Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα πέρα ως πέρα.

Φάγαμε φακές σήμερα.

Εβιρί μου σε ζηλεύω που κρυώνεις! Αλήθεια! Δεν την αντέχω τη ζέστη ρε παιδιά και έχει και μια υγρασία τα βράδια, πωπωπω... κάθεσαι και ιδρώνεις. Γενικά το κλίμα στην καρδίτσα δεν μ'αρέσει καθόλου.

Εμένα μου φάνηκε λίγο απότομο. Το Σάββατο που μας πέρασε ήρθα και βρήκα περίπου 26-27 βαθμούς και τις τελευταίες 2-3 μέρες έχει μέσο όρο 16-18. Χώρια οι βροχές και ο γκρι ουρανός. Άσε που στον ύπνο τρομάζω να ζεσταθώ.

Λοιπόν, χθες έφτιαξα τις πίτσες, πολύ ωραίες βγήκαν.

Γι' αυτό μοσχομύριζε η γειτονιά!!!!!!!

Σήμερα εμείς θα φαμε αυτές και ο Βασ ό,τι έχει η πεθερά μου, νηστίσιμο. Αύριο είναι του Σταυρού και σκέφτομαι να κάνω μια απλή μακαρονάδα με σάλτσα. Τουλάχιστον επιτρέπεται το λάδι.

Εγώ σκέφτομαι να φτιάξω σουπιές με σπανάκι, αν βρει ο Έβιρος κι απ' τα δύο κι αν δε μου αλλάξει την ιδέα.

Σήμερα έχω να αγοράσω τα βιβλία των παιδιών και τη γραφική ύλη που μας έδωσαν από το σχολείο. 5 βιβλία ρε παιδιά στα νήπια!

Ωχ, τόσα πολλά είναι;

Πλέον σκεφτόμαστε να πάρουμε γραφείο στο μεγάλο, το Χρήστο. Να δω με τόση φασαρία που έχουμε εδώ μέσα πώς θα καταφέρει να διαβάζει...

Βάλε το πρότελευταίο παιδί να ζωγραφίζει την ίδια ώρα.

Είναι και μικρό το σπίτι...:-(Μέχρι και ντουλάπα στην κουζίνα έχουμε...

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα αν είχα 4 παιδάκια.

Σήμερα το πρωί πριν πάω στην δουλειά πέρασα από τον παιδικό και έδωσα κάποια χαρτιά που χρειαζόταν. Την Δευτέρα ξεκινάμε!

Καλή αρχή και στο μικρό.

Αυτη την συνταγη εκανα για τα κουλουρια.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/afrata-kai-grigora-koulouria-thessalonikis.html

Πωπωπω τι λαχταριστά που δείχνουν!!!!!!!!!!!

νταξει για την Εβιρι τι να πω..με εκανες να ντραπω με τα λογια σου...παντα σε σκεφτομαι με αγαπη!!!!η μικρη σου ξεκινησε σχολειο?η μεγαλη πως ειναι?ειστε ακομη Γερμανια ε?οπως το βλεπω κρατα κ καμμια θεση κ για μας,δυσκολα τα πραγματα στο ελλαδισταν μουχαχαχαχα!!!!

Κι εγώ σκέφτομαι τη χαρά της παρέας μας. Η μικρή ξεκίνησε στις 09/09 δηλαδή τη Δευτέρα. Η μεγάλη έχει εξεταστική αυτές τις μέρες κι αμέσως μετά θα ξεκινήσει το 4ο έτος στη σχολή της. Είμαστε ακόμη εδώ και μακάρι να μπορούσα να πω ότι δεν έχεις δίκιο για το πώς είναι τα πράγματα στην Ελλάδα. Άντε να δούμε τι θα γίνει.

εμεις λοιπον ζουμε στους ρυθμους του Λαζαρακου,μονιμα τρεχουμε απο πισω του.μεγαλος ταλιμπαν.αχ ειμαι ερωτευμενη μαζι του κ αυτος ειναι τοσο τρυφερος,μου κανει αγκαλιες κ λιωνω...

Σας φαντάζομαι. Είναι και η ηλικία του για τρέξιμο κι από 'κείνον κι από σας. Τρυφερή μανούλα.

κ για να μην ειμαι κ εκτος θεματος σημερα μιας κ εχουμε επετειο γαμου εκανα το αγαπημενο φαγητο του καλου μου,κολοκυθακια γεμιστα κ κολοκυθοκεφτεδες(θα τις κανω λιγο πριν φαμε) να τον ευχαριστησω για αυτα τα 5υπεροχα χρονια γαμου!περασαμε τοσα πολλα κ παντα μαζι!!!!!!

σας φιλω ομορφουλες!!!!

Εύχομαι Άννα μου να ζήσετε μαζί άλλα 80 χρόνια γάμου γεμάτα αγάπη. Να ζήσετε.

Και δες σύμπτωση, σήμερα έχει τα γενέθλιά της η Κωνσταντίνα μου!

Να τα χιλιάσει το κοριτσάκι σου και να την καμαρώνετε πάντα με τις επιτυχίες της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λαλίστατες ειστε βλέπω! Ευγε! Ζωντανεψε το καφε!

Αγγελικούλα να χαιρεσαι την κορουλα σου! Να ειναι γερη κι ευτυχισμένη κι εσυ να την καμαρώνεις παντα!

Άννα να ζησετε και να γερασετε με τον αντρουλη σου αγαπημενοι κι ευτυχισμένοι! Να καμαρώνετε παντα το ζουζουνακι σας και να το δειτε όπως επιθυμειτε!

Εβιρακι κουβερτουλα ε; Εδω εχει πολλή ζεστη και υγρασια κι ειναι απαισια.

Άννια μου καλό κουραγιο με το σχολειο τωρα. Θα προσαρμοστει παντως πιστευω η μεγαλη. Μου αρεσε όπως φωναζει η μικρη τα αδελφια της "παιδιααα". Να τα χαιρεσαι ακομα μια φορα και να χαιρεστε το ονοματακι της.

Δωρακι μου το λαπτοπ δε φτιαχνεται; Κριμα να σε χασουμε για τεχνικους λόγους τωρα που σε βρηκαμε.

Τζενακι η συνταγη για τα κουλουριαΘεσσαλονικης καταχωρηθηκε. Να δω ποτε θα τη φτιαξω αλλά το σημαντικο ειναι να καταχωρηθει.

Αρετη 5 βιβλια στο νηπιο; Τα παιδια πότε θα παιζουν;

Σημερα δε μαγειρεψα γιατι η μαμά μου εφερε γεμιστα. Για τη μικρη ειχα μακαρονακια κι ετσι βολευτηκε. Καθοταν ο μικρος διπλα μου την ωρα που ετρωγα και πηγε να μου αρπαξει την ντοματα. Μακαρι να βγει αυτος ευκολος στο φαγητο. Αφου δεν ειχα μαγειρεμα βρηκα την ευκαιρια να κανω διαφορες εξωτερικες δουλειες. Πηγα στην εκκλησια και κανονισα τη βαφτιση 27/10. Ελπιζω να μη μου το αλλαξουν ακομα μια φορα. Έχει καταντησει σηριαλ αυτη η βαφτιση.

Πηγα και λαικη και πηρα γαυρο κι εχω ξεκινησει τη διαδικασια για να τον κανω μαρινάτο αλά Νινα (μερσι για τη συνταγη). Πηρα λιγο για να δω αν θα πετυχει και βλεπουμε. Χθες σιδερωσα 3,5 πλυντηρια και μου εχουν μεινει άλλα τοσα ειμαι σιγουρη.

Φιλάκια σε όλες και καλό ΣΚ


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και από μένα...

Καλέ τι λαοθάλασσα είναι αυτή;

Μπήκα να πω ένα "γεια"και βλέπω με πολύ χαρά ότι το καφέ μας ζωντάνεψε ξανά.

Από τα κορίτσια μόνο την ARNIKOL δεν γνωρίζω,μάλλον είναι ακόμα πιο παλιά από εμένα...Καλώς ξαναρθες στην παρέα ARNIKOL και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Αυτες τις μέρες δεν έχω σχεδόν καθόλου χρόνο,γιατί περνάμε περίοδο προσαρμογής στον παιδικό σταθμό και είμαι τις τελευταίες μέρες στις επάλξεις.Σχετικά καλά τα πάμε,περίμενα χειρότερη αντίδραση.Μακάρι να είναι γρήγορη η προσαρμογή.

Δυστυχώς χάνω τη μισή μέρα,δύσκολη βρε παιδιά η σχολική ζώη χαχαχαχα,στο σπίτι επικρατεί το χάος...σκόνη,άπλυτα,ασιδέρωτα,από φαγητά απλά πράγματα...Ελπίζω να βρούμε γρήγορα το ρυθμό μας γιατί σε λίγο-αμα συνεχίσω έτσι ως νοικοκυρά-βλέπω να πιάνουμε άραχνες,κατσαρίδες,όλα τα συμπαθή ζωάκια...

Οταν με το καλό ο μικρός προσαρμοστεί και έχω ελεύθερο το πρωινό μου θα μπαίνω στην παρέα σας πιο συχνά.

Τωρα πια έχει κόψει τον μεσημεριανό ύπνο,ακόμα και τωρα που κουράζεται στον παιδικό,είναι γεμάτος ενέργεια και διάθσεη για παιχνίδι,οπότε λίγα πράγματα μπορώ να κάνω πλέον

Φιλιά σε όλες και καλό Σ/Κ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Αγγελική να χαίρεσαι την κορούλα σου, να είναι γερή και ευτυχισμένη!:D

Αννα, αν και δε σε ξέρω, εδώ είμαστε μία παρέα... γι΄αυτό και σου εύχομαι να είσαστε πάντα ευτυχισμένοι με τον αντρούλη σου και το παιδάκι σου!

Εβίρι έπιασε δροσιά στη Γερμανία! για να πω την αλήθεια, δε ζηλεύω καθόλου:P όσο κρατάει το καλοκαίρι, θα κάνουμε λίγα μπανάκια ακόμα... άσε που καθυστερούν και τα χειμωνιάτικα έξοδα!;)

Φωτεινή καλή επιτυχία με τον γαύρο!:P πες μου πώς έγινε όταν τελειώσεις!

peristeraki καιρό έχουμε να σε ακούσουμε! έχεις τρεχάματα! καλό κουράγιο! θα μπείτε σε μία σειρά σιγά σιγά... υπομονή!

Καλό Σαββατοκύριακο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη γιατι λες οτι εχει γινει σηριαλ η βαφτιση;ποιος το αλλαξε; τι σκεφτεσαι να φορεσεις;

περιστερακι εδω θα ειμαστε νσ τα λεμε να γνωριστουμε καλυτερα. καλη προσαρμογη στο μικρο ευχομαι.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Χρόνια πολλά για την ημέρα κι όσες έχετε Σταύρους και Σταυρούλες να τους χαίρεστε.

Σήμερα φάγαμε σουπιές με σπανάκι τελικά.

Εβιρακι κουβερτουλα ε; Εδω εχει πολλή ζεστη και υγρασια κι ειναι απαισια.

Όχι μόνο κουβερτούλα, σιγά-σιγά φοράμε και μακρυμάνικα μέσα στο σπίτι, ή αλλιώς κοντομάνικο με ζακέτα μαζί.

Καθοταν ο μικρος διπλα μου την ωρα που ετρωγα και πηγε να μου αρπαξει την ντοματα. Μακαρι να βγει αυτος ευκολος στο φαγητο.

Αχ ναι, αυτό είναι πραγματικά ευχή.

Πηγα στην εκκλησια και κανονισα τη βαφτιση 27/10. Ελπιζω να μη μου το αλλαξουν ακομα μια φορα. Έχει καταντησει σηριαλ αυτη η βαφτιση.

Με το καλό Φωτεινή μου.

Γεια και από μένα...

Καλέ τι λαοθάλασσα είναι αυτή;

:D:D:D:D:D:D:D

Αυτες τις μέρες δεν έχω σχεδόν καθόλου χρόνο,γιατί περνάμε περίοδο προσαρμογής στον παιδικό σταθμό και είμαι τις τελευταίες μέρες στις επάλξεις.Σχετικά καλά τα πάμε,περίμενα χειρότερη αντίδραση.Μακάρι να είναι γρήγορη η προσαρμογή.

Καλή προσαρμογή. Αργά ή γρήγορα τι θα κάνει θα το πάρει απόφαση και θα προσαρμοστεί. Συνήθως μία ή δύο εβδομάδες χρειάζονται τα περισσότερα παιδιά.

Εβίρι έπιασε δροσιά στη Γερμανία! για να πω την αλήθεια, δε ζηλεύω καθόλου:P όσο κρατάει το καλοκαίρι, θα κάνουμε λίγα μπανάκια ακόμα... άσε που καθυστερούν και τα χειμωνιάτικα έξοδα!;)

Άστα Νίνα, γιατί ούτε κι εμένα μ' αρέσει ο καιρός έτσι. Έχω συνηθίσει ο Σεπτέμβριος να είναι καλοκαιρινός με λίγες δροσιές. Τώρα μου κακοφαίνεται. Έχουμε να δούμε ήλιο από το προηγούμενο Σάββατο που ήρθα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Για σήμερα έφτιαξα τα μακαρόνια με σαλτσούλα όπως είχα σχεδιάσει κι έβαλα μέσα και λίγο φρέσκο βασιλικό, που μου έφερε σήμερα ο άντρας μου από μια εκκλησία στα Βραγκιανά.

Εβιρί όντως το να μη βλέπεις ήλιο επηρεάζει την ψυχολογία... Κι εδώ σήμερα έκανε αρκετή ψύχρα.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα που λέτε έφτιαξα κοκκινιστό μοσχαράκι με παπαρδέλες.

dk74.jpg

Εβιρί όντως το να μη βλέπεις ήλιο επηρεάζει την ψυχολογία... Κι εδώ σήμερα έκανε αρκετή ψύχρα.

Όπως το λες είναι. Γι' αυτό και είναι αγέλαστοι οι άνθρωποι εδώ. Και μόλις σκάσει μύτη ο ήλιος αλλάζουν όψη προς το χαρούμενο και γεμίζουν τις καφετέριες (στον εξωτερικό τους χώρο) και τα πάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πώς τα περασατε;

Εμεις καλά. Σημερα δε μαγειρεψα πηραμε απεξω (ε, κλεφτες να γινουν οι ανθρωποι; ) γιατι αφιερωσαμε το πρωινο μας σε παιδικη χαρα και εξοδο των τεκνων. Χθες αν και νηστεια εφτιαξα μπριζολες. Το ξερω ειμαι καταπτυστη αλλά αυτο με βολευε.

Εβιρακι ωραια ιδεα οι παπαρδελες. Όσο για τον καιρο και τον ήλιο τι να σου κανω...

Αρνικολ θελαμε τη βαφτιση να την κανουμε τον Αυγουστο. Μας ειχαν προτεινει 2 ατομα να γινουν νονοι αλλά τους ετυχαν διαφορα και τελικα το ακυρωσαν. Περιμενουμε εδω και 2 μηνες απαντηση απο ενα άλλο ατομο για το αν θα γινει νονα. Ευτυχως εχουμε εναλλακτικη λύση αλλά πρεπει να ενημερωσουμε εγκαιρως. Και πρεπει να γινει συντομα η βαφτιση πρωτον γιατι ο μικρος δε θα σηκωνεται μετα απο το βαρος του και δευτερον και σημαντικοτερο υπαρχει νεαρο ατομο στην οικογενεια με προβλημα υγειας το οποιο αν τελικα πεθανει θα κρατηθει πενθος λογω της ηλικιας του. Θα μου πεις δεν εχει σχεση η βαφτιση αλλά ουτε τα κεφια θα υπαρχουν αλλά δεν θελω να ειναι μαυροφορεμενοι οι καλεσμένοι στον μικρο μου. Στο μεταξυ στενοχωριεμαι γιατι όλα ηταν πιο ευκολα στην κορη μου ενω ο μικρος δεν ειναι τοσο τυχερος και δεν θα ηθελα μεγαλωνοντας να αισθανεται ασχημα. Το ντυσιμο μου θα το αναλάβουν η κολλητη μου και ο αντρας μου που κινουνται στο χωρο της μοδας. Εγω δεν το κατεχω το αθλημα και καθως εχω ακομα καποια περιττα κιλά (ποτε δεν ημουν και μοντελο αλλά τωρα ακομα περισσοτερο) δεν μου αρεσει τιποτα επανω μου. Θα σε ενημερωσω οταν αποφασισουν τι θα φορεσω. Μαλλον κατι ενδιαμεσης εποχης που λεω κι εγω.

Νινα το γαυρο δεν τον δοκιμασα. Θα σε ενημερωσω οταν εχω εντυπωσεις.

Περιστερακι καλή προσαρμογη στο μικρο. Έχε υπομονη για λιγες μερες - τοσο περιπου κραταει η προσαρμογη του. Να σας πω και τον καημο μου: πηρα τηλεφωνο το Δημο και μου ειπαν οτι αρχες Οκτωβριου θα εχουν αποτελεσματα για τους επιλαχοντες. Και καλά εγω εχω αδεια και κανω υπομονη, οι εργαζομενες μητερες τι πρεπει να κάνουν όλο αυτο το διαστημα; Πανε καλά οι άνθρωποι;

Φιλάκια σε όλες και καληνυχτα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις ότι τις παπαρδέλες τις έφτιαξες εσύ... Τέλειο φαίνεται φιλενάδα!

Ευχαριστώ Αρετή, όχι δεν τις έφτιαξα εγώ, είναι έτοιμες από το σούπερ και είναι φρέσκιες του ψυγείου.

Εμεις καλά. Σημερα δε μαγειρεψα πηραμε απεξω (ε, κλεφτες να γινουν οι ανθρωποι; ) γιατι αφιερωσαμε το πρωινο μας σε παιδικη χαρα και εξοδο των τεκνων.

Ναι καλέ, άσε να ζήσουν κι εκείνοι. Εξάλλου, μια μέρα στην παιδική χαρά με τους γονείς είναι πιο απαραίτητη για τα παιδιά, απ' ότι το σπιτικό φαγητό.

Εβιρακι ωραια ιδεα οι παπαρδελες. Όσο για τον καιρο και τον ήλιο τι να σου κανω...

Βάλε στο κιβώτιο λίγο ήλιο και στείλε μου.

και δευτερον και σημαντικοτερο υπαρχει νεαρο ατομο στην οικογενεια με προβλημα υγειας το οποιο αν τελικα πεθανει θα κρατηθει πενθος λογω της ηλικιας του.

Αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος για να γίνει σύντομα η βάφτιση κι όχι το βάρος του παιδιού. Μου έχει τύχει κάτι ανάλογο και τη βάφτιση της μικρής Εβιρίνας την κάναμε 04/01, μέσα στο Γεναριάτικο κρύο. Όμως, προτίμησα να είναι όλοι χαρούμενοι και στην ανάμνησή μας, αλλά και στη φωτογραφία να έχω τη θεία που δεν είναι πλέον μαζί μας, παρά να κάνω βάφτιση μέσα στο πένθος.

Σήμερα κάναμε κοτόπουλο κοκκινιστό στην κατσαρόλα με χυλοπίτες και βγήκε όνειρο!!!

Πολύ ωραίο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...