Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

BATH???? Καμιά Ελληνίδα μανούλα στο Βath???


FROMGR2UK

Recommended Posts

Μανούλες.... όπως καταλάβατε τα δύο παιδάκια μας και εμείς σκεφτόμαστε να αφήσουμε την Ελλάδα για το μεγάλο νησί. Λάθος ή σωστό δεν έχω ιδέα τελικά... Έχω γοητευτεί απο τα όσα διάβασα και είδα για το Bath. Γνωρίζει καμιά μανούλα πληροφορίες για την περιοχή;;;; Ευχαριστώ :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βath, αγαπημένη πόλη. Εζησα κοντά στα τρία χρόνια εκεί, από το 2005 έως το 2008. Εκεί γνώρισα τον άντρα μου. Οντως πολύ όμορφη και γραφική. Εχεί πολύ πράσινο και πολλά πάρκα. Μια πολύ όμορφη christmas market, και το καλοκαίρι όταν έχει ήλιο τα πάρκα γεμίζουν κόσμο και ξαπλώστρες. Λίγο μετά αφού έφυγα άνοιξε και ένα εμπορικό κέντρο, και ήταν να φτιάξουν και το σιδηροδρομικό σταθμο. Ηταν στα σχέδια να χτυστούν και κάποια καινούρια σπίτια σε μια περιοχη κάπως υποβαθμισμένη λίγο πιο έξω από το κέντρο. Δε ξέρω τελικά αν ολοκληρώθηκε το έργο. Γενικά έχει λίγη εγκληματικότητα, υπήρχαν φορές που γυρνούσα μόνη στο σπίτι μετά από έξοδο κατά τις 2.00 το βράδυ.

Οι bathonians είναι αρκετά ευγενικοί αν και κάπως posh! Πάντως τους προτιμώ από τους κατοίκους του Cambridge.

Ενα ακόμα θετικό είναι πως είναι πολύ κοντά στο Bristol, που για μένα είναι μια από τις πιο ωραίες πόλεις της Αγγλίας. Εχει και αρκετές δουλειές εκει, κυρίως για μηχανικούς.

Αρνητικα¨είναι αρκετά ακριβά τα ενοίκια, έχει πολλές ανηφόρες/κατηφόρες, και το εισητήριο για Λονδινο σε peak time είναι πανάκριβο (γύρω στις £120, οταν ήμουν εγώ εκεί).

Αλλά να μη σε κουράζω με περιττές πληροφορίες. Αμά έχεις τίποτα ερωτήσεις ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! ;) Ελπίζω να τα καταφέρω να βρω δουλειά εκεί γύρω, Bath, Bristol κλπ. Ξέρετε καθόλου αν παίζουν δουλειές εκεί; Όχι για μένα, εγώ είμαι εκπαιδευτικός οπότε σίγουρα υπάρχουν σχολεία, άρα δουλειές, το θέμα είναι αν θα μπορέσω εγώ να δουλέψω σε ένα απο αυτά τα σχολεία :? Για τον σύζυγο αναρωτιέμαι αν θα μπορεί να βρει δουλειά. Είναι οικοδόμος και δεν έχω ιδέα τι παίζει εκεί με τις δουλειές αυτές. Αχ μεγάλο βήμα κορίτσια... τι να πω... ελπίζω να μας βγει σε καλό. Και κυρίως ελπίζω να μην πληγώσω τα παιδάκια μου με την απόφαση αυτή :cry:

Link to comment
Share on other sites

τα κοριτσια εχουν σχολιασει αρκετα το πως γινεσαι qualified teacher στην Αγγλια στο τοπικ "μια νεα αρχη στην Αγγλια" μπορεις να ριξεις εκει μια ματια κ να ρωτησεις οτι αλλο θες. αλλα μπορεις να παρεις επισημες πληροφοριες κ κατευθειαν απο το teaching agency

http://www.education.gov.uk/get-into-teaching/faqs/becoming-a-teacher/qualified-teacher-status.aspx

για τον αντρα σου δεν μπορω να σου πω πολλα, αλλα αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι οτι η οικοδομη εδω δεν εχει την ιδια εννοια με της ελλαδας. δεν υπαρχουν πχ θεμελια στο εδαφος, αλλα κ γενικα η φιλοσοφια του χτιζω σπιτι δεν υπαρχει. θα ελεγα οτι στην παρουσα φαση αυτο περναει κριση κ εδω, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια. ισως οι υπολοιπες να μπορουν να πουν περισσοτερα

καλη αρχη σε οτι κ αν κανετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου. Για το επαγγελμα που λες, εισαι δασκαλα η' καθηγητρια? Θα ελεγα οτι δεν ειναι ευκολο να βρεις δουλεια αμεσως ως δασκαλα , κ αυτο γιατι το σχολειο και το πως γινεται το μαθημα ειναι εντελως διαφορετικο με Ελλαδα. Θα προτεινα να πας σε καποιο σχολειο να ζητησεις να παρακολουθησεις εθελοντικα καποια μαθηματα και να δεις πως ειναι...

Για την οικοδομη Αγγλια δε χτιζουν οπως στην Ελλαδα με μπετο, ειναι αλλως τα σπιτια με τουβλα και τα χτιζουν εταιρειες...Εκει δε μπορω να βοηθησω πολυ δυστυχως δε ξερω πολλα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νηπιαγωγός. Έχω ήδη στείλει το πτυχίο με τις προυπηρεσίες και έχω κάνει αίτηση για QTS. Μου είπαν ότι έχουν μέχρι και 4 μήνες για να μου απαντήσουν. Οπότε απάντηση κατά το Μάιο. :( Βέβαια δεν παίζει και μεγάλο ρόλο γιατί έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να δουλέψω αρχικά ως βοηθός γιατί το εκπαιδευτικό σύστημά τους είναι διαφορετικό απο το δικό μας και θα πρέπει να μάθω πρώτα. Αχ πόσο δύσκολη είναι η όλη διαδικασία!!!!!! Αλλά δε γίνεται αλλιώς :cry: Όσο για τον σύζυγο δεν χτίζει, βάφει και περνάει ταπετσαρίες. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Για όλους όσους μπήκαν στη διαδικασία αυτή!! Καλή μέρα σε όλες σας :)

Link to comment
Share on other sites

α κοριτσι αν κανει τετοια δουλεια το θεωρω πολυ πιο ευκολο να βρει δουλιτσα ;)

builders τους λενε αυτους ... κριμα θα ειστε μακρια σιγουρα θα σας προτιμουσα απο Σεπτεμβρη που θα κανω καποιες δουλειες στο σπιτι

με το καλο ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες (και μη) τα φώτα σας :( Μια οικογένεια 4μελής πόσα χρήματα θα χρειαστεί κάθε μήνα για να ζήσει στο Bath? Πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια. Δεν ονειρεύομαι το πρώτο διάστημα θέατρα, εστιατόρια κλπ. Με ένα μέτριο σπιτάκι, λογαριασμούς, ψώνια στο super market και ξέρετε εσείς.... όοοοοοοοοοοολα τα υπόλοιπα :D Ελάτε πάρτε το κομπιουτεράκια σας και ξεκινήστε. Όχι τίποτα άλλο αλλά να ξερω σε τι θα πρέπει να ανταπεξέλθω. Ποιούς μισθούς (άρα και ποιές δουλειές) να κοιτάω, καταλάβατε νομίζω :D Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος να υπολογίσεις πόσα χρήματα χρειάζεσαι για να ζήσεις σε οποιαδήποτε πόλη στην Αγγλία είναι να τριπλασιάσεις το ενοίκιο ενός μέσου σπιτιού. Αν βρίσκεις σπίτι που σας χωράει με 700 λίρες ενοίκιο, τότε υπολόγιζε ότι χρειάζεσαι εισόδημα 700x3=2100 λίρες το μήνα, δηλαδή μισθό περίπου 35.000 λίρες το χρόνο. Αν θέλεις να είσαστε λίγο πιο άνετα, τότε πολλαπλασίασε το ενοίκιο επί 4.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

τα κοριτσια εχουν σχολιασει αρκετα το πως γινεσαι qualified teacher στην Αγγλια στο τοπικ "μια νεα αρχη στην Αγγλια" μπορεις να ριξεις εκει μια ματια κ να ρωτησεις οτι αλλο θες. αλλα μπορεις να παρεις επισημες πληροφοριες κ κατευθειαν απο το teaching agency

http://www.education.gov.uk/get-into-teaching/faqs/becoming-a-teacher/qualified-teacher-status.aspx

για τον αντρα σου δεν μπορω να σου πω πολλα, αλλα αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι οτι η οικοδομη εδω δεν εχει την ιδια εννοια με της ελλαδας. δεν υπαρχουν πχ θεμελια στο εδαφος, αλλα κ γενικα η φιλοσοφια του χτιζω σπιτι δεν υπαρχει. θα ελεγα οτι στην παρουσα φαση αυτο περναει κριση κ εδω, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια. ισως οι υπολοιπες να μπορουν να πουν περισσοτερα

καλη αρχη σε οτι κ αν κανετε

Καλά νέα, επιτέλους, μόλις σήμερα έλαβα την επιβεβαίωση ότι πλέον είμαι QTS Qualified Teacher. Ελπίζω να πιάσει τόπο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μανούλες.... όπως καταλάβατε τα δύο παιδάκια μας και εμείς σκεφτόμαστε να αφήσουμε την Ελλάδα για το μεγάλο νησί. Λάθος ή σωστό δεν έχω ιδέα τελικά... Έχω γοητευτεί απο τα όσα διάβασα και είδα για το Bath. Γνωρίζει καμιά μανούλα πληροφορίες για την περιοχή;;;; Ευχαριστώ :confused:

Εγω ειμαι στο Bath :) Ειναι παρα πολυ ωραιο μερος και κυριως πολυ καλο για να μεγαλωσεις παιδακια. Δεν εχει εγληματικοτητα, δεν εχει πολλους ξενους, εχει αρκετες ελληνικες οικογενειες, δεν θα ειστε μονοι σας και εχει ορθοδοξη εκκλησια. Μαλλον τωρα που σου γραφω θα εχετε ερθει ηδη. Εμεις δυστυχως θα φυγουμε απο το Bath, μετα λυπης μου το λεω, θα παμε στο Λονδινο γιατι βρηκα δουλεια εκει. Να ειστε καλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κοριτσια. Εμεις μολις μετακομισαμε στο Bath! Ειναι πολυ ομορφη πολη και απ'οσο εχω ακουσει υπεροχη για να μεγαλωνεις τα παιδια σου! Εχει ωραια παρκα, παιδικες χαρες, και πολυ καθαρη ατμοσφαιρα! Εμεις εχουμε ενα κοριτσακι 23 μηνων :) και πιστευω πως θα περασουμε ωραια εδω. Θα χαρω πολυ να σου δωσω πληροφοριες αν ακομα ψαχνεις...

Επισης αν καποια απο εσας εκει εξω μενει στο Bath η γνωριζει αλλες μανουλες που μενουν εδω (η και σε καποια κοντινη περιοχη), θα μπορουσε να μας βοηθησει να ερθουμε σε επαφη? Θα χαρουμε πολυ να γνωρισουμε και αλλους Ελληνες γονεις, μιας και ακομα δεν εχουμε συναντησει καποιον... :( Θα ειναι ωραιο τα παιδια να παιζουν μαζι και να μηλανε στα ελληνικα οσο εμεις χαλαρωνουμε μ'ενα καφεδακι η ακομα καλυτερα με ενα παραδοσιακο αγγλικο τσαγακι! So please help!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στο Bath :) Ειναι παρα πολυ ωραιο μερος και κυριως πολυ καλο για να μεγαλωσεις παιδακια. Δεν εχει εγληματικοτητα, δεν εχει πολλους ξενους, εχει αρκετες ελληνικες οικογενειες, δεν θα ειστε μονοι σας και εχει ορθοδοξη εκκλησια. Μαλλον τωρα που σου γραφω θα εχετε ερθει ηδη. Εμεις δυστυχως θα φυγουμε απο το Bath, μετα λυπης μου το λεω, θα παμε στο Λονδινο γιατι βρηκα δουλεια εκει. Να ειστε καλα :)

Γεια σου Sophisticate, ευχομαι να τα βρικες ολα καλα στο Λονδινο και την νεα σου δουλεια! Ειχαμε μεινει και εμεις εκει για 4 χρονια οταν καναμε τα μεταπτυχιακα μας, πριν γυρισουμε Ελλαδα και κανουμε την κορουλα μας :-) Εγω οπως ισως διαβασες παραπανω μολις εφτασα στο Bath, μαζι με την κορη και τον αντρα μου. Ειναι οντως πολυ ομορφα! Δυστυχως ομως δεν εχουμε γνωρισει ακομα αλλους ελληνες γονεις :-( Απο αυτα που προανεφερες αναρωτιομουνα μηπως θα μπορουσες να μας βοηθησεις; Σ'ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχομαι να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...