Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Cafe Ιουλίου 2013


crochetmania

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Είμαι κ εγώ του Ιουλίου με δίδυμα, ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι. Διάβασα ότι πολλές μανούλες έχουν πρόβλημα με τα λαχανικά και την κρεατοσουπα, δεν τις τρώνε τα μωρακια πολύ εύκολα. Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον μικρό μου και άρχιζα να βάζω γλυκοπατατα μέσα στη σουπιτσα τους , έστω και λίγη για γεύση.

Βέβαια πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου.

Τώρα τρώμε οοοολο το φαγητό μας και είμαστε όλοι χαρούμενοι !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Είμαι κ εγώ του Ιουλίου με δίδυμα, ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι. Διάβασα ότι πολλές μανούλες έχουν πρόβλημα με τα λαχανικά και την κρεατοσουπα, δεν τις τρώνε τα μωρακια πολύ εύκολα. Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον μικρό μου και άρχιζα να βάζω γλυκοπατατα μέσα στη σουπιτσα τους , έστω και λίγη για γεύση.

Βέβαια πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου.

Τώρα τρώμε οοοολο το φαγητό μας και είμαστε όλοι χαρούμενοι !

καλησπέρα Βίκη, καλώς ήρθες στο καφέ. Να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου, και εγώ έχω διδυμάκια αγόράκι-κοριτσάκι. Εμένα ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορούν να τρώνε ό,τι λαχανικό θέλω, θα δοκιμάσω και εγώ γλυκοπατάτα. Εγώ τους βάζω πότε πράσο και πότε ξερό κρεμμυδάκι για να είναι πιο γλυκιά η σουπίτσα τους, αλλά από ότι έχω καταλάβει δεν τους αρέσει όταν έχει μέσα όλη την ποσότητα του κρέα

τος.


JQdCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η γλυκοπατατα, όχι μόνο θα δώσει στο φαγητό των μωρων μια υπέροχη γεύση, (ταιριάζει απίστευτα με το κρέας και τα λαχανικά), αλλά ειναι και παρά πολύ πλούσια σε βιταμίνες , όσο πιο πορτοκαλί ειναι η σάρκα της, τόσο πιο πλούσια ειναι σε καροτενιο και πολλά αλλά!

Να σου ζήσουν τα μωρακια σου Lydia,

γενικά θέλει υπομονή (το ξέρεις καλύτερα απο όλους)

και θα δεις ότι θα το τρώνε!

Μακάρι! Θα χαρώ πολύ , γιατι ξέρω τι μεγάλη ταλαιπωρία και άγχος ειναι να μην τρώνε, εγώ μέχρι και μια θηλή απο μπιμπερο είχα κόψει μια τρύπα με το ψαλίδι, και έβαζα εκεί φαγητό, με τραγουδάκια , παιχνιδακια και πολλά αλλά, για να ξεχνιέται ο μικρός να δοκιμάσει έστω κ λίγο, νομίζοντας ότι ειναι γάλα, γιατι όταν έβλεπε κουτάλι σφράγιζε το στόμα. Τώρα πλέον τρώμε μια χαρά, την πετάξαμε τη θηλή !

Link to comment
Share on other sites

Η γλυκοπατατα, όχι μόνο θα δώσει στο φαγητό των μωρων μια υπέροχη γεύση, (ταιριάζει απίστευτα με το κρέας και τα λαχανικά), αλλά ειναι και παρά πολύ πλούσια σε βιταμίνες , όσο πιο πορτοκαλί ειναι η σάρκα της, τόσο πιο πλούσια ειναι σε καροτενιο και πολλά αλλά!

Να σου ζήσουν τα μωρακια σου Lydia,

γενικά θέλει υπομονή (το ξέρεις καλύτερα απο όλους)

και θα δεις ότι θα το τρώνε!

Μακάρι! Θα χαρώ πολύ , γιατι ξέρω τι μεγάλη ταλαιπωρία και άγχος ειναι να μην τρώνε, εγώ μέχρι και μια θηλή απο μπιμπερο είχα κόψει μια τρύπα με το ψαλίδι, και έβαζα εκεί φαγητό, με τραγουδάκια , παιχνιδακια και πολλά αλλά, για να ξεχνιέται ο μικρός να δοκιμάσει έστω κ λίγο, νομίζοντας ότι ειναι γάλα, γιατι όταν έβλεπε κουτάλι σφράγιζε το στόμα. Τώρα πλέον τρώμε μια χαρά, την πετάξαμε τη θηλή !

καλησπέρα!!!

θα ήθελα να σε ρωτήσω εκτός γλυκοπατάτα τι όλο λαχανικό προσθέτεις, αν μπορείς να μου πεις να δοκιμάσω κάποιους συνδυασμούς που πιάνουν σε σενα μπας και πιάσει και στα δικά μου. Εμένα δύσκολη είναι η μικρή, ο μικρός τρώει πιο εύκολα αλλά πρέπει πρώτα να βρεις να τον απασχολήσεις με κάτι. Αγαπημένη του ασχολία είναι να ρίχνει ένα παιχνίδι κάτω από το καρεκλάκι και να το πιάνω δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές. Η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά προκειμένου να μου φάει. Το μόνο που τρώνε ευχάριστα και τα δύο είναι το παιδικό γιαούρτι. Μόλις πω "ποιος θέλει γιαούρτι" ανοίγουν και τα δύο το στοματάκι τους, έχει πολύ φάση.


JQdCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χάχα ναι με το γιαούρτι και εμένα , χαμός !

Στο μοσχαρακι βάζω πατάτα καρότο, κολοκυθάκι, λίγο σέλινο, 1 κουταλάκι χυμό λεμόνι, γλυκοπατατα, τα ζυμαρικά η ρύζι, μερικές φορές κ λίγο κρεμμύδι και μπρόκολο (προσοχή, το μπρόκολο αλλάζει τη γεύση, μην το δίνεις πριν αρχίσουν κ τρώνε κανονικά) και όταν ειναι έτοιμο, τότε βάζω ελαιόλαδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να πω, ότι στην αρχή που δεν τρώγαμε , σαν βασική γεύση είχα την γλυκοπατατα. Δηλαδή στη σουπιτσα, έβαζα μια μεγάλη γλυκοπατατα και μια πολύ μικρή πατάτα. Σιγά σιγά μετά , έβαζα πιο πολύ απλή πατάτα και λιγότερο γλυκοπατατα.

Εννοείται ότι θα κανείς τα πάντα για να φάνε, εμείς ακόμα τρώμε με τραγουδακια (βάζω στο PC και κοιτάνε)

Έτσι τρώμε πιο γρήγορα , χωρίς γκρίνια . Δεν ειναι ένα για να προσπαθείς με τις ώρες για να φάει.. Όταν ειναι 2 ειναι διαφορετικά τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Η δικη μου τρωει καλυτερα τωρα που της προσθεσα περισσοτερο κρεας μεσα!

Χρονια πολλα κιολας χριστος ανεστη!!!

Πηγαμε παιδιατρο πριν 5 μερες και ξεκιναμε ψαρακι!! Αχ καλη μας τυχη!

Η μικρή εχει φτασει στα 10,100 και 77 εκατοστα!

Σημερα γιναμε 10 μηνων!!!!

Μα με το που μπηκε σημερα στον 11ο αρχησε να μην θελει να την κραταω με τα δυο χερια να περπαταει αλλα θελει μονο το ενα για ισορροπία!!

Σε λιγο γινεται 1ος περασε ο καιρος κορίτσια!!!!!!!! Ξεκινανε τα γενεθλια!!!!!!!!


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια! Χριστός Ανέστη!

εμείς τρώμε ψαράκι εδώ και 3 εβδομάδες και μπορώ να πω ότι το τρώνε ευχάριστα, όπως και την σκέτη χορτόσουπα, με το μοσχάρι και το κοτόπουλο έχουμε θέμα. Δοκίμασα την γλυκοπατάτα στη σουπίτσα και ο μικρός ενθουσιάστηκε, η μικρή και τις 2 φορές δεν μου την έφαγε, αλλά μου είναι άρρωστη αυτές τις μέρες και θα ξαναδοκιμάσω μόλις αναρρώσει.

Νίκη μου πάρα πολύ καλή η μικρή σου και σε βάρος αλλά και αρκετά ψηλή, φτου φτου . Εμείς γίναμε 10 προχθές αλλά είμαστε ακόμα μινιατούρες. Η μεγάλη είναι 7.600 και 69cm ενώ ο μικρός 8.600 και 73cm, αλλά εμείς γεννηθήκαμε 1670 και 2300 αντίστοιχα, καλά να σημειωθεί ότι και εγώ και ο άντρας μου δεν είμαστε και το πρώτο μπόι ;).


JQdCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυδία μου για διδυμα να ξερεις ειναι αναπτυγμενα τα παιδακια σου!!! Ξερω διδυμα να ειναι χρονων και 70 εκατοστα!! Οποτε τελεια ειστε!!!

(Μ'αρεσε η μεγαλη και ο μικρος που ειπες χαχαχαχαχα..! Με λιγα λεπτα διαφορα!! <3)


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λυδία μου για διδυμα να ξερεις ειναι αναπτυγμενα τα παιδακια σου!!! Ξερω διδυμα να ειναι χρονων και 70 εκατοστα!! Οποτε τελεια ειστε!!!

(Μ'αρεσε η μεγαλη και ο μικρος που ειπες χαχαχαχαχα..! Με λιγα λεπτα διαφορα!! <3)

ναι για να ακριβολογούμε 2 λεπτά διαφορά;)


JQdCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστός Ανέστη και απο εμένα σε όλες τις μανούλες!

Και εγώ έτσι τα λέω.. Η μεγάλη κ ο μικρός :-D

Χάρηκα που ενθουσιάστηκε ο μικρός σου Λυδια με τη γλυκοπατατα, άραγε η μεγάλη θα αρχίσει να τρώει όταν γίνει καλύτερα και αυτή?

πες μου τι έγινε όταν μπορέσεις...

Εμείς ακόμα ψάρι δεν τρώμε , σε καμία 10αρια μέρες θα δοκιμάσουμε φακές με λίγο τυρακι , για πρώτη φορά.. :|

Link to comment
Share on other sites

Bίκη μου έδωσα στην μεγάλη χθες και σήμερα μοσχαράκι με γλυκοπατάτα και το έφαγε όλο το φαγάκι της, μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Σήμερα ξεκινήσαμε και αυγουλάκι, ο παιδίατρος μας είπε την πρώτη μέρα να τους δώσω στη μύτη του κουταλιού και να το ανακατέψω το κρόκο με λίγο λαδάκι για να μπορέσουν να το φάνε, ξετρελαθήκανε.


JQdCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω μπράβο Λυδια χάρηκα παρα πολύ! ΜΠΡΑΒΟ !!!

Εμείς σε καμία εβδομάδα θα αρχίσουμε κρόκο , εμένα ο παιδίατρος είπε ότι μπορώ να βάλω φέτα και ψωμάκι και λάδι και νερό μέσα να το λιώσω, να γίνει σαν κρεμουλα..

Άντε να δούμε !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Όπως τα λες, στον αγώνα :) Τόσο πλυντήριο και σίδερο δεν το είχα φανταστεί. Τι να πουν κι οι διδυμομανούλες, ε?

Φτάσαμε 11 μηνών, είναι 81 εκ. Και σχεδόν περπατάει πια. Δυστυχώς μου έχει χάσει λιγο βάρος κι είναι στα 10.200 ακόμα.

κλείσαμε βρεφικό για σεπτέμβριο και φυσικά αγχώνομαι απο τώρα αλλα μου έχει βγεινπολυ κοινωνικη και μαλλον εμενα θα με πειραξει περισσότερο.

για την ώρα όμως έχουμε πρόβλημα. Πρέπει να δω τι θα κάνω για ιούνιο και αύγουστο γιατί μας αφήνει η κοπέλα που την κραταγε.


7M7zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...