Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Βαίτσα, έγραφα έγραφα και σβήστηκε...:(

Θα κάνω ένα resume... 1) έκανες με τη μία δύο παιδάκια. Αυτό σημαίνει ότι απέκτησες δύο παιδιά χωρίς να περάσεις τις τυχόν παρενέργειες της εγκυμοσύνης δύο φορές (εμετούς, ζαλάδες, κάτι που μπορεί να πάει στραβά κτλ).

2) επειδή τα παιδάκια σου είναι στην ίδια ηλικία, είναι πιο δύσκολο γι αυτά να αναπτύξουν ανταγωνιστικότητα, ζήλια απ ότι εάν είχαν περισσότερα χρόνια διαφορά.

3) εγώ για παράδειγμα. θέλω τα παιδιά μου, αν μπορέσω και πρώτα ο Θεός, να τα κάνω κοντά κοντά, για να έχουν παρέα, να μη ζηλεύουν το ένα το άλλο, και να είμαι κι εγώ στην ίδια φάση γονεϊκά. Το ίδιο δε θα είναι περίπου και για μένα? δε θα έχω 2 - 3 μπόμπιρες να τρέχουν μέσα στο σπίτι?

Υπομονή, και αν μπορείς να βρίσκεις λίγο προσωπικό χρόνο για να μαζεύεις δυνάμεις και να ανασυγκροτείσαι!!!

Ricola, είμαι στην 16η ακόμη, έχω καιρό. Τον Ιούλιο με το καλό. Έχω υπέρηχο αυτή την εβδομάδα και έχω λίγη αγωνία.....

Η συνταγή από το σπιτικό ψωμάκι:

υλικά: αλεύρι 2 κούπες

1 μαγιά

λίγο αλάτι

ελάχιστο λάδι

νεράκι ζεστό

Διαδικασία: βάζουμε αλεύρι σε ένα βαθύ μπωλ. στη μέση ρίχνουμε τη μαγιά. προσθέτουμε το λαδάκι και το αλάτι και τέλος το νερό, και ζυμώνουμε καλά. (5 - 10 λεπτάκια). το σκεπάζουμε με μία καθαρή πετσέτα και το βάζουμε σε ζεστό μέρος (πχ δίπλα στο καλοριφερ). μετά από 30 λεπτά, και αφού δούμε ότι έχει φουσκώσει, το παίρνουμε, το πλάθουμε λιγάκι να παρει μακρόστενο ή στρόγγυλο σχήμα, και το τοποθετούμε σε ταψί που έχουμε αλείψει με λάδι. Ψήνουμε για 20 λεπτά περίπου στους 200 βαθμούς, μέχρι να ροδίσει από πάνω και είναι έτοιμο! προσοχή στο ταψί γιατί το ψωμάκι μας θα φουσκώσει κι άλλο καθώς ψήνεται. Μόλις βγάλουμε το ψωμάκι από το φούρνο, και αφού είναι ακόμη ζεστό, το σκεπάζουμε με καθαρή πετσέτα για να μαλακώσει η κόρα.

Καλή επιτυχία!!!!!


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Βαίτσα, έγραφα έγραφα και σβήστηκε...:(

Ricola, είμαι στην 16η ακόμη, έχω καιρό. Τον Ιούλιο με το καλό. Έχω υπέρηχο αυτή την εβδομάδα και έχω λίγη αγωνία.....

Δε θα καταλαβεις ποσο γρηγορα θα περασει ο καιρος!!!!Απολαυσε την καθε στιγμη....και βγαλτε πολλες φωτο(ακομα και αν δε φαινεται η κοιλιτσα)

Ολα θα πανε καλα!!!!

Η συνταγή από το σπιτικό ψωμάκι:

υλικά: αλεύρι 2 κούπες

1 μαγιά

λίγο αλάτι

ελάχιστο λάδι

νεράκι ζεστό

Διαδικασία: βάζουμε αλεύρι σε ένα βαθύ μπωλ. στη μέση ρίχνουμε τη μαγιά. προσθέτουμε το λαδάκι και το αλάτι και τέλος το νερό, και ζυμώνουμε καλά. (5 - 10 λεπτάκια). το σκεπάζουμε με μία καθαρή πετσέτα και το βάζουμε σε ζεστό μέρος (πχ δίπλα στο καλοριφερ). μετά από 30 λεπτά, και αφού δούμε ότι έχει φουσκώσει, το παίρνουμε, το πλάθουμε λιγάκι να παρει μακρόστενο ή στρόγγυλο σχήμα, και το τοποθετούμε σε ταψί που έχουμε αλείψει με λάδι. Ψήνουμε για 20 λεπτά περίπου στους 200 βαθμούς, μέχρι να ροδίσει από πάνω και είναι έτοιμο! προσοχή στο ταψί γιατί το ψωμάκι μας θα φουσκώσει κι άλλο καθώς ψήνεται. Μόλις βγάλουμε το ψωμάκι από το φούρνο, και αφού είναι ακόμη ζεστό, το σκεπάζουμε με καθαρή πετσέτα για να μαλακώσει η κόρα.

Καλή επιτυχία!!!!!

Ευχαριστω για τη συνταγη!!!!Οταν τη κανω θα σε ενημερωσω γιατην επιτυχια της!!!!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

[Αρχικό μήνυμα απο bagia viewpost.gif

Ευχαριστω! Πιο πολυ για τον μικρο μ ενδιαφερει! Κοριτσια και αγορι:-) να σας πω κατι? Θελω την γνωμη σας για ενα θεμα: ως γνωστων εγω εχω τα διδυμα αγορακια, αν παρατηρησατε τελευταια με φτανουν αρκετες φορες στα ορια μου λογο κουρασης κ τρεξιματος. Λοιπον εχω πιασει τον εαυτο μου να πιστευει πως αν μου ερχοντουσαν τα παιδια ενα ενα θα ημουν πιο ευτυχισμενη απ οτι τωρα που μου ηρθαν και τα δυο μαζι! Απ την αλλη, οταν το σκεφτομαι λεω αμαρτια ειναι, γιατι αλλοι δεν εχουν καθολου κι εμενα ο θεος μου εδωσε δυο κι εγω σκεφτομαι να ειχα ενα? Οχι ομως οτι δεν τα ηθελα κ τα δυο, απλα οχι μαζι, ας μ ερχοταν ο ενας τωρα κ ο αλλος μετα απο κανα δυο χρονια... κ παλι λεω οτι δεν ειναι σωστο γιατι αν κατι συμβει στον εναν απο τους δυο (κουφια η ωρα)εγω θα τρελαθω και θα ειναι σαν να το προκαλεσα με τις σκεψεις που κανω.... ωχ! Σας επριξα! Πραγματικα μ ενδιαφερει η γνωμη σας, τι εχετε να μου πειτε κι εσεις για ολα αυτα?:?::?::?:]

BAGIA τα μικρά μου είναι πολύ κοντα (σκάρτος χρόνος διαφορά) οπότε είναι πάνω κάτω σαν δίδυμα γιατί είναι περίπου στην ίδια φάση. Εχουμε να κοιμηθούμε μήνες και κυριολεκτώ παιδιά! Κλαίει το ένα στις 3 σηκώνεται η γυναίκα μου το ακούει το σκηνικό το άλλο, αρχίζει να τσιρίζει. Όλη μέρα είναι πάνω μας επειδή δουλευουμε στο σπίτι και έχουν κολλήσει και ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ παιδια, καθόλου. Σήμερα έγινα έξαλλος γιατί έβαφα τα δωματια και η Αμαντα ηταν μεσα στο τζάκι και έτρωγε σταχτη και κάρβουνα, και ο Παναγιώτης τα σκόρπαγε τριγύρω. ΕΙΝΑΙ 100% λογική η αντίδραση σου. Μην ανυσηχεις απλά κάνε υπομονή. Ξέρεις ρε ΒΑΓΙΑ τι τυψεις ένιωσα σήμερα που μάλωσα την Αμάντα, αρκετά, αλλά ρε παιδια όταν του χεις πει 40 φορές ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ και γελάνε και πανε παλι εκεί και μετα μασάει κάρβουνο, ε το χάνεις λιγο :P Πάντως τώρα που γράφω με ρώτησε η γυναικα μου για το τι θεμα διαβαζω, της ειπα και καταλλήξαμε στο συμπερασμα: Πρέπει να ναι πολύ ζορι να είσαι διδυμομαμα:P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα !!! Δεν λεω κοριτσια γιατι ειδα πως μπηκε κ αντρας στην παρεα μας!

καλως ηρθες Νικο! Να σου ζησουν τα παιδακια σου κ καλα μαγειρεματα! Αντε κ ενας αντρας στην παρεα!

βαγια μου ειναι πλυ δυσκολη η ηλικια που ειναι τωρα τα μικρα σου πανω στα σκανδαλα που λενε ,εδω δυσκολευεσαι πολυ με ενα ποσο εσυ που τα εχεις 2. Το μονο που μπορω να σου πω οπως ειπαν κ τα παιδια πριν να μην δισταζεις να ζητας βοηθεια ! καθηστε με τον αντρα σου βαλτε τα κατω κ δειτε τι μπορειτε να κανετε γιατι η ηρεμια μας ειναι πολυ σημαντικη!

Ρικολα μου κ οτι ελεγα να σου ζητησω την συνταγη για τα μακαρον! Γιατι δεν σου αρεσουν ρε συ κοριτσι τι εγινε?

Τζελυ ωραια πρεπει να εγινε η φακοσαλατα μμμμ!!! Κ εγω στο προγραμμα φακες για αυριο!

Εβιρακι μου πολυ ωραιο το ψαρακι με τα λαχανικα! Αντε παλι καλα που πηρες παραταση να ηρεμησεις λιγο!!!

Νινακι το αγαπημενο μου φαγακι εκανες χτες! μμμ! Αλλα με χαλουμε δεν το εχω φαει ποτε! σε εμπιστευομαι ομως κ νομιζω θα ειναι θεικο!

Φωτεινη , Αγγελικη,Αρετη καλημερα!!

Λοιπον στα δικα μου μαγειρικα του ΣΚ τωρα, το Σαββατο το μεσημερι τηγανισα αθερινα για τους δυο αντρες κ εβρασα κ πατατες καροτα κ εκανα πατατοσαλατα, για τον μικρο ψαροσουπ ακ γι αμενα τσιπουρα ψητη .Εκανα κ σαλατα μαρουλι για ολους.

μετα με πηρε τηλ ο αντρας μου κ μου ειπε πως θα ερχοταν καπιοι φιλοι σπιτι το βραδυ κ ετσι εφτιαξα μπριζολες στο φουρνο με πατατες με πιπεριες ντοματα μουσταρδα -λεμονι κ στο τελος γραβιερα.Εγιναν λουκουμι.Εφτιαξα κ σπετσοφαι κ λιγα τυροπιτακια κ σαλατα, τυρια αυτα.

Χτες Κυριακη ο γιος μου εδωσε παραγγελια ηθελε συκωταρια τηγανιτη κ δεν του χαλασα χατηρι.Εφτιαξα κ πατατες τηγανιτες κ σαλατα κ εψησα κ για μενα μοσχαρισι συκωτι κ φαγαμε.

Εφτιαξα κ τυροπιτακια κουρου για χτες το βραδυ κ για σημερα να παρουν μαζι μπαμπας κ γιος κ ενα κεικ πορτοκαλι! Αυτη την φορα το πετυχα ομως.Το εψησα στον αερα.Η μαμα μου μου ειπε πως εβαλ απολυ σοδα γι αυτο ειχα την αποτυχια προχτες.

Για σημερα μαγειρεψα κοκορα χωριατικο με χυλοπιτες για ολους μας.

σας αφηνω για την ωρα, τα λεμε αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα απο εμενα!

Νικο καλως ηρθες στην παρεα μας! Τι ωραια να εχουμε κι εναν αντρα μαγειρα στην παρεα! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου και την οικογενεια σου!

Εβιρι τι καλά που πηρες παραταση στην εργασια! Να μας αργοτερα και το βαθμο που θα παρεις:tongue:. Εχουμε αγωνια!

Βαγια μην αισθανεσαι ασχημα! Ειναι λογικο! Εδω τα δικα μου εχουν 3 χρονια διαφορα κι αν συγχρονιζονται στην γκρινια με τρελλαινουν. Αν μπορεις φτιαξε ενα προγραμμα με τον αντρα σου για το βραδυνο ξυπνημα ωστε να το κανετε εναλλαξ και να παιρνεις κι εσυ μια ανασα ή αλλιως βρες αν μπορεις καποια βοηθεια σε σταθερη ωρα μεσα στην ημερα ωστε να ξεκουραζεσαι κι εσυ. Ειναι δυσκολο να εισαι διδυμομαμα αλλα μετα τα 3 που θα παιζουν μεταξυ τους θα καλυτερεψουν τα πραγματα.

Τζενη και Νινα ποσα φτιαξατε παλι!

Ρικολα πλησιαζει η μεγαλη μερα ε; Μποτε προλαβες να κανεις;

Τζελλυφις εμεις δε θα σε μαρτυρησουμε οτι δε διαβασες ουτε θα σε τιμωρησουμε. Να μην επαναληφθει ομως ε;:D

Εγω χτες πονεσα ξαφνικα στην πλατη, εκανα εμετους κι ειχα ριγη χωρις να εχω πυρετο. Απ'ότι καταλαβα ψυξη εχω παθει γιατι με θερμαντικη αλοιφη αρχισα να ειμαι καλύτερα (καλά παιζεται και να εχω σωματοποιησει τη στενοχωρια που περναω αυτο το διαστημα με ολες αυτες τις αλλαγες). Απλα φωναξα για βοηθεια τη γιαγια γιατι ο αντρας μου δεν το εχει καθολου με τον μικρο και θα εμενε νηστικος ο κακομοιρης. Τελικα αποφασισαμε να παμε και τον μικρο παιδικο κι οταν το ειπαμε στους παππουδες καταλαβα οτι τους ελαφρυναμε πολυ. Ο Θεος βοηθος τωρα. Χτες ειχαμε κατι επισκεψεις και συζητουσαν συνεχεια για το σεισμο και το γεγονος οτι εγω θα ξαναπαω στο νησι μονη μου μπροστα στη μικρη οσο κι αν εγω τους ελεγα να σταματησουν την κουβεντα και το βραδυ η μικρη ηρθε και κοιμηθηκε επανω μου στην κυριολεξια. Δεν ξερω ποσο θα μεινουν τελικα τα παιδια εδω γιατι θα εξαρτηθει απο τους σεισμους. Οι σεισμολογοι λενε συνεχεια οτι θα ξανακανει πανω απο 5 αλλά δεν ξερουμε πότε οπότε μεχρι το Πασχα μας βλεπω να ειμαστε σε συτην την κατασταση.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ξεχασα να γραψω. Το Σαββατο εφτιαξα καλαμαρακια τηγανητα με πατατες και παγκασιους για τη μικρη. Χτες ο αντρας μου εφαγε καλαμαρακια που ειχαν περισσεψει, η μικρη μακαρονια κι εγω λαπα. Σημερα εγω θα φαω τραχανα σουπιτσα για να στρωσει λιγο το στομαχι μου (την εφερε η μαμα μου) και θα δω τι θα φτιαξω στους υπόλοιπους.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Η εβδομάδα ξεκίνησε με πολύ δουλειά και γι΄αυτό θα διαβάσω αργότερα τα νέα σας που λογικά θα έχω λίγο χρόνο!

Σήμερα τρώμε φασόλια σούπα με ντομάτα. Για γιαχνί πήγαιναν αλλά μου έβρασαν πολύ γρήγορα κι έτσι τα άφησα σουπίτσα!

Τα λέμε σε λίγο...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!!Ναι εχει τελικα και τα θετικα του το ραντεβουδακι πας προετοιμασμενη(ψυχολογικα και αισθητικα)...μεχρι και μαλλι σκεφτομουν να βαψω....(μετα το 1 τριμηνο ειχα το οκ του γιατρου αλλα κρατιομουν)...και τωρα παλι λεω τοσο καιρο δε τα εβαψα...δε περιμενω καλυτερα????

Εγώ μαλλί έβαψα από τον τρίτο μήνα και μετά γιατί τα άσπρα είναι πολλά και δεν λέιε να μείνω έτσι!

Πο!πο! Κοριτσια υποφερω! Τι πραγμα ειναι αυτο! Πρωτη φορα το παθαινω, δεν μπορω να κανω τιποτα, γυριζω σαν τον λυκο, το κεφαλι μου εχει γυρει αριστερα κ δεν μπορω να το κουνησω, με ποναει απο αυχενα μεχρι ολο το κεφαλι! :( περιμενω να γυρισει ο αντρας μουαπ την δουλεια για να παμε στον γιατρο

Βρε κοριτσάκι είσαι καλύτερα σήμερα?

Καλημερα κι απο μενα!

Γειά σου Φωτεινούλα!

Αγγελικη ουτε εγω συμπαθω πολυ τα φασολακια. Εμενα μου αρεσει ο αρακας. (Οσον αφορα το σεντονι μαλλον πανωσεντονο μη σου πω ολοκληρο τοπι για σεντονια)

:tongue::tongue::tongue::tongue:

Πηγα και στον παιδικο σημερα για να συνεννοηθω μαζι τους ωστε να ξεκινησει ξανα η μικρη. Τους ειπα και τις αντιδρασεις της με το σεισμο αλλά και πως χειριστηκα την αλλαγη του προγραμματος μας ωστε να εχουν το νου τους αν εκφρασει τιποτα περιεργο. Σκεφτομουν μηπως εστελνα και τον μικρο για να ειναι πιο ξεκουραστα για τη γιαγια. Το συζητησα μαζι τους και θα το σκεφτω. Ειναι μικρος ακομα αλλά και η γιαγια ειναι μεγαλη και ανησυχω για να ειμαι ειλικρινης. Ας οψεται οτι δεν εχω αλλη λυση...

Αν μπορούν να τον πάρουν δεν είναι άσχημη ιδέα!

Εκλεισα και ραντεβου στον παιδιατρο για εμβολιο του μικρου και με προετοιμασαν οτι τα παιδια μπορει να εκφρασουν διαφορα συναισθηματα που η μαμα τους θα λειπει μακρια. Φυσαω και ξεφυσαω οπως καταλαβαινετε.

Είναι στενάχωρο όλο αυτό αλλά Φωτεινούλα μου θα προσαρμοστούν στην νέα πραγματικότητα. Άλλωστε στις ηλικίες που είναι η προσαρμογή γίνεται έυκολότερα!

Φιλακια

Αγγελικη μου κ εμενα η δουλει αμου μου εδινε τα μισα για το ιδιωτικο απλα λεγαμε κ θα μπορουσαμε να παμε κ τα δυο εκει φετος με την τιμη σχεοδν του ενος αφου θα ειχαμ εκ εκπτωση, αλλα επειδη τα περισσοτερα παιδακια απο την ηλικι ατου μεγαλου θα πηγαιναν σε δημοσιο δεν ηθελε ο αντρα ςμου περισσοτερο γιατι η αληθει αιεναι το παιδια θα φρικαρε με τα πιτσιρικια αφου απο πολυ μικρος θελει να παιζει με μεγαλυτερα. Κ δεν θα ηταν 3-4 ωρες αλλα κανονικο 8ωρο.Εγω νομιζω καναμε βλακεια γιατι θα μαθαινε κ ο μικρος μαζι με τον μεγαλο θα προσαρμοζοταν καλυτερα κ οικονομικα θα διναμε λιγοτερα.

Εμένα ευτυχώς μου καλύπτει το 90% των διδάκτρων! Αλλά ναι θα ήταν προτιμότερο να πάει και ο μικρούλης σου!

βαγια ετσι εχω τον συζυγο 3η μερα σημερα.Εχει παθει κ αυτος ψυξη κ ποναει απιστευτα ο καημενος.Απο την μια πλευρα στον αυχενα κ αυτος.

Είναι καλύτερα σήμερα?

Για το κεικ που λετε καρφι δεν μου καηκε! σιγα μην κατσω να σκασω για ενα κεικ οχι , εχω αλλα τοσα που με αποσχολουν! Απλα ρωταω για μοας κ εχετε καμια ιδεα για το τι εφταιξε . θα ξανακανω μια αποπειρα το ΣΚ κ βλεπουμε!! χαχαχα

Έφτιαξες τελικά? πέτυχε?

παντος καλα καλα τα φασολακια αλλα απο οταν τα εφαγα με εχει περθανει το στομαχι μου ....

Μπα δε θα ελεγα κουραστικο...ισα ισα με ευχαριστει η κουζινα...και ποιος ξερει ποτε θα εχω ξανα το χρονο να κανω κατι τετοιο περα απο τα βασικα μετα???

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!!!

Μπήκες στην τελική ευθεία κοριτσάκι! Με το καλό!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε φωτεινη μου! Ειδες τελικα ανακουφιστηκαν κ λιγο οι παππουδες ενω απο μονοι τους δεν θα το προτιναν ποτε! Μια χαρα θα τα παει το αντρακι στο σταθμο θα δεις!

Αγγελικη ναι το εφτιαξα ξανα το κεικ κ πετυχε.Αυτη την φορα εψησα σε αερα ομως κ μειωσα λιγο τα υγρα ,την προηγουμενη φορα νομιζω ειχα βαλει πολλα!!!!

Θυμαστε το φθινοπωρο που σας ελεγα πως ο μικρος θελει να παιρνει μονο τοστ στο νηπιο μαζι κ θα το βαρεθει κλπ κλπ? Ε ηρθε η στιγμη που το βαρεθηκε!!! Πειτε αν θελετε καμια ιδεα τι αλλο υγιεινο μπορω να του βαζω μαζι? σημερα του εβαλα τα κουρου κ μπανανα,αλλες φορες βαζω κριτσινια με τυρακι κ χυμο, μια φορα αυγο με ψωμακι κ χυμο η φρουτο, αν εχω καμια πιτα τι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εδώ είναι μέρα μπαμπά. Οπότε λέω να μαγειρέψω Φασολάδα και επειδή γκρινιάζουνε τα μικρά με τα όσπρια θα τους κάνω κεικ με λεμόνι (υγρό κέικ) για επιδόρπιο!! :-) Βασικά δεν γκρινιαζουν δικαιολογίες ψάχνω να κάνω το κεικ :-)

Καταρχήν Νίκο καλώς ήρθες στο μαγειροκάφέ μας! Θα χαρούμε να ακούμε την απόψη σου σε μαγειρέματα και όχι μόνο!

Οι μπαμπάδες συνήθως είναι της ... παχυντικής κουζίνας αλλά χαλάλι σας!

χαχαχα ναι ricola αυτό μου λέει και η σύζυγος (αλλά της αρέσει το κέικ οπότε το αφήνει να περάσει έτσι, το κάνω πολύ καλό, και μετά πλένω και τα σκεύη οπότε δεν γκρινιάζει :P:p:p) Αχ αχ αν με άκουγαν τώρα η γιαγιά και ο πατέρας μου θα κάναν χαρακίρι χαχα

Εσύ είσαι θησαυρός! Τυχερή η γυναικούλα σου!

Χαχαχα...σε εμας ειναι το αντιθετο κατα καποιο τροπο!!!Κανω εγω το φαγητο η το γλυκο...και πλενει ο καλος μου τα σκευη...οχι μονο τωρα λογω εγκυμοσυνης...και πριν το εκανε!!!Καλο εεε??

Μπράβο στον αντρούλή σου Ρικόλα! Λίγοι το κάνουν!

Το κέηκ τελικά σύμφωνα με τα υλικά που είχα διαθέσιμα έγινε ραβανι, το οποίο έγινε νόστιμο μεν, αλλά δε μου φουσκωσε..................μια ζωή το ίδιο πρόβλημα έχω:(:(:(:( θα μου πείτε κανένα κολπάκι ως πιο έμπειρες????:D:D

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ την φαρίνα που φουσκώνει μόνη της. Αλλιώς αν βάλω αλεύρι για όλες τις χρήσεις βάζω μία κουταλιά της σούπας μπέικιν σε περίπου 200 γραμμάρια αλεύρι.

Αύριο έχουμε τραπέζι έχω βγάλει μοσχαράκι και ψάχνω καμιά συνταγή.......καμιά ιδέα?:)

Λίγο αργά το διάβασα το μήνυμά σου. Τι έφτιαξες τελικά?

Η μέρα του Μπαμπά είναι η μέρα που έχουμε στο σπίτι στην διάρκεια της οποίας εγώ μαγειρευώ τα νόστιμα παχυντικά κέικ, μακαρόνια και πίτσες μου (βέβαια σήμερα έκανα όσπρια) και όχι τα ξενέρωτα Ευρωπαικά της συζύγου (Γαλλίδα) με κουνουπίδια:P:p:p

Είναι όντως ξενέρωτη η Γαλλική κουζίνα, έχεις δίκιο! Τα αποζημιώνεις όμως τα παιδιά με τις δικές σου μαγειρικές δημιουργίες!

Eviri που λες όταν ήμουν μικρός η μάνα μου με έβαζε να συγιρίζω και να κάνω δουλειές σπιτιού κάτι που έκανε ΕΞΑΛΛΗ την γιαγιά μου (την μαμά της) και δεν άρεσε στον πατέρα μου. Αλλα χαίρομαι πολύ, είναι υπέροχο κάθε μπαμπάς να ξέρει όταν για κάποιο λόγο η μαμά δεν μπορεί, να παρέχει πλήρες γευμά καλομαγειρεμένο στα μωρά του και όχι τηγανιτές πατάτες φλαμπέ που μας έκανε ο δικός μου :P:p:p

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Μπράβο στην μανούλα σου που φρόντισε να σε κάνει έναν σωστό σύζυγο σε όλα τα επίπεδα!

Καλησπερα Εviri!!!!!!!!

Moυ αρεσει πολυ ο σολομος αλλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μαζι με τον τονο ειναι απαγορευμενος....οπου να ναι ομως.......

Οσο για τον αντρα μου και το πλυσιμο.....δε ξερω το μυστικο....εγω ετσι τον πηρα!!!!:tongue::tongue::tongue:

Προφανώς έπαιξε ρόλο η μανούλα του όπως και του Νίκου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντε ρε Nina-Tom επιτέλους κάποιος χαιρέτησε και το αγόρι :P:p:p:p Πλάκα κάνω...χαλούμι ε; πω πω παιδιά η νύφη μου είναι Κύπρια και μας φέρνει χαλούμι συχνά πυκνά...αχ αχ γίνεται σαγανακι επικό :D

Μμμμμ! Χαλούμι σαγανάκι! Έχω να φάω 24 χρόνια! Τότε ήμουν εκδρομή στην Κύπρο και θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ!

Σήμερα δε διάβασα πολύ και με μαλώνω από μέσα μου... δεν είχα καθόλου όρεξη. τώρα κάθομαι με το ζόρι και βγάζω σημειώσεις (δηλαδή εχω περάσει στο δεύτερο επίπεδο ανάγνωσης...):cool::cool::cool::cool:

Νομίζω πως δεν πειράζει να αφήσεις μία μέρα να φύγει χωρίς να διαβάσεις! Λίγη χαλάρωση την χρειαζόμαστε όλοι μας που και που!

Βαίτσα μου, μακάρι να είστε περδίκια οικογενειακώς σε λίγο καιρό!! :)

Ευχαριστω! Πιο πολυ για τον μικρο μ ενδιαφερει! Κοριτσια και αγορι:-) να σας πω κατι? Θελω την γνωμη σας για ενα θεμα: ως γνωστων εγω εχω τα διδυμα αγορακια, αν παρατηρησατε τελευταια με φτανουν αρκετες φορες στα ορια μου λογο κουρασης κ τρεξιματος. Λοιπον εχω πιασει τον εαυτο μου να πιστευει πως αν μου ερχοντουσαν τα παιδια ενα ενα θα ημουν πιο ευτυχισμενη απ οτι τωρα που μου ηρθαν και τα δυο μαζι! Απ την αλλη, οταν το σκεφτομαι λεω αμαρτια ειναι, γιατι αλλοι δεν εχουν καθολου κι εμενα ο θεος μου εδωσε δυο κι εγω σκεφτομαι να ειχα ενα? Οχι ομως οτι δεν τα ηθελα κ τα δυο, απλα οχι μαζι, ας μ ερχοταν ο ενας τωρα κ ο αλλος μετα απο κανα δυο χρονια... κ παλι λεω οτι δεν ειναι σωστο γιατι αν κατι συμβει στον εναν απο τους δυο (κουφια η ωρα)εγω θα τρελαθω και θα ειναι σαν να το προκαλεσα με τις σκεψεις που κανω.... ωχ! Σας επριξα! Πραγματικα μ ενδιαφερει η γνωμη σας, τι εχετε να μου πειτε κι εσεις για ολα αυτα?:?::?::?:

Κοριτσάκι είναι λογικό να φτάνεις στα όρια σου με 2 ζουζούνια στο σπίτι. Αλλά σκέψου ότι όλη αυτήν την φάση θα την περάσεις μία φορά και θα ξεμπερδέψεις! Κάνε όσο μπορέις υπομονή και ζήτα και βοήθεια!

:confused:

Κατ αρχην καλα κανεις και μας λες τους προβληματισμους σου!!!Ισως νιωσεις καλυτερα!!!!

Σωστο!

Θα μπορουσες να ζητησεις βοηθεια απο καπου????Πχ απο τον αντρα σου??Τη μαμα??Τη πεθερα:confused:...ισως και καποια φιλη που δεν δουλευει αυτο το διαστημα...να ερχοταν για λιγο!

Αυτο για τη φιλη στο λεω απο δικη μου πειρα.Δε θα ξεχασω ποσο με ευχαριστει η φιλη μου μονο και μονο ποθ καθομουν με τη μικρη και παιζαμε και μπορουσε εκεινη να κανει ενα μαγειρεμα,σιδερο η ακομα και μπανιο!!!!(και τι εκανα χαζολογουσα με τη μικρη)!!!

ΠΟλύ καλή ιδέα ρικόλα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παρεακιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!

Το μενου για σημερα για τον καλο μου εχει μπιφτεκια με πατατουλες στο φουρνο!!!Για μενα....αχχχχχχ....ειναι μενου πεινας.....ενα μπιφτεκι μικρο γι αμεσημερι και ενα γιαουρτι γι αβραδυ!!!!!Πικρα...και ειμαι φαγανο το καημενουλι!!!!!

καλημερα κ καλη εβδομαδα !!! Δεν λεω κοριτσια γιατι ειδα πως μπηκε κ αντρας στην παρεα μας!

Καλη εβδομαδα και σε σενα Τζενακι!!!!

Ρικολα μου κ οτι ελεγα να σου ζητησω την συνταγη για τα μακαρον! Γιατι δεν σου αρεσουν ρε συ κοριτσι τι εγινε?

Διαλεξα τη συνταγη της Αργυρως δε φταιει η συνταγη...φανταζομαι....σε γευση ειναι πεντανοστιμα δε λεω...απο εμφανιση ομως....δεν...εεεε και αφου μου ειχαν μεινει οι κροκοι αποφασισα με ρισκο παλι να φτιαξω κεικακια...τα οποια ευτυχως και πετυχαν!!!!Εκανα δοκιμασμενη συνταγη γι αυτο!!!!

Λοιπον στα δικα μου μαγειρικα του ΣΚ τωρα, το Σαββατο το μεσημερι τηγανισα αθερινα για τους δυο αντρες κ εβρασα κ πατατες καροτα κ εκανα πατατοσαλατα, για τον μικρο ψαροσουπ ακ γι αμενα τσιπουρα ψητη .Εκανα κ σαλατα μαρουλι για ολους.

μετα με πηρε τηλ ο αντρας μου κ μου ειπε πως θα ερχοταν καπιοι φιλοι σπιτι το βραδυ κ ετσι εφτιαξα μπριζολες στο φουρνο με πατατες με πιπεριες ντοματα μουσταρδα -λεμονι κ στο τελος γραβιερα.Εγιναν λουκουμι.Εφτιαξα κ σπετσοφαι κ λιγα τυροπιτακια κ σαλατα, τυρια αυτα.

Χτες Κυριακη ο γιος μου εδωσε παραγγελια ηθελε συκωταρια τηγανιτη κ δεν του χαλασα χατηρι.Εφτιαξα κ πατατες τηγανιτες κ σαλατα κ εψησα κ για μενα μοσχαρισι συκωτι κ φαγαμε.Ποσο ζηλευω το συκωτι....Το μοναδικο ας το πουμε κρεατικο που μου αρεσει και τρωω παντα ευχαριστα..και αυτο ομως ειναι στα απαγορευμενα λογω εγκυμοσυνης!!!

Εφτιαξα κ τυροπιτακια κουρου για χτες το βραδυ κ για σημερα να παρουν μαζι μπαμπας κ γιος κ ενα κεικ πορτοκαλι! Αυτη την φορα το πετυχα ομως.Το εψησα στον αερα.Η μαμα μου μου ειπε πως εβαλ απολυ σοδα γι αυτο ειχα την αποτυχια προχτες.

Για σημερα μαγειρεψα κοκορα χωριατικο με χυλοπιτες για ολους μας.

σας αφηνω για την ωρα, τα λεμε αργοτερα!

Σουπερ το μενου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα απο εμενα!

Καλησπερα Φωτεινη!!!Καλη εβδομαδα!!!1

Ρικολα πλησιαζει η μεγαλη μερα ε; Μποτε προλαβες να κανεις;

Ωωωωω ναι..αυριο τετοια ωρα θα ειμαστε αγκαλια!!!!

Μαλλι..τσεκ...φρυδι...τσεκ...μουτσακι..τσεκ..αποτριχωση ...τσεκ!!!Πανετοιμη!!!

(Συγνωμη Νικο....:tongue:...)

Απλα σημερα θα πεθανω της πεινας....αλλα χαλαλι!!!!

Εγω χτες πονεσα ξαφνικα στην πλατη, εκανα εμετους κι ειχα ριγη χωρις να εχω πυρετο. Απ'ότι καταλαβα ψυξη εχω παθει γιατι με θερμαντικη αλοιφη αρχισα να ειμαι καλύτερα (καλά παιζεται και να εχω σωματοποιησει τη στενοχωρια που περναω αυτο το διαστημα με ολες αυτες τις αλλαγες). Απλα φωναξα για βοηθεια τη γιαγια γιατι ο αντρας μου δεν το εχει καθολου με τον μικρο και θα εμενε νηστικος ο κακομοιρης.Περαστικουλια!!!!

Τελικα αποφασισαμε να παμε και τον μικρο παιδικο κι οταν το ειπαμε στους παππουδες καταλαβα οτι τους ελαφρυναμε πολυ. Ο Θεος βοηθος τωρα. Χτες ειχαμε κατι επισκεψεις και συζητουσαν συνεχεια για το σεισμο και το γεγονος οτι εγω θα ξαναπαω στο νησι μονη μου μπροστα στη μικρη οσο κι αν εγω τους ελεγα να σταματησουν την κουβεντα και το βραδυ η μικρη ηρθε και κοιμηθηκε επανω μου στην κυριολεξια. Δεν ξερω ποσο θα μεινουν τελικα τα παιδια εδω γιατι θα εξαρτηθει απο τους σεισμους. Οι σεισμολογοι λενε συνεχεια οτι θα ξανακανει πανω απο 5 αλλά δεν ξερουμε πότε οπότε μεχρι το Πασχα μας βλεπω να ειμαστε σε συτην την κατασταση.

Αχου μωρε το μικρουλι μου...μα καλα και οι φιλοι σας δεν καταλαβαιναν με τιποτα...Ππππφφφφφ....

Επειδη δε σας εχω παρακολουθησει απο την αρχη....Ξερω οτι θα πατε στο νησι και αρχικα θα εισαι μονη ....πρεπει οπωσδηποτε να εισαι εκει αυτες τις μερες...δεν μπορεις να το αναβαλλεις??Αν Θες βεβαιως απαντας....αν εγινα αδιακριτη ζητω συγνωμη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[bAGIA τα μικρά μου είναι πολύ κοντα (σκάρτος χρόνος διαφορά) οπότε είναι πάνω κάτω σαν δίδυμα γιατί είναι περίπου στην ίδια φάση. Εχουμε να κοιμηθούμε μήνες και κυριολεκτώ παιδιά! Κλαίει το ένα στις 3 σηκώνεται η γυναίκα μου το ακούει το σκηνικό το άλλο, αρχίζει να τσιρίζει. Όλη μέρα είναι πάνω μας επειδή δουλευουμε στο σπίτι και έχουν κολλήσει και ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ παιδια, καθόλου. Σήμερα έγινα έξαλλος γιατί έβαφα τα δωματια και η Αμαντα ηταν μεσα στο τζάκι και έτρωγε σταχτη και κάρβουνα, και ο Παναγιώτης τα σκόρπαγε τριγύρω. ΕΙΝΑΙ 100% λογική η αντίδραση σου. Μην ανυσηχεις απλά κάνε υπομονή. Ξέρεις ρε ΒΑΓΙΑ τι τυψεις ένιωσα σήμερα που μάλωσα την Αμάντα, αρκετά, αλλά ρε παιδια όταν του χεις πει 40 φορές ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ και γελάνε και πανε παλι εκεί και μετα μασάει κάρβουνο, ε το χάνεις λιγο :P Πάντως τώρα που γράφω με ρώτησε η γυναικα μου για το τι θεμα διαβαζω, της ειπα και καταλλήξαμε στο συμπερασμα: Πρέπει να ναι πολύ ζορι να είσαι διδυμομαμα:P

Πόσο είναι τα μικρά? Δεν πάιζει το ενδεχόμενο να πάνε σταθμό? Θα τους κάνει πολύ καλό να συναναστραφούν για κάποιες ώρες και με άλλα παιδιά! Ζήτα και την συμβουλή μίας παιδοψυχολόγου. Εμένα με βοήθησε πολύ με τον μικρό μου που είναι πολύ ζωηρός και όπως λες κι εσύ δεν ακούει!

καλημερα κ καλη εβδομαδα !!! Δεν λεω κοριτσια γιατι ειδα πως μπηκε κ αντρας στην παρεα μας!

Ένας και μοναδικός! Θα τον έχουμε στα ώπα - ώπα!

Φωτεινη , Αγγελικη,Αρετη καλημερα!!

Καλό μεσημέρι κορίτσι!

Καλημέρα και καλή εβδομαδα απο εμενα!

Εγω χτες πονεσα ξαφνικα στην πλατη, εκανα εμετους κι ειχα ριγη χωρις να εχω πυρετο. Απ'ότι καταλαβα ψυξη εχω παθει γιατι με θερμαντικη αλοιφη αρχισα να ειμαι καλύτερα (καλά παιζεται και να εχω σωματοποιησει τη στενοχωρια που περναω αυτο το διαστημα με ολες αυτες τις αλλαγες). Απλα φωναξα για βοηθεια τη γιαγια γιατι ο αντρας μου δεν το εχει καθολου με τον μικρο και θα εμενε νηστικος ο κακομοιρης. Τελικα αποφασισαμε να παμε και τον μικρο παιδικο κι οταν το ειπαμε στους παππουδες καταλαβα οτι τους ελαφρυναμε πολυ. Ο Θεος βοηθος τωρα.

Νομίζω κάνατε την καλύτερη επιλογή!

Χτες ειχαμε κατι επισκεψεις και συζητουσαν συνεχεια για το σεισμο και το γεγονος οτι εγω θα ξαναπαω στο νησι μονη μου μπροστα στη μικρη οσο κι αν εγω τους ελεγα να σταματησουν την κουβεντα και το βραδυ η μικρη ηρθε και κοιμηθηκε επανω μου στην κυριολεξια. Δεν ξερω ποσο θα μεινουν τελικα τα παιδια εδω γιατι θα εξαρτηθει απο τους σεισμους. Οι σεισμολογοι λενε συνεχεια οτι θα ξανακανει πανω απο 5 αλλά δεν ξερουμε πότε οπότε μεχρι το Πασχα μας βλεπω να ειμαστε σε συτην την κατασταση.

Φιλια

Αχ αυτό το πράγμα με τους τρίτους που κουβεντιάζουν μπροστά στα παιδιά διάφορα και άμα τους πεις να μην το κάνουν σου λένε την κλασική ατάκα " Έλα μωρέ μικρά είναι δεν καταλαβαίνουν", με βγάζει από τα ρούχα μου! :mad:

Αγγελικη ναι το εφτιαξα ξανα το κεικ κ πετυχε.Αυτη την φορα εψησα σε αερα ομως κ μειωσα λιγο τα υγρα ,την προηγουμενη φορα νομιζω ειχα βαλει πολλα!!!!

Ωραιότατα!

Θυμαστε το φθινοπωρο που σας ελεγα πως ο μικρος θελει να παιρνει μονο τοστ στο νηπιο μαζι κ θα το βαρεθει κλπ κλπ? Ε ηρθε η στιγμη που το βαρεθηκε!!! Πειτε αν θελετε καμια ιδεα τι αλλο υγιεινο μπορω να του βαζω μαζι? σημερα του εβαλα τα κουρου κ μπανανα,αλλες φορες βαζω κριτσινια με τυρακι κ χυμο, μια φορα αυγο με ψωμακι κ χυμο η φρουτο, αν εχω καμια πιτα τι αλλο?

Ένα κομμάτι κέικ, τσουρεκάκι από τον φούρνο. Αλλιώς μια χαρά ποικιλία του δίνεις!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη Καλησπερα και καλη εβδομαδα!!!

Μαλλι εβαψα το Σαββατο τελικα...απλα τα εφερα σε ενα χρωμα στο φυσικο...και ετσι η διχρωμια και οι λευκες εξαφανιστηκαν!!!!

Σε ευχαριστω για τις ευχες!!!

Οσο γιατον αντρα...πετυχαν εναν απο τους λιγους!!!Σιγουρα εκανε καλη δουλεια η πεθερα μου..αλλα ειναι και στον ανθρωπο!!!!

Τζενη Θα συμφωνησω με τη Αγγελικη...μια χαρα ποικιλια ειναι οσα ανεφερες...ισως καποια μπαρα δημητριακων με γιαουρτακι η φρουτο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...