Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

Recommended Posts

Η συνάντησή μου σήμερα με τους επιχειρηματικούς συμβούλους ήταν άκρως απογοητευτική.....

Δεν έμαθα τίποτα που δεν ήξερα ήδη....μάλλον χαλάλι το διάβασμα που χω ρίξει...

Θα ψάξω λίγο ακόμα μόνη και κοντεύω στην αποφαση!

Ελπίζω να μην πλήρωσες πολλά!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Z&P&M

    Z&P&M 70 δημοσιεύσεις

  • Koukmak

    Koukmak 51 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 37 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 20 δημοσιεύσεις

Παρακαλώ... Ας μην είχα την οισοφαγίτιδα χτες βράδυ και θα σας έλεγα :tongue:

Λοιπόν έχω μπροστά μου τον μπούσουλα που έφτιαξα όταν έκανα έναρξη της εταιρίας μου. Σας γράφω μερικά χρήσιμα.

Ξεκινάμε με το ΕΒΕΑ (εφόσον εκεί ανήκετε, τσεκάρετέ το), το Βιομ.Επιμελητήριο δηλαδή. Δίνω και δ/νσεις για Αθήνα. Πάμε Ακαδημίας 7 (τηλ: 2103632267) και παίρνουμε μια βεβαίωση για το δικαίωμα χρήσης επωνυμίας και διακριτικού τίτλου.

Πάμε στη ΔΟΥ που ανήκουμε. Δίνουμε τη βεβαίωση. Κάνουμε Επίδοση Δήλωσης Έναρξης Επιτηδεύματος Δραστηριότητας"

1. Αίτηση

2. Βεβαίωση ΤΑΕ

3. Βεβαίωση επιμελητηρίου για την επωνυμία της εταιρίας

4. Μισθωτήριο του χώρου εργασίας

5. Ταυτότητα

6. Χαρτόσημο Έναρξης

Αιντε και ξαναπάμε στο ΕΒΕΑ για οριστική εγγραφή (θέλουμε και 25 ευρώ)

1. Αίτηση

2. Βεβαίωση έναρξης δραστηριότητας της ΔΟΥ σε φωτοτυπία (έχετε και το πρωτότυπο μαζί)

3. Φωτοτυπία ταυτότητας

Αιντε και πάμε ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) με την έναρξη, και βεβαίωση απαλλαγής από ΙΚΑ (α ναι, πρέπει να πάμε και από κει).

Ξαναπάμε ΔΟΥ για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων

1. Αίτηση

2. Ασφαλιστική ενημερότητα από ΟΑΕΕ

3. Ενημερότητα από ΕΒΕΑ

4. Φορολογική ενημερότητα

Τα παραπάνω τα γλιτώνετε αν χώσετε λεφτά στον λογιστή να τρέξει. Εγώ δεν ήθελα κι έτσι τα έκανα όλα μόνη μου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και με τον μπούσουλα που έδωσα πάλι κάτι θα χρειαστεί για να τρέξετε... Αλλά έχετε μια ιδέα για αρχή

ΥΓ Κάπου μεταξύ πρώτης επίσκεψης ΔΟΥ και ΕΒΕΑ νομίζω πάμε ΟΑΕΕ για προεγγραφή, μας δίνουν μια βεβαίωση που πάμε στη ΔΟΥ και μετά με τα χαρτιά ΔΟΥ πάμε να ολοκληρώσουμε εγγραφή στον ΟΑΕΕ (κι εκεί τα σκάμε, 60 ευρώ νομίζω είχα δώσει;; )

Εγώ πάλι πλήρωσα τη λογίστρια και ασχολήθηκε το γραφείο της αποκλειστικά με την έναρξη. Ο μικρός μόλις είχε ξεκινήσει το περπάτημα και δεν καθόταν πουθενά όταν ήταν ξύπνιος. Τελικά πήγα 1 φορά εφορία για μια υπογραφή μόνο και 1 φορά όταν με έλεγξε η εφορία στο ξεκίνημα. ΤΕΒΕ μόνο για το βιβλιάριο. Στο επιμελητήριο καθόλου. Αν βέβαια ξεκινούσα τώρα που πάει ο μικρός σταθμό θα τα έκανα μόνη μου. Η διαφορά στα χρήματα ήταν γύρω στα 150€ αλλά δεν είχα κάποιον για το μικρό οπότε δεν μπορούσα να το κάνω μόνη μου.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ενδιαφέρομαι για πωλήσεις μέσω internet. Σκέφτομαι στο μέλλον να κατασκευάζω διάφορα χειροποίητα αντικείμενα και να κάνω πωλήσεις. Δυστυχώς δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να δημιουργήσω δικό μου site ή blog για την προβολή και προώθησή τους. Οπότε θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή και γνώση γύρω από το θέμα.

Μπές στο www.exclusive-silver.com να δείς. Είναι μιας φίλης το e-shop!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το eshop, βασικά έχω εντυπωσιαστεί από όλτα τα eshop που είδα εδώ, μπράβο κορίτσια.

Σιγά μη πλήρωνα κιόλας για τις ....μη πω που μου είπαν οι σύμβουλοι.

Ημουν διατεθημένοη να πληρώσω βέβαια ΑΝ με βοηθούσαν.

Για τις σαχλαμάρες που άκουσα φυσικά δε πλήρωσα.

Τους ευχαρίστησα για το χρόνο τους, πήρα τις κάρτες τους και......γεια σας.

Συνεχίζω το ψάξιμο μόνη μου.

Το θέμα με την αγορά εξοπλισμού με έχει προβληματίσει, γιατί όπως σωστά μας είπε η Christina δύσκολο μέσω ebay(δε βρίσκω και πουθενά αλλού) να κοπεί τιμολόγιο. Το ψάχνω....

Βασικά περιμένω το ΣΚ να χω βοήθεια και από τον άντρα μου, γιατί μόνη μου με τη μπέμπα....δύσκολο να αφιερώσω πολλές ώρες! Κταλαβαίνετε!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Χμ! Τι να σου πώ τώρα...Τα πράγματα που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα είναι πολλά...επίσης όλα είναι ακριβότερα εδώ...Καλό θα ήταν να βρείς εσύ πρώτα με τι θα σου άρεσε να ασχοληθείς και όταν θα εμβαθύνεις στο αντικείμενο θα βρείς και αυτά τα ξεχωριστά, ποιοτικά και πιο οικονομικά! Πάντως κάτι απίστευτα πρωτοποριακό δεν υπάρχει για να σε απογοητεύσω γιατί αν και είμαστε 10.000.000 μόνο ήδη αρκετοί είναι εδώ και χρόνια ενεργοί σε διάφορους τομείς...αυτό βέβαια που υστερούμε είναι στην καλή εξυπηρέτηση και στην ποιότητα των επιχειρήσεων. Καλή επιτυχία στις ιδέες!

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να ασχοληθώ με κάτι παιδικό...πράγματα όμως που είναι ακριβά εδώ και θα μπορώ να τα έχω εγώ πιο φθηνά...δεν διαθέτω μεγάλους χώρους αποθήκευσης οποτε δεν θέλω να πιάνουν και πολύ χώρο...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να ασχοληθώ με κάτι παιδικό...πράγματα όμως που είναι ακριβά εδώ και θα μπορώ να τα έχω εγώ πιο φθηνά...δεν διαθέτω μεγάλους χώρους αποθήκευσης οποτε δεν θέλω να πιάνουν και πολύ χώρο...:(

Μόλις γεννηθεί με το καλό η μικρή θα έχεις και περισσότερη τριβή με όλα αυτά που χρειάζονται τα παιδιά οπότε θα σου έρθει κάποια ιδέα σίγουρα!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το eshop, βασικά έχω εντυπωσιαστεί από όλτα τα eshop που είδα εδώ, μπράβο κορίτσια.

Σιγά μη πλήρωνα κιόλας για τις ....μη πω που μου είπαν οι σύμβουλοι.

Ημουν διατεθημένοη να πληρώσω βέβαια ΑΝ με βοηθούσαν.

Για τις σαχλαμάρες που άκουσα φυσικά δε πλήρωσα.

Τους ευχαρίστησα για το χρόνο τους, πήρα τις κάρτες τους και......γεια σας.

Συνεχίζω το ψάξιμο μόνη μου.

Το θέμα με την αγορά εξοπλισμού με έχει προβληματίσει, γιατί όπως σωστά μας είπε η Christina δύσκολο μέσω ebay(δε βρίσκω και πουθενά αλλού) να κοπεί τιμολόγιο. Το ψάχνω....

Βασικά περιμένω το ΣΚ να χω βοήθεια και από τον άντρα μου, γιατί μόνη μου με τη μπέμπα....δύσκολο να αφιερώσω πολλές ώρες! Κταλαβαίνετε!

Αφού δεν πλήρωσες τους συμβούλους πάλι καλά...


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος μήνας να μας φέρει ιδέες κ τύχη!

(παραβλέποντας το χάος που επικρατεί εκεί έξω....είδα ειδήσεις μετά από καιρό και έφριξα)

Ρε μπας και πάω (πάμε όλες μας δηλαδή...) να φάμε τα μουτράκια μας????


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κορίτσια υπάλληλος να γίνεις, στερείσαι τα παιδάκια σου, σε εκμεταλεύονται και βρίσκεις και πολύ δύσκολα καλή δουλειά....

Ελεύθερος επαγγελματίας πάλι, έχεις έξοδα ΤΕΒΕ ψάξιμο και ρίσκο να μην πας καλά....

Τι να πω...χαμός γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος μήνας να μας φέρει ιδέες κ τύχη!

(παραβλέποντας το χάος που επικρατεί εκεί έξω....είδα ειδήσεις μετά από καιρό και έφριξα)

Ρε μπας και πάω (πάμε όλες μας δηλαδή...) να φάμε τα μουτράκια μας????

Εγώ πιστεύω ότι αξίζει κανείς να προσπαθήσει αν το θέλει πολύ και αν δεν πετύχει παρόλ'αυτά τουλάχιστον δοκίμασε!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια....

Στη δική μου περίπτωση το ρίσκο είναι τεράστιο.

Δεν είναι τόσο τα χρήματα της αρχικής επένδυσης.

Είναι πως αν δε πάει καλά θα βρεθώ στη θέση που είμαι τώρα +άνεργη γιατί θα χω αφήσει τη δουλειά μου +χωρίς το κεφάλαιο + με άνα μωρό που κανεις δε θα μπορεί να κρατήσει!!!

Καλό ε?

Σήμερα θα ξεκινήσω το επιχ.πλάνο με άλλον σύμβουλο που μου σύστησαν, καμία σχέση, γνώστης κ σωστός.

Να δούμε τη τελευταία γραμμή τι θα λέει, το πόρισμα!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια....

Στη δική μου περίπτωση το ρίσκο είναι τεράστιο.

Δεν είναι τόσο τα χρήματα της αρχικής επένδυσης.

Είναι πως αν δε πάει καλά θα βρεθώ στη θέση που είμαι τώρα +άνεργη γιατί θα χω αφήσει τη δουλειά μου +χωρίς το κεφάλαιο + με άνα μωρό που κανεις δε θα μπορεί να κρατήσει!!!

Καλό ε?

Σήμερα θα ξεκινήσω το επιχ.πλάνο με άλλον σύμβουλο που μου σύστησαν, καμία σχέση, γνώστης κ σωστός.

Να δούμε τη τελευταία γραμμή τι θα λέει, το πόρισμα!

Τα προσόντα σου θα είναι τα ίδια όμως αν αποτύχεις και γιατί να μη βρείς μια αντίστοιχη δουλειά ή καλύτερη από αυτή που έχεις τώρα. (Αυτό στη χειρότερη περίπτωση...). Άλλωστε η μικρή θα μεγαλώσει...θα πάει και σταθμό...είτε πάει καλά η δουλειά σου είτε όχι!

Και να ξέρεις ότι κανείς δεν έχει πραγματικά κάποιον να του κρατήσει τα παιδιά γιατί μπορεί οι παππούδες να είναι μικροί και να εργάζονται ή μεγάλοι και να μη μπορούν. Και θα πρέπει να ζείς κοντά ή καλύτερα ακόμα και να ζείς στο ίδιο σπίτι. Πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις;

Περίμενε να δείς τι θα σου πεί και αυτός ο σύμβουλος...κάνε όσο γίνεται μικρότερα βήματα στην αρχή...γιατί να μην πάνε καλά τα πράγματα; Και αν βέβαια πάνε πολύ καλά σκέψου και την ικανοποίηση που θα έχεις στο μέλλον για όλες αυτές τις προσπάθειες που καταβάλλεις τώρα.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...