Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ασε θα σχολαω και θα ειναι ξυπνιος ο μικρος, ουτε να φαω δεν θα προλαβαινω. Θα προσαρμοστω τι να κανω, γινεται και διαφορετικα?

Σε καταλαβαίνω! Είναι μεγάλη υπόθεση να γυρνάς σπίτι από την δουλειά και να προλαβαίνεις να ηρεμήσεις λιγάκι. Τι ώρα θα φτάνεις σπίτι?

για σημερα γεμιστααααα!!μιαμ μιαμ και βγηκαν τελεια!!Με φετουλα βεβαιως βεβαιως!!!

Γεμιστά έχω προγραμματίσει κι εγώ για την επόμενη εβδομάδα.

Και επειδη εμεινε πολυ ψιχα απο τ ακολοκυθια εκανα και μια σαλτσουλα λαχανικων για μακαρονακια !!!!

Σαλτσούλα με κολοκυθάκια ε? Δεν το είχα σκεφτεί...

Εγω παλι που σκεφτομαι απο τωρα τα διαβασματα που αρχιζουμε δημοτικο απο Σεπτεμβρη εχω λαλησει εντελως.παιδια το εχω μεγαλο αγχος ειλικρινα.

Έχει γίνει μία προεργασία στο νήπειο δεν είναι έτσι? Ελπίζω να τα έχει δουλέψει καλά η δασκάλα και να μην αντιμετωπίσεις ιδιαίτερη δυσκολία. Αλλά μην το σκέφτεσαι από τώρα, άσε να περάσει το καλοκαιράκι και βλέπεις...

Θα αρχισει κ το μικρο παιδικο προσαρμογες ιωσεις κλπ αφηστε τα

Μπορεί το μικρούλι σου να είναι πίο ανθεκτικό στις ιώσεις και να προσαρμοστεί εύκολα. Μην αγχώνεσαι!

Ναι ναι το χωριατικο αλευρι ειναι ιδανικο για τηγανι,δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε.

ΟΚ!

Αγγελικη κ εμας αυτη η εβδομαδα μαρτυρικη. Αλλα δεν προβλεπεται σχετικη βελπτιωση, τουλαχιστιν πριν τον Αυγουστο ...

Α εσάς θα πάει μακριά η βαλίτσα! Εγώ θα έχω σίγουρα δύσκολη Δευτέρα και μετά ευελπιστώ να ησυχάσω!

Αγγελική βάζεις και ντοματούλα έτσι δεν είναι;

Ναι βάζω και ντομάτα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γειά σας αγόρια και κορίτσια:P

Γειά σου Νινάκι!

Δεν ξεκινάς σιγά σιγά? θα έρθουν απότομα οι ζέστες και θα τρέχεις!

Για τις πρώτες μέρες έχω κάτι λίγα καλοκαιρινά έξω. Και τα υπόλοιπα σιγά σιγά!

Επειδή ο Έβιρος ήθελε πουρέ κι εγώ δε χαλάω χατήρια.

Αυτό είναι γνωστό Εβιράκι! Γι΄αυτό σε αγαπάνε όλοι!

καλησπέρες!!

Καλώς το ένα αγόρι της παρέας!

Εγώ μόλις σταμάτησα την δουλειά και έκατσα λίγο. Δεν θα σας πω ψέματα, δουλειά, διαιτα και μπόλικη γυμναστική + όλα τα άλλα που προκύπτουν έχω γίνει ράκος...Να καταλάβετε δεν έχω καν ζηγηστεί να δω πόσα έχασα δεν πρόλαβα. Παιδιά πάω να σας διαβάσω

Πήγαινε και ζυγίσου για να χαρείς και να αναπτερωθεί το ηθικό σου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αυριο φευγουμε για χωριο να ψηφισουμε κ γυρναμε Κυριακη. Οποτε ευελπιστω αν δεν με στριμωξει η μαμα μου να την φτιαξω τπτ να ξαναμπω στην κουζινα την Κυριακη το απογευμα για το φαγητο της Δευτερας.

Καλό ταξίδι να έχετε! Κι ελπίζω να μην μαγειρέψεις εκεί!

Καλημέρα! Πως ειναι η παρεουλα σημερα;

Γειά σου Φωτεινούλα!

Αγγελικη ηρεμησατε σημερα;

Κάθε άλλο! Μετράω αντίστροφα για να σχολάσω!!!

Και σε μας ενοψει καλοκαιριου αρχισε η πολυ πιεση. Και ακομα δεν εχω κανενα νεο για τη μεταθεση και δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω να ανησυχω.

Δεν έχεις τρόπο να μάθεις τι γίνεται?

Δεν ηθελε να μαγειρεψω εγω (λετε να εχουν φτασει στα ορια των αντοχων τους;-χιχιχι)

Μπα, ίσως να σε ξεκουράσει ήθελε!

Εμεις θα φυγουμε αυριο να παμε στο χωριο του αντρα μου για να ψηφισουμε (και να συναντηθουμε) και να δουμε επι τη ευκαιρια και την αλλη γιαγιακα μας και θα επιστρεψουμε Δευτερα. Στη δουλεια ομως θα ξαναερθω Πεμπτη. Αν μπορεσω να μπω απο το σπιτι καλώς αλλιως θα τα πουμε την Πεμπτη.

Στο νησί είναι το χωριό του άντρα σου?

Φιλια και καλά να περνατε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Σήμερα έκανα φακές και συνόδεψα με χταπόδι ξυδάτο και πράσινη σάλατα... μόλις φάγαμε και τα τελευταία ζελεδάκια και σκέφτομαι να κάνω αύριο με γιαούρτι και λιωμένες φράουλες... θα πειραματιστώ:tongue:

καλημερα παιδια!!! Τι κανετε? πως ειμαστε απο διαθεση σημερα? εγώ σέρνομαι λίγο σήμερα;)... χτες βράδυ είχαμε ένα πρόβλημα με τα υδραυλικά στο σπίτι και καταφέραμε να τα φτιάξει στις 10 ο σύζυγος... κομμάτια μετά και οι δυό μας... αλλά ο ύπνος ήταν χάλια, γιατί έπαθε μόλυνση το χέρι του και πόναγε όλο το βράδυ:-(

Νινακι ωραια τα φασολακια!Τωρα βγηκαν κ φρεσκα κ με κολοκυθακια μεσα γινονται λουκουμι.

Νικο καλο κουραγιο!! Αντε βρε ζυγισου να παρεις κουραγιο!!

Εγω σημερα μαγειρεψα αρακα με πατατες κ καροτα. Αυριο φευγουμε για χωριο να ψηφισουμε κ γυρναμε Κυριακη. Οποτε ευελπιστω αν δεν με στριμωξει η μαμα μου να την φτιαξω τπτ να ξαναμπω στην κουζινα την Κυριακη το απογευμα για το φαγητο της Δευτερας. μακάρι:P

Νίκο συμφωνώ με την Αγγελική: να ζυγιστείς για να πάρεις τα πάνω σου! σίγουρα κάτι θα έχεις χάσει, οπότε θα σε ανεβάσει!

Πού θα ψηφίσετε εσείς? εγώ εδώ που μένω και συγκεκριμένα στο διπλανό στενό είναι το σχολείο:P...οπότε μετά κατευθείαν για βόλτα και ψήσιμο τσιπούρες και χταποδάκι μετά για φαί.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους! Σημερα ημουν σε αλλο ποστο στη δουλειά και δεν μπορουσα να μπωνα σας διαβασω. Ο μικρος κοιμηθηκε οποτε ειπα να σας διαβάσω.

Η smurfita που ειναι? Λετε να γεννησε?

φωτεινη το κρεβατι μας ειπαν παραδοση γυρω στον ενα μηνα, οποτε περιμενουμε, εχει περασει μια βδομαδα μονο. Ελπιζω να σου πουν συντομα για τη μεταθεση.

αγγελικη στις 4:30 θα γυρναω σπιτι, ειναι η ωρα που ξυπναει το παιδι. Δεν πειραζει καλα να ειμαστε.

τζενη πηρα το αλευρι πιυ ειπες, θελω να κανω και τις πιτουλες σου. Μην αγχωνεσαι απο τωρα για τα διαβασματα, ασε να ερθει εκεινη η ωρα.

νικο να πας να ζυγιστεις, θα δεις διαφορα και θα παρεις κουραγιο

νινα θα πόναγε ο καημενος πολύ ε? Περαστικα να ειναι

μου φαινεται σημερα ειχαμε απουσιες? Εμεις φάγαμε σουτζουκάκια, πουρέ, τυροπιτα και χορτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και αγόρι.

Εβίρι πολύ ωραίο το μπλογκ σου, πήρα πολλές ωραίες ιδέες..μπράβο σου! Μια διευκρίνιση για την ζύμη πιτσας, είναι για δύο ταψιά έτσι δεν είναι;

Νινάκι πράγματι εύκολη η ομελέτα σου. Μπήκε στο πρόγραμμα και αυτή για μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Και εγώ εδώ που μένω ψηφίζω...λίγο παρακάτω χιχιχι. Μετά δυστυχώς δεν έχει βόλτα, θα πεταχτώ το μεσημέρι που κοιμούνται τα μωρά.

Τζένι τι καλά που δε θα χρειαστεί να μαγειρέψεις. Εγώ κορίτσια αν έχω τελειώσει με το φαγητό πρωί πρωί νοιώθω πως τελείωσα όλες τις δουλειές μου, μου φεύγει ένα βάρος.

Φωτεινή καλά να περάσετε!

ioanna81 και εγώ μέχρι που ξαναέμεινα έγκυος είχα μειωμένο ωράριο,γυρνούσα όμως στη 1 που μόλις είχε φάει το παιδί και δεν είχε κοιμηθεί ακόμη, παρόλα αυτά ήταν ήρεμος και έτοιμος για ύπνο, κουτί μου ερχόταν τον κοίμιζα κατευθείαν και καθόμουν να χαλαρώσω. Θα προσαρμοστείς σιγα σιγά, υπομονή.

Νίκο κάνεις δίαιτα απο ότι καταλαβαίνω ε; πόσα κιλά θέλεις να χάσεις.

Αχ πρέπει και εγώ να χάσω 3 κιλά που μου μείναν απο την εγκυμοσύνη. Στην πρώτη καισαρική δεν είχα πρόβλημα επεσε αμέσως η κοιλιά παρόλο που και τις δυο πήρα 9 κιλά αυτή τη φορά εν φεύγει. Λέω να ξεκινήσω κάποια στιγμή γυμναστήριο.

Εμείς εχθές είχαμε ρεβιθιά που μαγείρεψε η μαμά μου και για σήμερα γαύρο με πατατούλες και χωριάτικη σαλάτα (πήραμε και το πρώτο αγγουράκι απο το θερμοκήπιο μας)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω απουσιες! Καλα ειπαμε εκλογες εχουμε αλλα εσεις χαθηκατε. Σημερα φαγαμε σουτζουκακια που ειχαν μεινει απο χτες και το μεσημέρι εκανα ενα κεικ αλμυρο, πολυ νοστιμο βγηκε. Αντε περιμενω να γυρισετε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

ioanna81 εγώ είμαι εδώ:tongue:... κέικ αλμυρό? για πες πώς! η smurfita όντως χάθηκε... λες να είναι μαιευτήριο?:P

kasteraki τυχερή! αγγουράκια δικά σας! τι άλλο έχει το χωράφι?

Σήμερα ξυπνήσαμε νωρίς, οπότε πήγαμε να ψηφίσουμε νωρίς, μετά για καφεδάκι και ψήσαμε τα ψαράκια μας... έφτιαξα και σκορδαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πόσο καιρό έχω να μπω στο καφέ αλλά πλέον χρόνος μηδέν,είμαστε πρωτάκια φέτος και τρέχουμε διαβάσματα σχολεία κλπ..Τα άλλα 2 μου ζουζούνια τα έχω στο σπίτι ακόμα και ευελπιστώ φέτος με το ΕΣΠΑ να μας πάρουν σε κάποιο σχολείο να μπορέσω και εγώ να ξεκινήσω δουλίτσα..ευχομαι όλες να είσαστε καλά τα φιλιά μου <3


:-D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα.

Ιωάννα πες μας πως το κανεις το κέικ αλμυρό να κάνω καμια παραλλαγή. Εγώ βάζω ελιές και γραβιέρα και την τελευταία φόρα έβαλα μισή μίση με φέτα.

Νίνα απο όλα έχουμε, ντομάτες φασολάκια μελιτζάνες, πιπεριές, κρεμμύδια, πατάτες.

Εγώ σήμερα εκανα μοσχαράκι κοκκινιστό στο φούρνο με πατάτες κολοκυθάκια και μελιτζάνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και καλη βδομαδα! Βαρεθηκα εχτες ν ακουω για εκλογες

Λοιπον το αλμυρο κεικ εχεις τα εξης υλικα:

500gr αλευρι για ολες τις χρησεις

1/2 φλυτζανι λαδι

150 ml γαλα

200gr τυρι gouda

200gr φετα

1 κ.γ baking powder

1 πιπερια κομμενη σε κυβακια

4 αυγα

Βαζουμε σ ενα λεκανακι το αλευρι και το baking και ανοιγω λακουβιτσα και ριχνουμε ολα τα υλικα (τα αυγα να ειναι χτυπημενα), ζυμωνουμε και το τοποθετουμε σε μακροστενη φορμα και ψηνουμε στους 170 βαθμους. Στο τελος εγω εβαλα και λιγο αερα να ροδοκοκκινισει.

Εχτες φαγαμε αρνακι στο φουρνο με πατατες και για σημερα μαγειρεψα τουρλου (μ εφαγε το τηγανι απαπαπα)

Για να μαζευομαστε κοριτσια κι αγορια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα μαγειροπαρεάκι!

Άλλη μία μέρα πηξίματος στην δουλειά! Ελπίζω από αύριο τα πράγματα να είναι καλύτερα...

Στα μαγειρικά μας τώρα...

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε κουτσομούρες τηγανιτές με χόρτα.

Την Κυριακή το μενού είχε ρολό κοτόπουλο στον φούρνο με πατατούλες.

Σήμερα τρώμε γεμιστά.

Το Σαββατοκύριακό μου ήταν γεμάτο δουλειές! Σίδερο, πλυντήρια, σκούπισμα, ξεσκόνισμα. ΄Εβγαλα και μία δόση από καλοκαιρινά και πλύναμε κι ένα χαλί με τον άντρα μου.

Πάω να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Γειά σου Νινάκι! Πως είναι το χέρι του αντρούλη σου?

Πού θα ψηφίσετε εσείς? εγώ εδώ που μένω και συγκεκριμένα στο διπλανό στενό είναι το σχολείο:P...

Κι εγώ Πειραιά ψηφίζω, 3 τετράγωνα από το σπίτι μου.

Καλησπέρα σε ολους!

Γειά σου Ιωάννα!

Η smurfita που ειναι? Λετε να γεννησε?

Δίκιο έχεις! Ελπίζω όλα να είναι καλά!

αγγελικη στις 4:30 θα γυρναω σπιτι, ειναι η ωρα που ξυπναει το παιδι. Δεν πειραζει καλα να ειμαστε.

Κοιμάται νωρίς το βράδυ έτσι δεν είναι?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεακι!!!

Η διαθεση μου δεν ειναι και η καλυτερη...περα του οτι η γιαγια του αντρα μου χειροτερευει...εκοψα τα γαλακτοκομικα γιατι χειροτερεψε και η κατασταση με τα κακακια του μικρου!!Ευτυχως βεβαια που βαρος βαζει κανονικα και η διαθεση του δεν εχει αλλαξει γιατι δε θα αντεχα......και τωρα ψαχνω τι να φαω για πρωινο....και γενικως τι να τρωω .....Αχχχ συγνωμη για τη γκρινια...

Στα μαγειρικα εκανα πιτσα και μακαρονια με τη σαλτσα λαχανικων το σ/κ για σημερα εχει μεινει πιτσα γι ατον καλο μου...εγω????κατι θα βρω...

Το Σμουρφιτακι δεν εμφανιστηκε....ευχομαι να ειναι ολα καλα!!!

καστερακι καλημερα!!!Μια χαρα τα 9 κιλακια που εβαλες..με λιγο προσοχη στη διατροφη και λιγη γυμναστικουλα θα φυγουν.....εγω εβαλα 18-19!!Πικρα....

Τι καλα που εχετε δικα σας λαχανικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννακι παρουσα!!!!!

Καλημερα Αγγελικουλα!!Κουραγιο για τη δουλεια!!!

Νινακι εγω ψηφιζω στο πατρικο μου(Λυκοβρυση)(τωρα μενω Αγια Παρασκευη) οποτε πηγαμε χθες και απο τους δικους μου και πηγαμε και σε κατι φιλους για καφε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...