Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 19 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα!

      Σήμερα εκανα τον 2ο υπέρηχο 10η μερα του κυκλου και 9η μέρα διεγερσης και απο εκει που επαιρνα γκοναλ 250 και cetrotide απο την 6η μέρα διεγερσης, από σημερα μου είπε να αυξήσω γκοναλ στις 300 και Τετάρτη θα ξανακάνω υπέρηχο. Γύρω στα 10 ωάρια τα οποία ομως πρεπει να μεγαλώσουν κ άλλο... Οιστραδιόλη στα 1528. Σάββατο με βλεπει για ωοληψία.

      Και ερωτώ εγώ: υπαρχει ξαφνικα κίνδυνος για υπερδιέγερση και με αυτόν τον αριθμό αυγών; Ή θα βλέπαμε κατι ήδη στον υπέρηχο; Δεν ξερω γιατι μου έχει καρφωθεί ο φοβος.. ισως απο αυτα που διαβάζω.. δεν έχω πολυκυστικές, γενικα η διεγερση παει καλά.. μονο βαρος χαμηλα και ενοχληση σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας ..στην ούρηση το ίδιο, σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας που υπαρχει μια δυσκολία, σαν κατακρατηση... Δεν πίνω βεβαια και πολυ νερο...

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      πρίν από 2 λεπτά , Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

εγω κοριτσια πηρα το καινουριο βιβλιο της Πατσουρου και σε 3 μερες το τελειωσα. το τι κλαμα εριξα... φανταζομαι ολες κλαιτε πολυ ευκολα αλλα μ εμενα παραπαει!! φυσικα και ειμαι αποφασισμενη να θηλασω αλλα δεν φανταζεστε τι αντιμετωπιζω!! ολο τον κοσμο γυρω μου να μου λεει οτι θα κουραστω οτι ειναι απαραιτητο το ξενο γαλα κλπ. και οχι απο ξενους! απο την μαμα και την αδερφη μου, που επειδη ειδαν οτι κατι ξαδερφες μου δεν θα καταφεραν(τωρα καταλαβαινω βεβαια οτι δεν προσπαθησαν καν) υποστιριζουν οτι ουτε εγω θα τα καταφερω. ποσο θυμωνω!! θα ειναι δυσκολο ετσι κι αλλις στην αρχη πρεπει να εχω και πολεμο??

Πολυξενη μου να καθησεις να ξεκουραστεις και να μην ανησυχεις!

Δυστυχώς πρέπει να καθιερώσεις το "μπενάκης-βγενάκης" για αυτά που σου λένε για το θηλασμό.

Εγώ τον πρώτο καιρό και μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας, θα τους ψιλο-αποκλείσω από το σπίτι για να μην μου ζαλίζουν τον έρωτα (και ακούω και τις γνώμες τους για την κάθε λαλακία)


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω,όσο πάει, ελπίζω να τα καταφέρω!Έχω στρωθεί ήδη στο διάβασμα σχετικά με το θηλασμό και έχω ήδη στα πλάνα μου να αγοράσω το βιβλίο της Πατσούρου, η οποία θα είναι και η παιδιάτρος μας (το γραφείο της είναι πολύ κοντά στο σπίτι μας).

Λία μου μπορείς να μου στείλεις με πμ αυτά τα online μαθήματα;


bdxGp3.png

tt1d4479

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω,όσο πάει, ελπίζω να τα καταφέρω!Έχω στρωθεί ήδη στο διάβασμα σχετικά με το θηλασμό και έχω ήδη στα πλάνα μου να αγοράσω το βιβλίο της Πατσούρου, η οποία θα είναι και η παιδιάτρος μας (το γραφείο της είναι πολύ κοντά στο σπίτι μας).

Λία μου μπορείς να μου στείλεις με πμ αυτά τα online μαθήματα;

ελα δεν παιζω!! εσυ εισαι πολυ τυχερη!!!

Ιωαννα θα χρειαστω τη μαμα μου τον πρωτο καιρο για βοηθεια στο σπιτι γι' αυτο το σκεφτομαι τοσο αλλιως δεν θα με απασχολουσε. αμα την εχω να με ζαλιζει να δωσω ξενο γαλα θα πω καμια κουβεντα και θα τρομαξω και το μωρακι μου.σκεφτομαι να της δωσω κι εκεινης να διαβασει το βιβλιο...


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να καθιερώσεις το "μπενάκης-βγενάκης" για αυτά που σου λένε για το θηλασμό.

Εγώ τον πρώτο καιρό και μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας, θα τους ψιλο-αποκλείσω από το σπίτι για να μην μου ζαλίζουν τον έρωτα (και ακούω και τις γνώμες τους για την κάθε λαλακία)

Αυτό το σύστημα "μπενάκης-βγαινάκης" είναι όντως πολύ βολικό και άντε όταν είναι η μαμα σου μπορείς να της πεις και μια κουβέντα παραπάνω και μετά από λίγο να τα ξεχάσετε όλα και να "αγαπηθείτε" πάλι! Όταν τα ακούς όοοοολα αυτά από κάθε άσχετο που υποτίθεται τα ξέρει όλα....ε εκει...τρελαίνεσαι!!!:evil:

Κι εγώ θέλω να θηλάσω όσο πιο πολύ μπορέσω..μακάρι να τα καταφέρω!!

Το βιβλίο αυτό δεν το ήξερα αλλά με αυτά που ακούω από εσας αύριο κιόλας θα πάω να το πάρω...μήπως μπορείτε να μου πείτε τον τίτλο του και τις εκδόσεις για να το βρω πιο εύκολα???


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω σκοπευω να παρω αυτο το βιβλιο να το διαβασω στις διακοπες!Εγω θα ηθελα αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω, το φοβαμια λιγο με τα διδυμα.Ελπιζω διαβαζοντας το βιβλιο να παρω τα πανω μου.Την πατσουρου την εχουν παιδιατρο οι ανηψιες μου (6 και 3 χρονων) απο τη γεννηση τους.Εμεις ακομα δεν εχουμε αποφασισει αν θα παμε εκει.Αλλωστε εχουμε πολυ καιρο μεχρι τοτε.


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τι κάνετε; Εγώ τα ίδια. Θέλω πολύ να θηλασω και σκέφτομαι να το αγοράσω το βιβλιο. Μακάρι και εγώ να καταφέρω έστω για 6-8 μήνες. Εσείς κοριτσια νιωθεται τραβηγματα; Μερικές φορες νιώθω πως ο αφαλος μου θα σκιστει από το τεντωμα. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι τίποτα αλλά εγω τρομάζω γιατί είναι φορές που πονάω πολύ. Όπως και στη μήτρα εχω ακόμα κραμπες σαν να σκιζεται. Αλλά ο γιατρός είπε πως άλλες τα έχουν αλλες οχι. Τι να πω..


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια πηρα το καινουριο βιβλιο της Πατσουρου και σε 3 μερες το τελειωσα. το τι κλαμα εριξα... φανταζομαι ολες κλαιτε πολυ ευκολα αλλα μ εμενα παραπαει!! φυσικα και ειμαι αποφασισμενη να θηλασω αλλα δεν φανταζεστε τι αντιμετωπιζω!! ολο τον κοσμο γυρω μου να μου λεει οτι θα κουραστω οτι ειναι απαραιτητο το ξενο γαλα κλπ. και οχι απο ξενους! απο την μαμα και την αδερφη μου, που επειδη ειδαν οτι κατι ξαδερφες μου δεν θα καταφεραν(τωρα καταλαβαινω βεβαια οτι δεν προσπαθησαν καν) υποστιριζουν οτι ουτε εγω θα τα καταφερω. ποσο θυμωνω!! θα ειναι δυσκολο ετσι κι αλλις στην αρχη πρεπει να εχω και πολεμο??

Καλημερα! Μαγδου το διαβασες κιολας? Μπραβο!Εγω δεν το εχω ξεκινησει.Χθες βγηκα με μια φιλη που θηλαζει αποκλειστικα μια μπουμπου 2,5 μηνων.Η μονη δυσκολια που εχει ειναι οτι δεν μπορει να παει πουθενα μονη της γιατι θηλαζει σχεδον καθε δυο ωρες.

Απο την εμπειρια μου πιστευω οτι θελει πολυ υπομονη στην αρχη.Εγω εκανα το λαθος στο μαιευτηριο να δωσω ξενο.Ειχα την εντυπωση οτι το γαλα κατεβαινει μονο του και ευκολα.Τελικα θηλασα 3,5 μηνες μαζι με ξενο ομως.Αυτη τη φορα το εχω παρει αποφαση οτι θα το παλεψω.

Μου ειπε η φιλη χθες οτι ειναι τελεια να κανεις rooming-in αν γεννας σε ιδιωτικο.

Κοριτσια θηλαστρο θα παρετε?Και αν ναι ποιο? Εμενα την προηγουμενη φορα μου ειχαν δωσει ενα της medela.Δεν μου φανηκε κατι το ιδιαιτερο.


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

Η αδελφή μου θήλασε αποκλειστικά για 10 μήνες τον μικρό της. Θήλαστρο δεν μπόρεσε να χρησιμοποιήσει καθόλου. Την πόναγε και ήθελε πολύ ώρα για να βγάλει ελάχιστο γάλα. Δεν ξέρω αν έφταιγε το συγκεκριμένο που πήρε... Έτσι δεν πήγε πουθενά για 10 μήνες... ή όπου πήγαινε έπερνε μαζί και το μικρό. Αλλά παρόλα αυτά η εμπείρια της άρεσε πολύ... είχε πολλά θετικά και για εκείνη και για το μωρό.

Στο δεύτερο παιδί όμως θήλασε μόνο 3 μήνες...σχεδόν στους 2 μήνες άρχισε να της δίνει συμπλήρωμα κυριώς γιατί δεν μπορούσε να είναι πάντα στο σπίτι (είναι αλλιώς όταν έχεις και άλλο παιδί - θα μας πουν και οι άλλες μανούλες :-)). Anyway, μόλις η μικρή άρχισε να πίνει ξένο... δεν ήθελε πια το μητρικό. Όσο και να σας φαίνεται περίεργο και αυτά αποφασίζουν τι θέλουν :-). Η μικρή λοιπόν άρχισε να κλαίει στο στήθος... Και επίσης διαπίστωσαν ότι το μητρικό γάλα της προκαλούσε περισσότερους κολικούς (που πιθανώς για αυτό δεν το ήθελε κιόλας).

Πάντως και εγώ θέλω να θηλάσω και ήθελα να βρω ένα καλό θήλαστρο... οπότε αν ξέρετε ενημερώστε


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση για το θηλασμο...εγω δεν ξερω και πολλα πραγματα, ο,τι εχω ακουσει απο τους γυρω ( φιλους συγγενεις κτλ)

Το πιο συνηθες που ακουω ειναι οτι, στην αρχη ειναι καπως δυσκολο ( ειδικα εαν εχεις ευαισθητες θηλες) αλλα μετα ειναι σχετικα ευκολο σαν διαδικασια, απλα δεν εχει ωραριο...

το θεμα ειναι, τι κανει καποια οταν πρεπει να γυρισει στη δουλεια στους 2 μηνες? δηλαδη,σκεφτομαι οτι θα πηγαινω στη δουλεια, και θα πηγαινω στην τουαλετα να βγαζω με το θηλαστρο? βεβαια, εστω και δυο μηνες να θηλασω, ειναι καλο, απο το καθολου.

θελω να αρχισω να διαβαζω και να ενημερωνομαι, αλλα φοβαμαι μηπως επηρεαστώ υπερβολικα με ολο αυτο. Το εζησα το συγκεκριμενο, με τη κουμπαρα μου, οπου της κοπηκε το γαλα στους 3 μηνες, αναγκάστηκε να δωσει ξενο, και επαθε καταθληψη! και αυτο γιατι πηγαινε σε κατι σεμιναρια θηλασμου, οπου τους ειχαν κανει πλυση εγκεφαλου με το θεμα, πως εαν δεν θηλασεις εισαι κακη μητερα κτλ....και φανταζεστε, σε συνδυασμό με τις ορμονες της λοχείας...την κατάθλιψη την ειχε στο τσεπακι...


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θήλαστρο της Medela και της Ameda είναι ουσιαστικά ίδιας ποιότητας θήλαστρα, απλά τα Medela είναι πολύ πιο ακριβά.

Έχω παρακολουθήσει και 1 σεμινάριο θηλασμού για την άντληση


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μπήκα να σας πω και την δική μου εμπειρία για τον θηλασμό.

Γέννησα τον Νοέμβριο του 2010 και ενώ είχα πάρει πολύ στραβά τον θηλασμό και έλεγα οτι θα το κάνω για 40 μέρες μόνο τελικά κράτησε 14 μήνες αποκλειστικά!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Μην αγχώνεστε καθόλου. Επειδή γεννάτε και εσείς χειμώνα θα είναι πολύ πιο εύκολο γιατί δεν θα πολυβγαίνεται. Αφήστε που δεν μπλέκεστε και με αποστειρώσεις!!! Επίσης εγώ δεν είχα κάνει κανένα μάθημα πριν. Σου βγαίνει απόλυτα φυσικά.

Μακάρι να έχω γάλα και στο 2ο και να ξαναθηλάσω αποκλειστικά!!!!


OTp9p2.png

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μπήκα να σας πω και την δική μου εμπειρία για τον θηλασμό.

Γέννησα τον Νοέμβριο του 2010 και ενώ είχα πάρει πολύ στραβά τον θηλασμό και έλεγα οτι θα το κάνω για 40 μέρες μόνο τελικά κράτησε 14 μήνες αποκλειστικά!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Μην αγχώνεστε καθόλου. Επειδή γεννάτε και εσείς χειμώνα θα είναι πολύ πιο εύκολο γιατί δεν θα πολυβγαίνεται. Αφήστε που δεν μπλέκεστε και με αποστειρώσεις!!! Επίσης εγώ δεν είχα κάνει κανένα μάθημα πριν. Σου βγαίνει απόλυτα φυσικά.

Μακάρι να έχω γάλα και στο 2ο και να ξαναθηλάσω αποκλειστικά!!!!

Με το καλό!

Εγώ έχω χάσει τη μάνα μου, οπότε δεν θα είχα κάποιον να μου δείξει. Η πεθερά μου δεν ξέρω τι λέει για το θέμα, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω.


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...