Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσακια! Σε όσες ήρθαν τωρα, καλώς ήρθατε στην παρεούλα μας!

Ερχομαι να ισοφαρίσω το σκορ προσθέτοντας αλλο ενα κοριτσάκι στη λίστα...

Αποψη δυο διαφορετικών γιατρών πως μάλλον ειναι κοριτσάκι, άρα σίγουρα κοριτσάκι...

Ο άντρας μου εχει ξετρελαθει... Κάνει τρελά όνειρα...

Εγω ήμουν σίγουρη πως θα εχω γιο, το πίστευα πολυ, αλλα τωρα χαίρομαι που θα μπορέσω να βγάλω το όνομα της γιαγιάς μου, που της εχω μεγάλη αδυναμία...

Οσο για ιδιωτικά-δημόσιο νοσοκομείο, στην αρχή έλεγα ιδιωτικό, μετα δημόσιο και τωρα το ξανά σκέφτομαι για ιδιωτικο , γιατι χθες μου ειπε μια μητερα πως αν γεννήσεις σε ιδιωτικό παίρνεις το επίδομα περίπου χίλια ευρώ, ενώ αν γεννήσεις στο δημόσιο οχι.

Το θέμα όμως δεν ειναι τα χρήματα γιατι θα μας βγουν τα ίδια τελικά... Αλλα η ασφάλεια...

Το ιδιωτικο της περιοχής μας εχει μονόκλινά δωμάτια μόνο και αυτο ειναι πολυ ωραίο, επίσης κοστίζει μόνο 2500 περίπου, αλλα αν συμβεί κατι στο μωρο τι γινεται;


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κοριτσακια! Σε όσες ήρθαν τωρα, καλώς ήρθατε στην παρεούλα μας!

Ερχομαι να ισοφαρίσω το σκορ προσθέτοντας αλλο ενα κοριτσάκι στη λίστα...

Αποψη δυο διαφορετικών γιατρών πως μάλλον ειναι κοριτσάκι, άρα σίγουρα κοριτσάκι...

Ο άντρας μου εχει ξετρελαθει... Κάνει τρελά όνειρα...

Εγω ήμουν σίγουρη πως θα εχω γιο, το πίστευα πολυ, αλλα τωρα χαίρομαι που θα μπορέσω να βγάλω το όνομα της γιαγιάς μου, που της εχω μεγάλη αδυναμία...

Οσο για ιδιωτικά-δημόσιο νοσοκομείο, στην αρχή έλεγα ιδιωτικό, μετα δημόσιο και τωρα το ξανά σκέφτομαι για ιδιωτικο , γιατι χθες μου ειπε μια μητερα πως αν γεννήσεις σε ιδιωτικό παίρνεις το επίδομα περίπου χίλια ευρώ, ενώ αν γεννήσεις στο δημόσιο οχι.

Το θέμα όμως δεν ειναι τα χρήματα γιατι θα μας βγουν τα ίδια τελικά... Αλλα η ασφάλεια...

Το ιδιωτικο της περιοχής μας εχει μονόκλινά δωμάτια μόνο και αυτο ειναι πολυ ωραίο, επίσης κοστίζει μόνο 2500 περίπου, αλλα αν συμβεί κατι στο μωρο τι γινεται;

Δεν ισχύει αυτό με το επίδομα πια.

Λογικά έχει συμβληθεί ο ΕΟΠΥΥ με όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια και το επίδομα που έπερνες ως τώρα αφαιρείται από το τιμολόγιο του ιδιωτικού.

Ψάξτο λίγο με το ταμείο σου.


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Χαθηκα αλλα ειχα πολλες δουλειες τον τελευταιο καιρο. Χαιρομαι που ειστε ολες καλα κ πιο πολυ χαιρομαι για τα μωρακια!

Το επιδομα τοκετου το παιρνεις ΜΟΝΟ αν γεννησεις στο σπιτι. Ειτε γεννησεις σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο δεν παιρνεις τπτ στο χερι η ασφαλεια απευθειας πληρωνει την κλινικη. Μια χαρα ειναι τα δημοσια.. Σε ολη την ευρωπη οι γυναικες γεννανε στα δημοσια κ με γιατρο τον εφημερευον.. Οποτε αν δεν θελετε ξενοδοχειακες υπηρεσιες επιλεξτε δημοσιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εγώ ήθελα να πω ότι είπε η Στεφανιανα. Επίδομα περνεις μόνο αν γεννήσεις σπίτι. Για ένα παιδί 900,00? , για δίδυμα 1200,00? και για τριδυμα 1600,00?. Εγώ θα,γεννήσω στο δημόσιο νοσοκομείο όπου και έμαθα ότι το παιδί θα το έχω εγώ αποκλειστικά εκτος απροόπτου (φτου φτου). Επεισης είναι ένα πόσο 500,00? που αφαιρείται από τα έξοδα του ιδιωτικού (μόνο αν είναι συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ ) που και καλά είναι σαν βοήθεια. Στο δημόσιο δεν πληρώνεις τίποτα εκτός αν επιλέξεις διαφορετικό δωμάτιο από αυτό που καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ. Τότε πληρώνεις τη διαφορά. Αυτά ξέρω.

Εσεις τι κάνετε; Εγώ χάλια. ( ως συνήθως )


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χχχχμμμμμμμ κελυ δωσε e-mail να σου στειλω τη φωτο!δεν εχει λινκ!

[email protected] :D tnx!

Καλημερα κοριτσια. Χαθηκα αλλα ειχα πολλες δουλειες τον τελευταιο καιρο. Χαιρομαι που ειστε ολες καλα κ πιο πολυ χαιρομαι για τα μωρακια!

Το επιδομα τοκετου το παιρνεις ΜΟΝΟ αν γεννησεις στο σπιτι. Ειτε γεννησεις σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο δεν παιρνεις τπτ στο χερι η ασφαλεια απευθειας πληρωνει την κλινικη. Μια χαρα ειναι τα δημοσια.. Σε ολη την ευρωπη οι γυναικες γεννανε στα δημοσια κ με γιατρο τον εφημερευον.. Οποτε αν δεν θελετε ξενοδοχειακες υπηρεσιες επιλεξτε δημοσιο!

Έχει δίκιο για το επίδομα κορίτσια, δυστυχώς πάει... Κι εγώ γι'αυτό δεν συζητάω το ιδιωτικό, επίδομα γιοκ, άσε που όσες δεν είμαστε Αθήνα, καλό είναι να επιλέγουμε δημόσιο γιατί τα ιδιωτικά (εκτός τα πολύ μεγάλα) δεν έχουν την ίδια εμπειρία σε πολύ σοβαρά περιστατικά, συνήθως μιλάω πάντα, μην παρεξηγηθώ.


KaJRp3.png Pn5tp3.png

hDnLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια μου ούτε εγώ τα έχω νιώσει ακόμα, αν και ο γιατρός λεει οτι πιθανον να ειναι θεμα ημερων γιατι ειναι 2 και ειμαι πολυ αδυνατη,οποτε οπου να ναι θα αρχισουν να κανουν αισθητη την παρουσια τους. Αντε να δουμε, ανυπομονω. Απο κοιλια δεν έχω κανει καθολου ακομα, και απο κιλα ειμαι -2,5 σε σχεση με την ημερα της 1ης χοριακής.Αλλά μου λενε ολοι οτι θα κανω και πολυ μεγαλη κοιλια και θα παρω και αρκετα κιλα. Για τη γεννα , εμεις θα παμε σε ιδιωτικο, βεβαια αν τα μωρακια βγουν πολύ πρωορακια υπαρχει το ενδεχομενο να πανε σε ΜΕΝΝ νοσοκομείου. Φυσικα κατι τετοιο δεν θελουμε να το σκεφτομαστε. Προς το παρον αφου πηραμε το οκ απο το γιατρο για θαλασσα,σκεφτομαστε να κανουμε ολιγοημερες διακοπες μεσα στον Ιουλιο, το τελευταιο καλοκαιρι που θα ειμαστε οι 2 μας!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίδομα όπως είπατε οι περισσότερες τέλος!!! Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο όπως και το πρώτο στο οποίο έκανα καισαρική και δεν πλλήρωσα τίποτα απολύτως!

Να κάνετε διακοπές κορίτσια όσες έχετε τη δυνατότητα καθότι θα ναι τελευταία φορά που θα τις απολαύσετε ξένοιαστες!!! Βέβαια κι εμείς αν και έχουμε ένα παιδάκι θα πάμε για μια βδομάδα μόνοι μας τον Ιούλιο αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο γιατί έχεις τη σκέψη σου και στο παιδί!!!


vRX4p3.png

Dp1rp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...άρα λάθος τα ήξερε η μανούλα που μου τα ειπε χθες για το επίδομα και μάλιστα έτυχε να γεννήσει κιόλας χθες! Λέτε να τα έμαθε εκ των υστέρων;

Η αλήθεια ειναι πως οταν ολα πανε καλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλα δεν ειναι κρίμα να δίνουμε τόσα λεφτά και στα δύσκολα να μας στέλνουν αλλού;

Ούτε εγω το εχω νιώσει το κοριτσάκι μου , μόνο αυτα τα τραβηγματάκια , τσιμπηματάκια νιώθω ακομα...


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια ειναι πως οταν ολα πανε καλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλα δεν ειναι κρίμα να δίνουμε τόσα λεφτά και στα δύσκολα να μας στέλνουν αλλού;

Ειναι οντως κριμα, αλλα ο γιατρός μου δεν ειναι σε νοσοκομειο και επειδη τον εμπιστευομαι και επειδη η διδυμη κυηση, εχει απο μονη της καποια ρισκα, δεν θελω να βρω νεο γιατρο τωρα, οποτε τον ακολουθω.Αλλωστε και σε καποια μεγαλα ιδιωτικα εχουν ΜΕΝΝ, απλα επειδη το κοστος ειναι τεραστιο(και δεν ξερω καν αν καλυπτεται μερος του απο τον ΕΟΠΠΥ, αν μακρυα απο μας χρειαστουμε, πιθανον να μεταφερθουν σε δημοσιο.Αλλα γενικα δεν θελω να τα σκεφτομαι αυτα!!!Με αγχώνουν!Το καλο με το γιατρο παντως ειναι ειναι οτι συνεργαζεται με όλες τις ιδωτικες κλινικες της πόλης, οποτε αφηνει σε εμας το ελευθερο να διαλεξουμε που θα παμε. Αλλα αυτα θα τα συζητησουμε λεπτομερεστερα ειπαμε μετα το Σεπτεμβριο


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!δυο φίλες μου που γέννησαν πριν 3-4 μήνες και Πι δυο σε σημοσθα στην Αθήνα πήραν απ το Ικα επίδομα αλλα δεν ειμαι σίγουρη για το τι επίδομα!θα ρωτήσω και θα σας πω!

Ερώτηση!ελλη μου 16 εβδομάδων δεν είσαι;άρα είσαι 3,5 μηνών!οχι;αυτά με εβδομάδες και μήνες όλο τα μπερδευω!!με ρωτάνε πόσο μηνών ειμαι και απανταω σε εβδομάδες και με κοιτάνε σα χάνοι!τωρα λέω απλά πως ειμαι στον 4ο να ξεμπερδευω αλλα ίσως να ναι και λάθος!

Ολες θα πάτε διακοπούλες!;πολυ θα θέλα και γω!ισως μας αφήσει ο γιατρός αργότερα να πάμε μεχρι Λευκαδα αλλα εγω πάλι Σπιτι θα μαι κλεισμένη μαλλον οπότε δεν μου κανει και πολυ κέφι..


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένας φίλος που γέννησε η γυναίκα του στο ΙΑΣΩ και το μωρό ήταν λίγο λιποβαρές... λόγω οικονομικού αναγκάστηκε η γυναίκα να φύγει νωρίτερα (με το που ήταν ΟΚ) αλλά το παιδί έμεινε κι άλλες μέρες... με αποτέλεσμα τελικά να ταλαιπωρηθούν αρκετά και να μην γίνεται αποκλειστικός θηλασμός... Όταν πληρώνεις τόσα λεφτά την σκέφτεσαι την κάθε διανυχτέρευση..

Όσο για το επίδομα εγώ έχω και ιδιωτική ασφάλεια που δίνει το ίδιο ποσό ανεξάρτητα αν έχεις γεννήσει σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο...


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα!!Καλως σας βρηκα και εγω λοιπόν! Εγω περιμένω αγοράκι και εχω ΠΗΤ 19/11 με το καλό να φτασουμε εκει!Διαβασα που κάνατε γκάλοπ με τα κιλά που πήρατε και να σας πω και εγω ότι εχω πάρει ηδη 3 αλλά δεν παραπονιεμαι μιας και μάλλον ημουν απο τις τυχερες που οι ανακατοσουρες περιοριστηκαν σε ζαλαδες και οχι σε ρουκέτες! Αυτο που με βασανιζει σχεδον σε καθημερινη βαση ομως ειναι πονοκεφαλοι! εχει καμια άλλη? Κοιλια εχω κάνει σχεδόν από την πρώτη στιγμή και ακόμα δεν τον έχω νιωσει τον μπόμπυρα :( Ανυπομωνω να αρχισω να τον νιωθω για να ειμαι πιο ηρεμη!

Σχετικά με το επιδομα τοκετου που λέτε - επειδη το εψαξα λιγο αυτες τι μερες- ισχυει ότι δεν το παίρνεις αν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο ή ιδιωτικό συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ και κάνεις χρηση του ΕΟΠΥΥ. Αν γεννησεις σε ιδιωτικό χωρις χρηση ΕΟΠΥΥ το παιρνεις!

ανχελίτα μου περιμενεις διδυμακια και ακόμα δεν εχεις κανει κοιλια και εισαι και -2,5 κιλά??? Πως το κανες αυτο??

την καλημερα μου σε όλες!


Τα καλύτερα είναι αυτά που ακόμα δεν έχω γευτεί,

αφού κρύβεται το αύριο σ' ότι έχω ονειρευτεί

Τα καλύτερα θα 'ρθουν μάτια μου δεν ανησυχώ

φτάνει το δικό σου πρόσωπο να βλέπω όταν ξυπνώ

[sIGPIC][/sIGPIC] cute-pig-2-smiley-003.gif

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...