω σε πμ :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

peekaboo ευχαριστω!!! ναι ας μην το συνεχισουμε αν ειναι να ζαλιζουμε τις υπολοιπες...θα σου στειλω αν εχω αποριες, ισως μιλησω κ με τις υπευθυνες εδω :) παντως ετσι τα καταλαβα κ εγω που κοιταζα απο εδω κ απο εκει

εχω στεγνωτηριο παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Το στεγνωτήριο είναι η καλύτερη επένδυση που έκανα, μαζί με την πρέσσα για το σιδέρωμα :)

Life savers for working mums ;)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωωω ναι!!!! συμφωνωωω!!! απο τοτε που πηρα την πρεσσα σε μια ωρα εχω τελειωσει 4-5 πλυντηρια κ πουκαμισα μεσα!!!! επισης τελευταια αγορα το tefal actifry απιστευτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Για πες για αυτό. Είναι μόνο για τηγανιτές πατάτες ή κάνεις και άλλα φαγητά;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι κανει τα παντα εκτος απο κεφτεδακια αχαχαα, τα λιωνει η "προπελα"

καλαμαρακια ομως κανει απιστευτα, κοτομπουκιτσες πανε....ερχεται μαζι με βιβλιαρακι κ σου δινει ιδεες πως να προσαρμοσεις ελληνικες γευσεις :)

απιστευτα υγειινο ετσι, δεν τηγανιζει, με αερα το κανει κ βαζεις οντως μια αντε δυο κουταλιες λαδι

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκια, ε; Τέλειο ακούγεται. Θα το ερευνήσω μήπως είναι η επόμενη επένδυση οικιακής συσκευής που θα κάνω ;)

Για πες κάτι άλλο, βρίσκεις κάπου κατεψυγμένα καλαμαράκια ή κατεψυγμένα ψάρια γενικότερα; Θέλω να φτιάξω ψαρόσουπα και τη φτιάχνω με pollock αλλά δεν έχει και πολύ γεύση. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούσα κοκκινόψαρα, για παράδειγμα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

το αμαζον τωρα το εχει κατεβασει στισ 99 λιρες...εγω το πηρα 160 :(

εχουμε ψαραγορα εδω...στην θαλασσα διπλα βλεπεις ειμαστε :)

αλλα κ κατεψυγμενα εχει στο sainsburys

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...