Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Cultural differences


peekaboo

Recommended Posts

να σου πω την αποψη μου ειλικρινα, εγω θα εκανα οπως ενιωθα. δηλαδη αν νιωθεις εσυ πως θες να παρεις κατι να παρεις :) παρομοιες φασεις μου εχουν τυχει ακομα κ στην ελλαδα, δεν νομιζω να εχει κανει με την καταγωγη καποιου.....κανε οπως νομζεις ωστε εκεινο το βραδυ να νιωσεις απολυτα ανετα :) γιατι κακα τα ψεμματα, δεν πηγαινουμε σε σπιτια περιμενοντας δωρα κ ουτε μεγαλωνουμε ετσι τα παιδια μας :) κανε οπως πραγματικα νομιζεις - προσωπικα θα πηγαινα ενα δωρακι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Thanks. Για το δωράκι λοιπον θα πάρω. Για τις κάρτες μάλλον θα τις έχω στην τσάντα μου και θα τις δώσω αν προκύψει. Δεν είμαι φαν, απλά έχω δει οτι εδώ όλοι ανταλλάσσουν κάρτες γι'αυτο το σκέφτομαι.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Χθες είμασταν καλεσμένοι σε τραπέζι. Πήραμε ενα δωράκι για το παιδάκι τους κι ενα μπουκάλι καλο κρασί. Και οι υπόλοιποι που ήρθαν έκαναν παρόμοια. Δηλαδή παιχνιδάκι και ποτό η κασετινες με σοκολατοειδη. Το παιχνίδι δεν ήταν μεγάλης αξίας μην φανταστείς.

Κάθε Χριστούγεννα λαμβάνουμε κάρτες απο την οικογένεια του. Εγω δεν εχω στείλει. Προτιμώ προσωπική επαφή, έστω ενα τηλέφωνο απο μια κάρτα. Βέβαια η κουλτούρα ειναι διαφορετική και το βλέπουν αλλιως.

Σχετικά με τα χάρτινα στεμματα ρώτησα τον άντρα μου γιατι τα φοράνε και δεν ήξερε χαχα. Αν μάθετε πείτε και σε εμάς!!!

Για τα γενέθλια του, έβαλαν οι φίλοι του χρήματα και πλήρωσαν για μαθήματα ιστιοπλοΐας. Μου άρεσε σαν χειρονομία. Εκείνος πάλι μαζι με άλλους συγκέντρωσαν χρήματα για μια ημέρα paintball war ως δώρο γενεθλίων.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγώ τις εμπειρίες μου. Βέβαια γράψατε πολλά και εχω ξεχάσει αρκετά.

Οταν με το καλό μεγαλώσει κάπως η μπέμπα, το δώρο της μαμάς θα το λαμβάνει τη Πρωτοχρονιά (μου φαίνεται αυτό το έθιμο το βρίσκεις μόνο στην Ελλάδα), και του μπαμπά τα Χριστούγεννα. Μάλλον δε θα αναφερθώ ποτέ σε αγιοβασσίλιδες, δε θυμάμαι οι γονείς μου να τον ανέφεραν ποτέ σε μενα. Γενικά όσο μπορώ θα κρατήσω τα έθιμα τα ελληνικά. Θέλω η μικρή να νιώθει ελληνιδα, οπότε όσο μπορώ, και οσα θυμάμαι (δυστυχώς άρχισα να ξεχνάω) θα τις μαθαίνω τα έθιμα.

Για το τραπέζι, θα σου έλεγα να πάρεις κάτι μικρό για το μικρό, ένα παιχνιδάκι. Ισως όχι σοκολάτες, λέμε τώρα στη περίπτωση που οι γονείς είναι φαν της υγιεινής. Και ένα καλό κρασί, ή και το πιάτο με τα τυριά ακούγεται καλό. Μου αρέσει η πιατέλα με τα τυριά, κάπου εκει μεταξύ φαγητού και γλυκού!

Αχ αυτές οι κάρτες. Κάθε χρόνο στη δουλειά μου έδιναν οι συνάδελφοι, και εγώ ποτέ δεν αξιώθηκα!

Οσο για το xmas pudding, ίσως να μη λέει πολλά, αλλα το sticky toffee pudding http://www.jamieoliver.com/recipes/other-recipes/sticky-toffee-pudding είναι όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις τα δωρα τα δινουμε την Πρωτοχρονια συμφωνα με το ελληνικο εθιμο, ακομα και οταν ειμασταν Αγγλια. Νομιζω οτι δεν το εχουμε μονο στην Ελλαδα, νομιζω οτι σε ολη την ανατολικη Ευρωπη το εθιμο ειναι τα δωρα να δινονται την Πρωτοχρονια ως γουρι η' καλοτυχια για το νεο ετος.

Για Αγιο Βασιλη συμφωνω να μην της πεις τιποτα Δεσποινα, αλλωστε θα ακουσει τοοοσα πολλα στο σχολειο και γενικα απο το περιβαλλον που δε χρειαζεται. Κ εμενα οι γονεις μου ποτε δε μου ειπαν για Αγιο Βασιλη, και μετα την ηλικια των 3-4 καταλαβα σιγα σιγα ποιος φερνει τα δωρα και ημουν ακομα πιο ευτυχισμενη που τα δωρα μου τα εφερναν η μαμα κ ο μπαμπας παρα ενας "αγνωστος". Ασε που αμα το φλομωσεις στα ψεμματα το παιδι αντε μετα να του πεις "ξερεις..υπαρχει κατι που πρεπει να μαθεις". Το ιδιο προβλημα εχει ο κουνιαδος μου. Η ανιψια του αντρα μου ειναι 11 χρονων και ακομα πιστευει οτι υπαρχει Αγιος Βασιλης. Φανταστειτε λοιπον ποσο θα την κοροιδεψουν τα μεγαλυτερα παιδια του χρονου που θα παει γυμνασιο. Πραγματικα ειναι κατι που το θεωρω ανεντιμο ως προς τα παιδια...

Τωρα για τα Christmas crackers κ εγω δεν ειχα καταλαβει τι σκοπο εξυπηρετουν!! :PΜετα απο 13 χρονια σπασαμε Christmas Crackers κ κερδισα;)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω σε ολα τα πραγματα τα ακρα :) λιγο παραμυθι κ μαγεια δεν κανει κακο, ισα ισα εξιταρει την φαντασια των παιδιων. τι θα πεις σε ενα 3χρονο? "βλεπεις αυτον τον Αγιο Βασιλη? ενα ψεμμα ειναι!!!!" μεγαλωνει σε μια κοινωνια, εμεις πχ εχουμε παρτυ σημερα κ θα ερθει Αγιος Βασιλης να δωσει δωρα, γιατι να χαλασω την μαγεια σε αυτη τη τρυφερη ηλικια? φυσικα ο Αγιος Βασιλης δεν φερνει ολα τα δωρα....ο Αγιος Βασιλης φερνει ορισμενα δωρα, ειναι στα πλαισια κ αυτο να καταλαβουμε τις γιορτες. ειμαι σιγουρη πως τα παιδακια σιγα σιγα μονα τους τα ξεχνανε ολα αυτα...κ εγω μεγαλωσα με Αγιο βασιλη κ καποια στιγμη αρχισα να γελαω με τον μπαμπα μου, αλλα νιωθω ομορφα που θυμαμαι εκεινα τα χρονια να τρεχω με ενα πιατακι ελιες με σοκολατα να βρω τον Αγιο βασιλη που εφευγε με την φεραρι καθε χρονο χαχαχαχα

*μου αρεσει η μαγεια σε λογικα πλαισια :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κ το παραπανω το λεω απο προσωπικη μου εμπειρια....Αγιος βασιλης υπηρχε στα παιδικα μου χρονια, αλλα δεν υπηρχαν αλλα κ εχω κανει καποια πραγματα που φρικαραν οι δασκαλες στο σχολειο αχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με τη φαιρυ ειμαι. Δεν εχω καμμια αναμνηση απο την "αποκαλυψη", εχω ομως χιλιες γλυκειες αναμνησεις απο τη μαγεια και την προσμονη και τα σχεδια που καταστρωνα για να προλαβω να τον δω...

Καποια στιγμη θα εξηγησω στα παιδια για τον αγιο βασιλειο της καισαριας και για ποιο λογο ειναι ο δωροφερον και τον γιορταζουμε την πρωτοχρονια σε αντθεση με τον father christmas (η οποια ειναι και η κανονικη ονομασια στην αγγλια, ο santa claus ουσιαστικα ειναι αμερικανικο φρουτο). Προς το παρον μαγευομαι κι εγω μαζι τους οταν αφηνουν μπισκοτα και καροτα (μην ξεχασουμε τους ταρανδους) και φτιαχνουνε γλυκα παραμονη της αγιας βαρβαρας για να μη μας κατουρησουν οι καλικαντζαροι τις κατσαρολες... Εχω υπεροχες αναμνησεις και θα ηθελα να εχουν και αυτα, δε μπορω να τους στερησω κατι που θεωρω σημαντικη πηγη ευτυχιας και δεσιματος με την οικογενεια μου στα παιδικα μου χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω να πεις σε ενα τριχρονο παιδακι οτι δεν υπαρχει Αγιος Βασιλης. Λεω οτι το θεωρω ασχημο να συντηρουμε ενα μυθο σε μεγαλυτερα παιδια.

Ακομα, αν εχετε προσεξει, τα τελευταια χρονια εχει γινει ολοκληρη μοδα να μη λεμε στα παιδια για το οτι δεν υπαρχει αγιος βασιλης, και να συντηρουμε τη "μαγεια¨των γιορτων...παλια δε θυμαμαι τετοια υστερια. Ολα τα παιδακια αγαπουσαμε τον αγιο βασιλη, κλπ, και εχουμε ομορφες αναμνησεις αλλα δε γινοταν τοσος ντορος ουτε φταναμε 12 χρονων να πιστευουμε στον αγιο βασιλη!!! Δηλαδη το θεωρω τοσο μοδα και υστερια που δεν παει αλλο..Αλλο να τραγουδας με ενα τετραχρονο "Ρουντολφ το ελαφακι" και αλλο να λες σε ενα παιδι 8 χρονων γραψε ενα γραμμα να το στειλεις στον Αγιο Βασιλη...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


oraio thema! meres ithela na grapso alla den kataferna opote simera pou eimai home alone tha po k ego tin apopsi mou. loipon emena autes oi cultural differences polu mou aresoun!!!

1. sxetika me to fagito. mageirevo kurios ellinika alla an do kai kati pou kanoun edo (i allou ston kosmo) kai mou aresei to kano kai ego. p.x jacket potato! to exo kathierosei! epipleon exo arxisei k pino polu tsai! omos me zaxari xoris gala eno edo oi perissoteroi to pinoun me gala xoris zaxari.sxetika me tis ores fagitou, tis kathimerines trome sto grafeio eite taperaki me fagito xanazesameno ston microwave (den einai toso mpliax o dikos mas) eite salata (exei kapoia nera alla ta xuno) eite kati ap'exo an den exo prolavei na mageirepso kai meta xana trome molis gurisoume spiti. sto grafeio genikos trome mikres posotites giati an parafas ante na doulepseis meta!

2, xmas: loipon mince pies dokimasa apo kati pou efere mia sunadelfos mou ftiagmena apo ton patera tis pou einai cef kai xetrelathika. tha paro gia meta ta xmas pou tha einai edo i kouniada mou. tha paro kai brandy batter na dokimaso k tha sas po entuposeis! santa clause/ agio vasili oposdipote thelo giati ego mikri den ton ixera (den mou elegan yetoia oi goneis mou) kai polu mou eleipse. sumfono pos i mageia xreiazete kai polu mou aresei. nomizo ta paidia mona tous kapoia stigmi tha katalavoun pos den uparxei (an den uparxei dld giati exo kapoies epifilaxeis peri toutou :P ). tora gia to pote fernei ta dora epeidi ta panta ta vlepo polu logika panta kai thelo na exoun mia epistimoniki exigisi theoro oti einai fusiologiko pos den paei se ola ta spitia kai oles tis xores idia mera. opote kapoia mera tha erthei. protimo ta xmas apo protoxronia alla auto mporei an allazei an p.x den exei prolavei na parei to doro i thelei na to parei meta tis ekptoseis ;)

3. tora gia tis sunitheies ton agglon. loipon oi xmas cards einai ligo upervoliko otan dinoun se olous. emena mou aresei na stelno se autous pou einai makria. alla fetos edosa se kapoious sto grafeio an k eniotha ligo avola. pantos den to ekanan oloi. kapoioi mono kai to theorisa polu eugeniko k mou arese. otan protoirtha kai epeidi me to fagito imastan para polu austiroi aporousa pou evlepa na dinoun tsips se mikra paidia kai diafora skatoloidia. meta otan se extreme periptoseis arxise k o dikos mou na troeei vlakeies (spania) skeftomoun po po ti tha skeftonati oi aloi an vlepoun to paidi ti troei. opote pleon sxoliazo polu ligotero. pantos nomizo oti isxuei auto pou leei o andras mou. edo epeidi exei polu kosmo exei k megaluteres diafores. exei kai ta remalia pou zoun apo ta benefits kai pinoun mpures apo to proi alla exei kai apo tous sovarous anthropous tous kaliergimenous me epipedo klp. kai epeidi einai poloi einai poloi kai apo tis 2 plevres! pantos sto nursery exoun kapoies vlakioules tupou mpiskota pros to telos alla genika exei arketa frouta k laxanika. auto pou den mou aresei einai pou ap'oso xero to kotopoulo (pou trone polu suxna) den einai free range at least! toulaxiston einai ola analata opote ok. stin ellada pantos i anipsia mou ston paidiko tous dinoun leei polu suxna mpiskota kai ta fagita exoun alati. telos vlepontas apo tis kopeles sto grafeio mou kanei entuposi oti otan pairnoun ap'exo pairnoun sunithos to meal deal pou exei kai frouta kai tsips. genika oloi trone kapoio frouto sto grafeio eno stin ellada otan eimoun se grafeio den thumamai na etroge kanenas frouto. vevaia trone k ta tsips alla tis polu mikres suskevasies.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Τσάι με γάλα το έχω καθιερώσει και εγώ (βάζω και λίγο μέλι όταν είμαι σπίτι). Minced pies και Christmas pudding δεν μου αρέσουν γιατί δεν μου αρέσουν γενικά τα αποξηραμένα φρούτα που βάζουν. Το brandy butter πως σερβίρεται; Δεν έχω φάει ποτέ. Είναι Χριστουγεννιάτικο; Αυτό που θέλω να δοκιμασω είναι clotted cream.Τώρα που θα έρθει η μαμά μου λέω να πάμε σε παραδοσιακό tea room και να πάρουμε το τσάι μας με scones, clotted cream and jam!

Νατάσα ώστε και στο δικο σας σταθμό έχει pudding μετα τα γεύματα, ε; Να φανταστεις πριν παει σταθμό ο μεγαλος (15 μηνών ξεκίνησε) δεν είχε φαει σχεδόν καθόλου γλυκά. Πλεον με το σταθμο έχει μαθει οτι μετα το γεύμα τρώμε pudding και μου ζητάει. Αλλοτε δίνω φρούτο, αλλοτε επιδόρπιο γιαουρτιού αλλά αρκετές φορες δίνω rice pudding ή custard with jelly ή ακόμη και σοκολατοειδη, καθώς έχω παρασυρθεί απο τη λογική του σταθμού. Πλεον προσπαθώ να δίνω τα γλυκα σε πιο έκτακτη βάση και προσφέρω κυρίως φρούτο ή γιαούρτι. Το κακό είναι οτι είμαι και η ίδια γλυκατζου και νιώθω ακόμη περισσότερο την ανάγκη να σπασω αυτή τη συνήθεια (και για τους δυο μας ;))


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ clotted cream!!!! η αιωνια διαφωνια αν ειναι του Devon η της Cornwall χαχαχαχα

εμεις σε ολα τα staff away days κ οπουδηποτε παμε τα τσακιζουμε....σπιτι το αποφευγω επειδη ειναι παχυντικο

τσαι δεν πινω μαυρο, δεν μου αρεσει. πινω με γευσεις οπως earl grey η herbal teas

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ μοιάζουν με αυτά που δίνουν και σε μας. Rice pudding είναι σαν ρυζόγαλο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...