Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Έχω πήξει στην δουλειά!!!! Αυτή η εβδομάδα είναι απερίγραπτη! Ελπίζω από αύριο να ηρεμήσουμε γιατί δεν την παλεύω!

Και μετά από τον μονόλογο περί δουλειάς ας περάσω στα μαγειρικά μας! Δεν έφτιαξα τίποτα για σήμερα γιατί έχουν περισσέψει από τις προηγούμενες μέρες! Να και ένα καλό νέο!!!

Επανήλθε η ψύχρα ή μου φαίνεται! Τι θα κάνω εγώ, θα βγάλω καλοκαιρίνα ή όχι ακόμα οέο????

εγω λεω να τα βγαλεις, ποσο πια θα κρατησει? μετα μην τρεχεις και δεν φτανεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

εγω αυτο που κανω ειναι οταν γυρισω απο τη δουλεια να μαγειρεψω (φροντιζω μεσα στη βδομαδα να κανω ευκολα φαγητα) και αφηνω το σιδερο για το σ/κ το μεσημερι που κοιμαται ο μικρος. Οι υπολοιπες δουλεις γινονται και με συνεννοηση του αντρα μου αναλογα τις βαρδιες, Μπορει δηλ να κανει κι εκεινος σφουγγαρισμα ή ξεσκονισμα ή το μπανιο ή τον κηπο. Τωρα πχ που γυρναει βραδυ το σ/κ πρωι με το παιδι δεν θα μορω να κανω και πολλα οποτε θα πρεπει να περιμενω να ξυπνησει για να τον κρατησει ή να τα κανουμε παρεα την ωρα που θα κοιμαται

Δεν παίζει με την καμία να βγάλω το σίδερο όλης της εβδομάδας σε ένα μεσημέρι! Μιλάμε για το λιγότερο 5 πλυντήρια! Μπράβο πάντως στον αντρούλη σου που σε βοηθάει!

κοριτσια εμενα το προγραμμα εχεις ως εξης:

Τα ΣΚ κανω ολο το σπιτι καλο καθαρισμα μεσα εξω κ σιδερωνω οσα πλυμτηρια εχω βαλει.Μεσα σε αυτα μαγειρευω κιολας.Ολα αυτα μεχρι το απογευμα που θα παμε βολτα.

Όλα αυτά σε ένα πρωινό????? Τι πίνεις Τζενάκι και τα κάνεις όλα αυτά????? :tongue:

Τα παιδια πανε με τον αντρα μου στην προπονηση του μεγαλου κ οταν γυρνανε με βοηθαει κ ο συζυγος με μερικες δουλειες.Τα ψωνια τα μοιραζουμε , αυτος λαικη ψαραδικο-κρεοπωλεριο,εγω σμ.

Ευτυχώς τις εξωτερικές δουλειές τις έχει αναλάβει ως επί το πλήστον ο άντρας μου!

Τα κρεββατια τα μαζευω το πρωι πριν φυγω.

Το θεμα ειναι οτι επειδη τοσα χρονια δεν εχω καμια βοηθεια απο μαμα πχ κ δουλευω κιολας εχω μαθει κ κανω τα παντα παρα πολυ γρηγορα κ μαλιστα εχω μαθει κ κανω πολλα πραγματα ταυτοχρονα.

Το σπίτι το αφήνω τακτοποιημένο κι έγω από το βράδυ. Και το κρεβάτι μας το στρώνω το πρωί πριν φύγουμε. Τα κρεβάτια των παιδιών όμως μένουν έτσι αφού εμεις ξυπνάμε και φεύγουμε πριν από εκείνα.

Ας πουμε το γλυκο που λετε , καταρχην δεν κανω καθε μερα ενα το Σκ κ αν τυχει ενα κεικ η καμι αγαλατοπιτα μεσα στην βδομαδα.Ε αυτο που κανω μεσοβδομαδα καταρχην ειναι κατι πανευκολο κ το κανω μεσα σε 10-15 λεπτα οσο μαγειρευω,Χτες η γαλατοπιτα δεν μου πηρε ουτε 10 λεπτα να την φτιαξω κ οσο εβραζε η σουπα η γαλατοπιτα ψηνοταν κ εγω επαιζα με τον μικρο κ απλωσα 2 πλυντηρια.

Respect!!!

Σήμερα κόντεψα να σκάσω από τη ζέστη...οκ...δεν είμαι και το πιο έγκυρο παράδειγμα λόγω κατάστασης, αλλά κατά γενική ομολογία είχε ζέστη! Έκανα και λίγο σίδερο και κόντεψα να λιώσω.

Είχε όντως! Αλλά το απόγευμα σήκωσε έναν αέρα και έβαλε και λίγη ψυχρούλα.

Καλό απόγευμα και φιλιά σε όλους!!! Τα λέμε αύριο!

Φιλιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Καλημερα!!!!!!

Σας ευχαριστώ όλες για το καλωσόρισμα!

Όσον αφορά την πίτσα λέω αρχικά να κάνω της Εviri....θα την κάνω το σ/κ και θα σας πω εντυπώσεις.Και πολυ καλα θα κανεις!!!Ολες οι συνταγες της Εβιρι ειναι σουπερ!!Ριχνε και μια ματια εδωhttp://thisauroikouzinas-syntages.blogspot.gr/ ειναι το μπλογκ της και εχει ενα σωρο ιδεες αλλα και συνταγες...ετσι καθε μερα θα περνεις ιδεες για κατι διαφορετικο!!!!

Για τη ζυμη της πιτσας αν δε θες να βαλεις σπραιτ δοκιμασε με σοδα , το εχω κανει και δεν εχει καμια διαφορα απλα αν θες να γλυκισει βαλε λιγη ζαχαρη!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τον ερχομό του μπέμπη εν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα στην κουζίνα πάντα επέλεγα κάτι εύκολο και γρήγορο, τώρα βρίσκουμε σιγά σιγά τους παλιούς μας ρυθμούς. . Εγώ δεν δουλεύω ακόμη (θα ξεκινήσω πάλι τον Ιανουάριο) καθημερινά μόνο με το σίδερο να ασχοληθώ πάει τελείωσε η μέρα μου:-( Πραγματικά σας θαυμάζω που προλαβαίνετε και κάνετε τόσα πράγματα ενώ δουλεύετε κιόλας

θα τους βρεις κι εσύ τους ρυθμούς σου! Πάντως έγώ δεν μπορώ να πω ότι προλαβαίνω να κάνω πολλά πράγματα καθημερινά!

Αγγελική τί ωραίο φαγάκι...τα βάζεις κατευθείαν ωμά τον φούρνο ή τα έχεις περάσει πρώτα και από το τηγάνι;

Νίνα και Καστεράκι ωμά τα βάζω όλα τα λαχανικά κομμένα σε ροδέλες.

Σε ευχαριστώ ρικολακι!

Αυτή πραγματικά φαίνεται πολύ καλή, μήπως όμως επειδή περιέχει sprite δεν είναι και τόσο καλό να τη δώσω στο μικρό μου;

Νομίζω πως μπορείς αντί για sprite να βάλεις σόδα που πίνουμε.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ζεστες ακουω ε; Εδω μαντεψτε χτες και σημερα το πρωι την εριξε τη βροχουλα του!!!

Μέχρι χτες οι ζέστες! Σήμερα δρόσισε!

Αγγελικη ενδιαφερομαι κι εγω για τις μελιτζανες.

Απάντησα στα κορίτσια πριν. Να σημειώσω ότι τους ρίχνω και χυμό ντομάτας.

Φιλια σε ολη την παρεουλα!

Φιλάκια και σε σενα!

Καλημερα παρεουλα μου!! Ειστε ολοι καλα?

Γειά σου Ιωάννα!

Ευτυχως για αυριο θα μαγειρεψει η μαμα μου γιατι εγω το απογευμα πρεπει να παω γυναικολογο. Γιατι εχω τοση γκρινια οταν ειναι να παω σε γιατρο? Μου χαλαει η διαθεση. Το παθαινετε κι εσεις?

χαχαχα! Για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να πάω στον γιατρό παρά να μαγειρέψω!!!!! Είμαι σε λάθος παρέα τόσο καιρό????:tongue:

Εγω σχεδιαζα να βγαλω τα καλοκαιρινα μας σημερα,αλλα δεν το βλεπω. Θ ατο αφησω για την Δευτερα-Τριτη μαλλον. Των παιδιως εφτιαξα την ντουλαπα τον Οκτωβριο στα μαζεματα κ τα εχω ολα κατω χωρισμενα βεβαια κ ετσι γλιτωνω απο αυτο το βραχνα.Τον Οκτωβριο παλι θα ξεκαθαρισω κ τι δεν τους κανει απο χειμωνιατικα , θα φυγουν κ αυτα μαζι με τα καλοκαιρινα που δεν θα ξαναφορεθουν κ ετσι θα ειμαστε ακομα πιο ανετοι.

καλοκαιρινά κι εγώ από σήμερα θα τα ξεκινούσα αλλά κι εγώ δεν το βλέπω! Μάλλον το Σαββατοκύριακο.

Εγω με την αντρα μου δεν εχουμε κ πολλα ρουχα πλεον , αφου εχουμε κατι χρονια να ψωνισουμε ετσι δεν θα μου παρει κ πολυ χρονο να κανω την ντουλαπα...

Πρακτικό!

Παιδια εγω στο τηγανι χρησιμοποιω παντα το αλευρι το χωριατικο που μου παιρνει ο μπαμπας μου απο μυλο.Αν ξεμεινω παιρνω απο το σμ το χωριατικο σε κιτρινο σακουλακι που ειναι κ γινονται σουπερ τραγανα. Αλλιως το απλο αλευρι για ολες τις χρησεις τα πανιαζει πολυ. Στα κολοκυθακια,μελιτζανες κ στον γαυρο/καλαμαρακια τα αλευρωνω κ τα αφηνω κ καμποση ωρα με το αλευρι κ ετσι γινονται ακομα πιο τραγανα.

Δεν το ήξερα για το χωριάτικο αλέυρι. Θα το αγοράζω κι εγώ από εδώ και πέρα!

Αγγελικη μας ξεσηκωσες ολες με τις μελιτζανες!!! Εγω πλεον γι αφαγητα φουρνου τυπου μουσακας, η το αλλο που ειναι με αλλαντικα κ τυρια δεν τις τηγανιζω.Τις ψηνω στον αερα κ γινονται πολυ ωραιες κ το φαγητο πολυ ελαφρυ.Απλα τις λαδωνω λιγο.

Πλακα πλακα θα κανω κανα μουσακα κανα σκ .

Όπως και να τις φτιάξεις τις μελιτζάνες είναι τέλειο φαγάκι!

Αχ κοριτσια την αλλη Παρασκευη τελειωνει δυστυχως το μειωμενο μου ωραριο και θα σχολαω στις 4. Μου κακοφαινεται πολυ, πρεπει να το συνηδειτοποιησω

Έχεις δίκιο να σου κακοφαίνεται! Έχεις προγραμματίσει την ώρα που θα επιστρέφεις και θα έχεις στην διάθεση σου να κάνεις ότι θέλεις στο σπίτι και τώρα θα γυρίζεις και θα έχεις λιγότερο χρόνο. Θα προσαρμοστείς όμως αναγκαστκά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχα! Για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να πάω στον γιατρό παρά να μαγειρέψω!!!!! Είμαι σε λάθος παρέα τόσο καιρό????:tongue:

Έχεις δίκιο να σου κακοφαίνεται! Έχεις προγραμματίσει την ώρα που θα επιστρέφεις και θα έχεις στην διάθεση σου να κάνεις ότι θέλεις στο σπίτι και τώρα θα γυρίζεις και θα έχεις λιγότερο χρόνο. Θα προσαρμοστείς όμως αναγκαστκά!

ενω εγω που ειμαι η τελεια μαγειρισα ειμαι στη σωστη παρεα:D? δεν προτιμω ουτε το ενα ουτε το αλλο

Ασε θα σχολαω και θα ειναι ξυπνιος ο μικρος, ουτε να φαω δεν θα προλαβαινω. Θα προσαρμοστω τι να κανω, γινεται και διαφορετικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Φωτεινη!!!Παλι βροχη????πππφφφφ....

Ευτυχως ο μικρος δεν υποφερει(αν ειναι οντως δοντια τελικα)!!ΕΙναι ενα χαρουμενο και τελειο μωρουλι(κουκουβα...κουκουβα....)

Τζενακι καλησπερα!!Μια χαρα ο μπεμπακος!!Μεγαλωνει και με τρελαινει!!ΕΡΩΤΑΣ!!!

για σημερα γεμιστααααα!!μιαμ μιαμ και βγηκαν τελεια!!Με φετουλα βεβαιως βεβαιως!!!

Και επειδη εμεινε πολυ ψιχα απο τ ακολοκυθια εκανα και μια σαλτσουλα λαχανικων για μακαρονακια !!!!

Ααααα χθες εκανα και μια ας πουμε μπουγατσα(σφολιατα που τη γεμισα με τη κρεμουλα μου σιμιγδαλιου)μιαμ μιαμ και αυτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

πωπω Ρικολακι μου ανοιξες την ορεξη !! τρελαινομαι για γεμιστα με φετα αλλα κ για μπουγατσα.

Ιωαννακι μου στην αρχη θα σου κακοφανει λιγο η αλλαγη αλλα σιγα σιγα θα συνηθισεις. Θα προσαρμοσεις το προγραμμα σου στα νεα δεδομενα.Εγω παιρνω φαγητο κ τρωω μαζι μου στην δουλεια γιατι στις αρχες περιμενα να φαω σπιτι αλλα με τα μικρα σκαρφαλωμενα πανω μου κ 100 διαλειμματα δεν μπορεις να πεις πως τρως σαν ανθρωπος. Εγω παλι που σκεφτομαι απο τωρα τα διαβασματα που αρχιζουμε δημοτικο απο Σεπτεμβρη εχω λαλησει εντελως.παιδια το εχω μεγαλο αγχος ειλικρινα.Θα αρχισει κ το μικρο παιδικο προσαρμογες ιωσεις κλπ αφηστε τα

Ναι ναι το χωριατικο αλευρι ειναι ιδανικο για τηγανι,δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε.

Αγγελικη κ εμας αυτη η εβδομαδα μαρτυρικη. Αλλα δεν προβλεπεται σχετικη βελπτιωση, τουλαχιστιν πριν τον Αυγουστο ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φωτεινή και σε ευχαριστώ και σε σένα. Έχω και τον μεγάλο, τί μεγάλος δηλαδή 2 είναι ακόμη, που δεν με αφήνει ούτε πιάτα να πλύνω, με τραβάει είτε να παίξουμε είτε να τον πάρω αγκαλιά, ζήλιες λόγω μωρού. Και μένα κόκκινα μ'αρέσουν τα ρεβίθια.

Ιωάννα ποιες πίτες; πείτε κι εμένα...

ggeny δύο αγοράκια έχω 25 μηνών και ενάμιση. Αμάν αυτές οι ομελέτες φούρνου, πείτε πως τις κάνετε γιατί γενικά μας αρέσει πολύ η ομελέτα.

ricola έχεις δίκιο για την σόδα δεν το σκέφτηκα, μια από τις δύο για αρχή θα κάνω το σ/κ και θα σας πω. Όσο για το μπλογκ της εβιρι διάβαζα που το αναφέρατε άλλα δεν ήξερα ποιο είναι και όσο πίσω και να πήγα στις σελίδες δεν το βρήκα. Εννοείται θα μπω το βράδυ να το ξεψαχνίσω...αχ τα γεμιστά σου αγαπημένο φαγητό.

Αγγελική βάζεις και ντοματούλα έτσι δεν είναι;

Εγώ σήμερα μαγείρεψα πένες φούρνου με κοτοπουλάκι κομμένο σε κυβάκια, μανιτάρια και σάλτσα ντομάτας. Έφτιαξα και ένα αλμυρό κέικ με ελιές και γραβιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας αγόρια και κορίτσια:P

Σέρνεται το ίντερνετ και με νευριάζει πολύ... ελπίζω να μπορέσω να γράψω λίγο.

ωωωω και αυτό με ενδιαφέρει...για πες πως το έκανες...χιχιχι η άσχετη της παρέας τσιγάρισα ελαφρά τα κρεμμύδια, μετά τα μανιτάρια και τέλος τα κολοκύθια... τα έβαλα σε ένα λαδωμένο πυρέξ, χτύπησα 4 αυγά με λίγο γάλα και μπέικιν πάουντερ, έριξα και θρυμματισμένη φέτα και κίτρινο τυρί και έψησα για 15-20 σε προθερμασμένο φούρνο στον αέρα... είναι πανεύκολη.. την έχω κάνει και χωρίς τσιγάρισμα, αλλά είναι πιο ωραία έτσι.

Καλημερα παρεουλα μου!! Ειστε ολοι καλα? Για σημερα εχουμε γιγαντες.

Νινα χαλαρα με τις δουλειες!! ναι, χαλαρά τις κάνω;)

Ομελετα φουρνου δεν εχω κανει ποτε καποια στιγμη μαλλον θα την κανω. Παντως προηγουνται οι πιτες της Τζενης!!!

Ευτυχως για αυριο θα μαγειρεψει η μαμα μου γιατι εγω το απογευμα πρεπει να παω γυναικολογο. Γιατι εχω τοση γκρινια οταν ειναι να παω σε γιατρο? Μου χαλαει η διαθεση. Το παθαινετε κι εσεις? μπα δεν παίρνω χαμπάρι εγώ από αυτά... εμένα η διάθεση αλλάζει από άλλα πράγματα!

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Έχω πήξει στην δουλειά!!!! Αυτή η εβδομάδα είναι απερίγραπτη! Ελπίζω από αύριο να ηρεμήσουμε γιατί δεν την παλεύω! μακάρι κοπέλα μου! στο εύχομαι!

Και μετά από τον μονόλογο περί δουλειάς ας περάσω στα μαγειρικά μας! Δεν έφτιαξα τίποτα για σήμερα γιατί έχουν περισσέψει από τις προηγούμενες μέρες! Να και ένα καλό νέο!!!

Επανήλθε η ψύχρα ή μου φαίνεται! Τι θα κάνω εγώ, θα βγάλω καλοκαιρίνα ή όχι ακόμα οέο????

Δεν ξεκινάς σιγά σιγά? θα έρθουν απότομα οι ζέστες και θα τρέχεις!

Σήμερα έκανα φασολάκια με πατάτες στη χύτρα.... έφτιαξα και ζελεδάκι κεράσι για δροσερό επιδόρπιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Σήμερα έφτιαξα σουτζουκάκια με δύο συνοδείες, πουρέ που δεν έφτανε για όλους και ρύζι κίτρινο. Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν έφτιαχνα κατευθείαν μόνο ρύζι; Επειδή ο Έβιρος ήθελε πουρέ κι εγώ δε χαλάω χατήρια.

Δυστυχώς με τον ερχομό του μπέμπη εν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα στην κουζίνα πάντα επέλεγα κάτι εύκολο και γρήγορο, τώρα βρίσκουμε σιγά σιγά τους παλιούς μας ρυθμούς.

Κάθε μητέρα έτσι κάνει Καστεράκι. Προηγείται πάντα το παιδί, όλα τα άλλα θα γίνουν σιγά-σιγά.

ωωωω και αυτό με ενδιαφέρει...για πες πως το έκανες...χιχιχι η άσχετη της παρέας

Μην το ξαναπείς αυτό. Εδώ ακόμα κι αυτοί που ξέρουν τα πάντα (ή σχεδόν τα πάντα) στο θέμα μαγειρική εξακολουθούν να μαθαίνουν. Άρα δεν είσαι άσχετη απλά δεν έτυχε ακόμα να φτιάξεις ομελέτα φούρνου.

Εβιρι οντως το Μαρτιο εκανε καλυτερο απ'οτι τωρα. Σπαστικο. Παντα εισαι με πολλες ιδεες βρε κοριτσι αυτο θαυμαζω σε σενα. Εγω γιατι κολλαω σε 1-2 συνταγες ε; Μετα οταν βλεπω τις δικες σου ιδεες λεω "αααα ναι μωρε κι αυτο ειναι ωραιο".

Έχω τον εξής τρόπο για να θυμηθώ όλες αυτές τις συνταγές. Πρώτα σκέφτομαι τα φαγητά που έχω κάνει στο παρελθόν σε καθημερινή βάση ή σε τραπέζια. Μετά κάθομαι και σκέφτομαι συγκεκριμένους συγγενείς και κουμπάρους που φτιάχνουν συνήθως μπουφέ τι φαγητά έχω φάει στο σπίτι τους.

Μετά αρχίζω να σκέφτομαι τι έχω δει σε εκπομπές της τηλεόρασης ή σε περιοδικά που έχω φυλάξει τις σελίδες.

Άλλες φορές φέρνω εικόνα τους πάγκους της λαϊκής αγοράς της γειτονιάς μου (στην Αθήνα) και σύμφωνα με αυτά που πουλάνε στη σειρά, αρχίζω να σκέφτομαι τα λαχανικά που είναι πιθανά για την απάντηση που θα δώσω. Μετά σκέφτομαι σαν λίστα τα όσπρια που θα ταίριαζαν.

Κάπως έτσι μου έρχονται στο μυαλό κάποιες ιδέες.

Λοιπν χτες ειχαμε ρεβυθια λεμονατα (εμενα μου αρεσουν κοκκινα και δεν εφαγα να σας πω την αληθεια γιατι τσιμπησα κατι στη δουλεια) κι εφαγε κι μικρος πρωτη φορα (η γιαγια του τα αλεσε για να ειναι σιγουρη αλλα δεν με πειραζει γιατι δοκιμασε τη γευση).

Είναι καλό να τρώνε όσπρια τα παιδιά. Μπράβο στο μικρό που τα έφαγε.

Καλημερα παρεουλα μου!! Ειστε ολοι καλα? Για σημερα εχουμε γιγαντες.

Τα αγαπημένα μου όσπρια.

Γιατι εχω τοση γκρινια οταν ειναι να παω σε γιατρο? Μου χαλαει η διαθεση. Το παθαινετε κι εσεις?

Ούτε κι εγώ θέλω να πηγαίνω σε γιατρούς.

Παιδια εγω στο τηγανι χρησιμοποιω παντα το αλευρι το χωριατικο που μου παιρνει ο μπαμπας μου απο μυλο.Αν ξεμεινω παιρνω απο το σμ το χωριατικο σε κιτρινο σακουλακι που ειναι κ γινονται σουπερ τραγανα.

Πολύ ωραία ιδέα. Δεν το ήξερα.

Εγώ τον τελευταίο καιρό κάνω το εξής. Στο αλεύρι προσθέτω και λίγη τριμμένη φρυγανιά σχεδόν με αναλογία περισσότερο αλεύρι και κάτι λιγότερο σε φρυγανιά. Με το μάτι τα ανακατεύω. Έτσι το ψάρι κάνει μία κρούστα που θυμίζει ένα ελαφρύ πανέ.

Μη φανταστείτε ότι το έκανα για τη γεύση. Το έκανα για να ξοδέψω την τριμμένη φρυγανιά.

Κοριτσια για το τρεξιμο που λετε στην αρχη με τον πρωτο παιδι που μου βγηκε πολυυυυ ζωηρο κ ζορικο τα ειχα χασει στην κυριολεξια.Ολα τα εβλεπα μαυρα κ πνιγομουν κυριολεκτικα.Μετα ηρθε κ ο δευτερος κ απλα το πηρα αποφαση πως η ζωη μας απο εδω κ στο εξης θα εχει τρεξιμο κ ετσι αλλαξε κ η ψυχολογια μου παρα πολυ, βαζω το προγραμμα που σας εγραψα χοντρικα κ προσπαθω να περναμε καλα.Απο ξεκουραση το βραδυ οταν παμε για υπνο κ στο παρκο που κατεβαινουμε που καθομαι οσο γινεται στο παγκακι .

Τζένη με την ευκαιρία κι εγώ να σου πω ότι σε θαυμάζω και για τον τρόπο που τα προλαβαίνεις όλα και επειδή είσαι πολύ άξια μαγείρισσα.

εχει διαφορα το αλευρι για ολες τις χρησεις με το χωριατικο στο τηγανι?

Σε γενικές γραμμές το χωριάτικο αλεύρι είναι πιο χοντροαλεσμένο. Δηλαδή όταν το πιάνεις δεν είναι σαν ταλκ που είναι το αλεύρι για όλες τις χρήσεις, αλλά έχει πιο χοντρούς κόκκους.

Επανήλθε η ψύχρα ή μου φαίνεται! Τι θα κάνω εγώ, θα βγάλω καλοκαιρίνα ή όχι ακόμα οέο????

Βγάλτα και φορέστε τα με φανελάκι και ζακέτα απ' έξω όταν θα κάνει κρύο.

Ρίκολά μου, σ' ευχαριστώ πολύ για όλα όσα κάνεις για μένα.

Εγώ σήμερα μαγείρεψα πένες φούρνου με κοτοπουλάκι κομμένο σε κυβάκια, μανιτάρια και σάλτσα ντομάτας. Έφτιαξα και ένα αλμυρό κέικ με ελιές και γραβιέρα.

Αααααα τι ωραία πράματα ακούω με τα μάτια μου!!!!!!!!!!

Σήμερα έκανα φασολάκια με πατάτες στη χύτρα.... έφτιαξα και ζελεδάκι κεράσι για δροσερό επιδόρπιο.

Στην κουζίνα σου πάντως ήρθε το καλοκαίρι. Ελπίζω να έρθει και έξω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες!!

Εγώ μόλις σταμάτησα την δουλειά και έκατσα λίγο. Δεν θα σας πω ψέματα, δουλειά, διαιτα και μπόλικη γυμναστική + όλα τα άλλα που προκύπτουν έχω γίνει ράκος...Να καταλάβετε δεν έχω καν ζηγηστεί να δω πόσα έχασα δεν πρόλαβα. Παιδιά πάω να σας διαβάσω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!! Τι κανετε? πως ειμαστε απο διαθεση σημερα?

Καστερακι να σου ζησουν τα αγορακια σου!Πολυ μικρα ειναι κ τα δυο ακομα μην αγχωνεσαι σιγα σιγα θα βρειτε τον ρυθμο σας. Κ εγω 2 αγορακια εδω,6 & 3. Μου ανοιξες την ορεξη πρωι πρωι με τις πενες με κοτοπουλο! Στα υποψιν σιγουρα!!!

Εβιρακι μου σε ευχαριστω πολυ κ εσενα για τα καλα σου λογια.Εγω νομιζω ολες οι μανουλες τα ιδια κανουμε δεν κανω κατι παραπανω απο καποια αλλη.

Πολυ ωραια τα σουτζουκακια!! κ εμενα οι αντρες τα προτιμουν με ρυζι με λαχανικα μεσα. Εγω τα τρωω κ με πουρε , ο καλος μυλος ολα τα αλεθει χαχαχα.

Νινακι ωραια τα φασολακια!Τωρα βγηκαν κ φρεσκα κ με κολοκυθακια μεσα γινονται λουκουμι.

Νικο καλο κουραγιο!! Αντε βρε ζυγισου να παρεις κουραγιο!!

Εγω σημερα μαγειρεψα αρακα με πατατες κ καροτα. Αυριο φευγουμε για χωριο να ψηφισουμε κ γυρναμε Κυριακη. Οποτε ευελπιστω αν δεν με στριμωξει η μαμα μου να την φτιαξω τπτ να ξαναμπω στην κουζινα την Κυριακη το απογευμα για το φαγητο της Δευτερας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πως ειναι η παρεουλα σημερα;

Νικο μπραβο για τα κιλακια! Ζυγισου να παρεις κουραγιο! Προσπαθησε να ξεκουραζεσαι! Καλή δυναμη με τη δουλιτσα!

Εβιρι κανεις και χατηρια ε; Τι να σου ζητησω εγω; Τελεια τα σουτζουκακια!

Τζενακι ουτε εγω ειχα δωσει σημασια στη διαφορα χωριατικου αλευριου με αυτο για ολες τις χρησεις. Το μονο που ειχα παρατηρησει ηταν οτι αυτο που επαιρνε απο μυλο η πεθερα μου ήταν πολύ καλύτερο για φυλλο. Καλό ταξιδι να εχετε και να περασετε τελεια!

Ιωαννα μου θα συνηθισεις το νεο ωραριο - δεν εχεις κι αλλη επιλογη. Εγω δεν εχω προβλημα με τους γιατρους. Ουτε εγω ειμαι καμια φοβερη μαγειρισσα μην αγχωνεσαι. Παραλαβετε το καινουριο κρεββατι; Πως αντεδρασε ο μικρος;

Καστερακι υπομονη θελει αυτη η περιοδος κι ολα θα βρουν τους ρυθμους τους. Κι εμενα μου αρεσουν οι πενες με κοτοπουλο αλλα δεν τρωνε οι αλλοι οπότε δεν τις φτιαχνω.

Αγγελικη ηρεμησατε σημερα; Και σε μας ενοψει καλοκαιριου αρχισε η πολυ πιεση. Και ακομα δεν εχω κανενα νεο για τη μεταθεση και δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω να ανησυχω.

Ρικολα καλα κανεις και εισαι κουκουβαγιομαμα! Αφου εχεις τοσο καλό μωρακι γιατι να μην το παινευτεις;

Χτες οπως σας ειπα φαγαμε περισσευματα. Για σημερα η μαμα μου εβγαλε το αρνακι που ειχε περισσεψει απο το Πασχα και το ειχαμε σγκαταψυξ και θα το φτιαξει αναλογα τα κεφια της. Δεν ηθελε να μαγειρεψω εγω (λετε να εχουν φτασει στα ορια των αντοχων τους;-χιχιχι) Εμεις θα φυγουμε αυριο να παμε στο χωριο του αντρα μου για να ψηφισουμε (και να συναντηθουμε) και να δουμε επι τη ευκαιρια και την αλλη γιαγιακα μας και θα επιστρεψουμε Δευτερα. Στη δουλεια ομως θα ξαναερθω Πεμπτη. Αν μπορεσω να μπω απο το σπιτι καλώς αλλιως θα τα πουμε την Πεμπτη.

Φιλια και καλά να περνατε!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μαγειροπαρέα!

Άλλη μία μέρα πηξίματος στην δουλειά! Ευτυχώς ακολουθεί Σαββατοκύριακο!

Σήμερα τρώμε ότι έχει μείνει στο ψυγείο από τις προηγούμενες μέρες.

Ευελπιστώ να διαβάσω τα νέα σας αργότερα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...