Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια..χαθηκα είχα τη μικρη λιγο αρρωστη..ευτυχώς μονο μέχρι 38 πυρετο εκανε..δεν πηγε σχολειο..εχουμε λιγο κρυο αυτες τις μερες ειδικα το βραδυ..

Λοιπον εχασα 1 κιλο μεσα στη βδομαδα..ελπιζω να παει ετσι κ αυτή...λοιπον μαγειρικα Σάββατο κ Κυριακή λαχανοντολμαδες εφερε η μαμα μου..την Κυριακή μιας κ ειναι η μερα μου εφαγα γλυκο κ το βραδυ εφτιαξα σπιτικα κλαμπ σάντουιτς..Δευτέρα γιουβαρλακια Τρίτη μοσχάρι κοκκινιστό με πατατες σημερα μακαρόνια με κιμα

Φωτεινη σνίτσελ γαλοπούλας δεν εχω φαει..γενικα γαλοπούλα τρωμε..εχουν οι δικοι μου κ τον κανουμε κ κιμα..θα πω τη μαμα να μου κοψει κ για σνιτσελ..καλη ιδεα

Αγγελική ειχατε κ σεισμο εσεις..αχ αυτον τον πονο με τα ρουχα τον εχω κ εγω..καποια βραδια βαζω την απλωστρα στην κουζινα μονο εκει εχω χωρο..δεν γινεται 5μερες ηταν εξω την προηγούμενη βδομάδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα παρεάκι! Τι αέρας ειναι αυτος! 

Λιανα μου περαστικά στην κορουλα σου! Ειναι η περιοδος των ιωσεων τώρα. Ωραια φαγητάκια έκανες. Εγω για τη γαλοπουλα δεν τρελαινομαι αλλά το σνίτσελ μου αρέσει περισσότερο από του κοτοπουλου. 

Αγγελική ευχαριστώ για τις προτάσεις. Τελικά αποφάσισα να κανω χταποδακι με κοφτο μακαρονακι για να βολέψω και τα παιδια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροπαρεάκι!

Αέρας και βροχή σήμερα, εγγυημένο το μπουγέλο αφού η ομπρέλα δεν κρατιέται με τίποτα! Ελπίζω μέχρι το μεσημέρι που θα σχολάσω να κόψει γιατί έχω εξωτερικές δουλειές.

Σήμερα τρώμε κεφτεδάκια κοκκινιστά με πιπεριές. Νέα συνταγή, θα δοκιμάσω το απόγευμα και θα σας πω.

Λιάνα περαστικά στην μικρούλα σου! Ευτυχώς δεν σου έκανε υψηλό πυρετό. Μέσα στο πρόγραμμα κι αυτό. Μπράβο για το χαμένο κιλό! Πάντως από ότι διαβάζω δεν στερείσαι το φαγητό! Σούπερ! Σχετικά με τον σεισμό, ήταν ευτυχώς μικρός και δεν ξαναέκανε.

Φωτεινή ωραίο το χταποδάκι! Μου έδωσες ιδέα για την επόμενη εβδομάδα!

  

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?

σημερα εδω παίρνει τον κόσμο..

εμεις μπηκαμε σε μια διαδικασια περαιτερω εξετασεων μετα την β επιπεδου λογω ενος δεικτη που δεν βγηκε καλός και εγω αγχωθηκα αρκετα..μου ειπαν οτι και παλι ολα θα ειναι καλα γιατι ολες οι αλλες εξετασεις ειναι καλες και δεν υπαρχει κατι αλλο..το ρισκο μου ηταν 1:3.000 για να εχει κατι το μωρο...απο 1:9.000 που ηταν αρχικα αλλα εγω ηθελα να ειμαι σιγουρη και εκανα αμνιοπαρακεντηση..(αμνιοπαρακεντηση συνηθως κανουν αν βγει κατω απο 1:300) βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα και ειναι καλα..φυσιολογικα..οποτε ολα καλα...περιμενω και καποια επιπλεον αποτελεσματα γιατι γινεται πληρης ελεγχος σε 2 εβδομαδες περιπου...και θα παω και σε μια εβρυοκαρδιολογο προληπτικα...ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν υπαρχει αλλη εξεταση που μπορω να κανω και ολα θα ειναι καλα...αλλα για ψυχολογικους λογους να το κανω για να ηρεμησω και να μην αγχωνομαι...

αυτες τις μερες ειναι εδω η μαμα μου γιατι δεν επρεπε να κουραζομαι και μας εφτιαξε διαφορα φαγητα!εφερε και διαφορα απο τον κηπο του παππου!εφτιαξε κουνουπιδι με πατατουλες γιαχνι, μπιφτεκια με πουρε, κουνελακι κοκκινιστο με μακαρονια, πρασα με πατατες ντελμπιε, ψαροσουπα, χθες ειχαμε ρεβυθια και μπροκολο βραστο και σημερα παστιτσιο το φτιαξαμε χθες το βραδυ για να παρει και η μικρη στο σχολειο...

διαβασα μερικα νεα σας!!!

Λιαννα περαστικα στην μικρη σου..ειναι περιεργη περιοδος τωρα..εχασες 25 κιλα!!!μπραβο σου!!!καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου!

Φωτεινη ωραιο το χταποδακι με το μακαρονακι..και εγω εχω στην καταψυξη...ωραια ιδεα!

Αγγελικη ακουσα και εγω για το σεισμο...ευτυχως ολα καλα...πες μας για την καινουργια συνταγη ωραια ακουγεται!

εγω εχω παρει 5 κιλα συνολο..αλλα δεν με νοιαζει να πανε ολα καλα θελω..και θα τα χασω μετα...το μωρακι μας ειναι περιπου 570 γρ.τωρα το ειδαμε κιολας και ειναι τελειο!φαινεται τοσο καθαρα!τα χειλακια του η μυτουλα του!

Φιλακια σε ολες!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι μου όλα είναι καλά με το μωράκι! Κι εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση, λόγω ηλικίας,, αλλά από την στιγμή που τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν καλά και αυτά που ακολουθούν είναι εντάξει! Είναι απίστευτο το πως έχεις την δυνατότητα να βλέπεις αυτές τις ψυχούλες από τις πρώτες στιγμές της δημιουργίας τους!  

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέραααα

Αφροδιτακι καλα αποτελεσματα με τις εξετασεις σου κ να εισαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα !!

Λιανα μπραβο για τα κιλα που εχασες, συγχαρητηρια ! πες μας κ εμας πως τα καταφερες !

Αγγελικη ωραια θα ειναι τα κεφτεδακια, σαν σπετσοφαι ! Καντε κ τηγανιτες πατατες !

Φωτεινη πολυ ωραιο το χταποδι με κοφτο μακαρονακι !

Εμεις σημερα σπανακορυζο . Για αυριο ο μικρος θελει μακαρονια με σαλτσα, οποτε κατι τετοιο θα κανω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!

πολυ αέρας σήμερα...είχα κατέβει κέντρο Αθήνα όλο το πρωί και νόμιζα ότι θα με πάρει και θα με σηκώσει! Λοιπόν για σήμερα μπουτακια κοτόπουλο με μπυρα και μπρόκολο και κουνουπίδι για σαλάτα! Θέλω επίσης να δοκιμασω μια καινούργια συνταγή για λαχανόσουπα, θα τη φτιάξω και θα σας πω. Αύριο λέω για λίγο ψαράκι. Έχουμε την πεθερά μου στο νοσοκομείο, ο άντρας μου ακόμη ακολουθεί ειδική διατροφή για το έντερο και δυσκολεύομαι να βρω φαγητά που να ικανοποιούν όλα τα γούστα! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

palmoira περαστικά στην πεθερά αλλά και στον άντρα σου! ¨Οταν έχεις να αντιμετωπίσεις ειδικές καταστάσεις λόγω υγείας όντως είναι δύσκολο να ανταπεξέλθεις.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κόπασε εδω ο αερας κι έχει κρύο. Το πρωί στο δρόμο έδειχνε 3 βαθμούς. Θα την πατησει πολύς κοσμος.

Αφροδιτακι μου ολα καλά θα πάνε με τις εξετάσεις. Θα ηρεμήσεις κι εσύ κι ειναι πολύ σημαντικό. Δεν έχεις παρει πολλά κιλά. Ωραια φαγητάκια έφτιαξε κι η μανουλα σου.

Palmoira περαστικά στην πεθερά και τον άντρα σου! Ειναι δυσκολο να μαγειρευεις ειδικά μενου κυρίως όταν δεν συμπιπτουν αυτά που επιτρεπονται.

Αγγελικη πως βγηκε το φαγητο;

Καλό και ήρεμο ΣΚ να εχουμε!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια..εχει ηλιο κ λιγο κρυο..ευτυχως δεν εχει αερα

Η διατροφή που εκανα πριν 2 χρονια ειχε ολα τα φαγητα σε λιγοτερες ποσότητες κ γλυκο μια φορά την εβδομαδα..κανονικά παστα..αλλα δεν εχω καλο μεταβολισμο παίρνω αμεσως..κ πήρα μερικα ειμαι του γλυκου τι να κανω χαχα..θα προσπαθήσω παλι να τα χάσω..αυτα τα λιγα

Σημερα φακες το μενου

Αφροδίτη ολα καλα με την εξεταση μην αγχωνεσαι..τι ειναι οι πατατες ντελμπιε;

Παλμοιρα περαστικα στην πεθερά

Καλο σ/κ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστώ.Τη Δευτέρα βγαίνει...

το ντελμπιε είναι το αλευρολεμονο. Χρησιμοποιείται σε πολλά φαγητά με πιο κοινό και γνωστό τα ρεβύθια. Σωστά Αφροδίτη? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Ναι σωστά palmoira όταν είναι έτοιμο το φαγητό  στο τέλος το δενεις με αλέυρι και λεμονακι αερομενο με λίγο νερό και το αφήνεις να πάρει μια βράση για να δέσει...και τα πράσα και τα Ρεβίθια με αυτό τον τρόπο τα κάνω...                                Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κορίτσια και εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά!                           Palmoira περαστικά στην πεθερα σου...                                                     Σήμερα το μενού έχει μπριζόλες με πατάτες στη γάστρα...μαρούλι σαλατα και έχει και λίγα παντζάρια από χθες!                         Καλό Σαββατοκύριακο!!!                                                 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Βροχούλα και κρύο σήμερα εδώ. Και από ότι άκουσα η θερμοκρασία θα πέσει κι άλλο μέσα στην εβδομάδα.

Μαγειρικά το σαββατοκύριακο είχε ως εξής: Το Σάββατο το μεσημέρι είχαμε κολιούς στο φούρνο με χόρτα σαλάτα. Το βράδυ είχαν έρθει οι γονείς μου και παραγγείλαμε σουβλάκια. Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε τα υπόλοιπα κοκκινιστά κεφτεδάκια με πατατούλες τηγανιτές και ρυζάκι. Για σήμερα έφτιαξα φασολάκια.

Φωτεινή, νόστιμα βγηκαν τα κεφτεδάκια κατσαρόλαςμε πιπεριές. Διαφορετικά από τα συνηθισμένα.

Λιάνα, νομίζω πως η διατροφή που περιέχει όλες τις τροφές αλλά σε μικρότερες ποσότητες είναι ιδανική και δεν σε κουράζει.

Palmoira σήμερα βγαίνει η πεθερά σου? Σιδερένια!

Αφροδίτη πως ήταν το σαββατοκύριακο σας? 

Πολλά φιλάκια στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!  

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!καλη εβδομαδα!Τι κανετε?

Ωραια περασε το Σαββατοκυριακο!η μαμα μου εφυγε το Σαββατο το απογευμα και επεστρεψε Σητεια...γιατι ητανε  και ο μπαμπας μου τοσες μερες μονος του...μου εκανε ολες τις δουλειες  και ολα τα ασιδερωτα και εφυγε...καλα να ειναι...

την Κυριακη το πρωι πηγαμε για ενα καφε γιατι ηταν και μια φιλη μου απο Σητεια εδω και μετα πηγαμε στο χωριο και φαγαμε εκει..ο πεθερος μου εφτιαξε κουνελι τσιγαριστο και χοιρινο στο φουρνο με πατατες και σαλατα..για σημερα εγω εφτιαξα απο χθες το πρωι φασολακια χαντρες με πατατουλα καροτακι κρεμμυδακι ντοματα...την κορη μας την αφησαμε στο χωριο γιατι δεν εχει σχολειο..ουτε την Παρακευη εκαναν γιατι την Πεμπτη που φυσουσε  με τον αερα εσπασε η γιαλινη πορτα της αιθουσας...και σημερα θα την επισκευασουν...απο οτι καταλαβα εγινε την ωρα που ηταν η καθαριστρια..αφησε την πορτα ανοιχτη για να καθαρισει και με τον αερα χτυπηθηκε και εσπασε...ευτυχώς δεν υπηρξε ατυχημα και τα καναλια πηγαν γιατι γενικα το κτιριο ειναι ακαταλληλο και μαλλον δεν θα ξανα λειτουργησει...εχει γινει και εξωση απο τον ιδιοκτητη...εμεις κανουμε υπομονη γιατι απο Σεπτεμβριο παμε Δημοτικο!!!

Καλημερα να εχουμε!!Φιλακια σε ολες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...