Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβομάδα!

Τι ωραίο καιρό που είχε το Σαββατοκύριακο! Σε συνδιασμό και με το γεγονός ότι είχαν αφήσει τις τσάντες στο σχολείο τα παιδιά του δημοτικού ήταν τέλεια! Ο μικρός μου ευχαριστήθηκε καθισιό και βολτούλες!

Στα μαγειρικά μας.... το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε κουτσομούρες τηγανιτές με χορταράκια. Το βράδυ έψησε ο άντρας μου μπιφτέκια στα κάρβουνα και φάγαμε μπέργερ. Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα μοσχαράκι στην γάστρα με μπύρα το οποίο συνοδέψαμε με πατατούλες τηγανιτές και σαλάτα λάχανο. Για σήμερα έχω φτιάξει αρακά.

Γιώτα χαίρομαι που είστε καλά! Μην νομίζεις, κι εγώ δεν φτιάχνω μεγάλη ποικιλία φαγητών λόγω έλλειψης χρόνου.

Χρύσα από ότι θυμάμαι κι εγώ στο μαιευτήριο είχα φάει πολύ καλά. Μας φέρνανε και το μενού και διαλέγαμε από την προηγούμενη τι θέλουμε για κάθε γεύμα και ήταν σούπερ!

Μαγειροπαρεάκι σας στέλνω πολλά φιλιά και καλή συνέχεια.... 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?

Την Παρακευη εφτιαξα μακαρονια με σπανακι και φετα, το Σαββατο φακες και εβρασα και μπροκολο, την Κυριακη φαγαμε στο χωριο μπριζολες με πατατες στο φουρνο και χορτα...για σημερα εφτιαξα αρακα και εγω Αγγελικη!την ιδια εμπνευση ειχαμε!Ωραια ιδεα τα μπεργκερ!μιαμ μιαμ!

Βγηκαν και τα υπολοιπα αποτελεσματα απο τον προγεννετικο έλεγχο και ειναι ολα φυσιολογικα!πηγαμε και στην παιδιοκαρδιολογο και αυτη μας ειπε οτι ολα ειναι καλα!το μωρακι μας ειναι υγιεστατο και μεγαλο!τυχαιο ευρημα ειπε!εκανα και την καμπυλη ζαχαρου και αυτη καλη βγηκε..αν και η μαια μου ειπε να προσεχω να μην τρωω πολλα μακαρονια, ρυζια και πατατες..το Σαββατο που πηγα για ψωνια πηρα μακαρονια ολικης..για καλυτερα...

Καλη εβδομαδα να εχουμε!Φιλακια!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Αφροδίτη μου ήμουν σίγουρη ότι τα νέα σας θα ήταν καλά! Τώρα σχετικά με την διατροφή αν τρως με μέτρο από όλα δεν θα έχεις θέμα.

Ευχαριστω πολυ Αγγελική!και εγω μεσα μου πιστευα οτι ολα ειναι καλα!σωστα το λες απλα καποιες φορες χανω το μετρο..με πιανει λαιμαργια...με τα γλυκα εχω ενα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Afroditi85 είπε:

Ευχαριστω πολυ Αγγελική!και εγω μεσα μου πιστευα οτι ολα ειναι καλα!σωστα το λες απλα καποιες φορες χανω το μετρο..με πιανει λαιμαργια...με τα γλυκα εχω ενα θεμα...

χαχαχαχα! Το θέμα με τα γλυκά το έχω κι εγώ ανέκαθεν! Είμαι δεν είμαι έγκυος!!!!!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια , καλη βδομαδα να έχουμε !

Χρυσα δεν θυμαμαι αν σου εχω ευχηθει, να σου ζησει το μπεμπε !

Αφροδιτακι μου πολυ ευχαριστα τα νεα σου ! Αντε με το καλο να ερθει το μωρακι σου , να το παρεις αγκαλιτσα ! Ολα καλα θα συνεχισουν να πανε. Οσο για το φαγητο μετρο σε ολα κ δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Παλμοιρα εισαι πολυ αξια που ακαταφερες κ εβγαλες τις κοκκινες φακες αθικτες ! Εγω μια φορα τις δοκιμασα να τις φτιαξω επειδη λενε οτι ειναι καλυτερες απο τις κλασικες κ με το που τις εβαλα να βρασουν μεσα σε πολυ λιγο ( ειλικρινα κοριτσια πολυ λιγο ουτε το κρεμμυδι δεν ειχα προλαβει να ριξω μεσα) ηρθαν κ εγινα ενα , πουρες.Τις πηραμε ετσι οπως ηταν κ τις πεταξα.

Γιωτακι μην αγχωνεσαι βρε γι ατην ποικιλια. Αρκει που υπαρχει φαγητο.Εργαζομενη μαμα με 2 παιδια κ φτιαχνεις κ καθε μερα φαγητο δεν ειναι κ λιγο ! Κ πολυ ωραια φαγητα φτιαχνεις !

Φωτεινη μου θυμαμαι την στεναχωρια κ το αγχος που ειχες περασει με την κορη σου κ δεν πιστευω την σημερινη κατασταση ! Εισαι αξια συγχαρητηριων γιατι σε εσενα ωφειλεται αυτη η μεγαλη αλλαγη, μπραβο σου κοπέλα μου ! 

Αγγελικη δεν το αφηνει ο αντρουλης σου το Σαββατοβραδο να περασει χωρις ψησιμο !! Πολυ ωραια πραγματα φτιαχνετε !! Καιρο εχω να το κανω το μοσχάρι στην γαστρα με την μπυρα καλα που μου το θυμησες.

Εγω το Σαββατο εκανα γεμιστα κ το απογευμα εφτιαξα κ ενα γαλακτομουρεκο που το ζηταγανε. Χτες μοσχαρακι χτενι κοκκινιστο με τηγανιτες πατατες, λαχανο-καροτο σαλάτα κ τυροπιτακια -λουκανικοπιτακια κουρου που εγιναν κ σημερινο κολατσιο. Σημερα φαγαμε τα εναπομείναντα γεμιστα του Σαββατο κ το μοσχαρακι που περισεψε θα σερβιριστει μεσοβδομαδα που ειναι δυσκολες οι καταστασεις ! Αυριο λογω αργιας θα παρω αδεια οποτε θα φτιαξω κατι "της ωρας" να φαγωθει ζεστο. Μαλλον κεφτεδακια με τηγανιτες πατατες ( παλι) κ μπροκολο , εκτος αν αποφασισουν το βραδυ κατι αλλο. 

Κ εγω κοριτσια το τελευταιο διαστημα ( μεγαλο διαστημα θα ελεγα) δεν φτιαχνω οπως περσυ πχ διαφορα.Μονο το φαγητο κ τελος, ουτε προλαβαινω αλλα δεν χω κ ορεξη να σας πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Καθισιό σήμερα για τα παιδιά και το πρωί σηκώθηκα χαλαρά κι ετοιμάστηκα για την δουλειά. Αν δεν είχα ξυπνήσει με πονοκέφαλο θα ήταν ωραία αλλά χαπακώθηκα με το καλημέρα σας! Ελπίζω να μου περάσει σύντομα γιατί έχω βάρδια σήμερα και θα σχολάσω στις 6.30.

Δεν έχω μαγειρέψει για σήμερα καθώς στο ψυγείο έχουν μείνει ψητά κρέατα από το Σάββατο και αρακάς από χτες. Ότι θέλει ο καθένας τρώει.

Τζενάκι ούτε κι εγώ έχω την διάθεση να ασχοληθώ πολύ με την κουζίνα. Όταν μαζεύομαι σπίτι στην καλύτερη γύρω στις 5, θέλω να ξεμπερδεύω με το διάβασμα του μικρού, να μαγειρέψω για την επόμενη και αν προλάβω να βάλω κανένα σίδερο. Οπότε δεν παίζει να ασχολήθω περισσότερο με την μαγειρική.

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ.... πάω να ξεκινήσω σιγά σιγά με την ελπίδα ότι θα περάσει γρήγορα ο πονοκέφαλος!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια !

ηλιολουστη και ζέστη η σημερινή ημέρα ! Μου την έκανε δώρο σήμερα μιας και είναι η τελευταία μέρα σπίτι. Από αύριο δουλειά...Δουλειά σημαίνει εκτός όλων των άλλων καλό προγραμματισμό καθημερινά για το φαγητό και μαγείρεμα μετά τις 21:00 για την επόμενη ημέρα! Σήμερα λοιπόν έχουμε ωραία κοτόσουπα με μπόλικα λαχανικά. Για αύριο μπιφτεκια στο φούρνο με πατάτες και εάν προλάβω τυροπιτάκια για να έχω μαζί μου σαν ενδιάμεσο στη δουλειά και να μην τρώω αηδίες απ εξω. 

Εμενα λοιπόν με έχει πιάσει η απόλυτη βαρεμάρα για δουλειές στο σπίτι Τζενακι και Αγγελική! Βαριέμαι βαριέμαι βαριέμαι! Με το ζόρι κάνω τα απαραίτητα και ευτυχώς έχω κάθε Δευτέρα την κοπέλα που μας βοηθάει στο σπίτι. Ειδικά για το σίδερο, ενώ είναι από τις λίγες δουλειές που μ αρέσουν, αυτό το διάστημα αρνούμαι πεισματικά να ασχοληθώ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Palmoira μάλλον έχεις επηρεαστεί που αύριο ξεκινάς δουλειά και γι΄αυτό δεν έχεις διάθεση να κάνεις τίποτα! Πάντως το ότι έχεις κοπέλα που σε βοηθάει μία φορά την εβδομάδα είναι πολύ καλό!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε κοριτσια κ εγω δεν εχω ορεξη για δουλειες.... Σημερα με το διαβασμα κ το μαγαζι δεν εκανα τιποτα!  Ουτε το προγραμμα του φαγητου δεν ακολουθω.  Ειχαμε σημερα επαναλυψη στην γλωσσα, πρωτη δημοτικου, ενα φυλλαδιο που ειχε μια ασκηση να βρουν τις λεξεις με ανακατεμενες συλλαβες, 2 εκ των οποιων ηταν φιλαρμονικη κ ψοφοκρυο!!!!! Ημαρτον!

Σημερα φαγαμε φακες κ αυριο χυλοπιτες με κοτοπουλο κοκκινιστο. 

Τζενη φαντασου οτι απο τον αυγουστο εως τα χριστουγγενα μαγειρευα κ για την πεθερα που ειχε προβλημα με την μεση της κ καθε 15 καθαριζα κ το σπιτι τους. 

Τα εχω παιξει γενικως!!!!! 

Σας φιλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Τι ωραία που έχει ζεστάνει λιγάκι ο καιρός και δεν παγώνουμε τα πρωινά! ΄΄Αφησα τα μποτάκια μου στην άκρη για λίγο...

Σήμερα θα πάω και κομμωτήριο να βάψω το μαλλί γιατί είναι χάλια! Για φαγητό είχα στην κατάψυξη σάλτσα από χταποδάκι που είχα φτιάξει κρασάτο την προηγούμενη εβδομάδα και είχε μείνει αρκετή. Την ξεπάγωσα, της έριξα κοφτό μακαρονάκι κι έτοιμο το φαγάκι μας σήμερα. 

Γιώτα είναι αυτές λέξεις για παιδάκια Α Δημοτικού???? Έλεος!!!!! Που να δεις αργότερα στα μαθηματικά, πως τα βάζουν να σκέφτονται για να κάνουν προσθέσεις και αφαιρέσεις! Εκεί να δεις γλέντια!!! 

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας! 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?και εδω ο καιρος ειναι πολυ καλος!

Σημερα θα φαμε φαβα..θα κοψουμε και καμια ντοματουλα, φετουλα και ελιτσες...η κορη μου ψαροσοουπα που εφτιαξε η πεθερα μου και μας εστειλε...χθες εφτιαξα και ενα κεικ για να παρει στο σχολειο..το ηθελε σοκολατενιο..οποτε εβαλα κακαο και σταγονες μαυρης σοκολατας...

Palmoira καλη αρχη στην δουλεια!και εγω βαριεμαι τις δουλειες αλλα τι να κανω..εγω το Σαββατο κανω τα περισσοτερα...και μεσα στην εβδομαδα συντηρω το σπιτι...ευτυχως με βοηθαει και ο αντρας μου..δηλαδη δεν βαζει τιποτα στην μεση..συμμαζευει τα παιχνιδια..στρωνει τα κρεβατια..και πλενει και κανενα πιατο...και κανει και την μικρη μπανιο οταν δεν μπορω εγω...

Αγγελικη η σαλτσα απο το χταποδακι ειναι πολυ ωραια!καλα εκανες και την κρατησες!ωραια στο κομμωτηριο αναναιωνεσαι!

Γιωτα εμενα η κορη μου θα παει τον Σεπτεμβριο πρωτη δημοτικου!για να δουμε τι θα δουμε!

Τζενη απο ολα ζηλεψα το γαλακτομπουρεκο!και εγω φτιαχνω αλλα οχι συχνα!

Φιλακια σε ολες!

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τι κανετε?

αγγελικη μου τα εχω δει κ εχω φρικαρει απο τωρα. ευτυχως ομως τα μαθηματικα ειναι τα μονα που κανει μονη της χωρις καν να ειμαι διπλα της. την γλωσσα την βαριεται!

μπραβο για το μαλλι, χρειαζομαστε κ εμεις περιποιηση. εγω πηγα την δευτερα κ εκανα εξριμ αλλαγη, το εκοψα πολυ κοντο, το ειχα αρκετο καιρο μακρυ μετα το εκοψα καρε με μυτες κ τωρα κοντο αγοριστικο! ειναι τελειο!

 

πρίν από 6 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?και εδω ο καιρος ειναι πολυ καλος!

Σημερα θα φαμε φαβα..θα κοψουμε και καμια ντοματουλα, φετουλα και ελιτσες...η κορη μου ψαροσοουπα που εφτιαξε η πεθερα μου και μας εστειλε...χθες εφτιαξα και ενα κεικ για να παρει στο σχολειο..το ηθελε σοκολατενιο..οποτε εβαλα κακαο και σταγονες μαυρης σοκολατας...

Palmoira καλη αρχη στην δουλεια!και εγω βαριεμαι τις δουλειες αλλα τι να κανω..εγω το Σαββατο κανω τα περισσοτερα...και μεσα στην εβδομαδα συντηρω το σπιτι...ευτυχως με βοηθαει και ο αντρας μου..δηλαδη δεν βαζει τιποτα στην μεση..συμμαζευει τα παιχνιδια..στρωνει τα κρεβατια..και πλενει και κανενα πιατο...και κανει και την μικρη μπανιο οταν δεν μπορω εγω...

Αγγελικη η σαλτσα απο το χταποδακι ειναι πολυ ωραια!καλα εκανες και την κρατησες!ωραια στο κομμωτηριο αναναιωνεσαι!

Γιωτα εμενα η κορη μου θα παει τον Σεπτεμβριο πρωτη δημοτικου!για να δουμε τι θα δουμε!

Τζενη απο ολα ζηλεψα το γαλακτομπουρεκο!και εγω φτιαχνω αλλα οχι συχνα!

Φιλακια σε ολες!

 

αφροδιτη μου καλο κουραγιο ευχομαι απο τωρα!!!!!

α πολυ σε βοηθαει!!! εμενα δεν ειναι ποτε σχεδον στο σπιτι. η στο μαγαζι θα ειναι η σε κανα πελατη...... αλλα συμμαζευει καμια φορα τα παιχνιδια κ κανει μπανιο την μεγαλη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη είναι μεγάλη υπόθεση να βοηθάει ο άντρας στο σπίτι! Και κυρίως να αντιλαμβάνεται πως μπορεί να το συντηρεί μαζεμένο! Μπράβο του!

Γιώτα μακάρι να συνεχίσει να καταλαβαίνει τα μαθηματικά με ευκολία! Αλήθεια, χρησιμοποιούν τα βιβλία ή δουλεύετε με φωτοτυπίες? Εμείς τα βιβλία τα έχουμε στο συρτάρι...

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι τυχερη δεν εχω παραπονο...εμενα δουλευει ωραριο καταστηματων και Σαββατα...το μεσημερι θα τα κανει αυτα και μετα παιρνει την κορη μας απο το σχολειο... εντωμεταξυ θα σχολασω εγω θα παω σπιτι για να φυγει να ξαναπαει στην δουλεια το απογευμα.... δεν θα μου κανει δουλειες δουλειες ουτε σιδερο..αλλα αυτα που κανει ειναι υπερ αρκετα..και μαγειρευει και καμια φορα...ξερει δηλαδη αλλα συνηθως μαγειρευω εγω...και εχει μαθει και την κορη μας οταν σχολαει επειδη την παιρνει αυτος μπαινει στο σπιτι βγαζει παπουτσακια, τρεχει στο μπανιο πλενει χερακια, βγαζει ρουχα και βαζει πυτζαμες ή φορμα ...και μετα καθεται στον καναπε...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...