Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πάρτυ τελευταίας στιγμής στο σπίτι ( HELP )


Recommended Posts

φετος εχουμε παει σε δυο παρτυ με μενου χαμπουργκερ..ειμαστε ενα χρονο μικροτεροι σας αλλα θα σου πω την εμπειρια μου.

Στο πρωτο παρτυ που μοιραστηκαν σε ολα τα παιδια τα πιατα με τα χαμπουργκερ ελαχιστα εφαγαν...τα χαμπουργκερ και τα ψωμακια ηταν κρυα (ειναι δυσκολο να κρατησεις ετοιμα χαμπουργκερ ζεστα και για να τα κανεις εκεινη την ωρα τρως χρονο) επισης σε αλλα παιδια δεν αρεσε το κετσαπ, σε αλλα το τυρι, σε αλλα το χαμπουργκερ (:D, δεν κανω πλακα) βεβαια ολα φαγανε τα πατατακια.

Στο δευτερο παρτυ ηταν πολυ λιγα παιδια η οικοδεσποινα τα εφτιαχνε εκεινη τη στιγμη συμφωνα με την προτιμηση του καθε παιδιου (ντοματα μαρουλι κετσαπ τυρι, ψωμι κτλ) και ολα ειναι ευτυχισμενα.

Εσεις που ειστε ενα χρονο μεγαλυτεροι μπορει να το ευχαριστηθειτε περισσοτερο.

Παντος δεν θεωρω οτι μεγαλοι και μικροι ειναι υποχρεωτικο να φανε το ιδιο. Και στα δυο παρτυ που σου περιγραφω οι γονεις φανανε αλλα πραγματα. Μηπως ειναι πιο ευκολο και οικονομικο να βαλεις κεφτεδακια στο φουρνο απο το βραδυ και το πρωι να φτιαξεις καλαμακια κεφτεδακια, μοτσαρελακι ντοματουλα;;; ενα τοστακι ενα τυροπιτακι και τα παιδια ειναι ετοιμα με ελαχιστο κοστος. Και στους γονεις σφολιατοειδη αφου σε βολευουν. Επειδη καιε γω ειχα σκεφτει αρχικα για σπιτι μπορεις να βρεις πολυ οικονομικες λυσεις χειροποιητες με πολυ μικρο κοστος και κυριως με πραγματ απου ετοιμαζονται απο την προηγουμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υποτίθεται ότι τα πάρτυ γίνονται περισσότερο για τα παιδάκια,οπότε φτιάξε αυτά που σου πρότειναν και οι υπόλοιπες κοπέλες και για τους μεγάλους έχε απλά κουλουράκια και σφολιατοειδή.μπόμπες να φτιάξεις γιατί φαντάζομαι ότι για πρωινό τα περισσότερα παιδάκια θα τρώνε τοστάκι,κι εγώ λέω όχι σε πατατάκια και λοιπά είδη γιατί θα είναι πρωί.

αφού έχεις χώρο (απ'ότι κατάλαβα) αράδιασε παιχνίδια,χαρτόνια με μπογιές κ.α. και άστα να αποφασίσουν μόνα τους.γλυκά άλλα μην πάρεις αφού θα έχεις τούρτα,φτάνει νομίζω.

και το κυριότερο ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. χαλάρωσε και όλα θα γίνουν. καλή επιτυχία!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dalia χωρίς να ξέρω πολλά, έχω 2 πραγματάκια να σου πω:

Όλα τα παιδάκια τρώνε τοστάκι ή τρίγωνο σαντουιτσάκι. Σιγουράκι αυτό.

Μια ποικιλία σφολιατοειδή με κανά κουλουράκι μπόνους είναι ότι πρέπει για καφεδάκι. Ας μην είμαστε υπερβολικοί.

Μην χάνεσαι σε λεπτομέρειες φαγητού ούτε στολισμού. Τα παιδιά θα περάσουν καλά είτε έχεις χειροποίητες προσκλήσεις και στολισμούς με μπαλόνια είτε όχι. Και εάν περάσουν τα παιδιά καλά, ειδικά με τα τραμπολίνια, τις κιμωλίες και όλα αυτά που μπορε΄ςι να προσφέρεις, θα περάσουν και οι μεγάλοι μια χαρά, γιατί θα είναι το κεφάλι τους ήσυχο.

Αυτά τα πάρτυ μένουν αξέχαστα. Μην αγχού λοιπόν. Μακάρι να σας βοηθήσει ο καιρός και θα τα περάσετε τέλεια.

Μίνι λίστα εργασιών:

1. Τύπωμα πρόσκλησης ή πρόσκληση από βιβλιπωλείο της γειτονιάς. Εάν η πρόσκληση είναι απαραίτητη. Διαφορετικα΄λίστα προσκλεκλημένων και τικάρουμε ποιους ενημερώσαμε.

2. Καταλήγεις μενού, παραγγελία πιτοειδή

3. Λίστα σούπερ - λίστα για κάβα

4. Αγορές σούπερ και κάβα

5. Σουιφερ σπίτι, συμμάζεμα, ετοιμασία στα ΄μπάνια.

6. Οργάνωση στο σπίτι, ΄να είναι έξω οι πιατέλες, τραπεζομάντηλα, πιατοπότηρα, χαρτοπετσέτες, σακούλες σκουπιδιών εάν έχεις χάρτινα, καλάθια και στους 2 ορόφους.

7. Σάββατο βράδυ κάνουμε το μπανάκι μας και οπωσδήποτε χαλαρώνουμε λίγο, γιατί η οικοδέσποινα δεν γίνεται να είναι κουρέλι.

Ο χρόνος που διαθέτεις είναι πόσος? και πότε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα επειδή την Τετάρτη είναι τα γενέθλια του μικρού και μέχρι χθες δεν είχα αποφασίσει τι θα κάνουμε καταλήξαμε να το κάνουμε Κυριακή πρωί στο σπίτι. Δεν το κάνω Σάββατο απόγευμα διότι θα έχω να αγοράσω και ποτά οινοπνευματώδη.

Αναμενόμενα άτομα 30μεγάλοι, 20 παιδιά ( τα περισσότερα 7 ετών και 2-4 μικρότερα ).

Θα πάρω σφολιατοειδή να ψήσω από ένα εργαστήριο που έχει πολύ καλές τιμές και πολύ μεγάλη ποικιλία. Εδώ έρχεται η πρώτη ερώτηση.

Πόσα είδη να πάρω και πόσο τεμάχια από το καθένα ?

Να πάρω και γλυκά σφολιατοειδή ?

Σκέφτομαι να διαμορφώσω τον κάτω χώρο του σπιτιού έτσι ώστε τα παιδιά να έχουν άπλα και αν βοηθήσει ο καιρός ( που από ότι είδα θα βοηθήσει ) να βγάλω και κάποια τραμπολίνα που έχω και να βγουν και έξω. Τι άλλο να κάνω για τα παιδιά.

Μην μου προτείνεται διασκεδαστή διότι ο μικρός δεν θέλει με τίποτα ( παρόλο που βρήκα μια κοπέλα πολύ οικονομική ).

Επίσης δεν έχω ετοιμάσει ούτε καν τις προσκλήσεις που θα δώσει στο σχολείο.:cry:

Είμαι υπερβολικά αγχωμένη διότι ο χρόνος είναι λιγοστός. Τα απογεύματα έχουμε δραστηριότητες, διαβάσματα κ.τ.λ, ο άντρας μου αργεί να σχολάσει και τα έχω παίξει.

Για έξω δεν το σκέφτομαι διότι τα λεφτά είναι πολλά.

Βοήθεια please.

Όλες οι βοήθεις μου είναι πολύτιμες στη φάση που βρίσκομαι, ακόμη και όσες αφορούν τη διαχείρηση χρόνου

Τι μου κάνεις.. τι μου κάνεις? Ειναι λίγος ο χρόνος... αγχώθηκα!! :shock:

1) Πάρε τηλέφωνο και κάλεσε τον κόσμο.

2) Είναι παιδάκια και από την τάξη του? Αν ναι, θα πρέπει να τα καλέσει κάπως. Μηπως να κάνεις από ένα χειρόγραφο σημείωμα που να τα καλείς και να βάλεις επάνω και τη δ/νση και το τηλεφωνο σας?

3) Η ώρα δεν δικαιολογεί πολλά-πολλά φαγώσιμα. Γιατί να κάνεις άλλωστε? Εγώ αν ερχόμουν στο πρωϊνό σας πάρτυ θα ήθελα να πιω το καφεδάκι μου και άντε να φάω λίγο κέικ ή κουλουράκι και να έχει και 1-2 μπόμπες για τα παιδάκια για όταν θέλουν ένα σνακ. Γιατί αγχώνεσαι?

Αγόρασε ή φτιάξε 3-4 κέικ, πάρε μερικά βουτύματα, κάνε γαλλικό καφε, έχε ζεστό νερό για νες καφέ και τσάι και φυσικά κρύο για φραπεδάκι και ορίστε... υπέροχος, πρωϊνός μπουφές!

4) Πετάξου jumbo ή όπου εσύ νομίζεις και αφού διαλέξεις το "χρώμα" του πάρτυ σας πάρε τραπεζομάντηλο, ποτηράκια, χαρτοπετσέτες, πιατάκια στο χρώμα αυτό. Αντε και κανα 2 THE PARTY IS HERE ή κάτι τέτοιο. Αυτά και είσαι έτοιμη!

Ερώτηση Γιατί να χαλάσεις χρήματα σε σφολιατοειδή? Αν το νιώθεις πως θέλεις να τα έχεις πάρε λίγα..

Εγώ νομίζω αυτά και είσαι έτοιμη.

Σκέφτεσαι κάτι άλλο που χρειάζεσαι βοήθεια?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ντάλια, καταρχήν, με το καλό το πάρτυ!

Κυριακή πρωί, τι ώρα και περίπου μέχρι τι ώρα? Θα σας πιάσει μεσημέρι δηλαδή?

Είναι όλοι πολύ κοντινοί σας άνθρωποι? Θα "χρειαστεί" να τους "κάνεις τραπέζι"?

Έχεις κάποιον συγκεκριμένο προυπολογισμό που θες/μπορείς να φθάσεις?

Σου κάνω αυτές τις ερωτήσεις για να καταλάβω το "πνεύμα" του πάρτυ κι αναλόγως να σου πω κάποιες ιδέες (όχι ότι είμαι και ειδική δηλαδή αλλά θα σκεφτώ τι θα έκανα στη θέση σου).

Ο μικρός με τι θα ήθελε να απασχοληθεί με τους φίλους του? Τον ρώτησες?

Μην αγχώνεσαι, έχεις μέρες μπροστά σου, θα προλάβεις. Το άγχος μας μπλοκάρει (είμαι παθούσα) κι εσύ πρέπει ναι μεν να το οργανώσεις αλλά και να το ευχαριστηθείς!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα επειδή την Τετάρτη είναι τα γενέθλια του μικρού και μέχρι χθες δεν είχα αποφασίσει τι θα κάνουμε καταλήξαμε να το κάνουμε Κυριακή πρωί στο σπίτι. Δεν το κάνω Σάββατο απόγευμα διότι θα έχω να αγοράσω και ποτά οινοπνευματώδη.

Αναμενόμενα άτομα 30μεγάλοι, 20 παιδιά ( τα περισσότερα 7 ετών και 2-4 μικρότερα ).

Θα πάρω σφολιατοειδή να ψήσω από ένα εργαστήριο που έχει πολύ καλές τιμές και πολύ μεγάλη ποικιλία. Εδώ έρχεται η πρώτη ερώτηση.

Πόσα είδη να πάρω και πόσο τεμάχια από το καθένα ?

Να πάρω και γλυκά σφολιατοειδή ?

Σκέφτομαι να διαμορφώσω τον κάτω χώρο του σπιτιού έτσι ώστε τα παιδιά να έχουν άπλα και αν βοηθήσει ο καιρός ( που από ότι είδα θα βοηθήσει ) να βγάλω και κάποια τραμπολίνα που έχω και να βγουν και έξω. Τι άλλο να κάνω για τα παιδιά.

Μην μου προτείνεται διασκεδαστή διότι ο μικρός δεν θέλει με τίποτα ( παρόλο που βρήκα μια κοπέλα πολύ οικονομική ).

Επίσης δεν έχω ετοιμάσει ούτε καν τις προσκλήσεις που θα δώσει στο σχολείο.:cry:

Είμαι υπερβολικά αγχωμένη διότι ο χρόνος είναι λιγοστός. Τα απογεύματα έχουμε δραστηριότητες, διαβάσματα κ.τ.λ, ο άντρας μου αργεί να σχολάσει και τα έχω παίξει.

Για έξω δεν το σκέφτομαι διότι τα λεφτά είναι πολλά.

Βοήθεια please.

Όλες οι βοήθεις μου είναι πολύτιμες στη φάση που βρίσκομαι, ακόμη και όσες αφορούν τη διαχείρηση χρόνου

απαντηση πρώτη. σε ότι πάρεις βάλε και 15 παραπάνω

απάντηση δεύτερη. πάρε και 2 είδη γλυκά φεύγουν πιο πολύ.. όπως μπουγατσάκι και λεμονομπουγατσάκι.. εδώ θα βάλεις 20 παραπάνω

απάντηση τρίτη. το τραμπολίνο είναι μια πολύ καλή ιδέα.. κάτι παραπάνω δεν χρειάζετε τα παιδάκια το τι θα παίξουν το αποφασίζουν μόνα τους .. μπορεί εσύ να ετοιμάσεις χιλια δυο για να παίξουν και αυτά να μην ασχοληθούν καθόλου..

άστα να αυτοσχεδιάσουν έτσι εσύ γλιτώνεις χρόνο..

οι προσκήσεις είναι το πιο εύκολο παρτες απο ένα βιβλιοπολείο ή αν έχεις εκτυπωτή ετοιμασετες στον υπολογιστή και εκτυπωσετες..

αυτά απο μένα..

να χαίρεσαι το παιδάκι σου και ευχομαι όλοι να περάσουν υπέροχα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλη μου με τοκαλο τα γενεθλια του θεοφιλου:P

αχ αυτα τα παρτυ της τελαυταιας στιγμης ολα πλεον το οικομονικο τα κανονιζει:?

στη θεση σου θα εφτιαχνα ενα μπουφε με καφεδες και 2-3 χυμους γιατι μπορει καποιος γονιος να θελει χυμο και οχι καφε με κεικ και βουτηματα ή κρουασαν μικρα βουτυρου ή σοκολατας.

για τα μικρα θα επαιρνα ατομικους χυμους και πολυ πιθανον να κανονιζα μπομπες και τυροπιτακια και λουκανοπιτακια ή πιτσακια οχι αλλα μενουν καιι τελικα μονο τα συνιθισμενα τρωνε τα παιδακια.πατατακια κλπ δε θα επαιρνα ισως επειδη δεν ειναι μεσα στις γευσεις μας;)

η τουρτα ειναι σουπερ γλυκο για ολους.;)

τα παιδια ας λυσαξουν εξαλλου ο μικρος σου οπως και ο δικος μου απλα θελει να παιξει ουτα να χορεψει με κλοουν κλπ δε θελει και αν θυμαμαι καλα κατω ο χωρος ειναι οκ για το παρτυ ανετος.

παρε και μπουκαλια με νερο αν δεν εχεις κατω βρυση ετσι ωστε να μη χρειαστει να πας πανω και να ανακατεψεις το πανω σπιτι.

φυσικα ολα πλαστικα πιατα ποτηρια κλπ πλαστικο τραπελομαντηλο χυμα ριξε μπαλονια στο χωρο και πλαστικα καλαμακια και κουταλακια για καφεδες για εσας.πολλα ποτητια μη σου πω και 50-70 ξερεις οτι ολοι πινουν μια φορα νερο και το πετουν οποτε μη ξεμεινεις;)

οτι θυμηθω θα συμπληρωσω,φιλακια


as1cCyI0g410000MDAwNjExMmR8NTYzMjYzb2R8dGlnZXIgbm8xIGVpbmFp.gif

as1cOEg0g410000Nzc3MTE1enw1NjFkfHRpZ2VyIG5vMiBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

α!! αν προλαβεις ενα δωρακι θα ηταν ωραιο να προσφερεις στο τελος.εμεις στα φετινα γενεθλια ειχαμε παρει σε ολα τα παιδακια μια συσκευασια απο το τζαμπο που ειχε μεσα ενα γυαλινο τζαμακι που πανω ειχε σχεδιο με ενα πινελο και 4-5 βαζακια μπογιες τυπου βιτρω αν καταλαβαινεις οπως το λεω.ηταν ωραιο και σε διαφορα σχεδια ετσι σα χειροτεχνια μια χαρα.ηταν εσυ επειδη πλησιαζουν τα χριστουγεννα ακομα και μια κουπα χριστουγεννιατικη να προσφερεις ωραια θα ειναι.:P


as1cCyI0g410000MDAwNjExMmR8NTYzMjYzb2R8dGlnZXIgbm8xIGVpbmFp.gif

as1cOEg0g410000Nzc3MTE1enw1NjFkfHRpZ2VyIG5vMiBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

nancy14 το σκέφτηκα και εγώ με τη μυρωδιά οπότε και θα τα δόσω δίπλα ( έχουμε άριστες σχέσεις )

ακούστε τι σκέφτηκα...

δίπλα στη δουλειά έχουμε μια αποθήκη με είδη τροφίμων...

Μου βγαίνει 18? αν κάνω χάμπουργκες με πατατούλα στα παιδάκια, αλλά στους μεγάλους μου φαίνεται φτωχό...τι λέτε ?

θα ήταν ωραίο τα παιδάκια να φάνε χαμπουργκερ και οι μεγάλοι σφολιατοειδή ?

αν εχεις αυτη την επιλογη ολοι το ιδιο πιο ωραιο και σα γευμα φαινεται αυτο ιδιο για ολους αναλογα την ωρα. αν ειναι πολυ πρωι κανε μονο στα μικρα οι μεγαλοι καφεδακι-κεικ-μπλα μπλα και ολα καλα;)


as1cCyI0g410000MDAwNjExMmR8NTYzMjYzb2R8dGlnZXIgbm8xIGVpbmFp.gif

as1cOEg0g410000Nzc3MTE1enw1NjFkfHRpZ2VyIG5vMiBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εύχαριστω πάρα πάρα πολύ όλες για τις πολύτιμες βοήθειες πραγματικά από χθες το απόγευμα άρχισα να ξεμπλοκέρνω...

Ρε κορίτσια τι εννοείται μπόμπες ? κάτι σα κλαμπ ?

Τα σίγουρα άτομα είναι 18μεγάλοι και 11 παιδιά...Απλά προβληματίζομαι ως προς τα παιδάκια που θα έρθουν από την τάξη του έτσι ώστε να υπολογίσω σωστά. Θα καλέσει 10. ( πχ αυτό το γεγονός με τον υπολογισμό με μπλοκάρει ).

Έλεγα τα χαμπουργκερ να τα κάνω με τον 2ο τρόπο που λέει η nancy.Nα τα έχω έτοιμα σε πιατέλες και όταν έρθει η ώρα του φαγητού να ρωτήσω το καθένα τι θέλει μέσα εξτρά. Δεν πιστεύω ότι θα πάρει πάνω από ένα τεταρτο και έχω και άτομα που θα με βοηθήσουν σ'αυτό.

ζωπυρον όχι δεν έχω κάνει προυπολογισμό. Ο μικρός θέλει ένα "ελευθερο" πάρτυ και όπως τους βγει..ξετρελλάθηκε με τον μαυροπίνακα και σκέφτεται κυνηγητό, κρυφτό και λίγο μπαλίτσα:confused:

Τα πιάτα για τους μεγάλους θα τα ετοιμάζω εγώ με βοήθεια. Θα έχω βουτήματα σε πιατέλες και μόλις τελειώνουν τον καφέ τους θα σερβίρω το πιατάκι με τα αλμυρά.

Κλείσαμε τούρτα και σήμερα το απόγευμα θα πάρω και θα γράψω προσκλήσεις για το σχολείο.Οι υπόλοιποι ενημερώθηκαν.

Σαββάτο θα έρθει η αδερφή μου να διαμορφώσουμε το χώρο.

Σκέφτομαι χυμούς και αναψυκτικά να πάρω μεγάλα συμφέρουν πιο πολύ...

υ.γ. από δίπλα κλειδώθηκα για πάντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νταλια οι μπομπες ειναι στη ουσια τοστ το ενα πανω στο αλλο απλα με στρογυλλο ψωμι του τοστ.

μια χαρα το σκεφτεσαι το μπουφε απλα υπολογισε μηπως κανενα παιδακι φερει και το αδερφακι του δε ξερω αν συνηθίζεται βεβαια.

οι γονεις τον συμμαθητων του θα ερθουν και θα κατσουν ή τα φερνουν και φευγουν;

υγ.γιατι τσουπρα μου που ανοιξες το γλυκο σου στοματακι παλι;)


as1cCyI0g410000MDAwNjExMmR8NTYzMjYzb2R8dGlnZXIgbm8xIGVpbmFp.gif

as1cOEg0g410000Nzc3MTE1enw1NjFkfHRpZ2VyIG5vMiBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

ελα καλε σημερα ακουγεσαι πολυ πιο ηρεμη :D:D

εχει δικιο το τιγρακι να υπολογισεις και αδερφια. Δεν μπορεις να βρεις τα τηλεφωνα των μαμαδων απο την δασκαλα να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις για τον ακριβη αριθμο;;;

συμφωνω απολυτα με τις μεγαλες συσκευασιες χυμων απλα να παρεις πολλα περισσοτερα πλαστικα ποτηρια για να μην σου λειψουν.

καλε δεν ξερεις τι ειναι οι μπομπες;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ειναι πολυ βολικες τις τρωνε οοολα τα παιδια και μπορεις να τις παρεις και ετοιμες απο πολλους φουρνους.

Τελικα ποιο θα ειναι το μενου των μεγαλων;;;Χαμπουργκερ και αυτοι;;;

Υ.Γ πες οτι κανεις πλακα...τι εκανες παλι;;;:cool:

Link to comment
Share on other sites

νταλια οι μπομπες ειναι στη ουσια τοστ το ενα πανω στο αλλο απλα με στρογυλλο ψωμι του τοστ.

μια χαρα το σκεφτεσαι το μπουφε απλα υπολογισε μηπως κανενα παιδακι φερει και το αδερφακι του δε ξερω αν συνηθίζεται βεβαια.

οι γονεις τον συμμαθητων του θα ερθουν και θα κατσουν ή τα φερνουν και φευγουν;

δεν έχω ιδέα λέμε...άλλοι έτσι άλλοι αλλιώς, άλλοι δεν πάνε...άσε...αδέρφια δεν παίζουν σε κανένα γεννέθλιο...( δεν ταιριάζουν και ηλικιακά ή είναι πολύ μεγάλα ή πολύ μικρά )

τα 4-5 έχω σίγουρα πάντως

υγ.γιατι τσουπρα μου που ανοιξες το γλυκο σου στοματακι παλι;)

άσε να γίνει το πάρτυ και θα ξεκατινιαστώ μετά χα χα χα

δυστυχώς όταν με πνίγει το δίκιο δεν μπορώ να το κρατήσω κλειστό το ρημαδοστόμα μου..οκ αλλά για πάντα ?

Link to comment
Share on other sites

ελα καλε σημερα ακουγεσαι πολυ πιο ηρεμη :D:D

Nαι είμαι..τουλάχιστον αποφάσισα το μενού...Τώρα το άγχος μου είναι ΠΟΣΑ και η διαχείρηση χρόνου, πότε και πως ως προς το νοικοκυριο και τακτοποιημα...

εχει δικιο το τιγρακι να υπολογισεις και αδερφια. Δεν μπορεις να βρεις τα τηλεφωνα των μαμαδων απο την δασκαλα να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις για τον ακριβη αριθμο;;;

δεν αισθάνομαι άνετα να κάνω κάτι τέτοιο...σε αυτούς τουλάχιστον που δεν έχω και σίγουρη την παρουσία τους:?

καλε δεν ξερεις τι ειναι οι μπομπες;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ειναι πολυ βολικες τις τρωνε οοολα τα παιδια και μπορεις να τις παρεις και ετοιμες απο πολλους φουρνους.

δεν ξέρω και συνεχίζω να μην έχω καταλάβει η ξανθιά...θα ψάξω φωτό στο νετ...ρε σεις παίζει να είναι κάτι που εμείς στη Θεσσαλονίκη το λέμε κάπως αλλιώς ( βλέπε όζα-μανό )

Τελικα ποιο θα ειναι το μενου των μεγαλων;;;Χαμπουργκερ και αυτοι;;;

Υ.Γ πες οτι κανεις πλακα...τι εκανες παλι;;;:cool:

4 είδη σφολιατοειδή...

υ.γ. χρησιμοποιησα τα @@@ αντί βρισιάς

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παρηγορεί, όλα τα πάρτυ που κάνω είναι "της τελευταίας στιγμή". Δηλαδή τα διοργανώνω το πολύ μια βδομάδα πιο πριν (πολλές φορές και σε λιγότερο από βδομάδα).

Προσκλήσεις- τηλεφωνικά και σε όσους είναι στην περιοχή μπορεί να τις δώσω και γραπτώς.

Ετοιμάζω λίστα με το τι θα μαγειρέψω-παραγγείλω

Παραγγέλνω τούρτα (γιατί χρειάζονται τουλάχιστον 2-3 μέρες περιθώριο)

2-3 μέρες πριν το πάρτυ πηγαίνω supermarket και παίρνω τα απαραίτητα

Την προηγούμενη μέρα καθαρίζω, τακτοποιώ, ετοιμάζω διακόσμηση (εάν είναι καθημερινή παίρνω και άδεια για να τα κάνω όλα αυτά) και ανήμερα μαγειρεύω. Βέβαια τα δικά μου πάρτυ τα κάνω απογεύματα, οπότε υπάρχει χρόνος και ανήμερα.

Εσύ θα κάνεις το πάρτυ Κυριακή πρωί, οπότε ψώνισε την Παρασκευή ό,τι χρειάζεσαι και το Σάββατο κάνε ένα ελαφρύ καθάρισμα (μην κάνεις και γενική), ενώ το απόγευμα του Σαββάτου κάνε την προετοιμασία για τα φαγητά και την διακόσμηση.

Στην ανάγκη πες στον άντρα σου να πάει μια βόλτα τα παιδιά για να τα κάνεις όλα αυτά με την ησυχία σου ή δες αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει ή να απασχολεί τα παιδιά.

Εδώ δες πως είναι οι μπόμπες: http://cookinlove1.blogspot.gr/2012/02/blog-post_12.html (βάζεις ό,τι θέλεις μέσα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...