Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Να καλωσορίσω και τον νέο άντρα στην παρέα μας! και από ότι βλέπω εκτός από καλός μάγειρας, φροντίζει την αγαπημένη του που περιμένει μωράκι... με το καλό!!

Σήμερα τηγάνισα κουτσομούρες και συνόδεψα με σαλάτα πράσινη... για αύριο για πείτε καμία ιδέα... έχω κολοκύθια στο ψυγείο και θα ήθελα να έκανα κάτι εκτός γεμιστών.

Nina-Tom σ΄ευχαριστω για το καλωσόρισμα. Τα κολοκυθιά εγω θα τα έκανα η κολοκυθοκεφτεδες με μιζυθρα ή μια ωραία μακαρονάδα με πένες κολοκυθιά και κόκκινη σάλτσα, ντοματουλες φρέσκιες, μια σκελίδες σκόρδο. Τύπου πριμαβερα δηλαδη αλλα χωρίς πιπεριές που δεν ειναι η εποχή τους ;)

Και επειδη τα ψάρια μ΄αρεσουν πολυ, την επόμενη φορα που θα εχεις κουτσομουρες ή μπαρμπουνια δοκίμασε να τα κανεις:

Πάρε ψιλό σιμιγδάλι, μια κουταλιά κόφτη του γλυκού παπρικα γλυκιά, καμία 10-15 κοκους κολιανδρο, σπάστον στο γουδι και ανακατεψετα όλα μαζι.

Πριν αλευρωσεις τα ψάρια, αφου τα εχεις καθαρίσει κ πλύνει, βαλτα σε ενα σουρωτηρι με ενα πιάτο απο κάτω να μαζευει τα νερά, ρίξε αλάτι χοντρό κ βαλτα στο ψυγείο για 30-40 λεπτά. Με αυτο τον τροπο δεν κρατάνε υγρά οπ΄οτε δεν κρατάει όλη αλεύρι. Πριν τα τηγανισεις 10' έξω για να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου. Αλευρωνεις στο μείγμα σου απο σιμιγδάλι και τα τηγανιζεις λίγα λίγα. Για κανονικές κουτσομουρες 1,5 λεπτό απο τη μια 1 απο την άλλη και τα βγάζεις! Με το ρολόι ομως πραγματικά, μη σου φανεί λίγος οχρονος ειναι αρκετός για να ψηθει αλλα να μη στεγνώσει. Και με το σιμιγδάλι κανει μια πολυ ωραία κρουστά, καμία σχέση με το αλεύρι που σου αλιωνει τη γεύση. Δοκίμασε το κ αν δεν σου αρεσει σου χρωστάω μια τηγανιά κουτσομουρες :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Σήμερα έφτιαξα φάβα από κουκιά και πατάτες με αυγά.

Αν και κατεξοχήν γυναικεία υπόθεση αυτο το νημα, θα σας πω και γω τι μαγείρεψα αυτές τις μέρες καθώς αν κ είμαστε στον 3 ακόμα, δεν την αφήνω να κανει πολλα πολλα στο σπίτι.

Καταρχήν, καλωσόρισες στο μαγειροκαφέ μας Δημήτρη και κατά δεύτερον με το καλό εύχομαι να αποκτήσετε ένα γερό μωράκι. Συγχαρητήρια για τη βοήθεια που προσφέρεις στη σύζυγο. Να δεις πόσο καλά λόγια θα λέει για σένα αργότερα.

Σάββατο είχε ψάρι (τσιπουρα) στο BBQ με ψητά λαχανικά και αγουροντοματα σαλάτα. Το βράδυ κινέζικο (έξω)

Κυριακή πρωι scrambled eggs, και για μεσημέρι ήθελε ψαροσουπα, οποτε πήρα ενα μεγάλο φαγκρι και της έκανα ψαρορουπα με λαχανικά και για μένα έκανα τη μισή "τύπου βελουτε".

Ωραία φαγητά είχατε όλες αυτές τις μέρες.

Η εκδρομη πρεπει να ηταν φανταστικη!! Τι ομορφα τοπια που εχετε. Να περνατε παντα ετσι καλα

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Να προσθέσω ότι τα ωραία τοπία τα έχουν δεν τα έχουμε. Δεν τα αισθάνομαι δικά μου (αν και καταλαβαίνω τον τρόπο που το λες)

Εβιρι δεν μας ανησυχησες αλλά μας ελειψες! Ακομα μια φορα με ταξιδεψες με την περιγραφη σου! Τελικα εχεις πολλα ταλεντα!

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Καλώς την Εβιρι!!! Τι ωραία περιγραφή!!! Τι ωραία εκδρομή!!!

Σ' ευχαριστώ.

Εβιρακι μου τι ωραια που ηταν η εκδρομη σας!! μπραβο κοριτσι!!!

Πραγματικά ήταν πάρα πολύ ωραία κι ευτυχώς ήταν και ο καιρός κατάλληλος, ούτε ζέστη ούτε κρύο.

Απο μαγειρικα εφτιαξα φασολαδα τρομερη κ τυροψωμα για κολατσιο κ μετα βολταραμε μεχρι το βραδυ !

Αχ αυτά τα τυροψωμάκια.......

Φακές έχει σήμερα το μενού και δεν έχω ιδέα τι να φτιάξω γι΄ αύριο! Και πρέπει να είναι και κάτι που θα γίνει γρήγορα μιά και σχολάω αργά σήμερα.

Κολοκυθάκια γεμιστά με ρύζι

Τηγανητό κρέας (κοτόπουλο ή χοιρινές μπριζόλες) με πατάτες ή ρύζι

Κεφτεδάκια ή μπιφτέκια με πουρέ

Αρακά αλά πολίτα

Πατάτες σουφλέ

Πατάτες γιαχνί

Κουνουπίδι γιαχνί με πατάτες

Σνίντελ μοσχαρίσιο ή χορινό ή κοτόπουλο

Συκώτι στο φούρνο ή στο τηγάνι ή στο γκριλ

Εβιρακι μου καλημερα!!!Τι τελεια εκδρομουλα.Ταξιδεψα και εγω λιγο μαζι σας!!!Τι ομορΦα!!!

Σ' ευχαριστώ.

Ελπιζω να μη βρεξει γιατι παλι εχει μια συννεφια.....και θελουμε να βολταρουμε και παλι!!!

Εμείς από τη μέρα που ήρθαμε από τις διακοπές του Πάσχα δεν έχουμε ορθοποδήσει με εξαίρεση μια-δυο μέρες όλες τις υπόλοιπες βρέχει καθημερινά πότε λίγο πότε πολύ και από θερμοκρασίες οι τελευταίες μέρες κυμαίνονται στους 13 βαθμούς.

Από την περιγραφή και μόνο αξιζε η κούραση ε? Τι όμορφα μέρη...

Άξιζε Αγγελική μου άξιζε. Έχει πολλά όμορφα μέρη εδώ γύρω.

Ο μικρος ειναι 3 μηνων απο χθες οτι περασει απο το στομα του το βαζει με μανια μεσα(χερια..μανικια...παιχνιδια..κτλ)και εχει πολυ μα πολυ σαλιοοοοο!!!(και σαν να θελει παραπανω αγκαλιτσες)..Υπαρχει περιπτωση να ειναι δοντια???

Μερικά μωράκια εμφανίζουν αρκετά νωρίς τα πρώτα τους δόντια. Η περιγραφή σου αυτό δείχνει. Θα παρατηρήσεις το επόμενο διάστημα αν φουσκώσουν τα ούλα του. Αυτό θα είναι το σημάδι ότι ετοιμάζει δόντια. Τα σάλια μπορεί να κρατήσουν αρκετούς μήνες.

Πάντως η μικρότερη ηλικία μωρού που έχει καταγραφεί να έχει εμφανίσει δόντια είναι των 3 μηνών.

Καταρχήν συγνώμη που εισβαλω έτσι στην παρέα σας.

Γεια σου Καστεράκι καλώς ήρθες. Εεεεε όχι και εισβάλλεις!!! Μην αισθάνεσαι έτσι.

Σας διαβάζω συχνα και έχω κλέψει πολλές φορες συνταγές σας.

Ααααααα εσύ ήσουν που τις έκλεψες και τις ψάχναμε και δεν τις βρίσκαμεεεεεεε.

Θυμάμαι οτι μιλουσατε για ζύμες πίτσας αλλά δεν έχω χρόνο να ψαξω που...Μήπως έχετε καμία συνταγή για αφρατη ζύμη. Αύτη που κάνω εγώ βγάζει πολύ λεπτό και τραγανό ζυμάρι και δεν αρέσει στον γιό μου,θέλει μάλλον κάτι πιο μαλακό.

Εγώ φτιάχνω τη συνταγή του ψωμιού που γίνεται αφράτη και ειδικά αν της βάλεις μέσα γάλα αντί για νερό γίνεται ακόμα πιο αφράτη και πιο νόστιμη.

Υλικά:

4 φλ. αλεύρι

1/2 κύβο νωπής μαγιάς ή 3κ.γ. ξερή

1 - 1 1/2 φλ. γάλα ή νερό ή μισό-μισό

1 κ.γ. ζάχαρη

2 κ.γ. αλάτι

3 κ.σ. λάδι

Εκτέλεση:

Ζεσταίνεις το νερό ή το γάλα να γίνει χλιαρό και διαλύεις μέσα τη μαγιά μαζί με τη ζάχαρη. Τα ρίχνεις στο αλεύρι κι ανακατεύεις μόλις καλυφθεί το νερό ρίχνεις το αλάτι, το λάδι και συνεχίζεις να ζυμώνεις. Αν χρειαστεί κι άλλο νερό βάζεις πάλι χλιαρό. Αν η ζύμη κολλάει στα χέρια αρκετή ώρα μετά το ζύμωμα τότε θα προσθέσεις λίγο αλεύρι ακόμα.

Μόλις ζυμωθεί καλά την αφήνεις σε ζεστό μέρος να φουσκώσει για 1 ώρα.

Μετά την ανοίγεις με τα χέρια ή με πλάστη.

για ζύμη πίτσας έχω την εξής, που δεν την κάνω γιατί είναι πολύ αφράτη για τα γούστα του συζύγου: 1 φαρίνα, 1 γιαούρτι, 1 αυγό και 1 ποτήρι λάδι (ηλιέλαιο κατά προτίμηση και ίσως καλύτερα όχι γεμάτο ποτήρι). τα ανακατεύεις όλα καλά και έτοιμη για ψήσιμο.

Νίνα πολύ ωραία συνταγή αυτή. Με τα υλικά αυτά θα πρέπει να είναι πεντανόστιμη.

Εβίρι πραγματικά με ταξίδεψες και εμένα με την περιγραφή σου... νόμιζα ότι ήμουν μαζί στη βάρκα! μπράβο!

Σ' ευχαριστώ Νίνα μου.

ioanna81 δεν νομίζω ότι θα μπω για μπάνιο ακόμα... είμαι κρυουλιάρα και σίγουρα θα είναι παγωμένα τα νερά... αλλά την ηλιοθεραπεία δεν θα την χάσω!:tongue:

Μαζί με το βραστήρα κοντά.

Σήμερα τηγάνισα κουτσομούρες και συνόδεψα με σαλάτα πράσινη... για αύριο για πείτε καμία ιδέα... έχω κολοκύθια στο ψυγείο και θα ήθελα να έκανα κάτι εκτός γεμιστών.

Κι εγώ πολύ πιθανόν αύριο να κάνω κολοκυθάκια.

Μπριάμ στο φούρνο ή στην κατσαρόλα (ειδικά αν έχει στο τελείωμα του ψησίματος τυρί ακόμα καλύτερα)

Μουσακά

Βραστά με χόρτα και πατάτες

Τηγανητά

Και με το σιμιγδάλι κανει μια πολυ ωραία κρουστά, καμία σχέση με το αλεύρι που σου αλιωνει τη γεύση. Δοκίμασε το κ αν δεν σου αρεσει σου χρωστάω μια τηγανιά κουτσομουρες :D:D

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κι αγορια!!! ολα καλα?

Για σημερα εχουμε κοκκινιστο μοσχαρι με κολοκυθια και πατατες, λουκουμι εγινε!!!

Eviri μου φαινεται πως εχετε λιγο κρυο!

Δημητρη ουτε μαγειρας να ησουν, σε βλεπω πολυ διαβασμενο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Καλοκαιριάζει και μου αρέσει πολύ!!!! Σαββατοκύριακο ξεκινάω την επιχείρηση " Βγάζω καλοκαιρινά "!

Σήμερα το μενού έχει μελιτζάνες στον φούρνο με πατατούλες και ψιλοκομμένη πιπεριά.

Παω να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ρικολακι δεν ειναι δυσκολα, φτιαχνω ζυμη οπως κανω για το ψωμι απλα βαζω κ λιγο λαδακι μερα κ την αφηνω να φουσκωσει.μετα κοβω με το χερι κομματια ζυμης μικρα τα απλωνω λιγο με το χερι, βαζω απο πανω τριμμενη φετα ,ξανακλεινω σε μπαλακι κ παταω να γινει σαν πιτα κ τηγανιζω.

σε ενα κιλο αλευρι χωριατικο, βαζω ενα φακελακι μαγια, αλατι κ λιγο λαδι ( μισο φτυτζανακι περιπου του ελληνικου καφε χοντρικα).Αν θες βαζεις κ λιγο ξυδι μεσα για να γινει πιο τραγανο το ζυμαρι, εγω βαζω παντα στο ψωμι κ στην πιτσα.

Μμμμ!΅Εύκολη συνταγή για τηγανόψωμα! Θα δοκιμαστεί άμεσα!!!

Ο μικρος ειναι 3 μηνων απο χθες οτι περασει απο το στομα του το βαζει με μανια μεσα(χερια..μανικια...παιχνιδια..κτλ)και εχει πολυ μα πολυ σαλιοοοοο!!!(και σαν να θελει παραπανω αγκαλιτσες)..Υπαρχει περιπτωση να ειναι δοντια???

Προφανώς έχουν αρχίσει να φουσκώνουν τα ούλα του που προετοιμάζονται για δοντάκια.

Καλησπέρα σας.

Καταρχήν συγνώμη που εισβαλω έτσι στην παρέα σας.

Να μην ζητάς συγγνώμη κοριτσάκι! Είμαστε μια μαγειροπαρέα ανοιχτή σε όποιον θελήσει να έρθει! Καλώς όρισες!

Είμαι κι εγώ μανούλα δυο αγοριών, 2 ετών και 1,5 μηνών και όπως καταλαβαίνετε το μαγείρεμα με απασχολεί καθημερινά.

Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου!

Σας διαβάζω συχνα και έχω κλέψει πολλές φορες συνταγές σας.

Πρόσεχε, θα σου ζητήσουμε πνευματικά δικαιώματα!!!! :tongue:

Θυμάμαι οτι μιλουσατε για ζύμες πίτσας αλλά δεν έχω χρόνο να ψαξω που...Μήπως έχετε καμία συνταγή για αφρατη ζύμη. Αύτη που κάνω εγώ βγάζει πολύ λεπτό και τραγανό ζυμάρι και δεν αρέσει στον γιό μου,θέλει μάλλον κάτι πιο μαλακό.

Εγώ φτιάχνω την συνταγή που έχει η κόκκινη φαρίνα η οποία όμως βγαίνει ψιλοτραγανή. Ίσως κάποιο άλλο μέλος σε βοηθήσει καλύτερα...

Καλησπέρες!

Γειά σου Νινάκι!

Σήμερα τηγάνισα κουτσομούρες και συνόδεψα με σαλάτα πράσινη... για αύριο για πείτε καμία ιδέα... έχω κολοκύθια στο ψυγείο και θα ήθελα να έκανα κάτι εκτός γεμιστών.

Μπορείς να τα κάνεις ένα ωραιότατο μπριαμ!

Καλησπέρα σε όλες και σας ευχαριστω για την υποδοχή. Ξέρω ότι το μαγείρεμα μπορει να γίνει μεγάλος μπελάς, ειδικά στην περίοδους σαν αυτές που και αντοχές σας δεν ειναι οι ίδιες. Οπ΄οτε το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να βοηθάμε στις δουλειάς του σπιτιού.

Θα συμφωνήσω! Μπορείς σε στιγμές που έχεις διάθεση να μαγειρέψεις ένα φαγητό επιπλέον ή να κάνεις την βασική προεργασία του και να τα βάλεις στην κατάψυξη.

@ kasteraki: η ζύμη που φτιάχνω εγω θέλει λιγο χρόνο, αλλα απο γεύση ειναι παρά πολυ ωραία. (Κατα γενική ομολογία κ όχι προσωπική :) )

1/2 αλεύρι σκληρό ( ψάξε αν βρεις για πίτσα γιατι ειναι και πολυ λεπτό, αν είσαι Αθήνα βρες χρόνο να πας μεχρι την Ευριπίδου)

~350γρ νερό χλιαρό! (Όχι καυτό γιατι η μαγιά δε θα σου φουσκώσει σωστά)

2 κουταλιές σούπας λάδι

1 κουταλάκι γλ. Αλάτι

1/2 κ.γλ ζάχαρη

1 κ.γλ μαγιά ξερή σε σκόνη

Ανακατευεις όλα τα υλικά και σιγά σιγά πρόσθετεις το νερό και ζυμωνεις, θα ειναι έτοιμο οταν θα το κανεις μπάλα και θα έχει μια λαστιχοτη υφή αλλα δ θα κολλάει στα χέρια. Το βάζεις σε μια μεγάλη λεκάνη, που εχεις λαδώσει γύρω γύρω, σκέπαζεις με μεμβράνη καλα και το αφήνεις να φουσκώσει (τουλάχιστον να διπλασιαστει).

Οταν φουσκώσει, "σπάς" τον αέρα που έχει κρατήσει, ζυμωνεις απαλά ξανα κ το αφήνεις να φουσκώσει ξανα. Οταν διπλασιαστεί είσαι έτοιμη.

Tip, οταν τη βάλεις στο ταψί, αφου το λαδωσεις πριν απλωσες τη ζύμη "πασπαλιζεις" με ΨΙΛΟ! Σιμιγδάλι ετσι δε θα σου κολλήσει στο ταψί κ αποκτάται ωραία υφή.

Tip2: εγω δε βάζω κίτρινο τυρί γιατι ειναι πολυ λιπαρό και βγάζει ζουμιά. Πάντα μοτσαρελα αλλα 3-4 λεπτά πριν τη βγάλεις γιατι καίγεται εύκολα και κανει κρουστά.

Αυτα, αν θες κ για τη σάλτσα εδω είμαστε. ;)

Καλο βράδυ σε όλες!

Σε βρίσκω πολύ κατατοπιστικό και ενημερωμένο! Μπράβο!

Nina-Tom σ΄ευχαριστω για το καλωσόρισμα. Τα κολοκυθιά εγω θα τα έκανα η κολοκυθοκεφτεδες με μιζυθρα ή μια ωραία μακαρονάδα με πένες κολοκυθιά και κόκκινη σάλτσα, ντοματουλες φρέσκιες, μια σκελίδες σκόρδο. Τύπου πριμαβερα δηλαδη αλλα χωρίς πιπεριές που δεν ειναι η εποχή τους ;)

Όσο πας και ξεδιπλώνεις κι εσύ τις μαγειρικές σου γνώσεις!!!

Και επειδη τα ψάρια μ΄αρεσουν πολυ, την επόμενη φορα που θα εχεις κουτσομουρες ή μπαρμπουνια δοκίμασε να τα κανεις:

Πάρε ψιλό σιμιγδάλι, μια κουταλιά κόφτη του γλυκού παπρικα γλυκιά, καμία 10-15 κοκους κολιανδρο, σπάστον στο γουδι και ανακατεψετα όλα μαζι.

Πριν αλευρωσεις τα ψάρια, αφου τα εχεις καθαρίσει κ πλύνει, βαλτα σε ενα σουρωτηρι με ενα πιάτο απο κάτω να μαζευει τα νερά, ρίξε αλάτι χοντρό κ βαλτα στο ψυγείο για 30-40 λεπτά. Με αυτο τον τροπο δεν κρατάνε υγρά οπ΄οτε δεν κρατάει όλη αλεύρι. Πριν τα τηγανισεις 10' έξω για να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου. Αλευρωνεις στο μείγμα σου απο σιμιγδάλι και τα τηγανιζεις λίγα λίγα. Για κανονικές κουτσομουρες 1,5 λεπτό απο τη μια 1 απο την άλλη και τα βγάζεις! Με το ρολόι ομως πραγματικά, μη σου φανεί λίγος οχρονος ειναι αρκετός για να ψηθει αλλα να μη στεγνώσει. Και με το σιμιγδάλι κανει μια πολυ ωραία κρουστά, καμία σχέση με το αλεύρι που σου αλιωνει τη γεύση. Δοκίμασε το κ αν δεν σου αρεσει σου χρωστάω μια τηγανιά κουτσομουρες :D:D

Τρώμε κι εμείς τηγανιτά ψαράκια συχνά οπότε και θα ακολουθήσω την συμβουλή σου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα παιδια τι κανετε?

Καταρχην να καλωσορισω το κασπερακι!! καλα μαγειρεματα!! κ εγω την πιτσα σαν τον Δημητρη την κανω.Αν θες αφρατη ζυμη μπορεις να βαλεις γαλα κ να μειωσεις αντιστοιχα το νερο.

Δημητρη πολυ αρμοδιο σε βρισκω!! ευγε!! πολυ ωραιες συνταγες! Ιδια ζυμη για πιτσα κανουμε κ με τον ιδιο τροπο την ψηνουμε , γεμιζουμε!!

Εβιρακι μου παντα χειμαρος ιδεων, ευγε!!

Αγγελικη κ σενα πολυ ωριαο το φαγακι! πολυ μ αρεσουν οι μελιτζανες!

Ρικολακι προετοιμαζεται για τα δοντακια ε? εχει να μουσκεψει φανελακια με τα σαλακια απο δω κ περα θα βαρεθεις να πλενεις! Ωραια τα γεμιστα κολοκυθακια κ εγω σκεφτομαι να τα κανω την ερχομενη βδομαδα.

Ιωαννα εφτιαξες αγαπημενο φαγητο του αντρα μου!! κ αυτο στα υποψιν! Ο αντρας μου το θελει κ με κατσικαι η αρνι.

Νινακι κουτσομουρες?μμμ τελεια !!!!

Εμεις σημερα τρωμε κοκορα σουπα με ρυζακι αυγολεμονο.Λιγο ακυρη αλλα αυτο ζητησανε οι αντρες.Εφτιαξα κ μια μικρη γαλατοπιτα κ φαγανε χτες το απογευμα κ πηραν κ σημερα μαζι.

Το βραδυ θα τους κανω πιτσα , να μεινει κ λιγη για αυριο κ θα συμπληρωσω με μακαρονια με σαλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Καταρχήν συγνώμη που εισβαλω έτσι στην παρέα σας. Είμαι κι εγώ μανούλα δυο αγοριών, 2 ετών και 1,5 μηνών και όπως καταλαβαίνετε το μαγείρεμα με απασχολεί καθημερινά.

Σας διαβάζω συχνα και έχω κλέψει πολλές φορες συνταγές σας. Θυμάμαι οτι μιλουσατε για ζύμες πίτσας αλλά δεν έχω χρόνο να ψαξω που...Μήπως έχετε καμία συνταγή για αφρατη ζύμη. Αύτη που κάνω εγώ βγάζει πολύ λεπτό και τραγανό ζυμάρι και δεν αρέσει στον γιό μου,θέλει μάλλον κάτι πιο μαλακό.

Καλημερα κασπερακι!!!!

Καλως μας ηρθες!!!

Να σου ζησουν τα αντρακια σου!!!

Λοιπον για αφρατη και φουσκωτη πιτσα κανω αυτη

http://www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-afrati-pitsa-san-tis-pizza-hut.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Καλοκαιριάζει και μου αρέσει πολύ!!!! Σαββατοκύριακο ξεκινάω την επιχείρηση " Βγάζω καλοκαιρινά "!

Σήμερα το μενού έχει μελιτζάνες στον φούρνο με πατατούλες και ψιλοκομμένη πιπεριά.

Παω να διαβάσω τα νέα σας...

αρα το σ/κ υποθετω πως δεν θα ξεκουραστεις. Κι εγω που τα εβγαλα τι καταλαβα? δεν τα φοραω, μονο κατι λεπτα μακο μακρυμανικα βαζω.

Ωραιο το φαγακι σου!!

Καλημερα παιδια τι κανετε?

Ιωαννα εφτιαξες αγαπημενο φαγητο του αντρα μου!! κ αυτο στα υποψιν! Ο αντρας μου το θελει κ με κατσικαι η αρνι.

Εμεις σημερα τρωμε κοκορα σουπα με ρυζακι αυγολεμονο.Λιγο ακυρη αλλα αυτο ζητησανε οι αντρες.Εφτιαξα κ μια μικρη γαλατοπιτα κ φαγανε χτες το απογευμα κ πηραν κ σημερα μαζι.

Το βραδυ θα τους κανω πιτσα , να μεινει κ λιγη για αυριο κ θα συμπληρωσω με μακαρονια με σαλτσα.

Κι εμενα μου αρεσει πολυ αυτο το φαγακι!! Ακομα δεν εχω καταλαβει πως προλαβαινεις να κανεις εκτος φαγητου και τα γλυκα. Εγω οταν γυριζω απο τη δουλεια με τα χιλια ζορια κανω φαγητο και μετα θελω να βγω βολτα με το παιδι. Εσεις βγαινετε καθε μερα εξω?

Link to comment
Share on other sites

Dimitriss και παλι μπραβο σου!!!ΚΑι απ οτι βλεπω το εχεις κιολας με τη μαγειρικη!!!!Θα μαθουμε πολλα απο σενα νομιζω!!!!

Εβιρακι μου θα προσεξω για τα ουλακια του...αν και εχουμε παιδιατρο την αλλη βδομαδα(εμβολιακια παλι)

Ιωαννακι καλημερα!!!Νοστιμο και ζηλευτο το σημερινο σας φαγακι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα Αγγελικη!!!Αχ αυτη η επιχειρηση καλοκαιρινα...πππφφφφ..εχω μαζεψει καποια χοντρα ...εχω βγαλει καποια λεπτα..αλλαμεχρι εκει...

Τζενακι το χω πει και θα το ξαναπω εισαι απιθανη!Δουλευεις,εχεις μικρακια και παρολα αυτα καθε μερα περα απο το φαγακι και γλυκακι...και βολτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι γειά σου! Αγαπημένη γεύση οι μελιτζάνες όντως!

αρα το σ/κ υποθετω πως δεν θα ξεκουραστεις.

Δεν έχω σκοπό να ξεπατωθώ κιόλας! Χαλαρά θα γίνουν όλα και όσες μέρες μου πάρει!

Κι εμενα μου αρεσει πολυ αυτο το φαγακι!! Ακομα δεν εχω καταλαβει πως προλαβαινεις να κανεις εκτος φαγητου και τα γλυκα. Εγω οταν γυριζω απο τη δουλεια με τα χιλια ζορια κανω φαγητο και μετα θελω να βγω βολτα με το παιδι. Εσεις βγαινετε καθε μερα εξω?

Εγώ δεν προλαβαίνω να βγω. Συνήθως πηγαίνει ο άντρας μου μαζί με τον μικρό βόλτα με την μηχανή. Αλλιώς κατεβαίνουν στην αυλή που έχουμε και πάιζει.

καλημερα Αγγελικη!!!Αχ αυτη η επιχειρηση καλοκαιρινα...πππφφφφ..εχω μαζεψει καποια χοντρα ...εχω βγαλει καποια λεπτα..αλλαμεχρι εκει...

Κάπως έτσι έχω κάνει κι εγώ!

Τζενακι το χω πει και θα το ξαναπω εισαι απιθανη!Δουλευεις,εχεις μικρακια και παρολα αυτα καθε μερα περα απο το φαγακι και γλυκακι...και βολτες!!!

Συμφωνώ μαζί σου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν προλαβαίνω να βγω. Συνήθως πηγαίνει ο άντρας μου μαζί με τον μικρό βόλτα με την μηχανή. Αλλιώς κατεβαίνουν στην αυλή που έχουμε και πάιζει.

Συμφωνώ μαζί σου!

το θεμα ειναι οτι θελω να βγω μαζι του γιατι μονο το απογευμα με βλεπει και τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει να μου λεει οτι δεν θελει να παω στη δουλεια, κλαιει οταν φευγω και επειδη ξερω οτι του λειπω θελω να περναμε καποιες ωρες μαζι. Αυτο ομως δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι θελω να βγω μαζι του γιατι μονο το απογευμα με βλεπει και τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει να μου λεει οτι δεν θελει να παω στη δουλεια, κλαιει οταν φευγω και επειδη ξερω οτι του λειπω θελω να περναμε καποιες ωρες μαζι. Αυτο ομως δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω στο σπιτι

κι εγώ δεν τα βλέπω τόσο όσο θα ήθελα αλλά αν αφήσω δουλειές στην άκρη μετά μαζεύονται τόοσες που στο τέλος αγχώνομαι και μου βγαίνει σε εκνευρισμό μεγάλο. Μου είναι δύσκολο να χαλαρώσω και να πάω βόλτα το απόγευμα σε καθημερινή βάση όταν ξέρω ότι στο σπίτι με περιμένει σιδέρωμα ή μαγείρεμα για παράδειγμα....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ δεν τα βλέπω τόσο όσο θα ήθελα αλλά αν αφήσω δουλειές στην άκρη μετά μαζεύονται τόοσες που στο τέλος αγχώνομαι και μου βγαίνει σε εκνευρισμό μεγάλο. Μου είναι δύσκολο να χαλαρώσω και να πάω βόλτα το απόγευμα σε καθημερινή βάση όταν ξέρω ότι στο σπίτι με περιμένει σιδέρωμα ή μαγείρεμα για παράδειγμα....

εγω αυτο που κανω ειναι οταν γυρισω απο τη δουλεια να μαγειρεψω (φροντιζω μεσα στη βδομαδα να κανω ευκολα φαγητα) και αφηνω το σιδερο για το σ/κ το μεσημερι που κοιμαται ο μικρος. Οι υπολοιπες δουλεις γινονται και με συνεννοηση του αντρα μου αναλογα τις βαρδιες, Μπορει δηλ να κανει κι εκεινος σφουγγαρισμα ή ξεσκονισμα ή το μπανιο ή τον κηπο. Τωρα πχ που γυρναει βραδυ το σ/κ πρωι με το παιδι δεν θα μορω να κανω και πολλα οποτε θα πρεπει να περιμενω να ξυπνησει για να τον κρατησει ή να τα κανουμε παρεα την ωρα που θα κοιμαται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...