Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Ειναι οντως κριμα, αλλα ο γιατρός μου δεν ειναι σε νοσοκομειο και επειδη τον εμπιστευομαι και επειδη η διδυμη κυηση, εχει απο μονη της καποια ρισκα, δεν θελω να βρω νεο γιατρο τωρα, οποτε τον ακολουθω.Αλλωστε και σε καποια μεγαλα ιδιωτικα εχουν ΜΕΝΝ, απλα επειδη το κοστος ειναι τεραστιο(και δεν ξερω καν αν καλυπτεται μερος του απο τον ΕΟΠΠΥ, αν μακρυα απο μας χρειαστουμε, πιθανον να μεταφερθουν σε δημοσιο.Αλλα γενικα δεν θελω να τα σκεφτομαι αυτα!!!Με αγχώνουν!Το καλο με το γιατρο παντως ειναι ειναι οτι συνεργαζεται με όλες τις ιδωτικες κλινικες της πόλης, οποτε αφηνει σε εμας το ελευθερο να διαλεξουμε που θα παμε. Αλλα αυτα θα τα συζητησουμε λεπτομερεστερα ειπαμε μετα το Σεπτεμβριο

t8301.gif να χαίρεσαι τα δίδυμακια σου , τρελενομαι για δίδυμακια!

Το ίδιο ακριβώς έκανε και ο κουνιαδος μου, επειδη είχαν βρει το γιατρο και ηταν σε ιδιωτικο, φοβόταν να αλλάξουν! Πανω απο ολα να εχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρο και μετα ολα τα αλλα!

Εγω για το λόγο αυτο, αν και ένιωθα πολυ καλα με τον ιδιώτη γιατρο μου, πήγα να γνωρίσω και δυο γιατρούς σε δημόσιο, ήθελα να εχω την επιλογή...

Επίσης θα με ενδιέφερε να εχω τον ίδιο γιατρο σε όσα παιδια κανω, αλλα ας πανε ολα καλα στο πρωτο και μετα βλέπουμε!


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αχααχαχαχα ιαζον smiley-sleep012.gif και εγω κοιμάμαι εύκολα το βράδυ... Αλλα δεν μπορω πολλες ώρες, ξυπνάει και μετα θελω να ξυπνησω και τν άντρα μου να κάτσουμε μαζι!

Η διατροφη δεν ξερω γιατι, αλλα εχω ,ια υποψία πως με βοήθησε να μη εχω αναγουλες...τα σταθερά και μικρά γεύματα πιστεύω με βοήθησαν...

Εγώ κορίτσια απίστευτες ώρες ύπνου !το βράδυ μπορώ άνετο να κοιμηθώ από τις 8 και να σηκωθώ το πρωί 11 ! Όσο για το τσι εγώ ψηφίζω πολλά μικρά γεύματα εγώ τρωω σχεδόν κάθε τρεις ώρε

ες και έχω χάσει 2 κιλά !όταν έχω άδειο στομάχι ανακατεμαι ! Επιλέγω φρούτα δημητριακά γάλα ψάρι κουλούρια Θεσσαλονίκης μελι όσπρια. Αυτό που δεν μπορώ πολύ είναι το κρέας ! Και έχω ξεχάσει λέξεις όπως γλυκό σουβλάκι πίτσα αναψυκτικά ..κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!Επιτέλους καλοκαίρι!Τι κάνετε;;;Εμείς μια χαρά!Ο γιος μου βέβαια ακόμα άφαντος, δεν μου έχει δώσει ακόμα σημάδια, ελπίζω αυτήν την εβδομάδα!Είμαστε με τον αντρούλη σπίτι, έχω στο φούρνο μπριζόλες χοιρινές και θα φτιάξω και πουρέ.Πήγαμε χτες σε ένα φεστιβάλ βιβλίου, εφοδιαστήκαμε με μπόλικα βιβλιαράκια και το χουμε ρίξει στο διάβασμα.

Το ζήτημα με τον ΕΟΠΠΥ είναι ακριβώς όπως το έθεσε η Μαρκέλλα.Δεν παίρνεις πια χρήματα στο χέρι διότι σου καλύπτει τα νοσήλεια.Στον ΕΟΠΠΥ είναι και ο ΟΓΑ επίσης.

Ειναι οντως κριμα, αλλα ο γιατρός μου δεν ειναι σε νοσοκομειο και επειδη τον εμπιστευομαι και επειδη η διδυμη κυηση, εχει απο μονη της καποια ρισκα, δεν θελω να βρω νεο γιατρο τωρα, οποτε τον ακολουθω.Αλλωστε και σε καποια μεγαλα ιδιωτικα εχουν ΜΕΝΝ, απλα επειδη το κοστος ειναι τεραστιο(και δεν ξερω καν αν καλυπτεται μερος του απο τον ΕΟΠΠΥ, αν μακρυα απο μας χρειαστουμε, πιθανον να μεταφερθουν σε δημοσιο.Αλλα γενικα δεν θελω να τα σκεφτομαι αυτα!!!Με αγχώνουν!Το καλο με το γιατρο παντως ειναι ειναι οτι συνεργαζεται με όλες τις ιδωτικες κλινικες της πόλης, οποτε αφηνει σε εμας το ελευθερο να διαλεξουμε που θα παμε. Αλλα αυτα θα τα συζητησουμε λεπτομερεστερα ειπαμε μετα το Σεπτεμβριο

Anchelita, τα ιδιωτικά μαιευτήρια των Αθηνών είναι αρκετά εξοπλισμένα, έχουν και ΜΕΝΝ (για τα μωρά) αλλά και ΜΕΘ (αν χρειαστεί, ο μη γένοιτο, η μαμά) και μέχρι το 2010 (φαντάζομαι δεν έχει αλλάξει κάτι) καλύπτονταν πλήρως από τα ταμεία. Δυστυχώς, στην επαρχία η κατάσταση είναι τριτοκοσμική. Στη Θεσσαλονίκη μόνο το διαβαλκανικό μπορεί να υποστηρίξει πρόωρα, κανένα άλλο.Σε οποιαδήποτε άλλη κλινική τα μωράκια, αν χρειαστούν υποστήριξη θα πάνε με διακομιδή είτε στο Παπαγεωργίου είτε στο Ιπποκράτειο, ανάλογα ποιο εφημερεύει.


bdxGp3.png

tt1d4479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια!Επιτέλους καλοκαίρι!Τι κάνετε;;;Εμείς μια χαρά!Ο γιος μου βέβαια ακόμα άφαντος, δεν μου έχει δώσει ακόμα σημάδια, ελπίζω αυτήν την εβδομάδα!Είμαστε με τον αντρούλη σπίτι, έχω στο φούρνο μπριζόλες χοιρινές και θα φτιάξω και πουρέ.Πήγαμε χτες σε ένα φεστιβάλ βιβλίου, εφοδιαστήκαμε με μπόλικα βιβλιαράκια και το χουμε ρίξει στο διάβασμα.

Το ζήτημα με τον ΕΟΠΠΥ είναι ακριβώς όπως το έθεσε η Μαρκέλλα.Δεν παίρνεις πια χρήματα στο χέρι διότι σου καλύπτει τα νοσήλεια.Στον ΕΟΠΠΥ είναι και ο ΟΓΑ επίσης.

Anchelita, τα ιδιωτικά μαιευτήρια των Αθηνών είναι αρκετά εξοπλισμένα, έχουν και ΜΕΝΝ (για τα μωρά) αλλά και ΜΕΘ (αν χρειαστεί, ο μη γένοιτο, η μαμά) και μέχρι το 2010 (φαντάζομαι δεν έχει αλλάξει κάτι) καλύπτονταν πλήρως από τα ταμεία. Δυστυχώς, στην επαρχία η κατάσταση είναι τριτοκοσμική. Στη Θεσσαλονίκη μόνο το διαβαλκανικό μπορεί να υποστηρίξει πρόωρα, κανένα άλλο.Σε οποιαδήποτε άλλη κλινική τα μωράκια, αν χρειαστούν υποστήριξη θα πάνε με διακομιδή είτε στο Παπαγεωργίου είτε στο Ιπποκράτειο, ανάλογα ποιο εφημερεύει.

εμεις φύγαμε χτες το μεσημερι για εκδρομουλα!!καναμε ενα μπανακι χτες το απογευμα!!και σημερα 8.00 το πρωι παραλία παλι μεχρι τις 11.30!!η γνωμη μου η πιο ωραία ώρα για θάλασσα ο ήλιος δεν καιει η παραλία είναι άδεια και η θάλασσα τέλεια ...πεντακάθαρη και ζεστη!! Τι σας είπε ο γιατρός σας για την θάλασσα??? έμενα με άφησε αρκεί να είναι καθαρά, να μην κάθομαι στον ήλιο, να μπαίνω σιγά σιγά, και να μην πηγαίνω τις ώρες που κάει ο ήλιος!αν και εμείς παντα επιλέγαμε ή νωρις το πρωί ή το απόγευμα!!Για μένα είναι τέλεια!!!τι κάνατε εσείς???

Link to comment
Share on other sites

THANKSSSSSSSSSS!!!ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!

Μπορώ να σου πω και τι έλειπε από τον κώδικα :P

εμεις φύγαμε χτες το μεσημερι για εκδρομουλα!!καναμε ενα μπανακι χτες το απογευμα!!και σημερα 8.00 το πρωι παραλία παλι μεχρι τις 11.30!!η γνωμη μου η πιο ωραία ώρα για θάλασσα ο ήλιος δεν καιει η παραλία είναι άδεια και η θάλασσα τέλεια ...πεντακάθαρη και ζεστη!! Τι σας είπε ο γιατρός σας για την θάλασσα??? έμενα με άφησε αρκεί να είναι καθαρά, να μην κάθομαι στον ήλιο, να μπαίνω σιγά σιγά, και να μην πηγαίνω τις ώρες που κάει ο ήλιος!αν και εμείς παντα επιλέγαμε ή νωρις το πρωί ή το απόγευμα!!Για μένα είναι τέλεια!!!τι κάνατε εσείς???

Τυχερή, εσύ δεν θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς και όταν έρθει το μπεμπέ. Εμείς ξυπνάμε με το πάσο μας, χαζεύουμε, πάει μεσημέρι για να πάμε στην παραλία, αράζουμε στην παραλία με τις ώρες (πάντα κάτω από ομπρέλα, δεν αντέχουμε τον ήλιο), πάμε για φαγητό κατά τις 7.00 και μαζευόμαστε στο δωμάτιο κατά τις 9.00.

Μόλις έρθει το μπεμπέ θα δυσκολευτούμε να βάλουμε σωστό πρόγραμμα, σαν το δικό σας.

Για τη θάλασσα μου είπε να κάνω μπάνιο όποτε και όπου θέλω και πως μαιευτικά δεν την πειράζει τίποτα. Να προσέχω μόνο μην πάθω κανα λουμπάγκο κλπ άμα έχει κρυάκι γιατί δεν θα μπορώ να πάρω κανένα φάρμακο. Της είπα πως δεν κάνω ηλιοθεραπεία, ρώτησα για τον ήλιο και μου είπε αφού δεν κάθομαι στον ήλιο, ας πηγαίνω ότι ώρα θέλω, αρκεί να μην με πειράζει η ζέστη.


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω και τι έλειπε από τον κώδικα :P

Τυχερή, εσύ δεν θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς και όταν έρθει το μπεμπέ. Εμείς ξυπνάμε με το πάσο μας, χαζεύουμε, πάει μεσημέρι για να πάμε στην παραλία, αράζουμε στην παραλία με τις ώρες (πάντα κάτω από ομπρέλα, δεν αντέχουμε τον ήλιο), πάμε για φαγητό κατά τις 7.00 και μαζευόμαστε στο δωμάτιο κατά τις 9.00.

Μόλις έρθει το μπεμπέ θα δυσκολευτούμε να βάλουμε σωστό πρόγραμμα, σαν το δικό σας.

Για τη θάλασσα μου είπε να κάνω μπάνιο όποτε και όπου θέλω και πως μαιευτικά δεν την πειράζει τίποτα. Να προσέχω μόνο μην πάθω κανα λουμπάγκο κλπ άμα έχει κρυάκι γιατί δεν θα μπορώ να πάρω κανένα φάρμακο. Της είπα πως δεν κάνω ηλιοθεραπεία, ρώτησα για τον ήλιο και μου είπε αφού δεν κάθομαι στον ήλιο, ας πηγαίνω ότι ώρα θέλω, αρκεί να μην με πειράζει η ζέστη.

χαχαχα!!!αναγκαστηκα ...θα αλλάξετε πρόγραμμα θαλάσσης (χιχιχι) και εμεις στις αρχες που γνωριστήκαμε έτσι πηγαίναμε! αλλά δεν αντέχω τον ήλιο και σιγά σιγά αλλάξαμε πρόγραμμα!!έεεε οσό για όταν έρθει το μωρό θα έχει αλλάξει γενικά το προγραμμά σας οπότε θα έρθει φυσικά και αυτή η αλλαγή!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!δυο φίλες μου που γέννησαν πριν 3-4 μήνες και Πι δυο σε σημοσθα στην Αθήνα πήραν απ το Ικα επίδομα αλλα δεν ειμαι σίγουρη για το τι επίδομα!θα ρωτήσω και θα σας πω!

Ερώτηση!ελλη μου 16 εβδομάδων δεν είσαι;άρα είσαι 3,5 μηνών!οχι;αυτά με εβδομάδες και μήνες όλο τα μπερδευω!!με ρωτάνε πόσο μηνών ειμαι και απανταω σε εβδομάδες και με κοιτάνε σα χάνοι!τωρα λέω απλά πως ειμαι στον 4ο να ξεμπερδευω αλλα ίσως να ναι και λάθος!

Ολες θα πάτε διακοπούλες!;πολυ θα θέλα και γω!ισως μας αφήσει ο γιατρός αργότερα να πάμε μεχρι Λευκαδα αλλα εγω πάλι Σπιτι θα μαι κλεισμένη μαλλον οπότε δεν μου κανει και πολυ κέφι..

Όχι δεν τα μπερδευω καθολου. Καταρχάς μετράω σε μήνες όχι βδομάδες. Είμαι στον τέταρτο μηνα κύησης και 2 Ιουλίου μπαίνω στον πέμπτο. Ειμαι 4,5 μηνών. Η ΠΗΤ μου ειναι 2 Δεκεμβριου. Στον μήνα μου μπαινω 2 Νοεμβρίου. Τα ίδια μου ελεγε και η μάνα κου και με έκανε να πάρω τηλεφωνο τον γιατρό μου. Για μετρηστε καλα! Έμαθα 1 Απριλίου οτι είμαι έγκυος και στις 2 Απριλίου μπήκα στον 2ο. Μάρτιος 1ος μήνας,Απρίλιος 2ος μήνας, Μάιος 3ος μήνας, Ιούνιος 4ος μήνας και πάει λέγοντας.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι δεν τα μπερδευω καθολου. Καταρχάς μετράω σε μήνες όχι βδομάδες. Είμαι στον τέταρτο μηνα κύησης και 2 Ιουλίου μπαίνω στον πέμπτο. Ειμαι 4,5 μηνών. Η ΠΗΤ μου ειναι 2 Δεκεμβριου. Στον μήνα μου μπαινω 2 Νοεμβρίου. Τα ίδια μου ελεγε και η μάνα κου και με έκανε να πάρω τηλεφωνο τον γιατρό μου. Για μετρηστε καλα! Έμαθα 1 Απριλίου οτι είμαι έγκυος και στις 2 Απριλίου μπήκα στον 2ο. Μάρτιος 1ος μήνας,Απρίλιος 2ος μήνας, Μάιος 3ος μήνας, Ιούνιος 4ος μήνας και πάει λέγοντας.

ο τεταρτος μηνας δεν εχει ολοκληρωθει οποτε δεν γινεται να εισαι 4,5. εισαι 3,5 η αλλιως εχεις μπει στον τεταρτο μηνα. το ιδιο ισχυει και σ εμενα με 1 βδομαδα διαφορα απο εσενα!


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσο έξω πέφτει και ο γιατρός μου; Ίσως ο κάθε ένας μετράει διαφορετικά. Αλλά και ο γιατρός της κουνιαδας μου με τον ίδιο τρόπο μετράει. Η κουνιαδα μου έχει ΠΗΤ 6 Σεπτεμβρίου. Μπαίνει στον μήνα της 6 Αυγούστου. Τώρα είναι στον 7ο και με βάσει τα λεγόμενα του γιατρού της είναι 7,5 μηνών σχεδόν τώρα. Γιατί μπερδευεστε. Και με βδομάδες να το μετρήσετε 40 βδομάδες είναι δέκα μήνες. Τέλος πάντων δεν θα κάτσω να σκάσω για αυτό. Το θεωρώ το λιγότερο. Ας είμαι όσο να'ναι. Το στομάχι μου να ηρεμήσει θέλω. Τεσπα σας αφήνω γιατί μόλις εκανα τον εμετό της ημέρας. Σήμερα θα έκλεινα τετάρτη μερα χωρίς εμετό. Ίσως είναι γιατί αλλάζω βδομάδα. Θα δούμε τις υπόλοιπες μέρες. Καλό βράδυ μανούλες!


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα μπερδευω καθολου. Καταρχάς μετράω σε μήνες όχι βδομάδες. Είμαι στον τέταρτο μηνα κύησης και 2 Ιουλίου μπαίνω στον πέμπτο. Ειμαι 4,5 μηνών. Η ΠΗΤ μου ειναι 2 Δεκεμβριου. Στον μήνα μου μπαινω 2 Νοεμβρίου. Τα ίδια μου ελεγε και η μάνα κου και με έκανε να πάρω τηλεφωνο τον γιατρό μου. Για μετρηστε καλα! Έμαθα 1 Απριλίου οτι είμαι έγκυος και στις 2 Απριλίου μπήκα στον 2ο. Μάρτιος 1ος μήνας,Απρίλιος 2ος μήνας, Μάιος 3ος μήνας, Ιούνιος 4ος μήνας και πάει λέγοντας.

Είσαι 3,5 μηνών. Ξανά μέτρα σωστά και θα το δεις κι εσύ :-) με το καλό το μωράκι σας :-)


fifs.png
Link to comment
Share on other sites

ο τεταρτος μηνας δεν εχει ολοκληρωθει οποτε δεν γινεται να εισαι 4,5. εισαι 3,5 η αλλιως εχεις μπει στον τεταρτο μηνα. το ιδιο ισχυει και σ εμενα με 1 βδομαδα διαφορα απο εσενα!

Ετσι είναι. Και για να ξεμπερδευτει λίγο η κατασταση ορίστε μια λιστα συγκεντρωμενα:P

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η βδομάδα

2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η βδομάδα

3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η βδομάδα (εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα

5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα

6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα

8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

δλδ

1ος -3ος μήνας = 1η – 13η βδομάδα = 1ο τρίμηνο

40ς -6ος μήνας= 14η – 26η βδομάδα = 2ο τρίμηνο

7ος -9ος μήνας= 27η – 40η βδομάδα = 3ο τρίμηνο


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...