Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Σαουδική Αραβία


Recommended Posts

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 33 δημοσιεύσεις

  • geo_yiou

    geo_yiou 17 δημοσιεύσεις

  • joy79

    joy79 13 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 8 δημοσιεύσεις

Μπήκα ξανά σε αυτό το topic μόνο και μόνο για να σας πω ότι χθες 18/5/2010 έζησα την πιο ζεστή μέρα της ζωής μου. Γνωρίζαμε από την προηγούμενη μέρα μέσω του τύπου ότι πρόκειται να έρθει αμμοθύελλα στην Τζέντα και δε φανταστήκαμε ότι θα έφερνε τόση ζέστη. Για να καταλάβετε όταν φυσάει άμμο από την έρημο προς τις παραλιακές πόλεις, έρχονται και μεγάλες θερμές αέριες μάζες.

Για να μην τα πολυλογώ η θερμοκρασία που είδα στο ψηφιακό θερμόμετρο που έχω κρεμασμένο στο δέντρο έξω από το σπίτι μου ήταν 51,5 βαθμούς Κελσίου υπό σκιάν. Καλά διαβάσατε δεν έχω κάνει λάθος στους αριθμούς του πληκτρολογίου. Αυτή η έκπληξη όταν είδα το θερμόμετρο ήταν που με έκανε να σας το αναφέρω εδώ, ενώ γνωρίζω ότι κατά βάθος η πληροφορία είναι άχρηστη και αμφιβάλλω αν τη διαβάσει κανείς.

Στο εσωτερικό του σπιτιού καταλάβαμε περισσότερη ζέστη από τις προηγούμενες μέρες, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κλιματιστικά που μας κάνουν ευκολότερη τη ζωή. Κάποια στιγμή χρειάστηκε εγώ και η μεγάλη μου κόρη να βγούμε στο πίσω μέρος του σπιτιού να μεταφέρουμε ένα βαρύ αντικείμενο. Εκείνη πίστευε ότι θα ξεφλουδίσει το πρόσωπό της από τη ζέστη. Εντός του "οικισμού" (compound) που μένουμε υπάρχουν πολλές γάτες οι οποίες χτες ήταν εξαφανισμένες. Πού να περπατήσουν αφού κάτω το έδαφος και η άσφαλτος τηγάνιζαν αυγό;

Η αίσθηση είναι η ίδια με αυτή που έχουμε όταν ανοίγουμε την πόρτα του φούρνου για να δούμε το φαγητό. Ευτυχώς το φαινόμενο κράτησε μόνο για μία μέρα. Φανταστείτε ότι σήμερα η θερμοκρασία έφτασε τους 43 και όλοι είπαμε ότι δρόσισε σε σχέση με χτες. Δεν είναι αστείο;;;

Link to comment
Share on other sites

51 βαθμους?ωωωωωω!!!και εμεις εδω τις τελευταιες μερες εχουμε αρρωστισει ολοι γτ εχει κατεβει η θερμοκρασια και φυσαει και βρεχει ενιοτε!!!και μου χουν σπασει και τα νευρα γτ δεν εχω καθαρο μπαλκονι!!!!παει χαλασε και ο καιρος εχουμε ακομη πολλα να δουμε!!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Άσε koufetaki εγώ έχω επιθυμήσει πολύ τη βροχή (τη φυσιολογική βροχή όπως την ξέρουμε στην Ελλάδα) και το κρύο. Έχω αναφέρει και σε άλλα κορίτσια του φόρουμ ότι η συνεχής ζέστη είναι τελικά μονότονη. Εδώ και ο χειμώνας ζεστός είναι, γιατί η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της μέρας είναι -ανάλογα το μήνα - από 30-35 βαθμούς Κελσίου και τη νύχτα πέφτει στους 22-25.

Βέβαια και τα τόσα σκαμπανεβάσματα που υπάρχουν τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο καλά για την υγεία. Αλλά είναι καλύτερα να έχουμε λίγο κρύο λίγο ζέστη και ποικιλία.

nikijo από σάουνα άλλο τίποτα. Έτσι και σκάσω μύτη με την αμπάγια και ρούχο από μέσα σε ανοιχτούς χώρους όπως είναι οι δρόμοι και η κεντρική αγορά όχι μόνο έκανα τζάμπα σάουνα, αλλά έχω καεί από χέρι. Την προηγούμενη Πέμπτη πήγα στην κεντρική παλιά αγορά της πόλης (τα λεγόμενα σουκ) και καθώς ο δρόμος έχει μια ελαφρά ανηφορική κλίση σε κάποια σημεία, φορούσα τη μαύρη αμπάγια, από μέσα τα ρούχα μου κανονικά, ο ήλιος με σημάδευε, εε δε φαντάζεσαι τι τράβηξα μόνο και μόνο για να απαντάω στη φίλη μου που είμασταν μαζί. Με έπιανε λαχάνιασμα (δεν είμαι καπνίστρια) και δυσφορία. Φαντάσου ότι η θερμοκρασία εκείνη τη μέρα ήταν σε φυσιολογικά για την εποχή επίπεδα (γύρω στους 43). Χώρια ο ιδρώτας που μας έλιωσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν θα άντεχα με τίποτα εκεί.

Δεν μου αρέσει καθόλου η πολύ ζεστή, αφου να φανταστείς ούτε στην Ελλάδα δεν αντέχω όταν πάω το καλοκαίρι.

Κοιτάω να πηγαίνω προς το τέλος του καλοκαιριού για να μην φάω την πολύ ζεστή.

Χαρά στο κουράγιο σου.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

TARA η αμπάγια είναι μακρύ μαύρο φόρεμα (όχι παλτό ) το οποίο είναι σχετικά ελαφρύ σε ύφανση. Συνοδεύεται από μαντήλι επίσης μαύρο σε αντίθεση με άλλα αραβικά κράτη (όπως η Αίγυπτος) που έχουν χρωματιστά ή άσπρα. Τις πρώτες δύο χρονιές που ήμασταν εδώ έβγαιναν στους δρόμους και στα mall οι μουσουλμάνοι παπάδες συνοδευόμενοι από αστυνομικούς και μας έκαναν παρατήρηση όταν δεν φορούσαμε το μαντήλι. Φέτος κάτι έχει γίνει και έχουν σταματήσει να το κάνουν αυτό. Έχουν χαλαρώσει αρκετά την αυστηρότητά τους και δεν κάνουν παρατηρήσεις.

Έτσι κι αλλιώς εγώ και η μεγάλη μου κόρη. που υποχρεούμαστε να ακολουθούμε την τοπική αμφίεση, δεν το φορούσαμε το μαντήλι, παρά μόνο όταν δεχόμασταν την παρατήρηση και μόλις έστριβε ο παπάς τους το βγάζαμε.

Όταν όμως κυκλοφορούμε μέσα στα εμπορικά κέντρα (παντού mall έχει) τότε μπορώ να πω ότι μας ήταν πολύ χρήσιμη η αμπάγια, γιατί λόγω των δυνατών κλιματιστικών κρυώναμε.

Link to comment
Share on other sites

a kala και εγω ειχα μεινει με την εντυπωση οτι γενικα ξενους δεν επιτρεπουν ειδικα στη σαουδικη αραβια (εννοω γυναικες).....εχω διαβασει οτι η αστυνομια (μουταα καπως ετσι τους λεγανε??μπορει να κανω και λαθος απο προφορα γιοκ εννοειται) εαν βλεπανε καποια που να εξειχω λιγο δερμα απο ποδια κλπ μεχρι και μπογιες ριχνανε...ελπιζω να εχει παρελθει αυτη η τιμωρια???

αληθεια πως βρεθηκατε εκει???αν θες βεβαια να μοιραστεις μαζι μας....


2U03p3.png

SxMvp2.png nPqtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι TARA υπάρχει η θρησκευτική αστυνομία και τα πράγματα είναι αυστηρά. Απλώς φέτος από τον Σεπτέμβριο και μετά δεν τους βλέπω να κάνουν πια παρατηρήσεις. Πιθανότατα έχει δώσει κάποια εντολή ο βασιλιάς να σταματήσουν να κυνηγούν για το μαντήλι.

Εδώ είμαστε τα τελευταία 3 χρόνια και ερχόμαστε κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα.

yasemi κοίτα να δεις πώς έχουν τα πράγματα. Γενικά δεν επιτρέπεται ο τουρισμός στη Σαουδική Αραβία. Δηλαδή αν π.χ. εσύ θέλεις να επισκεφθείς τον τόπο για να δεις πώς είναι δεν πρόκειται ποτέ να σου δώσουν βίζα. Οι αλλοδαποί που βρίσκονται εδώ είναι συνήθως εργαζόμενοι εταιρειών που βρέθηκαν εδώ κατόπιν πρόσκλησης της εταιρείας. Είναι επίσης δάσκαλοι-καθηγητές σχολείων που πάλι έρχονται κατόπιν προσκλήσεως και τέλος υπάρχει μόνο ο θρησκευτικός τουρισμός. Πρόκειται για μουσουλμάνους ανά την υφήλιο που έρχονται για προσκύνημα στη Μέκκα.

Ο θρησκευτικός τουρισμός είναι τόσα εκατομύρια που ίσως γι' αυτό η χώρα δεν έχει ανάγκη από άλλου είδους τουρισμό. Η θρησκευτική αστυνομία ονομάζεται μοτάουα (το μο- είναι κάτι ανάμεσα σε ο και α). Η τιμωρία που αναφέρεις δεν μου είναι γνωστή ή γινόταν παλαιότερα. Ίσως γιατί στη Τζέντα που βρίσκομαι εγώ τα πράγματα δεν είναι πολύ αυστηρά. Ενώ στο Ριάντ είναι πολύ πιο αυστηρά και οι γυναίκες εκεί ντόπιες και αλλοδαπές είναι υποχρεωμένες να φοράνε το μαντήλι έτσι που να καλύπτει το στόμα και τη μύτη.

Εδώ το χειρότερο που έχουμε πάθει είναι να μας φωνάξει άγρια κάποιος παπάς πέρσι, επειδή δεν φορούσαμε το μαντήλι. Οι υπόλοιποι ήταν πιο ευγενικοί και μας το έλεγαν λίγο πιο ευγενικά.

Βρεθήκαμε εδώ οικογενειακά με τη δουλειά του άντρα μου λόγω μετάθεσης. Στα μέσα Ιουνίου όμως επιστρέφω εγώ με τα παιδιά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι TARA υπάρχει η θρησκευτική αστυνομία και τα πράγματα είναι αυστηρά. Απλώς φέτος από τον Σεπτέμβριο και μετά δεν τους βλέπω να κάνουν πια παρατηρήσεις. Πιθανότατα έχει δώσει κάποια εντολή ο βασιλιάς να σταματήσουν να κυνηγούν για το μαντήλι.

Εδώ είμαστε τα τελευταία 3 χρόνια και ερχόμαστε κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα.

yasemi κοίτα να δεις πώς έχουν τα πράγματα. Γενικά δεν επιτρέπεται ο τουρισμός στη Σαουδική Αραβία. Δηλαδή αν π.χ. εσύ θέλεις να επισκεφθείς τον τόπο για να δεις πώς είναι δεν πρόκειται ποτέ να σου δώσουν βίζα. Οι αλλοδαποί που βρίσκονται εδώ είναι συνήθως εργαζόμενοι εταιρειών που βρέθηκαν εδώ κατόπιν πρόσκλησης της εταιρείας. Είναι επίσης δάσκαλοι-καθηγητές σχολείων που πάλι έρχονται κατόπιν προσκλήσεως και τέλος υπάρχει μόνο ο θρησκευτικός τουρισμός. Πρόκειται για μουσουλμάνους ανά την υφήλιο που έρχονται για προσκύνημα στη Μέκκα.

Ο θρησκευτικός τουρισμός είναι τόσα εκατομύρια που ίσως γι' αυτό η χώρα δεν έχει ανάγκη από άλλου είδους τουρισμό. Η θρησκευτική αστυνομία ονομάζεται μοτάουα (το μο- είναι κάτι ανάμεσα σε ο και α). Η τιμωρία που αναφέρεις δεν μου είναι γνωστή ή γινόταν παλαιότερα. Ίσως γιατί στη Τζέντα που βρίσκομαι εγώ τα πράγματα δεν είναι πολύ αυστηρά. Ενώ στο Ριάντ είναι πολύ πιο αυστηρά και οι γυναίκες εκεί ντόπιες και αλλοδαπές είναι υποχρεωμένες να φοράνε το μαντήλι έτσι που να καλύπτει το στόμα και τη μύτη.

Εδώ το χειρότερο που έχουμε πάθει είναι να μας φωνάξει άγρια κάποιος παπάς πέρσι, επειδή δεν φορούσαμε το μαντήλι. Οι υπόλοιποι ήταν πιο ευγενικοί και μας το έλεγαν λίγο πιο ευγενικά.

Βρεθήκαμε εδώ οικογενειακά με τη δουλειά του άντρα μου λόγω μετάθεσης. Στα μέσα Ιουνίου όμως επιστρέφω εγώ με τα παιδιά στην Ελλάδα.

καλα το σκοτωσα τη λεξη.....το ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο αλλα τωρα που ειδα αναφεροτανε σε πιο παλιες δεκαετιες...σιγουρα ομως η κοπελα που εγραφε την ιστορια της (ητανε μια απο τις εκατονταδες πριγκιπισες ) εμενε και στο ριαντ οποτε μπορει να ειναι εκει...φανταζομαι δεν ειναι μονο οτι δε θελουν αλλο τουρισμο επειδη εχουν το προσκυνημα αλλα επειδηθεωρουν και τον εαυτο τους εκλεκτο λαο θελουν να τηρουν υποτιθεται πιο πολυ τιςπαραδοσεις οποτε εαν αρχιζανε να αφηνουν πολλους τουριστες θα γοντανε μπαχαλο για αυτους....σας θαυμαζω ομως ...δε ξερω εαν θα μπορουσα να ζησω εκει....με τοσο περιορισμο....εστω και ξενη.....η τζεντα ειναι παραθαλασσια ή το ριαντ??


2U03p3.png

SxMvp2.png nPqtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω yasemi, κι εγώ στην πραγματικότητα πιστεύω ότι ο λόγος που δεν δέχονται τουρισμό είναι μάλλον η θρησκευτική αλλοτρίωση την οποία και εμποδίζουν. Γι' αυτό εξάλλου αν κάποιος αλλόθρησκος θέλει να παντρευτεί μουσουλμάνα -ο πρέπει να γίνει και ο ίδιος μουσουλμάνος για να τελέσει γάμο. Ενώ αν δικός τους αλλάξει θρησκεία διώκεται και ποινικά.

Έχουμε ακούσει πολλές φορές και προσφάτως ότι η θρησκευτική αστυνομία όταν βλέπει κάποια ζευγάρια στο δρόμο, ζητάει χαρτί γάμου ή την άδεια παραμονής (στους ξένους) που γράφει στοιχεία, για να διαπιστώσει ότι όντως αυτό το ζευγάρι είναι παντρεμένο ή παράνομο. Το ίδιο ζητάνε και στα ξενοδοχεία, οπότε εδώ δεν υπάρχει εύκολα τρόπος "λοξοδρόμησης". Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το ζητάνε και στους αλλοδαπούς που δεν είναι μουσουλμάνοι.

Επίσης, επειδή εδώ θεωρούν ότι είναι τα "άγια χώματα" δηλαδή η Μέκκα και η Μεντίνα οι πόλεις που έζησε και πέθανε ο Μωάμεθ, δεν αφήνουν οποιονδήποτε αλλόθρησκο να περάσει-διασχίσει τις πόλεις αυτές. Ακόμη και για τα αυτοκίνητα έχουν φτιάξει περιφερειακούς εθνικούς δρόμους που βγάζουν έξω και γύρω από τις πόλεις αυτές. Για να μη "μολυνθούν" από όσους δεν είναι μουσουλμάνοι. Αυτό συνδέεται με τη σκέψη που έκανα ότι δεν επιτρέπεται ο τουρισμός για να μην αλλοιωθούν θρησκευτικά.

Η Τζέντα είναι παραθαλάσσια και επίπεδη πόλη. Ενώ το Ριάντ είναι μακριά από τη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...