Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα παρεάκι! 

Δεν συζητώ τον καιρό εδω. Φυσικά βρέχει, έχει ψυχρανει αρκετα σημερα και φυσαει ενω στο βουνο εχει ριξει και το χιονακι του. Έχω εκτιμήσει ιδιαιτέρως το στεγνωτήριο.

Για σήμερα γαλοπούλα με ρύζι ανάμεικτο. Να δουμε πως θα αντιδράσουν τα πιτσιρίκια. 

Άντζελα αφού εβγαλε ήλιο μην λες κουβέντα. Εδω έχει αρκετες μέρες να μας επισκεφτει.

Σας χαιρετώ και σας εύχομαι να περάσετε πολύ ωραια αυτες τις μερες. Εμεις άυριο ταξιδευουμε και θα επιστρεψουμε την Τριτη.

Φιλια σε όλες!

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!Η προηγούμενη βδομάδα ήταν κόλαση στη δουλειά. Κάθε μέρα μετά τις 21:00 μαζευόμουν σπίτι. Έφτιαχνα κάτι γρήγορο μαγειρικά και τη βγάλαμε κουτσα στραβά. Σκεφτείτε ότι την Τσικνοπέμπτη γύρισα τόσο πτώμα που έφτιαξα έναν τραχανά, έφαγα και ξεράθηκα στον ύπνο! Αυτή η βδομάδα κάπως καλύτερα! Μαγειρικά, Δευτέρα φακές το μεσημέρι και φασολάκια το βράδυ, Τρίτη  μπιφτεκια κοτόπουλο με κολοκυθάκια βραστά και το βράδυ σολομό με σαλάτα. Χθες κοκκινιστό με μακαρόνια και το βράδυ φάγαμε εκτός Μεξικάνικο!! Σήμερα δεν μαγείρεψα, είχαμε υπόλοιπο κοκκινιστό και απλά έριξα στα ζουμί κολοκυθάκια. Το βράδυ και αύριο κοτόσουπα!! 

Ψαχνω να βρω περίεργες συνταγές για την Καθαρά Δευτέρα και να ξεφύγουμε λίγο από τα κλασσικά .Εχετε καμία ιδέα?


preg.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ απο μενα. σας διαβασα αλλα δεν θυμαμαι τιποτα! 

δευτερα φαγαμε φακες κ μακαρονια με κοκκινιστο που ειχαν περισεψει, τριτη φασολακια ,τεταρτη κεφτεδακια με πατατες τηγανιτες κ σημερα γιγαντες. αυριο δεν ξερω τι, κατι ευκολο, γιατι δεν εχω μαγειρεψει κ δεν προβλεπετε. ειμαι ακομα στο μαγαζι (μαζι με τα παιδια εννοειται!!!!) κ θα κλεισω στις 9.  αρα θελω κατι της ωρας για αυριο. πειτε καμια ιδεα....

παλμοιρα δεν εχω ιδεα για παραξενες συνταγες της καθαρης δευτερας, ο αντρας μου δεν τρωει λαδι την καθαρη δευτερα κ ετσι κανω βραστες πατατες, βραστα καλαμαρακια κ χταποδι, βραστα φασολια, ντοματες-μαρουλια-αγγουρια χαλβα κ λαγανα.

φωτεινη καλο ταξιδι κ καλα να περασετε.

σας φιλω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Τι κανετε?

σημερα ο καιρος ειναι βροχερος εδω!θα κοψουνε την πιτα στην εταιρεια και θα παμε σε μια ταβερνα εξω απο το Ηρακλειο!ο καιρος μας τα χαλαει λιγο αλλα ενταξει!

η κορη μου πηγε ντυμενη σημερα στο σχολειο και ηταν πασιχαρη την εβαψα και λιγο!τελικα εφτιαξα κεφτεδακια και τα περασα σε σουβλακι με τυρι και ντοματινια!και χυμους πηρα και κρατουσα!

Λιανα να χαιρεσαι την κορη σου!Πολυχρονη, υγιης και ευτυχισμενη!καλα να περασετε!

παλμοιρα επεστρεψες δυναμικα στην δουλεια!και εμεις τα κλασικα τρωμε την Κ.Δευτερα...ταραμα, χαλβα, λαγανα,θαλασσινα χταποδι γαριδες καλαμαρακια σαλατες τετοια...

Αγγελικη, Φωτεινη και Γιωτα!καλο ταξιδι! καλα να περασετε το τριημερο!!!

Γιωτα φτιαξε  καμια ομελετα αν την τρωτε εγω βαζω διαφορα μεσα και την βαζω στο φουρνο!

Φιλακια σε ολες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ο καιρός δεν έχει αποφασίσει τι θα κάνει σήμερα εδώ. Το πρωί είχε ήλιο και τώρα μου φαίνεται συννέφιασε. Όποια έχει εικόνα ας μου πει...

Άντζελα να χαίρεσαι το μωράκι σου! Και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Φωτεινή όντως κάνει κρύο τις 2 τελευταίες μέρες. Καλό ταξίδι και να περάσετε καλά! Άρεσε στα παιδιά η γαλοπούλα?

Palmoira ήταν ζόρικη η επιστροφή στην δουλειά μετά την γέννα. Υπομονή το τριήμερο μας έχει χτυπήσει ήδη την πόρτα.

Yotou καλά να περάσετε κι εσείς!

Αφροδίτη μια χαρά είναι και τα κεφτεδάκια έτσι όπως τα έφτιαξες.

Καλό τριήμερο σε όλο το μαγειροπαρεάκι!

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια..κερναω τουρτιτσα εχει γενέθλια το κορίτσι μου σημερα..κλεινει τα 3...το απόγευμα θα μαζευτούμε οικογενειακα να κόψουμε την τουρτα..σημερα ειχαν κ παρτυ μασκε στο σχολειο..της αρεσε πολυ

Αφροδίτη σ ευχαριστώ να.χαιρεσαι την οικογένειά σου

Παλμοιρα υπομονή θα συνηθισεις στη δουλεια..κ εμεις τα κλασικά τρωμε καθαρή Δευτέρα..χταποδακι καλαμαράκια με κοφτό μακαρονακι τετοια

Κοριτσια καλο τριήμερο να περασετε καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια χρόνια πολλά.

Να σας ευχηθώ καλά κούλουμα και καλή Σαρακοστή με υγεία.

Λιάνα να τα εκατοστήσει το κοριτσάκι σου και να την καμαρώνετε πάντα.

Στην Άνω Γλυφάδα έχουν ξεκινήσει να πετάνε χαρταετούς αν και ο καιρός είναι πολύ μουντός από τη συννεφιά. Ίσως να πάμε κι εμείς εκεί καμμιά βόλτα διαφορετικά θα φάμε οικογενειακά στο σπίτι.

 

Φιλιά πολλά σε όλες και καλά να περάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!Καλη Σαρακοστή με υγεία σας εύχομαι!

Τελικα για την Καθαρά Δευτέρα έμεινα στα κλασσικά και αγαπημένα! Γίγαντες στο φούρνο, μύδια αχνιστά, γαρίδες ψητές, χταποδάκι βραστό, σουπιές με σπανάκι και ταραμοσαλάτα. Για γλυκάκι είχα φτιάξει έναν κορμό ψυγείου νηστίσιμο, όμως ή άλλως πάντα έτσι τον φτιάχνω γιατί ο άντρας μου έχει δυσανεξία στη λακτόζη. Όλα καλά, ξεκουράστηκα αρκετά κυρίως γιατί βγήκαμε με φίλους όλο το ΣΚ. Χαλάλι το ξενύχτι περάσαμε πολύ ωραία! Ντυθηκαμε κιόλας! Το είχα πολύ ανάγκη τελικά!

Μη με πετροβολήσετε όσοι νηστευετε εμείς σήμερα κοτόπουλο θα φάμε....


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Σαρακοστή!

Εδω ρίχνει καρεκλες. Τι ωραια που είχε ήλιο στην Αθηνα... Εμεις καλά περασαμε, λίγο στο τρεξιμο αλλα δεν πειραζει. Επιστρεψαμε χτες και μας καλεσαν αμεσως σε κατι γενεθλια. Ενα πλυντηριο μονο προλαβα να βαλω....

Την Καθαρά Δευτερα φαγαμε με τους δικούς μου αυτά που ειχε φτιαξει η μαμα μου γιατι εμεις ειχαμε παει για να προσπαθησουμε να πεταξουμε αετο. Τα παιδια φυσικά το κατευχαριστήθηκαν. Ειχαμε τα κλασικά: ταραμοσαλάτα, λαγανα, σπανακοπιτα, καλαμαρακια, χταποδακι, σουπιες, μακαρονακι κοφτο. Μετα κοψαμε και μια τουρτιτσα μη νηστίσιμη μια που ηταν τα γενεθλια συζύγου και γιου. 

Για σήμερα αρακά που ευτυχως ειχαμε ετοιμο στην καταψυξη. 

Palmoira κανεις δεν σε πετροβολά γιατι δεν νηστευουν ολοι. Ουτε εμεις νηστευουμε όλο το διαστημα. Επανήλθες δυναμικα στη δουλεια ε;

Εβιρι καλή Σαρακοστή και σε εσάς! Καλά να περνάτε!

Αγγελική πως τα περασατε εσεις; Ειχε κίνηση στην επιστροφή;

Αφροδιτη πως τα περασατε;

Γιωτα ξεκουραστήκατε καθολου;

Λιανα να χαιρεσαι το κοριτσακι σου! Πολύχρονο να είναι!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια καλη Σαρακοστή..εδω βρεχει ασταμάτητα..θελω ηλιο...

Λοιπον Κυριακή φαγαμε στους δικούς μου κοτόπουλο κοκκινιστό με πατατες..εφτιαξε η μαμα μου τουρσι μπροκολο κ κουνουπίδι πολυ ωραιο..εφαγε κ η μικρη της αρεσε..χαχα...Καθαρη Δευτέρα φαγαμε στα πεθερικα σαρακοστιανα διαφορα..δεν πήγαμε πουθενα ο καιρος δεν ηταν καλος..κ το βραδυ εστειλε η μαμα μου κοφτο μακαρονακι με καλαμαρι χταποδι ταραμοσαλατα λευκη..Πολύ μ αρεσουν αυτα..κ χαλβά φυσικα κ λαγανα..χτες φαγαμε ο τι εμεινε κ σημερα σπανακορυζο

Εβιρι κ Φωτεινή σας ευχαριστώ για τις ευχες

Παλμοιρα καλα κάνατε κ διασκεδασατε κ ντυθηκατε..κ εμεις δεν νηστευουμε μονο μεγαλη βδομάδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μεσημέρι στο μαγειροπαρεάκι!

Διάβασα ότι όλες περάσατε όμορφα το τριήμερο και χάρηκα! Και του χρόνου με υγεία!

Εμείς περάσαμε πολύ ωραία και τις 3 ημέρες! Το χωριό είχε αρκετό κόσμο και κυρίως νέα παιδιά που έρχονται σε κάθε ευκαιρία. Στην επιστροφή είχε κίνηση αλλά δεν ήταν κάτι τραγικό. Φτάσαμε με καθυστέρηση 1 ώρας στο σπίτι, κάτι που ήταν αναμενόμενο και λόγω ημέρας αλλά και λόγω Πάτρας!

Λιάνα και Φωτεινή να χαίρεστε τα παιδάκια σας! Να τα εκατοστήσουν και να είναι καλότυχα! Φωτεινή να χαίρεσαι και τον αντρούλη σου! Ούτε κι εμείς νηστεύουμε όλη την Σαρακοστή. Για σήμερα θα ετοιμάσει η πεθερά μου αυγά που φέραμε από το χωριό με πατατούλες τηγανιτές. Χτες είχα φτιάξει καλαμαράκια κοκκινιστα με μακαρονάκι κοφτό.

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?καλη Σαρακοστη!

Αγγελικη, Λιαννα,  Εβιρι, Παλμοιρα απο οτι διαβασα περασατε ωραια το τριημερο!ωραια τα φαγητα σας!και του χρονου με υγεια!και οτι επιθυμειτε!

Φωτεινη να χαιρεσαι το παιδακι σου και τον αντρα σου!και του χρονου!με υγεια!

εμεις ειχαμε την βαφτιση του ανιψιου ολα καλα!αλλα ταλαιπωρηθηκαμε  γυρισαμε 4:30 το πρωι!οι γονεις μου τελικα δεν ηρθαν γιατι ο πατερας μου ηταν κρυωμενος και η μαμα μου κολλησε και τωρα ειναι αυτη...την Κ.Δευτερα ο αντρας μου ανεβασε πυρετο και ηταν στο κρεβατι μεχρι την Πεμπτη εφτασε 39 πυρετο και δεν του επεφτε με αντιπυρετικα και τελικα πηρε αντιβιωση..και η κορη μου περασε εν κρυωμα με βηχα και μυξες αλλα ηταν στο τελειωμα..το θεμα ηταν οτι δεν ακουγε καλα και την πηγα στην παιδιατρο και το ενα αυτακι εχει μεζεψει υγρο απο το κρυωμα που περασε και μας εδωσε αντιβιωση...την οποια δεν ηθελε να πιει και τελικα καταληξαμε να την πινει με χυμο...περαστικα να ειναι και δεν πειραζει...

το Σαββατο πηγαμε σε παιδικο παρτυ..μας καλεσε ενα κοριτσακι απο το σχολειο...πρωτη φορα μας καλουν απο το σχολειο...η κορη μου περασε τελεια γιατι ηταν τα παιδακια που κανουν παρεα!

Μαγειρικα εβρασα κοτοπουλο και το εκανα εναλλαξ με μακαρονακι και ρυζακι για τον συζυγο που ηταν αρρρωστος...εφτιαξα μπιφτεκια με πουρε, το Σαββατο καλαμαρια με πατατες κοκκινιστα, χθες φαγαμε στο χωριο μοσχαρακι κοκκινιστο..ειχε και χορτα βραστα και σαλατα...και για σημερα εκανα αρακα με πατατουλες και καροτακι!δεν νηστευουμε και εμεις απο τωρα..μαλλον τις 2 τελευταιες εβδομαδες...

Καλη εβδομαδα να εχουμε!Φιλακια σε ολες!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι κοριτσια!

Περαστικά στους αρρώστους! Η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν αρκετές ιώσεις τις τελευταίες μέρες. 

Σκέφτομαι για χύτρα ταχύτητας να αγοράσω γιατί πραγματικά ο χρόνος μου έχει περιοριστεί πολύ. Εσείς τη χρησιμοποιείτε? Φοβάμαι λιγάκι, η μητέρα μου δεν τη χρησιμοποιούσε ποτέ η κουμπάρα μου όμως είναι ενθουσιασμένη. Σχεδόν αποκλειστικά μαγειρεύει στη χύτρα και μου λέει τους χρόνους που χρειάζονται τα φαγητά της και παθαίνω σοκ!!

Μαγειρικα το ΣΚ μακαρόνια με κιμά και κουνελάκι στιφάδο. Δευτέρα το υπόλοιπο στιφάδο και σήμερα σαρδέλα ψητή με χόρτα. Αύριο λέω για κανένα όσπριο...


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?

Σημερα το μενου έχει σνίτσελ κοτόπουλο με σαλατούλα!πηρα κατι ωραία ντοματινια και μαρουλακι!Πηρα φιλετο κοτόπουλο το εκοψα το παναρα (αλευρι,αυγο. φρυγανια) και μετα το εψησα σε λαδοκολλα στο φουρνο...της κορης μου της αρεσαν και εφαγε και χθες το βραδυ και της εβαλα και στο σχολειο σημερα...επειδη ηταν πολλα εβαλα και στην καταψυξη για να τα εχω ετοιμα για αλλη φορα!

πλησιαζουν οι μερες που θα σταματησω την δουλεια..απο την μια χαιρομαι απο την αλλη στεναχωριεμαι γιατι ξερω οτι θα μου λειψει..εχει ερθει και μια κοπελα που την εκπαιδευω για να παρει την θεση μου...μεχρι να τελειωσει η συμβαση τον Αυγουστο...

Παλμοιρα εγω εχω χυτρα και με βολευει πολυ για καποια φαγητα..ειναι θεμα συνηθειας και εγω στην αρχη την φοβομουν..αλλα αν την χρησιμοποιησεις μια φορα μετα θα την χρησιμοποιεις συνεχεια...εγω βραζω κρεατα ντοπια που μου στελνουν οι γονεις μου και χωρις χυτρα δεν γινεται πρεπει να τα βραζεις με τις ωρες...το μοσχαρι και οσπρια ρεβυθια, φασολια,γιγαντες...

Φιλακια πολλα σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια...εδω μας έλιωσε η βροχή απο την προηγούμενη Δευτέρα βρεχει..εκτος απο χτες κ σημερα το πρωι που εβγαλε ηλιο...κουραστικό

Παλμοιρα εγω χρησιμοποιω παρα πολυ τη χυτρα χωρις αυτη δεν μπορω..λιγα φαγητά δε βαζω..γινονται ολα γρηγορα οσπρια κρεατα ο τι θες σου λυνει τα χερια παντως..δεν αργουν τα φαγητα

Αφροδίτη ολα καλα με τον αντρα σου κ τη μικρη;..κ εμενα ο δικος μ πριν δυο βδομάδες εφτασε 40 πυρετο πηγε στη δουλεια  κ έκανε ενεση ετσι κατεβηκε κ πηρε αντιβιωση

Απο φαγητά ειχαμε αρακα μπριζολες με πατάτες λαχανοντολμαδες σνιτσελ κ σημερα φασολαδα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...