Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Angot είπε:

      οχι δεν εχω όνειρα , προσμονή εχω σαν παιδάκι.  δεν είναι απαραίτητα άγχος  η αίσθηση!  άλλο στις 35 και άλλο στις 28 ! αν φτάσω 35 θα κάνω open party κορίτσια …χαχαχ θα εχω και άνευ !!

      Μου θυμίζεις εμένα.. Λόγω των συσπάσεων που ξεκινησαν πολύ νωρίς κ νοσηλευτηκα μου φαινόταν  ακατόρθωτο οι 28 εβδομάδες που ήταν ο πρώτος στόχος! Μετά είχα στόχο να φτάσω τις 30 εβδ.. μετά τις 32... τώρα είμαι 32 +5 κ μακαρι να τα καταφερω μέχρι τις 34!! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα τα καταφέρω μέχρι εδώ... Πλέον βεβαια ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω εχω τράχηλο 1,7!! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις μέχρι να μπεις στο μήνα σου!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Φακές έχει σήμερα το μενού μας.

Εδώ έβρεχε την νύχτα και σήμερα έχει ήλιο, μέχρι στιγμής τουλάχιστον!

Αφροδίτη αυτός ο καιρός ευνοεί τις ιώσεις πολύ και δυστυχώς είναι άρρωστος πολύς κόσμος! Άντε να μπει η άνοιξη να στεγνώσουμε! Ντοματίνια αγοράζω κι εγώ γιατί μας αρέσουν πολύ και είναι και πιο νόστιμα από τις ντομάτες. Ούτε που θα σου φανεί που σταμάτησες την δουλειά καθώς θα έχεις να ασχοληθείς με την προετοιμάσια για τον ερχομό του μωρού αλλά και να κάνεις πράγματα με την ζουζούνα σου μέχρι να γεννήσεις.

Palmoira εγώ χύτρα δεν χρησιμοποιώ. Μου είχαν κάνει μία δώρο στον γάμο μου και δεν ενθουσιάστηκα με την χρήση της. Τελικά την χρησιμοποιώ σαν απλή κατσαρόλα. Είναι πως θα σε βολέψει. Εξοικονομείς χρόνο, είναι η αλήθεια, αλλά εγώ δεν...

ΛΙάνα όντως αυτές οι εναλλαγές του καιρού είναι κουραστικές. Δεν ξέρεις και πως να ντυθείς.

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

γεια σας βρε κοριτσια! αν κ καθυστεριμενα καλη σαρακοστη να εχουμε κ καλο πασχα! τι κανετε? διαβασα περασατε ολες ωραια. κ εμεις πολυ ωραια! ξενυχτησαμε, μασκαρευτηκαμε κ γενικως ξεφυγαμε! βεβαια ειχαμε κ την γαστρεντεριτιδα μας την προηγουμενη παρασκευη αλλα κρατησε μονο 12 ωρες. κατα τα αλλα εχουμε μπει στην ρουτινα μας.

περαστηκα στους αρρωστουλιδες!

μαγειρικα την προηγουμενη εβδομαδα ειχα κανει μακαρονακι με χταποδι κοκκινιστο, λαχανορυζο, φασολακια, φακες, κεφτεδακια με πατατες τηγανιτες κ πιτσα κ αυτην την εβδ εχω κανει μεχρι στιγμης γιγαντες, σπανακορυζο, μακαρονακι βιδες τρικολορε με κοτοπουλο κοκκινιστο κ κουνουπιδι κοκκινιστο (μπλιαχ αλλα αρεσει του αντρα μου κ το φτιαχνω!) για αυριο θα φτιαξω φασολακια κ σαββατο μαλλον φακες.

κ εγω χρησιμοποιω χυτρα σε αρκετα φαγητα: οσπρια, χορτα, μοσχαρι, φασολακια. ακομα κ τους γιγαντες αντι να τους μουλιασω τους βραζω 40'.

επισης ουτε εμεις νηστευουμε. μονο την Μ.εβδομαδα.

αφροδιτη καλο καθισιο!!! ξεκουρασου τωρα γιατι αργοτερα θα τρεχεις κ δεν θα φτανεις!!!!

σας φιλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!

εγω χθες πηγα στο γιατρο!ειδαμε το μωρακι μας!ειμαι τωρα στις 30 εβδομαδες και το μωρο ειναι 1,5 κιλο!ολα καλα!σε δυο εβδομαδες παλι θα παω!περναει ο καιρος!

χθες ειχαμε παιδικα γενεθλια και περασαμε πολυ ωραια!αλλα κουραστηκαμε και η κορη μου δυσκολευτηκε να σηκωθει για το σχολειο!

επειδη το παιδι μου με εχει κουρασει με το φαγητο την Κυριακη εκατσα και εφτιαξα διαφορα  απο αυτα που τρωει ακομα....εβρασα κοτοπουλο το μοιρασα σε μπολακια με ζουμακι και τα εβαλα στην καταψυξη!εφτιαξα μπιφτεκια και σνιτσελ κοτοπουλου και τα εβαλα στην καταψυξη!οποτε το πρωι της ψηνω ανάλογα!χθες της εψησα 2 μπιφτεκακια και σαλατα...σημερα της εβγαλα κοτοπουλο με ζουμακι και της προσθεσα μακαρονακια...κατι τρωει ετσι...εμεις εκανα φακες, μπριζολες, και σημερα εχω βαλει γιγαντες στο νερο για αυριο..επειδη πηγαμε στα γενεθλια χθες δεν προλαβα να μαγειρεψω για μας σημερα και θα φαμε κατι προχειρο...

εδω ο καιρος ειναι παραξενος εχει νοτια και σκονη στην ατμοσφαιρα...κοκκινοχωμα...και κανει πολυ ζεστη...

τελικα μαλλον θα κατσω λιγο νωριτερα απο την δουλεια..την αλλη βδομαδα θα σταματησω...αυριο θα ξεκινησει και η κοπελα και θα συμπεσουμε καποιες μερες...μεχρι την Τεταρτη θα σταματησω λογικα...να μην με κουραζουνε λεει μου κανουν δωρο καποιες μερες..και εκτος απο αυτα που δικαιουμε πριν φυγω θα μου κανουν δωρο και ενα μισθο...

εσεις κοριτσια μου τι κανετε?????

Φιλακια σε ολες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χαθηκα το ξέρω αλλά δεν προλαβαινω να γραφω όσο θα ήθελα.

Αφροδίτη μου έφτασε η ώρα για την άδεια ε; Μπραβο. Μου έκανε καλή εντυπωση και η συμπεριφορα των εργοδοτών σου γιατι έχει καταντήσει σπάνια στις μέρες μας. Με την κορη μην αγχωνεσαι τοσο πολύ γιατι μπορει και να ζορισουν ακομα περισσοτερο τα πραγματα με την έλευση του μωρου. Κανε όπως σε βολευει γιατι στην κατασταση σου πρεπει να κοιτας και την ευκολία σου. Να χαιρεστε και το νεοφώτιστο ανιψακι!

Γιωτα πως παει το τρεξιμο;

Palmoira προσαρμόστηκες στη δουλεια ξανά;

Για σημερα εφτιαξα γιουβαρλάκια γιαχνι.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! τι κανετε?

εμεις αυτες τις μερες φαγαμε την κυριακη καλαμακια σουβλακια με πιτες, πατατες τηγανιτες κ τζατζικι. δευτερα μακαρονια με κιμα, τριτη φασολακια, τεταρτη αυγα με πατατες τηγανιτες κ σημερα φακες. αυριο λεω για λαχανορυζο κ σαββατο γιγαντες.

φωτεινη μου τρεχω απιστευτα, δεν ξερω ρε κοριτσια αν σας συμβαινει κ εσας, απο το πρωι μεχρι το βραδυ δεν σταματαω καθολου, παρα μονο για φαγητο κ μερικες φορες ουτε τρωω......ειμαι πραγματικα πολυ κουρασμενη......

αφροδιτη καλη αδεια! ωραιος ο εργοδοτης!!!! μπραβο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσια,

προσαρμοστηκα στη δουλειά και ταυτόχρονα ξεκινήσαμε νέο κύκλο εξωσωματικής! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είμαι συγκεκριμένες ώρες στο σπίτι για τις ενέσεις και γενικώς πολύ καλό προγραμμα στα πάντα! Πήρα και χύτρα για να μειώσω τους χρόνους λιγάκι αλλά ακόμη δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Το ΣΚ για να διαβάσω καλά τις οδηγίες! Μόλις το είπα στη μητέρα μου, η οποία ποτέ δεν έχει χρησιμοποιήσει χύτρα γιατί φοβόταν πολύ, η απάντηση της ήταν « έβαλες μια βόμβα στο σπίτι σου!!» Μαγειρικά τίποτε σπουδαίο και ιδιαίτερο, ρεβύθια τη Δευτέρα, ψάρι με χόρτα την Τρίτη, Τετάρτη φασολάκια,χθες κοτοπουλο ψητο και σήμερα τίποτε!! Κάτι της τελευταίας στιγμής θα φτιάξω! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια... έχουμε καλες μερες κ δεν μπαινουμε ε;τι κανετε;

Επιτελους τις τελευταίες μερες έχουμε καλο.καιρο κ παμε καμιά βόλτα..στεγνώνουν κ τα ρούχα τέλεια

Μαγειρικά ο.τι.θυμαμαι θα σας πω..μουσακά μακαρονια με κιμά κριθαρακι σπανακορυζο καλαμαρακια φακες κεφτεδακια πατατοκροκετες

Παλμοιρα θα.σωθεις.με τη χύτρα κ.δεν θα.μπορεις χωρίς αυτη..Καλή χρηση θελει..εγω το ξανα ειπα δεν μπορω χωρίς χυτρα...Ξεκίνησες εξωσωματική;με το καλο κ γρηγορα ευχαριστα νεα

Αφροδίτη..μια χαρα φτανει ο καιρος να γεννήσεις..η μικρη πως το πηρε;ειναι προετοιμασμένη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!τι κάνετε?εδώ ο καιρός είναι καλοκαιρινός!βέβαια είχε και νότια τις προηγούμενες μέρες και είχε παρά πολύ σκόνη ότι χειρότερο για τις αλλεργίες!

Palmoira σου ευχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα με ένα μωράκι στην κοιλιά!

Λιάνα η μικρή προς το παρόν μια χαρά το έχει πάρει!χαϊδεύει την κοιλιά μου!την φιλάει!χθες του τραγουδούσαμε το φεγγαράκι μου λαμπρό!γιατί της λεω ότι μας ακούει!της φαίνεται λίγο παράξενο και ντρέπεται!Θα δείξει όταν γεννηθεί!σίγουρα θα ζηλέψει...αλλά πιστεύω ότι θα το διαχειριστούμε...είναι έγκυος και η συνηφαδα μου θα γεννήσει τον Αύγουστο...οποτε πολλά μωρά στην οικογένεια!

Σταμάτησα την δουλειά σήμερα πηγα στο ΙΚΑ και έφτιαξα τα χαρτιά και από σήμερα σπιτι!

Μαγειρικά...το πρωί έψησα της κόρης μου δύο μπιφτεκακια που τα εχω έτοιμα στην κατάψυξη και σαλατα για το σχολείο...και για έμας θα φτιαξω φακές...

Αγγελική, Φωτεινή,Γιώτα τι κάνετε????

Φιλάκια σε όλες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα στην μαγειροπαρέα!

Γεμιστά έχω φτιάξει για σήμερα και τις προηγούμενες μέρες είχα γαύρο στον φούρνο με χόρτα, κλέφτικο στην σακούλα με τηγανητές πατάτες και φακές.

Χτες είχα άδεια για ενημέρωση στο σχολείο του μικρού μου. Τον έχω σπίτι 2 μέρες γιατί μου παρουσιάσε χαμηλό πυρετό , μέχρι 37,8 έφτασε, αλλά έχει και μπούκωμα και ελαφρώς ερεθισμένο λαιμό. Υποψιάζομαι ότι φταίει η σκόνη στην ατμόσφαιρα γιατί κι εγώ έχω ενόχληση στον λαιμό κι αν δεν έπερνα την αγωγή για την αλλεργία θα ήμουν χάλια.

Φωτεινή πως είναι ο καιρός στο νησί?

Γιώτα δεν είσαι η μόνη που τρέχει. Εγώ συνήθως τσιμπάω κάτι στην δουλειά και στο σπίτι τρώω μετά τις 9 που πέφτει ο μικρός για ύπνο. Είναι ότι χειρότερο βέβαια αλλά κι εγώ δεν προλαβαίνω νωρίτερα.

 palmoira μου εύχομαι να αποδώσουν πολύ γρήγορα οι προσπάθειες που κάνεις!

Λιάνα όντως ο αέρας είναι ότι πρέπει για να στεγνώνουν γρήγορα τα ρούχα!

Αφροδίτη κοίτα να ξεκουραστείς όσο γίνεται αυτές τις μέρες και να προετοιμαστείς για τον ερχομό του νέου μέλους!

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!τι κάνετε?και σήμερα καλοκαίρι εδώ!!!

Αγγελική θα προσπαθήσω αλλά εχω αρκετά πράγματα να κάνω...περίμενα να σταματήσω για να τα κάνω με την ησυχία μου...

Σήμερα θα φτιαξω κριθαροτο με γαρίδες!χθες έφτιαξα και μαφινς με τριμμένη κουβερτούρα!και πήρε και η μικρή σχολείο σήμερα!Σήμερα θα της φτιαξω καμμία κρεμουλα με κανελιτσα που της αρέσει!μόλις γυρίσει από το σχολείο η πρώτη κουβέντα...πειναωωωω...να την περιποιηθω λίγο παραπάνω τώρα που μπορώ...

Φιλάκια!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μαγείρισσες! Λόγω εμβρυομεταφορας είχα την ευκαιρία να κάτσω λίγο σπίτι όποτε ξεκουράστηκα λιγάκι. Λοιπόν η χύτρα είναι σωτήρια! Ακόμη τη φοβάμαι και είμαι επιφυλακτική αλλά οι χρόνοι της κοριτσια είναι άλλο πράγμα! Μοσχαρι νουα ολόκληρο ψητό κατσαρόλας σε 30 λεπτά!! Απίστευτο όταν έκανα 2 1/2 ώρες για να το έχω σε χαμηλή φωτιά για να γίνει μαλακό. Φασολάκια 15 λεπτά, κοτόσουπα σε 20 λεπτά...Έχω πάθει πλάκα! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! τι κανετε? εμεις καλα! σημερα ειχαμε ενημερωση στο σχολειο κ ακουσα παρα πολυ καλα λογια για την κορη μου! ευτυχως οι κοποι ανταμοιβονται!!!

παλμοιρα με το καλο να στεριωσουν τα (ή το?) εμβρυακια σου! ευχομαι μια τεραστια χοριακη κ μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη! ολα δεξια να σας πανε!!! μπραβο για την χυτρα!!!

αγγελικη περαστικα στο παιδι! πως ειναι τωρα? ολες στο τρεξιμο δηλαδη ε? να περνω κουραγιο ρε παιδι μου!!!!

αφροδιτη μου καλο καθισιο (που λεει ο λογος δηλαδη!!!!) με το καλο το μωρο, με εναν πονο!!!

μαγειρικα κυριακη ειχα χοιρινο κοκκινιστο με πατατες τηγανιτες, δευτερα εφτιαξα κριθαρακι με το υπολοιπο κρεας, τριτη κολοκυθοκεφτεδες με πατατες τηγανιτες, τεταρτη γιγαντες, πεμπτη χοιρινο με δαμασκινα κ ρυζι (ειχε γενεθλια ο αντρας μου κ ειπα να τον περιποιηθω λιγακι παραπανω) κ για σημερα φακες. αυριο θα φτιαξω σπανακορυζο.

σας φιλω καλο σκ να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Λίγο από όλα έχει το μενού μας σήμερα.

Αυτή η σκόνη στην ατμόσφαιρα με έχει τσακίσει. Τσούζουν τα μάτια μου, με ψιλοενοχλούν λαιμός και μύτη. Και έχω και πολύ δουλειά... ευτυχώς το Σαββατοκύριακο είναι προ των θυρών!

Γιώτα πολλά μπράβο για το κοριτσάκι σου! Ο μικρός μου είναι εντάξει σε γενικές γραμμές... λίγο μπούκωμα του έχει μείνει.

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο παρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Καλο Σαββατοκύριακο!ευτυχώς η σκόνη υποχώρησε αν και λένε ότι θα ξανακάνει νοτια!

Αγγελική περαστικά στον γιό σου!και εμενα είχε λίγο βήχα και μύξες αλλά τώρα είναι εντάξει!

Γιώτα ευχαριστώ!μπράβο στην κόρη σου!ξεχωρίζω τα ρουχαλάκια του μωρού και τα πλένω σιγά σιγά!πλησιάζει ο καιρός!

Την Πέμπτη έφτιαξα φάβα και μια ωραία σαλατα με ντοματινια αγγούρι φέτα ελιές παξιμάδι!χθες ψαρόσουπα και έχει και για σήμερα!και το απόγευμα έφτιαξα κρέπες με μερέντα!:P

Φιλάκια!!!:wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!τι κάνετε???

Εγω πλένω και σιδερωνω μωρουδιακα!!!ευτυχως που εχω στεγνωτηριο γιατί με τέτοια σκόνη δεν μπορώ να απλώσω...σήμερα είναι καλύτερα λέει ότι θα βρέξει της επόμενες μέρες για να δούμε μήπως καθαρίσει η ατμόσφαιρα!

Για σήμερα θα φτιαξω μια ωραία σαλατα με μαρουλακι,πατάτα, αυγουλακια, ντοματινια αγγουράκια,ελιτσες, φέτα και αγκινάρα! και έχουν περισσέψει και γίγαντες από χθες να συμπληρώσουμε!είπαμε να νηστεψουμε το κρέας μόνο από αυτή την εβδομάδα...και τα υπόλοιπα από την Μεγαλοβδομαδα...αν και εγω γαλακτοκομικά θα τρώω...θελω και να κοινωνησω πριν γεννήσω...

Φιλάκια σε όλες!!!:wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...