Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Τυχερή, εσύ δεν θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς και όταν έρθει το μπεμπέ. Εμείς ξυπνάμε με το πάσο μας, χαζεύουμε, πάει μεσημέρι για να πάμε στην παραλία, αράζουμε στην παραλία με τις ώρες (πάντα κάτω από ομπρέλα, δεν αντέχουμε τον ήλιο), πάμε για φαγητό κατά τις 7.00 και μαζευόμαστε στο δωμάτιο κατά τις 9.00.

Μόλις έρθει το μπεμπέ θα δυσκολευτούμε να βάλουμε σωστό πρόγραμμα, σαν το δικό σας.

Πωπω και εμεις ετσι και χειρότερα είμαστε.Και φετος θα το δουμε σαν μια ενδιαμεση κατασταση, φαση προσαρμογης γιατι εγω δεν μπορω να ακολουθησω αυτο το προγραμμα.Πρεπει να φευγω απο τη θαλασσα κατα τις 11 και να ξαναπηγαινω μετα τις 18,00.Δηλαδη για να φυγω απο τη θαλασσα στις 11, θα εχω παει κατα τις 10, αρα θα πρεπει να σηκωθω 8,30 για να τσιμπησω κατι για πρωινο και να προλαβει να χωνεψει.Κλαφτα δλδ!Ελεγα στον αντρα μου το προγραμμα των φετινων διακοπων μας και εμεινε καπως ετσι:shock::shock::shock:. Αλλά ας είναι, ειπαμε, κανουμε προθερμανση για τα επομενα καλοκαιρια!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα σε όλες!!! Να έχετε μια υπέροχη εβδομαδα!!

Renita, anchelita καλώς ήρθατε με το καλό τα μπεμπάκια σας!!

Χαιρετώ και τις υπόλοιπες μανούλες με τις οποίες, ως καινούρια, δεν έχω μιλήσει ακόμα!!! :D

Αυτο που με βασανιζει σχεδον σε καθημερινη βαση ομως ειναι πονοκεφαλοι! εχει καμια άλλη?

Renita μου εγώωωωω!!!! :? Δυστυχώς σε καταλαβαίνω...ώρες ώρες θέλω να κουτουλάω το κεφάλι μου στον τοίχο από τον πονοκέφαλο!!! Προσπαθώ ωστόσο να μην παίρνω παυσίπονα και κάνω υπομονή...

Όχι δεν τα μπερδευω καθολου. Καταρχάς μετράω σε μήνες όχι βδομάδες. Είμαι στον τέταρτο μηνα κύησης και 2 Ιουλίου μπαίνω στον πέμπτο. Ειμαι 4,5 μηνών. Η ΠΗΤ μου ειναι 2 Δεκεμβριου. Στον μήνα μου μπαινω 2 Νοεμβρίου. Τα ίδια μου ελεγε και η μάνα κου και με έκανε να πάρω τηλεφωνο τον γιατρό μου. Για μετρηστε καλα! Έμαθα 1 Απριλίου οτι είμαι έγκυος και στις 2 Απριλίου μπήκα στον 2ο. Μάρτιος 1ος μήνας,Απρίλιος 2ος μήνας, Μάιος 3ος μήνας, Ιούνιος 4ος μήνας και πάει λέγοντας.

Ellie μου κι εγώ έτσι μετράω! Εξάλλου η ΠΗΤ είναι πάντα στο τέλος του 9ου μήνα, όχι μόλις μπαίνουμε σε αυτόν, Άρα έχεις μπει στον 4ο και μετράς 4 και 1 εβδομάδα και 2 εβδομάδες κ.ο.κ... Νομίζω ότι όλες βέβαια λέτε το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετικά λόγια!!!! :tongue:

Για την θαλασσα δεν σας είπε να εχεται και δευτερο μαγιο μαζι και να αλλάζετε;

Εγώ δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον γιατρό για θάλασσα αλλά με μία μαία με την οποία συναντιέμαι μου το είπε αυτό με το μαγιό..οπωσδήποτε λέει να αλλάζω.. να μη μένω καθόλου με βρεγμένο μαγιό πάνω μου.

Καλημέρα είπα?? Είπα...ε δεν πειράζει θα ξαναπώ!!!!! Καλημέρα μανούλες!!!


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου, εβγαλα κοκκινη βλεννα και μου ειπε ο γιατρος 2-3 μερες προληπτικα να μεινω στο κρεβατι με προγεστερονη, παρολο που η βλεννα δεν ειναι κατι σοβαρο. :?

(υπενθυμιζω πως εχω χαμηλα τον πλακουντα, γι'αυτο και η βλεννα)

Εγώ σιγά-σιγά μπόρεσα να βάλω και λαδερά στη διατροφή μου τώρα στο δεύτερο τρίμηνο.

Αυτό που δεν μπορώ να φάω ακόμα είναι οτιδήποτε απ' έξω. Μου πέφτουν όλα πολύ βαριά

μακαρι να σου εμοιαζα, εχω βασανιζομαι παρα πολυ για να πω οχι!! τρελαινομαι για πιτσες, καλτσονε και αλλα τετοια!!!

αυτο ισχυει και σ εμενα!! οχι μονο με τις βρωμιες ομως, καθε πρωι τρωω φρυγανιες με βουτυρο και μελι και 2 ποτηρια γαλα χωρις προβλημα. μια μερα εφαγα ψωμι και κοντεψα να μεινω απο τον πονο! ενω ψωμι με το φαγητο τρωω. εν τω μεταξυ εγω που φρουτα ετρωγα 2 φορες το χρονο δεν μπορω να περασει μερα χωρις να φαω! μου τρεχουν τα σαλια που τα βλεπω!! οι δικοι μου τραβανε τα μαλλια τους!!!!

εγω τα φρουτα τα τσακιζα ουτως ή αλλως, αλλα τωρα τα ρημαζω απλα, μου τρεχουν και εμενα τα σαλια!!!

Και εγώ έχω πρόβλημα με τον ύπνο.

Κοιμάμαι 12 ώρες το βράδυ και 4 το μεσημέρι :D

χαχαχαχαχα, μιλαμε για μεγαλο προβλημα!! :D:D

εμεις φύγαμε χτες το μεσημερι για εκδρομουλα!!καναμε ενα μπανακι χτες το απογευμα!!και σημερα 8.00 το πρωι παραλία παλι μεχρι τις 11.30!!η γνωμη μου η πιο ωραία ώρα για θάλασσα ο ήλιος δεν καιει η παραλία είναι άδεια και η θάλασσα τέλεια ...πεντακάθαρη και ζεστη!! Τι σας είπε ο γιατρός σας για την θάλασσα??? έμενα με άφησε αρκεί να είναι καθαρά, να μην κάθομαι στον ήλιο, να μπαίνω σιγά σιγά, και να μην πηγαίνω τις ώρες που κάει ο ήλιος!αν και εμείς παντα επιλέγαμε ή νωρις το πρωί ή το απόγευμα!!Για μένα είναι τέλεια!!!τι κάνατε εσείς???

εμεις δυστυχως, επειδη ο αντρας μου κανει wind surfing παμε μεσημερι γιατι εκεινη την ωρα βγαζει αερα, και πραγματικα μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να τον πεισω να παμε πρωι, σαν να με εχει γραμμενη ενα πραγμα. ενταξει καθομαι στο φοινικοδασος και δεν με πιανει καθολου ο ηλιος, αλλα και παλι εχω θεμα με τη ζεστη!! νομιζω πως οταν γεννησω θα πηγαινω μονη μου με τον γιο μου για μπανιο. :cry::cry:

Όχι δεν τα μπερδευω καθολου. Καταρχάς μετράω σε μήνες όχι βδομάδες. Είμαι στον τέταρτο μηνα κύησης και 2 Ιουλίου μπαίνω στον πέμπτο. Ειμαι 4,5 μηνών. Η ΠΗΤ μου ειναι 2 Δεκεμβριου. Στον μήνα μου μπαινω 2 Νοεμβρίου. Τα ίδια μου ελεγε και η μάνα κου και με έκανε να πάρω τηλεφωνο τον γιατρό μου. Για μετρηστε καλα! Έμαθα 1 Απριλίου οτι είμαι έγκυος και στις 2 Απριλίου μπήκα στον 2ο. Μάρτιος 1ος μήνας,Απρίλιος 2ος μήνας, Μάιος 3ος μήνας, Ιούνιος 4ος μήνας και πάει λέγοντας.

εισαι 3,5 μηνων!!! 2 Ιουλιου μπαινεις στον 5ο δεν τον κλεινεις. Δηλαδη κλεινεις τον 4ο και πας για τον 5ο, επομενως 3 Ιουλιου για παραδειγμα θα εισαι 4 μηνων και 1 ημερα.


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλημερα σε ολα τα κοριτσια! καλη εβδομαδα να εχουμε!

Επισης, να καλωσορισω ολα τα καινουργια κοριτσια, με το καλο τα μωρακια σας!

Οσο αφορα το μετρημα, οπως και να ειναι, το καλυτερο ειναι να μετρας σε εβδομαδες. Παντως, οταν λεμε οτι διανυουμε πχ τον 6ο μηνα, ειμαστε 5 μηνων και κατι...οπως με τα γενεθλια, που λεμε, ειμαι στα 31 - διανυω τα 31, δεν τα εχω κλεισει, ειμαι 30 και κατι....

Anchelita γιατι προσθετεις σε καποιους μηνες παραπανω εβδομαδες? ολοι οι μηνες εχουν την ιδια διαρκεια! Απλα ημερολογιακα, κανενας μηνας δεν εχει αυστηρα 4 εβδομαδες, εχει 4 εβδομαδες και κατι μερουλες. Για αυτο και οι 9 μηνες δεν μας κανουν 40 εβδομαδες, αλλα 36.... οχι γιατι καποιοι μηνες εχουν 1 παραπανω εβδομαδα, αλλα γιατι καθε μηνας ειναι περιπου 4 εβδ + 2 η 3 ημ. ( 30 η 31 ημερες ο καθε μηνας..)

Τωρα, για το μπανιο Ιωαννα και εμεις εχουμε στις διακοπες μας ενα τετοιο προγραμμα..παραλια κατα τις 2, μεχρι τις 7, φαγητο στις 8 με 9 και μετα ξαπλα η εξω...με το μωρακι, οταν με το καλο γεννηθει, σιγουρα θα πρεπει να αλλαξουμε τα προγραμματα μας! βασικα, και αυτο το καλοκαιρι, μιας και οι μεσημεριανες ωρες ειναι οι χειροτερες για να βρισκομαι στη παραλια!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Για τους μήνες και την αντιστοιχία με τις εβδομάδες και τα τρίμηνα υπάρχει και αυτό το ωραίο blog.

Καλά τα λέει η Ellie, γιατί και εγώ που είμαι μία εβδομάδα πιο έγκυος από αυτή :P υπολογίζω πως είμαι σχεδόν 5 μηνών. (Το Σάββατο μπαίνω στον 5ο)


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και απο εμένα!!!

Καλως ήρθαν οι νέες κοπέλες και με το καλό τα μωράκια τους.

Εμείς ΣΚ πήγαμε εκδρομή στη Εύβοια και περάσαμε πολύ καλά. Βέβαια μπάνιο δεν έχω κάνει ακόμη και δεν εχω καν ρωτήσει το γιατρό αν το επιτρέπει. Φαντάζομαι όμως δε θα έχει θέμα.

Κορίτσια έχει παρατηρήσει καμιά σας μια μπεζ/καφέ κηλίδα γύρω απο τον αφαλό? Εγω χθες παρατήρησα οτι έχει δημηιουργηθεί. Φαντάζομαι φυσιολογικό είναι :confused::confused::confused:


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Για τους μήνες και την αντιστοιχία με τις εβδομάδες και τα τρίμηνα υπάρχει και αυτό το ωραίο blog.

Καλά τα λέει η Ellie, γιατί και εγώ που είμαι μία εβδομάδα πιο έγκυος από αυτή :P υπολογίζω πως είμαι σχεδόν 5 μηνών. (Το Σάββατο μπαίνω στον 5ο)

ναι, εισαι σχεδον πεντε μηνων - 4 μηνων και 3 1/2 εβδομαδων περιπου! δεν εχεις ολοκληρωσει ακομη τους 5 μηνες...τη κυριακη πχ. θα εισαι 5 μηνων και μιας ημερας...


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα!!!

Καλως ήρθαν οι νέες κοπέλες και με το καλό τα μωράκια τους.

Εμείς ΣΚ πήγαμε εκδρομή στη Εύβοια και περάσαμε πολύ καλά. Βέβαια μπάνιο δεν έχω κάνει ακόμη και δεν εχω καν ρωτήσει το γιατρό αν το επιτρέπει. Φαντάζομαι όμως δε θα έχει θέμα.

Κορίτσια έχει παρατηρήσει καμιά σας μια μπεζ/καφέ κηλίδα γύρω απο τον αφαλό? Εγω χθες παρατήρησα οτι έχει δημηιουργηθεί. Φαντάζομαι φυσιολογικό είναι :confused::confused::confused:

ναι την εχω και εγω! και εχω και ελαφρως χρωματισμενη γραμμη πιο χαμηλα, απο τον 2ο μηνα ξεκινησε, αλλα τωρα εχει μεινει στάσιμη!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα!!!

Καλως ήρθαν οι νέες κοπέλες και με το καλό τα μωράκια τους.

Εμείς ΣΚ πήγαμε εκδρομή στη Εύβοια και περάσαμε πολύ καλά. Βέβαια μπάνιο δεν έχω κάνει ακόμη και δεν εχω καν ρωτήσει το γιατρό αν το επιτρέπει. Φαντάζομαι όμως δε θα έχει θέμα.

Κορίτσια έχει παρατηρήσει καμιά σας μια μπεζ/καφέ κηλίδα γύρω απο τον αφαλό? Εγω χθες παρατήρησα οτι έχει δημηιουργηθεί. Φαντάζομαι φυσιολογικό είναι :confused::confused::confused:

εγω δεν εχω κηλιδα αλλα ειναι ροζ ο αφαλος μου και πολυ πολυ μαλακος, επισης κοντεβει να βγει εξω!!!


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Anchelita γιατι προσθετεις σε καποιους μηνες παραπανω εβδομαδες? ολοι οι μηνες εχουν την ιδια διαρκεια! Απλα ημερολογιακα, κανενας μηνας δεν εχει αυστηρα 4 εβδομαδες, εχει 4 εβδομαδες και κατι μερουλες. Για αυτο και οι 9 μηνες δεν μας κανουν 40 εβδομαδες, αλλα 36.... οχι γιατι καποιοι μηνες εχουν 1 παραπανω εβδομαδα, αλλα γιατι καθε μηνας ειναι περιπου 4 εβδ + 2 η 3 ημ. ( 30 η 31 ημερες ο καθε μηνας..)

Ετσι μου τις εδωσες ο γιατρός τις αντιστοιχιες βδομαδες μηνες και βρηκα οτι συμπιπτουν με διαφορα sites , δες και σε αυτο που λεει η iοazon πιο πανω.


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια μου, εβγαλα κοκκινη βλεννα και μου ειπε ο γιατρος 2-3 μερες προληπτικα να μεινω στο κρεβατι με προγεστερονη, παρολο που η βλεννα δεν ειναι κατι σοβαρο. :?

(υπενθυμιζω πως εχω χαμηλα τον πλακουντα, γι'αυτο και η βλεννα)

Ενταξει αφου ο γιατρός δεν ανησυχει, δεν ειναι τιποτα υποθετω.Ξεκουρασου και όλα καλα θα πανε.:D:D:D


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε πουλάκια μου,

είχα γενέθλια τέλος Μάη. Έγινα 34. Σήμερα είμαι 34 και 20 ημερών. Λέω 34.

Έτσι τώρα είμαι σχεδόν 5 μηνών. Το Σάββατο θα μπω στον 5ο (και θα αρχίσω να τον γιομίζω)


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου τις εδωσες ο γιατρός τις αντιστοιχιες βδομαδες μηνες και βρηκα οτι συμπιπτουν με διαφορα sites , δες και σε αυτο που λεει η iοazon πιο πανω.

Ναι τον ειδα τον πινακα...αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει, τουλαχιστον με τα λεγομενα των περισσοτερων γιατρων, οτι αλλαζουμε μηνα βαση ΠΗΤ. Δηλαδη, εγω που εχω ΠΗΤ 07.11, αλλαζω μηνα καθε 7 του μηνα, και δεν μετραω 4 η 5 εβδομαδες καθε φορα...αλλιως θα δεν αλλαζαμε μηνα βαση ΠΗΤ ( που ειναι ανα 30 η 31 ημερες) αλλα θα μετραγαμε αυστηρα τις εβδομαδες για να αλλαξουμε μηνα...

Τελος παντων, νομιζω οτι πραγματικα ειναι μικρης σημασιας, οπως και να το μετραει η καθε μια, ειναι περιπου σωστο, οι αποκλείσεις ειναι αμελητέες!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει παρατηρήσει καμιά σας μια μπεζ/καφέ κηλίδα γύρω απο τον αφαλό? Εγω χθες παρατήρησα οτι έχει δημηιουργηθεί. Φαντάζομαι φυσιολογικό είναι :confused::confused::confused:

Καλημέρα!!!!Εγώ κηλίδα δεν έχω, έχω όμως τη γραμμούλα αυτή που ξεκινάει ακριβώς κάτω από τον αφαλό και φτάνει μέχρι το τέλος της κοιλιάς και έχω διαβάσει ότι ειναι φυσιολογικό και οφείλεται στην αύξηση των επιπέδων της μελανίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αμέσως μετά τη γέννα εξαφανίζεται.

κοριτσια μου, εβγαλα κοκκινη βλεννα και μου ειπε ο γιατρος 2-3 μερες προληπτικα να μεινω στο κρεβατι με προγεστερονη, παρολο που η βλεννα δεν ειναι κατι σοβαρο. :?

(υπενθυμιζω πως εχω χαμηλα τον πλακουντα, γι'αυτο και η βλεννα)

Πολυξένη μου ξάπλα!!!! δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς βέβαια αφού δεν είναι

σοβαρό αλλά..ευκαιρία για ξεκούραση!!!!!!! ;);)

Κορίτσια μου όσον αφορά το μέτρημα (!!) εγώ αυτό που ξέρω και που έχω συζητήσει με το γιατρό μου είναι ότι οι μήνες της εγκυμοσύνης δεν είανι σαν τα γενέθλια, αν δλδ εγώ σήμερα κλείσω τα 27 ναι θα είμαι 27 και 1 μερα και 2 μερες κ.ο.κ. αν όμως αλλάζω μήνα θα μπω στον 5ο και θα ειμαι 5 και 1 μερα και 2 μερες κ.ο.κ. Βέβαια ίσως ο κάθε γιατρός να μετράει διαφορετικά, δεν το ξέρω αυτό!


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...