Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Κ εμένα μόνο η ουρα με ενοχλεί ελάχιστα … κοιλιά όχι ιδιαίτερα … είμαι 4η ημέρα σήμερα ….. δεν τολμάω καν να κάνω τεστ νωρίτερα δ ξέρω … βλέπω βίντεο που τους δείχνουν πολύ νωρίς τα τεστ δ ξέρω πως γίνεται αυτό … τι να πω καλή μας  επιτυχία ..να είναι ευλογημένο .

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

Σωστά, αν δουλεύεις δε χρειάζεσαι ασφάλιση. Μόνο όταν είσαι άνεργος ή φοιτητής.

Εγώ πχ σπούδασα 3 χρόνια και δουλεύω άλλα 3 χρόνια. Συνολικά είμαι 6 χρόνια στην Αγγλία αλλά μόνιμη κατοικία δεν μπορώ να πάρω γιατί μετράνε μόνο τα 3 χρόνια (και πρέπει να έχω τουλάχιστον 5) γιατί χρησιμοποιούσα την δωρεάν ασφάλεια του NHS όσο ήμουν φοιτήτρια και δεν είχα την ευρωπαική ή ιδιωτική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σωστά, αν δουλεύεις δε χρειάζεσαι ασφάλιση. Μόνο όταν είσαι άνεργος ή φοιτητής.

Εγώ πχ σπούδασα 3 χρόνια και δουλεύω άλλα 3 χρόνια. Συνολικά είμαι 6 χρόνια στην Αγγλία αλλά μόνιμη κατοικία δεν μπορώ να πάρω γιατί μετράνε μόνο τα 3 χρόνια (και πρέπει να έχω τουλάχιστον 5) γιατί χρησιμοποιούσα την δωρεάν ασφάλεια του NHS όσο ήμουν φοιτήτρια και δεν είχα την ευρωπαική ή ιδιωτική.

αυτο που λες ισχυει για self sufficient. τωρα που κοιταξα τα χαρτια μπορεις να μετρησεις τα φοιτητικα χρονια, οπως και την περιοδο ανεργιας (job seeker). To μονο για το οποιο χρειαζεσαι ιδιωτικη ασφαλιση ειναι καποια περιοδος που δεν εκανες τιποτα. Αν δηλαδη ησουν εδω ως τουριστας για δυο χρονια και θελεις να τα συμπεριλαβεις τοτε πρεπει να προσκομισεις ιδιωτικη ασφαλιση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ισχυει για self sufficient. τωρα που κοιταξα τα χαρτια μπορεις να μετρησεις τα φοιτητικα χρονια, οπως και την περιοδο ανεργιας (job seeker). To μονο για το οποιο χρειαζεσαι ιδιωτικη ασφαλιση ειναι καποια περιοδος που δεν εκανες τιποτα. Αν δηλαδη ησουν εδω ως τουριστας για δυο χρονια και θελεις να τα συμπεριλαβεις τοτε πρεπει να προσκομισεις ιδιωτικη ασφαλιση.

δυστυχώς όχι, ο νόμος άλλαξε περισυ, δες εδώ, σελίδα 27 τρίτη και τέταρτη παράγραφος:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/eea/eea31.pdf

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όχι, ο νόμος άλλαξε περισυ, δες εδώ, σελίδα 27 τρίτη και τέταρτη παράγραφος:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/eea/eea31.pdf

ναι το ειδα, λεει το ιδιο και για τους φοιτητες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και έχω την εντύπωση πως ισχύει το ίδιο και για την υπηκοότητα. Γιατί για να κάνεις αίτηση για υπηκοότητα πρέπει να έχεις ήδη το δικαίωμα να πάρεις μόνιμη κατοικία. Οπότε και για υπηκοότητα τα φοιτητικά χρόνια δεν μετράνε αν δεν είχες ιδιωτική ασφάλιση ή ευρωπαική κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Και έχω την εντύπωση πως ισχύει το ίδιο και για την υπηκοότητα. Γιατί για να κάνεις αίτηση για υπηκοότητα πρέπει να έχεις ήδη το δικαίωμα να πάρεις μόνιμη κατοικία. Οπότε και για υπηκοότητα τα φοιτητικά χρόνια δεν μετράνε αν δεν είχες ιδιωτική ασφάλιση ή ευρωπαική κάρτα...

ναι πιθανον, δεν το κοιταξα γιατι δε με πιανουν αυτα τα χρονικα ορια ουτως η αλλως, αλλα μαλλον ετσι θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

επίσης πρέπει να έχεις γερά νεύρα γιατί σου ζητάνε να καταγράψεις ΟΛΕΣ τις ημερομηνίες που έλειψες από τη χώρα για τα τελευταία 5 έτη. Και να πεις πού πήγες και πόσο έκατσες εκεί.

Όλο αυτό δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 90 μέρες τον τελευταίο χρόνο πριν κάνεις την αίτηση σου.

Όπως είπε και η κοπέλα στο council checking service, αν δεν τα θυμάσαι όλα δεν πειράζει, δεν έχουν τρόπο να το ελέγξουν. Δεν είναι ότι βλέπουν σφραγίδες στο διαβατήριο.

Εγώ βρήκα τη διαδικασία πολύ εύκολη και απλη αλλά είμαι και στην ίδια δουλειά και σπίτι τα τελευταία 6 χρόνια :D

Επίσης τους referees ούτε τους πήραν τηλέφωνο ούτε τίποτα.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Mamma Tomato, από περιέργεια, αν θέλεις μου λες φυσικά, πώς και το πήρες απόφαση να την πάρεις;

Και κάτι άλλο, άσχετο, αν πάρεις την βρετανική, μπορείς να επιστρέψεις στην ελληνική;

Link to comment
Share on other sites

Mamma Tomato, από περιέργεια, αν θέλεις μου λες φυσικά, πώς και το πήρες απόφαση να την πάρεις;

Και κάτι άλλο, άσχετο, αν πάρεις την βρετανική, μπορείς να επιστρέψεις στην ελληνική;

Έχεις και τις δύο βρε! :P

Τώρα, για την υπηκοότητα, οι λόγοι ήταν πολλοί, και συναισθηματικοί αφού εδώ ζούμε και μας αρέσει και νιώθουμε πως είμαστε σπίτι μας και πρακτικοί. Δεν χρειάζεται να ξενιτευόμαστε στο Λονδίνο για να βγάλουμε διαβατήριο. Το ντοματίνι είναι μόνο Βρετανός πολίτης.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mamma Tomato, από περιέργεια, αν θέλεις μου λες φυσικά, πώς και το πήρες απόφαση να την πάρεις;

Και κάτι άλλο, άσχετο, αν πάρεις την βρετανική, μπορείς να επιστρέψεις στην ελληνική;

απλως εχεις διπλη, δε χρειαζεται να αποποιηθεις της ελληνικης. Ευχαριστω mamatomato για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και τις δύο βρε! :P

Τώρα, για την υπηκοότητα, οι λόγοι ήταν πολλοί, και συναισθηματικοί αφού εδώ ζούμε και μας αρέσει και νιώθουμε πως είμαστε σπίτι μας και πρακτικοί. Δεν χρειάζεται να ξενιτευόμαστε στο Λονδίνο για να βγάλουμε διαβατήριο. Το ντοματίνι είναι μόνο Βρετανός πολίτης.

το ντοματινι εχει δικαιωμα σε ελληνικο διαβατηριο, εχει ελληνικη υπηκοοτητα απο καταβολης, που σημαινει οτι ειναι μεν ελληνας πολιτης αλλα δε μποριε να τη δωσει στα παιδια του.

Link to comment
Share on other sites

το ντοματινι εχει δικαιωμα σε ελληνικο διαβατηριο, εχεις ελληνικη υπηκοοτητα απο καταβολης, που σημαινει οτι ειναι μεν ελληνας πολιτης αλλα δε μποριε να τη δωσει στα παιδια του.

αν θέλει ποτέ μπορεί να βγάλει ελληνικό διαβατήριο;;

Link to comment
Share on other sites

αν θέλει ποτέ μπορεί να βγάλει ελληνικό διαβατήριο;;

ναι, εκτος αν η μητερα του χασει την ελληνικη υπηκοοτητα της (αν και τοτε δεν ειμαι σιγουρη τι ισχυει, ισως παλι να μπορει επειδη η μητερα ειχε υπηκοοτητα οταν το μωρο γεννηθηκε). Παντως ως εχουν τα πραγματα (αν καταλαβα καλα δηλαδη) μπορει να εχει και τα δυο διαβατηρια

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να έχεις δύο υπηκοότητες, εφόσον το επιτρέπουν και οι δύο κυβερνήσεις (ελληνική και βρετανική).


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...