Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα παιδια τι κανετε!!

Ευχαριστω για τις ευχες σας!

Ιωαννακι θελει πολυ χρονο μωρε να περασει η βρωμοιωση αυτη.Η μαμα μου που την περασε το καλοκαιρι τα ειχε δει ολα η καημενη.Ενω της ειχαν περασει τα συμπτωματα τα γνωστα απο τις 3 πρωτες μερες μετα ειχε μια εβδομαδα περιπου που της ποναγε η κοιλια της. Οποτε ισως απο την ιωση να ποναει ο μικρουλης ... ταλαιπωρια μωρε το καημενο..

Νικο μιλα μην κρατας τιποτα μεσα σου!!! Στειλε μας με πμ πληροφοριες για το μεγαλο !!!

Στα μαγειρικα μας τωρα, σουφκε τρωμε σημερα ... Οπως το ειδα το ταψι θα περισεψουν 2μεριδες σιγουρα.Μπορω να το βαλω καταψυξη; Εχει βαλει καμια σας;

Φωτεινη μου μπορεις να μου γραψεις την συνταγη γι ατο λικερ ροδι; Αν το ξεκινησω τωρα προλαβαινει να γινει για τα Χριστουγεννα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Ιωαννα μου τι κριμα! Λυπαμαι πολύ για τον μικρο σου. Κριμα που θα χάσετε την εκδρομουλα σας. Θα αλλαζατε παραστασεις και θα ανανεωνοσαστε οσο να'ναι. Ευχομαι να περασει η ταλαιπωρια σας και να μπορεσετε να το οργανωσετε ξανα συντομα.

Νικο μου εδωσε η Αγγελικη το μπλογκ σου. Οταν μπορεσω θα μπω να εισαι σιγουρος. Θελω πολυ να δω τα εργα σου ξανα. Για τον γιο δεν μπορω να πω κατι ιδιαιτερο. Την κορη μου την αφησα να κοψει την πανα οποτε αισθανθηκε ετοιμη κι ας ελεγαν ολοι οτι ηταν μεγαλη (3,5χρ περιπου).

Τζενακι δεν ξερω για το σουφλε και την καταψυξη-να πω την αλήθεια με φοβιζει λιγο η κρεμα γαλακτος. Η συνταγη για το λικερ ειναι αυτη και την ειχα βρει στις συνταγες της παρεας. Απο την ευκολία της θα καταλάβεις γιατι την διαλεξα (χιχιχι)

Λικερ Ροδι

Περιγραφή

Γίνεται πολύ εύκολα και μόνο μέσα σε 24 ώρες!

Τι χρειαζόμαστε:

Βασική αναλογία:

1 φλυντζ. σπόροι ροδιού

1 φλυντζ. κονιάκ

1 φλυντζ. ζάχαρη

Αρωματικά μπαχαρικά:

(για 4 φλυν.σπόρους ροδιού)

2 ξύλα κανέλας

3 σπόροι γαρύφαλλο

Πώς το κάνουμε:

Μετράμε τους σπόρους απο τα ρόδια, το κονιάκ και τη ζάχαρη σε φλυτζάνι. Ένα φλυτζάνι σπόρους ροδιού αντιστοιχεί σε ενα φλυτζάνι κονιάκ και σε ένα φλυτζάνι ζάχαρη.

Σε μια κατσαρόλα βάζουμε τους σπόρους απο τα ρόδια, το κονιάκ, τη ζάχαρη, τα ξύλα κανέλας και τα γαρύφαλλα.

Βάζουμε τη κατσαρόλα στη φωτιά, ανακατεύουμε και μόλις αρχίσει να βράζει βγάζουμε τη κατσαρόλα απο τη φωτιά.

Αφήνουμε όλα τα υλικά μέσα.

Σκεπάζουμε τη κατσαρόλα με το καπάκι της και την αφήνουμε για 24 ωρες.

Μόλις περάσουν οι 24 ώρες περνάμε από τουλπάνι και μετά περνάμε απο χαρτί καφέ φίλτρου. Τοποθετούμε σε μπουκάλια και το λικέρ είναι έτοιμο!

Λίγα μυστικά ακόμα

Μπορείτε να βαλατε και λιγότερη ζάχαρη. Όπως αρέσει στον καθένα!

Για σημερα εφτιαξα σουπιες με σπανακι. Αν τα καταφερει θα ερθει κι ο αντρας μου σημερα για ΣΚ.

Καλο Σαββατοκύριακο σε ολους

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα κορίτσια

ΦΩΤΕΙΝΗ αυτό θα κάνουμε και εμείς. Δεν είναι έτοιμος, όχι. Θα τον αφήσουμε να νιώσει έτοιμος πρώτα.

ΤΖΕΝΗ ορίστε. τα πα και ξαλάφρωσα :-D

ΙΩΑΝΝΑ υπομονή. Απ ότι ακούω σιγά σιγά αναρρώνετε...υπομονή και περαστικά στο μικρουλάκι που ταλαιπωρείται τώρα...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Νικο!!! Καοιτα μην σκας για την πανα εξαλλου αν θυμαμαι καλα μικρος ειναι ο γιος σου εκει γυρω στα 2.Το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο κ μονος του θα σας δειξει ποτε ειναι ετοιμος.Εμας ο μεγαλος τα εκοψε ολα κ μερα κ νυχτα ακριβως 2 χρονων οταν αρχισε παιδικο. Ο μικρος εχει κοψει τα κακα παο τα 2 αλλα ειχε επαναπαυτει στα τσισα σπιτι κ τα εκανε πανω του παρα τις απειρες προσπαθειες που εκανα.Μολις αρχισε σταθμο το Σεπτεμβριο 3 χρονων σε μια εδομαδα τα ειχε κοψει χωρις να τον προσπαθησω απο μονος του.

Φωτεινη χιλια ευχαριστω!!!!! Θα το κανω !!!! Θελω να το κανω δωρο στις δασκαλες μαζι με κανα μπισκοτακι !!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και αγόρια!

Ιωάννα κρίμα όντως που δεν θα φύγετε τελικά, αλλά αφού δεν είναι καλά ο μικρός, τι να κάνεις?:(... με την τουαλέτα του όμως τι θα κάνεις? μήπως να έκανες τα μακαρονάκια πιο...σουπέ, μήπως τον βοηθήσει? δεν ξέρω κιόλας αν επιτρέπεται στην περίπτωση του;)

Νίκο από ότι έχω ακούσει το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό σε αυτά, όπως και για την ομιλία, το περπάτημα, κ.τ.λ. υπομονή και θα έρθει και η δικιά του ώρα... εγώ μπήκα στο μπλογκ, που μου έστειλε η Αγγελική, και είναι πολύ ωραίο το βιβλίο σου... είναι σίγουρα στη λίστα, για το επόμενο δώρο στα παιδιά!... να ρωτήσω: λες είναι παιδικό και εφηβικό. Δηλαδή κάνει για την βαπτιστήρα μου που είναι 6, έως και τον μικρό ανιψιό μου που είναι 13?

Φωτεινή αν δεν είχα ακόμα λικέρ από πέρσι, σίγουρα θα έκανα την συνταγή σου! Φαίνεται εύκολη:D... ελπίζω να έρθει ο σύζυγος και να περάσετε τέλεια:P

Από το χωριό μας τα νέα είναι χαλαρά... ο σύζυγος θα έρθει σήμερα, με την πεθερά, πώς το λένε αυτό το καλό?:μιλάει για εμάς η σιωπή:), ο μπαμπάς έχει μία φλεγμονή, που θα πάρει αντιβίωση και βλέπουμε και εγώ κάνω σχέδια για καμία εκδρομούλα χριστουγεννιάτικη, μπας και δούμε καμία άσπρη μέρα!:tongue:... σήμερα έκανα μπουτάκια γαλοπούλας κοκκινιστά με μακαρονάδα.

Καλό Σ/Κ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Έχω τρελό πηξιμο στην δουλειά και σήμερα θα είμαι εδώ μέχρι τις 7,30 το νωρίτερο :confused:

Σήμερα το μενού μας έχει αυγά που φέραμε από το χωριό, τηγανιτά με πατάτες ή ομελέτα. Ανάλογα τις προτιμήσεις του καθένα...

Τζενάκι να χαίρεσαι τον γιόκα και τον μπαμπάκα σου! Πολύχρονοι να είναι! Καλό ταξίδι να έχετε, απόψε φεύγετε?

Νίκο καταρχήν να είσαι πολύχρονος για αύριο! Να χαίρεσαι την πολύ όμορφη οικογένειά σου κι εύχομαι τα τρεξίματά σου να είναι μόνο δημιουργικά!

Όσο για τον μικρούλη σου θα κόψει την πάνα μόνος του όταν αισθανθεί έτοιμος. Απλά χωρίς να τον αγχώνεις προσπάθησε να του υπενθυμίζεις να πηγαίνει να κάνει τσίσα. Μπορείς και να χρησιμοποιείς κι εκφράσεις του τύπου " Πάω για τσίσα στην τουαλέτα, μήπως θέλεις κι εσύ? " Έτσι τον προτρέπεις να πάει χωρίς να αισθάνεται ότι προσπαθείς να του το επιβάλεις.

Σχετικά με την αλεργία μου σωστά θυμάσαι, είναι μία τριετία τώρα που κάνουμε κολλητή παρέα αλλά με παιδεύει μόνο σε περιόδους που έχει υγρασία και σκόνη ηη ατμόσφαιρα.

Ιωάννα ο πονόκοιλος μπορεί όντως να οφείλεται στο ότι δεν έχει κάνει κακά 3 μέρες ο μικρός. Το ξέρω γιατί είχε και ο δικός μου προβλημα δυσκοιλιότητας και πονούσε. Ευτυχώς το ξεπεράσαμε όταν άρχισε να κάνει κακά στην λεκάνη.

Ελπίζω να βρείτε πολύ σύντομα την ευκαιρία να πάτε Λακωνία για να ξεσκάσετε!

Τζενάκι δεν ξέρω να σου πω για το σουφλέ γιατί δεν έχει περισσέψει ποτέ τόσο ώστε να χρειαστεί να το βάλω στην κατάψυξη! Αλλά νομίζω ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

Φωτεινή σουπιές με σπανάκι ε? Είναι νόστιμο? Ακούω πολλούς που το κάνουν αλλά αν δεν αρέσει στους άλλους?

Πολλά φιλιά σε όλες τις υπόλοιπες κοπέλες! Αν δεν τα καταφέρω να ξαναμπώ σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και αγόρια!

Γειά σου Νινάκι!

Από το χωριό μας τα νέα είναι χαλαρά... ο σύζυγος θα έρθει σήμερα, με την πεθερά, πώς το λένε αυτό το καλό?:μιλάει για εμάς η σιωπή:),

Να υποθέσω πως αυτό το ταξίδι ήταν η αιτία του καυγά?

ο μπαμπάς έχει μία φλεγμονή, που θα πάρει αντιβίωση και βλέπουμε

Περαστικά του!

και εγώ κάνω σχέδια για καμία εκδρομούλα χριστουγεννιάτικη, μπας και δούμε καμία άσπρη μέρα!:tongue:...

Εύχομαι να καταφέρετε να την πραγματοποιήσετε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγγελικη μου!! Σ ελιγο σχολαω κ φυγαμε!!!

Εχω να παω πανω απο 2 μηνες στο χωριο !!

Νινακι ευχομαι στο χωριο σας να περασετε καλα με τον επισκεπτη σας κ να μην διαβασω ευτραπελα την Δευτερα! Μακαρι να μπορεσετε να πατε ταξιδακι , θα ειναι τελεια!!

Link to comment
Share on other sites

ggeny μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά... "χωριό" εννοούσα την περιοχή μας, το σπίτι μας γενικώς... πώς λέμε καμία φορά: τι νέα από το χωριό σας?:)... οπότε δεν έχουμε πάει ακόμα πουθενά και ούτε έχουμε επισκέπτη:D

Αγγελική, δεν ήταν το ταξίδι η αιτία του κακού... είναι πολλά μαζεμένα και για πολύ καιρό, οπότε ήταν θέμα χρόνου να σκάσει κάποια στιγμή η μπόρα! Για την εκδρομή είναι λίγο δύσκολο να την καταφέρουμε, αλλά τα όνειρα δεν στοιχίζουν... έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μπηκα λιγο σαν κομητης για να πω στο Νικο μας χρονια πολλά, να ειναι πολύχρονος, και πολυ πολύ δημιουργικος! Να σε χαιρεται η οικογενεια σου και να σε χαιρομαστε κι εμεις οι διαδικτυακοι σου φιλοι!

Χρονια πολλά και σε ολους τους εορταζοντες που ειχαμε στα σπιτια μας γιατι αυτες τις μερες ολο και καποιος υπαρχει.

Τα υπολοιπα νεα απο αυριο!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάρες ευχαριστώ για τις ευχές σας!!!

Σας ευχαριστώ όλες! Να χαίρεστε τους Νικολήδες και τις Νικολέτες σας!

Νίνα μου το βιβλίο ε; λοιπόν ο εκδοτικός λέει επίσημα ότι είναι παιδικό μυθιστόρημα. Εγώ το λέω καθαρά εφηβικό και για ηλικίες από 9 και πάνω. Κατά τα δικά μου στάνταρ είναι εφηβικό γιατί εγώ αυτό θα το διάβαζα και στο γυμνάσιο και το λύκειο και τώρα σαν ενήλικας. Αλλά ήμασταν διαφορετικά παιδιά όμως. Τώρα τα παιδιά είναι τόσο πιο έξυπνα από εμάς οπότε αλήθεια δεν ξέρω. Είναι πάντως όμορφη ιστορία και κατάλληλη για τα παιδιά. Στα 13 είναι τέλεια ηλικία για το βιβλίο αυτό. Είμαι πολύ αυστηρός με τα κείμενα που διαλέγω γιατί ξέρετε πόση αδυναμία έχω στα παιδιά και πόσο απόλυτος είμαι με κάποια στάνταρ.

Νινα μου ξέχασα να σου πω και περαστικά στον μπαμπά σου!

Βρε Φωτεινή σουπιές με σπανάκι ε; πολλές φορές το έχω ακούσει αλλά δεν μου αρέσει το σπανάκι και μισώ τις σουπιές οπότε δεν το δοκίμασα ποτέ :-D

Πως είστε ΙΩΑΝΝΑ σήμερα;

TZENH μου, AGGELIKH,EVIRI,SMURFITA,RICOLA,AFRODITAKI Και όλα τα κορίτσια μου φιλιά πολλά!

πολλά φιλιά σε όλες! Πάω για δουλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Βρηκα ευκαιρια σημερα και μπηκα ξανά.

Ηρθε ο αντρας μου το ΣΚ κι ετσι το προγραμμα μας διαμορφωθηκε ανάλογα.

Αγγελικη δουλευες τοσο αργα την Παρασκευη; Πω πω. Ξεκουραστηκες καθολου το ΣΚ τουλάχιστον;

Τζενακι πως τα περασατε στο χωριο με τους εορταζοντες; Γεμισες τις μπαταριες σου;

Νινα και η ηρεμια ειναι καλή και η σιωπη ειναι χρυσος. Ασε το χρονο να δειξει πως θα κυλήσουν τα πραγματα. Τα νεα για τον πατερα σου μου φαινονται αισιοδοξα σε σχεση με την πιθανοτητα της ανοιας.

Νικο εναν σε εχουμε να μη σε προσεξουμε; Όπως το ειδα το βιβλίο και σε συνδυασμο με τα τωρινα δεδομενα κι οχι της εποχης μου μαλλον για προεφηβικο θα το χαρακτηριζα αλλά δεν ειμαι και ειδημων...

Λοιπον οσον αφορα την απορια σας για τις σουπιες με το σπανακι. Ειχα βαρεθει να φτιαχνω το σπανακι που αρεσει μονο σπανακορυζο (εκτος απο πιτα) και μου αρεσουν κι οι σουπιες αλλα στον αντρα μου δεν αρεσουν πολύ τα γιαχνιστα - κοκκινιστα. Οποτε εψαξα να βρω αλλες συνταγες και βρηκα αυτην. Τη δοκιμασα στο πειραματοζωο τον αντρα μου και του αρεσε οπότε το καθιερωσαμε. Οι γονεις μου πρωτη φορα την Παρασκευη τις δοκιμασαν και τελικα τους αρεσαν. Ειναι μια εναλλακτικη τελικα και αρκετα ελαφριες σε σχεση με τη γνωστη συνταγη με το κοφτο μακαρονακι.

Χτες φαγαμε τσιπουρες ψητες με χορτα και σημερα αρνακι στο φουρνο με πατατες.

Φιλια και καληνυχτα.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε! Ευχομαι χωρις γκρινια στην δουλεια δεν παλευεται αλλο!! χαλαλει κ το κλιμα των ημερων χαχαχα

Νικο μου χρονια πολλα πολυχρονος κ ευτυχισμενος να εισαι.να χαιρεσαι την οικογενια σου κ οτι καλυτερο σου ευχομαι!!! Οσο για τα βιβλι αειμαι σιγουρη οτι θα εχουν μεγαλη επιτυχια!!

Νινακι την ξερω την εκφραση αυτη αλλα καταλαβα οτι θα ερθει κ η ρουλα σου σπιτι σου , μαλλον καταλαβα λαθος χαχαχα !!!

Φωτεινη πολυ ωραι αφαγακια εφτιαξες !!! Τις σουπιες με σπανακι εμεις τις κανουμε συνηθως ανοιξη που ειναι η εποχι τους .Στανταρ θα τις κανω μια μερα την μεγαλη εβδομαδα.Εμενα μου αρεσουν πολυ κ του αντρα μου επισης.Τα παιδια ουτε να τις δουνε.Εγω βαζω κ μια χουφτιτσα ρυζι .Κοκκινες τις κανω οχι ασπρες.

Ωραια περασαμε στο χωριο ειδαμε αγαπημενα μας προσωπα χαλαρωσαμε αλλα απο το απογευμα που επιστρεψαμε μεχρι να μπω λιγο σε σειρα να συμμαζεψω κλπ πηγε 11 το βραδυ.

Εφτιαξα κ καπ κεικς να κερασει ο μικρος στον παιδικο χαμος!!!

Απο φαγητο μας εδωσε η μαμα ενα ταπερακι με τι αλλο , κολοκυθολουλουδα γεμιστα που αρεσουν στον Δημητρη χαχαχα.Απο οτι μου ειπε Ιωαννα εχει μπολικα στον καταψυκτη,οποτε οπως καταλαβαινεις καθε φορα που θα πηγαινουμε θα γυρναμε με ενα ταπεράκι λουλουδια γεμιστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Καλή βδομάδα, αν και ξεκίνησε με πολλή βροχή!

Χρόνια πολλά στον Νίκο μας! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και πάντα επιτυχίες!:tongue: Ευχαριστώ και για τις διευκρινήσεις για το βιβλίο!

Χρόνια πολλά και σε όλους όσους είχαν εορτάζοντες!

Ggeny τελικά προέκυψε επισκέπτης στο σπίτι τελευταία στιγμή! μήπως το ήξερες και δεν μου το λέγες?χα χα χα! μακάρι αυτή την εβδομάδα να έχει λιγότερη γκρίνια στη δουλειά!

Ιωάννα πώς είστε? καλυτερέψατε? τα χέρια σου?

Από φαί το Σάββατο έκανα μακαρόνια ογκρατέν και τυροπιτάκια, καθώς όπως είπα προηγουμένως είχαμε ξαφνικό επισκέπτη και την Κυριακή φάγαμε στους γονείς λαχανοντολμάδες και μπιφτέκια με πατάτες. Σήμερα έχουμε φασολάδα, μιας και το σηκώνει το κλίμα, μαζί με τυροκαυτερή και ψητές πιπεριές. Παιδιά ο καλός μου, μου έφερε μελομακάρονα μπουκιές και κανονικά με σοκολάτα, από εκεί που ήταν και ήταν καταπληκτικά! έχω χρόνια να φάω τέτοια μελομακάρονα..αφού σκέφτομαι να μην τα κάνω φέτος, αν δεν τα πετύχω έτσι και εγώ..

Φιλιά σε Eviri, smurfita, Αγγελική, Φωτεινή, ricola...ελπίζω να μην ξεχνάω καμία;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...