Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Σαουδική Αραβία


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 33 δημοσιεύσεις

  • geo_yiou

    geo_yiou 17 δημοσιεύσεις

  • joy79

    joy79 13 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 8 δημοσιεύσεις

Βρήκα κι αυτό το βιντεάκι. Προς το 5' δείχνει μπάνιο στη θάλασσα. Μία γυναίκα έχει πλήρη την αμφίεση και γάντια παρακαλώ και αγκαλιάζει τον άντρα της μέσα στη θάλασσα. Τα κοριτσάκια όσο είναι μικρά δεν υποχρεούνται να φορέσουν αμπάγια. Παρόλ' αυτά εγώ είδα αρκετά συχνά πολλά κοριτσάκια κάτω από 10 ετών να φοράνε.

s97QxQ3VOMQ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια που έχετε πάει στην Τζέντα ή είστε ακόμα εκεί. Υπάρχει μια πιθανότητα να παει ο άντρας μου για δουλειά εκεί. Εχουμε 2 παιδιά 2.5 ετών ΑΓΌΡΙ-ΚΟΡΊΤΣΙ. Διαβάζω τις πληροφορίες σας και έχω μείνει άφωνη. Δε ξέρω τι θα είναι καλύτερα. Να πάει μόνος του ή να πάμε όλοι μαζί. Εγώ εργάζομαι στην Ελλάδα, να υποθέσω οτι εκεί δεν θα μπορώ? Πείτε κιάλλα για την ζωή εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που έχετε πάει στην Τζέντα ή είστε ακόμα εκεί. Υπάρχει μια πιθανότητα να παει ο άντρας μου για δουλειά εκεί. Εχουμε 2 παιδιά 2.5 ετών ΑΓΌΡΙ-ΚΟΡΊΤΣΙ. Διαβάζω τις πληροφορίες σας και έχω μείνει άφωνη. Δε ξέρω τι θα είναι καλύτερα. Να πάει μόνος του ή να πάμε όλοι μαζί. Εγώ εργάζομαι στην Ελλάδα, να υποθέσω οτι εκεί δεν θα μπορώ? Πείτε κιάλλα για την ζωή εκεί!

Καλησπερα joy79!

Εγω εχω ενα αγορακι 2,5 χρονων και τωρα περιμενω και το δευτερο.

Απο την πλευρα μου σου λεω να πατε ολοι μαζι. Η Τζέντα ειναι μια πολη που πραγματικα δεν της λειπει τιποτα. Υπαρχει ολο το θεμα βεβαια με τον μουσουλμασισμο και την θεση της γυναικας. Ολα αυτα που εχουμε αναφερει.Και το γεγονος επισης οτι δεν μπορεις να οδηγησεις.Αν μπορεις εσυ προσωπικα να τα αντεξεις ολα αυτα τοτε θα περασετε καλα μην το σκεφτεστε! Τωρα για την δουλεια σου δεν ξερω πανω σε πιο τομεα εργαζεσαι παντως τον τελευταιο 1- 1 1/2 χρονο βλεπω τρομερη προοδο στο θεμα της εργασιας των γυναικων.Στα σουπερμαρκετ ταμιας, στα μαγαζια με καλλυντικα και ρουχα....εκει που ηταν μονο αντρες τωρα βλεπεις και γυναικες...

Οσο αφορα για νοσοκομειο και γιατρους επειδη εχεις και μικρα παιδια και καταλαβαινω οτι ανησυχεις...εγω πηγαινα στο International Medical Center...και εχω να πω τα καλυτερα λογια για το παιδιατρικο τμημα...

ασε που μονο για νοσοκομειο δεν μοιαζει...ειναι σαν παλατι...(κανε search google και θα βρεις την σελιδα του με φωτο)

Επισης οσον αφορα παιδικους σταθμους έχεις παρα μα παρα πολλες επιλογες...Εν τω μεταξυ τοσοι Ελληνες που μαζευτηκαμε σε λιγο καιρο θα ανοιξει και το ελληνικο σχολειο που υπαρχει στην Τζεντα...Ηδη φετος η πρεσβεια μας καλεσε για να κανει μια λιστα με τα παιδια που θελουν να πανε στο ελληνικο...

Ελπιζω γενικως να σε βοηθησα και οτι άλλο θες εδω ειμαστε...

Εγω ψηφιζω δαγκωτο παντως να πατε ολοι μαζι οικογενειακως και δεν θα περασετε ασχημα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα joy79!

Εγω εχω ενα αγορακι 2,5 χρονων και τωρα περιμενω και το δευτερο.

Απο την πλευρα μου σου λεω να πατε ολοι μαζι. Η Τζέντα ειναι μια πολη που πραγματικα δεν της λειπει τιποτα. Υπαρχει ολο το θεμα βεβαια με τον μουσουλμασισμο και την θεση της γυναικας. Ολα αυτα που εχουμε αναφερει.Και το γεγονος επισης οτι δεν μπορεις να οδηγησεις.Αν μπορεις εσυ προσωπικα να τα αντεξεις ολα αυτα τοτε θα περασετε καλα μην το σκεφτεστε! Τωρα για την δουλεια σου δεν ξερω πανω σε πιο τομεα εργαζεσαι παντως τον τελευταιο 1- 1 1/2 χρονο βλεπω τρομερη προοδο στο θεμα της εργασιας των γυναικων.Στα σουπερμαρκετ ταμιας, στα μαγαζια με καλλυντικα και ρουχα....εκει που ηταν μονο αντρες τωρα βλεπεις και γυναικες...

Οσο αφορα για νοσοκομειο και γιατρους επειδη εχεις και μικρα παιδια και καταλαβαινω οτι ανησυχεις...εγω πηγαινα στο International Medical Center...και εχω να πω τα καλυτερα λογια για το παιδιατρικο τμημα...

ασε που μονο για νοσοκομειο δεν μοιαζει...ειναι σαν παλατι...(κανε search google και θα βρεις την σελιδα του με φωτο)

Επισης οσον αφορα παιδικους σταθμους έχεις παρα μα παρα πολλες επιλογες...Εν τω μεταξυ τοσοι Ελληνες που μαζευτηκαμε σε λιγο καιρο θα ανοιξει και το ελληνικο σχολειο που υπαρχει στην Τζεντα...Ηδη φετος η πρεσβεια μας καλεσε για να κανει μια λιστα με τα παιδια που θελουν να πανε στο ελληνικο...

Ελπιζω γενικως να σε βοηθησα και οτι άλλο θες εδω ειμαστε...

Εγω ψηφιζω δαγκωτο παντως να πατε ολοι μαζι οικογενειακως και δεν θα περασετε ασχημα.....

Καλησπέρα. Χάρηκα πολυ που μου απάντησες. Και είχα ακριβώς αυτές τις απορίες. Δηλαδή τι γίνεται με τα παιδιά για γιατρούς και σχολείο. Βέβαια στην χειρότερη δεν τα στελνεις παιδικό. Και τα διαβάζεις στο σπίτι. Το έχω σκεφτεί και αυτό.

Εσείς τώρα μένετε εκει?? Και κάτι άλλο. Γενικά την ημέρα σου πως την περνάς? Μπορείς να πάρεις τα παιδιά σου να πας βόλτες?? Κυκλοφορείς ελεύθερα δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χάρηκα πολυ που μου απάντησες. Και είχα ακριβώς αυτές τις απορίες. Δηλαδή τι γίνεται με τα παιδιά για γιατρούς και σχολείο. Βέβαια στην χειρότερη δεν τα στελνεις παιδικό. Και τα διαβάζεις στο σπίτι. Το έχω σκεφτεί και αυτό.

Εσείς τώρα μένετε εκει?? Και κάτι άλλο. Γενικά την ημέρα σου πως την περνάς? Μπορείς να πάρεις τα παιδιά σου να πας βόλτες?? Κυκλοφορείς ελεύθερα δηλαδη??

Εμεις εχουμε μετακομισει στην πολη Yanbu ειναι καπου 300km βορειοτερα απο την Τζέντα. Εγω εχω επιστρεψει Ελλαδα για την γέννα και μετα θα παω Yanbu. Αλλα καθε Πεμπτη Παρασκευη, που ειναι το αντιστοιχο ΣΚ μας, μππορουμε να κατεβαινουμε Τζεντα.

Μπορεις να βγεις εξω, δεν υπάρχει προβλημα, θελω να πω οτι δεν χρειαζεται αντρική παρουσια. Ο συζυγος σου που θα εργαστει?

Εμενα ειναι σε τεχνική εταιρεία που μας παρεχει σπίτια και γενικά είμαστε πολλοί Ελληνες μαζί. Καθε μέρα μας βάζει πουλμανακι οπου μας πηγαινει σε mall για ψωνια...Ετσι περναει και η μερα...Να ξερεις οτι απο μεσα μεταφορας υπάρχουν μονο ταξι και ειναι και λιγο ακριβα...Λεωφορειο, τρενο δεν υπάρχει...

Επισης θα σου κανει τρομερη εντυπωση ο τροπος οδήγησής τους....

Άναρχος λαος σε όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε μετακομισει στην πολη Janbu ειναι καπου 300km βορειοτερα απο την Τζέντα. Εγω εχω επιστρεψει Ελλαδα για την γέννα και μετα θα παω Janbu. Αλλα καθε Πεμπτη Παρασκευη, που ειναι το αντιστοιχο ΣΚ μας, μππορουμε να κατεβαινουμε Τζεντα.

Μπορεις να βγεις εξω, δεν υπάρχει προβλημα, θελω να πω οτι δεν χρειαζεται αντρική παρουσια. Ο συζυγος σου που θα εργαστει?

Εμενα ειναι σε τεχνική εταιρεία που μας παρεχει σπίτια και γενικά είμαστε πολλοί Ελληνες μαζί. Καθε μέρα μας βάζει πουλμανακι οπου μας πηγαινει σε mall για ψωνια...Ετσι περναει και η μερα...Να ξερεις οτι απο μεσα μεταφορας υπάρχουν μονο ταξι και ειναι και λιγο ακριβα...Λεωφορειο, τρενο δεν υπάρχει...

Επισης θα σου κανει τρομερη εντυπωση ο τροπος οδήγησής τους....

Άναρχος λαος σε όλα!!!!

Κοίτα και εμένα Μηχανικός είναι ο άντρας μου και για τεχνική εταιρία μιλάμε. Ακόμα δεν είναι σίγουρο. Αλλά έχω αρχίσει και το ψάχνω ωστε να μην μας έρθει ξαφνικό.

Δηλαδή ουσιαστικά υπάρχει μια μικρή κοινωνία απο Ελληνες που κάνουνε παρέα?? Φοράς όμως το μαυρο εκείνο το ράσο και την μπουργκα??

Link to comment
Share on other sites

Εσύ εργαζόσουν στην Ελλάδα όταν πήγες?? Πόσο καιρό έκατσες?? Σε έχω τρελάνει στις ερωτήσεις!!! Εγώ δουλεύω και σκέφτομαι την λύση της άδειας ανευφ αποδοχών αν κάτσει να πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εμένα Μηχανικός είναι ο άντρας μου και για τεχνική εταιρία μιλάμε. Ακόμα δεν είναι σίγουρο. Αλλά έχω αρχίσει και το ψάχνω ωστε να μην μας έρθει ξαφνικό.

Δηλαδή ουσιαστικά υπάρχει μια μικρή κοινωνία απο Ελληνες που κάνουνε παρέα?? Φοράς όμως το μαυρο εκείνο το ράσο και την μπουργκα??

Στην δικη μας εταιρεια ναι ζουμε μαζι οι Ελληνες...

Το μαυρο ρασο, αμπαγια λεγεται, είναι υποχρεωτικο οταν βγαινεις έξω...

Μπουργκα δεν φορας αλλα πρεπει να εχεις μαζι σου την μαντηλα γιατι αμα σε πετυχει κανενας παπας τους μπορει να σου κανει παρατηρηση...

Εμενα δεν μου εχει τυχει αλλα σε αλλες γυναικες έτυχε...οποτε προκειμενου να τον ακους να φωναζει, βαζεις την μαντηλα, και λιγα μετρα πιο κατω την βγαζεις.

Γενικως στην Τζέντα ειναι ελαστικοι με την μαντήλα...Οι παπαδες φωναζουν...

Εγω εργαζόμουν αλλα σταματησα...Ειχα την δυνατοτητα να εργαστώ στην εταιρεια αλλα λογω της εγκυμοσυνης μου δεν γινοταν...Εκατσα 1 1/2 χρονο και τωρα θα επιστρεψω τον Ιουλιο.

Ρωτα με οτι θες...και εγω οταν ήταν να παω ήθελα να ξερω πως εινια τα πραγματα...

Παντως να ξερεις οτι αρχικα πηγαινει ο άντρας, μετα βγαινει η ταυτοτητα-visa iqama λέγεται και μετα σε προσκαλει μετα παιδια...Τουλαχιστον σε εμας ετσι εγινε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με τα παιδιά εγώ το σκέφτομαι. Δηλαδή πως θα τους φανεί! Βασικά το φανταζόμουν χειροτερο και μου έχετε δώσει κουραγιο! Δηλαδή εσύ μόλις γεννήσεις θα πας πάλι??

Link to comment
Share on other sites

Με τα παιδιά εγώ το σκέφτομαι. Δηλαδή πως θα τους φανεί! Βασικά το φανταζόμουν χειροτερο και μου έχετε δώσει κουραγιο! Δηλαδή εσύ μόλις γεννήσεις θα πας πάλι??

Τα παιδια να εισαι σιγουρη οτι θα προσαρμοστουν καλυτερα απο εσενα και τον συζυγο σου...Ενα θα σου πω...Οταν επεστρεψα πριν ενα μηνα Ελλάδα του κακοφάνηκε πολύ του γιου μου...Ειχε μαθει καθε μερα εξω, γιατι εκει εχει μονο καλοκαιρι, και εδω βλεπει συνεχεια βροχη και δεν μπορουμε να βγουμε εξω και του κακοφαινεται. Βεβαια θα μου πεις ειναι και πως εχει μαθει ενα παιδι.

Εγω τον πηγα στην Τζέντα 16 μηνων...

Ναι μολις γεννησω θα επιστρεψω πισω

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια να εισαι σιγουρη οτι θα προσαρμοστουν καλυτερα απο εσενα και τον συζυγο σου...Ενα θα σου πω...Οταν επεστρεψα πριν ενα μηνα Ελλάδα του κακοφάνηκε πολύ του γιου μου...Ειχε μαθει καθε μερα εξω, γιατι εκει εχει μονο καλοκαιρι, και εδω βλεπει συνεχεια βροχη και δεν μπορουμε να βγουμε εξω και του κακοφαινεται. Βεβαια θα μου πεις ειναι και πως εχει μαθει ενα παιδι.

Εγω τον πηγα στην Τζέντα 16 μηνων...

Ναι μολις γεννησω θα επιστρεψω πισω

Εμένα τώρα που είναι 2.5 έχουν συνηθίσει διαφορετικά. Βέβαια πιστευω θα προσαρμοστούν.. Και εμείς έτσι το σκεφτόμαστε. Αν τελικά τον πάρουν και είναι να φύγει, θα πρώτα να δει πως είναι..να προσαρμοστεί και μετα να ρυθμίσουμε τις λεπτομέρεις για μας. Γιατι και εγώ θα έχω θέμα με την δουλειά με την άδεια.

Πάντως όταν τον είχαν ενημερώσει για τις συνθήκες εκεί του είπαν πως μπορεί να μας πάρει και οτι θα έχουμε σπίτι και τα σχετικά,

Με την γλώσσα πως τα πας???

Αθήνα μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα που είναι 2.5 έχουν συνηθίσει διαφορετικά. Βέβαια πιστευω θα προσαρμοστούν.. Και εμείς έτσι το σκεφτόμαστε. Αν τελικά τον πάρουν και είναι να φύγει, θα πρώτα να δει πως είναι..να προσαρμοστεί και μετα να ρυθμίσουμε τις λεπτομέρεις για μας. Γιατι και εγώ θα έχω θέμα με την δουλειά με την άδεια.

Πάντως όταν τον είχαν ενημερώσει για τις συνθήκες εκεί του είπαν πως μπορεί να μας πάρει και οτι θα έχουμε σπίτι και τα σχετικά,

Με την γλώσσα πως τα πας???

Αθήνα μένεις?

Με αγγλικα επικοινωνεις!!!Οι περισσοτεροι γνωριζουν!!!

Καποιες λεξεις αραβικες θα τις μαθεις αλλα τα αγγλικα σε καλυπτουν

Ναι Αθηνα μενω. Εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Με αγγλικα επικοινωνεις!!!Οι περισσοτεροι γνωριζουν!!!

Καποιες λεξεις αραβικες θα τις μαθεις αλλα τα αγγλικα σε καλυπτουν

Ναι Αθηνα μενω. Εσεις;

Και εμείς Αθήνα!!! Πρέπει να τα φρεσκάρω δηλαδή αν πάμε. Γενικά πάντως είναι φιλόξενοι? Η σε κοιτουν με μισό μάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...