Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

Και εμείς πρωτότυπα στείλαμε για το μωρό (το πιστοποιητικό γέννησης του και το δικό μου). Δεν ήξερα οτι γίνεται και με φωτοτυπίες. Πάντως πληρωσα και τις 3 λίρες που ζήτησαν για να μου τα επιστρέψουν συστημενα και κανένα πρόβλημα. Ήρθε σε 3 εβδομάδες.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα διάβασα όλα κάπως πεταχτά, και εχω κάποιες απορίες.

Τελικά δε χρειάζεται να στέλνουμε τα πρωτότυπα και τα διαβατήρια μας; Υπάρχει τρόπος να κάνουμε επικύρωμένα αντίγραφα;

Για την υπηκοότητα έχουν checking service τα council. Βγάζουν φωτοτυπίες τα έγγραφα, τσεκάρουν την αίτηση και σου επιστρέφουν τα χαρτια σου. Για τα διαβατήρια έχουν checking service τα ταχυδρομείο.

Και για τη κάρτα μόνιμης κατοικίας, αλλά και για το διαβατήριο της μικρής έστειλα πρωτότυπα.

Κάπου μπερδεύτηκα και με το τι κάνουμε το πιστοποιητικό γέννησης της μικρής για το διαβατήριο. Αλλά πια δεν έχει σημασία, αφού τα κάναμε όλα.

Ακόμα να σημειώσω πως μου φαίνεται πως δε χρειάζεται να βγάλεις κάρτα μόνιμης κατοικίας για να βγάλεις διαβατήριο στο μωρο. Αρκει να στείλεις μαζί με την αίτηση τα Π60 για τα τελευταία 5 τουλάχιστον χρόνια. Αλλα δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη.

έτσι είναι κι εμείς αυτό κάναμε.

Εμείς το διαβατήριο της μπέμπας το πήραμε μετά απο 7 εβδομάδες. Είναι που το χρειαζόμασταν άμεσα για να πετάξουμε (αχ αυτός ο Μέρφυ ποτέ δε κάνει λάθος!)

Μα ποτέ όμως!


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να σημειώσω πως μου φαίνεται πως δε χρειάζεται να βγάλεις κάρτα μόνιμης κατοικίας για να βγάλεις διαβατήριο στο μωρο. Αρκει να στείλεις μαζί με την αίτηση τα Π60 για τα τελευταία 5 τουλάχιστον χρόνια. Αλλα δεν είμαι και απόλυτηα σίγουρη.

Νομίζω πως έχεις δίκιο, τη μόνιμη κατοικια τη παίρνεις αυτόματα όταν κλείσεις 5 χρόνια στην Αγγλία, η διαδικασία της βεβαίωσης είναι προαιρετική.

Οπότε, όταν στέλνεις τα χαρτιά για το διαβατήριο του μικρού εξεπακούεται πως έχεις μόνιμη κατοικία, αφού τα χαρτιά το αποδεικνύουν.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...