Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Με το καλό!

Εγώ έχω χάσει τη μάνα μου, οπότε δεν θα είχα κάποιον να μου δείξει. Η πεθερά μου δεν ξέρω τι λέει για το θέμα, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω.

Σε ευχαριστώ. Και εσύ με το καλό!

Εμένα η μαμά μου δεν θήλασε ούτε εμένα ούτε και την αδερφή μου και γι'αυτό το είχα ξεγράψει. Στο μαιευτήριο μου δείξανε και επειδή ήταν δημόσιο το είχα δίπλα μου 24 ώρες και έτσι εγκλιματίστηκα κατευθείαν.


OTp9p2.png

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

θελω και εγω να θηλασω οσο το δυνατον περισσοτερο!!! το εχω παρει πολυ ζεστα το θεμα, παρολο που δεν εχω παρει ακομα το βιβλιο της παιδιατρου και ουτε σεμιναρια εχω κανει μιας και στην περιοχη μου ΔΕΝ εχουν, ομως μου βγαινει πολυ φυσικα και νιωθω πως το θελω πολυ!!! και μακαρι να τα καταφερω!

Γιατι ήσουν αρνητική;εγω αν και δεν είχα κανεναν στο περίγυρο μου να εχει θηλασει,μ άρεσε πάντα σαν ιδέα χωρις να το έχω ψάξει καθόλου φυσικά γιατι ηταν ακαιρο τότε!εδω και κάποιους μήνες που έχουν γεννήσει φίλες μου απο το τοπικ εξωσωματικης και θηλαζουν αποκλειστικά,έχω δει και τα κακά που ουτε καν ξεπερνάνε τα καλα!θελω πολυ να θηλασω τουλάχιστον ενα εξάμηνο!μεθαυριο θα παρακολουθήσω μάλιστα και το πρώτο μου σεμινάριο ονλαιν!

ονλαϊν;;;; θελω και εγω!!!! :D

εγω κοριτσια πηρα το καινουριο βιβλιο της Πατσουρου και σε 3 μερες το τελειωσα. το τι κλαμα εριξα... φανταζομαι ολες κλαιτε πολυ ευκολα αλλα μ εμενα παραπαει!! φυσικα και ειμαι αποφασισμενη να θηλασω αλλα δεν φανταζεστε τι αντιμετωπιζω!! ολο τον κοσμο γυρω μου να μου λεει οτι θα κουραστω οτι ειναι απαραιτητο το ξενο γαλα κλπ. και οχι απο ξενους! απο την μαμα και την αδερφη μου, που επειδη ειδαν οτι κατι ξαδερφες μου δεν θα καταφεραν(τωρα καταλαβαινω βεβαια οτι δεν προσπαθησαν καν) υποστιριζουν οτι ουτε εγω θα τα καταφερω. ποσο θυμωνω!! θα ειναι δυσκολο ετσι κι αλλις στην αρχη πρεπει να εχω και πολεμο??

Πολυξενη μου να καθησεις να ξεκουραστεις και να μην ανησυχεις!

εννοειται οτι ξεκουραζομαι, ριζωσα στον καναπε!!! χεχε :D

οσο για τα υπολοιπα μην δινεις σημασια, θα εισαι τελεια μαμα και θα θηλασεις 1000 μηνες!!! :D:D:D :tongue:


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ως μια μανούλα που θήλασε αποκλειστικά 8 μήνες παρόλο που όταν το μωρό έκλεισε τον τρίτο μήνα πήγα στη δουλειά έχω τις εξής συμβουλές:

1. Αν θέλετε να θηλάσετε ξεκαθαρίστε το σε όσους θα ναι κοντά σας τον πρώτο καιρό (μάνα, πεθερά, σύζυγο κλπ) και πείτε τους ποτέ μα ποτέ όσο κι αν δουν να ζορίζεστε να μη σας προσφέρουν μπουκάλι με ξένο γάλα για το μωρό για να "ξεκουραστείτε". Εγώ για την ακρίβεια τους ειχα παρακαλέσει μόνο να με ενθαρρύνουν να θηλάζω όταν παραπονιέμαι και κουράζομαι!

2. Διαβάστε όσα περισσότερα μπορείτε για το θηλασμό!

3. Να είστε προετοιμασμένες για αρκετό πόνο και ακόμα περισσότερη κούραση τουλάχιστον τον πρώτο μήνα!

4. Να είστε προετοιμασμένες πως τουλάχιστον για 2 μήνες δε θα μπορείτε να πάτε πουθενά για περισσότερο από 1-2 ωρες.

5. Τον πρώτο καιρό θα υπάρξουν μέρες που θα θηλάζετε 20 από τις 24 ώρες της ημέρας.

6. Δείξτε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και στο γάλα σας οτι θρέφει το μωρό! Όταν δεν υπήρχε σκόνη 9 στις 10 μανούλες θήλαζε ακόμα κι αν υποσιτιζόταν.

7. Υπομονή, υπομονή, υπομονή!!!

Φυσικα κάθε μωρό και κάθε μαμά είναι διαφορετικά οπότε για κάποιες είναι πιο εύκολο να θηλάσουν και για άλλες πιο δύσκολο....εμένα το γάλα άργησε να έρθει, το μωρό ήταν πολύ απαιτητικό και πολύ άυπνο! Αποτέλεσμα να σκέφτομαι πως αν και το δεύτερο είναι έτσι έχοντας ήδη ένα παιδί θα ναι ακόμα πιο δύσκολο να θηλάσω κι ίσως να μη το καταφέρω αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος!

Όσο για την επιστροφή στη δουλειά, αν κάνεις τράπεζα μητρικού γάλακτος εγκαίρως και οργανωθείς μπορείς να τα καταφέρεις! Φυσικά δεν είναι καθόλου μα καθ΄λου εύκολο!!!

Θήλαστρο εγώ έχω το mini electric της medela και έιμαι πολύ ευχαριστημένη... βέβαια για να μαζέψω 150 ml γάλα έκανα αντλήσεις 3 φορές τη μέρα!

Τα καλά του θηλασμού πάνω κάτω τα ξέρετε όλες οπότε δε χρειάζεται να τα αναφέρω. Το μόνο που έχω να πω είναι πως αν δεν έχεις θέμα να θηλάζεις σε εξωτερικούς χώρους είναι απίστευτα βολικό!!!! Εγώ θήλασα παντού, σε καφέ, σε ταβέρνες, σε παραλίες, στο καράβι, σε παγκάκι στο δρόμο κλπ... Εξαιρετικά βολικό καθότι δε χρειαζόταν να προνοήσω για γάλα κάθε φορά που έβγαινα!

Αυτά από την εμπειρία μου, ελπίζω να σας βοήθησα λίγο!

Α και το βασικότερο πάντα είχα στο μυαλό μου πως κι αν δεντα κατφέρω δεν θα σημαίνει πως είμαι κακή μάνα! Αρκεί που προσπάθησα!


vRX4p3.png

Dp1rp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια δεν με ενδιαφέρει να θηλάσω αποκλειστικά!θα το κάνω όσο πιο πολύ μπορώ αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο χρειάζεται να δίνω και ξένο θα το κάνω! Δεν θέλω να κάνω υπςρβολες ούτε να πάθω εμμονή με το θέμα!θα το κάνω όσο πιο πολύ μπορώ και όσο αντέχω !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Τι κάνετε;

Πρώτη φορά ακούω ότι το μητρικό γάλα δημιουργεί κολικούς. Ίσα ίσα από ότι ξέρω βοηθάει περισσότερο ο θηλασμός. Απλως όταν θηλαζεις δεν πρέπει να τρως πολλά χόρτα και όσπρια και γενικά ότι προκαλεί αέρια γιατί ι κολικοι λίγο πολύ αυτό είναι. Πιο πολύ αέρας μαζεύεται στο στομάχι και στο έντερο του βρέφους από το μπουκάλι παρά με το θηλασμό.

Θυμάστε που λέγαμε για τα διαφημιστικά; Σας είχα πει ότι ειχα στείλει mail σε κάποια. Σημερα νου ήρθε το πρώτο μου δέμα. Έστειλε η προδερμ. Ήταν ένα κουτί που είχε μέσα ενα σαμπουάν-αφρόλουτρο το ν. 1 που είναι από την γεννηση μεχρι ενός ετους,μια κκερμα για συγκαματα ( αυτά τα δύο κανονικές συσκευασίες), ενα μικρό πακέτο μωρομαντηλα των 15 τεμαχίων. Και κουπόνια!


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου ως μια μανούλα που θήλασε αποκλειστικά 8 μήνες παρόλο που όταν το μωρό έκλεισε τον τρίτο μήνα πήγα στη δουλειά έχω τις εξής συμβουλές:

1. Αν θέλετε να θηλάσετε ξεκαθαρίστε το σε όσους θα ναι κοντά σας τον πρώτο καιρό (μάνα, πεθερά, σύζυγο κλπ) και πείτε τους ποτέ μα ποτέ όσο κι αν δουν να ζορίζεστε να μη σας προσφέρουν μπουκάλι με ξένο γάλα για το μωρό για να "ξεκουραστείτε". Εγώ για την ακρίβεια τους ειχα παρακαλέσει μόνο να με ενθαρρύνουν να θηλάζω όταν παραπονιέμαι και κουράζομαι!

2. Διαβάστε όσα περισσότερα μπορείτε για το θηλασμό!

3. Να είστε προετοιμασμένες για αρκετό πόνο και ακόμα περισσότερη κούραση τουλάχιστον τον πρώτο μήνα!

4. Να είστε προετοιμασμένες πως τουλάχιστον για 2 μήνες δε θα μπορείτε να πάτε πουθενά για περισσότερο από 1-2 ωρες.

5. Τον πρώτο καιρό θα υπάρξουν μέρες που θα θηλάζετε 20 από τις 24 ώρες της ημέρας.

6. Δείξτε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και στο γάλα σας οτι θρέφει το μωρό! Όταν δεν υπήρχε σκόνη 9 στις 10 μανούλες θήλαζε ακόμα κι αν υποσιτιζόταν.

7. Υπομονή, υπομονή, υπομονή!!!

Φυσικα κάθε μωρό και κάθε μαμά είναι διαφορετικά οπότε για κάποιες είναι πιο εύκολο να θηλάσουν και για άλλες πιο δύσκολο....εμένα το γάλα άργησε να έρθει, το μωρό ήταν πολύ απαιτητικό και πολύ άυπνο! Αποτέλεσμα να σκέφτομαι πως αν και το δεύτερο είναι έτσι έχοντας ήδη ένα παιδί θα ναι ακόμα πιο δύσκολο να θηλάσω κι ίσως να μη το καταφέρω αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος!

Όσο για την επιστροφή στη δουλειά, αν κάνεις τράπεζα μητρικού γάλακτος εγκαίρως και οργανωθείς μπορείς να τα καταφέρεις! Φυσικά δεν είναι καθόλου μα καθ΄λου εύκολο!!!

Θήλαστρο εγώ έχω το mini electric της medela και έιμαι πολύ ευχαριστημένη... βέβαια για να μαζέψω 150 ml γάλα έκανα αντλήσεις 3 φορές τη μέρα!

Τα καλά του θηλασμού πάνω κάτω τα ξέρετε όλες οπότε δε χρειάζεται να τα αναφέρω. Το μόνο που έχω να πω είναι πως αν δεν έχεις θέμα να θηλάζεις σε εξωτερικούς χώρους είναι απίστευτα βολικό!!!! Εγώ θήλασα παντού, σε καφέ, σε ταβέρνες, σε παραλίες, στο καράβι, σε παγκάκι στο δρόμο κλπ... Εξαιρετικά βολικό καθότι δε χρειαζόταν να προνοήσω για γάλα κάθε φορά που έβγαινα!

Αυτά από την εμπειρία μου, ελπίζω να σας βοήθησα λίγο!

Α και το βασικότερο πάντα είχα στο μυαλό μου πως κι αν δεντα κατφέρω δεν θα σημαίνει πως είμαι κακή μάνα! Αρκεί που προσπάθησα!

καμια δεν ειναι κακη μητερα αν δεν θηλασει!! ας το κανουν οσες θελουν οπως θελουν και για οσο θελουν! μπορει σε καποιες να ερθει ευκολα και μπορει μερικες που το εχουν αποφασισει να συναντησουν τοσες δυσκολιες που να τα παρατησουν! δεν εγινε και τιποτα! ας ειναι γερα τα παιδακια μας και δεν τρεχει και τιποτα! κι εγω με ξενο γαλα μεγαλωσα τι επαθα??? :tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια. Τι κάνετε;

Θα σας ρωτήσω κάτι: εχεται συνειδητοποιήσει οτι θα γίνεται μανουλες; Εγώ μου φαίνεται πως όχι ακόμα. Συνεχεια σκέφτομαι το μωράκι που εβλεπα στον υπερυχο την Δευτέρα να κοιμάται και να πιπιλαει το δάχτυλο και λέω στον αντρουλη μου:αλήθεια είναι δικό μου το μωράκι αυτό; Κάθομαι και κοιτάω και ξανακοιταω το αφρόλουτρο και την κρεκουλα και λέω είναι για το δικό μου το παιδακι; Όταν το νιώθω βάζω τα κλαμματα. Μου φαίνεται πως όλα τα έκανα μηχανικά τόσο καιρό. Να προσέχω, να μην σηκώνω βάρος. Ίσως φταίει και η ψυχολογία μου με το στομάχι και τους εμετούς μερικές φορές νιώθω άρρωστη και όχι έγκυος.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ως μια μανούλα που θήλασε αποκλειστικά 8 μήνες παρόλο που όταν το μωρό έκλεισε τον τρίτο μήνα πήγα στη δουλειά έχω τις εξής συμβουλές:

1. Αν θέλετε να θηλάσετε ξεκαθαρίστε το σε όσους θα ναι κοντά σας τον πρώτο καιρό (μάνα, πεθερά, σύζυγο κλπ) και πείτε τους ποτέ μα ποτέ όσο κι αν δουν να ζορίζεστε να μη σας προσφέρουν μπουκάλι με ξένο γάλα για το μωρό για να "ξεκουραστείτε". Εγώ για την ακρίβεια τους ειχα παρακαλέσει μόνο να με ενθαρρύνουν να θηλάζω όταν παραπονιέμαι και κουράζομαι!

2. Διαβάστε όσα περισσότερα μπορείτε για το θηλασμό!

3. Να είστε προετοιμασμένες για αρκετό πόνο και ακόμα περισσότερη κούραση τουλάχιστον τον πρώτο μήνα!

4. Να είστε προετοιμασμένες πως τουλάχιστον για 2 μήνες δε θα μπορείτε να πάτε πουθενά για περισσότερο από 1-2 ωρες.

5. Τον πρώτο καιρό θα υπάρξουν μέρες που θα θηλάζετε 20 από τις 24 ώρες της ημέρας.

6. Δείξτε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και στο γάλα σας οτι θρέφει το μωρό! Όταν δεν υπήρχε σκόνη 9 στις 10 μανούλες θήλαζε ακόμα κι αν υποσιτιζόταν.

7. Υπομονή, υπομονή, υπομονή!!!

Φυσικα κάθε μωρό και κάθε μαμά είναι διαφορετικά οπότε για κάποιες είναι πιο εύκολο να θηλάσουν και για άλλες πιο δύσκολο....εμένα το γάλα άργησε να έρθει, το μωρό ήταν πολύ απαιτητικό και πολύ άυπνο! Αποτέλεσμα να σκέφτομαι πως αν και το δεύτερο είναι έτσι έχοντας ήδη ένα παιδί θα ναι ακόμα πιο δύσκολο να θηλάσω κι ίσως να μη το καταφέρω αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος!

Όσο για την επιστροφή στη δουλειά, αν κάνεις τράπεζα μητρικού γάλακτος εγκαίρως και οργανωθείς μπορείς να τα καταφέρεις! Φυσικά δεν είναι καθόλου μα καθ΄λου εύκολο!!!

Θήλαστρο εγώ έχω το mini electric της medela και έιμαι πολύ ευχαριστημένη... βέβαια για να μαζέψω 150 ml γάλα έκανα αντλήσεις 3 φορές τη μέρα!

Τα καλά του θηλασμού πάνω κάτω τα ξέρετε όλες οπότε δε χρειάζεται να τα αναφέρω. Το μόνο που έχω να πω είναι πως αν δεν έχεις θέμα να θηλάζεις σε εξωτερικούς χώρους είναι απίστευτα βολικό!!!! Εγώ θήλασα παντού, σε καφέ, σε ταβέρνες, σε παραλίες, στο καράβι, σε παγκάκι στο δρόμο κλπ... Εξαιρετικά βολικό καθότι δε χρειαζόταν να προνοήσω για γάλα κάθε φορά που έβγαινα!

Αυτά από την εμπειρία μου, ελπίζω να σας βοήθησα λίγο!

Α και το βασικότερο πάντα είχα στο μυαλό μου πως κι αν δεντα κατφέρω δεν θα σημαίνει πως είμαι κακή μάνα! Αρκεί που προσπάθησα!

kokkinotrixa τι ωραίες συμβουλές! Μου έδωσαν πολύ κουράγιο! :D

Καλημερούδια. Τι κάνετε;

Θα σας ρωτήσω κάτι: εχεται συνειδητοποιήσει οτι θα γίνεται μανουλες; Εγώ μου φαίνεται πως όχι ακόμα. Συνεχεια σκέφτομαι το μωράκι που εβλεπα στον υπερυχο την Δευτέρα να κοιμάται και να πιπιλαει το δάχτυλο και λέω στον αντρουλη μου:αλήθεια είναι δικό μου το μωράκι αυτό; Κάθομαι και κοιτάω και ξανακοιταω το αφρόλουτρο και την κρεκουλα και λέω είναι για το δικό μου το παιδακι; Όταν το νιώθω βάζω τα κλαμματα. Μου φαίνεται πως όλα τα έκανα μηχανικά τόσο καιρό. Να προσέχω, να μην σηκώνω βάρος. Ίσως φταίει και η ψυχολογία μου με το στομάχι και τους εμετούς μερικές φορές νιώθω άρρωστη και όχι έγκυος.

Ellie μου είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα! Δεν έχω συνειδητοποιήσει ακόμα τίποτα και δεν ξέρω αν και πότε θα το συνειδητοποιήσω!! :tongue::tongue: Νομίζω με ξεπερνά όλο αυτό που μου συμβαίνει!

Εγώ να ρωτήσω και κάτι αλλο βρε κορίτσια.. ενώ η απόφαση να κάνουμε παιδάκι ήταν "ομόφωνη" και πλήρως συνειδητοποιημένη και από τους δυο μας και ενώ στην αρχή ήμουν "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν" από τη χαρά μου, τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει ένα άγχος...μα τι άγχος... "θα πάνε όλα καλά?", "και αν συμβεί τπτ στο μωράκι μου?", "θα γίνω καλή μάνα?" και άλλα τέτοια σημαντικά κι ασήμαντα!! Τα έχετε και εσείς αυτά ή μόνο οι δικές μου ορμόνες έχουν βαλθεί να με τρελάνουν???:confused::confused::confused::confused:

Καλημέρα σε όλες!:)


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα, σημερα εκλεισα και την 18η εβδομαδα και περιμενω την Παρασκευη να δω το μωρακι στον υπερηχο, αν και τωρα τελευταια το νιωθω καθημερινα!!Για το θεμα θηλασμος, συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τα οσα εγραψε η κοκκινοτριχα, ειναι πολυ δυσκολα αλλα εχει τοσα θετικα που ουτε τα σκεφτεσαι τα δυσκολα (ενα απο αυτα ειναι οτι εγω ετσι εχασα τα 25 κιλα που εβαλα). Δικη μου γνωμη ειναι οτι θα πρεπει να το θελεις πολυ ωστε να θηλασεις αποκλειστικα, αλλιως οπως ειπατε και οι περισσοτερες απο εσας δεν εγινε και τιποτα να δωσετε ξενο γαλα, σε εκεινες τις ημερες αλλωστε μετραει πολυ η ψυχολογια της λεχωνας.Εγω παντως νιωθω περηφανη που τα καταφερα να θηλασω ενα μιση χρονο και να πω την αληθεια νιωθω ακομη πιο περηφανη που μια φιλη μου γυρισε στις 20 ημερες στη δουλεια και ομως τα καταφερε να θηλασει αποκλειστικα ενα χρονο τον μπεμπη της (να σημειωσω οτι ηταν το δευτερο παιδι της, το πρωτο δεν καταφερε να το θηλασει σχεδον καθολου). Το θηλαστρο ειναι χρησιμο εφοσον θελετε να φτιαξετε τραπεζα, να πατε καπου χωρις το παιδι κλπ κλπ.Διαβαστε οσο μπορειτε, ενημερωθειτε,δειτε videos,συζητηστε το με κοπελες που εχουν ηδη θηλασει και μετα με το συντροφο σας, ενημερωστε και αυτον για ολα τα θετικα ωστε να τον εχετε υποστηρικτη σας σε αυτη την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Μόλις γύρισα από την αυχενική διαφάνεια... όλα καλά :-).

Το πρωί το μωράκι κοιμόταν και δεν ξύπναγε με τίποτα. Οπότε με έστειλαν να φάω λίγο σοκολάτα και να επιστρέψω.

Πραγματικά σου φεύγει τόσο άγχος με την αυχενική!!! Νιώθω πολύ χαρούμενη τώρα.

Ααααα... και μάλλον έχουμε άλλο ένα κοριτσάκι στην παρέα. Την επόμενη φορά θα το επιβεβαιώσουμε :-)


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!

christina 123 πολλα μπραβο σε σενα και το μωρακι σου! Τωρα χαλαρωση και απολαυση....!

Κοκκινοτριχα πολυ ωραια αυτα που εγραψες! πολυ ενθαρρυντικά! μαλλον θα πρεπει να αρχισω να διαβασω σχετικα παντως...

Να ρωτησω κατι ασχετο: ποσα γραμμαρια ειναι το μωρακι σας?

εμενα στις 19 εβδομαδες ακριβως που πηγαμε ( 19w 0d) ηταν 290 γραμμαρια! νομιζω οτι ειναι λιγο, αλλα δεν μου ειπε κατι ο γιατρος σχετικα - μου ειπε μονο ολα καλα.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Μόλις γύρισα από την αυχενική διαφάνεια... όλα καλά :-).

Το πρωί το μωράκι κοιμόταν και δεν ξύπναγε με τίποτα. Οπότε με έστειλαν να φάω λίγο σοκολάτα και να επιστρέψω.

Πραγματικά σου φεύγει τόσο άγχος με την αυχενική!!! Νιώθω πολύ χαρούμενη τώρα.

Ααααα... και μάλλον έχουμε άλλο ένα κοριτσάκι στην παρέα. Την επόμενη φορά θα το επιβεβαιώσουμε :-)

Christina συγχαρητήρια!!!

Όσες κοπέλες θα γεννήσουν στο ΙΑΣΩ, να ξέρετε οτι ισχύει νέος τιμοκατάλαγος πια με χαμηλότερες τιμές.

Χθες που ήμουν εκεί (για μια ξαδέλφη μου που γέννησε) μου είπαν οτι δεν υπάρχει πια το απλο τρίκλινο αλλά μόνο το τρίκλινο superior και οτι η τιμή είναι πια ίδια με την τιμή του απλού. Βέβαια δεν έχω διασταυρώσει αυτη την πληροφορία ακόμη πάντως το βέβαιο είναι οτι υπάρχει νέος τιμοκατάλογος σε ισχύ.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

christina 123 πολλα μπραβο σε σενα και το μωρακι σου! Τωρα χαλαρωση και απολαυση....!

Κοκκινοτριχα πολυ ωραια αυτα που εγραψες! πολυ ενθαρρυντικά! μαλλον θα πρεπει να αρχισω να διαβασω σχετικα παντως...

Να ρωτησω κατι ασχετο: ποσα γραμμαρια ειναι το μωρακι σας?

εμενα στις 19 εβδομαδες ακριβως που πηγαμε ( 19w 0d) ηταν 290 γραμμαρια! νομιζω οτι ειναι λιγο, αλλα δεν μου ειπε κατι ο γιατρος σχετικα - μου ειπε μονο ολα καλα.

Μια χαρά νομίζω είναι. 300 ήταν εμένα την ίδια ημέρα.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!Τι κάνετε;;Να ακούμε πάντα τόσο ευχάριστα νέα από τους γιατρούς μας!

Κοκκινότριχα τι ωραίες συμβουλές!Μακάρι να τα καταφέρω κ γω!

Δυστυχώς, Πολυξένη, το σεμινάριο ήθελα και εγώ να το παρακολουθήσω αλλά έκλεισαν οι θέσεις (από προχτές που προσπαθούσα δεν είχε), αλλά μου είπε η Λία ότι επαναλαμβάνονται συχνά.

Επίσης, μήπως ματώνουν τα ούλα σας;;Τα προσέχω πάρα πολύ αλλά, δυστυχώς, ματώνουν συνέχεια.Ο γυναικολόγος μου είπε να μην ανησυχώ απλά αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και σε σας.

Επίσης, βρήκαμε σπιτάκι και είναι τέλειο :-P...Ευτυχία...


bdxGp3.png

tt1d4479

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!Τι κάνετε;;Να ακούμε πάντα τόσο ευχάριστα νέα από τους γιατρούς μας!

Κοκκινότριχα τι ωραίες συμβουλές!Μακάρι να τα καταφέρω κ γω!

Δυστυχώς, Πολυξένη, το σεμινάριο ήθελα και εγώ να το παρακολουθήσω αλλά έκλεισαν οι θέσεις (από προχτές που προσπαθούσα δεν είχε), αλλά μου είπε η Λία ότι επαναλαμβάνονται συχνά.

Επίσης, μήπως ματώνουν τα ούλα σας;;Τα προσέχω πάρα πολύ αλλά, δυστυχώς, ματώνουν συνέχεια.Ο γυναικολόγος μου είπε να μην ανησυχώ απλά αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και σε σας.

Επίσης, βρήκαμε σπιτάκι και είναι τέλειο :-P...Ευτυχία...

Πάρε τηλέφωνο τον οδοντίατρό σου.

Εγώ ήδη πάω για θεραπεία για την ουλίτιδα (προκαλείται από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης).

Αν αφήσεις τα ούλα σου, είναι επικίνδυνο για τα δόντια σου.


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...