Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

ατάκες των παιδιών που μας τρελαίνουν....


CoffeeFilter

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες το βράδυ διαβάζαμε παραμύθι για να κοιμηθεί η μικρή μου η οποία δεν νύσταζε και εκεί που ξάπλωνε εκεί σηκωνόταν για να βλέπει και τις εικόνες από το παραμύθι. Συνήθως όταν κάνει κάτι τέτοια την ψιλομαλώνω αλλά χθες δεν ήθελα να τη μαλώσω καθόλου... έτσι συνέχιζα το παραμύθι λες και δεν σηκωνόταν, μετά από λίγη ώρα έρχεται μου σκάει ένα φιλί, χαμογελάω και συνεχίζω το διάβασμα, χαμογελάεί έρχεται με χαιδεύει και με φιλάει πάλι. Της λέω τι γλυκό παιδάκι μου έχω εγώ, αγάπη μου. Και μου απαντάει. Αγάπη μου εγώ έχω γλυκό παιδάκι, ενώ με κοιτούσε μέσα στα μάτια με λατρεία... Έλοιωσα η γυναίκα, ένα με το πάτωμα είχα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απο τις γλυκες κουβεντες που μου λεει,αλλα με αφησε παγωτο...Καποια στιγμη που εκανε κατι και μουρμουριζα εγω μπινελικια μου λεει ο μικρος μου...Μην γκρινιαζεις αλλο μαμα.σταματα......:)???????

Link to comment
Share on other sites

οταν πηγαμε να κανουμε τον υπερηχο β' επιπεδου πηραμε μαζι μας και τον γιο μας 3,5 χρονων.στην αρχη ολο ενθουσιασμο εβλεπε το αδερφακι του μετα ομως απο μιση ωρα που αρχισε να βαριεται γυρναει και μου λεει:''μαμα τοση ωρα βλεπουμε το νινι μας στην τηλεοραση ποτε θα βαλει διαφημησεις;;;''.μεχρι και η γυναικολογος σταματησε τον υπερηχο απο τα γελια.....


uQEPp2.png?NlS0EyyL

uB7Ap2.png?tjCB7VEn

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έγκυος.Ξαπλωμένη στον καναπέ.Έρχεται ο ανιψιός μου 4 χρονών:

θεία πότε θα βγεί το μωράκι?

Εγώ: Όταν περάσουν τα Χριστούγεννα και όταν περάσει η πρωτοχρονιά,

Ανιψιός:Α!και θεία να σε ρωτήσω και κάτι αλλο?

Εγώ:Πές μου αγόρι μου.

Ανιψιός:και πώς μπήκε?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου είναι αρκετά φαγανό παιδί. Ήταν 1,5 χρονών, καλοκαίρι και είμαστε διακοπές σε ενοικιαζόμενα ισόγεια δωμάτια. Η μικρή γυμνή, μόνο με πάνα. Μια καημένη μαμά να προσπαθεί να ταίσει το γιό της κάνοντας βόλτες στο χώρο. Λοιπόν: μπροστά ο γιός να τρέχει, γιατί δε θέλει να φάει, πίσω η μαμά του να προσπαθεί να τον ταίσει και από πίσω η κόρη μου να φωνάζει μαμ μαμ!!!:rolleyes:


74Qtp3.pngnXZup2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσφάτως η μικρή μου κόρη 7 ετών μαζί με τον άντρα μου περπατούσαν μέσα σε ένα από τα mall στη Τζέντα (Σαουδική Αραβία). Στο διάδρομο διασταυρώνονται με μια παρέα Φιλιππινέζων αντρών και όλο απορία η κόρη μου ρωτάει: "μπαμπά όλοι αυτοί δίδυμοι είναι;"

Link to comment
Share on other sites

Να πω και για τη μεγάλη μου κόρη. Όταν ήταν 1 έτους και κάτι, δεν κοιμόταν νωρίς, οπότε αγανακτούσαμε τα βράδυα. Συνήθως εγώ στη διάρκεια της μέρας παίζοντας, έκλεινα τα μάτια μου λέγοντας "ποιο πουλάκι θα μου δώσει φιλάκι;" και περίμενα να με φιλήσει. Ένα βράδυ προσπαθώντας -με το κρεβάτι μου δίπλα στην κούνια της- να την κάνω να κοιμηθεί, έκλεινα τα μάτια μου για να κάνει κι αυτή το ίδιο. Ακούω κάποια στιγμή τη φράση "ποιο πουλάκι θα μου δώσει φιλάκι;" και βλέπω μια μουρίτσα σφηνωμένη στα κάγκελα της κούνιας με κλειστά ματάκια και τουρλωτά χειλάκια έτοιμα για φιλάκι να περιμένει να τη φιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα που θυμήθηκα: σε ένα από τα ταξίδια Αθήνα-Τζέντα στο αεροπλάνο εκεί που γαργαλούσα και φιλούσα τη μικρή μου κόρη, της ήρθε εντελώς ξαφνικά να μου πει "είσαι μια γλυκομούτσουνη μαϊμού". Όσοι την άκουσαν λύθηκαν από το γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησα τον μπεμπη κατα την εξοδο μας απο το μαιευτηριο ειχαμε παρει και τη Λινα μαζι μας. Αφου βαλαμε τον μικρο στο καθισματακι τον βαλαμε διπλα της στο αυτοκινητο. Τον κοιταζε, τον περιεργαζοταν και ξαφνικα του πιανει το χερι και του λεει, κυριε μπεμπη χαρηκα για την γνωριμια. Δευτερη μερα με τον μπεμπη στο σπιτι και η μικρη παφτει επανω στο θυλασμο....κυριε μπεμπη, μη, ακους τι σου λεω?μη φας το τιτος(στηθος)της μανουλας μου, καταλαβες. Ο μπεμπης πλεον 3ων μηνων στο ριλαξακι στο σαλονι εγω στη κουζινα τον ακουω να κλαιει και η μικρη μπροστα του. Την εχω ηδη ακουσει να του λεει ελα μπεμπη σηκω να παιξουμε, ελα μπορεις να τα καταφερεις (το κυριε μπεμπη το ξεπερασαμε) το ελεγε και το ξαναελεγε...ακουγοντας το κλαμα τρεχω και τις λεω Λινα τι εκανες στο μπεμπη? Μανουλα μια μονο μια μικρη σφαλιαριτσα του εδωσα. Γιατι βρε Λινα της λεω? Ε βρε μανουλα αυτος ο μπεμπης δε παιζει καθολου...του ελεγα σηκω να παιξουμε αλλα αυτος τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν λίγα χρόνια επέστρεφα από ένα ταξίδι εξωτερικού και ήρθε η γυναίκα μου μαζί με τον μεγάλο μου γιο (ήταν μικρούλης τότε, δε θυμάμαι ακριβώς πόσο) να με πάρουν από το αεροδρόμιο. Έτυχε από πίσω μου ακριβώς να βγαίνει και ένας μαύρος κύριος με μαύρη καπαρντίνα. Ο γιος μου (δεν είχε ξαναδεί μαύρο) μόλις τον είδε άρχισε να φωνάζει "μαμά ο μπαμπάς έφερε και τον batman από τη Γαλλία"! Εκείνη τη στιγμή όχι μόνο δε μπόρεσα να γελάσω αλλά έγινα και κόκκινος σα τον... flash gordon! Μετά όμως μου φάνηκε πολύ αστείο.


tz4j7wbv0xnj1ski.png

q2ae9jipn6ctee3f.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τόσα πολλά που σίγουρα όταν τα μεταφέρεις στους άλλους δεν ακούγονται τόσο αστεία. Τέλος πάντων ας πω κι εγώ για το γιο μου είναι 2,5 χρονών

1)"μαμά τι θα κάνω στη ζωή μου?"

2)όταν του λέω ότι δεν είμαι καλά λόγω εγκυμοσύνης τότε μου λέει:"όταν είμαι κοντά σου είσαι πολύ καλά, όταν φεύγω μακριά σου δεν είσαι καλά"

3)ένα μεσημέρι που έλειπε ο μπαμπάς του, του είπα να πάει για ύπνο. Πάει και έρχεται σε λίγο και μου λέει: "΄θα κάτσω εδώ να προσέχω τη μαμά τώρα που είμαστε μόνοι μας.

Υπάρχουν και πολλά άλλα που κάνουν τη λίστα τόσο μακριά που βαριέται κανένας να διαβάζει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου είναι 25 μηνών. Το απόγευμα μακιγιαριζόμουνα για να βγούμε έξω και έρχεται και μου λέει: "μαμά, ζωγραφίζεσαι;".

Το ίδιο απόγευμα, στο αυτοκίνητο είμαστε κολημμένοι σε ένα φανάρι για λίγη ώρα και όταν ανάβει πράσινο ο μπροστινός αργεί να ξεκινήσει και πάνω στα νεύρα μου λέω: "άντε ρε "μακάκα"", και μου λέει η μικρή:"μαμά, τον μάλωσες τον "μακάκα";".

Που να ξαναβρίσω μετά;;;

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες δείχνει να προσπαθεί να αντιληφθεί τον ενικό-πληθυντικό, τα διαφορετικά άρθρα στο αρσενικό-θυλικό κ.λ.π

Μέσα σε ολο αυτό της είχε κολλήσει (27 μηνών ήταν, 30 μηνών είναι τώρα) ότι το μπουφαν λέγεται μπουφάνι (σου λέει, σαλόνι, σεντόνι, πεπόνι, δε μπορεί μπουφάνι θα λέγεται).

Μάταια ο μπαμπάς να προσπαθεί να την πείσει οπότε το προηγούμενο βράδυ της είχα πει κάπως έντονα "όχι μπουφάνι, μπου-φάν, μπου-φάν, μπουφάν σκέτο". Την επομένη το πρωί που θα πηγαίναμε για καφέ καθώς ετοιμαζόμασταν μου λέει: "Μπαμπά θα μου βάλεις και το μπουφάνι" σκέτο?"

εννοείται ότι ακόμα γελάω... :) :)


age.png

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...