Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Αχ καλή μου πονεμένη ιστορία.. Έχει δικιά του δουλειά και δέ μπορεί να πάρει άδεια... εδώ το καλοκαίρι πέρνει 10 μέρες με το ζόρι:(:(...

Ευτυχώς που οι μανούλες μας είναι πρόθυμες να βοηθήσουν (ήδη βοηθάνε δηλαδή με τον μεγάλο)

Όσο για την ΠΗΤ μου έδωσε ο γιατρός μου 22 Ιουνίου αλλά μου είπε πως αν όλα είναι καλά λογικά θα μου "τα πάρει" 15 μέρες νωρίτερα... Δε ξέρω αν γίνεται λόγω εξωσωματικής αυτό.. γιατί στον Χάρη μου δεν είχε αναφέρει τίποτα τέτοιο...

Δε γίνεται λόγο εξωσωματικής αλλά στα δίδυμα το μεγαλύτερο που αφήνουν την κύηση να φτάσει είναι 38η εβδομάδα γιατί δεν την αντέχει η μήτρα παραπάνω. Από πείρα εδώ στο φόρουμ λίγες έχουν φτάσει παραπάνω της 36ής!! Είναι βιαστικά τα διδυμάκια μας!!!

Ζήτω στις μαμάδες λοιπόν!!!!


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα δε το ήξερα αυτό...!! Δηλαδή nunu μου να περιμένω προς τον Μάιο?? Δε θα είναι όμως πολύ μικρούλικα μωρέ? Τον μικρούλη μου τον γέννησα 38W και ήταν 2980kg αυτά τα ζουζουνάκια θα ειναι και δυο....


SPAnp2.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μα τι ωραια παρεα που ξαναγιναμε!!!!

καλως ηλθατε μελλουσες μανουλιτσες!!!!να εχετε στο μυαλο σας οτι ξεκινατε το πιο απιθανο μα και δυσκολο ταξιδι.να ειστε χαλαρες να το απολαυσετε κι εμεις ειμαστε εδω για να καθησυχαζουμε καθε σας ανησυχια σαν πιο εμπειρες!!!:tongue:να μην ξεχνατε ομως ουτε στιγμη οτι η εγκυμοσυνη με διδυμα ειναι εντελως διαφορετικη απο οτι θα σας πουν απο εμπειρια οσες ειχαν ενα παιδακι.θα προσεχετε λοιπον διπλα!!!!

nunu μου αν τους το δινεις σκετο μπορει και να μην το πιουν.βαζεις ξενο γαλα μεσα η θηλαζεις ακομη αποκλειστικα?επισης αν δεν το εχουν συνηθισει στη γευση μπορει να μην το πιουν με τη μια.τα δικα μου το πινουν απο εικοσι ημερων απλα στην πορεια το εξελιξα!!!

jas δυστυχως οι ιωσεις και τα κρυολογηματα δεν περνανε αλλα τουλαχιστον μπορουμε να τα ανακουφιζουμε τα μικρουλια μας.η δικια μου βηχει και εχει βραχνιασει αλλα ακου τι κανω και τουλαχιστον ειναι ευδιαθετη και δεν γκρινιαζει.το αιθεριο που πηρες (λογικα ειναι σε καφε μπουκαλακι και κρατα το μακρια απο σημεια που τα βλεπει ηλιος) μπορεις να το χρησιμοποιησεις και αλλιως.στην κρεμουλα που τους βαζεις στο σωματακι ριξε μια σταγονα και απλωσε τη στο στηθακι τους.ειναι σαν βιξ αλλα χωρις χημικα.επισης εγω εβρασα ενα κατσαρολακι νερο και οταν αρχισε να βγαζει ατμους εριξα 2 σταγονες και κρατησα αγκαλια την μικρη για να εισπευσει.(-το αιθεριο θα εξατμιστει πολυ γρηγορα και θα χρειαστει να ξαναριξεις.-μην κρατησεις το παιδι ακριβως πανω απο την κατσαρολα γιατι δεν ειναι καλο για τα ματακια τους.-εγω την κρατουσα αγκαλια και ημουν ορθια με πλατη στην κατσαρολα για να εισπνεει απο πιο ψηλα.)


age.png
Link to comment
Share on other sites

Αααα δε το ήξερα αυτό...!! Δηλαδή nunu μου να περιμένω προς τον Μάιο?? Δε θα είναι όμως πολύ μικρούλικα μωρέ? Τον μικρούλη μου τον γέννησα 38W και ήταν 2980kg αυτά τα ζουζουνάκια θα ειναι και δυο....

για να καταλαβεις μικρη μου εγκυουλα οι 38 εβδομαδες ειναι το ιδανικο!!!κανε ενα γκαλοπ και θα καταλαβεις.εγω γεννησα 36+1


age.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!

Εχω τον Τασο αρρωστο με πυρετο λογω αμυγδαλων και δεν πολυμπαινω...

Τωρα θα διαβασω τα νεα σας,ελπιζω να ειστε καλα!!!!

XARIS!!! εγω γεννησα 36+3.

Καλως ηρθες!!!!!Να χαιρεσαι κ τον Χαρη σου!!!!


GRJdp2.png

xefUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ionelita καλως μας βρηκες!!!!!

Με το καλο τα διδυμακια σου!!!!Οσο για τη θρομβοφιλια,να ακους τον ιατρο σου και να μην ξεχνας τις αντιπηκτικες σου!!!!!!


GRJdp2.png

xefUp3.png

Link to comment
Share on other sites

περαστικα σε ολα τα αρρωστα μαιμουδακια μας!

Jas τωρα θυμηθηκα οτι ανοιγεις τις βρυσες και τρεχει καυτο νερο.εκει ριξε τον ευκαλυπτο.

twins η κρεμα δεν ξερω αν ειναι καταλληλη για ολο το σωμα.ειναι φυσικο κερι και λαδι και οταν θα ξαναφτιαξω θα βαλω και λεβαντα.θα ρωτησω αποψε την παιδιατρο και θα σου πω.εχουμε εμβολιο αλλα δεν ξερω αν θα μας το κανει.εσυ δηλ δεν βαζεις ενυδατικη οταν τα αλλαζεις?και πως πανε?


age.png
Link to comment
Share on other sites

Witch ναι μόνο μητρικό τους δίνω, τώρα πρίν λίγο κατάφερα να πιει ο μικρός 30 ml!!!! αλλά πήρα έτοιμο μίγμα του εμπορίου που φαντάζομαι θα είναι πιο εύγεστο λόγο προσθήκης ζαχάρων μπάς και!!

Giota περαστικά στον Τασούλη και καλά σου κουράγια!!

jas πως πάς?

δε μου απαντήσατε για το infacolic πόσες φορές το δίνατε τη μέρα και για πόσο καιρό? Jas εσύ έδινες apotel? αυτό είναι παυσίπονο? μπορούσες να τους το δίνεις κάθε βράδυ?


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από τη DORA (Nunu, θα σε χρεώσω βαπτιστικά!!!!)

Βλέπω αποκτήσαμε νέα ζωή στο καφέ!

Περαστικά σε όλα τα αρρωστούλικα μωρουλίνια.

Witchaki, περιμένω εναγωνίως να μου πεις για την κρέμα. Στα τουινσάκια τους βάζω κρέμα για πάνα το πολύ μία φορά τη μέρα. Και δεν έχουν συγκαεί ποτέ. Αντίθετα, μια συγκεκριμένη μάρκα πείραζε τη μαγουλού... μην προχωρήσω σε λεπτομέρειες...

Nunukaki, για το infacolic: Η δοσολογία είναι μια μεζουρίτσα 3 φορές τη μέρα. Για να δράσει θέλει τουλάχιστον 2-3 ημέρες. ΑΛΛΑ ο παιδίατρος μου είπε ότι σε πολλά μωρά δεν τους κάνει τίποτα. Εγώ είτε το έδινα στη μπέμπα είτε όχι, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Δεν μας είπες που έκανες την εξόρμηση...

XARIS!!!, να είσαι προετοιμασμένη ότι τα διδυμάκια μπορεί να είναι πολύ μικρότερα από το Χάρη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα είναι πιο αδύναμα. Μια χαρά θα είναι! Και επίσης, άπό την 36w και μετά τα μωρά θεωρούνται τελειόμηνα, οπότε και οι γιατροί έχουν ελάχιστο στοχο αυτή την εβδομάδα.


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας!γυρισαμε απο την παιδιατρο και ειμαστε πολυ καλα.

μπουμπου 5800 62εκ

μικρουλης 6200 64εκ

πρεπει να σας πω οτι τα μαγικα μου αυτη την φορα με τον ευκαλυπτο εκαναν θαυματα!!!η μικρη εκανε κανονικα το εμβολιο και η γιατρος μου ζητησε λεπτομερειες για το τι της δινω να το λεει και σε αλλους γιατι ουτε ακουει τιποτα στο στηθακι της και με αυτα που της κανω γλιτωνουμε παρατραγουδα του κρυωματος και της ωτιτιδας.

twins δεν χρειαζεται τελικα να βαζω καθε φορα κρεμουλα εχεις δικιο.επειδη ομως ειναι ''σπιτικη'' τους κανει καλο.ειναι πολυ ευκολο να την φτιαξεις.εγω δυσκολευτηκα μονο στο να κοψω το κερι.εβρασα περιπου 150ml λαδι και εριξα μεσα μια κουταλια της σουπας κερι μεχρι να λιωσει.θελει προσοχη να μην καεις γιατι πιτσιλαει!εγω το εβγαζα καθε τοσο απο τη φωτια για να ηρεμησει.και θα σου συνιστουσα βαθυ σκευος ή μπρικι μεγαλο.αστο να κρυωσει για πολυ λιγο και βαλτο σε βαζακι-η βαζακια αν ειναι πολυ μικρα.δεν εχει πολυ σημασια η ακριβεια στις ποσοτητες.τωρα που εχει κρυο χρειαζεται περισσοτερο λαδι για να μην παγωνει εντελως.η υφη του δεν ειναι κρεμωδης αλλα σχεδον στερεη.εγω την εβαλα σε γυαλινο (σαν αυτα που βαζουμε τα μπαχαρικα)την εφτιαξα οταν ηταν περιπου 30 ημερων και εχω ακομα γιατι βαζεις ελαχιστο!εαν θελεις μπορεις να βαλεις και 5-6 σταγονες αιθεριο λεβαντα που ειναι παρα πολυ καλη.αν ομως βαλεις δεν θα την προσθεσεις οσο ειναι πολυ καυτο το μιγμα γιατι θα εξατμιστει.θα την βαλεις αφου κρυωσει λιγο.ακουω αποριες!


age.png
Link to comment
Share on other sites

Witch ναι μόνο μητρικό τους δίνω, τώρα πρίν λίγο κατάφερα να πιει ο μικρός 30 ml!!!! αλλά πήρα έτοιμο μίγμα του εμπορίου που φαντάζομαι θα είναι πιο εύγεστο λόγο προσθήκης ζαχάρων μπάς και!!

Giota περαστικά στον Τασούλη και καλά σου κουράγια!!

jas πως πάς?

δε μου απαντήσατε για το infacolic πόσες φορές το δίνατε τη μέρα και για πόσο καιρό? Jas εσύ έδινες apotel? αυτό είναι παυσίπονο? μπορούσες να τους το δίνεις κάθε βράδυ?

δυσκολα τα πραγματα αν τους το δινεις σκετο.γιατι αν το επιναν με το γαλα δεν θα ειχαν επιλογη επειδη θα πεινουσαν.αφου ομως θηλαζεις μονον αλλαζει.να εχεις παντως υπ οψιν σου οτι δεν συγκρινονται του εμποριου με αυτα που φτιαχνεις μονη σου.


age.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια δεν ξέρω αν με θυμάστε έχω γράψει ελάχιστες φορές, τρέχω και δεν φτάνω με ένα σωρό πράγματα..

Πλησιάζει η μεγάλη μέρα που θα υποδεχτούμε τα μωράκια και μ έχει πιάσει μια μεγάλη ανησυχία. Στον τελευταίο υπέρηχο ο μπέμπης ήταν 2200 και η μπέμπα 2 κιλά. Ο γιατρός ήταν πολύ ευχαριστημένος με τα κιλά αλλά η απορία μου είναι η εξής..πόσο μέσα πέφτει ο υπέρηχος;

Το πρόβλημα μου όμως είναι ένας αφόρητος πόνος που νιώθω στον κόλπο, ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό, μου έκανε και κολπικό υπέρηχο και είπε ότι ο τράχηλος αντέχει ακόμα, αλλά εγώ νιώθω ότι τα κόκαλα εκεί κάτω θα μου φύγουν..δεν μπορώ να κοομηθώ καθόλου πια, ούτε να αλλάξω πλευρό..

Και κλείνοντας να πω ότι έχω και ακράτεια ούρων..όταν έρθει η ώρα να πάω τουαλέτα λίγο αν καθυστερήσω δεν μπορώ να περπατήσω καλά καλά από τον πόνο..

Ελπίζω να μην άγχωσα τις μέλλουσες διδυμομανούλες:oops::oops::oops:


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...υπάρχουν σημάδια που μας δείχνουν ότι πρόκειται να γεννήσουμε;

Ξέρω ότι αν σπάσουν τα νερά γεννάς, αλλά κάτι ακόμα; Και από την ώρα που θα σπάσουν τα νερά πόση ώρα έχουμε;

Και μια κοτσάνα τώρα...παίζει να σπάσουν τα νερά στον ένα σάκο και στον άλλο όχι;

Η καισαρική είναι δεδομένη για μας γιατί εκτός τών άλλων τα μωρά είναι με ισχιακή προβολή.

Όχι δεν έχω πολύ άγχος ακόμα.....


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...υπάρχουν σημάδια που μας δείχνουν ότι πρόκειται να γεννήσουμε;

Ξέρω ότι αν σπάσουν τα νερά γεννάς, αλλά κάτι ακόμα; Και από την ώρα που θα σπάσουν τα νερά πόση ώρα έχουμε;

Και μια κοτσάνα τώρα...παίζει να σπάσουν τα νερά στον ένα σάκο και στον άλλο όχι;

Η καισαρική είναι δεδομένη για μας γιατί εκτός τών άλλων τα μωρά είναι με ισχιακή προβολή.

Όχι δεν έχω πολύ άγχος ακόμα.....

γεια σου melenia.δεν υπαρχει λογος να εχεις αγχος!ολα εχουν παρει τον δρομο τους.

-πρωτον θα επικοινωνεις με τον γιατρο σου για ο,τιδηποτε σε προβληματιζει και δεν εισαι σιγουρη πως να το χειριστεις.δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις και μονο αυτος μπορει να αξιολογησει μια κατασταση

-τον τελευταιο καιρο ενιωθα μια πιεση χαμηλα στον κολπο και την τελευταια εβδομαδα υπηρχαν στιγμες που νομιζα οτι αν σηκωθω ορθια κατι θα πεσει!!!:tongue:

-ο υπερηχος εχει μια αποκλιση και τις περισσοτερες φορες τα δειχνει μεγαλυτερα αλλα δεν αποτελει κανονα.τα διδυμα οσο μεγαλωνουν γινεται ολο και πιο δυσκολο να μετρηθουν σωστα.

-το να αλλαξεις πλευρο θα γινεται ολο και δυσκολοτερο.κανε λιγο υπομονη κι ετσι κι αλλιως μετα την καισαρικη θα βαρεθεις το ανασκελα!

-οσο για την ακρατεια,οταν φτερνιζομουν αλλαζα και ρουχα....

-οι 3 πιο σημαντικοι λογοι να παρεις τον γιατρο γιατι μπορει να δειχνουν εναρξη τοκετου ειναι να σπασουν τα νερα κατι που λογικα θα καταλαβεις,να δεις λιγο αιμα (μπορει να εφυγε το βισμα απο τον τραχηλο και αυτο σημαινει οτι μπορει να γεννησεις απο ωρα σε ωρα με μεγιστο την μια εβδομαδα),να σε πιασουν οι πονοι η να εχεις πολυ συχνα πετρωματα (αυτους τους πονους που σφιγγει η κοιλια και σε κανουν να διπλωνεσαι)

-απο την ωρα που θα σπασουν τα νερα εχεις πολυ χρονο και δεν υπαρχει λογος να βιαστεις χωρις αυτο να σημαινει οτι κοιμασαι και πας αργοτερα!!!θα ειδοποιησεις τον γιατρο σου,θα μαζεψεις τα πραγματακια σου,θα κανεις το μπανακι σου,θα βγαλεις τις φωτογραφιες αν εισαι σαν την ολγα μας και θα πας στο μαιευτηριο χωρις πανικο αλαρμ και κορνες!!!αυτα ειναι για τις ταινιες!

-και βεβαια μπορει να σπασουν τα νερα μονο στον ενα σακο.επισης μπορει να σπασουν τα νερα και να μην το καταλαβεις.μπορει να τρεχουν αργα απο την πανω μερια και να μην βγουν σε μεγαλη ποσοτητα.σε αυτη την περιπτωση θα το δει ο γιατρος σου γιατι προς το τελος θα σε βλεπει ακομη πιο συχνα.

εσυ φροντισε να ξεκουραζεσαι και να μην αγχωνεσαι.σκοπος σου ειναι να κρατησεις οσο μπορεις και να φτασεις τις 36 εβδομαδες τουλαχιστον.οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο.και να μην φτασεις και παλι ολα καλα θα πανε.αλλα επιμενω να ενημερωνεις τον γιατρο σου.εγω δεν ειχα καταλαβει καν οτι ειχα συσπασεις.αυτος το ειδε και μου εδωσε χαπια και με κρατησε δυο εβδομαδες


age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...