Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!η κατσαρολα σωθηκε!!!!!!

Εκανα αυτο με τη χοντροκολα...απαπαπα.....την γυαλισε...να το θυμαμαι αυτο την επομενη φορα που θα τη λιγουρευτω!!!

Κάπως ετσι σου περνάει η όρεξη να ανοίξεις μια παγωμένη ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας κι από μένα.

Σήμερα δε μαγείρεψα για να φάμε τα αποφάγια. Ξέχασα να σας δείξω τον καφέ που έφτιαξα την Κυριακή για τον Έβιρο. Βρε παιδιά όταν η τύχη θέλει κοιτάξτε τι φτιάχνει. Όσο και να προσπαθούσα δε θα το κατάφερνα. Μόνη της έγινε.

IMG_4046.JPG

Καλησπέρα σε όλες, δεν έχω γράψει αυτες τις μέρες για φαγητά γιατι ειμαι σε φάση αναρρωσης, θέλω 3-4 μέτρου λες ακόμα και μετα θα επανέλθω :-)

Περαστικά σου Δημήτρη. Τι έπαθες, γαστρεντερίτιδα;

Εβίρι πόσο πολύ μ'αρέσουν τα φασολάκια, γενικά δεν είμαι πολύ του κρέατος.

Εγώ να πω την αλήθεια δεν τα πολυθέλω, αλλά βρήκα τρόπους να τα φτιάχνω για να τα τρώω πιο ευχάριστα.

Το Σαββατο έκανα την πίτσα... απο τη συνταγή της ρικόλα, πολύ σταθερή στις απόψεις μου βλέπετε....βγήκε τελεια και άρεσε σε όλους

Η αλήθεια είναι ότι σου δώσαμε πολλές συνταγές και κάποια στιγμή έπρεπε να ακολουθήσεις μία. Δεν είναι ζήτημα ασταθούς γνώμης αλλά επιλογής. Μπράβο που την έφτιαξες τόσο ωραία.

Καλημερα απο τη βροχερη Κηφισια!!!πφφφ βαρετος καιρος, εχω την εντυπωση οτι δεν θα δουμε καλοκαιρι.

Θα με πιστέψεις αν σου πω ότι σήμερα καήκαμε από τη ζέστη εδώ; Έφτασε τους 28 βαθμούς με ήλιο. Εδώ και καμμιά ώρα περίπου άρχισε να έχει αχνά σύννεφα αλλά εξακολουθεί να κάνει ζέστη. Εντελώς απότομα και αποπνικτικά.

Εβιρι ζηλευω πολυ που ο αντρας σου καταπιανεται με την μαγειρικη! Εμενα κανει λιγα πραγματα. Κανατε ωραια φαγακια!

Σ' ευχαριστώ Ιωάννα. Καλά και άγια είναι τα φαγητά που μας φτιάχνει, αλλά σκέφτομαι να του πω να μη ξαναμαγειρέψει τίποτα. Η κουζίνα μετά μοιάζει με βομβαρδισμένη χώρα και το σαλόνι θέλει κάμποσο μάζεμα γιατί θέλει να τρώμε μπροστά στην τηλεόραση με τα βραδυνά μουσικά προγράμματα.

Ελπιζω να περασατε ωραια στο λιβανεζικο

Το μαγαζί σαν χώρος δεν έλεγε τίποτα. Μιας και είχε εξίσου καλό καιρό το Σάββατο καθίσαμε στα τραπέζια που είχε έξω. Μέσα μοιάζει σαν πολύ μικρό καφενείο δεν είναι καθόλου όμορφο. Το φαγητό του απείχε από τα λιβανέζικα που έχω φάει στην Αραβία, αλλά μας έφερε ωραίες μνήμες στο μυαλό.

Είστε μία οικογένεια με ταλέντο στην μαγειρική!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική μου.

Εβιρακι βρε τι οικογενεια θησαυρος εισαστε εσεις!!! μπραβο σας!! Σου εχω ξαναπει ποσο πολυ ζηλευω που μαγειρευει κ ο συζυγος ε?

Ναι Τζένη μου μου το έχεις πει.

Στα μαγειρικα μας εμεις σημερα τρωμε μπριαμ με τα πρωτα κολοκυθακια απο την παραγωγη του μπαμπα.

Ααααα τι ωραία που έχετε δικά σας κηπευτικά.

Εβιράκι ωραία κουζίνα η λιβανέζικη... έχω φίλη από κει και μου αρέσουν πολύ τα φαγητά τους...

Είναι άπαιχτα τα φαγητά τους ειδικά ό,τι φτιάχνουν σε ψητό. Αλλά και όσα έχω δοκιμάσει δεν είπα ποτέ ότι δε μου αρέσει κάτι.

αλλά και η τοπική ταβέρνα του συζύγου είναι εξαιρετική! εξάλλου αν δεν ταιριάζατε, που λέει και ο απλό λαός!:-P

χαχα σ' ευχαριστώ Νίνα μου.

ο χέρι του συζύγου είναι λίγο καλύτερα... τελικά μάλλον το έκαψε από ποτάσα που είχε μέσα σε σωλήνα που έβαλε το χέρι του:-(

Ωχ, αμάν!!!

Ο μικρος εδω και τρεις μερες κοιμαται απο τις 21:00 και κατι μεχρι τις 8:20 το πρωι!!!!(ξυπνητηρι)!!!!!!Για να δουμε ποσο θα κρατησει????Και κοιμαται και μεσα στη μερα περιπου 3 ωρες σπαστες....μου φαινεται τοοοσσσοοο περιεργο...μη σας πω οτι ανησυχω και λιγακι...!!!

Μην ανησυχείς, κάποια στιγμή θα κοιμόταν όλη τη νύχτα συνεχόμενα. Όσο για την ημέρα είναι λογικό να κοιμάται από λίγο κάθε φορά όσο είναι ακόμα μωρό.

Εβιρακι τι τελεια τα φαγητακια σας!!!Και η ταβερνα του Εβιρου σουπερ..να τον χαιρεσαι!!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ Ρίκολα.

Καλησπέρα και από μένα χμ προσπαθώ να μπαίνω όσο μπορώ..Ευτυχώς που δεν με ξεχάσατε,όντως πολύ τρέξιμο και από χτες ξεκίνησα εντατικά γυμναστήριο :confused::rolleyes::roll::lol:

Όχι καλέ πώς να σε ξεχάσουμε!!! Καλά αποτελέσματα στο γυμναστήριο.

Με το σχολείο τα πάμε ευτυχώς πάρα πολύ καλά:-D:grin: η δασκάλα λέει τα καλύτερα (κουκουβα κουκουβα)

Χίλια μπράβο στο μικρό που έχει θέληση και είναι καλός μαθητής.

Βάλε 1-2 κουτάκια coca colla, να σκεπάζει καλα τον πάτο. Βάλτο για κανά 5 λεπτό στο μάτι να πάρει μια βράση. Ενα κουταλάκι του γλυκού (γεμάτο) σόδα μαγειρική. Ριξτη μεσα, ανακατεψε, Ασε την κατσαρόλα να κρυώσει μονής της κ μετα τριψε

Μπράβο Δημήτρη για τις χρήσιμες συμβουλές σου. Σ' ευχαριστούμε για τα φώτα σου.

Εγώ έτσι κάνω με την φασολάδα κάθε φορά (γιατί μου καίγεται συνέχεια σπάνια την βγάζω πέρα 100%:cool:)

Μήπως τη βάζεις σε δυνατή φωτιά; Αν είναι αυτός ο λόγος τότε να την μαγειρεύεις σε χαμηλή στο 2 ή στο 1,5.

ΘΕΕ μου ΕΒΙΡΙ! Αυτά είναι. Να μαγειρεύουν και οι δύο γονείς ειναι ΤΕΛΕΙΟ! Έτσι αν λείπει η μαμά ποτέ τα παιδιά δεν τρώνε καμμένες πατάτες που τρώγαμε εμείς χιχι.

Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες. Χρειάζεται ένας άντρας να γνωρίζει από μαγειρική και έστω τα βασικά από νοικοκυροσύνη ώστε όταν γίνεται εργένης ή σύζυγος να μπορεί να ανταπεξέρχεται.

Ακόμα το κάνω καμιά φορά απλά με παρασύρει και δεν θέλω. τις προάλλες έκανα ενα γιουβέτσι μμμμμμμμ.

Είμαι σίγουρη ότι ήταν τέλειο.

Τώρα μπήκα θησαυρούς κουζίνας και έχω φάει κόλλημα με τον μπεκρή τον μεζέ και περιμένω πως και πως να χάσω τα κιλά που θέλω και μετα να τον αναλάβω.

Και πάντα μικρή ποσότητα για να μην παρασύρεσαι.

ΙΩΑΝΝΑ φαγητό μαμάς ε; Μπράβο στους δικούς σου από ότι βλέπω σε στηρίζουν πολύ. Έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι οι γονείς και πρέπει και εμείς να το κάνουμε με τα δικά μας. Πάντα το λέω τα παιδιά δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

Αν και μικρός μιλάς πολύ σωστά.

Έχω τους χρειαζόμουν σαν παιδί, τους χρειάζομαι πολλές φορές και τώρα (πόσες φορές που τρέχουμε και μας κρατάνε τα μωρά) και πάλι καλά είναι εδώ όταν τους πω.

Έτσι είναι Νίκο πάντα είναι χρήσιμοι οι γονείς.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ εγώ τα μπιφτέκια δεν τα κατέχω ΌΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ. Τα τελευταία που έκανα έμοιαζαν σαν κεφάλια ζόμπι με τα μυαλά απ έξω..ναι είχα βάλει τυρί μέσα (ακριβής περιγραφή)...ήταν πικάντικα όμως τουλάχιστον :cool:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα τόσο μα τόσο πετυχημένο!!!!!!!!!!

ουτε εγω:rolleyes: γι αυτο δινω τον κιμα στη μαμα και μου τα φτιαχνει. Θα ειχα χτισει πολλα σπιτια αν κραταγα τα μπιφτεκια μου:-P

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα κι αυτό πολύ πετυχημένο.

Έντιτ: Περίεργα μου βγήκαν οι παραθέσεις ενώ τις διόρθωσα δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο την αδειουχα! Εχω αδεια λογω εκλογων (νησιωτισσα γαρ) και το απολαμβανω!

Σημερα φαγαμε περισσευματα απο χτες και λιγες πατατες τηγανητες που αφησε η κορη μου. Ειχα παει στην πρωτευουσα του νησιου για να φτιαξω ενα προβλημα του αυτοκινητου (ξανα) και να παρω πεδιλακια της κορης. Ενθουσιαστηκε και τα ειχε παρει το μεσημερι μαζι της στο κρεββατι μεχρι που αποκοιμηθηκε.

Αγγελικη το χωριο του αντρα μου ειναι στη Στερεα Ελλαδα οποτε εκανα το ταξιδακι μου. Χαλάρωσες με τη δουλεια σημερα ή θα εχει κι αυριο συνεχεια;

Μπραβο και για οσα εκανες το ΣΚ. Ακομα και χαλι καταφερες; Μπραβο. Εγω δεν τολμαω ακομα να ξεστρωσω αφου κυλιουνται συνεχεια τα πιτσιρικια στα πλακακια και σημερα ειναι η πρωτη μερα που εκανε ζεστη το μεσημερι.

Καλησπέρες!

Σήμερα έκανα φακές και συνόδεψα με χταπόδι ξυδάτο και πράσινη σάλατα... μόλις φάγαμε και τα τελευταία ζελεδάκια και σκέφτομαι να κάνω αύριο με γιαούρτι και λιωμένες φράουλες... θα πειραματιστώ:tongue:

Πολύ ωραιο μενου, καταπληκτικος συνδυασμος! Διαβασα και για τον τραυματισμο του αντρα σου. Περαστικα του! Ελπιζω να μην τον ταλαιπωρησει και να σταματησει να ποναει. Μπραβο και για τα καλά νεα ό,τι κι αν ειναι. Σου αξιζουν πραγματικα.

Πω πω πόσο καιρό έχω να μπω στο καφέ αλλά πλέον χρόνος μηδέν,είμαστε πρωτάκια φέτος και τρέχουμε διαβάσματα σχολεία κλπ..Τα άλλα 2 μου ζουζούνια τα έχω στο σπίτι ακόμα και ευελπιστώ φέτος με το ΕΣΠΑ να μας πάρουν σε κάποιο σχολείο να μπορέσω και εγώ να ξεκινήσω δουλίτσα..ευχομαι όλες να είσαστε καλά τα φιλιά μου <3

Σε καταλαβαινουμε κοπελα μου. Ευχομαι ολα να πανε οπως επιθυμεις.

Νίνα απο όλα έχουμε, ντομάτες φασολάκια μελιτζάνες, πιπεριές, κρεμμύδια, πατάτες.

Μπραβο σας. Αν και κουραστικο να εχεις το μποστανακι σου (ειμαι και πολυ ασχετη οποτε μου φαινεται βουνο) ξερεις τι τρως και τι δινεις στα παιδακια σου.

Καλημερα παρεακι!!!

Η διαθεση μου δεν ειναι και η καλυτερη...περα του οτι η γιαγια του αντρα μου χειροτερευει...εκοψα τα γαλακτοκομικα γιατι χειροτερεψε και η κατασταση με τα κακακια του μικρου!!Ευτυχως βεβαια που βαρος βαζει κανονικα και η διαθεση του δεν εχει αλλαξει γιατι δε θα αντεχα......και τωρα ψαχνω τι να φαω για πρωινο....και γενικως τι να τρωω .....Αχχχ συγνωμη για τη γκρινια...

Γκρινιαζε οσο θες εμεις εδω ειμαστε να σε παρηγορουμε. Δυσκολο αλλα υποχρεωτικα θα κανεις υπομονη για το ζουζουνι σου. Καλά διαβασα οτι καθαρισες με την κοκακολα και τρελαθηκα.

Νικο συγχαρητηρια για τα κιλά που εχασες! Μπραβο! Keep walking! (Πειραζει που σε ζηλευω λιγουλακι-πολύ για τον πολύ καλο μεταβολισμο σου; Μακαρι να τον ειχα κι εγω). Συμφωνω με οσα λες για τους γονεις.

Τζενη μπραβο που περασες ωραια. Μπραβο και στον μπαμπα που βαζει τα δικά του κηπευτικά. Καλά αυτο με τα 4 πλυντηρια κι εμενα με αφησε αφωνη. Επισης καταλαβαινω το αγχος σου για το πρωτακι σου αλλά ειναι λιγο νωρις ακομα. Απολαυσε τις τελευταιες στιγμες ανεμελιας. Καλά η πεθερα μου φτιαχνει καταπληκτικές πιτες. Η μαμα μου δεν το εχει - τα κοκκινιστα ειναι το φορτε της.

Εβιρι καταλαβαινω απο που πηρες την ιδεα για την ονομασια του μπλογκ. Ειστε οικογενειακως οι θησαυροι της κουζινας. Οσο για το χατηρι θα το σκεφτω και θα σε ενημερωσω.

Ιωαννα ενδιαφερουσα η συνταγη σου για το αλμυρο σου κεικ. Για τα μπιφτεκια θα σου ελεγα να μην απογοητευεσαι- η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια.

Δημητρη περαστικα σου. Παντα κανεις ωραιες παρεμβασεις οποτε οταν συνελθεις εδω ειμαστε για να μας δινεις ιδεες.

(Ασχετο ξεκινησα αυτο το μηνυμα το απογευμα και το τελειωσα μολις τωρα-)

Καληνυχτα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Eviri σ΄ευχαριστω για τις ευχές σου. Όχι ενα χειρουργείο έκανα στη μύτη γιαυτο ειμαι μεσα, μη με πιάσει καμία αλλεργία απο τη σκόνη κ ανοίξουν ράμματα ;)

Οσο για τις συμβουλές, γιαυτο είμαστε εδω, να μοιράζουμε πράγματα.

Οσο για τα μπιφτέκια, επειδη αντικειμενικά θεωρώ οτι το έχω, θα σας δώσω 1+1 tip για την επόμενη φορα.

1) να ζητάτε τον κιμά μια φορα περασμένο απο τη μηχανή, πάντα στον κόβουν δυο (ποτε δεν κατάλαβα το λόγο). Οταν τον κανεις 2 διαλύονται οι ίνες του κρέατος οπ΄οτε χάνει τα υγρά του εύκολα. Αποτέλεσμα; Τούβλο!

1+) ΠΟΤΕ αλάτι στο κρέας απο την αρχή. Μη μου πείτε οτι δεν αλατιζετε απο το ζυμωμα; Αλάτι πάντα, σε όλα τα ψητά κρέατα 2-3 λεπτά πριν τα βγάλεις. Το αλάτι έχει την ιδιότητα να αφυδατωνει το κρέας με το που έρθει σε επαφή, άρα αν το αλατισεις, μεχρι να το ζυμώσεις, να το πλασεις, (δε συζητάω να το αφήσεις να δέσουν τα αρώματα). Εγινε πάλι τούβλο

Έχουμε λοιπόν αρκετα τούβλα για να χτίσουμε που λέει κ η Ιωαννα.

Και επειδη με βρήκατε στις καλές μου, άλλο ενα (καλα δυο)

Το κρεμμύδι ποτε στο μουλτι, μαχαίρι και ξύλο. Ετσι δε χάνει τα υγρά του κ τα βγάζει στο κρέας. Και αφράτο γίνετε κ άρωμα παίρνει

Και στο ζυμωμα, σε ενα κιλό κιμά ενα φλιτζάνι περίπου του ελληνικού κετσαπ! (Αν δε βαριέστε να τη φτιάξετε και μόνες σας ακόμα καλύτερα). Γενικα δεν ειμαι της μουστάρδας, μαγιονεζας, κετσαπ, όλα αυτα τα θεωρώ οτι εχουν υπερβολική γεύση Κάσου καλύπτει το βασικό χαρακτηριστικό του φαγητού σου, το κρέας. Παρόλα αυτα, αν το βάλεις απο την αρχή στο ζυμωμα δεν το καταλαβαίνεις κ λόγο τις υφής του κρατάει υγρά στο μπιφτέκι.

Εεεεε δε μπορω τώρα....άλλο ενα

ΠΟΤΕ φρυγανιά/γαλέτα στο μπιφτέκι, κορα απο μπαγιάτικο ψωμί και κατα προτίμηση χωριάτικο, μουλιασμενο πολυ καλα σε γάλα κρύο.

Αυτα και τέλος :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας !!!!! Τι μου κανετε??????

Δημητρη τα πιο πολλα απο αυτα που λες τα εχω κανει στα μπιφτεκια αλλα δεν.... Που θα παει καποια στιγμη θα πετυχουν! Δεν με θελουν αλλα δεν θα το βαλω κατω! Αληθεια Χαλανδριωτης εισαι? Παιζει να βγουμε γειτονες?

Φωτεινη τωρα θ αρχισει ο καλος καιρος και θα σε ζηλευουμε που θα εισαι σε νησι. Με τη μεταθεση τι γινεται?

Εβιρι καταπληκτικος ο καφες!!!

Τζενη μακαρι να ειχαμε χωρο να καναμε μποστανι, θα ηταν φοβερο αν και δεν το εχω πολυ με τα κηπευτικα αλλα εχει ενδιαφερον

Ρικολα τυχερη ησουν με την κατσαρολα

Νικο, Αγγελικη, Νινα τι κανετε?

Σμουρφιτακι δεν γραφεις και κατι μου λεει οτι γεμισε η αγκαλιτσα σου! Περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χρόνια Πολλά σε όσες και όσους γιορτάζουν σήμερα! Και φυσικά στους δικούς σας που γιορτάζουν επίσης! Εγώ έχω την κορούλα μου και την μανουλίτσα μου!

Σήμερα το μενού μας έχεις αρακά κοκκινιστό.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χρόνια Πολλά σε όσες και όσους γιορτάζουν σήμερα! Και φυσικά στους δικούς σας που γιορτάζουν επίσης! Εγώ έχω την κορούλα μου και την μανουλίτσα μου!

Σήμερα το μενού μας έχεις αρακά κοκκινιστό.

Να τις χαιρεσαι να ειναι παντα καλα!!!!

Σημερα θα φαμε φασολακια με πατατουλες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!

Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα ...και ειναι πολλοι!!!!!!

Ρεβυθακια με κριθαρακι και σημερα!!

Χθες ειχαμε παιδιατρο και καναμε παλι εμβολιακι...βαρος και υψος τελεια μας ειπε.Για την αλλεργια ειναι πολυ χαλαρος και καθυσηχαστικος(φεεεετττταααα) θα δουμε πως θα παει με την αποχη μου και βλεπουμε.

Παω να σας διαβασω....

Φιλια σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεακιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!

Γειά σου ricola!

Εδω το ξεκουραστο Ρικολακι σαςςςςςςς!!!!!!

Ο μικρος εδω και τρεις μερες κοιμαται απο τις 21:00 και κατι μεχρι τις 8:20 το πρωι!!!!(ξυπνητηρι)!!!!!!Για να δουμε ποσο θα κρατησει????Και κοιμαται και μεσα στη μερα περιπου 3 ωρες σπαστες....μου φαινεται τοοοσσσοοο περιεργο...μη σας πω οτι ανησυχω και λιγακι...!!!

Να μην ανησυχείς καθόλου! Το νινάκι σου βρίσκει τους ρυθμούς του, χορταίνει το γαλατάκι του και απολαμβάνει τον νυχτερινό του υπνάκο!

παρεακι sos...θυμαστε τα ρεβυθια που σας ελεγα..νομιζα οτι ειχα κλεισει το ματι...αλλα δεν....αποτελεσμα δεν καηκαν...αλλα αρπαξε ασχημα ο πατος...τι κανω????πως καθαριζω???

Έχουν προλάβει και σου απάντησαν ήδη!

Καλησπέρα και από μένα χμ προσπαθώ να μπαίνω όσο μπορώ..Ευτυχώς που δεν με ξεχάσατε,όντως πολύ τρέξιμο και από χτες ξεκίνησα εντατικά γυμναστήριο :confused::rolleyes::roll::lol:

Μακάρι να είχα κι εγώ χρόνο και παρέα για γυμναστήριο! Μπράβο σου που πηγαίνεις!

Με το σχολείο τα πάμε ευτυχώς πάρα πολύ καλά:-D:grin: η δασκάλα λέει τα καλύτερα (κουκουβα κουκουβα)

Πολλά μπράβο στο καμάρι σου κουκουβαγιομανούλα! :tongue:

Εμείς σήμερα τρώμε ανάμεικτα λαχανικά (αρακά,φασολάκια,καρότο,πατάτες,καλαμπόκι κλπ)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και αγόρια!

Γειά σου Νίκο!

Εγώ πεινάω τρομερά σήμερα! Και σήμερα η δίαιτα έχει λίγα πράγματα.

Σήμερα είχα τρέξιμο με συνεργεία αφού το αυτοκίνητο δεν έπερνε μπρος. Τελικά ήταν μπαταρία :rolleyes:

Έχουν κι αυτές ημερομηνία λήξης! Ευτυχώς που δεν σε άφησε στην μέση κανενός δρόμου!

ΙΩΑΝΝΑ φαγητό μαμάς ε; Μπράβο στους δικούς σου από ότι βλέπω σε στηρίζουν πολύ. Έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι οι γονείς και πρέπει και εμείς να το κάνουμε με τα δικά μας. Πάντα το λέω τα παιδιά δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Έχω τους χρειαζόμουν σαν παιδί, τους χρειάζομαι πολλές φορές και τώρα (πόσες φορές που τρέχουμε και μας κρατάνε τα μωρά) και πάλι καλά είναι εδώ όταν τους πω.

Πόσο δίκιο έχεις!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ εγώ τα μπιφτέκια δεν τα κατέχω ΌΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ. Τα τελευταία που έκανα έμοιαζαν σαν κεφάλια ζόμπι με τα μυαλά απ έξω..ναι είχα βάλει τυρί μέσα (ακριβής περιγραφή)...ήταν πικάντικα όμως τουλάχιστον :cool:

χαχαχαχα! Η περιγραφή σου τα λέει όλα!!!!

Έχω και άλλα να γράψω αλλά η μικρή γκρινιάζει και θέλει αγκαλειά. Τις τελευταίες μέρες κάνει μαραθώνιο ΓΚΡΙΝΙΑΣ το τέρας!

Κάτι θα την ενοχλέι μωρέ! Μήπως καμία ενοχλησούλα λόγω άνοιξης?

ουτε εγω:rolleyes: γι αυτο δινω τον κιμα στη μαμα και μου τα φτιαχνει. Θα ειχα χτισει πολλα σπιτια αν κραταγα τα μπιφτεκια μου:P

Πολυκατοικία θα φτιάχναμε αν προσθέταμε και τα δικά μου!

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!η κατσαρολα σωθηκε!!!!!!

Εκανα αυτο με τη χοντροκολα...απαπαπα.....την γυαλισε...να το θυμαμαι αυτο την επομενη φορα που θα τη λιγουρευτω!!!

Καλά έκανες και μας το είπες! Το σημείωσα ήδη!

Ιωαννα μου εχει βαλει απ'ολα ο μπαμπας. να ειναι καλα ολο το καλοκαιρι μας προμηθευει με ολα τα λαχανικα.Κ το χειμωνα βαζει σαλατικα κλπ απλα το καλοκαιρι εχει τα παντα.εχει κ πολλα δεντρα με φρουτα στον κηπο κ ετσι εχουμε σχεδον τα παντα.μονο καρπουζι κ πεπονι αγοραζουμε κ πατατες.Εβαζε κ πατατες παλιοτερα αλλα του πιαναν πολυ χωρο κ δεν εβγαιναν κ πολυ μεγαλες κ ετσι δεν ξαναεβαλε.

Ευλογία είναι αυτό Τζενάκι! Μπράβο του!

Ρικολακι , μπραβο στον μπεμπη που κοιμαται κ αφηνει κ εσενα να ξεκουραστεις!! να ευχεσαι να το κρατησει !!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέχασα να σας δείξω τον καφέ που έφτιαξα την Κυριακή για τον Έβιρο. Βρε παιδιά όταν η τύχη θέλει κοιτάξτε τι φτιάχνει. Όσο και να προσπαθούσα δε θα το κατάφερνα. Μόνη της έγινε.

IMG_4046.JPG

Τι ωραίος που έγινε! Εμ κρύβεται ο έρωτας, δεν κρύβεται!!! :tongue:

Καλησπέρα κι απο την αδειουχα! Εχω αδεια λογω εκλογων (νησιωτισσα γαρ) και το απολαμβανω!

Και πάρα πολύ καλά κάνεις!!!

Ειχα παει στην πρωτευουσα του νησιου για να φτιαξω ενα προβλημα του αυτοκινητου (ξανα) και να παρω πεδιλακια της κορης. Ενθουσιαστηκε και τα ειχε παρει το μεσημερι μαζι της στο κρεββατι μεχρι που αποκοιμηθηκε.

Με γειά!!!!

Αγγελικη το χωριο του αντρα μου ειναι στη Στερεα Ελλαδα οποτε εκανα το ταξιδακι μου. Χαλάρωσες με τη δουλεια σημερα ή θα εχει κι αυριο συνεχεια;

Μια χαρά ξέφυγες λοιπόν! Και ναι επιτέλους είμαι πιό χαλαρά στην δουλειά!!!

Μπραβο και για οσα εκανες το ΣΚ. Ακομα και χαλι καταφερες; Μπραβο. Εγω δεν τολμαω ακομα να ξεστρωσω αφου κυλιουνται συνεχεια τα πιτσιρικια στα πλακακια και σημερα ειναι η πρωτη μερα που εκανε ζεστη το μεσημερι.

Δεν το έκανα μόνη μου το χαλί αλλά με την βοήθεια του άντρα μου! Ευτυχώς!

Eviri σ΄ευχαριστω για τις ευχές σου. Όχι ενα χειρουργείο έκανα στη μύτη γιαυτο ειμαι μεσα, μη με πιάσει καμία αλλεργία απο τη σκόνη κ ανοίξουν ράμματα ;)

Σιδερένιος!

Οσο για τα μπιφτέκια, επειδη αντικειμενικά θεωρώ οτι το έχω, θα σας δώσω 1+1 tip για την επόμενη φορα.

1) να ζητάτε τον κιμά μια φορα περασμένο απο τη μηχανή, πάντα στον κόβουν δυο (ποτε δεν κατάλαβα το λόγο). Οταν τον κανεις 2 διαλύονται οι ίνες του κρέατος οπ΄οτε χάνει τα υγρά του εύκολα. Αποτέλεσμα; Τούβλο!

1+) ΠΟΤΕ αλάτι στο κρέας απο την αρχή. Μη μου πείτε οτι δεν αλατιζετε απο το ζυμωμα; Αλάτι πάντα, σε όλα τα ψητά κρέατα 2-3 λεπτά πριν τα βγάλεις. Το αλάτι έχει την ιδιότητα να αφυδατωνει το κρέας με το που έρθει σε επαφή, άρα αν το αλατισεις, μεχρι να το ζυμώσεις, να το πλασεις, (δε συζητάω να το αφήσεις να δέσουν τα αρώματα). Εγινε πάλι τούβλο

Έχουμε λοιπόν αρκετα τούβλα για να χτίσουμε που λέει κ η Ιωαννα.

Και επειδη με βρήκατε στις καλές μου, άλλο ενα (καλα δυο)

Το κρεμμύδι ποτε στο μουλτι, μαχαίρι και ξύλο. Ετσι δε χάνει τα υγρά του κ τα βγάζει στο κρέας. Και αφράτο γίνετε κ άρωμα παίρνει

Και στο ζυμωμα, σε ενα κιλό κιμά ενα φλιτζάνι περίπου του ελληνικού κετσαπ! (Αν δε βαριέστε να τη φτιάξετε και μόνες σας ακόμα καλύτερα). Γενικα δεν ειμαι της μουστάρδας, μαγιονεζας, κετσαπ, όλα αυτα τα θεωρώ οτι εχουν υπερβολική γεύση Κάσου καλύπτει το βασικό χαρακτηριστικό του φαγητού σου, το κρέας. Παρόλα αυτα, αν το βάλεις απο την αρχή στο ζυμωμα δεν το καταλαβαίνεις κ λόγο τις υφής του κρατάει υγρά στο μπιφτέκι.

Εεεεε δε μπορω τώρα....άλλο ενα

ΠΟΤΕ φρυγανιά/γαλέτα στο μπιφτέκι, κορα απο μπαγιάτικο ψωμί και κατα προτίμηση χωριάτικο, μουλιασμενο πολυ καλα σε γάλα κρύο.

Αυτα και τέλος :)

Το τύπωσα και θα το κολλήσω στο ψυγείο για να το βλέπω κάθε φορά! Ευχαριστούμε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας !!!!! Τι μου κανετε??????

καλημέρα Ιωαννίτσα!

Νικο, Αγγελικη, Νινα τι κανετε?

Είμαι καλά!!!!

Σμουρφιτακι δεν γραφεις και κατι μου λεει οτι γεμισε η αγκαλιτσα σου! Περιμενουμε νεα σου!

Το ίδιο μου λέει και μένα!

Να τις χαιρεσαι να ειναι παντα καλα!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Χθες ειχαμε παιδιατρο και καναμε παλι εμβολιακι...βαρος και υψος τελεια μας ειπε.Για την αλλεργια ειναι πολυ χαλαρος και καθυσηχαστικος(φεεεετττταααα) θα δουμε πως θα παει με την αποχη μου και βλεπουμε.

Παω να σας διαβασω....

Φιλια σε ολους!!

καλά νέα είχατε λοιπόν από τον παιδίατρο! Πάντα τέτοια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας !!!!! Τι μου κανετε??????

Δημητρη τα πιο πολλα απο αυτα που λες τα εχω κανει στα μπιφτεκια αλλα δεν.... Που θα παει καποια στιγμη θα πετυχουν! Δεν με θελουν αλλα δεν θα το βαλω κατω! Αληθεια Χαλανδριωτης εισαι? Παιζει να βγουμε γειτονες?

Φωτεινη τωρα θ αρχισει ο καλος καιρος και θα σε ζηλευουμε που θα εισαι σε νησι. Με τη μεταθεση τι γινεται?

Εβιρι καταπληκτικος ο καφες!!!

Τζενη μακαρι να ειχαμε χωρο να καναμε μποστανι, θα ηταν φοβερο αν και δεν το εχω πολυ με τα κηπευτικα αλλα εχει ενδιαφερον

Ρικολα τυχερη ησουν με την κατσαρολα

Νικο, Αγγελικη, Νινα τι κανετε?

Σμουρφιτακι δεν γραφεις και κατι μου λεει οτι γεμισε η αγκαλιτσα σου! Περιμενουμε νεα σου!

Τα εχεις κανει όλα μαζι, η κατι απο αυτα κάθε φορα? :) όλα μαζι πρεπει.

Χαλάνδρι ειμαι ναι, κάτω Χαλάνδρι. Εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!

Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα ...και ειναι πολλοι!!!!!!

Ρεβυθακια με κριθαρακι και σημερα!!

Χθες ειχαμε παιδιατρο και καναμε παλι εμβολιακι...βαρος και υψος τελεια μας ειπε.Για την αλλεργια ειναι πολυ χαλαρος και καθυσηχαστικος(φεεεετττταααα) θα δουμε πως θα παει με την αποχη μου και βλεπουμε.

Παω να σας διαβασω....

Φιλια σε ολους!!

ολα καλα δηλαδη! Αφου δεν ανησυχει ο γιατρος μην ανησυχεις κι εσυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Εγώ σήμερα ήσυχα πολύ. Η μικρή ήθελε να ζωγραφίσει το πρωί (ξεκίνησε σιγά σιγά να ασχολείται ο μικρός δεν θέλει :-D) και ζωγραφίσαμε μαζί μια νεράιδα. Μετά δουλειά, και αργότερα λίγο γυμναστική.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ μου να τις χαίρεστε και τις δύο και την κόρη σας να την καμαρώσετε ο μπαμπάς και η μαμά γερή και δυνατή να επιτυγχάνει παντού!!! Να είναι γερή και να έχει πάντα αγάπη στην ζωή της. Και τα δύο σας παιδάκια να είναι καλότυχα!

Καλημέρα ΙΩΑΝΝΑ μου!!

χαχα ΦΩΤΕΙΝΗ μου και εγώ μικρός σαν ήμουν μου χαν πάρει κάτι παπουτσάκια και τα φύλαγα δίπλα από το κρεββάτι μου τα βράδια (μέχρι που τα βαρέθηκα :-D)

ρικολα μου είδες; για να είναι καθησυχαστικός ο γιατρός σημαίνει όλα καλά. Μπορείς τώρα να ανακουφιστείς λίγο. Και εγώ θα είχα τρομάξει στην θέση σου πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...