Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

καλε τι ΠΑΝΙΚΟΣ ειναι αυτος;;;;;;; :tongue: ειμαι ενα ματσο χαλια, εκει που δεν ειχα καθολου ανακατοσουρες με πιασανε χτες ξαφνικα μαζι με ζαλαδες και ειμαι να πεθανω!! ο γιατρος λεει οτι ειναι φυσιολογικο, μεγαλωνει το μωρο και εχει μεγαλυτερες αναγκες οποτε απορροφα και αλλα απο τη μαμα του (δλδ εμενα).

Εμένα μου πέφτει μάλλον η πίεση και για αυτό είμαι τόσο πτώμα. Πάω αύριο για αιματολογικές και αν δείξουν πρόβλημα με το σίδηρο, θα αρχίσω κι εγώ συμπλήρωμα

νομιζω πως αργησες κιολας!! εγω τα παιρνω απο την 12η. ισως γιάυτο να ζαλιζεσαι!!

Μια όμορφη καλησπέρα και από μένα! Σας διαβαζω αρκετό καιρό και είπα να αρχισω και εγω σιγά σιγα να μοιράζομαι τις ανησυχιες μου και τις μικρές καθημερινές στιγμές της εγκυμοσύνης μου μαζί σας ! Να έχουμε όλες μια ανέφελη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και με το καλό να κρατησουμε τα μωρακια μας γερά στην αγκαλιά μας!!!

με το καλο το μωρακι σου και καλως μας ηρθες!!! :D

Γεια σας και απο μενα! Εχω διδυμάκια, κλεισαμε αισίως τις 14 εβδ.,ολα πανε καλα μεχρι τώρα.Φυλλά δεν εχουμε καταφερει να δουμε ακομα, την επομενη φορά.ΠΗΤ εχω 12/12 αλλά λόγω διδυμοεγκυμοσυνης θα παμε Νοέμβρη.Θελουμε να ελπίζουμε τέλη Νοέμβρη.Μεχρι τώρα ειχα ενα ανύσηχο 1ο τρίμηνο, με ανακατωσουρες, ζαλαδες και απιστευτη κουραση.Αλλα ολα αυτα δειχνουν να περνουν σιγα σιγα.Οκ η κουραση παραμενει!Αυτα απο μενα, θα τα λεμε παρεα, καθως θα περιμενουμε τα μπεμπακια μας!

επιτελους μια ακομα διδυμομανουλα να κανει παρεα στη δικια μας. καλωσορισες με το καλο 2 γερα μωρακια!!!

Καλησπέρα κορίτσια όμορφα!Καλώς ήρθανε οι νέες εγκυούλες!Τι κάνετε;

Εγώ λίγο πεσμένη ψυχολογικά, δεν κοιμήθηκα καλά το βράδυ, μες το άγχος με το σπίτι που δεν βρίσκουμε, με την επικείμενη μετακόμιση και το αγόρι μου να λείπει όοοολη μέρα στη δουλειά.Διάθεση, απολύτως, καμμία...

α να σου πω, δυσκολη η μετακομιση δεν λεω αλλα δεν θα μου πεφτεις και ψυχολογικα ενταξει;;;; ε;;;; δεν θελω να μου στενοχωρεις το παιδι, σε εφαγα κακομοιρα μου!!! ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ. οικονομικη κριση εχουμε, σπιτια ξενοικιαστα υπαρχουν πολλα! σε ποια περιοχη κοιτας;;;

Σιγά σιγά μεγαλώνει η παρέα... Καλως ήρθατε κορίτσια! :-)

εγώ έχω ολονύχτιο στη δουλειά σήμερα... να δούμε πως θα την παλέψω, που συνήθως από τις 10 κρατάω τα μάτια μου με οδοντογλυφίδες!!!!

χ?σ? μεσα!!! και εγω ετσι ειμαι κουτουλαω!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΠΕΛΕΣ.... ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ???ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΝΙΩΣΑΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ..... ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ:(

επιδομα παιρνουμε μονο αν γεννησουμε σε ιδιωτικο χωρις ΕΟΠΠΥ.

θα το νιωσεις το νινακι σου μην στενοχωριεσαι!!!!

πωπωωωωωωω ειμαι ΧΑΛΙΑΑΑΑΑ.... ΕΛΛΗΗΗΗΗ σε καταλαβαινω ρε συ!!!!

Τα μωράκια μου ούτε εγώ τα έχω νιώσει ακόμα, αν και ο γιατρός λεει οτι πιθανον να ειναι θεμα ημερων γιατι ειναι 2 και ειμαι πολυ αδυνατη,οποτε οπου να ναι θα αρχισουν να κανουν αισθητη την παρουσια τους. Αντε να δουμε, ανυπομονω. Απο κοιλια δεν έχω κανει καθολου ακομα, και απο κιλα ειμαι -2,5 σε σχεση με την ημερα της 1ης χοριακής.Αλλά μου λενε ολοι οτι θα κανω και πολυ μεγαλη κοιλια και θα παρω και αρκετα κιλα. Για τη γεννα , εμεις θα παμε σε ιδιωτικο, βεβαια αν τα μωρακια βγουν πολύ πρωορακια υπαρχει το ενδεχομενο να πανε σε ΜΕΝΝ νοσοκομείου. Φυσικα κατι τετοιο δεν θελουμε να το σκεφτομαστε. Προς το παρον αφου πηραμε το οκ απο το γιατρο για θαλασσα,σκεφτομαστε να κανουμε ολιγοημερες διακοπες μεσα στον Ιουλιο, το τελευταιο καλοκαιρι που θα ειμαστε οι 2 μας!

μου ηρθαν δακρυα στα ματια με την τελευταια σου προταση!!!

το τελευταιο καλοκαιρι που θα ειμαστε οι δυο μας!!

αχ, πολυ συγκινηθηκα!! οσο για τα μωρακια σου, οπου να'ναι θα τα νιωσεις!! να δεις ερωτα που θα παθεις!!

Καλημέρα και απο μένα!!δυο φίλες μου που γέννησαν πριν 3-4 μήνες και Πι δυο σε σημοσθα στην Αθήνα πήραν απ το Ικα επίδομα αλλα δεν ειμαι σίγουρη για το τι επίδομα!θα ρωτήσω και θα σας πω!

Ερώτηση!ελλη μου 16 εβδομάδων δεν είσαι;άρα είσαι 3,5 μηνών!οχι;αυτά με εβδομάδες και μήνες όλο τα μπερδευω!!με ρωτάνε πόσο μηνών ειμαι και απανταω σε εβδομάδες και με κοιτάνε σα χάνοι!τωρα λέω απλά πως ειμαι στον 4ο να ξεμπερδευω αλλα ίσως να ναι και λάθος!

Ολες θα πάτε διακοπούλες!;πολυ θα θέλα και γω!ισως μας αφήσει ο γιατρός αργότερα να πάμε μεχρι Λευκαδα αλλα εγω πάλι Σπιτι θα μαι κλεισμένη μαλλον οπότε δεν μου κανει και πολυ κέφι..

αν γεννησαν πριν τον φλεβαρη μπορει να πηραν επιδομα. τον φλεβαρη καταργηθηκε νομιζω!!! θελω και εγω διακοπες!! αν ειμαστε καλα, μπορει να παμε καπακι μετα το γαμο στη ΜΑΝΗ που εχει και καθαρη θαλασσα!!!


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ!!! ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ-ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2013!!!!

kat3r1na .............. ΠΗΤ 01/11/13

AthKos ................ ΠΗΤ 02/11/13 Κοριτσι

stefaniana............. ΠΗΤ 06/11/13 Αγορι

zacharoula1982 ...... ΠΗΤ 07/11/13 Κοριτσι

zwoula80 .............. ΠΗΤ 07/11/13

Figaroli ................. ΠΗΤ 07/11/13

Δημητρα69............. ΠΗΤ 09/11/13

ganna .................. ΠΗΤ 09/11/13 Αγορι

polixenh ................ ΠΗΤ 15/11/13 Αγορι

Merenta ................ ΠΗΤ 16/11/13

Vula ..................... ΠΗΤ 17/11/13

Renita ................... ΠΗΤ 19/11/13 Αγορι

despina77............... ΠΗΤ 20/11/13

elenaki1987 ............ ΠΗΤ 20/11/13 Κοριτσι

πακι ...................... ΠΗΤ 21/11/13

glykeritsa ............... ΠΗΤ 23/11/13 Αγορι

ioazon ................... ΠΗΤ 23/11/13

xrydim ................... ΠΗΤ 26/11/13 Κοριτσι (μαλλον)

kokkinotrixa..............ΠΗΤ 01/12/13

Ellie2013................. ΠΗΤ 02/12/13 Αγορι

Lia_84 ................... ΠΗΤ 04/12/13 Κοριτσι

magdou_................. ΠΗΤ 08/12/13 Αγορι

maria*.................... ΠΗΤ 10/12/13 Κοριτσι

anchelita ................ ΠΗΤ 12/12/13

maribell .................. ΠΗΤ 13/12/13 Κοριτσι

sotsafi89 ................ ΠΗΤ 15/12/13 Αγορι

kellymania ............... ΠΗΤ 18/12/13

maira77 .................. ΠΗΤ 20/12/13

chrstina123 ............. ΠΗΤ 24/12/13

may23 .................... ΠΗΤ 25/12/13

ΓΙΑΤΡΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ!!

15/06 kokkinotrixa......(υπερηχος)

17/06 Ellie2013 ..........(εξετασεις)

19/06 Christina123......(αυχενικη)

20/06 maria* .............(επιβεβαιωση φυλου)

25/06 polixenh ...........(υπερηχος)

03/07 kellymania..........(A' test)

03/07 ganna ..............(Β' επιπεδου)

03/07 zwoula80 ..........(Β' επιπεδου)

11/07 ioazon...............(Β' επιπεδου)

12/07 polixenh ............(Β' επιπεδου)

15/07 elenaki1987........(Β' επιπεδου)

17/07 glykeritsa ...........(Β'επιπεδου)

26/07 xrydim ...............(Β'επιπεδου)

08/08 magdou_ ...........(Β' επιπεδου)


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για το καλωσόρισμα, με το καλό να παρουμε όλες μας τα μωράκια μας αγκαλιά.

ανχελίτα μου περιμενεις διδυμακια και ακόμα δεν εχεις κανει κοιλια και εισαι και -2,5 κιλά??? Πως το κανες αυτο??

Ειχα δύσκολο 1ο τριμηνο φιλεναδα.Συν οτι ποτε δεν ημουν του φαγητου και εχω μαλλον και καλο μεταβολισμο, να τα μειον κιλα.Αλλά πισω εχει η αχλαδα την ουρα , που λενε.Πιστευτω οτι με το περασμα των εβδομαδων θα αλλαξουν ριζικα τα πραγματα.Οσο για την κοιλια, τι να πω, μαλλον θεμα κατασκευης ειναι.Και πιστεψε με θελω να κανω κοιλια, να δειχνω λίγο εγκυος βρε παιδι μου! (Να θυμαστε αυτα τα μηνυματα μου σε μερικους μηνες που θα γκρινιαζω για τα κιλα μου και την τεραστια κοιλια μου να με κοροιδευετε:tongue::tongue::tongue:)


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για το καλωσόρισμα, με το καλό να παρουμε όλες μας τα μωράκια μας αγκαλιά.

Ειχα δύσκολο 1ο τριμηνο φιλεναδα.Συν οτι ποτε δεν ημουν του φαγητου και εχω μαλλον και καλο μεταβολισμο, να τα μειον κιλα.Αλλά πισω εχει η αχλαδα την ουρα , που λενε.Πιστευτω οτι με το περασμα των εβδομαδων θα αλλαξουν ριζικα τα πραγματα.Οσο για την κοιλια, τι να πω, μαλλον θεμα κατασκευης ειναι.Και πιστεψε με θελω να κανω κοιλια, να δειχνω λίγο εγκυος βρε παιδι μου! (Να θυμαστε αυτα τα μηνυματα μου σε μερικους μηνες που θα γκρινιαζω για τα κιλα μου και την τεραστια κοιλια μου να με κοροιδευετε:tongue::tongue::tongue:)

χαχαχ!!! θα τα θυμομαστε!!!:tongue::tongue::tongue:


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω βγάλαμε συμπέρασμα για το επίδομα!

Συνάντησα πριν λιγο μια κοπέλα που γέννησε σε ιδιωτικο και μου ειπε οτι πήρε 900 πίσω απο τ ΙΚΑ και πως αν γεννουσε σε δημόσιο δεν θα τα έπερνε.

Και η κοπέλα χθες πάλι για ΙΚΑ είχε κάνει λόγο...

Τωρα μη με ρωτάτε τη διάφορα ΙΚΑ και εοππυ γιατι δεν εχω ιδέα απο ασφάλειες..

Οσο για τα κιλα εγω ειμαι ακριβώς όσα ξεκίνησα , δεν είχα ούτε μια ναυτία ούτε μια ζαλαδα , αλλα κανω διατροφη ήδη πριν απο την εγκυμοσυνη.

Επίσης ο γιατρός εκτός απο φυλλικό δεν μου εχει γράψει τιποτα αλλο γιατι οι εξετάσεις ειναι σούπερ! Αιματοκριτης 43 :shock:

Πιστεύω πως οι νέες μανουλες σε σχέση με προηγούμενες γενιές ειναι πιο συνειδητοποιημένες και ξέρουν πως στην εγκυμοσυνη δεν τρως για δυο...

Πολυ σπάνια πια να πάρει κοπέλα στην εγκυμοσυνη 30 κιλα...


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τις γεννες

Αν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο ΔΕΝ πληρωνεις τπτ και ΔΕΝ παιρνεις το επιδομα τοκετου...

Εαν γεννησεις σε ιδιωτικο νοσοκομειο που ειναι συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ τοτε ΔΕΝ παιρνεις το επιδομα απο το ικα διοτι το νοσοκομειου το ιδιωτικο εχει συμβαση με το ικα και τα παιρνει τα λεφτα απο εκει.Απλα πληρωνεις λιγοτερα απο οτι θα πληρωνες στο ιδιωτικο γιατι θα παρουν και λεφτα απο το ικα.

Εαν γεννησεις σε ιδιωτικο νοσοκομειο που ΔΕΝ εχει συμβαση με τον ΕΟΠΠΥ τοτε θα παρεις τα λεφτα απο το ικα.

Επομενως να ρωτησετε στο μαιευτηριο που θελετε να γεννησετε αν ειναι συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ γιατι δεν το λενε και το μαθαινεις μετα οταν πας να παρεις τα λεφτα απο το ικα και τρως πορτα!!

ο ΕΟΠΠΥ ειναι ο εναιαιος φορεας ασφαλισης και εχει τα ταμεια οπως το ικα ,το δημοσιο το τεβε νομιζω!

χχχχ


WvYwp2.png I9Cbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πεινάω πάρα πολύ... πονάει το στομάχι μου και ανακατεύομαι απο την πείνα... κάτι τέτοιο δεν το έχω νιώσει ξανά στη ζωή μου... Άρα δεν είναι ότι νιώθω ότι τρώω για δύο, αλλά βασανίζομαι όταν δεν είναι γεμάτο το στομάχι μου... όμως επειδή δεν θέλω να πάρω κιλά κάνω μεγάλη προσπάθεια να τρώω μικρότερα γεύματα περισσότερες φορές την ημέρα και περισσότερα λαχανικά και φρούτα... αν συνεχίσει όμως αυτή η κατάσταση δεν ξέρω τι θα γίνει με τα κιλά.


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πεινάω πάρα πολύ... πονάει το στομάχι μου και ανακατεύομαι απο την πείνα... κάτι τέτοιο δεν το έχω νιώσει ξανά στη ζωή μου... Άρα δεν είναι ότι νιώθω ότι τρώω για δύο, αλλά βασανίζομαι όταν δεν είναι γεμάτο το στομάχι μου... όμως επειδή δεν θέλω να πάρω κιλά κάνω μεγάλη προσπάθεια να τρώω μικρότερα γεύματα περισσότερες φορές την ημέρα και περισσότερα λαχανικά και φρούτα... αν συνεχίσει όμως αυτή η κατάσταση δεν ξέρω τι θα γίνει με τα κιλά.

Τρώγοντας υγιεινά δεν θα παχύνεις.

Κι εγώ τρώω πολύ αλλά καθόλου "αμαρτίες".

Πώς να παχύνεις με σωστή διατροφή; Πρέπει να τρως απίστευτες ποσότητες!


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τρώγοντας υγιεινά δεν θα παχύνεις.

Κι εγώ τρώω πολύ αλλά καθόλου "αμαρτίες".

Πώς να παχύνεις με σωστή διατροφή; Πρέπει να τρως απίστευτες ποσότητες!

Ευτυχώς δεν με ενοχλούν τα φρούτα και τα λαχανικά... όμως ακόμα δεν έχουν περάσει εντελώς οι αναγούλες και τρώω με δυσκολία κρέας... κάνω προσπάθεια λόγω του χαμηλού αιματοκρίτη... λάδι δεν μπορώ να φάω καθόλου (άρα δεν τρώω λαδερά κτλ)... και δεν μπορώ καθόλου γαλακτοκομικά. Βασικά η διατροφή μου αποτελείται κυρίως από μακαρόνια, ρύζι, πατάτες και ψωμί. Άρα σίγουρα δεν είναι σωστή διατροφή :-). Αααα.. και τελευταία ευτυχώς άρχισα να πινω λίγο γάλα με δημητριακά για πρωινό.

Ελπίζω μόνο να αλλάξει στο δεύτερο τρίμηνο...


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ σιγά-σιγά μπόρεσα να βάλω και λαδερά στη διατροφή μου τώρα στο δεύτερο τρίμηνο.

Αυτό που δεν μπορώ να φάω ακόμα είναι οτιδήποτε απ' έξω. Μου πέφτουν όλα πολύ βαριά


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σιγά-σιγά μπόρεσα να βάλω και λαδερά στη διατροφή μου τώρα στο δεύτερο τρίμηνο.

Αυτό που δεν μπορώ να φάω ακόμα είναι οτιδήποτε απ' έξω. Μου πέφτουν όλα πολύ βαριά

αυτο ισχυει και σ εμενα!! οχι μονο με τις βρωμιες ομως, καθε πρωι τρωω φρυγανιες με βουτυρο και μελι και 2 ποτηρια γαλα χωρις προβλημα. μια μερα εφαγα ψωμι και κοντεψα να μεινω απο τον πονο! ενω ψωμι με το φαγητο τρωω. εν τω μεταξυ εγω που φρουτα ετρωγα 2 φορες το χρονο δεν μπορω να περασει μερα χωρις να φαω! μου τρεχουν τα σαλια που τα βλεπω!! οι δικοι μου τραβανε τα μαλλια τους!!!!


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχααχαχαχα ιαζον smiley-sleep012.gif και εγω κοιμάμαι εύκολα το βράδυ... Αλλα δεν μπορω πολλες ώρες, ξυπνάει και μετα θελω να ξυπνησω και τν άντρα μου να κάτσουμε μαζι!

Η διατροφη δεν ξερω γιατι, αλλα εχω ,ια υποψία πως με βοήθησε να μη εχω αναγουλες...τα σταθερά και μικρά γεύματα πιστεύω με βοήθησαν...


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...