Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Alex@ είπε:

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

      Δεν έχεις πρόβλημα, άλλωστε θα γίνει πριν την ετ. Απλά κλείσε ραντεβού να προλάβεις.

Καφές τριπλός και βάλε! (για τρίτεκνες-πολύτεκνες!!!)


Marouskaki

Recommended Posts

Ρε κορίτσια, για πέστε μου γιατί μπερδεύτηκα.Στα πόσα πάνε νήπια και δημοτικό τα παιδάκια σας?Άννα, ο γιος βλέπω πριν ένα μήνα έκλεισε τα 6, πώ ςπάει πρώτη??Εδώ τα γεννημένα ως 31-12-2006 πάνε πρώτη νομίζω...Του 2007 πάνε μεγάλα νήπια, λάθος κάνω?Ο μικρός, σόρι, ο μεσαίος που είναι 5 και ενός μηνός πάει μικρά νήπια και πραγματικά κάνουν δουλειά!Ειδικά στη γραφή...Πάνε πρώτη και ήδη ξέρουν να γράφουν, εντάξει, είναι και στο παιδί...Εκεί που δεν προχωρούν είναι στα μαθηματικά (η νηπιαγωγός μου το είπε, εγώ δεν το θεωρώ απαραίτητο να κάνουν πράξεις από τώρα!!!).

έτσι είναι καλή μου όπως τα λες, μέχρι τελευταία μέρα του τρέχοντος έτους είναι τα παιδάκια της πρώτης.

το μητσάκι μου είναι ο πιο μικρός του σχολείου!

γεννήθηκε 22.12.2006. μια βδομάδα περίπου πριν αλλάξει η χρονιά. συγκαταλέγεται όμως στα παιδάκια τα γεννημένα το 2006 που φέτος πήγανε πρώτη. ίσως να μπορούσα να τον κρατήσω μια χρονιά ακόμα στα νήπια, αλλά στη περίπτωσή μας δεν υπηρχε λόγος.

το τίκερ μου αλλάζει μόλις φτάσει η 22η μέρα του μήνα μάλλον γι αυτό φαίνεται κ 1ος μηνός. κανονικά έπρεπε να γράφει 1ος μηνός κ 27 ημερών πχ.

ο μάνος μου είναι ακριβώς 3,5. εδώ στο δήμο αθηναίων τα λένε μικρά προνήπια. ουσιαστικά παιδικός σταθμός είναι...αυτός είναι γεννημένος 20 αυγούστου οπότε θα παει σχολείο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όπως τα λες μαρούσκα είναι και εμένα γεννημένος το 2007 πηγαίνει νήπιο κανονικό φέτος πέρυσι σαν 4αρι τον πήραν στο νηπιαγωγείο μεν προνήπιο δε.Όχι σε παιδικό στο κανονικό νηπιαγωγείο που πάει και φέτος το κάνουμε 2 χρονιές το νήπιο.Να σου πω εμείς έχουμε δασκάλα που πετάει και χαίρομαι που έστω και από τύχη πήγε 2 χρονιές εκεί έχει κάνει πολύ δουλειά η κοπέλα.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

βικάκι μου κορίτσαρο θα θελες ε;;; ναι, το παραδέχομαι.....:P

ε κι εγώ μάλλον θα θελα! αν κ δε το βλέπω, το ξέρω το ριζικό μου χαχαχαχαχαχα!

γι αυτό λέω ν αφήσω να περάσουν χρόοοονια μπας κ αλλάξει το κάρμα!

χαχα! Λες; αν αφήσεις να μεσολαβήσει χρόνος να αλλάξει; Μακάρι!!!!!

Α και κατι αλλο ηθελα να ρωτησω εσας τις παλιες.Τι παιζει με τα επιδοματα?Εχουν καταργηθει ολα?Και το εφαπαξ ποσο των 2000 και τα επιδομα που δινοταν καθε διμηνο?

Το επίδομα των 2000 για το 3ο έχει καταργηθεί. Το πολυτεκνικό πρέπει να ζεις στα όρια της εξαθλίωσης για να το πάρεις 100%. Εγώ δεν μπήκα ούτε καν στον κόπο να ξανακάνω όλα τα χαρτιά.....

Μαρούσκα εσύ πληρώνεσαι τώρα το πολυτεκνικό;


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα των 2000 για το 3ο έχει καταργηθεί. Το πολυτεκνικό πρέπει να ζεις στα όρια της εξαθλίωσης για να το πάρεις 100%. Εγώ δεν μπήκα ούτε καν στον κόπο να ξανακάνω όλα τα χαρτιά.....

Μαρούσκα εσύ πληρώνεσαι τώρα το πολυτεκνικό;

Εννοείται πως όχι Βικάκι, από τον Οκτώβριο και μετά τέλος...:|:neutral::|


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Άννα, πώς την παλεύετε με το διάβασμα του μεγάλου?Ενοχλούν τα μικρά?Εμένα αν τύχει και κοιμάται ή λείπει ο μπαμπάς μας ζούμε στιγμές θρυλικές....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Xanp, κι εμάς έτσι είναι 2 χρονιές νήπια και μετά δημοτικό (εγώ τα λέω νήπια μικρά και μεγάλα, το προνήπιο με μπερδεύει ;);)). Παρεμπιπτόντως, γνωρίζεις τη Joa νομίζω ε?Τη μανούλα μας από τον Ιανουάριο 2011.Τη γνώρισα κι εγώ το καλοκαίρι στις διακοπές τους!!!

Α, γεωπόνος είμαι στο δημόσιο κι ο άντρας μου επίσης γεωπόνος οπότε από άποψη ωραρίων είμαστε σούπερ, το πρωί λείπουμε όλοι, το μεσημέρι μαζεύεται η οικογένεια (ο μικρός πάει παιδικό ιδιωτικό αλλά τα 265 είναι πολλά οπότε μετράμε μήνες ως το καλοκαίρι που θα πάει στο δημοτικό παιδικό, ο μεσαίος πάει σε ολοήμερο νηπιαγωγείο κι ο μεγάλος ολοήμερο στο δημοτικό).


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άννα και εγώ αυτό έχω απορία.Με το διάβασμα του Δημήτρη τι κάνετε;;;Γιατί θα έχω πρωτάκι και 3 μηνών μωρό.

Και εμείς όλοι μαζί από τις 3 και μετά

Nα σου πω κάτι?Νομίζω ότι πιο εύκολο είναι το 3 μηνών μωρό με ένα πρωτάκι παρά με ένα παιδάκι 1,5-2 ετών που περπατάει, μιλάει, ζητάει...Το μικράκι σου τους πρώτους δύσκολους μήνες ως τα Χριστούγεννα της προσαρμογής του μεγάλου στο σχολείο θα είναι πολύ μικρούλι, θα κοιμάται αρκετά, δε θα περπατάει (ούτε καν θα μπουσουλάει τόσο μικρό), ξέρεις πόσο πιο καλά θα είσαι?Λέω τώρα εγώ, Άννα, κάνω λάθος?Δε λέμε ότι δε θα έχεις και δύσκολες στιγμές, σίγουρα, αλλά νομίζω ότι θα παλεύονται;););)


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις τριτεκνες μανουλες και την εγκυουλα.........

τι κανετε?Με τα επιδοματα τοσο χαλια δηλαδη.τι να πω ρε παιδια που παει αυτη η κατασταση δεν ξερεω!!!!!!!!!!

Για τις ηδη τριτεκνες μανουλες που φιλοδοξουν να γινουν πολυτεκνες η αληθεια ειναι οτι οι δουλειες σας και τα ωραρια σας ειναι ιδανικα για μεγαλες οικογενειες..........


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φλο, καλημέρα σε όλες!!!!

Κορίτσια με το διάβασμα ρωτήστε και από εδώ.....είναι μεγάλη πίκρα ώρες ώρες!!!!

Με 2 παιδιά στο Δημοτικό και ένα νήπιο κάτι παραπάνω από 2 χρονών η κατάσταση είναι εκρηκτική ώρες ώρες....

Πολύ συχνά, έχει τύχει να λέω 2 ορθογραφίες συγχρόνως( και μάλιστα η μια στα Αγγλικά και η άλλη στα Ελληνικά!:rolleyes:) και παράλληλα να θηλάζω τον μπομπο!!!! Και αυτό είναι το ξεκούραστο σενάριο...γιατί αν δεν θέλει να θηλάσει ο μπόμπος και είναι ξύπνιος εκείνη τη στιγμή γίνεται ιδιαίτερα διεκδικητικός και έχει φτάσει στο σημείο μέχρι και να με τσιμπάει αν δεν του δίνω σημασία!!!! Ενίοτε τραβάει βιβλία και τετράδια και είμαστε μια ευχάριστη παρέα οπως μπορείτε να καταλάβετε......

Αλλά ευτυχώς τελευταία κοιμάται σερί το απόγευμα και έχουμε ησυχία......


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φλο, έκανες αυχενική;

καλημερα vasdeli μου......Ναι εκανα πριν 2 εβδομαδες.Ολα καλα ηταν στην εξεταση


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Όλες λέτε για το δίχρονο ότι θα είναι ζόρι βλέπω αλλά η μικρή ήδη όταν κάνουμε εργασίες για το νήπιο κάθεται και αυτή και ζωγραφίζει τα δικά της ήρεμα οπότε υποθέτω(λάθος μάλλον ε;;; ) ότι το θέμα θα είναι το μωρό....

Πάντως Βασδελι ήδη σε φαντάστηκα και κάπως έτσι με κόβω το ένα να θηλάζει το άλλο να διαβάζει και μήπως ξαναγυρίσει και η μικρή στο στήθος με την οποία αποθηλάσαμε πρόσφατα μιας και όταν μπήκα στο β τρίμηνο ελαττώθηκε δραματικά το γάλα μου.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όλες λέτε για το δίχρονο ότι θα είναι ζόρι βλέπω αλλά η μικρή ήδη όταν κάνουμε εργασίες για το νήπιο κάθεται και αυτή και ζωγραφίζει τα δικά της ήρεμα οπότε υποθέτω(λάθος μάλλον ε;;; ) ότι το θέμα θα είναι το μωρό....

Πάντως Βασδελι ήδη σε φαντάστηκα και κάπως έτσι με κόβω το ένα να θηλάζει το άλλο να διαβάζει και μήπως ξαναγυρίσει και η μικρή στο στήθος με την οποία αποθηλάσαμε πρόσφατα μιας και όταν μπήκα στο β τρίμηνο ελαττώθηκε δραματικά το γάλα μου.

Το σκέφτεσαι για tandem?Γουάου....Λες να ξαναγυρίσει η μικρή στο στήθος βλέποντας το μωρό?


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

tandem ε;;;γιατί όχι;;; κοίτα η κόρη μου ποτέ δεν είχε εξάρτηση από το στήθος και για αυτό μόλις δεν βρήκε γάλα το έκοψε κιόλας.Τώρα αν με το καλό θελήσει μόλις έρθει το μωρό με το καλό ας θηλάσει και αυτή κακό δεν κάνει...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...