Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια καλημερα! Έκανα πριν λίγο τεστ και είναι θετικό! Το ανέβασα στο προφίλ!Νομίζω πως είναι λίγο πιο έντονο από χθες.Την Παρασκευή έχω την χοριακη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!Φοβάμαι να χαρώ,ακόμα είναι πολύ νωρίς,όμως βλέπω ότι εφόσον έγινε εμφύτευση,είναι κατι θετικό!Φιλιά σε όλες❤️

      Ω ναι το βλεπω κΙ εγω! Συγχαρητηρι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!!♥️♥️

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

κοριτσια εμενα το προγραμμα εχεις ως εξης:

Τα ΣΚ κανω ολο το σπιτι καλο καθαρισμα μεσα εξω κ σιδερωνω οσα πλυμτηρια εχω βαλει.Μεσα σε αυτα μαγειρευω κιολας.Ολα αυτα μεχρι το απογευμα που θα παμε βολτα.

Τα παιδια πανε με τον αντρα μου στην προπονηση του μεγαλου κ οταν γυρνανε με βοηθαει κ ο συζυγος με μερικες δουλειες.Τα ψωνια τα μοιραζουμε , αυτος λαικη ψαραδικο-κρεοπωλεριο,εγω σμ.

Τις καθημερινες γυρναω σπιτι 5 κ βολτα παμε 6:30-9:30 καθε μα καθε μερα.Απο τις 5 μεχρι τις 6:30 βαζω το φαγητο να γινεται κ μεχρι να γινει καθε μερα θα κανω απο μια δουλεια ειτε θα σιδερωσω αν εχω η σκουπισμα-σφουγγαρισμα η ξεσκονισμα.Καθε μερα συνηθως βαζω κ ενα πλυντηριο , πολλες φορες κ δυο.Καθε βραδυ αφου κανει ο αντρας μου τα μικρα μπανιο, κανω κ εγω κ παντα αφου ετοιμασω τα ταπερακια της επομενη μερας για ολους καθαριζω μπανιο κ κουζινα ( χλωρινη κ περασμα με υγρο με βετεξ).Ετσι το σπιτι διατηρειται ολη την βδομαδα σχετικα καθαρο.Αυτο το βραδυνο μου παιρνει πολυ λιγο κανα 15 το καθαρισμα εννοω. Κ πριν παμε γι αυπνο εχουμε μαζεμενο σαλονι απο τα εκτος θεσης κ στρωνω καλα τα ριχταρια. Τα κρεββατια τα μαζευω το πρωι πριν φυγω.

Το θεμα ειναι οτι επειδη τοσα χρονια δεν εχω καμια βοηθεια απο μαμα πχ κ δουλευω κιολας εχω μαθει κ κανω τα παντα παρα πολυ γρηγορα κ μαλιστα εχω μαθει κ κανω πολλα πραγματα ταυτοχρονα.

Ας πουμε το γλυκο που λετε , καταρχην δεν κανω καθε μερα ενα το Σκ κ αν τυχει ενα κεικ η καμι αγαλατοπιτα μεσα στην βδομαδα.Ε αυτο που κανω μεσοβδομαδα καταρχην ειναι κατι πανευκολο κ το κανω μεσα σε 10-15 λεπτα οσο μαγειρευω,Χτες η γαλατοπιτα δεν μου πηρε ουτε 10 λεπτα να την φτιαξω κ οσο εβραζε η σουπα η γαλατοπιτα ψηνοταν κ εγω επαιζα με τον μικρο κ απλωσα 2 πλυντηρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα παρεούλα!!!

Δεν σχολιάζω τίποτα τώρα, δεν έχω διαβάσει καθόλου τα σημερινά νέα σας... αύριο με το καλό!

Σήμερα κόντεψα να σκάσω από τη ζέστη...οκ...δεν είμαι και το πιο έγκυρο παράδειγμα λόγω κατάστασης, αλλά κατά γενική ομολογία είχε ζέστη! Έκανα και λίγο σίδερο και κόντεψα να λιώσω.

Μαγειρικά έφτιαξα κοτόπουλο με πιπεριές στην κατσαρόλα και ως συνοδευτικό ρύζι μπασμάτι και σαλατούλα λάχανο. Πάντως δεν βλέπω να κάνω και πολλά πράγματα τις επόμενες μέρες καθώς έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι και δυσφορώ αρκετά, αλλά πλησιάζει η ώρα και μετά θα επιστρέψω δυναμικά στην κουζίνα!!!

Καλό απόγευμα και φιλιά σε όλους!!! Τα λέμε αύριο!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τι φοβερός αέρας ήταν αυτός σήμερα! και εξακολουθεί!

Τελικά έκανα ομελέτα φούρνου με τα κολοκύθια και έβαλα μανιτάρια, κρεμμύδια, φέτα και κεφαλοτύρι.

Σμουρφίτα και εγώ ζεστάθηκα πολύ σήμερα... είχα πολύ σίδερο, καθώς ξεκίνησα να βγάζω τα καλοκαιρινά... στο σαλόνι γίνεται Ο χαμός με τα ρούχα... που να είσαι και στο μήνα σου, όπως εσύ!

Nina-Tom σ΄ευχαριστω για το καλωσόρισμα. Τα κολοκυθιά εγω θα τα έκανα η κολοκυθοκεφτεδες με μιζυθρα ή μια ωραία μακαρονάδα με πένες κολοκυθιά και κόκκινη σάλτσα, ντοματουλες φρέσκιες, μια σκελίδες σκόρδο. Τύπου πριμαβερα δηλαδη αλλα χωρίς πιπεριές που δεν ειναι η εποχή τους ;)πολύ ωραία ιδέα! θα την εφαρμόσω με μελιτζάνες που έχω για τις επόμενες μέρες:)

Και επειδη τα ψάρια μ΄αρεσουν πολυ, την επόμενη φορα που θα εχεις κουτσομουρες ή μπαρμπουνια δοκίμασε να τα κανεις:

Πάρε ψιλό σιμιγδάλι, μια κουταλιά κόφτη του γλυκού παπρικα γλυκιά, καμία 10-15 κοκους κολιανδρο, σπάστον στο γουδι και ανακατεψετα όλα μαζι.

Πριν αλευρωσεις τα ψάρια, αφου τα εχεις καθαρίσει κ πλύνει, βαλτα σε ενα σουρωτηρι με ενα πιάτο απο κάτω να μαζευει τα νερά, ρίξε αλάτι χοντρό κ βαλτα στο ψυγείο για 30-40 λεπτά. Με αυτο τον τροπο δεν κρατάνε υγρά οπ΄οτε δεν κρατάει όλη αλεύρι. Πριν τα τηγανισεις 10' έξω για να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου. Αλευρωνεις στο μείγμα σου απο σιμιγδάλι και τα τηγανιζεις λίγα λίγα. Για κανονικές κουτσομουρες 1,5 λεπτό απο τη μια 1 απο την άλλη και τα βγάζεις! Με το ρολόι ομως πραγματικά, μη σου φανεί λίγος οχρονος ειναι αρκετός για να ψηθει αλλα να μη στεγνώσει. Και με το σιμιγδάλι κανει μια πολυ ωραία κρουστά, καμία σχέση με το αλεύρι που σου αλιωνει τη γεύση. Δοκίμασε το κ αν δεν σου αρεσει σου χρωστάω μια τηγανιά κουτσομουρες :D:D

Σε βρίσκω πολύ καλό! ευχαριστώ πολύ! κάπου έχω ξανακούσει για σιμιγδάλι, αλλά δεν το έχω τολμήσει... γιατί όχι όμως?

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Καλοκαιριάζει και μου αρέσει πολύ!!!! Σαββατοκύριακο ξεκινάω την επιχείρηση " Βγάζω καλοκαιρινά "! αχ! την ξεκίνησα Αγγελική μου από χτες την επιχείρηση:mad:... το κακό είναι ότι τα καλοκαιρινά θέλουν όλα και σίδερο! δεν είναι σαν τα χειμωνιάτικα, που γλιτώνεις μερικά!

Σήμερα το μενού έχει μελιτζάνες στον φούρνο με πατατούλες και ψιλοκομμένη πιπεριά. να υποθέσω ότι τα βάζεις όπως είναι, χωρίς κάποιο τηγάνισμα πριν... για πες...με ενδιαφέρει.

Παω να διαβάσω τα νέα σας...

ggeny πραγματικά σε θαυμάζω! φτου σου! πραγματικά δύσκολο καθημερινό πρόγραμμα... σε φαντάζομαι σαν ρομπότ να τα κάνεις όλα... αλλά αφού έχεις συνηθίσει, καθώς δεν είχες άλλη βοήθεια, τι άλλο μπορείς να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα το προγραμμα εχεις ως εξης:

Τα ΣΚ κανω ολο το σπιτι καλο καθαρισμα μεσα εξω κ σιδερωνω οσα πλυμτηρια εχω βαλει.Μεσα σε αυτα μαγειρευω κιολας.Ολα αυτα μεχρι το απογευμα που θα παμε βολτα.

Τα παιδια πανε με τον αντρα μου στην προπονηση του μεγαλου κ οταν γυρνανε με βοηθαει κ ο συζυγος με μερικες δουλειες.Τα ψωνια τα μοιραζουμε , αυτος λαικη ψαραδικο-κρεοπωλεριο,εγω σμ.

Τις καθημερινες γυρναω σπιτι 5 κ βολτα παμε 6:30-9:30 καθε μα καθε μερα.Απο τις 5 μεχρι τις 6:30 βαζω το φαγητο να γινεται κ μεχρι να γινει καθε μερα θα κανω απο μια δουλεια ειτε θα σιδερωσω αν εχω η σκουπισμα-σφουγγαρισμα η ξεσκονισμα.Καθε μερα συνηθως βαζω κ ενα πλυντηριο , πολλες φορες κ δυο.Καθε βραδυ αφου κανει ο αντρας μου τα μικρα μπανιο, κανω κ εγω κ παντα αφου ετοιμασω τα ταπερακια της επομενη μερας για ολους καθαριζω μπανιο κ κουζινα ( χλωρινη κ περασμα με υγρο με βετεξ).Ετσι το σπιτι διατηρειται ολη την βδομαδα σχετικα καθαρο.Αυτο το βραδυνο μου παιρνει πολυ λιγο κανα 15 το καθαρισμα εννοω. Κ πριν παμε γι αυπνο εχουμε μαζεμενο σαλονι απο τα εκτος θεσης κ στρωνω καλα τα ριχταρια. Τα κρεββατια τα μαζευω το πρωι πριν φυγω.

Το θεμα ειναι οτι επειδη τοσα χρονια δεν εχω καμια βοηθεια απο μαμα πχ κ δουλευω κιολας εχω μαθει κ κανω τα παντα παρα πολυ γρηγορα κ μαλιστα εχω μαθει κ κανω πολλα πραγματα ταυτοχρονα.

Ας πουμε το γλυκο που λετε , καταρχην δεν κανω καθε μερα ενα το Σκ κ αν τυχει ενα κεικ η καμι αγαλατοπιτα μεσα στην βδομαδα.Ε αυτο που κανω μεσοβδομαδα καταρχην ειναι κατι πανευκολο κ το κανω μεσα σε 10-15 λεπτα οσο μαγειρευω,Χτες η γαλατοπιτα δεν μου πηρε ουτε 10 λεπτα να την φτιαξω κ οσο εβραζε η σουπα η γαλατοπιτα ψηνοταν κ εγω επαιζα με τον μικρο κ απλωσα 2 πλυντηρια.

Ουφ κουραστηκα,! Οκ δε νομιζω πως μπορω να το καταφερω. Ποτε ξεκουραζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα έφτιαξα κολοκυθάκια μπριάμ στο φούρνο με 2 τυριά. Το απογευματάκι έβαλα στο φούρνο κάτι σφολιάτες με γέμιση φέτας, αυγού, φρέσκιας μοτσαρέλας και φιλαδέλφια.

Eviri μου φαινεται πως εχετε λιγο κρυο!

Περισσότερο είναι η υγρασία.

Καλοκαιριάζει και μου αρέσει πολύ!!!! Σαββατοκύριακο ξεκινάω την επιχείρηση " Βγάζω καλοκαιρινά "!

Εγώ τα έχω βγάλει αλλά δε λέει να καλοκαιριάσει. Όλο το καλοκαίρι το εξάντλησε το Μάρτιο μου φαίνεται. Τα καλοκαιρινά μέχρι τώρα τα φοράμε με φανελάκι από μέσα και με ζακέτα ή μπουφάν απ' έξω.

Εμεις σημερα τρωμε κοκορα σουπα με ρυζακι αυγολεμονο.Λιγο ακυρη αλλα αυτο ζητησανε οι αντρες.

Όταν το ζητάει η οικογένεια τίποτα δεν είναι άκαιρο.

Μαγειρικά έφτιαξα κοτόπουλο με πιπεριές στην κατσαρόλα και ως συνοδευτικό ρύζι μπασμάτι και σαλατούλα λάχανο.

Πάρα πολύ ωραίο φαγητό.

Τελικά έκανα ομελέτα φούρνου με τα κολοκύθια και έβαλα μανιτάρια, κρεμμύδια, φέτα και κεφαλοτύρι.

Ωωωωω τέλειαααα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα.

Σας ευχαριστώ όλες για το καλωσόρισμα!

Όσον αφορά την πίτσα λέω αρχικά να κάνω της Εviri....θα την κάνω το σ/κ και θα σας πω εντυπώσεις.

Δυστυχώς με τον ερχομό του μπέμπη εν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα στην κουζίνα πάντα επέλεγα κάτι εύκολο και γρήγορο, τώρα βρίσκουμε σιγά σιγά τους παλιούς μας ρυθμούς. . Εγώ δεν δουλεύω ακόμη (θα ξεκινήσω πάλι τον Ιανουάριο) καθημερινά μόνο με το σίδερο να ασχοληθώ πάει τελείωσε η μέρα μου:-( Πραγματικά σας θαυμάζω που προλαβαίνετε και κάνετε τόσα πράγματα ενώ δουλεύετε κιόλας

Εχθές έκανα αρακά με πατατούλες και καροτάκια για μας και κοτόπουλο με ρύζι στο φούρνο για τον μικρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Καλοκαιριάζει και μου αρέσει πολύ!!!! Σαββατοκύριακο ξεκινάω την επιχείρηση " Βγάζω καλοκαιρινά "!

Σήμερα το μενού έχει μελιτζάνες στον φούρνο με πατατούλες και ψιλοκομμένη πιπεριά.

Παω να διαβάσω τα νέα σας...

Αγγελική τί ωραίο φαγάκι...τα βάζεις κατευθείαν ωμά τον φούρνο ή τα έχεις περάσει πρώτα και από το τηγάνι;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα το προγραμμα εχεις ως εξης:

Τα ΣΚ κανω ολο το σπιτι καλο καθαρισμα μεσα εξω κ σιδερωνω οσα πλυμτηρια εχω βαλει.Μεσα σε αυτα μαγειρευω κιολας.Ολα αυτα μεχρι το απογευμα που θα παμε βολτα.

Τα παιδια πανε με τον αντρα μου στην προπονηση του μεγαλου κ οταν γυρνανε με βοηθαει κ ο συζυγος με μερικες δουλειες.Τα ψωνια τα μοιραζουμε , αυτος λαικη ψαραδικο-κρεοπωλεριο,εγω σμ.

Τις καθημερινες γυρναω σπιτι 5 κ βολτα παμε 6:30-9:30 καθε μα καθε μερα.Απο τις 5 μεχρι τις 6:30 βαζω το φαγητο να γινεται κ μεχρι να γινει καθε μερα θα κανω απο μια δουλεια ειτε θα σιδερωσω αν εχω η σκουπισμα-σφουγγαρισμα η ξεσκονισμα.Καθε μερα συνηθως βαζω κ ενα πλυντηριο , πολλες φορες κ δυο.Καθε βραδυ αφου κανει ο αντρας μου τα μικρα μπανιο, κανω κ εγω κ παντα αφου ετοιμασω τα ταπερακια της επομενη μερας για ολους καθαριζω μπανιο κ κουζινα ( χλωρινη κ περασμα με υγρο με βετεξ).Ετσι το σπιτι διατηρειται ολη την βδομαδα σχετικα καθαρο.Αυτο το βραδυνο μου παιρνει πολυ λιγο κανα 15 το καθαρισμα εννοω. Κ πριν παμε γι αυπνο εχουμε μαζεμενο σαλονι απο τα εκτος θεσης κ στρωνω καλα τα ριχταρια. Τα κρεββατια τα μαζευω το πρωι πριν φυγω.

Το θεμα ειναι οτι επειδη τοσα χρονια δεν εχω καμια βοηθεια απο μαμα πχ κ δουλευω κιολας εχω μαθει κ κανω τα παντα παρα πολυ γρηγορα κ μαλιστα εχω μαθει κ κανω πολλα πραγματα ταυτοχρονα.

Ας πουμε το γλυκο που λετε , καταρχην δεν κανω καθε μερα ενα το Σκ κ αν τυχει ενα κεικ η καμι αγαλατοπιτα μεσα στην βδομαδα.Ε αυτο που κανω μεσοβδομαδα καταρχην ειναι κατι πανευκολο κ το κανω μεσα σε 10-15 λεπτα οσο μαγειρευω,Χτες η γαλατοπιτα δεν μου πηρε ουτε 10 λεπτα να την φτιαξω κ οσο εβραζε η σουπα η γαλατοπιτα ψηνοταν κ εγω επαιζα με τον μικρο κ απλωσα 2 πλυντηρια.

τζένι μπράβο σου...το παιδί ή τα παιδάκια σου θα είναι ευτυχισμένα που τους αφιερώνεις τόσο χρόνο:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τελικά έκανα ομελέτα φούρνου με τα κολοκύθια και έβαλα μανιτάρια, κρεμμύδια, φέτα και κεφαλοτύρι.

ωωωω και αυτό με ενδιαφέρει...για πες πως το έκανες...χιχιχι η άσχετη της παρέας

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κασπερακι!!!!

Καλως μας ηρθες!!!

Να σου ζησουν τα αντρακια σου!!!

Λοιπον για αφρατη και φουσκωτη πιτσα κανω αυτη

http://www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-afrati-pitsa-san-tis-pizza-hut.html

Σε ευχαριστώ ρικολακι!

Αυτή πραγματικά φαίνεται πολύ καλή, μήπως όμως επειδή περιέχει sprite δεν είναι και τόσο καλό να τη δώσω στο μικρό μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Ζεστες ακουω ε; Εδω μαντεψτε χτες και σημερα το πρωι την εριξε τη βροχουλα του!!!

Κασπερακι καλώς ηρθες κι εσυ! Να χαιρεσαι τα ζουζουνια σου! Μην ξαναπεις οτι εισβαλλεις στην παρεα μας ολοι οι καλοι (και καλοφαγαδες-χιχιχι) χωραμε! Κι εγω τη συνταγη της Ρικολα κανω για πιτσα. Δεν νομιζω η sprite που εχει ψηθει να πειραξει τον μικρο. Απλά δινει γλυκυτητα στη γευση. Μην αισθανεσαι ασχημα για τη διαχειριση του χρονου σου. Ειναι πολυ μικρο το μωρακι σου. Κι εγω τα ιδια εγραφα πριν απο ενα χρονο αλλα οσο μεγαλωνε ο μπεμπης ηταν καλύτερα, συνηθισα κι εγω και πηραν ολα τη σειρα τους.

Δημητρη πολυ κατατοπισμενο σε βλεπω μαγειρικα. Να μπαινεις συχνα να μας λες. Για τα ψαρια ηξερα γαλετα για να μην τραβανε πολυ λαδι κι οχι σιμιγδαλι. Θα το δοκιμασω και με σιμιγδαλι ομως.

Αγγελικη ενδιαφερομαι κι εγω για τις μελιτζανες.

Εβιρι οντως το Μαρτιο εκανε καλυτερο απ'οτι τωρα. Σπαστικο. Παντα εισαι με πολλες ιδεες βρε κοριτσι αυτο θαυμαζω σε σενα. Εγω γιατι κολλαω σε 1-2 συνταγες ε; Μετα οταν βλεπω τις δικες σου ιδεες λεω "αααα ναι μωρε κι αυτο ειναι ωραιο".

Τζενακι μου εισαι σε προγραμμα και σε καταλαβαινω. Μπραβο που ασχολεισαι με τα παιδια τοσο πολυ αν και εργαζομενη. Παντως βοηθα και το γεγονος οτι εισαι και γρηγορη (εγω δεν ειμαι τοσο). Μην υποτιμας τον εαυτο σου ομως καθε μερα μας γραφεις ποσα κανεις και μετα μας λες ε δεν ειναι τιποτε. Ειναι και παραειναι.

Ιωαννα εχεις δυσκολο προγραμμα κι εσυ αφου ο αντρας σου δουλευει σε βαρδιες κι υπαρχουν μερες που επιβαρυνεσαι πολύ. Κανε οπως σε βολευει. Συνηθως τα ευκολα φαγητα ειναι και πολυ νοστιμα.

Νινα τελεια η ομελετα. Κουραγιο με τα καλοκαιρινα - εγω δεν τα αρχισα ακομη τα δικα μου λογω ελλειψης χωρου αλλα κι ο καιρος εδω δεν βοηθα. Προσεχε μην πολυκουρασεις το χερι που ειναι φρεσκοχειρουργημενο.

Στρουμφιτα κοιταζα το τικερακι σου πλησιαζει ο καιρος ε;

Ρικολα απο τον τριτο μηνα και μετα τα μωρακια βαζουν τα παντα στο στομα. Ειναι φυσιολογικο σαν αναπτυξη αλλα αρχιζει και η διαδικασια της οδοντοφυιας. Αλλα οπως σου ειπε και μια αλλη κοπελα εδω μπορει αυτο να κρατησει μηνες. Το μονο που ευχομαι να μην υποφερει ο μικρουλης.

Λοιπν χτες ειχαμε ρεβυθια λεμονατα (εμενα μου αρεσουν κοκκινα και δεν εφαγα να σας πω την αληθεια γιατι τσιμπησα κατι στη δουλεια) κι εφαγε κι μικρος πρωτη φορα (η γιαγια του τα αλεσε για να ειναι σιγουρη αλλα δεν με πειραζει γιατι δοκιμασε τη γευση). Για σημερα η γιαγια ειπε να μη μαγειρεψουμε να δει τι εχουμε απο προηγουμενες μερες και το πολυ πολυ θα φτιαξει και λιγο τραχανα για συμπληρωμα και θα περασει η μερα.

Φιλια σε ολη την παρεουλα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεουλα μου!! Ειστε ολοι καλα? Για σημερα εχουμε γιγαντες.

Φωτεινη σιγα μη και γλυτωνατε τη βροχη. Εδω εχει εναν αερα απο χτες, αστα χαλια κι εννοειται οτι τωρα το πρωι εχει λιγη ψυχρα.

Καστερακι δεν εισαι η μονη ασχετη κι εγω το ιδιο ειμαι, δεν το εχω και πολυ με τη μαγειρικη ασε που τη βαριεμαι

Νινα χαλαρα με τις δουλειες!!

Ομελετα φουρνου δεν εχω κανει ποτε καποια στιγμη μαλλον θα την κανω. Παντως προηγουνται οι πιτες της Τζενης!!!

Ευτυχως για αυριο θα μαγειρεψει η μαμα μου γιατι εγω το απογευμα πρεπει να παω γυναικολογο. Γιατι εχω τοση γκρινια οταν ειναι να παω σε γιατρο? Μου χαλαει η διαθεση. Το παθαινετε κι εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! τι καλημερα δηλαδη μας πηρε κ μας σηκωσε!

Εγω σχεδιαζα να βγαλω τα καλοκαιρινα μας σημερα,αλλα δεν το βλεπω. Θ ατο αφησω για την Δευτερα-Τριτη μαλλον. Των παιδιως εφτιαξα την ντουλαπα τον Οκτωβριο στα μαζεματα κ τα εχω ολα κατω χωρισμενα βεβαια κ ετσι γλιτωνω απο αυτο το βραχνα.Τον Οκτωβριο παλι θα ξεκαθαρισω κ τι δεν τους κανει απο χειμωνιατικα , θα φυγουν κ αυτα μαζι με τα καλοκαιρινα που δεν θα ξαναφορεθουν κ ετσι θα ειμαστε ακομα πιο ανετοι.

Εγω με την αντρα μου δεν εχουμε κ πολλα ρουχα πλεον , αφου εχουμε κατι χρονια να ψωνισουμε ετσι δεν θα μου παρει κ πολυ χρονο να κανω την ντουλαπα...

Παιδια εγω στο τηγανι χρησιμοποιω παντα το αλευρι το χωριατικο που μου παιρνει ο μπαμπας μου απο μυλο.Αν ξεμεινω παιρνω απο το σμ το χωριατικο σε κιτρινο σακουλακι που ειναι κ γινονται σουπερ τραγανα. Αλλιως το απλο αλευρι για ολες τις χρησεις τα πανιαζει πολυ. Στα κολοκυθακια,μελιτζανες κ στον γαυρο/καλαμαρακια τα αλευρωνω κ τα αφηνω κ καμποση ωρα με το αλευρι κ ετσι γινονται ακομα πιο τραγανα.

Κοριτσια για το τρεξιμο που λετε στην αρχη με τον πρωτο παιδι που μου βγηκε πολυυυυ ζωηρο κ ζορικο τα ειχα χασει στην κυριολεξια.Ολα τα εβλεπα μαυρα κ πνιγομουν κυριολεκτικα.Μετα ηρθε κ ο δευτερος κ απλα το πηρα αποφαση πως η ζωη μας απο εδω κ στο εξης θα εχει τρεξιμο κ ετσι αλλαξε κ η ψυχολογια μου παρα πολυ, βαζω το προγραμμα που σας εγραψα χοντρικα κ προσπαθω να περναμε καλα.Απο ξεκουραση το βραδυ οταν παμε για υπνο κ στο παρκο που κατεβαινουμε που καθομαι οσο γινεται στο παγκακι .

Η ομελετα φουρνου ειναι παρα πολυ ωραια Νινακι!! Εγω φτιαχνω οταν εχω πολλα αυγα κ ειναι να παμε χωριο που θα μας ξαναδωσει η μαμα μου κ βαζω μεσα οτι περισευματα εχω.πατατες πιπεριες ντοματα φετες τυρια οτι εχω.

κασπερακι για την σπραιτ που ανησυχεις στην ζυμη για την πιτσα εγω οταν δοκιμασα την συνταγη δεν την εβαλα, αντικατεστησα με σοδα υγρη κ μια χαρα εγινε.απλα εμας σαν οικογενεια μας αρεσει καλυτερα η συνταγη που σας εγραψα χτες κ αυτην φτιαχνω.Ποσο ειναι τωρα η ζουζουνα σου αν επιτρεπεται? μην αγχωνεσαι παντος οσο μεγαλωνουν κ ανεξαρτητοποιουνται καπως ειναι πιο ευκολα/διαχειρισιμα τα πραγματα.

Φωτεινη μου μπραβο στον μικρο για τα ρεβυθια.Κ εγω τον φοβομουν τον δικο μου κ δνε του εδινα , φετος ομως δοκιμασα κ του αρεσουν παρα πολυ.Ειδικα η φασολαδα την τσακιζει.Ο μεγαλος παλι μονο φακες τρωει.

Ιωαννακι τι ωραιο φαγακι που ειναι οι γιγαντες.καλα αποτελεσματα κ στην γυναικολογο! Ολα καλα θα πανε! Κ εγω αγχωνομαι με τους γιατρος νομιζω απο τον φοβο μου.

Εβιρακι πολυ ωραιο το μπριαμακι σου!!! με τυρακι αμεσα κολαση θα ελεγα.

Αγγελικη μας ξεσηκωσες ολες με τις μελιτζανες!!! Εγω πλεον γι αφαγητα φουρνου τυπου μουσακας, η το αλλο που ειναι με αλλαντικα κ τυρια δεν τις τηγανιζω.Τις ψηνω στον αερα κ γινονται πολυ ωραιες κ το φαγητο πολυ ελαφρυ.Απλα τις λαδωνω λιγο.

Πλακα πλακα θα κανω κανα μουσακα κανα σκ .

Σμουρφιτακι μου λογικο ειναι να αισθανεσαι "βαρυα".Το μωρο εχει μεγαλωσει πολυ κ σε πιεζει, εγω θυμαμαι στον μικρο που γεννηθηκε Ιουλιο αισθανομουν τις τελευταιες μερες πως δεν μπορουσα καλα καλα να αναπνευσω.

Ρικολακι μου τι κανεις?? ο μπεμπης?

μαγειρικα οπως εγραψα κ χτες εφτιαξα πιτσα κ φαγανε το βραδυ κ για σημερα εχει μεινει λιγη πιτσα κ συμπληρωσα κ μια μακαροναδα με κοκκινη σαλτσα με μανοταρια κ πιπερια.Εγω με το περισευουμενο ψητο κοτοπουλο εφτιαξα μια κοτοσαλατα με μαρουλι.

Για αυριο λεω να κανω αρακα.

Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορα το αλευρι για ολες τις χρησεις με το χωριατικο στο τηγανι? δεν το ηξερα. Θα δοκιμασω κι εγω να δω διαφορα. Πιτσα εχω καιρο να κανω, μου εχετε δωσει πολλες ιδεες αυτες τις μερες.

Αχ κοριτσια την αλλη Παρασκευη τελειωνει δυστυχως το μειωμενο μου ωραριο και θα σχολαω στις 4. Μου κακοφαινεται πολυ, πρεπει να το συνηδειτοποιησω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Έχω πήξει στην δουλειά!!!! Αυτή η εβδομάδα είναι απερίγραπτη! Ελπίζω από αύριο να ηρεμήσουμε γιατί δεν την παλεύω!

Και μετά από τον μονόλογο περί δουλειάς ας περάσω στα μαγειρικά μας! Δεν έφτιαξα τίποτα για σήμερα γιατί έχουν περισσέψει από τις προηγούμενες μέρες! Να και ένα καλό νέο!!!

Επανήλθε η ψύχρα ή μου φαίνεται! Τι θα κάνω εγώ, θα βγάλω καλοκαιρίνα ή όχι ακόμα οέο????


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...