Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπερα!

Άρχισαν κιολας οι ιωσεις; Ωχ. Δωρακι περαστικα.

Εβιρακι δεν θυμαμαι αν το σχολιασα. Τι πηγες να παθεις με το δαμάσκηνο. Ευτυχως τελος καλό ολα καλά.

Αγγελικη τι κανει η Μεταξια; Επαγγελματικα βρηκε τιποτα;

Τζενη κι εγω προπσαθω και φτιαχνω εβδομαδιαιο πλανο κυριως για να κανονιζω τα ψωνια μου γιατι δεν μου αρεσει να βγαινω καθε τρεις και λιγο εξω. Προσπαθω να το τηρω αν και προκυπτουν καποιες αποκλίσεις. Χθες φαγαμε φακες και σημερα εφτιαξα γιουβαρλακια. Θελω να φτιαξω φασολακια με κρεας. Παει μονο μοσχαρι ή και κατσικι; Ξερετε;

Χθες ασχοληθηκα λιγο με τα μικρα μου, τα πηγα παιδικη χαρα, κοιμηθηκα και μια ωριτσα το μεσημερι κι ετσι τα κεφια εφτιαξαν. Χρειαζοταν τελικα κατι τετοιο.

Φιλακια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

μπραβο Φωτεινουλα! Τελικα μι αβολτα κ λιγο παραπανω υπνος κανουν θαυματα.Βαλε οτι κρεας εχεις κοριτσακι δεν σε δεσμευει.Ισα ισα που το κατσικακι ειναι πιο μαλακο κ θα το φαει κ η μικρη καλυτερα! Κ εγω κατσικακι θα κανω για αυριο γιουβετσι .Ειχε μεινει απο την προηγουμενη βδομαδα ψημενο κ το ειχα καταψυξη κ ετσι σημερα μπαμ μπαμ θα ξεμπερδεψω με ενα γιουβετσακι.Δεν φαγαμε κ το ΣΚ καθολου κρεας οποτε θα μαγειρευτει σήμερα.

Καλως το καλιοπακι !!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα κορίτσια!

Πως πανε τα πιτσιρικια με τον παιδικο? Αγγελικη?Περιστερακι?

Πότε έτσι,πότε αλλιώς,αλλά πάει καθημερινά,έστω και για δύο ώρες...

κοριτσια εγω απο οταν εφερα παλι τον μεγαλο μου το γιο απο τις διακοπες εχω αρχισει παλι κ φτιαχνω εβδομαδιαιο πλανο με το τι θα μαγειρεψω κ ετσι δεν σπαω καθε μερα το κεφαλι μου τι να φτιαξω.Ψωνιαζω κ μια φορα οτι υλικά χρειάζομαι κ ετσι δεν τρεχω.Το μονο εξτρα που παιρνω τις καθημερινες ειναι γαλατα-φρουτα κ αν χρειαστει να φτιαξω καποιο σνακ η σαλάτα που δεν το εχω υπολογισει.Συνηθως καθε Παρασκευη φτιαχνω λιστα με οτι θα φτιαξω ΣΚ κ την εβδομαδα που ακολουθει .

Την καλύτερη δουλειά κάνεις!Οικονομία σε χρήμα και σε χρόνο.

Ξερω παιδακια που εχουν παει παιδικο και κολλησαν ηδη ιωσεις!!!

Μακριά από εμάς οι ιώσεις!!!

Φιλιά στον θησαυρό:)

ααα ειδες σε καθε τοπο ενα φαγητο το ονομαζουν διαφορετικα απο οτι σε αλλον.

Μωρε για σταφιδοψωμα ελεγα....

Αυτό είναι αλήθεια...

Εχετε καμιά καλή συνταγή για σταφιδόψωμο;Δεν έχω φτιάξει ποτε,αλλά θα μου άρεσε σαν ιδέα.

Καλημέρα!!!

Λίγες άφησα, πολλές βρήκα! τι καλά!!!

Σας πεθύμησα πολύ! Ελπίζω να είστε όοολες καλά. Θα τα λέμε πιο συχνά πλέον!

Φιλάκια και καλό φθινόπωρο να έχουμε :)

Πού είσαι Καλλιοπάκι μου;Να μπαίνεις να μας λες τα νεα σου.

Χθες ασχοληθηκα λιγο με τα μικρα μου, τα πηγα παιδικη χαρα, κοιμηθηκα και μια ωριτσα το μεσημερι κι ετσι τα κεφια εφτιαξαν. Χρειαζοταν τελικα κατι τετοιο.

Φιλακια σε όλες

Ξεπετάχτηκε και το μωράκι...

Για πότε ήσουν έγκυος,για πότε γέννησες...Πώς περνά ο καιρός...

Ακόμα δεν έχουμε προσαρμοστεί στον παιδικό και βλέπω να αργούμε,αλλά δεν αγχώνομαι...

Ολα καλά θα πάνε στο τελος.Ελπίζω τουλάχιστον

Το θετικό είναι ότι έστω αυτες τις 2-3 ώρες που θα λείψει ο μικρός,θα κάνω κάποια πράγματα σε ήρεμο κλίμα.

Ακόμα δεν έχω καταφερει να κάνω μια καλή γενική καθαριότητα στο σπίτι,είναι λίγος ο χρόνος που έχω στη διάθεσή μου...Αλλά οι δουλειες δεν τελειώνουν και ποτέ.

Σήμερα για πρωτη φορά μετα από κάτι αιώνες,βγήκα ραντεβού με τον άντρα μου:tongue:.Κάτσαμε μια ολοκληρη ώρα σε καρεκλα αραχτοί και κάπως μας φάνηκε:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Φασολάδα το μενού μας σήμερα είχε φασολάδα.

Καλημέρα κορίτσια

Γεια σου Αρετή.

Εφτιαξα κ ενα σταφιδοψωμο χτες αλαλ δεν μου πετυχε.Δεν μου φουσκωσε καθολου ..τυχαινει καμια φορα κ η μαγια δνε ειναι σοι τι να πω.

Αυτό είναι αλήθεια. Όταν η μαγιά είναι ανενεργή δε φουσκώνει καλά (έως και καθόλου) το ζυμάρι.

Γιατι δεν την εκαψα με νερο για να εχει τετοια συμεριφορα χαχαχα! Τεσπα αλλη φορα θα ξαναδοκιμασω παλι.Εχετε καμια καλη συνταγη υποψιν?

Απ' έξω δε θυμάμαι τη συνταγή και δυστυχώς έχω αφήσει πολλές στην Ελλάδα. Έτσι σε όσα δε θυμάμαι αναγκαστικά ψάχνω στο ίντερνετ ή ρωτώντας κι εγώ καμμιά γυναίκα που ξέρει. Όμως αν έφτιαχνα σταφιδόψωμα θα προτιμούσα αυτή τη συνταγή:

Αφράτο σταφιδόψωμο

ΥΛΙΚΑ για 4-6 σταφιδόψωμα

480-500 γρ. σκληρό αλεύρι, κοσκινισμένο

25 γρ. μαγιά νωπή + 30 γρ. νερό χλιαρό

60 γρ. βούτυρο λιωμένο

230 γρ. γάλα χλιαρό (κανονικό ή με λίγα λιπαρά)

70 γρ. ζάχαρη

140 γρ. σταφίδες ξανθές (σουλτανίνα)

1 κ.γλ. κανέλα

1 πρέζα μοσχοκάρυδο (προαιρετικά)

Ελάχιστο αλάτι

1 αυγό + 1-2 κ.σ. νερό για την επικάλυψη

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζουμε το βούτυρο με το αλάτι σε ένα μικρό μπολ και το λιώνουμε.

Το αφήνουμε να κρυώσει.

Στο χλιαρό νερό διαλύουμε τη μαγιά.

Βάζουμε τα 2/3 από το αλεύρι, τη ζάχαρη, την κανέλα, το μοσχοκάρυδο, τις σταφίδες, το χλιαρό γάλα και το νερό με τη μαγιά και τα ζυμώνουμε όλα μαζί.

Σταδιακά, προσθέτουμε και το υπόλοιπο αλεύρι μέχρι να έχουμε μια ζύμη μαλακή που όμως δεν κολλάει καθόλου στα χέρια.

Βάζουμε τη ζύμη σε ζεστό μέρος να ξεκουραστεί και να φουσκώσει.

Συνήθως χρειάζεται 2 ώρες, περίπου για να διπλασιαστεί σε όγκο.

Ύστερα, ξαναζυμώνουμε και χωρίζουμε τη ζύμη σε 10 μικρά τσουρεκάκια των 90-100 γρ. (η τελική ζύμη είναι περίπου 1 κιλό).

Τα πλάθουμε στο σχέδιο που θέλουμε ή τα κάνουμε μικρά απλά καρβελάκια, σαν τα σταφιδόψωμα του εμπορίου και τα αφήνουμε άλλα 50 λεπτά περίπου να ξαναφουσκώσουν.

Ύστερα, ανάβουμε το φούρνο να προθερμανθεί στους 170 βαθμούς Κελσίου.

Εν τω μεταξύ, χτυπάμε ελαφρά ένα αυγό με 1 κ.σ. νερό και αλείφουμε τα σταφιδοψωμάκια με πολλή προσοχή για να μην "ξεφουσκώσουν".

Τα βάζουμε στο φούρνο και τα ψήνουμε για 15-20 λεπτά ή μέχρι να ροδοκοκκινήσουν.

Σας πεθύμησα πολύ! Ελπίζω να είστε όοολες καλά. Θα τα λέμε πιο συχνά πλέον!

Καλώς το κορίτσι μας. Όλες καλά είμαστε και σε περιμένουμε να μπεις ξανά στην παρέα.

Εβιρακι δεν θυμαμαι αν το σχολιασα. Τι πηγες να παθεις με το δαμάσκηνο. Ευτυχως τελος καλό ολα καλά.

Ευτυχώς Φωτεινή μου.

Θελω να φτιαξω φασολακια με κρεας. Παει μονο μοσχαρι ή και κατσικι; Ξερετε;

Βεβαίως πάει και το κατσικάκι.

Χθες ασχοληθηκα λιγο με τα μικρα μου, τα πηγα παιδικη χαρα, κοιμηθηκα και μια ωριτσα το μεσημερι κι ετσι τα κεφια εφτιαξαν. Χρειαζοταν τελικα κατι τετοιο.

Έτσι είσαι κι εσύ καλύτερα ψυχολογικά και τα παιδιά ευχαριστημένα με τις κούνιες.

Ακόμα δεν έχουμε προσαρμοστεί στον παιδικό και βλέπω να αργούμε,αλλά δεν αγχώνομαι...

Όχι Περιστεράκι μου είναι νωρίς ακόμη. Και τα άλλα παιδάκια έτσι αργούν (όταν δεν προσαρμόζονται από την πρώτη μέρα)

Σήμερα για πρωτη φορά μετα από κάτι αιώνες,βγήκα ραντεβού με τον άντρα μου:tongue:.Κάτσαμε μια ολοκληρη ώρα σε καρεκλα αραχτοί και κάπως μας φάνηκε:D

Ποιος τη χάρη σας!!!!!!!!!!!!!

Εβίρι αυτό με το δαμάσκηνο,μου χε ξεφύγει,αλλά το εψαξα και το διάβασα

Τι μπορεί να πάθει κανείς στα καλά καθούμενα

Τελος καλό, όλα καλά

Ναι Περιστεράκι μου, το κυριότερο είναι το τέλος καλό, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Για να καταλάβω: Η Μεταξία έχασε τη δουλειά της;

Εβιρί λαχταριστό φαίνεται το σταφιδόψωμο! Θα το φτιάξω μετά τη βάπτιση όμως, είναι στα υπ'όψιν, ίσως και στη νηστεία ( τη νηστίσιμη εκδοχή εννοείται). Για σήμερα θα φάω πάλι μπατζίνα, δε με χαλάει καθόλου και σκέφτομαι το βράδυ να φτιάξω φακόρυζο πρώτη φορά. Το έχει φάει καμία;

Καλλιοπάκι, ναι να μπαίνεις να τα λέμε!

Περιστεράκι, έτσι είναι! Κι εγώ με τον άντρα μου αν βρεθούμε κάποιες ώρες μόνοι, κάπως μας φαίνεται!:DΒέβαια, πάλι για τα παιδιά μιλάμε...χαχα! Γενική λέω να αρχίσω από Παρασκευή-Σάββατο και τα βράδια ξεσκαρτάρισμα στα ρούχα... αυτό με αγχώνει περισσότερο...:cry:

Φωτείνη και Τζένη ωραία φαγητά!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Για να καταλάβω: Η Μεταξία έχασε τη δουλειά της;

Εβιρί λαχταριστό φαίνεται το σταφιδόψωμο! Θα το φτιάξω μετά τη βάπτιση όμως, είναι στα υπ'όψιν, ίσως και στη νηστεία ( τη νηστίσιμη εκδοχή εννοείται). Για σήμερα θα φάω πάλι μπατζίνα, δε με χαλάει καθόλου και σκέφτομαι το βράδυ να φτιάξω φακόρυζο πρώτη φορά. Το έχει φάει καμία;

Καλλιοπάκι, ναι να μπαίνεις να τα λέμε!

Περιστεράκι, έτσι είναι! Κι εγώ με τον άντρα μου αν βρεθούμε κάποιες ώρες μόνοι, κάπως μας φαίνεται!:DΒέβαια, πάλι για τα παιδιά μιλάμε...χαχα! Γενική λέω να αρχίσω από Παρασκευή-Σάββατο και τα βράδια ξεσκαρτάρισμα στα ρούχα... αυτό με αγχώνει περισσότερο...:cry:

Φωτείνη και Τζένη ωραία φαγητά!

Καλημέρα!

Τον τελευταίο καιρό, φτιάχνω αρκετά συχνά φακόρυζο. Το ξεκίνησα για το μικρό και τελικά, το τρώμε και οι τρεις...

Εμείς σήμερα τρώμε κοτόπουλο κοκκινιστό (που περίσσεψε από εχθές). Μάλλον θα κάνω ρυζάκι για συνοδευτικό.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτακια τι κανετε?

περιστερακι μην ανησυχεις σε καμια βδομαδουλα θα φευεγει ολο χαρα κ θα καθεται ολες τις ωρες στο σταθμο κ θα ησυχασεις κ εσυ λιγο.Οσο για τις δουλεις απο ενα πραγμα να κανεις καθε μερα με την ησυχια σου κ ουτε θα το καταλαβεις ποτε θα τελειωσουν ολα.Πανε εκεινες οι εποχες που δεν ειχαμε παιδια κ ξεπατωνοματσαν ενα ολοκληρο ΣΚ κ καναμε γενικη.Που τωρα χρονος.Τι καλα που βρεθηκατε τα δυο σας με τον αντρουλη σου! Αντε κ σε ολοκληρο ΣΚ σου ευχομαι!!

Κοριτσια τα ξαναεφτιαξα χτες τα σταφιδοψωμα αλλα αντι νερο που ελεγε η συνταγη εβαλα γαλα κ εγιναν απαιχτα.

Σταφιδοψωμα

1/2 κιλο αλευρι δυνατο ( 3,5 κουπες περιπου ειναι)

2 κσ βιταμ λειωμενο

3/4 κουπας γαλα ζεστο( αν θελετε για νηστεια αντι γαλα βαλτε χυμο πορτοκαλι)

1/4 κουπας νερο χλιαρο

40 γρ μαγια νωπη ( αν δεν εχετε βαλτε 1 φακελακι σκονη)

5-6 κσ ζαχαρη

3/4 κουπας σταφιδες

1 -1/2 κγ κανελα

λιγο ξυσμα πορτοκαλι

μια πρεζα αλατι

1 αυγο με λιγο γαλα για επικαλυψη

Ειναι πως τα εγραψε η Εβιρι η διαδικασια κ τωρα που το βλεπω ειναι κ μαλλον ιδια η συνταγη! Ειδες ουτε συνενοημενες να ημασταν!

Εγω πως τα εκανα:

Εβαλα την μαγια με λιγο χλιαρο νερο, 2-3 κσ αλευρι κ λιγη ζαχαρη σε ενα μπολ κ τα ανακατευψα καλα με πιρουνι κ τα αφησα 15 λεπτα να φουσκωσουν ( σαν προζυμι).

Εντομεταξυ ζεστανα το γαλα μαζι με το βιταμ.

Σε μια λεκανη κοσκινισα το αλευρι κ εριξα μεσα την ζαχαρη, το αλατι,την κανελα κ τα ανακατεψα.μετα εριξα το γαλα -βουτυρο κ ετριψα το μειγμα με τα χερια μου.Μετα εριξα κ το προζυμι κ συμπληρωσα κ με λιγο νερακι κ τα ζυμωσα ελαφρα τοσο οσο να μην κολαει η ζυμη στα χερια κ να ειναι μαλακη.μετα εβαλα κ τις σταφιδες κ τα αφησα να φουσκωσουν.Οσο ζυμωνα ειχα προθερναμει το φουρνο στους 50 βαθμους.Μετα τον εκλεισα κ εβαλα μεσα την λεκανη σκεπασμενη κ φουσκωσαν τα σταφιδοψωμακια σε μιση ωριτσα.μετα τα εβγλα ατο χωρισα σε 10 μπαλακια τα επλασα κ τα εβαλα στο ταψι που τα εψησα αφου πρωτα ειχα στρωσει λαδοχαρτο.Χτυπησα κροκο με λιγο γαλα κ τα περασα απο πανω.οταν φοθσκωσανε παλι ( πολυ λιγο πηρε γυρω στα 15-20 λεπτα) τα εψησα σε αντιστασεις πανω κατω στους 180 βαθμους για 25 λεπτα.Πολυ ωραια εγιναν.Φουσκωτα κ αφρατα.

Ετσι την εχω παθει αλλη μια φορα με αυτη την μαρκα μαγιας κ δεν ξαναπαιρνω με τιποτα!!

Αν δεν φουσκωσει το προζυμι σε τσουρεκια-σταφιδοψωμα κλπ καλυτερα να το πεταμε παρα να το φτιαχνουμε κ να πανε χαμενα κ τα υπολοιπα υλικα.Δεν την ξαναπαταω αλλη φορα.Προχτες ειχα το προζυμι 1 ωρα κ εκει δεν φουσκωνε .Καλυτερα να το πεταγα κ να εφτιαχνα αλλο ...

Σημερα τρωμε κατσικακι με μακαρονια μαζι γιουβετσι.

Φακορυζο φτιαχνω κ εγω.Απο οταν αρχισαν να τρωνε τα παιδια οσπριο που μου ειχε πει η παιδιατρος να μηντρωνε ενα πιατο οσπριο αλλα μαζι με λαχανικο κ ρυζακι.βαζω μεσα και καροτο κ γινεται πολυ ωραιο.

παραμυθενια ωραιο φαγακι!!

καλως την ηλιαχτιδα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μαγειροκόριτσα!

Δυό μέρες τώρα στην δουλειά γίνεται πανικός! Τρώω τρελό πηξιμο και δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω και να γράψω κάτι!

Χτες πάνω που πηγα να μπω τσουπ κάτι προκύπτει και βγήκα. Ελπίζω σήμερα να καταφέρω να διαβάσω τα νεά σας...

Σήμερα τρώμε κριθαράκι στο φούρνο με κιμά.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Πώς είστε;

Γειά σου Αρετούλα!

Αγγελική τι κάνει η Μεταξία;

καλά είναι! Έχει ένα θέμα με το λαπτοπ γιαάυτό δεν μπορεί να μπει και να γράψει τα νεά της. Μόλις της το φτιάξουν θα επανέλθει!

Αυτό με την καθαριότητα παιδιά είναι ένα θέμα... αλλά μου λέει η συνάδελφος εδώ ότι όταν μεγαλώσουν τα παιδιά και φύγουν, θα έχω το σπίτι καθαρό και ήσυχο, αλλά δε θα μ'αρέσει γιατί θα είμαι μόνη μου...:cry:Δίκιο έχει...πρέπει να χαλαρώσουμε...

Μωρέ σίγουρα έχει δίκιο αλλά....

ε ποτε εγραφα τοση ωρα κ που ειναι οεο το μνμ μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α δεν μπορω να τα ξαναγραψω,ειμαι κ ξαγρυπνη με τα δοντακια του μικρου οποτε σας λεω ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ κ φιλακια!!!

Αννούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και με το μήνυμα που έχασες, το έχω πάθει κι εγώ κι εκνευρίστηκα πολύ, αλλά και με τα δοντάκια του μικρούλη σου. Υπομονή κάνε και δώστου λίγο ντεπονάκι να τον καλμάρει!

Καλημερούδια!

Γειά σου Περιστέρω!

Μόλις μαζεύτηκα στο σπίτι.Πήγα πρωί πρωί τον μικρό στον παιδικό,μετά πήγα σούπερ μάρκετ και μανάβη,έφτιαξα μαλλί στο κομμωτήριο κι έγινα άλλος άνθρωπος και τώρα λέω να κάνω καμιά δουλειά.

Μεγάλη υπόθεση βρε κορίτσια η ελευθερία κινήσεων!!!Εκανα πόσα πράγματα,με το πάσο μου,σε τόσο λίγο χρόνο...

Σήμερα θα φτιάξω μπαμιες.

όταν κάνεις δουλειές χωρίς να έχεις και κάποιον άλλο μαζί σου είσαι χαλαρή όντως! Κι εγώ ε΄τσι το ευχαριστιέμαι, έλα όμως που δεν γίνεται πάντα!

Καλημέρααα!

Γειά σου κι εσένα Νίνα!

Μπήκα στα γρήγορα γιατί έχω πολλές δουλειές σήμερα... φτιάχνω φασολάκια με μοσχάρι στη χύτρα! τα λέμε αύριο πιο αναλυτικά.

φιλιά:tongue:

καλημερα κοριτσια τι κανετε?

Πως πανε τα πιτσιρικια με τον παιδικο? Αγγελικη?Περιστερακι?

Ο δικός μου πηγαίνει κλαίγοντας αλλά κατά την διάρκεια της μέρας είναι μέσα στην καλή χαρά!

Αγγελικουλα φανταζομαι τα ψαρακια απο τα μερη μου θα ηταν μουρλια ε? ο μικρος σημερα σηκωθηκε καλυτερα?

για να είμαι ειλικρινής τα ψάρια δεν είναι το καλύτερό μου! Αλλά είναι όντως πεντανόστιμα!

κοριτσια εγω απο οταν εφερα παλι τον μεγαλο μου το γιο απο τις διακοπες εχω αρχισει παλι κ φτιαχνω εβδομαδιαιο πλανο με το τι θα μαγειρεψω κ ετσι δεν σπαω καθε μερα το κεφαλι μου τι να φτιαξω.Ψωνιαζω κ μια φορα οτι υλικά χρειάζομαι κ ετσι δεν τρεχω.Το μονο εξτρα που παιρνω τις καθημερινες ειναι γαλατα-φρουτα κ αν χρειαστει να φτιαξω καποιο σνακ η σαλάτα που δεν το εχω υπολογισει.Συνηθως καθε Παρασκευη φτιαχνω λιστα με οτι θα φτιαξω ΣΚ κ την εβδομαδα που ακολουθει .

πολύ οργανωμένη σε βρίσκω! Ευγε!

Καλη..σπερα, πια ε;;;:mrgreen:

Τι κανετε ομορφες;;;;;Εμεις καλα.

Ο θησαυρουλης εκανε εμβολιο.

Ευτυχως δεν ανεβασε καθολου πυρετο,αλλα ειχε για κανα δυο μερες μυξουλες και φτερνισμα,τα οποια κολλησα κι εγω και εδω και 3 μερες ειμαι μπουκλωμενη με φτερνισμα και τα λοιπα!!!:mrgreen::tongue:

Τωρα εκανα ενα ζεστο τσαι να πιω για να στανιαρω λιγο...

Τώρα είστε και οι δύο καλά υποθέτω ε?

Μακιαααααα!!!:P


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσοπαρέα!

Δύσκολη εποχή... αρχίζουν ιώσεις, τα μικρά πρώτη φορά σε παιδικό, και πάει λέγοντας... ψυχραιμία και υπομονή μαμάδες! κάθε αρχή και δύσκολη;)

Εγώ κάνω συμμαζέματα στο εξωτερικό χώρο του σπιτιού, ενόψει χειμώνα και έχει αρκετή κούραση... σήμερα θα κάνω κοτόπουλο μαριναρισμένο στο γιαούρτι, που έκανε χτες στο "γεύσεις στη φύση"... μου φάνηκε ενδιαφέρον... θα σας πω αύριο πώς έγινε... σταφιδόψωμα είχα κάνει και εγώ με συνταγή που είχε ο ΄Ακης Πετρετζίκης και είχαν βγεί πολύ ωραία... φαντάζομαι θα είναι παρόμοια με αυτά που λένε τα κορίτσια νωρίτερα.

ΑΝΝΑ4 και εγώ την έχω πατήσει έτσι και να χάσω μήνυμα...οπότε εάν είναι να γράψω πολλά, τα γράφω στο word και τα μεταφέρω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα!

Σήμερα το φαγητό μας είναι ένας συνδυασμός των φαγητών όλων σας...

Εψησα στο φούρνο κοτόπουλο και μπιφτεκάκια με πατάτες.Εφτιαξα κιμά κοκκινιστό και χυλοπίτες για το περιστερόπουλο.Με βλέπω να ξαναμαγειρεύω το Σάββατο και εάν...

Πρόλαβα και καθάρισα το μισό σπίτι,το αλλο μισό το είχα κάνει την Κυριακή κι είναι σχετικα καθαρό.

Οι συνταγες της Εβίρι είναι εγγύηση...Ξεχνάω εγω την αχαμνόπιτα;Τρεις φορες την εχω φτιάξει...

Οπότε κατοχυρώνεται και το σταφιδόψωμο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια.

Ακομα να φτιαχτει το λαπτοπ.....:rolleyes:

Σημερα εφτιαξα κοτοπουλο στο φουρνο...σε σχαρα.. και σε ζωμο ,που κρατησα οταν εβρασα μοσχαρι και κοτοπουλο,..(αλλη μερα εννοειτε)..εφτιαξα πιλαφακι.

Εγιναν και τα δυο 5νοστιμα!!!!

Σημερα θα βγουμε τα 3μας για να δουμε τι παιζει στην αγορα απο χειμερινα ρουχα για το παιδι.(Φορμες-πουλοβερακια-παλτουδακια..)

Φιλια!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δω θα δεήσω να ΄διαβάσω όλα σας τα μηνύματα σήμερα?

Την καλύτερη δουλειά κάνεις...

Δωράκι μου περαστικά σας! Κι ο Δημήτρης μου άρχισε μυξούλες, ψυχρανε κι εδώ απότομα..

Περαστικά του Αρετούλα μου!

κοριτσακια μου περαστικα κ σε σας κ στα μικρακια σας!

Κ ο αντρας μου αυτο μου ελεγε χτες βραδυ οτι αρχισαν απο τωρα οι ιωσεις .Ειχα παει βολτατα παιδια το απογευμα κ εβλεπε τα γειτονοπουλα αλλο ειχε μυξες , αλλο φτερνιζοταν αλλες μαμαδες λεγανε για πυρετους ωχχχχ ωχχχ ωχχχχ

Εμ, με τόση υγρασία στην ατμοσφαιρα είναι δυνατό να μην είναι σε έξαρση οι ιωσεις????


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...